PDA

View Full Version : την πατησα....!!!!



eurotreno2002
06/12/2011, 02:18
Καλησπερα,

Την προηγουμενη πεμπτη μετα απο πολυ αγωνα να μαζεψω τα χρηματα...:( απεκτησα ενα ktm 690 enduro 2008 με 7000 χλμ. Η μηχανη γενικα ηταν σε καλη κατασταση (ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειπε οτι τα λαδια δεν εχουν κανει 1000 χλμ.) και μετα απο επισκεψη σε καταστημα ktm μου ειπαν βαση του αρ. πλαισιου οτι δειχνει οκ!

Εγω ομως επειδη με αυτα που εχω δει και εχω ακουσει λεω κατσε να αλλαξω λαδια προληπτικα.

Πηρα λαδια και πηγα σε ενα φιλο να τα αλλαξω και να της κανω και ενα πλυσιματακι για να τσεκαρω στην πορεια για διαρροες.

Οτα ξεκινησα να λυνω την πλαινη βιδα εβγαινε πολυ δυσκολα και αρχισα να ανυσηχω.....η υποθεση δεν εδειχνε να πηγαινει καλα και βγηκα αληθινος....Το σπειρωμα ειχε διαλυθει γιατι προφανως καποιος νομιζε οτι σφιγγει ροδα απο τρακτερ....(δε ξερω αν ηταν ιδιοκτητης η μηχανικος αλλα σιγουρα ηταν ασχετος). Το θεμα ειναι οτι εγω εγινα τουρκος (ουτε 500 χλμ δεν εχω κανει ρε που..τη μου) και μετα στεναχωρηθηκα παρα πολυ...και εμεινα και χωρις μηχανη..!!!:mad:

Σας παρακαλω δωστε γνωμες.....!!!! Εγω λεω να βρω καποιον να μου περασει helicoil (λενε οτι γινεται πιο γερο και απο πριν) αν γινεται... για να βαλω και την ιδια βιδα. Πηρα ενα μηχανουργειο που ειναι στο Γερακα πισω απο το Careffour και μου ειπε να το παω Πεμπτη να μου το φτοιαξει. Εχω ομως ενδοιασμους (φοβαμαι επειδη δεν θα λυθει θα γινει επιτοπου, μην πεσουν τιποτα γρεζια μεσα στο μοτερ κτλ) γενικα για αυτο και ρωταω εδω...!!! Παρακαλω δωστε τα φωτα σας.

Ημουν παντα υπερ του μεταχειρισμενου, ειναι αληθεια....και τωρα το ξανασκεφτομαι...αλλα και αυτο το πραγμα σε τετοια μηχανη του 2008 δεν το περιμενα.

Ευχαριστω για την υπομονη σας,

Γιαννης

DrBig
06/12/2011, 07:45
Η πλαινη βιδα που λες ειναι του καρτερ (αποστραγγισης) η της σιτας?
Οι επιλογες ειναι ειτε helicoil η ανοιγμα μεγαλυτερης τρυπας και πασα για μεγαλυτερη βιδα. Στην πρωτη περιπτωση δεν νομιζω να παραχθουν πολλα γρεζια. Σε καθε περιπτωση δεν νομιζω να ειναι προβλημα, γιατι θα τα μαζεψουν το φιλτρο και η σιτα.
Υπαρχει και αλλη λυση χωρις διολου γρεζια και ειναι κατι που μπορεις να κανεις και μονος, αλλα μονο αν η βιδα δεν ειναι αποστραγγισης. Παιρνεις ενα μπουζονι, το οποιο βιδωνεις με loctite και χαλκινο συρμα στα πασα (αν χρειαστει) και χρησιμοποιεις παξιμαδι μια κι αυτο θα ειναι μονιμα βιδωμενο. Σε εναλογη περιπτωση, ειχα παρει κατι υπεροχα ινοξ μπουζονακια με κεντρο αλλεν, απο πολυ γνωστο βιδομαγαζο στο πειραια.

catmaster
06/12/2011, 08:10
Γιάννη πάρε με τηλέφωνο

:winka:

GIXXERAKIAS
06/12/2011, 08:18
Όπως σου είπε και ο DrBig μην τρελένεσαι και δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται.Μακάρι να είναι μόνο αυτό και ποτέ να μην σου βγάλει πρόβλημα.Πήγαινε το στο μηχανουργείο και θα στο φτιάξουν.

