PDA

View Full Version : ερωτηση σε κατοχους Xt600



DrBig
09/12/2011, 22:35
Αν καποιος εχει βγαλμενα τα καρμπυρατερ, θα τον παρακαλουσα θερμα να μου πει την εξωτερικη διαμετρο των εξαγωγων τους (εκει που μπαινουν στον κινητηρα) οπως και την αποσταση μεταξυ των κεντρων τους.

:wave2:

MG-KTiNoS
09/12/2011, 23:10
Κοίτα επειδή είμαι γέρος άνθρωπος και δε μπορώ να βγάζω τα καρμπ απ το ΧΤ νυχτιάτικα δε κοιτάς αυτούς….
http://www.sudco.com/

ΑΝ ενθυμούμαι καλά, πριν πολύ καιρό, κάπου είχα διαβάζει ότι έβαζαν καρμπιρατέρ από DRZ 36mm στο 800
Αν δε κάνω λάθος ήταν στο ADV rider

DrBig
09/12/2011, 23:17
Μερσι!

Τα 36αρια που βαζουν ειναι τα μηχανικα ΤΜ της μικουνι. Θελω ομως να δω αν υπαρχουν FCR η CR που να ταιριαζουν γιατι υπαρχουν αρκετα μεταχειρισμενα απο XT.

:wave2:

motomaniac
10/12/2011, 00:41
να το δω εγω αυριο αμα το θυμηθω. σε στελνω και πμ.

MG-KTiNoS
10/12/2011, 13:54
Ρώτησα φίλο και μου είπε ότι αν θυμάται καλά δεν ταιριάζουν.
(πάνε χρόνια που παίζαμε μ αυτά...)

dkirkos
10/12/2011, 15:16
απο δευτερα θα κοιταξω και γω, αλλα ως τοτε για δες μια μοντα που εκανε καποιος και εβαλε καρπ απο τον μπιγκουλα στο σρχ..
http://www.srx-6.de/technik/vergaser/

motomaniac
10/12/2011, 15:25
τα keihin CR που σε ειπα απο το τηλ ειναι 41εξωτερικη και 38 μεσα. ειναι δυο μονα καρμπυρατερ. αυτα.

motomaniac
10/12/2011, 15:39
μητσο εισαι καμενος.. θελω κι εγω σρχ... αυτο τι μοτερ φοραγε? καθεται το μοτερ απο το σρχ λετε? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1997406/

DrBig
10/12/2011, 15:59
Παιδια ευχαριστω πολυ ολους. Οπως τα ειπαμε με τον Motomaniac, τα καρμπ του χτ εχουν και μικροτερη εξοδο και μικροτερη αποσταση κεντρο-κεντρο απο αυτα του μπιγκ. Οποτε δεν μου κανουν.

Motomaniac τα CR του φιλου σου μπορει και να μου κανουν, μια και η εξοδος στα 41 ειναι πολυ κοντα στην δικη μου στα 42. Αν τα βρουμε στα χρηματα τα θελω, αλλα πρεπει να γνωριζω δυο πραγματα:
1) τι διαμετρο βεντουρι εχουν? (33,35,37,39,41)?
2) αν υπαρχει η δυνατοτητα να οδηγηθουν απο την ιδια ντιζα. Τα διπλα εχουν μια προεκταση απο το ενα καρμπ με την ντιζα, στο αλλο μεσω ενος αξονα. Τα μονα δεν γνωριζω αν απο την αλλη μερια του αξονα της ντιζας βλεπεις τον αξονα για να τραβηξεις προεκταση.

:wave2:

Allst@rf
10/12/2011, 16:21
πολύ ανήσυχος είσαι τελευταία.

ετοιμάζεις τίποτα;


:beer:

motomaniac
10/12/2011, 16:32
μπορουν ακη με το ιδιο τροπο που μπηκαν πανω στο tdm που σου ειπα. μαλλον το εκανε με ντιζα δυο σε μια οπως στα διχρονα. να ρωτησω τιμη και το πως τοτε. ;)

motomaniac
10/12/2011, 16:33
α οπως ειδα στο λινκ του μητσου (dkirkos) τα καρμπς του dr800 ειναι και αυτα cvt και μαλιστα ιδια με τα δικα μου αλλα τα δικα μου ειναι πιο μικρα. 31μμ. τα βεντουρι απο τα cr ειναι 38.

