PDA

View Full Version : Ενεργειακο τζακι



Σελίδες : [1] 2

Boxer
06/12/2011, 20:24
Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να βαλω ενεργειακο τζακι στο σπιτι. Αυτο που μου προτεινεται για ολο το σπιτι θα καιει γυρω στα 12 κιλα ξυλο για 6 ωρες , θα στελνει μεσω σωληνων τη ζεστη στα δωματια και ολο αυτο θα κοστισει (γκρεμισμα , τζακι , γυψοσανιδα κλπ) γυρω στα 4000.

Οικονομικα συμφερει αν σκεφτειτε πως για 74ωρες πετρελαιο πληρωσα 250€...(edit : λαθος εκανα... 350€)

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι εαν εχει βαλει κανενας για να μου πει εντυπωσεις... και αν ειναι δυνατον να το εβλεπα και live...

fantacid
06/12/2011, 20:33
για αεριο την εψαξες?

Cpt. Haddock
06/12/2011, 20:34
Εαν με τις 74 ωρες εννοείς ενα χειμώνα, τοτε με το τζάκι θα κανεις αποσβεση σε 16 χρόνια (4000 / 250)

:lol:

Εχετλαίος
06/12/2011, 20:39
Ενδοδαπέδια με ρεύμα έψαξες;

Lioulios
06/12/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να βαλω ενεργειακο τζακι στο σπιτι. Αυτο που μου προτεινεται για ολο το σπιτι θα καιει γυρω στα 12 κιλα ξυλο για 6 ωρες , θα στελνει μεσω σωληνων τη ζεστη στα δωματια και ολο αυτο θα κοστισει (γκρεμισμα , τζακι , γυψοσανιδα κλπ) γυρω στα 4000.

Οικονομικα συμφερει αν σκεφτειτε πως για 74ωρες πετρελαιο πληρωσα 250€...

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι εαν εχει βαλει κανενας για να μου πει εντυπωσεις... και αν ειναι δυνατον να το εβλεπα και live...

Τί θες να γκρεμίσεις ; Δεν κατάλαβα .

vagtav
06/12/2011, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν με τις 74 ωρες εννοείς ενα χειμώνα, τοτε με το τζάκι θα κανεις αποσβεση σε 16 χρόνια (4000 / 250)

:lol:

εάν εννοεί το Νοέμβριο?

Πανοπτικός
06/12/2011, 20:52
Εδω χαλκιδικη 2 τζακια καινε 100 κιλα την ημερα, (το ενα δεν σβηνει ποτε) κοστος καμια 6-7 ευρω ?!
Το πετρελαιο καταργηθηκε πλεον, σπανια γυναει ο διακοπτης.

Το τζακι που λες, ειναι αυτο που αγοραζεις ξυλα με το τσουβαλι ?
Το ειχα δει καπου αλλα δεν ξερω ποσο πανε τα ξυλα

Η περιοχη που μενεις βλεπει συχνα μειον ?

Boxer
06/12/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
εάν εννοεί το Νοέμβριο?

το νοεμβριο εννοω :cry:

Boxer
06/12/2011, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Τί θες να γκρεμίσεις ; Δεν κατάλαβα .

το υπαρχον τζακι για να βαλω το ενεργειακο...

Cpt. Haddock
06/12/2011, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
το νοεμβριο εννοω :cry:

:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

AUFGEBRACHT
06/12/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
το νοεμβριο εννοω :cry:


Mε τέτοια κατανάλωση, αυτό δεν είναι καυστήρας, αυτό είναι μοτέρ από Τransalp...Έχεις κάνει ρύθμιση και καθαρισμό του καυστήρα και του κυκλοφορητή καθόλου;

Lioulios
06/12/2011, 21:33
Τα λ7 που σου ζητάν εγια αυτή τη δουλειά είναι ...πιασοκολιά .

Πολύ παραπάνω από αυτά που ακούω

vagtav
06/12/2011, 21:38
πριν αποφασίσεις τσέκαρε και αυτό (http://prasinienergeiaoikonomia.blogspot.com/2011/03/pellet_17.html)
Σύνδεση και στο υπάρχον δίκτυο θέρμανσης (καλοριφέρ κι έτς) άρα χωρίς οικοδομικές εργασίες, ή έστω ελάχιστες και διάφορα άλλα πλεονεκτήματα που αν διαβάσεις το αρθράκι θα καταλάβεις.

είμαι σε στάδιο μελέτης για την αγορά πελλετομηχανής και έχω μπλέξει :D

@πανοπτικός
τιμή στα 60-70 ευρώ ο τόνος για ξύλο στην Αθήνα, απλά δεν υφίσταται. Βόρειο Ελλάδα και πάλι δύσκολα.

fantacid
06/12/2011, 21:41
σκεψου κ το χωρο που καταλαμβανει ενας τονος ξυλο,
αν μενεις σε διαμερισμα θελεις αλλο ενα για να βαλεις τα ξυλα σου!

:D

Boxer
06/12/2011, 21:42
εχω οροφοδιαμερισμα 120τμ και ο κατω οροφος ειναι κλειστος... συνολο 8 διαμερισματα... τα 3 κλειστα... γυρω γυρω και πανω αερας... η καταναλωση του δεν ειναι υπερβολικη (ετσι διαβαζω σε διαφορα σαιτ) και συντηρηση του εκαναν , απλα επειδη δεν το αναβουν οι υπολοιποι το πληρωνω σχεδον μονος μου...

ενεργειακο με αεραγωγους εχει βαλει κανεις ;

ΥΓ ελα ρε θρυλαρααααααα:a25:

Boxer
06/12/2011, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
πριν αποφασίσεις τσέκαρε και αυτό (http://prasinienergeiaoikonomia.blogspot.com/2011/03/pellet_17.html)
Σύνδεση και στο υπάρχον δίκτυο θέρμανσης (καλοριφέρ κι έτς) άρα χωρίς οικοδομικές εργασίες, ή έστω ελάχιστες και διάφορα άλλα πλεονεκτήματα που αν διαβάσεις το αρθράκι θα καταλάβεις.

είμαι σε στάδιο μελέτης για την αγορά πελλετομηχανής και έχω μπλέξει :D

@πανοπτικός
τιμή στα 60-70 ευρώ ο τόνος για ξύλο στην Αθήνα, απλά δεν υφίσταται. Βόρειο Ελλάδα και πάλι δύσκολα.

τα εχω δει... τα εχει βαλει κανεις ;

Boxer
06/12/2011, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σκεψου κ το χωρο που καταλαμβανει ενας τονος ξυλο,
αν μενεις σε διαμερισμα θελεις αλλο ενα για να βαλεις τα ξυλα σου!

:D χωρο εχω...

vagtav
06/12/2011, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Τα λ7 που σου ζητάν εγια αυτή τη δουλειά είναι ...πιασοκολιά .

