PDA

View Full Version : Τα φώτα σας



frikis
17/02/2004, 10:44
Την καλησπέρα μου στους φορουμίτες/τισες.
Για όσους αναρωτιούνται ναι έχω χαθεί λόγω πολλωωωωών υποχρεώσεων που έχουν κάτσει τον τελευταίο καιρό (εντάξει πήζω οκ;)
Στο θέμα μας τώρα για να μη με βρίσουν οι αδμινιστράτορες.
Μηχανάκι είπαμε έχω το Africa 03 (έλα κομένα τα σχόλια). Εφτασε ο καιρός λοιπόν να του κάνω το μεγάλο service των 12000Km και είπα να πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda για να μη χάσουμε την εγγύηση.
Όλα καλά και ωραία μέχρι εδώ.
Από την ημέρα εκείνη έχω πρόβλημα.Το πρωί δυσκολεύεται πάρα πολύ να πάρει μπροστά ακόμα και με το τσοκ ανοιχτό και αφου πάρει δεν ανεβάζει στροφές παρά κρατάει απλά ρελαντί.Πρίν το service με ανοιχτό το τσόκ έπερνε με την μία και ανέβαζε στροφές(περίπου 2500-3000 ανάλογα με το πόσο είχα ανοίξει το λεβιεδάκι).
Πέρα από αυτό το πρόβλημα ακόμα και αφού ζεσταθεί δεν έχει σταθερό ρελαντί και επίσης κάνει σκασίματα-μπερδέματα στα απότομα ανοίγματα γκαζιού και μου έχει σβήσει 3-4 φορές στα φανάρια.Όταν πήγα στο συνεργείο και τους ανέφερα το πρόβλημα μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και το κοίταξαν κατεβάζοντας το λεβιέ του τσοκ πιο κάτω έτσι ώστε να ανοίγει περισσότερο!!!
Επειδή θέλω να πάω να τους ρίξω ένα χοντρό ξεχέσιμο πριν τους κάνω ρόμπα, για πείτε καμιά γνώμη τι μπορεί να έχουν κάνει οι "εξουσιοδοτημένοι".
Ελπίζω να τα πούμε από κοντά με τους περισσότερους σε κανένα καφέ εκτός και αν κρυώνετε και τους κόψατε κι αυτούς :Ρ

P.S. Στην πίτα δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ λόγω πηξήματος στην δουλειά.
Καλά ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους

DUKASII
17/02/2004, 10:49
AXXAXAXAAXAXXAXAAXAXXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAAXXAAX XAXAXAXAXAXAXAAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXXAXAXAAXXAAXAXXAAXAXAXAXAXAXXAAXAXXAAXAXAX XAAXXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAAXXAXAAXAX......

ΓΕΛΑΣΑΜΕ ..ΠΑΛΙ.....



ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΕ ΣΕΡΒΙΣ ΟΠΟΤΕ...ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ...ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΝΣΕΤΑ ...:D !!
ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΑΞΑΝ ΚΑΝΑ ΜΠΟΥΖΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!

NLS
17/02/2004, 10:51
μπορεί να φταίνε πολλά

από ακριβά μέχρι φτηνά

δεν νομίζω ότι θα βρεις απλή απάντηση εδώ μέσα

μπορεί ένα φιλτράκι να φταίει, μπορεί η βενζίνη σου, μπορεί πολλά

stefanos
17/02/2004, 23:40
σα φτωχό ακούγεται να είναι φρικ.
κάνανε τίποτα στα καρμπυρατέρ?

frikis
18/02/2004, 08:47
Καλημέρα και πάλι.
Η βενζίνη δεν παίζει γιατί από τότε έχω γεμίσει 2 φορές από διαφορετικά τσεκαρισμένα βενζινάδικα.
Τώρα αν έχουν κάνει κάτι στα καρμπυρατέρ δεν είμαι βέβαιος.Οταν τους ρώτησα μου είπαν όχι εκτός από καθαρισμό φίλτρου. Θα πάω να κάνω μια ψιλοφασαρία μήπως βγάλω άκρη.
Ευχαριστώ όλους εκτός από το DUKA. ουυυρτ

Loudovikos
18/02/2004, 09:40
για καρμπιρατέρ ή βαλβίδες μου ακούγεται!! Αν και με 12000Km
μάλλον για καμιά μ@λ@κια δικιά τους πρόκειται!!!

stefanos
18/02/2004, 10:09
εχω ακούσει και κάτι για αντλία βενζίνης στα Africa, κοίτα και αυτό γιατί μπορεί.
Είχες ρυθμίσει καρμπυρατέρ παλιώτερα με βρώμικο το φίλτρο, μπορεί να θέλει ξανά ρύθμισμα, αλλιώς καμιά μαλακία κάνανε.

