PDA

View Full Version : Εξαγωγές καυσαερίων V2 κινητήρα



Manuel650
08/12/2011, 23:01
Καλησπέρα σε όλους.

Βρίσκομαι στη διαδικασία μετατροπής μιας Honda ΑT RD03 XRV 650 σε Rallye και μου μπήκε να αλλάξω το τελικό και την απόσταση της διαδρομής των καυσαερίων. Να κάνω δηλαδής κάτι τέτοιο όπως στη φωτό.

Ψάχνω λοιπόν να βρώ τα υπέρ και τα κατά των κοντών ή μακρύτερων σωλήνων εξατμίσεων και του μεγέθους του τελικού, πόσο επηρεάζουν δηλ. την απόδοση ενός V2 κινητήρα.

Αν ξέρετε να μου υποδείξετε κάποιο βιβλίο(στα ελληνικά ή στα αγγλικά) που να περιέχει πληροφορίες για το θέμα αυτό, ή ένα site ή ένα άρθρο κλπ θα ήμουν υπόχρεος.:)

Manuel650
08/12/2011, 23:14
Η φωτό που έλεγα παραπάνω...


241579

DrBig
08/12/2011, 23:26
Παρ'το αυγο και κουρεφτο.
Αντεγραψε αν μπορεις την εξατμιση ενος καλου κατασκευαστη, αλλιως η αναλυση δεν ειναι και τοσο απλη. Χρειαζονται δεδομενα απο εκκεντροφορους, κι ενα σωρο αλλα πραγματα. Αν παντως ξεκινησεις απο την μαμισια σαν αναφορα, τοτε
1)λιγο στενοτεροι λαιμοι = λιγο καλλιτερα χαμηλα
2)λιγο κοντυτεροι λαιμοι=λιγο καλλιτερα ψηλα
Ισχυουν και τα αντιστροφα.

Για το τελικο οσο μεγαλυτερος ογκος, τοσο λιγοτερος θορυβος, αλλα παιζει κι αυτο ρολο στην αποδοση. Σε πρωτη φαση πρεπει να αποφασισεις τι θα ηθελες απο την εξατμιση σου. Ροπη χαμηλα, μεσαια, ψηλα, απολυτη ισχυ?

Πρσωπικα θα συμβουλευα, αν δεν κανεις αλλαγες στον κινητηρα, να χρησιμοποιησεις τους μαμα λαιμους. Αν θες διαφορετικη χωροταξια, τοτε τουλαχιστον αντεγραψε τη διαμετρο το μηκος και το 2-1 συνδεσμο τους.

DrBig
08/12/2011, 23:39
Αν φτιαξεις καινουργιους ανοξειδωτους λαιμους, μπορεις να τους τυλιξεις με exhaust wrap (μονωτικη κορδελα) που βοηθαει γενικα τα καυσαερια να κινουνται γρηγορα και ετσι επιτυγχανεται καλλιτερη αποδοση.
Επισης αν θελεις να κρατησεις τα χαρακτηριστικα ροπης αλλα με λιγο μεγαλυτερη ισχυ και υπερκυβισεις, κανεις ροικη κλπ, τοτε μεγαλωσε λιγο την διαμετρο των λαιμων πχ 10% και με αναλογο ποσοστο το μηκος τους.

Manuel650
08/12/2011, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Παρ'το αυγο και κουρεφτο.
Αντεγραψε αν μπορεις την εξατμιση ενος καλου κατασκευαστη, αλλιως η αναλυση δεν ειναι και τοσο απλη. Χρειαζονται δεδομενα απο εκκεντροφορους, κι ενα σωρο αλλα πραγματα. Αν παντως ξεκινησεις απο την μαμισια σαν αναφορα, τοτε
1)λιγο στενοτεροι λαιμοι = λιγο καλλιτερα χαμηλα
2)λιγο κοντυτεροι λαιμοι=λιγο καλλιτερα ψηλα
Ισχυουν και τα αντιστροφα.

Για το τελικο οσο μεγαλυτερος ογκος, τοσο λιγοτερος θορυβος, αλλα παιζει κι αυτο ρολο στην αποδοση. Σε πρωτη φαση πρεπει να αποφασισεις τι θα ηθελες απο την εξατμιση σου. Ροπη χαμηλα, μεσαια, ψηλα, απολυτη ισχυ?

Πρσωπικα θα συμβουλευα, αν δεν κανεις αλλαγες στον κινητηρα, να χρησιμοποιησεις τους μαμα λαιμους. Αν θες διαφορετικη χωροταξια, τοτε τουλαχιστον αντεγραψε τη διαμετρο το μηκος και το 2-1 συνδεσμο τους.

Έψαχνα τη δυναμομέτρηση που έχω κάνει στο μηχανάκι μου.
Αυτό που θα ήθελα από τον κινητήρα είναι Περισσότερη ροπή, λίγο πιό χαμηλά και με ομαλή απόδοση σε όλο το εύρος των στροφών, όπως στο διάγραμμα...


241580

Manuel650
09/12/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν φτιαξεις καινουργιους ανοξειδωτους λαιμους, μπορεις να τους τυλιξεις με exhaust wrap (μονωτικη κορδελα) που βοηθαει γενικα τα καυσαερια να κινουνται γρηγορα και ετσι επιτυγχανεται καλλιτερη αποδοση.
Επισης αν θελεις να κρατησεις τα χαρακτηριστικα ροπης αλλα με λιγο μεγαλυτερη ισχυ και υπερκυβισεις, κανεις ροικη κλπ, τοτε μεγαλωσε λιγο την διαμετρο των λαιμων πχ 10% και με αναλογο ποσοστο το μηκος τους.


Πολύ κατατοπιστικές οι συμβουλές σου.:beer:

Προς το παρόν δεν πειράζω κινητήρα, μόνο εισαγωγή-εξαγωγή, ότι πάρω από αυτά...

Όπως τα λες, μαμά λαιμούς, ίδια χωροταξία και πείραγμα από το σύνδεσμο και μετά...