Πολύ παραπάνω από αυτά που ακούω


Η τιμή που του ζητάνε είναι ίσως και μικρή. Σίγουρα θα βγει περισσότερο.
Πρόσεξε πάντως την προσφορά τους να περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ, ακόμα και αυτά που δεν φαντάζεσαι. (π.χ. κάδοι απομάκρυνσης μπάζων, ανυψωτικά κλπ).
Θεωρώ δεδομένο ότι συμπεριλαμβάνεται και η προμήθεια του τζακιού βέβαια.:winka:

Boxer
06/12/2011, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Η τιμή που του ζητάνε είναι ίσως και μικρή. Σίγουρα θα βγει περισσότερο.
Πρόσεξε πάντως την προσφορά τους να περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ, ακόμα και αυτά που δεν φαντάζεσαι. (π.χ. κάδοι απομάκρυνσης μπάζων, ανυψωτικά κλπ).
Θεωρώ δεδομένο ότι συμπεριλαμβάνεται και η προμήθεια του τζακιού βέβαια.:winka:

και εμενα καλη μου φανηκε... θα ρωτησω και αλλου βεβαια...

p@nos
06/12/2011, 22:03
se ena filo kostise 6k....i katanalosi ksiloy pados ine ligoteri....

epidi egine pareksigisi otan leme ksilo den ennoyme to paradosiako




pados 350e gia ena mina petreleo poy ekapses ine eksofreniko noymero

Boxer
06/12/2011, 22:05
I know...:sad:

Boxer
06/12/2011, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
se ena filo kostise 6k....i katanalosi ksiloy pados ine ligoteri....

epidi egine pareksigisi otan leme ksilo den ennoyme to paradosiako




pados 350e gia ena mina petreleo poy ekapses ine eksofreniko noymero

κανει δουλεια ; η καταναλωση ειναι οντως τοσο μικρη ;

fantacid
06/12/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

epidi egine pareksigisi otan leme ksilo den ennoyme to paradosiako


τι εννοεις, μπρικετες?

p@nos
06/12/2011, 22:08
mia xara doylia kani bgazi zesti se olo to spiti....tora ke to pitoyro poy kaiei ine arketa ftino....ke me tis times toy petreleoy poy pera apo tin eksisosi i timi me ta xronia 8a anebeni fadazome simferi mia tetia kinisi......

Πανοπτικός
06/12/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Εδω χαλκιδικη 2 τζακια καινε 100 κιλα την ημερα... κοστος καμια 6-7 ευρω ?!





Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav


@πανοπτικός
τιμή στα 60-70 ευρώ ο τόνος για ξύλο στην Αθήνα, απλά δεν υφίσταται. Βόρειο Ελλάδα και πάλι δύσκολα.


Απο την πολη ερχομαι... και στην κορφη κανελα :lol:

p@nos
06/12/2011, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι εννοεις, μπρικετες?


pellet kaine....


kai i sakoyla 15kg kani giro sta 3e an 8imame kala

vagtav
06/12/2011, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Γιατι δεν διαβαζετε ρε γμτ πριν απαντησετε.

τί δεν κατάλαβες?
έλα πες μου, μπορώ να σε βοηθήσω

vagtav
06/12/2011, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
pellet kaine....


kai i sakoyla 15kg kani giro sta 3e an 8imame kala

έχετε μπλέξει τα μπούτια σας μάγκες :lol: :lol: :lol:

Boxer
06/12/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
mia xara doylia kani bgazi zesti se olo to spiti....tora ke to pitoyro poy kaiei ine arketa ftino....ke me tis times toy petreleoy poy pera apo tin eksisosi i timi me ta xronia 8a anebeni fadazome simferi mia tetia kinisi......

Αν τον ρωτουσες και ποσο καιει περιπου τη μερα και για ποσες ωρες , και τι να προσεξω ας πουμε, θα ειμαι υπερβολικος ;

Βοηθα το φιλο συμφορουμιτη:a42:

p@nos
06/12/2011, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
έχετε μπλέξει τα μπούτια σας μάγκες :lol: :lol: :lol:


oti na ne


http://www.acp-bioenergy.gr/frontend/articles.php?cid=143

p@nos
06/12/2011, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Αν τον ρωτουσες και ποσο καιει περιπου τη μερα και για ποσες ωρες , και τι να προσεξω ας πουμε, θα ειμαι υπερβολικος ;

Βοηθα το φιλο συμφορουμιτη:a42:


me ena 20arikaki file polla boroyn na ginoyn :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Boxer
06/12/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
me ena 20arikaki file polla boroyn na ginoyn :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

με 20αρικακι θελω και ραντεβου να το δω απο κοντα...

fantacid
06/12/2011, 22:23
τα πελλετ ειναι σε διαφορα μηκη
οι μπικετες ειναι σαν ραβδοι χρυσου,

η καθε σομπα καιει ενα ειδος μονο,
για το οποιο εχει κατασκευαστει.

η λιανικη ειναι 3€ τα 15kg
ο τονος ειναι αρκετα πιο κατω

το καυσιμο που θα καψει μια σομπα ειναι ο πιο σημαντικος παραγοντας για την αποδοση του.
στη αγορα υπαρχουν σε πολυ δελεαστικες τιμες μη πιστοποιημενα προιοντα με υψηλη υγρασια, απαραδεκτη καυση κ μεγαλα ποσα καταλειπων.

η καταβαλωση στο περιπου ειναι ενα σακι για μια ημερα
το περιπου εξαρτάται απο την ενταση, το χωρο, τις απολωλιες κ διαφορα αλλα....

vagtav
06/12/2011, 22:28
Πάμε από την αρχή.
Ο φίλος ρώτησε για ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ.
Τα τζάκια λοιπόν αυτά καίνε κανονικότατο ξύλο.... Το είδος του ξύλου έχει σημασία, πχ όχι πευκο και άλλα που βαριέμαι να γράφω, αλλά πάντως ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΞΥΛΑ.

Ο πανοπτικός βρίσκεται στην Χαλκιδική. Εγώ και μάλλον και ο φίλος μας βρίσκεται στην Αθήνα (σωστά?). Τα 100 κιλά ξύλα του πανόπτικου κοστίζουν στην χαλκιδική 6-7 ευρώ. Άρα τα 1000 κιλά 60-70. (απλή αριθμητική). Ε λοιπόν αυτή είναι τιμή βουλγάρικου ξύλου, με παράδοση στα σύνορα. Στην Αθήνα κοστίζει 160-200 ευρώ.

Η τιμή για τα πέλλετς που έβαλε ο Πάνος, είναι εντελώς άσχετη με το καύσιμο του τζακιού που θέλει να βάλει ο φίλος μας.
Τί σκατά δεν καταλαβαίνω εγώ που το καταλαβαίνετε όλοι οι υπόλοιποι?

fantacid
06/12/2011, 22:28
http://viomaza.blogspot.com/2010/09/viomaza-briquettes-pellets-thermansi.html

p@nos
06/12/2011, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
με 20αρικακι θελω και ραντεβου να το δω απο κοντα...


afto 8a soy paei katostariko krisi krisi alla de piname kiolas :smokin: :smokin: :smokin:



tespa na to dis apo koda adinaton soy pefti makria ke sigoyra boris na dis kapoy poy poylane....

katanalosi 8a se gelaso alla an 8imame kala ligotero apo sakoyla i mera....



bebea ine sxetiko eksartate apo to mege8os toy spitioy toy kafstira ti monosi exis spiti soy klp.....

fantacid
06/12/2011, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
....