afrotwin
18/02/2004, 14:42
filarako exo ke ego africa ke afto pou ksero ine oti den to pas opou vris gia service prota kanis erevna sta sinergia na dis ti 8a sou poune ke meta apofasizis. ti 8elo na po otan se rotane posa xiliometra exis sto konter ke tou pis 12000 px. sou leei oti se afta ta xiliometra 8eli afto to alo ekino klp ke katalavenis apo afto ke apo merikes ales erotisis oti o an8ropos kseri ke tou afinis to mixanaki na to ftiaksi.
lipon akou tora o mprostinos kilindros exi ali ri8misi apo ton piso ke profanos stous exoun ri8misi to idio ta skasimata ine sigoura la8os ri8misi valvidon ke pigeneto grigora se kapion pou na kseri giati an to kikloforis etsi 8a to katasrepsis. dose merika evro ke kane mono tis ri8misis stis valvides ke sto karmpilater. ke to epomeno pou 8a ekana stin 8esi sou ine ena kalo xeri ksilo ston sinergia 8a eperna ta lefta mou piso. ke an to epeza politismenos 8a tou ekana minisi giati oso ke na min to kseri aftos i esi iparxi nomos pou se kalipti ke an vris atoma pou na kaliptoun motosikletistika 8emata apo nomikis apopsis 8a vris akri ala 8a sou pari kero. pantos exis kseri8misto mixanaki ke an den to ftiaksis min to kikloforas ke na mas pis pios ine aftos o malakas sinergias na min patisi kanenas giati ke ena peristatiko ine arketo den xriazete na tin patisoun oloi ke na anaferis ton malaka sta periodika.ego mexri diafimisi sta mesa mazikis enimerosis 8a evaza (pros 8eou oxi se afton ton malaka) file mou ta exo pari me afton ton malaka ke eftixos pou den imoun ego stin 8esi sou giati 8a pigena filaki an ton epiana sta xeria mou

sto epomeno post 8elo ta stixia tou eksiodotimenou
ke pes pou menis mipos sou vroume eki konta kanena kalo sinergio

frikis
19/02/2004, 14:42
Να διευκρινίσω ότι το μηχανάκι δεν είχε το παραμικρό πριν ούτε είχε πειραχτεί ποτέ καρμπυρατερ ή οτιδήποτε άλλο πάνω του εκτός από ενα Κ&Ν που είχα βάλει πριν 4 μήνες.
Βαλβίδες δεν νομίζω να πείραξε για το λόγο ότι δεν ακουγόταν να χτυπάνε και αν δεν χοροπηδάει όλη η κεφαλή δεν το κάνει κανένας στο 1ο service, απότι έχω δει μέχρι τώρα.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει κάνει κάτι στο φίλτρο παρόλο που τους το είπα ότι είναι ΚΝ.
Δεν έχω βρεί ακόμα το χρόνο να περάσω από εκεί να τους χ!"$@ω γιατι δουλευουν μεχρι τις 4μμ κυριλε όχι σαν εμας τους μαυρους που γυρναμε σπίτι στις 10 και 11.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

afrotwin
19/02/2004, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από frikis
Να διευκρινίσω ότι το μηχανάκι δεν είχε το παραμικρό πριν ούτε είχε πειραχτεί ποτέ καρμπυρατερ ή οτιδήποτε άλλο πάνω του εκτός από ενα Κ&Ν που είχα βάλει πριν 4 μήνες.
Βαλβίδες δεν νομίζω να πείραξε για το λόγο ότι δεν ακουγόταν να χτυπάνε και αν δεν χοροπηδάει όλη η κεφαλή δεν το κάνει κανένας στο 1ο service, απότι έχω δει μέχρι τώρα.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει κάνει κάτι στο φίλτρο παρόλο που τους το είπα ότι είναι ΚΝ.
Δεν έχω βρεί ακόμα το χρόνο να περάσω από εκεί να τους χ!"$@ω γιατι δουλευουν μεχρι τις 4μμ κυριλε όχι σαν εμας τους μαυρους που γυρναμε σπίτι στις 10 και 11.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

signomi file mou ala sto megalo service tsekaronte ke ri8mizonte ta panta ke as min xtipane i valvides tis tsekari o mastoras. gia afto leme oti mpori na exi kani la8os ri8misis.

afrotwin
19/02/2004, 15:41
parepiptontos ti alagi ides stin mixani me to filtro k&n?

frikis
19/02/2004, 15:46
Κανονικά ρυθμίζονται τα πάντα όπως λες και όπως λένε και τα Service manuals του κατασκευαστή.
Αλλά μέχρι τώρα δυστυχώς δεν έχω δει συνεργείο που να το κάνει πραγματικά (αν τους ρωτήσεις σου λένε "βέβαιως ρυθμίσαμε τις βαλβίδες, τις εξατμίσεις, τους πυραυλικούς εκτοξευτήρες και τις βαλβίδες εκτόνωσης του turbocharger").
Κοινώς οι γνωστές παπαριές που πουλάνε οι "επιστήμονες" στους "ασχετους" που τους τ’ακουμπάμε.
Όσο για το συνεργείο είχα κάνει έρευνα πριν πάω και αφού όλοι είπαν καλά λόγια και μιας και είναι κοντά μου, είπα να κάνω την κίνηση.
Θα έχω νεώτερα αύριο που θα περάσω απο εκεί.