DrBig
10/12/2011, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
μπορουν ακη με το ιδιο τροπο που μπηκαν πανω στο tdm που σου ειπα. μαλλον το εκανε με ντιζα δυο σε μια οπως στα διχρονα. να ρωτησω τιμη και το πως τοτε. ;)

Αγις :D

Ρωτα Δημητρη, σ'ευχαριστω!

motomaniac
10/12/2011, 16:54
αγις οκ.:D λοιπον λεει 280 το ενα εχουν αγορα. 220 το ενα τα δινει μια φορα φορεμενα μονο αυτο το εγγυωμαι κι εγω. μαζι θα σου δωσει και την ντιζα που εκανε απο δυο σε μια που ειναι ονττως απο διχρονο οπως φανταστηκα. συνολο 440. δυστυχως δεν μπορει πιο κατω. αν σε νδιεαφερει πες μου.

DrBig
10/12/2011, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πολύ ανήσυχος είσαι τελευταία.

ετοιμάζεις τίποτα;


:beer:

Εχω ενα dr800 που σαπιζει και μια και δεν υπαρχουν φραγκα για αλλη μηχανη (που παντα θελω κι αλλη μηχανη) λεω να νοιωσω τις ζεν επιδρασεις στο ψυχισμο, του restoring. Θα ειναι ομως αγνωριστο οταν τελειωσει, οποτε μιλαμε για restoring/reshaping. ;)

DrBig
10/12/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
αγις οκ.:D λοιπον λεει 280 το ενα εχουν αγορα. 220 το ενα τα δινει μια φορα φορεμενα μονο αυτο το εγγυωμαι κι εγω. μαζι θα σου δωσει και την ντιζα που εκανε απο δυο σε μια που ειναι ονττως απο διχρονο οπως φανταστηκα. συνολο 440. δυστυχως δεν μπορει πιο κατω. αν σε νδιεαφερει πες μου.

Οκ το σκεφτομαι και θα τα πουμε απο τηλεφωνου!

:wave2:

Allst@rf
10/12/2011, 17:13
ξέρω ότι κάτι κανείς με το dr σου...

Κάπου το χεις αναφέρει εδώ μέσα.

Θα παίξει θρέντακι ανακατασκευής;

καλή επιτυχία...


:beer:

DrBig
10/12/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ξέρω ότι κάτι κανείς με το dr σου...

Κάπου το χεις αναφέρει εδώ μέσα.

Θα παίξει θρέντακι ανακατασκευής;

καλή επιτυχία...


:beer:

Να σαι καλα!
Θα ανοιξω θρεντακι οταν θα ξεκινησει το δεσιμο μετα τα βαψιματα, τωρα ειμαι στις πολυ αρχες...

Man7
12/12/2011, 13:51
Να πω κι εγώ καμμιά ιδέα;

Λοιπόν, αναλόγως οικονομικών και χωροταξικών περιορισμών, μπορείς να κάνεις και τα ακόλουθα:

- δύο μονά καρμπυρατέρ να δουλέψουν μαζί. Καλή και σχετικά φθηνή λύση αφού δεν χρειάζεται ούτε να είναι και τα δύο ίδια. Μπορείς να δεις/ψάξεις και για μηχανικά καρμπς από δίχρονα ΜΧ 250/500 τα οποία λογικά θα πρέπει να τα βρεις και σχετικά φθηνά. Δεν θα έχεις αντλία επιτάχυνσης βέβαια.

- διπλά καρμπυρατέρ από οτιδήποτε μπορείς να ξεμοντάρεις και να ξαναμοντάρεις με άλλο άξονα (φτιαχτό) να κεντράρουν περίπου όπου θέλεις.

-- στην παραπάνω κατηγορία μπαίνουν και καρμπυρατέρ από τετρακύλινδρα (που τα ξεμοντάρεις και παίρνεις τα δύο) καθώς και διπλά, παραδοσιακά μηχανικά καρμπς (με αντλία επιτάχυνσης) από παλιό σπορ αυτοκίνητο - βασικό πρόβλημα εδω είναι πως ό,τι βρεις είναι απίθανο να είναι αρκετά μικρό - από την άλλη έχεις αρκετά μεγάλο μοτέρ άρα μάλλον θέλεις και μεγάλα καρμπς...

