PDA

View Full Version : Κρανος με "Double-D ring"



Πανοπτικός
07/12/2011, 18:49
Εδω και καιρο εχω μια απορια, τι πλεονεκτημα εχει το double-D ring απο το συμβατικο "κουμπωμα" ?



Σκεφτηκα να το ρωτησω βασικα, την ωρα που παιδευομουν σε ενα παρκιγκ της εθνικης, για να κουμπωσω το κρανος με τα γαντια
:bigcry: :bigcry:

georgio
07/12/2011, 18:54
Ασφάλεια. Στα άλλα με τον μηχανισμό υπάρχει η πιθανότητα αστοχίας, να μην κουμπώσει καλά κλπ.

Μόνο με Double-D ring μπαίνεις πίστα.

Joyrider
07/12/2011, 18:56
Δεν ξέρω αν είναι πιο ασφαλές λόγω του ότι δεν έχει πλαστικά κομματάκια και κινούμενα μέρη αλλά το βρίσκω πιο βολικό και ακριβές στο να το ρυθμίζεις πάντα όσο πρέπει. Είτε φοράς σκέτο κράνος, είτε φουλάρι, μπαλακλάβα κτλ...

Με χοντρά γάντια όντως έχει θέμα αλλά κλαιν.

golis
07/12/2011, 18:57
το κούμπωμα τύπου D-ring Είναι πιο ασφαλές καθώς είναι απλό και δεν έχει κανένα μηχανισμό.
Δεν είναι τυχαίο που όλα τα σοβαρά κράνη,φέρουν d-ring.

Η παπαριά με το κουμπάκι,προσφέρει υποτιθέμενη ταχύτητα και ευχρηστία (να την βράσω).

Η όλη διαδικασία πρόσδεσης του D-ring διαρκεί 1-2 sec παραπάνω απ το κουμπάκι.
Θέμα συνήθειας.

Πανοπτικός
07/12/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Μόνο με Double-D ring μπαίνεις πίστα.

Δηλαδη δεν σε αφηνουν αν εχεις ενα πανακριβο κρανος αλλα με αλλο μηχανισμο ?

Δεν ειναι υπερβολικο αυτο ?

golis
07/12/2011, 18:58
το θέμα είναι εσύ το ρισκάρεις ή όχι ;

Lioulios
07/12/2011, 18:59
Tα καλά αγωνιάρικα κράνη δε βγαίνουν με πλαστικό μηχανισμό ,αλλά μόνο με ντάμπλ ρινγκ

Πανοπτικός
07/12/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis

Η όλη διαδικασία πρόσδεσης του D-ring διαρκεί 1-2 sec παραπάνω απ το κουμπάκι.
Θέμα συνήθειας.

Ολα ειναι θεμα συνηθειας... Οταν πρεπει να βγαλεις τα γαντια ομως για να βγαλεις το κρανος & το αντιστροφο, φανταζομαι μεταφραζεται σε αρκετη ωρα κ μειωμενη ανεση

giuzer
07/12/2011, 19:29
Άνοιξε το δέσιμο τόσο που να περνάει το κεφάλι σου από μέσα, δηλαδή ως το υποσαγόνιο.
Δεν χρειάζεται να αποσυνδέεις εντελώς τις δύο θηλιές κάθε φορά.

MikeG
07/12/2011, 19:35
Double-D Ring : Το πιο ασφαλές κούμπωμα μέχρι σήμερα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15879

rockobok
07/12/2011, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Δηλαδη δεν σε αφηνουν αν εχεις ενα πανακριβο κρανος αλλα με αλλο μηχανισμο ?

Δεν ειναι υπερβολικο αυτο ? Αν έχεις πανάκριβο κράνος θα έχει d ring

VASOS
07/12/2011, 20:08
Πλέον το έχω συνηθίσει σε τέτοιο βαθμό που μου φαίνεται αδιανόητο να έχω κράνος δίχως DDRing άσε που το κουμπώνω ακόμα και με χοντρά γάντια.

fantacid
07/12/2011, 20:27
μετα απο λιγο καιρο με τα d-rings το αβλε βγαλε γινεται σε δευτερολεπτα κ ειναι ΠΟΛΥ πιο ανετο γρηγορο απο οτιδηποτε αλλο!