ελα μην αγχώνεσαι
ετσι δουλευει το συστημα.....
κ παλι ειμαστε σε καλα επιπεδα!

:lol: :lol: :lol:


241410

p@nos
06/12/2011, 22:32
tou apadisame gi afto poy ennoei :smokin: :smokin: :smokin:

Boxer
06/12/2011, 22:34
εμενα μου προτεινανε να καιω μπρικετες αλλα καιει τα παντα...

vagtav
06/12/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
tou apadisame gi afto poy ennoei :smokin: :smokin: :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τελικά ρε μπόξερ (σόρυ αλλά δεν κατέχω το ονοματάκι σου) θα μας πεις τί καύσιμο θα καίει το εργαλείο σου :smokin:


edit : μάθαμε

Πανοπτικός
06/12/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Εδω χαλκιδικη 2 τζακια καινε 100 κιλα την ημερα... κοστος καμια 6-7 ευρω ?!





Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav


@πανοπτικός
τιμή στα 60-70 ευρώ ο τόνος για ξύλο στην Αθήνα, απλά δεν υφίσταται. Βόρειο Ελλάδα και πάλι δύσκολα.


Απο την πολη ερχομαι... και στην κορφη κανελα :lol:

Boxer
06/12/2011, 22:38
αντε ρε τα πουληταρια οι κωλογερμανοι... γαμω τη μερκελ και το σαρκοζι γαμω...:mad:

Πανοπτικός
06/12/2011, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav

Τα 100 κιλά ξύλα του πανόπτικου κοστίζουν στην χαλκιδική 6-7 ευρώ. Άρα τα 1000 κιλά 60-70. (απλή αριθμητική). Ε λοιπόν αυτή είναι τιμή βουλγάρικου ξύλου, με παράδοση στα σύνορα.

Τι λε ρε παιδι μου... Απο βουλγαρια αγοραζω κ δεν το πηρα χαμπαρι ακομα :rotflmao:

vagtav
06/12/2011, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Τι λε ρε παιδι μου... Απο βουλγαρια αγοραζω κ δεν το πηρα χαμπαρι ακομα :rotflmao:

να σου δώσω 120 ευρώ να μου φέρεις 2 τόνους ξύλα ?
και 3 αν θέλεις θα τα βρούμε :smokin:

fantacid
06/12/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
εμενα μου προτεινανε να καιω μπρικετες αλλα καιει τα παντα...

χλωμο....
:smokin:

Πανοπτικός
06/12/2011, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
να σου δώσω 120 ευρώ να μου φέρεις 2 τόνους ξύλα ?
και 3 αν θέλεις θα τα βρούμε :smokin:

Με ποια ιδιοτητα δηλαδη εισαι τοσο απολυτος, απο τον δημο (τον ελληνικο :lol: ) μεχρι δεκεμβρη με τιμη 55 ευρω 1,5 τονο... Εννοειται τα κοβεις μονος κ τα φορτωνεις, δεν στα φερνουν αντικαταβολη. :rotflmao:

vagtav
06/12/2011, 22:53
Μιλάμε για κάτοικο αθηνών, σε ρετιρέ. Καταλαβαίνεις την διαφορά ?
Δεν σε έκανα quote για να σου την πω. Απλά είπα ότι αυτή η τιμή για ξύλα στην Αθήνα ΔΕΝ παίζει.
Πάνε παίξε αλλού ρε καρντάση γιατί βαριέμαι να απαντάω :wave2:

blackbusa
06/12/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav


Ε λοιπόν αυτή είναι τιμή βουλγάρικου ξύλου, με παράδοση στα σύνορα.

Γιατι παραδοση στα συνορα???παντως ανατολικα της Θεσσαλονικης (Επανομη) τοσο το πουλανε...

Πανοπτικός
06/12/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Γιατι παραδοση στα συνορα???παντως ανατολικα της Θεσσαλονικης (Επανομη) τοσο το πουλανε...

Ειναι γιατι μιλαμε για αθηνα βρε :hypnotize

vagtav
06/12/2011, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Γιατι παραδοση στα συνορα???παντως ανατολικα της Θεσσαλονικης (Επανομη) τοσο το πουλανε...

Σχήμα λόγου. :D

Ασχολήθηκα για λίγο με την πιθανότητα εισαγωγής ξύλου από Βουλγαρία. Τιμή 30-40 ευρώ για παράδοση στα σύνορα. Η μεταφορά για Αθήνα κοστίζει 1000-1200 ευρώ για ένα φορτηγό που παίρνει 22-24 τόνους. Άρα μέσο κόστος υλικού και μεταφορικών 80-90 ευρώ.
Φυσικά δεν μιλάμε για ελιά.
Φυσικά και στη Βόρειο ελλάδα είναι φθηνότερη η ξυλεία και φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι απόκτησης ξύλων όπως αυτόν που είπε πριν ο πανόπτικος.
Αυτά πολύ χονδρικά απλά για να καταλάβουμε τί λέμε.

Ψάχνομαι για παραγωγή πέλλετ για δική μου κατανάλωση (αρχικά) και για αυτό τα έχω ψάξει λίγο

Corvo
06/12/2011, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav


Ψάχνομαι για παραγωγή πέλλετ για δική μου κατανάλωση (αρχικά) και για αυτό τα έχω ψάξει λίγο


ξερω οτι παει αλλου το θεμα αλλου μηπως μπορεις να πεις πιο πολλα?

ή στην τελικη να ριξεις κανα 2,3 λινκ?

timman
06/12/2011, 23:30
Φίλε Boxer πριν μπεις στη διαδικασία της κατασκευής του τζακιού
1) Τσέκαρε αν δουλεύει σωστά ο θερμοστάτης σου. Αν ο θερμοστάτης είναι μηχανικός με κλειστή τη θέρμανση πάρε ένα θερμόμετρο χώρου ( κατά προτίμηση ψηφιακό), βάλτο κοντά στο θερμοστάτη και δες τη θερμοκρασία. Με του κουμπί του θερμοστάτη στο Off περίστρεψε το ροδάκι του θερμοστάτη σιγά σιγά. Πρέπει να ακούσεις ένα ‘τικ’ στο σημείο οπού η θερμοκρασία ρύθμισης είναι αυτή που λέει το θερμόμετρο. Αν αυτή διαφέρει πέτα τον και βάλε ένα άλλο.
Για εξοικονόμηση να προτιμήσεις ένα ψηφιακό θερμοστάτη. Ένας καλός κοστίζει περίπου 70-80€. Οι ψηφιακοί θερμοστάτες υπόσχονται εξοικονόμηση έως και 25%. Αυτό γιατί έχεις ακρίβεια ρύθμισης σε σχέση με έναν αναλογικό (μηχανικό – διμεταλλικό) και μικρότερο διαφορικό. Αντιλαμβάνεται δηλαδή πιο γρήγορα την θερμοκρασία που θες (μικρότερο σφάλμα) όταν ο θερμοστάτης κλίσει, κλίνει και την ηλεκτοβάνα σου, κόβει δηλαδή το ζεστό νερό που περνάει από την εγκατάσταση προς τα σώματα σου και σταματάει να γραφεί ο ωρομετριτής.