- Τούτον εδώ τον έχεις κοιτάξει:
http://www.dr-big-shop.de/shop/product_info.php?products_id=140
Δεν τα χαρίζει βέβαια...

- Έχω δύο 34άρια μηχανικά Μικουνάκια από RGV. Σε ενδιαφέρουν;

Εν κατακλείδει, αν και δεν ξέρω τί ακριβώς θέλεις να φτιάξεις, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές.

Καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους.

Μ.

DrBig
12/12/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Να πω κι εγώ καμμιά ιδέα;

Λοιπόν, αναλόγως οικονομικών και χωροταξικών περιορισμών, μπορείς να κάνεις και τα ακόλουθα:

- δύο μονά καρμπυρατέρ να δουλέψουν μαζί. Καλή και σχετικά φθηνή λύση αφού δεν χρειάζεται ούτε να είναι και τα δύο ίδια. Μπορείς να δεις/ψάξεις και για μηχανικά καρμπς από δίχρονα ΜΧ 250/500 τα οποία λογικά θα πρέπει να τα βρεις και σχετικά φθηνά. Δεν θα έχεις αντλία επιτάχυνσης βέβαια.

- διπλά καρμπυρατέρ από οτιδήποτε μπορείς να ξεμοντάρεις και να ξαναμοντάρεις με άλλο άξονα (φτιαχτό) να κεντράρουν περίπου όπου θέλεις.

-- στην παραπάνω κατηγορία μπαίνουν και καρμπυρατέρ από τετρακύλινδρα (που τα ξεμοντάρεις και παίρνεις τα δύο) καθώς και διπλά, παραδοσιακά μηχανικά καρμπς (με αντλία επιτάχυνσης) από παλιό σπορ αυτοκίνητο - βασικό πρόβλημα εδω είναι πως ό,τι βρεις είναι απίθανο να είναι αρκετά μικρό - από την άλλη έχεις αρκετά μεγάλο μοτέρ άρα μάλλον θέλεις και μεγάλα καρμπς...

- Τούτον εδώ τον έχεις κοιτάξει:
http://www.dr-big-shop.de/shop/product_info.php?products_id=140
Δεν τα χαρίζει βέβαια...

- Έχω δύο 34άρια μηχανικά Μικουνάκια από RGV. Σε ενδιαφέρουν;

Εν κατακλείδει, αν και δεν ξέρω τί ακριβώς θέλεις να φτιάξεις, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές.

Καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους.

Μ.

Εχω υπο'οψιν το site του γερμανου, αλλα ξεφευγουν πολυ σε τιμη.
Ψαχνω κατι φτηνο σε μηχανικα για να παιξω, μια και το φιλτροκουτι πηρε την αγουσα.
Αν δε μου δουλεψει, εχω και τα δικα του. Δεν καιγομαι για αντλια επιταχυνσης, το 800ρι δεν ειναι μοτερ που ανεβαζει χαρωπα στροφες, ετσι κι αλλιως. Αν μαλιστα 'χωρις' ειναι ευκολοτερο να ρυθμιστουν απ'οτι 'με', τοσο το καλλιτερο.

Τα καρμπυρατερ απο 2χρονα δεν εχω ιδεα τι διαφορες εχουν απο τα 4χρονα. Αν πιστευεις οτι θα δουλεψουν, θα με ενδιεφεραν, αρκει να ταιριαζουν στις εισαγωγες του κινητηρα για να μη φτιαχνω ανταπτορες κλπ. Αν δε σου κανει κοπο μετρα την διαμετρο των εξαγωγων (και εισαγωγων). Οι δικες μου ειναι 42mm. Ντιζα 1σε2 φανταζομαι κι ελπιζω να βολευεται ευκολα.

Ευχαριστω για τις συμβουλες :wave2:

MG-KTiNoS
12/12/2011, 15:55
Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό με τα δίχρονα, αλλά θέλει λέει πολύ ρύθμισμα για να παίξουν.
Αν θες να κάνεις μια δομική ξέρω κάποιον που είχε 2.