VASOS
07/12/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μετα απο λιγο καιρο με τα d-rings το αβλε βγαλε γινεται σε δευτερολεπτα κ ειναι ΠΟΛΥ πιο ανετο γρηγορο απο οτιδηποτε αλλο!

άσε που άμα δεν βιάζεσαι και το κάνεις με την ησυχία σου γίνεται ιεροτελεστία.

Πανοπτικός
12/12/2011, 14:21
Δεν ξερω κατα ποσον μ αρεσει αυτο το d ring, μεσα στην πολη παντως δεν το κουμπωνω καθολου, μλκια θα μου πεις.. αλλα δεν μπορω να ασχολουμαι μια ωρα με... ιεροτελεστιες :lol: :lol:

Ο απλος μηχανισμος μ αρεσει καλυτερα :beer:

sniper
12/12/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
... μεσα στην πολη παντως δεν το κουμπωνω καθολου, μλκια θα μου πεις.. ...

Δεν μας νοιάζει και πολύ..

Πανοπτικός
12/12/2011, 14:28
Αυτο σημαινει οτι σας νοιαζει λιγο...

DrEvil
12/12/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν μας νοιάζει και πολύ..

Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Αυτο σημαινει οτι σας νοιαζει λιγο...

Απαιχτοι και οι δυο...
:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl:

simeon
12/12/2011, 14:45
[i]
Θέμα συνήθειας. [/B]

+1000 σε μια εβδομάδα γίνετε τόσο απλό όσο και το κουμπωτό!

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
+1000 σε μια εβδομάδα γίνετε τόσο απλό όσο και το κουμπωτό!

Εκτος αν φορας γαντια :wacko:

sniper
12/12/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Εκτος αν φορας γαντια :wacko:

εσύ ζεις για να κάνεις τη βαρεμάρα σου να βαρεθεί, έτσι;

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
εσύ ζεις για να κάνεις τη βαρεμάρα σου να βαρεθεί, έτσι;

Ετοιμαζομαι να παω γυμναστηριο αλλα δεν εχω χωνεψει ακομα ρε γμτ, υπομονη, 10 λεπτα ακομα :lol:

Africaptan
12/12/2011, 15:10
Κανεις δεν διαφωνησε οτι τα δαχτυλιδια ειναι πιο ασφαλες απο τα αλλα ειδη κουμπωματος, οχι ομως οτι τα αλλα ειναι και ανασφαλες.
Μην τρελαθουμε κι εντελως.
Nolan και Scuberth δεν χρησιμοποιουν δαχτυλιδια.
Θα τα πεις επικινδυνα, η εστω ανασφαλες;
Και καπου ειχα δει ενα video οτι το συστημα της Nolan, δεχτηκε μια πιεση 2 τονων για να σπασει.

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Κανεις δεν διαφωνησε οτι τα δαχτυλιδια ειναι πιο ασφαλες απο τα αλλα ειδη κουμπωματος, οχι ομως οτι τα αλλα ειναι και ανασφαλες.
Μην τρελαθουμε κι εντελως.
Nolan και Scuberth δεν χρησιμοποιουν δαχτυλιδια.
Θα τα πεις επικινδυνα, η εστω ανασφαλες;
Και καπου ειχα δει ενα video οτι το συστημα της Nolan, δεχτηκε μια πιεση 2 τονων για να σπασει.

Sniper, AYTO ακριβως περιμενα ρε ΓΑΜΩΤΟ.