2) Αν βάζεις το καλοριφέρ μόνο το βράδυ ή λίγες ώρες τελοσπάντων σε υψηλή θερμοκρασία είναι φυσικό να κάψεις περισσότερο πετρέλαιο. Δοκίμασε να το έχεις περισσότερες ώρες σε λειτουργία και σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Αν είναι δυνατών ακόμα και όταν δεν είναι κάνεις στο σπίτι χαμήλωσε το στους 17 oC έτσι ώστε να μη παγώσει εντελώς το σπίτι.
Δοκίμασε τα παραπάνω για το Δεκέμβριο και θα διαπιστώσεις ότι θα κάψεις λιγότερο πετρέλαιο.

Αν πάλι αποφασίσεις να βάλεις ενεργειακό τζάκι, τα 4000€ που σου ζητούν δε μου φαίνονται πολλά. (τζάκι γυψοσανίδες κλτ.) ξεκαθάρισε όμως αν στη τιμή αυτή είναι και οι αεραγωγοί και γυψοσανίδες – στόμια για αυτούς. Τέλος υπολόγισε και το βάψιμο που θα χρειαστεί

vagtav
06/12/2011, 23:37
πάει αλλού και είναι και μεγάλη κουβέντα


link 2 (http://pellet-mill.de/shop/category_2/1.-Pellet-Pressen.html?shop_param=cid%3D%26&gclid=CMfr_PCK1qcCFUtC4QodLxvd8g)

google it
"Κωνσταντίνου Κώστας Παραγωγή Pellets από Αγροτικά Υπολείμματα"

Corvo
06/12/2011, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
πάει αλλού και είναι και μεγάλη κουβέντα


link 2 (http://pellet-mill.de/shop/category_2/1.-Pellet-Pressen.html?shop_param=cid%3D%26&gclid=CMfr_PCK1qcCFUtC4QodLxvd8g)

google it
"Κωνσταντίνου Κώστας Παραγωγή Pellets από Αγροτικά Υπολείμματα"

:beer: :beer:

devil's animal
06/12/2011, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να βαλω ενεργειακο τζακι στο σπιτι. Αυτο που μου προτεινεται για ολο το σπιτι θα καιει γυρω στα 12 κιλα ξυλο για 6 ωρες , θα στελνει μεσω σωληνων τη ζεστη στα δωματια και ολο αυτο θα κοστισει (γκρεμισμα , τζακι , γυψοσανιδα κλπ) γυρω στα 4000.

Οικονομικα συμφερει αν σκεφτειτε πως για 74ωρες πετρελαιο πληρωσα 250€...(edit : λαθος εκανα... 350€)

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι εαν εχει βαλει κανενας για να μου πει εντυπωσεις... και αν ειναι δυνατον να το εβλεπα και live...

αν θες πληροφοριες απο τεχνιτη που φτιαχνει ενεργειακα τζακια και σε καλες τιμες τσεκαρε εδω (http://www.youtube.com/watch?v=gttksh96-sk) ...
βρισκεται ομως Θεσσαλονικη...
:wave2:

feelgoodr1
07/12/2011, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Φίλε Boxer πριν μπεις στη διαδικασία της κατασκευής του τζακιού
1) Τσέκαρε αν δουλεύει σωστά ο θερμοστάτης σου. Αν ο θερμοστάτης είναι μηχανικός με κλειστή τη θέρμανση πάρε ένα θερμόμετρο χώρου ( κατά προτίμηση ψηφιακό), βάλτο κοντά στο θερμοστάτη και δες τη θερμοκρασία. Με του κουμπί του θερμοστάτη στο Off περίστρεψε το ροδάκι του θερμοστάτη σιγά σιγά. Πρέπει να ακούσεις ένα ‘τικ’ στο σημείο οπού η θερμοκρασία ρύθμισης είναι αυτή που λέει το θερμόμετρο. Αν αυτή διαφέρει πέτα τον και βάλε ένα άλλο.
Για εξοικονόμηση να προτιμήσεις ένα ψηφιακό θερμοστάτη. Ένας καλός κοστίζει περίπου 70-80€. Οι ψηφιακοί θερμοστάτες υπόσχονται εξοικονόμηση έως και 25%. Αυτό γιατί έχεις ακρίβεια ρύθμισης σε σχέση με έναν αναλογικό (μηχανικό – διμεταλλικό) και μικρότερο διαφορικό. Αντιλαμβάνεται δηλαδή πιο γρήγορα την θερμοκρασία που θες (μικρότερο σφάλμα) όταν ο θερμοστάτης κλίσει, κλίνει και την ηλεκτοβάνα σου, κόβει δηλαδή το ζεστό νερό που περνάει από την εγκατάσταση προς τα σώματα σου και σταματάει να γραφεί ο ωρομετριτής.


Έχω ακούσει για ψηφιακους θερμοστατες που ΄΄ανιχνεύουν΄΄ τον χώρο και ρυθμίζουν την λειτουργία τους για εξοικονόμηση πετρελαίου. Ισχύει ???

Έχεις να προτείνεις κάποιον καλό (μάρκα )?

George_M.
07/12/2011, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Πάμε από την αρχή.
Ο φίλος ρώτησε για ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ.
Τα τζάκια λοιπόν αυτά καίνε κανονικότατο ξύλο.... Το είδος του ξύλου έχει σημασία, πχ όχι πευκο και άλλα που βαριέμαι να γράφω, αλλά πάντως ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΞΥΛΑ.

Ο πανοπτικός βρίσκεται στην Χαλκιδική. Εγώ και μάλλον και ο φίλος μας βρίσκεται στην Αθήνα (σωστά?). Τα 100 κιλά ξύλα του πανόπτικου κοστίζουν στην χαλκιδική 6-7 ευρώ. Άρα τα 1000 κιλά 60-70. (απλή αριθμητική). Ε λοιπόν αυτή είναι τιμή βουλγάρικου ξύλου, με παράδοση στα σύνορα. Στην Αθήνα κοστίζει 160-200 ευρώ.

Η τιμή για τα πέλλετς που έβαλε ο Πάνος, είναι εντελώς άσχετη με το καύσιμο του τζακιού που θέλει να βάλει ο φίλος μας.
Τί σκατά δεν καταλαβαίνω εγώ που το καταλαβαίνετε όλοι οι υπόλοιποι?