Αν έχεις ενδοιασμούς για τα γρέζια βάλε μαγνητική τάπα (αν δεν είναι ήδη αυτή που έχει) να τα μαζέψει αν τυχόν έχουν μείνει κάποια η στα καπάκια πάρε 1 λίτρο λάδι ορυκτέλαιο και ρίξτο με ανοιχτή την τάπα να τα μαζέψει και να βγάλει όλα έξω.Μετά βάλε την τάπα βάλτου τα λαδάκια που του βάζεις και αλλαξέ τα στα 500χιλιομετρα μαζι με το φίλτρο και είσαι κομπλέ!:winka:

DAYMAN
06/12/2011, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Όπως σου είπε και ο DrBig μην τρελένεσαι και δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται.Μακάρι να είναι μόνο αυτό και ποτέ να μην σου βγάλει πρόβλημα.Πήγαινε το στο μηχανουργείο και θα στο φτιάξουν.

Αν έχεις ενδοιασμούς για τα γρέζια βάλε μαγνητική τάπα (αν δεν είναι ήδη αυτή που έχει) να τα μαζέψει αν τυχόν έχουν μείνει κάποια η στα καπάκια πάρε 1 λίτρο λάδι ορυκτέλαιο και ρίξτο με ανοιχτή την τάπα να τα μαζέψει και να βγάλει όλα έξω.Μετά βάλε την τάπα βάλτου τα λαδάκια που του βάζεις και αλλαξέ τα στα 500χιλιομετρα μαζι με το φίλτρο και είσαι κομπλέ!:winka:


Συμφωνω απολυτα. :beer:

DrBig
06/12/2011, 08:54
Η μαγνητικη ταπα δεν θα πιασει αλουμινενια γρεζια....

GIXXERAKIAS
06/12/2011, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η μαγνητικη ταπα δεν θα πιασει αλουμινενια γρεζια.... Απολύτως σωστός ο φίλτατος....δεν είχα πιει καφέ ακόμανες.:D

eurotreno2002
06/12/2011, 18:02
Καλησπερα,

Ευχαριστω για το χρονο σας αρχικα. Καπως ηρεμησα.....:D, θα το παω πεμπτη στο μηχανουργειο που σας ανεφερα για φτοιαξιμο (μου πε οτι θα κανει καινουριο σπειρωμα και θα μπει μεγαλυτερη ταπα γιατι εχει πολυ ψωμι γυρω γυρω). Δεν ειναι τοσο η ζημια οσο το ψυχολογικο οτι το μηχανακι δε θα ειναι ποτε οπως ηταν...Αλλα οπως αναφερατε και σεις παραπανω ας μεινει εκει το προβλημα και μη μου βγαλει κατι αλλο. Θα ενημερωσω οταν το παρω απο το μηχανουργειο.

(να ευχαριστησω και απο εδω τον φιλο Ακη Catmaster για τις συμβουλες του και το θαρρος που μου δινει να τον ενοχλω για οτιδηποτε ερωτηση).

Ευχαριστω και παλι,

Γιαννης

Allst@rf
06/12/2011, 18:35
:beer:

ωραίος ρε φίλε.

Άντε τώρα να σου πάει το μυαλό στο μεταχειρισμένο που κοιτάς ότι έχει γίνει τέτοια πατάτα...


:wacko:

alexis_d
06/12/2011, 19:27
Δεν ειναι τοσο η ζημια οσο το ψυχολογικο οτι το μηχανακι δε θα ειναι ποτε οπως ηταν...Αλλα οπως αναφερατε και σεις παραπανω ας μεινει εκει το προβλημα και μη μου βγαλει κατι αλλο.