Πες τα χρυσοστομε... Μαλλον χρυσοπληκτρολογιε ! :winka:

Και τα αλλα δεν χρειαζονται να εχεις γυμνα χερια, κουμπωνουν κ με γαντια του μποξ γκαντ ντεμετ !

peter86
12/12/2011, 15:14
το να βγάλεις τα γάντια είναι δηλαδή τόσο δύσκολο???πραγματικά απορώ!!!!βαριέσαι ε???

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:17
Εισαι στο σπιτακι σου κ θελεις να πας να παρεις τσιγαρα και μετα να παρεις βολτα το γκομενακι-φιλο που σε περιμενει στα 100 μετρα, οκ ως εδω ?

Ποσες φορες πρεπει να βαλεις-βγαλεις το κρανος, 3-4-5 ? Ε αλλες τοσες θα πρεπει να βγαλεις τα γαντια :bigcry:

thalasinos
12/12/2011, 15:19
Εγω εχω αγορασει ενα συστημα που προσαρμοζεται επανω στον ιμαντα με τους διπλους κρικους και κουμπωνει οπως ενα απλο κρανος, για μεσα στην πολη με βολευει παρα πολυ στο βαλε-βγαλε και οταν φευγω εκτος πολης το δενω απ' τους κρικους το συστημα παραμενει επανω στον ιμαντα και δεν επηρεαζει καθολου!

Εχω αγορασει δυο κομματια το ενα το εχω βαλει στο SHOEI το αλλο το εχω εφεδρικο!!
Αν θυμαμαι περιπου στα 12ευρω το ενα τα ειχα αγορασει με μεταφορικα!!


241878

thalasinos
12/12/2011, 15:20
,,


241882

peter86
12/12/2011, 15:21
για τα παραπάνω που αναφέρεις, αν και δεν καπνίζω, δ θα έβγαζα καμία φορά το κράνος.Θα το εβγαζα μία φορά για το γκομενάκι αν ήταν.... :lol: :lol: :lol:
Για τον φίλο ποιος ο λόγος???

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:21
Αυτος εισαι :)

Αν μπορεις βαλε ονομα (πως το ζητανε) κ αν το πουλανε στην μπανανία μας :beer:

Africaptan
12/12/2011, 15:24
Δεν εχω καμια ορεξη για αντιπαραθεση, ουτε θελω να συγκρουστω με κανεναν. Απλα λεω την αποψη μου.
Για μενα, αυτο το "συνηθεια" που πολυακουγεται (σε διαφορα θεματα) δεν το δεχομαι.
Αν καποιος μας "πηδηξει", την αρχη θα σαλταρουμε, θα εκραγουμε, θα κανουμε, θα δειξουμε, αλλα στο τελος (κι αφου το κανουμε αναγκαστικα) θα το συνηθισουμε. Αυτο σημαινει οτι δεν πειραζει επειδη το συνηθισαμε;;;;


(Υ.Γ. Το γελιο ειναι ελευθερο...)

thalasinos
12/12/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Αυτος εισαι :)

Αν μπορεις βαλε ονομα (πως το ζητανε) κ αν το πουλανε στην μπανανία μας :beer:

Δες στην συσκευασια κατω-κατω γραφει !! η γραψε στο www.e-bay.com QUICK RELEASE θα σου βγαλει παρα πολλα και διαφορα! παντως επειδη το εχω εδω και κανα χρονο δοκιμασμενο ,ειναι παρα πολυ βολικο!! ειναι και μεταλλικα!!!


241890

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Αυτο σημαινει οτι δεν πειραζει επειδη το συνηθισαμε;;;;



Ακριβως αυτο θελω να πω.
Τα παντα μπορεις να συνηθισεις, το θεμα ειναι να κανουμε την ζωη μας ποιο ευκολη, αλλος εχει συνηθισει να βγαζει τα γαντια & κρανος 5-6 φορες σε καθε βολτα, αν εγω μπορω να κανω την ζωη μου πιο ευκολη ειναι λαθος ?