+650!!:beer:

το λοιπον...αμα μπορεις να βρεις φθηνα ξυλα ή ακομα κ τσαμπα -αμα εχεις ακρη στο χωριο- τοτε το ενεργειακο τζακι συμφερει κ μπορεις να το λειτουργεις επικουρικα διοτι δεν γινεται να ξυπνας νυχτιατικα για να το ταιζεις ξυλα....ασε τον θορυβο απο τα ανεμηστηρια στα δωματια...
με 170 ευρω τον τονο ομως δεν προκειται να κανεις ποτε αποσβεση κ ολοι στο σπιτι θα γυριζουν ντυμενοι με γουνινα σκουφακια σαν τον Μπλεκ.

παντως περαν του αστειου ολη αυτη η στορφη προς την φωτια (τζακια,σομπες κτλ) θα επιφερουν τετοια αποψιλωση σε κανα 2 χρονια που ουτε δεντρολιβανο δεν υπαρχει ανα την επικρατεια...
:mad:


241431

dukeandthecity
07/12/2011, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Γιατι παραδοση στα συνορα???παντως ανατολικα της Θεσσαλονικης (Επανομη) τοσο το πουλανε...


Στην επανομή πουλανε τον τονο 60 ευρώ???? Δωσε και μενα μπαρμπα the info. spread the word:lol: :lol:

Boxer
07/12/2011, 08:57
εμενα μου ειπανε γυρω στα 180 το ξυλο και 260 η μπρικετα...

για την μπρικετα μου ειπαν πως χρειαζεται η μιση ποσοτητα...

vagtav
07/12/2011, 09:34
Ρώτησε μόνος σου τιμή για τις μπρικέτες.
Λίγα σου είπανε νομίζω.
Θα σου ξαναπώ να κοιτάξεις για σόμπα-ατομικό λέβητα πέλλετ για σύνδεση με καλοριφέρ και ζεστό νερό χρήσης.
Σε συνδυασμό με ένα ηλιακό θερμοσίφωνο θα είσαι άρχοντας

Boxer
07/12/2011, 10:00
την τιμη μου την ειπε αυτος που θα μου το βαλει και θα μου το φερνει...

vagtav
07/12/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
.....
παντως περαν του αστειου ολη αυτη η στορφη προς την φωτια (τζακια,σομπες κτλ) θα επιφερουν τετοια αποψιλωση σε κανα 2 χρονια που ουτε δεντρολιβανο δεν υπαρχει ανα την επικρατεια...
:mad:

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Είναι καλύτερο να καις τα κουκούτσια της ελιάς, τα υπολείμματα της γεωργικής παραγωγής, τα κλαδέματα των δέντρων, ακόμα και γκαζόν στην χειρότερη, αλλά και πολλά υλικά που καταλήγουν στις χωματερές, παρά να καις πετρέλαιο ή ακόμα και φυσικό αέριο.
Το γιατί να κοστίζει 300€ ο τόνος είναι άλλη κουβέντα.

panagath
07/12/2011, 11:01
Έβαλε ένας φίλος μου ενεργειακό τζάκι και λέει ότι ζεσταίνει κομπλέ και στα δωμάτια. Βέβαια αυτός είναι σε παραλιακή περιοχή που δεν πιάνει πάγους κτλ.

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην το συνδέσεις με τα υδραυλικά του καλοριφέρ. ΠΟΤΕ. Αν τύχει και κοπέι το ρεύμα (από μακρά διακοπή, από χιόνι κτλ) και δε μπορεί να δουλέψει ο κυκλοφοριτής, τότε είσαι αναγκασμένος να έχεις και το τζάκι σβυστό για να μη διαλυθούν τα υδραυλικά. Την έχει πατήσει θείος με αυτό.

Εχετλαίος
07/12/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην το συνδέσεις με τα υδραυλικά του καλοριφέρ. ΠΟΤΕ. Αν τύχει και κοπέι το ρεύμα (από μακρά διακοπή, από χιόνι κτλ) και δε μπορεί να δουλέψει ο κυκλοφοριτής, τότε είσαι αναγκασμένος να έχεις και το τζάκι σβυστό για να μη διαλυθούν τα υδραυλικά.

Για εξήγησε λίγο αν θέλεις... γιατί δε μου κολλάει κάπως...
Εiναι το ίδiο με το αν έχεις (σε ένα συμβατικό καλοριφέρ) τον κυκλοφορητή κλειστό αλλά τον καυστήρα ανοικτό. Θα θερμάνει το νερό στο λέβητα και τίποτε άλλο. Αν ανεβάσει ο λέβητας πάνω από 2,5atm τότε η βαλβίδα εκτόνωσης θα ανοίξει και όλα καλά. Με το τζάκι το ίδιο δε θα συμβεί;
:confused:

panagath
07/12/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για εξήγησε λίγο αν θέλεις... γιατί δε μου κολλάει κάπως...
Εiναι το ίδiο με το αν έχεις (σε ένα συμβατικό καλοριφέρ) τον κυκλοφορητή κλειστό αλλά τον καυστήρα ανοικτό. Θα θερμάνει το νερό στο λέβητα και τίποτε άλλο. Αν ανεβάσει ο λέβητας πάνω από 2,5atm τότε η βαλβίδα εκτόνωσης θα ανοίξει και όλα καλά. Με το τζάκι το ίδιο δε θα συμβεί;
:confused:

Πράγματι το ίδιο θα είναι με την περίπτωση που λες. Η βαλβίδα εκτόνωσης υπάρχει και η λογική λέει ότι θα είναι όλα καλά. Πάντως ο θείος έχει πρόβλημα με αυτό το θέμα και δε μπορεί να ανάψει τζάκι με τον κυκλοφορητή κλειστό. Λεπτομερώς δεν ξέρω γιατί.

Ίσως να έχει σχέση με το ότι Κυκλοφορητής-Λέβητας είναι δίπλα δίπλα, ενώ το τζάκι με τον κυκλοφορητή έχει μια απόσταση η οποία ενώνεται με σωλήνες. Αλλά δεν ξέρω, υποθέτω. Πάντως το τζάκι δεν το ανάβει αν δεν έχει ρεύμα.

Εχετλαίος
07/12/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Πράγματι το ίδιο θα είναι με την περίπτωση που λες. Η βαλβίδα εκτόνωσης υπάρχει και η λογική λέει ότι θα είναι όλα καλά. Πάντως ο θείος έχει πρόβλημα με αυτό το θέμα και δε μπορεί να ανάψει τζάκι με τον κυκλοφορητή κλειστό. Λεπτομερώς δεν ξέρω γιατί.

Ίσως να έχει σχέση με το ότι Κυκλοφορητής-Λέβητας είναι δίπλα δίπλα, ενώ το τζάκι με τον κυκλοφορητή έχει μια απόσταση η οποία ενώνεται με σωλήνες. Αλλά δεν ξέρω, υποθέτω. Πάντως το τζάκι δεν το ανάβει αν δεν έχει ρεύμα.