DrBig
12/12/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό με τα δίχρονα, αλλά θέλει λέει πολύ ρύθμισμα για να παίξουν.
Αν θες να κάνεις μια δομική ξέρω κάποιον που είχε 2.

Αυτο νομιζω εχει να κανει με το τροπο λειτουργιας του κινητηρα. Ας μας διαφωτισει καποιος που γνωριζει καλλιτερα...

Man7
12/12/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
:wave2:

Το φθηνό και το ακριβό είναι σχετικά. Κι άν θες να μπλέξεις με πατέντες, τότε... πληρώνεις. Είναι ακριβό σπορ - αλλά φαντάζομαι το ξέρεις αυτό. Υποθέτω ότι από τις λύσεις που σου πρότεινα, η φθηνότερη + ευκολότερη λύση είναι τα δύο καρμπ από 2χρονο.
Τα καρμπ την ίδια δουλειά κάνουν και σε 2χρονο και σε 4χρονο μηχανάκι. Αυτά από "πολιτισμενα" 2χρονα (όχι αγωνιστικά - χωρίς αντλία μίξης λαδιού) έχουν και ξεχωριστή παροχή για το διχρονόλαδο, την οποία θα πρέπει να βουλώσεις. Πέραν τούτου την ίδια δουλειά θα κάνεις.
(Αν κάτι λέω λάθος, ας επέμβουν οι πιο ειδήμονες να μάθω κι εγώ).

Ρίξε κι εσύ μια ματιά για καρμπ από 2χρονο ΜΧ στο εβαυ να δεις τί παίζει (και πόσο)

Επανέρχομαι σχετικά με τις διαμέτρους που ζητάς, αν και οι αντάπτορες είναι το λιγότερο που θα χρειαστεί να φτιάξεις...

Και ναι, πιστεύω ότι μπορείς να τα κάνεις να δουλέψουν, αν και θέλεις δουλειά (όπως και με οτιδήποτε άλλο προσπαθήσεις να ταιριάξεις!)

Ντίζα 2 σε 1 είναι ο εύκολος δρόμος και υπάρχουν έτοιμες για παλιά 2κύλινδρα 2χρονα (π.χ. TZR) αλλά και 4χρονα (π.χ. BMW, Guzzi κλπ). Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό.

Το 800άρι ναι μεν δεν ανεβάζει χαρωπά στροφές, αλλά μπορεί να ανεβάσει πολύ πιο χαρωπά απ'ό,τι ανεβάζει τώρα. σκοπεύεις να μπεις μέσα στο μοτέρ;
Για δες εδώ: http://www.procycle.us/info/articles/dr650/project-bike.html
κι εδώ: http://www.procycle.us/bikepages/dr650.html
Έχουν έμβολο μέχρι 110mm (και εκκεντροφόρους και βαλβίδες και και... και το μηχανάκι σου γίνεται ΠΑΡΑ πολύ ακριβό ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα...)

Μ.

Man7
12/12/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν δε σου κανει κοπο μετρα την διαμετρο των εξαγωγων (και εισαγωγων)

Λοιπόν, (οι μετρήσεις με σχολικό χάρακα):

Εξαγωγή (εξωτερική): 39mm
Εισαγωγή (εξωτερική): 58mm - είναι σαν χωάνη (bellmouth)

Μ.

byron
12/12/2011, 19:27
Just came in...:D

doctor, τις διαστάσεις στις έγραψαν τα παιδιά. Αν θέλεις να δεις και χωροταξικά τι γίνεται ευχαρίστως να σου δανείσω τα CR μου να κάνεις τις μετρήσεις σου μιας και δεν είναι πάνω στο μηχανάκι.
Αν και πρόβλημα χώρου με το Big δεν νομίζω οτι έχεις, καλό είναι να δεις γενικά αν μπαίνουν γιατί στο srx πχ, έβρισκαν στο ρακόρ της βενζίνης του ντεπόζιτου και στην έξοδο του δοχείου λαδιού και έγινε μετατροπή. :wave2:

DrBig
12/12/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Το φθηνό και το ακριβό είναι σχετικά. Κι άν θες να μπλέξεις με πατέντες, τότε... πληρώνεις. Είναι ακριβό σπορ - αλλά φαντάζομαι το ξέρεις αυτό. Υποθέτω ότι από τις λύσεις που σου πρότεινα, η φθηνότερη + ευκολότερη λύση είναι τα δύο καρμπ από 2χρονο.
Τα καρμπ την ίδια δουλειά κάνουν και σε 2χρονο και σε 4χρονο μηχανάκι. Αυτά από "πολιτισμενα" 2χρονα (όχι αγωνιστικά - χωρίς αντλία μίξης λαδιού) έχουν και ξεχωριστή παροχή για το διχρονόλαδο, την οποία θα πρέπει να βουλώσεις. Πέραν τούτου την ίδια δουλειά θα κάνεις.
(Αν κάτι λέω λάθος, ας επέμβουν οι πιο ειδήμονες να μάθω κι εγώ).

Ρίξε κι εσύ μια ματιά για καρμπ από 2χρονο ΜΧ στο εβαυ να δεις τί παίζει (και πόσο)

Επανέρχομαι σχετικά με τις διαμέτρους που ζητάς, αν και οι αντάπτορες είναι το λιγότερο που θα χρειαστεί να φτιάξεις...

Και ναι, πιστεύω ότι μπορείς να τα κάνεις να δουλέψουν, αν και θέλεις δουλειά (όπως και με οτιδήποτε άλλο προσπαθήσεις να ταιριάξεις!)

Ντίζα 2 σε 1 είναι ο εύκολος δρόμος και υπάρχουν έτοιμες για παλιά 2κύλινδρα 2χρονα (π.χ. TZR) αλλά και 4χρονα (π.χ. BMW, Guzzi κλπ). Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό.

Το 800άρι ναι μεν δεν ανεβάζει χαρωπά στροφές, αλλά μπορεί να ανεβάσει πολύ πιο χαρωπά απ'ό,τι ανεβάζει τώρα. σκοπεύεις να μπεις μέσα στο μοτέρ;
Για δες εδώ: http://www.procycle.us/info/articles/dr650/project-bike.html
κι εδώ: http://www.procycle.us/bikepages/dr650.html
Έχουν έμβολο μέχρι 110mm (και εκκεντροφόρους και βαλβίδες και και... και το μηχανάκι σου γίνεται ΠΑΡΑ πολύ ακριβό ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα...)

Μ.


Δεν θελω να του χωσω χρηματα Μανο, οτι και να του κανω το συστεγαζομενο 950 θα του ριχνει στ'αυτια. Καποιες αισθητικες παρεμβασεις θελω να δοκιμασω και καποιες αλλες (ελπιζω οχι αντιαισθητικες) ωστε να βελτιωσω την κατανομη βαρους.
Ο κινητηρας του ειναι σε καλη κατασταση με λιγα χιλιομετρα, οποτε θα μεινει ως εχει προς το παρον. Με λιγη προσπαθεια απο ολοκληρη εξατμιση και καρμπυρατερ μπορει να βγαλει γυρω στα 55 αλογα. Αρκουν. Τωρα 'σχεδον' μαμα ειναι δυναμομετρημενο στα 48. Αν το τελικο αποτελεσμα μου αρεσει πολυ, ισως να μαθω ροικη στου κασιδη τη κεφαλη.

Θα επικοινωνησω για τα καρμπυρατερ!

DrBig
12/12/2011, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Just came in...:D

doctor, τις διαστάσεις στις έγραψαν τα παιδιά. Αν θέλεις να δεις και χωροταξικά τι γίνεται ευχαρίστως να σου δανείσω τα CR μου να κάνεις τις μετρήσεις σου μιας και δεν είναι πάνω στο μηχανάκι.
Αν και πρόβλημα χώρου με το Big δεν νομίζω οτι έχεις, καλό είναι να δεις γενικά αν μπαίνουν γιατί στο srx πχ, έβρισκαν στο ρακόρ της βενζίνης του ντεπόζιτου και στην έξοδο του δοχείου λαδιού και έγινε μετατροπή. :wave2:

Μερσι Βυρωνα, ισως να μη χρειαστει καν να στα παρω, απλα θα ερθω με τα δικα μου στο χερι!