Προσωπικα δεν μου αρκει το επιχειρημα της "ασφαλειας" σχετικα με το d ring. :wave2:

simeon
12/12/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Δεν εχω καμια ορεξη για αντιπαραθεση, ουτε θελω να συγκρουστω με κανεναν. Απλα λεω την αποψη μου.
Για μενα, αυτο το "συνηθεια" που πολυακουγεται (σε διαφορα θεματα) δεν το δεχομαι.
Αν καποιος μας "πηδηξει", την αρχη θα σαλταρουμε, θα εκραγουμε, θα κανουμε, θα δειξουμε, αλλα στο τελος (κι αφου το κανουμε αναγκαστικα) θα το συνηθισουμε. Αυτο σημαινει οτι δεν πειραζει επειδη το συνηθισαμε;;;;


(Υ.Γ. Το γελιο ειναι ελευθερο...)

κανεις δεν ειπε οτι τα αλλο κουμπωμα ειναι ανασφαλες απλά οτι ειναι ποιο ασφαλες το D-ring! οποτε μην το ψαχνεις εκει....

Το συνηθεια παει στο ποσο βολικο και γρηγορο ειναι το ενα σε σχεση με το αλλο.....
απο εκει και περα ο καθενας αγοραζει οτι θελει και συνηθιζει οτι θέλει κτλ κτλ κτλ...
επισης κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα ειναι οτι σε ατυχημα ο ασχετος δεν μπορει να λυσει το D-ring τοσο ευκολα οσο το κουμποτο οποτε εχεις περισσοτερες ελπιδεσ να μην στο βγαλουν πριν φτασει καποιοσ εμπειρος (δεν ξερω αν υσχυει αλλα λογικο ακουγεται σκεπτομενος οτι την πρωτη φορα με D-ring παιδευεσαι καμποση ωρα για να βγαλεις το κρανος)


τωρα για την συνήθεια που ακουγεται σε πολλα θεματα αλλα δεν το δεχεσαι, απλα συνηθησε το...:beer: :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

thalasinos
12/12/2011, 15:39
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=helmet+QUICK+RELEASE&_sacat=0&_odkw=QUICK+RELEASE&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

McTalas
12/12/2011, 15:39
το θεμα ειναι οταν γινει η στραβη να μεινει το κρανος στο κεφαλι σου, αλλα εσυ λες πως δεν το κουμπωνεις καθολου, οποτε και δεν υπαρχει λογος για κουβεντα. να συζηταμε για κατι που αν το εκανε καποιος ποσο τον ενοχλει και όχι για τον ΑΝ θα το εκανανε πόσο θα τον ενοχλουσε...

υγ. εαν υπαρχει καποιος που εχει παθει κριση πανικου 'η εχει προσπαθησει να βγαλει κρανος με κλιπ τοτε καταλαβαινει το ποσο γρηγορα λυνει ενα ντι-ρινγκ. γιατι το θεμα ασφαλεια στο κουμπωμα δεν ειναι το ποσο καλα κραταει αλλα το ποσο γρηγορα λυνει για απελευθερωση αεραγωγου...

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
για τα παραπάνω που αναφέρεις, αν και δεν καπνίζω, δ θα έβγαζα καμία φορά το κράνος.Θα το εβγαζα μία φορά για το γκομενάκι αν ήταν.... :lol: :lol: :lol:
Για τον φίλο ποιος ο λόγος???

Οκ, δεχεσαι δηλαδη να μην εισαι ελευθερος να βγαλεις το κρανος, επειδη γουσταρεις ντι-ριγκ.

Οκ, ειναι μια αποψη αυτο ;)

Εγω παντως θελω να ειμαι ελευθερος να το βγαλω οποτε γουσταρω, ειτε για να παω στο περιπτερο, ειτε να μιλησω σε καποιον σαν ανθρωπος.















Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
το θεμα ειναι οταν γινει η στραβη να μεινει το κρανος στο κεφαλι σου, αλλα εσυ λες πως δεν το κουμπωνεις καθολου, οποτε και δεν υπαρχει λογος για κουβεντα. να συζηταμε για κατι που αν το εκανε καποιος ποσο τον ενοχλει και όχι για τον ΑΝ θα το εκανανε πόσο θα τον ενοχλουσε...