Κάτι άλλο παίζει, σίγουρα.
:wave2:

vagtav
07/12/2011, 11:35
Τα ανοιχτά δοχεία διαστολής μάλλον ήταν άγνωστη έννοια στον εγκαταστάτη του θείου σου.
Όντως θέλει προσοχή στην εγκατάσταση. Σε έναν κοινό καυστήρα η φλόγα διακόπτεται όταν δεν έχει ρεύμα, ενώ εδώ τα ξύλα εξακολουθούν να καίνε.
Τέλος πάντων κάνε ότι νομίζεις απλά πάρε τη γνώμη κάποιου γνώστη και όχι απλά χρήστη

panagath
07/12/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάτι άλλο παίζει, σίγουρα.
:wave2:

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά καλό θα ήταν όποιος θέλει να το βάλει να συμβουλευτεί πρώτα έναν Μηχανολόγο Μηχανικό (ΜηχΜηχ :p ) για το κατά πόσο είναι ασφαλές και εφικτό. Όχι απλά ο εγκαταστάτης του τζακιού να το συνδέσει στο κύκλωμα από μόνος του και άντε μπλέξε μετά.

:wave2:

George_M.
07/12/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Είναι καλύτερο να καις τα κουκούτσια της ελιάς, τα υπολείμματα της γεωργικής παραγωγής, τα κλαδέματα των δέντρων, ακόμα και γκαζόν στην χειρότερη, αλλά και πολλά υλικά που καταλήγουν στις χωματερές, παρά να καις πετρέλαιο ή ακόμα και φυσικό αέριο.
Το γιατί να κοστίζει 300€ ο τόνος είναι άλλη κουβέντα.

καλα αμα πιστευεις οτι θα ζεσταθεις με λιοκλαρα τοτε...
ξερεις τι ποσοστητα θες?
ξερεις που θα τα βρεις κ πως θα τα μεταφερεις/τροποποιησεις ωστε να καουν
νομιζεις οτι εχουμε γκαζον οπως στην Βαυαρια...αγκαθια εχουμε φουλ!!!
ξερεις..ξερεις..

τελος!!!...για το κλιμα της ελλαδας που η υγρασια ειναι το κυριο χαρακτηριστικο ΔΕΝ υπαρχει καλυτερο ειδος θερμανσης απο το καλοριφερ..τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα κ λειτουργουν επικουρικα...
το καλοριφερ ζεστενει,στεγνωνει τοιχους δαπεδα αποβαλει πασα υγρασια κ ακομα εχεις κ ''τζαμπα'' ζεστο νερο.σιγουρα κοστιζει το πετρεκαιο δεν αμφιβαλω αλλα για οποια αλλη ενναλακτικη πρεπει να τα βαλεις ΟΛΑ ΚΑΤΩ κ να δεις εαν αξιζει τον κοπο..συνηθως η διαφορα (κερδος) ειναι ελαχιστη αλλα δυστηχως αυτο το βλεπουμε κατοπιν εορτης....

υ.γ το ιδιο εγινε κ με το υγραεριο στα αυτοκινητα.ολοι τα εσκασαν καννονικα,ξηλλωσαν ρεζερβες,εβγαλαν καροτσες....για να βαλουν δεξαμενη γκαζιου που ειναι φθηνο....ε..κατσε να δεις που θα παει...αμμεσα!

Εχετλαίος
07/12/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
τελος!!!...για το κλιμα της ελλαδας που η υγρασια ειναι το κυριο χαρακτηριστικο ΔΕΝ υπαρχει καλυτερο ειδος θερμανσης απο το καλοριφερ..

Έχεις μείνει σε σπίτι με ενδοδαπέδια θέρμανση με ρεύμα;
Θα αλλάξεις άποψη!
:wave2:

George_M.
07/12/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχεις μείνει σε σπίτι με ενδοδαπέδια θέρμανση με ρεύμα;
Θα αλλάξεις άποψη!
:wave2:

αμα χαλασει ο θερμοστατης τι γινεται,κανεις αναστεναρια μετα...? (αστειο)
οχι αλλα εαν εχεις νυχτερινο ειναι λυση οικονικη..οσο βεβαια η κιλοβατωρα ειναι σε νορμαλ τιμες...

Εχετλαίος
07/12/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
αμα χαλασει ο θερμοστατης τι γινεται,κανεις αναστεναρια μετα...? (αστειο)
οχι αλλα εαν εχεις νυχτερινο ειναι λυση οικονικη..οσο βεβαια η κιλοβατωρα ειναι σε νορμαλ τιμες... ¨

Επί του παρόντος είναι λύση φθηνότερη από το πετρέλαιο πάντως. :D Άσε που η ενδοδαπέδια θερμαίνει πραγματικά ομοιόμορφα το χώρο. Κάτι θα ξέρουνε οι βόρειοι που έχουνε σχεδόν όλοι ενδοδαπέδιες (νερό ή ρεύμα δεν έχει σημασία). Και ναι, πετάς και ένα νυκτερινό τιμολόγιο στη ΔΕΗ και είσαι ακόμη καλύτερα.

:wave2:

Sapadak
07/12/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχεις μείνει σε σπίτι με ενδοδαπέδια θέρμανση με ρεύμα;
Θα αλλάξεις άποψη!
:wave2:

Και γιατι οχι με πετρελαιο ή φα?

Εχετλαίος
07/12/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και γιατι οχι με πετρελαιο ή φα?

Πετρέλαιο ακριβότερο και δεν γλυτώνεις νερά, σωλήνες, κυκλοφορητές, δοχεία διαστολής, βαλβίδες εκτόνωσης, καυστήρα, λέβητα, δεξαμενή, συντήρηση.
Φ.Α. μια από τα ίδια. Εκτός και αν συνδέσεις φα με συσκευή παραγωγής ηλεκτρισμού ώστε να σου σηκώνει την ενδοδαπέδια (ε, αυτό δεν ξέρω μετά πόσο συμφέρει, δεν το έχω δει καθόλου...)
:wave2:

vagtav
07/12/2011, 12:06
Αύξηση ΔΕΗ (http://www.express.gr/news/finance/526221oz_20111007526221.php3)

panagath
07/12/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχεις μείνει σε σπίτι με ενδοδαπέδια θέρμανση με ρεύμα;
Θα αλλάξεις άποψη!
:wave2:

Η ενδοδαπέδια όμως για το ελληνικό κλίμα είναι ίσως λίγο ασύμφορη (τουλάχιστον η πετρελαίοου) καθώς είναι καλή για όταν καίει συνέχεια. Γιατί αν δεν καίει συνέχεια, αργεί να ζεστάνει και καταναλώνει πολύ μέχρι να ζεσταθεί.

Και υπάρχει και το ιατρικό θέμα όπου δεν είναι καλό να παίρνουμε θερμότητα από τα άκρα καθώς αυτό προκαλεί ρευματικές παθήσεις.