Man7
12/12/2011, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν θελω να του χωσω χρηματα Μανο, οτι και να του κανω το συστεγαζομενο 950 θα του ριχνει στ'αυτια. Καποιες αισθητικες παρεμβασεις θελω να δοκιμασω και καποιες αλλες (ελπιζω οχι αντιαισθητικες) ωστε να βελτιωσω την κατανομη βαρους.
Ο κινητηρας του ειναι σε καλη κατασταση με λιγα χιλιομετρα, οποτε θα μεινει ως εχει προς το παρον. Με λιγη προσπαθεια απο ολοκληρη εξατμιση και καρμπυρατερ μπορει να βγαλει γυρω στα 55 αλογα. Αρκουν. Τωρα 'σχεδον' μαμα ειναι δυναμομετρημενο στα 48. Αν το τελικο αποτελεσμα μου αρεσει πολυ, ισως να μαθω ροικη στου κασιδη τη κεφαλη.

Θα επικοινωνησω για τα καρμπυρατερ!

Ξεκίνησα να γράφω πολύ μεγάλο κείμενο, αλλά το έσβησα διότι μου φάνηκε "κάπως". Πάντως ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες και είναι πολύ πολύ λεπτή η γραμμή μεταξύ του "δεν θελω να του χωσω χρηματα", όπως το περιγράφεις/περιορίζεις και στο "του χώνω συνέχεια και δε λεει να τελειώσει". Σ’αυτό το στάδιο είμαι εγώ με το δικό μου.

Όπως το θέτεις, άποψή μου είναι μην πας παραπέρα από ένα ελαφρύ και ελεύθερο τελικό, ένα φίλτρο και να το ρυθμίσεις να δουλεύει καλά και σωστά. Ρίξε το βάρος της βελτίωσης στο στήσιμο και το αλάφρωμα.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία και ευκαιρίας δοθείσης, θά’θελα να το δω κι από κοντά. Ο Μπίγκουλας είναι από τα πλέον αγαπημένα μου μηχανάκια και κάποτε θά’θελα να αποκτήσω έναν (βέβαια, πήρα RFVC οπότε δεν υπάρχει λόγος)

Για τα καρμπυρατέρ, όποτε θέλεις, a votre service.

Μ.

motomaniac
13/12/2011, 02:47
Αγη. οσον αφορα τα διχρονα καρμπς ρωτα κι εμας που εχουμε χρονια με τις παπιες. αν βουλωσεις την παροχη λαδιου ουδεμια διαφορα εχει με τετραχρονο καρμπ. οποτε αν βρεις δυο 28αρια φθηνα τσιμπα τα χωρις δευτερη σκεψη. εν ακαρμπ αν δεν εχει σοβαρη σωματικη βλαβη διορθωνεται. αυτο να θυμασαι. εχω δει και και με κλοτσημενο πασο κυριως ζιγκλερ. κι αυτο να το θυμασαι.... ;) και δεν φαινεται στις φωτο αν δεν θελω..

DrBig
13/12/2011, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
Αγη. οσον αφορα τα διχρονα καρμπς ρωτα κι εμας που εχουμε χρονια με τις παπιες. αν βουλωσεις την παροχη λαδιου ουδεμια διαφορα εχει με τετραχρονο καρμπ. οποτε αν βρεις δυο 28αρια φθηνα τσιμπα τα χωρις δευτερη σκεψη. εν ακαρμπ αν δεν εχει σοβαρη σωματικη βλαβη διορθωνεται. αυτο να θυμασαι. εχω δει και και με κλοτσημενο πασο κυριως ζιγκλερ. κι αυτο να το θυμασαι.... ;) και δεν φαινεται στις φωτο αν δεν θελω..

point taken, τα 28αρια βεβαια νομιζω παρα ειναι μικρα, τα μαμα ειναι 33αρια. :beer:

motomaniac
13/12/2011, 18:18
τσιπουρο was speaking. 38αρια ηθελα να γραψω. νομιζω απο 250αρια motocross θα σου κανουν.