υγ. εαν υπαρχει καποιος που εχει παθει κριση πανικου 'η εχει προσπαθησει να βγαλει κρανος με κλιπ τοτε καταλαβαινει το ποσο γρηγορα λυνει ενα ντι-ρινγκ. γιατι το θεμα ασφαλεια στο κουμπωμα δεν ειναι το ποσο καλα κραταει αλλα το ποσο γρηγορα λυνει για απελευθερωση αεραγωγου...

Δεν το κανω επιτηδες για να ερθω σε αντιπαραθεση, απλως ειμαι χαζος κ δεν καταλαβαινω, αφου το d ring δεν λυνεται με γαντια, πως λυνει γρηγορα για απελευθερωση αεραγωγου...
:confused: :confused:

sniper
12/12/2011, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Οκ, δεχεσαι δηλαδη να μην εισαι ελευθερος να βγαλεις το κρανος, επειδη γουσταρεις ντι-ριγκ.

Οκ, ειναι μια αποψη αυτο ;)

Εγω παντως θελω να ειμαι ελευθερος να το βγαλω οποτε γουσταρω, ειτε για να παω στο περιπτερο, ειτε να μιλησω σε καποιον σαν ανθρωπος.

Εδώ δεν νομίζω ότι φταίει το D-ring..

Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός


Δεν το κανω επιτηδες για να ερθω σε αντιπαραθεση, απλως ειμαι χαζος κ δεν καταλαβαινω, αφου το d ring δεν λυνεται με γαντια, πως λυνει γρηγορα για απελευθερωση αεραγωγου...
:confused: :confused:

πανεύκολο είναι...

Πανοπτικός
12/12/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εδώ δεν νομίζω ότι φταίει το D-ring..



:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

καλο

BLiTzER
12/12/2011, 16:04
1ον είναι DD (double D) ring.

2ον αποδεδειγμένα (τα παράπονα στους τέστερς) παρέχει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια (με τα σημερινά δεδομένα).

3ον δένει σε 5 δευτερόλεπτα και λύνει σε άλλα τόσα.

4ον αν βαριέστε να ξοδέψετε 10 ολόκληρα δευτερόλεπτα για να προστατέψετε το κεφάλι σας, υπάρχουν τρόποι να το κάνετε και με DD ring. Δεν το δένετε καθόλου ή περνάτε το λουράκι από τα 2 rings μαζί και μετά κουμπώνετε. 2 δευτερόλεπτα δουλειά (το κάνω κι εγώ για μικρές αποστάσεις). Αλλά όταν χρειαστεί, δε θα σου προσφέρει την ασφάλεια που μπορεί.

sniper
12/12/2011, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
...

3ον δένει σε 5 δευτερόλεπτα και λύνει σε άλλα τόσα.

...

5"??? :eyepop:

Πανοπτικός
12/12/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER

4ον αν βαριέστε να ξοδέψετε 10 ολόκληρα δευτερόλεπτα...

10 δευτερολεπτα ειναι το κρανος μονο, τα γαντια αλλα τοσα, αλλα εν παση περιπτωση δεν ειναι το θεμα ο χρονος, οσο η ευκολια, κ ως γνωστον η ανεση ειναι παντα αντιστροφως αναλογη με την ασφαλεια, κ οχι μονο στον εξοπλισμο, παντου

Joyrider
12/12/2011, 16:24
Φόρα πιο λεπτά γάντια μέσα στην πόλη ή φόρα κράνος χωρίς ddring μέσα στην πόλη ή κάνε αυτό που είπε ο giuzer στην αρχή.