Μακαρι οι πρωτη βλαβη σε μεταχειρισμενη μοτο να ειναι τοσο απλη για ολους....Μην ξενχνας οτι σιγουρα παντα θα υπαρχουν χειροτερα

nassosxlvbros
06/12/2011, 20:21
Αδερφέ καταλαβαίνω τη πίκρα σου,αλλά 1ον,λές μηχανάκι του 2008 σε καλή κατάσταση..δηλαδή; προς το χρέπι ή προς καλύτερα;πάντως σε άριστη κατάσταση δεν ήταν,συνεπώς όλο και κάποια χύμα θα είχε,όλα και καμιά αμαρτία στο βουνό θα έκανε...τεσπαν,δεν τρέχει και τίποτα,με helicoil γίνεται καλύτερο και 10 φορές πιο ανθεκτικό από καινούργιο...2ον όσο για τα μεταχείρω γενικώς ναι, υπάρχουν καλά κομμάτια από μερακλήδες αλλά και διάφορες πατάτες που εξωτερικά φαίνονται κούκλες..το ρίσκο το έχει το μεταχείρω όσο και υπέρ να είσαι,το αποδέχεσαι και πας παρακάτω...υγεία πάνω απ'όλα! :beer:

eurotreno2002
06/12/2011, 21:13
:beer: :beer: :beer:

tifoso4ever
06/12/2011, 21:24
Μην τρελλαινεσαι φιλαρακι, δεν ειναι κατι τραγικο, να μη σου πω οτι τα μισα μηχανακια που κυκλοφορουν απο αυτα που δεν ακουμπαει το χερι του ο ιδιοκτητης απανω τους ποτε, εχουν ψιλοχαλασμενο σπειρωμα στην βιδα αποστραγγισης, ή ταπα αλλαγης λαδιων, σε πιο κλασσικα ελληνικα...:D

Παντα ορθιος και καλες βολτες!!!!!!:beer:

ernti
06/12/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Μην τρελλαινεσαι φιλαρακι, δεν ειναι κατι τραγικο, να μη σου πω οτι τα μισα μηχανακια που κυκλοφορουν απο αυτα που δεν ακουμπαει το χερι του ο ιδιοκτητης απανω τους ποτε, εχουν ψιλοχαλασμενο σπειρωμα στην βιδα αποστραγγισης, ή ταπα αλλαγης λαδιων, σε πιο κλασσικα ελληνικα...:D

Παντα ορθιος και καλες βολτες!!!!!!:beer:

Και αυτά που ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ το χέρι του ο ιδιοκτήτης,δεν έχουνε δηλαδή χαλασμένα σπειρώματα?
Τα μόνα μηχανάκια που δεν έχουν έστω και ΕΝΑ χαλασμένο σπείρωμα είναι αυτά που δεν έχουν κάνει ακόμα πρώτο σέρβις.
Υπερβάλλω,αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω :lol:

eurotreno2002
08/12/2011, 11:44
Καλημερα,

Η μηχανη φτοιαχτηκε απο εναν πολυ εμπειρο στο ειδος μηχανουργο με Helicoil. Ο κυριος Φιλλιπας εχει συνεργειο σε ενα στενο πισω απο την PEGEUOT στον περιφεριακο πολυγωνου για αυτοκινητα και ειδικευεται σε ειδικες εργασιες αυτοκινητων. Μου πηρε 40 euro και η δουλεια εγινε μπροστα μου κ με πολυ λεπτομερεια (10 λεπτα εβαζε στουπια με υγρο για να μαζεψειμεχρι και το τελευταιο γρεζι). Εβαλε την δικια μου ταπα με χειρπποιητη αλουμινενια ροδελα πιο χοντρη. Τον προτεινω με κλειστα ματια ο ανθρωπος ειναι χειρουργος.

Ευχαριστω και παλι για την καθοδηγηση,

Γιαννης

wolfi
11/12/2011, 15:39
:) :) telos kalo loipon

cosgili
11/12/2011, 17:54
Να το χαρεις οπως του πρεπει τωρα:beer: :beer: :beer:

eurotreno2002
12/12/2011, 00:00
Ευχαριστω πολυ,

Μακρια απο σας....αυτα τα προβληματα ευχομαι...!!!

notakos600
12/12/2011, 08:01
Το πιο ύπουλο σημείο στο μεταχειρισμένο είναι οι κλωτσημένες βίδες στα κρίσιμα σημεία.
Εύχομαι να την ευχαριστηθείς το δεκαπλάσιο από όσο αρχικά σε στενοχώρησε, γιατί φάνηκε από τα γραφόμενά σου, πως την γουστάρεις. :wave2: