PDA

View Full Version : What about κλειδαριές λουκέτα κλπ?



@@@
05/09/2005, 18:37
:a4:
Εδώ και λίγες ημέρες απέκτησα την F 650 GS όπως ήδη το γνωρίζετε μερικοί από εσάς.
Εχω όμως ορισμένες απορίες κ αν μπορείται ρίξτε μου λίγο φώς :sun: ως πιο έμπειροι :winka:
Δεν έχω τη δυνατότητα - πολυτέλεια γκαράζ :bigcry: .
Έχω συναγερμό (τον εργοστασιακό) :) .
Σκέφτομαι να πάρω κουκούλα και κλειδαριά.
Τί προτείνετε?
Από κουκούλα δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία το τί θα πάρω (αν κάνω λάθος διορθώστε με).Το οτι είναι απαραίτητη φαντάζομαι πως είναι τη στιγμή που δεν υπάρχει και γκαράζ.Αν έχετε κάτι να προσθέσετε θετικό ή αρνητικό ....περιμένω ν'ακούσω.
Από κλειδαριές τί παίζει?
Κλειδαριά για δισκόφρενο?Παρακαλώ προτάσεις.
'Αλλες κλειδαριές? Αν ναι για ποιά μέρη της μηχανής κ τί προτείνετε?
Τέλος, άκουσα οτι η εταιρία Abus(?) έχει τις καλύτερες.Μοντέλα κ τέτοια δεν ξέρω :sad: .Παρακαλώ τη γνώμη σας

Ευχαριστώ πολύ :wave2:

Spike
05/09/2005, 19:02
ABUS , gyro sta 70 euro alla xreiazetai.:wave2: :wave2:

@@@
05/09/2005, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
ABUS , gyro sta 70 euro alla xreiazetai.:wave2: :wave2:

Spike sorry που σε πρήζω αλλά είμαι άσχετη.Έχει κάποιο μοντέλο? Τι ακριβώς ζητάω? Κλειδαριά για ποιό μέρος της μηχανής? Κ αν μπορείς πες μου που το βρίσκω γιατί μένω σε νησί κ μάλλον εδώ δεν θα βρώ οπότε να αγγαρέψω κανένα φίλο μου στην Αθήνα ...


:blush: :wave2: :wave2:

Spike
05/09/2005, 20:47
Den thymamai to montelo alla einai ena arketa megalo pou exei 70 euro kai stirizetai me diki tou basi sta pads pou pataei o synodigos. Auto kleidonei stis mprostines diskoplakes kai den afinei keno gia na kopsei kapoios to sidero. Prepei malon na einai to Granit Quick 37.
An theleis kouloura kalytero einai to Granit Extreme Plus 59.
Tin Paraskeui tha pao gia service ston Panagiotopoulo alla an theleis rixe kai mia matia edo :

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=76641482119541105092005872026117&select=0105b05&ArtikelGrID=154

Tora se nisi den xero an mporeis na to pareis alla mporeis na rotiseis kai an to theleis blepoume pos tha sto steiloume.

@@@
05/09/2005, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
Den thymamai to montelo alla einai ena arketa megalo pou exei 70 euro kai stirizetai me diki tou basi sta pads pou pataei o synodigos. Auto kleidonei stis mprostines diskoplakes kai den afinei keno gia na kopsei kapoios to sidero. Prepei malon na einai to Granit Quick 37.
An theleis kouloura kalytero einai to Granit Extreme Plus 59.
Tin Paraskeui tha pao gia service ston Panagiotopoulo alla an theleis rixe kai mia matia edo :

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=76641482119541105092005872026117&select=0105b05&ArtikelGrID=154

Tora se nisi den xero an mporeis na to pareis alla mporeis na rotiseis kai an to theleis blepoume pos tha sto steiloume.


Ok Spike.Να ΄σαι καλά :winka:.Αν προλάβω αύριο θα ρωτήσω εδώ αλλιώς επικοινωνούμε ξανα :D :wave2: :wave2:

Giannis_L
06/09/2005, 00:08
Εμενα παντως μου εχουν πει να μην βαζω κλειδαριες στα δισκοφρενα διοτι στραβωνουν..

whiteran
06/09/2005, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από @@@
:a4:.............
Από κουκούλα δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία το τί θα πάρω (αν κάνω λάθος διορθώστε με)..............

An milame gia marka den exei kai poly shmasia (h BMW pantos den exei.. :a13: ) prothmhse omos na einai adiabroxh xoris rafes alla me 8ermokoliseis. (einai ligo pio akribh alla aksizei o kopos).

Episeis kalo 8a einai ektos apo ta lastixa pou mazeyoun stous troxous na exei kai se 1-2 shmeia toulaxiston kordoni gia na thn deneis.

Koukoules standarismenes (po po ellinika .... :blush: ) gia to GS 650 8a breis sto site ths wunderlich : http://www.wunderlich.de/ kai sto
http://www.wunderlich.co.uk/

Kalo brady

WhiTeRaN :winka:

whiteran
06/09/2005, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
Εμενα παντως μου εχουν πει να μην βαζω κλειδαριες στα δισκοφρενα διοτι στραβωνουν..

Gianni den nomizo na einai sosto ayto ektos kai 3ekinas me to petalo sto disko :nono: :nono: ....... opote mporei na pa8eis xeirotera pragmata ... :bawl: :bawl:

Sobara tora ego pantos xrhshmopoio polla xronia petalo kai den eixa pote problhma.


Kalo brady ..... (nomizo to eipa kai prin ?? ) :wave2: :wave2:
WhiTeRaN

Giannis_L
06/09/2005, 00:23
δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα το εχω ακουσει και ετσι το αποφευγω..
τωρα αν μου λες ετσι..ισως να πρεπει να το ξανασκεφτω..

bugsbunny
07/09/2005, 11:58
έχει δίκιο ο whiteran , δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός και αν ξεκινήσεις με το λουκέτο πάνω, όπου τις περισσότερες φορές την έχεις σίγουρη την τούμπα με όλα τα επακόλουθα + μια στραβωμένη δισκόπλακα !!!

:uplate:

harrysvr
07/09/2005, 18:14
ετσι την επαθα κι εγω και πληρωσα τη δισκοπλακα 200 euro....:sad:

psaroulis
07/09/2005, 20:07
για το δισκόφρενο, εγώ απλά συνήθισα να το βάζω πολύ κοντά στο πηρούνι υπολογίζοντας οτι φεύγω με κατεύθυνση εμπρός, οπότε, αν μία τις χιλίοις το ξεχάσω, δεν έχω προλάβει να αναπτύξω ταχύτητα.

επίσης έχω ακούσει για λουκέτα δισκόφρενου με συναγερμό ώστε να βαρέσει αν το ξεχάσεις

αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να περάσεις έναν κρίκο στο έδαφος με τσιμέντο για να κλειδώνεται κάπου σταθερά και αν είναι εύκολο να στριμώχνεται και με κάποιο αμάξι :)

Giannis_L
07/09/2005, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaroulis
για το δισκόφρενο, εγώ απλά συνήθισα να το βάζω πολύ κοντά στο πηρούνι υπολογίζοντας οτι φεύγω με κατεύθυνση εμπρός, οπότε, αν μία τις χιλίοις το ξεχάσω, δεν έχω προλάβει να αναπτύξω ταχύτητα.

επίσης έχω ακούσει για λουκέτα δισκόφρενου με συναγερμό ώστε να βαρέσει αν το ξεχάσεις

αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να περάσεις έναν κρίκο στο έδαφος με τσιμέντο για να κλειδώνεται κάπου σταθερά και αν είναι εύκολο να στριμώχνεται και με κάποιο αμάξι :)

αυτος εισαι !!

ronin1
08/09/2005, 00:42
όσον αφορά την κουκούλα μάγκες, έχω αυτήν από το Lidl, 2

χρόνια τώρα.Ούτε σταγόνα δεν έχει βάλει, με λάστιχο στις ρόδες

και 2 θηλάκια για δεσιμο

μια χαρά με βόλεψε και μόνο με 10 ευρωπαικά;)

SKIP
08/09/2005, 11:04
ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΙΡΟΥΝΙ.
ΜΙΑ-ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ(ΧΑΛΑΡΑ)ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΟΥΤΕ 10CM.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΜΕΣΩΣ Κ ΔΕΝ ΖΩΡΙΣΑ ΤΗ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΑ(ΕΥΤΥΧΩΣ).
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΑΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΚΗ ΖΗΜΙΑ.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ Κ ΛΟΥΚΕΤΟ ABUS.
ΘΑ ΠΑΡΩ ΟΜΩΣ Κ ΜΙΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑ ABUS ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΛΩΝΑ

gdevelek
08/09/2005, 11:12
Αναρωτιέμαι αν πλέον οι ABUS είναι τόσο γνωστές ώστε τα κλεφτρόνια να έχουν ήδη "εξασκηθεί" σ' αυτές...

Μήπως αξίζει να κοιτάξει κανείς άλλες, πιο "αφανείς" φίρμες;

@@@ κοίταξε τα π.μ. σου...

SKIP
08/09/2005, 12:33
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΠΟΡΤΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΛΕΣ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΛΕΣ?
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΕΧΠΕΡ

gdevelek
08/09/2005, 12:39
Όταν γράφω "αφανείς" φίρμες δεν εννοώ "απλές" κλειδαριές, εννοώ "καλές" κλειδαριές που όμως δεν είναι ABUS.

SKIP
08/09/2005, 14:54
OK!!
ΠΡΟΤΕΙΝΑΙ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΑΦΑΝΕΙΣ"ΦΙΡΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ABUS.

gdevelek
08/09/2005, 15:01
france antivol
luma
trelock
magnum

SKIP
08/09/2005, 15:41
ΟΚ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Κ ΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟ TIS ABUS.

grsart
08/09/2005, 17:15
Ολες κλειδαριες ανοιγουν, σπανε , κοβονται, ξεκλειδωνουν....κτλ.
Οσο ποιο καλη ειναι η κλειδαρια τοσο πιο πολυ θα καθυστερησει ο κλεφτης και ισως τον αποτρεψει για μια πιο ευκολη λεια.
Μην κανετε τσιγκουνιες με αυτα τα πραγματα.
Εγω προσωπικα εχω κλειδαρια δισκοφρενου και κουλουρα της abus αλλα και συναγερμο. Την κλειδωνω μπρος πισω αλλα και οποτε μπορω σε σταθερο σημειο(+ το συναγερμο παντα).
και παλι φοβαμε ομως και προσπαθω να την αφηνω σε ελεγχομενα μερη οταν δεν εχω οπτικη επαφη.

SKIP
09/09/2005, 12:40
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΛΛΕΙΨΗ PARKING ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!
ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ-ΓΚΑΝΤΕΜΙΑΣ.
ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕ ΤΟ TDM ΤΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΣΤ.ΤΜΗΜΑ Κ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ!

grsart
09/09/2005, 23:39
ευτυχως εγω εχω κλειστο γκαραζ και κοιμαμε αρκετα ησυχος το βραδυ.
Τωρα για το θεμα της τυχης, αν την κλειδωσεις καλα και σε ελεγχομενο μερος και στην φανε, ε τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο. Τουλαχιστον θα ξερεις οτι εκανες τα παντα για να προφυλαχτεις. Δεν γινεται να εισαι παντα πανω της!!!!