Sapadak
07/12/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πετρέλαιο ακριβότερο και δεν γλυτώνεις νερά, σωλήνες, κυκλοφορητές, δοχεία διαστολής, βαλβίδες εκτόνωσης, καυστήρα, λέβητα, δεξαμενή, συντήρηση.
Φ.Α. μια από τα ίδια. Εκτός και αν συνδέσεις φα με συσκευή παραγωγής ηλεκτρισμού ώστε να σου σηκώνει την ενδοδαπέδια (ε, αυτό δεν ξέρω μετά πόσο συμφέρει, δεν το έχω δει καθόλου...)
:wave2:

Δεν θα το παρααναλυσω

Αλλα με ΦΑ με τις επιτοιχιες μονάδες (γιατι μπορει να χρειαστεις 2 αντι για 1) ειναι τζαμπα απο πλευρας συντηρησης.

Τεσπα

Για τζακι λεγαμε :lol: :lol:

Εχετλαίος
07/12/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Και υπάρχει και το ιατρικό θέμα όπου δεν είναι καλό να παίρνουμε θερμότητα από τα άκρα καθώς αυτό προκαλεί ρευματικές παθήσεις.

E;
:confused:

Εχετλαίος
07/12/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Τεσπα

Για τζακι λεγαμε :lol: :lol:

Που να πιάσουμε και την ανάλυση της τζακόσομπας! :lol:

(που παρεπιπτόντως είναι γ@μάτη ιδέα)

Sapadak
07/12/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
E;
:confused:

Η γνωστη @@ των "μαστορων" που αν δεν το γνωρίζεις κατι το ξορκίζεις :lol:

Δε προκαλει προβλημα, απλα αν εχεις προβλημα με ρευματικα δε κανει.

Εχετλαίος
07/12/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
απλα αν εχεις προβλημα με ρευματικα δε κανει.

Οχι μόνο κάνει αλλά πολλοί ψαγμένοι ιατροί την συνιστούν ανεπιφύλακτα
:wave2:

takis-kk
07/12/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οχι μόνο κάνει αλλά πολλοί ψαγμένοι ιατροί την συνιστούν ανεπιφύλακτα
:wave2:


Εχε τα πόδια σου ζεστά την κεφαλή σου κρύα!

Ελεγε η γιαγιά μου...:p

Boxer
07/12/2011, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δεν θα το παρααναλυσω

Αλλα με ΦΑ με τις επιτοιχιες μονάδες (γιατι μπορει να χρειαστεις 2 αντι για 1) ειναι τζαμπα απο πλευρας συντηρησης.

Τεσπα

Για τζακι λεγαμε :lol: :lol:


για τζακι λεγαμε αλλα δεν πειραζει.. ολες οι ιδεες καλες ειναι...

επιτοιχιος λεβητας με ηλεκτρικο.... καμμια γνωμη ; εμπειρια...

vagtav
07/12/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
καλα αμα πιστευεις οτι θα ζεσταθεις με λιοκλαρα τοτε...
ξερεις τι ποσοστητα θες?
ξερεις που θα τα βρεις κ πως θα τα μεταφερεις/τροποποιησεις ωστε να καουν
νομιζεις οτι εχουμε γκαζον οπως στην Βαυαρια...αγκαθια εχουμε φουλ!!!
ξερεις..ξερεις..

τελος!!!...για το κλιμα της ελλαδας που η υγρασια ειναι το κυριο χαρακτηριστικο ΔΕΝ υπαρχει καλυτερο ειδος θερμανσης απο το καλοριφερ..τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα κ λειτουργουν επικουρικα...
το καλοριφερ ζεστενει,στεγνωνει τοιχους δαπεδα αποβαλει πασα υγρασια κ ακομα εχεις κ ''τζαμπα'' ζεστο νερο.σιγουρα κοστιζει το πετρεκαιο δεν αμφιβαλω αλλα για οποια αλλη ενναλακτικη πρεπει να τα βαλεις ΟΛΑ ΚΑΤΩ κ να δεις εαν αξιζει τον κοπο..συνηθως η διαφορα (κερδος) ειναι ελαχιστη αλλα δυστηχως αυτο το βλεπουμε κατοπιν εορτης....

υ.γ το ιδιο εγινε κ με το υγραεριο στα αυτοκινητα.ολοι τα εσκασαν καννονικα,ξηλλωσαν ρεζερβες,εβγαλαν καροτσες....για να βαλουν δεξαμενη γκαζιου που ειναι φθηνο....ε..κατσε να δεις που θα παει...αμμεσα!

άντε μιας και έχουμε χρόνο σήμερα....

αφιέρωσες 10 λεπτά να απαντήσεις, αλλά προφανώς δεν αφιέρωσες 2-3 για να διαβάσεις τί έγραψα.
Σε ποιο σημείο του ζήτησα (γράφουμε στο θέμα του boxer αν το ξέχασες) να πηγαίνει ο ίδιος να μαζεύει και να κατασκευάζει το δικό του καύσιμο? Υπάρχουν εταιρείες που το κάνουν και σου πουλάνε το προϊόν.
Φαντάζομαι ότι και για το πετρέλαιο δεν του προτείνεις να κάνει μια δική του γεώτρηση και να το χρησιμοποιεί. Τώρα αν θα λέγεται pappas oil ή μπάρμπας wood ο προμηθευτής του, δεν έχει και μεγάλη σημασία. Το ότι το ένα κοστίζει πλέον (και άγνωστο στο μέλλον) 920€ ο τόνος ενώ το άλλο κοστίζει κάτω από 500€ - για την ΙΔΙΑ θερμική απόδοση - φαντάζομαι είναι κάτι που έχει σημασία. Το θέμα σωστής ποσότητας και ποιότητας πετρελαίου, είναι πάλι άλλο θέμα...

Το ότι εγώ, ή κάποιος άλλος, μπορεί να έχει 100 στρέμματα ελιές και θέλω να δω αν μπορώ να τις εκμεταλλευτώ ΚΑΙ για τη θέρμανσή μου, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Έλα πες μου τότε ότι δεν μπορώ να ζεσταθώ με λιόκλαρα. :lol:

Συμφωνώ και εγώ ότι το καλοριφέρ είναι η καλύτερη θέρμανση για τα ελληνικά δεδομένα. Η διαφωνία μας είναι στο καύσιμο.
Επειδή είναι ένα θέμα που είναι σχετικά άγνωστο στην ελλάδα και επειδή εάν προτείνεις κάτι εναλλακτικό αυτόματα χαρακτηρίζεσαι γραφικός από τους παντογνώστες, κάνε πρώτα την στοιχειώδη έρευνα που χρειάζεται για να είσαι επαρκώς ενημερωμένος και μετά έλα να καταθέσεις την γνώση σου και όχι απλά την άποψή σου.