Η μη φοράς γαντια ντε. :lol:

Πάντως είμαι περίεργος να δω τι θεωρεί "χειμερινό χοντρό γάντι" ο καθένας μας.

johnnyestia
12/12/2011, 17:10
Καλά, σε κανέναν δεν έχει τύχει να χαλάσει ο μηχανισμός του κλίπ την ώρα που είχε το κράνος φορεμένο στο κεφάλι του?

DD, μόνο.

arazw.ara.zw
12/12/2011, 17:34
Μια χαρά λύνει το dd ακόμα και με χοντρά γάντια....5-6 δευτερόλεπτα θέλει!!
Αν το πρόβλημα είναι το δέσιμο,πρώτα δέσε το κράνος και μετά βάλε τα γάντια.Λίγες φορές να το κάνεις,η διαδικασία καταντάει αστεία.....Αν τώρα εσένα δε σε βολεύει αγόρασε κράνος με κλιπ!!
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ρε παιδιά....τι συζητάμε τώρα!!

DeusEx
12/12/2011, 17:54
ορισμενα κρανη, οπως το shoei xr 1000 που εχω με DD, δεν χρειαζεται λυσιμο δεσιμο γιατι ο ιμαντας ειναι αρκετα μακρυς οποτε απλα τον χαλαρωνεις κ περναει το κεφαλι απο μεσα ανετα. Μετα το ξανασφιγγεις κ εισαι ετοιμος.
Ειναι πολυ πιο γρηγορο κ ανετα απο οποιονδήποτε μηχανισμο κουμπωματος κ γίνεται κ με χοντρα γαντια μεσα σε ενα δευτερολεπτο!

Το uvex helix rs carbon που εχω τωρα δυστυχώς εχει κοντο ιμαντα κ θελει βάλε βγάλε καθε φορα...

Πανοπτικός
12/12/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Μια χαρά λύνει το dd ακόμα και με χοντρά γάντια....5-6 δευτερόλεπτα θέλει!!
Αν το πρόβλημα είναι το δέσιμο,πρώτα δέσε το κράνος και μετά βάλε τα γάντια.Λίγες φορές να το κάνεις,η διαδικασία καταντάει αστεία.....Αν τώρα εσένα δε σε βολεύει αγόρασε κράνος με κλιπ!!
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ρε παιδιά....τι συζητάμε τώρα!!


Μια χαρα ειναι το αγγουρι στον κωλο κ ας ειναι και μεγαλο.
Αν το προβλημα ειναι ο πονος, βαλε βαζελινη κ μετα βαλτο αργα αργα, λιγες φορες να το κανεις η διαδικασια κατανταει αστεια. Τωρα εσενα αν δεν σε βολευει παρε ενα ραπανακι.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ρε παιδια, τι συζηταμε τωρα.

Ολα συνηθιζονται :lol:

arazw.ara.zw
12/12/2011, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Μια χαρα ειναι το αγγουρι στον κωλο κ ας ειναι και μεγαλο.
Αν το προβλημα ειναι ο πονος, βαλε βαζελινη κ μετα βαλτο αργα αργα, λιγες φορες να το κανεις η διαδικασια κατανταει αστεια. Τωρα εσενα αν δεν σε βολευει παρε ενα ραπανακι.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ρε παιδια, τι συζηταμε τωρα.

Ολα συνηθιζονται :lol:






Αφού σου αρέσει.....Στον κώλο μου μπαίνει;;

Πανοπτικός
12/12/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Αφού σου αρέσει.....Στον κώλο μου μπαίνει;;

Δεν το εχεις δοκιμασει γιαυτο λες, οταν το μαθεις... δεν θα το αλλαζεις με τπτ :hypnotize
Κ στην τελικη οταν θελεις να χεσεις το βγαζεις σε ενα δευτερολεπτο, συνηθεια ειναι :bawl:

Africaptan
12/12/2011, 18:15
Μηπως το πηδηξαμε το θεμα;;;

MikeG
12/12/2011, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Μηπως το πηδηξαμε το θεμα;;;

Ναι, & καταντάει κουραστικό.

Locked.