Συγχωρείσαι βέβαια αν είσαι βενζινάς :lol:

την παράγραφο με το αέριο στα αυτοκίνητα την αφήνω ασχολίαστη...

dukeandthecity
07/12/2011, 13:33
ρε αφηστε τις κοκορομαχίες και πειτε μου (Blackbusa ακουςςς???) που το έχει 60 ευρώ τον τόνο το ξύλο ?

GABBER
07/12/2011, 14:11
Δεν ξέρω τι λετε εσείς , εγώ πάντως έχω πάρει ένα αλυσοπρίονο με 200 ευρώ και όπου ακούσω κλαδέματα τρέχω , με αποτέλεσμα να έχω "βγάλει " τα ξύλα μου τα τελευταία 3 χρόνια που μετακόμισα στα Μεσόγεια. Από ελιές άλλο τίποτα ....


Αποτέλεσμα ??? Έχω να κάψω καλοριφέρ 3 χρόνια. Αir Condition (inverter , εννοείται) επικουρικά και κατά τα άλλα τζάκι.

Ενεργειακό δεν έχω ( το σκέφτομαι) αλλά , από όπου περνάει η καμινάδα(μεζονέτα) η διαφορά στη θερμοκρασία είναι αισθητή... Φαντάζομαι αν υπήρχαν αεραγωγοί... Όσο για τα μοτέρ και τον θόρυβο τους , που ανάφερε κάποιος, δεν είναι απαραίτητα όταν μιλάμε για μεζονέτες καθώς ως γνωστόν ο ζεστός αέρας παει προς τα πάνω...

OldMan
07/12/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάτι θα ξέρουνε οι βόρειοι που έχουνε σχεδόν όλοι ενδοδαπέδιες
Ξέρουν ότι αποκτάς υπεραιμίες στα πόδια και όταν βγεις στο κρύο πας για γάγγραινα.. :winka:

Εχετλαίος
07/12/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξέρουν ότι αποκτάς υπεραιμίες στα πόδια και όταν βγεις στο κρύο πας για γάγγραινα.. :winka:

Υπεραιμία με την ενδοδαπέδια;
Από πότε;
Εκτός και αν έχεις το θερμοστάτη στους 40 βαθμούς εμπλοκή, κυκλοφορείς με το στρινγκάκι μέσα στο σπίτι και με φαρδιά βεντάλια στο χέρι και ξάφνου στη βαράει να παίξεις κυνηγητό στο χιόνι στους -30

:confused:

OldMan
07/12/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Υπεραιμία με την ενδοδαπέδια;
Από πότε;
Από πάντα ρε Στέλιο, σοβαρά ..

Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που εγκαταλείφθηκε η ενδοδαπέδια, πριν καν πάρει κάποιο σοβαρό μερίδιο στην αγορά..
(τουλάχιστον πριν 10-15 χρόνια... αν τελευταία ξαναεμφανίστηκε, δεν το γνωρίζω.. ούτε και τους λόγους..)

sniper
07/12/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξέρουν ότι αποκτάς υπεραιμίες στα πόδια και όταν βγεις στο κρύο πας για γάγγραινα.. :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Υπεραιμία με την ενδοδαπέδια;
Από πότε;
Εκτός και αν έχεις το θερμοστάτη στους 40 βαθμούς εμπλοκή, κυκλοφορείς με το στρινγκάκι μέσα στο σπίτι και με φαρδιά βεντάλια στο χέρι και ξάφνου στη βαράει να παίξεις κυνηγητό στο χιόνι στους -30

:confused:

Σε Είδα; :bawl: :bawl: :lol:

Sapadak
07/12/2011, 14:46
Δυσκολα ρε μαστορα

Το νερο κυκλοφορει σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες για να δημιουργήσει πρόβλημα υπεραιμία



Τεσπα κατι θα ξερεις καλυτερα :beer:

Εχετλαίος
07/12/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από πάντα ρε Στέλιο, σοβαρά ..

Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που εγκαταλείφθηκε η ενδοδαπέδια, πριν καν πάρει κάποιο σοβαρό μερίδιο στην αγορά..
(τουλάχιστον πριν 10-15 χρόνια... αν τελευταία ξαναεμφανίστηκε, δεν το γνωρίζω.. ούτε και τους λόγους..)

Στην εγχώρια αγορά; Γιατί "έξω" παίζει μόνη χωρίς αντίπαλο εδώ και μπάρεμου 15 χρόνια
:wave2: Άσε που πλέον συνιστάται και από ιατρούς ΕΙΔΙΚΑ για ρευματικά flareups
:wave2:

Εχετλαίος
07/12/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε Είδα; :bawl: :bawl: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
07/12/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δυσκολα ρε μαστορα

Το νερο κυκλοφορει σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες για να δημιουργήσει πρόβλημα υπεραιμία



Τεσπα κατι θα ξερεις καλυτερα :beer:

εκτός αν ζεις στην κόλαση.. :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

TROOPER
07/12/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
...........

Τεσπα κατι θα ξερεις καλυτερα :beer:

ξερει οτι ξερω εγω για το ματι του βολαν :lol: :lol:

Sapadak
07/12/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ξερει οτι ξερω εγω για το ματι του βολαν :lol: :lol:

Ρε αφηστε τον αρχοντα ησυχο :smokin:

OldMan
07/12/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δυσκολα ρε μαστορα
Το νερο κυκλοφορει σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες για να δημιουργήσει πρόβλημα υπεραιμία
Ναι ρε μάστορα, αλλά στις θερμοκρασίες που κυκλοφορεί απλά ΔΕΝ ζεσταίνει τον χώρο...

Οπότε οι κρυουλιάρηδες στο Τσοτύλι το "χουφτώνουν το γκάζι" και κάνουν στο τέλος τους αναστενάρηδες... :winka:


Υ.Γ.
Μεταξύ μας, ούτε η ενδοτοίχια κάνει δουλειά... :wave2:

sniper
07/12/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....

Υ.Γ.
Μεταξύ μας, ούτε η ενδοτοίχια κάνει δουλειά... :wave2:


Άλλη μια φτηνή δικαιολογία για να μην κάνεις επιτοίχιο σεξ..

:smokin:

Εχετλαίος
07/12/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε μάστορα, αλλά στις θερμοκρασίες που κυκλοφορεί απλά ΔΕΝ ζεσταίνει τον χώρο...

Bρε ζεσταίνει λεμεεεεεεεε.
Γύρω στους 36 η θερμοκρασία στο σώμα σου, κάπου πιο κάτω στα πόδια σου, στους 22-25 η ενδοδαπέδια. Και ζεσταίνει ομοιόμορφα, και σαν απώλειες έχεις ολιγότερες λόγο της ομοιομορφίας της κατανομής στο χώρο του καλωδίου (ρεύμα) ή του σωλήνα (νερό) και τα πόδια σου δεν βράζουν όπως εικάζεται.
:wave2:

Εχετλαίος
07/12/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άλλη μια φτηνή δικαιολογία για να μην κάνεις επιτοίχιο σεξ..

:smokin:

+λουμπάγκο, κιρσοί, ισχιαλγίες