PDA

View Full Version : Virago 250 προβλημα κύλινδρος



dionisis1960
10/12/2011, 10:30
Έχω μια Yamaha Virago XV 250 11 χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με 70000 χιλ. Τελευταία από κάποιο βραχυκύκλωμα έγιναω μαντάρα τα ηλεκτρικά του. Πήγα σε μάστορα, τα έφτιαξε, όλα καλά αλλά το μηχανάκι κάνει κάτι τινάγματα και κοψίματα κατά την πορεία και ακούγονται μεταλικοί θόρυβοι κάτω στην μηχανή δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς, που δεν τα έκανε πριν. Ο μάστορας είπε ότι ίσως είναι πηνίο και να την παρακολουθήσουμε ένα διάστημα. Μόνος μου υπέθεσα ότι δε λειτουργεί σωστά ο πίσω κίλυνδρος (έχει δύο κυλίνδρους σε διάταξη V) άλλαξα μπουζί τα ίδια. Τράβηξα το μπουζοκαλώδιο από τον πίσω κύλινδρο και ο μπροστινός λειτουργεί κανονικά. Τράβηξα το μπουζοκαλώδιο από τον μπροστινό και δε λειτουργεί μόνος του ο πίσω. Το ερώτημά μου είναι αν κάποιοςς έχει την ίδια μηχανή και κάνει ένα πείραμα αν για να λειτουργήσει ο πίσω κίλυνδρος πρέπει και τα δύο μπουζοκαλώδια να είναι συνδεδεμένα στη θέση τους. Γιατί ο μπροστινός λειτουργεί από μόνοςτου; Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά αν και ο πίσω κύλινδορς λειτουργεί ανεξάτητα από τον μπροστινό, τότε λογικά κάτι τρέχει με το πίσω μόνο. Κάθε ιδέα δεκτή. Μπορεί να είναι και ηλεκτρονική;

catmaster
10/12/2011, 17:09
βγάλε τις μπουζόπιπες βάλε ενα μπουζί πάνω και γείωσε στην κεφαλή να δεις αν βγάζει σπινθήρα και από τις δυο ...

μετά αρχίζεις και ψάχνεσαι σε μπουζόπιπες μπουζοκαλώδια πολλάπλασιαστες ηλεκτρονική πηνία γειώσεις κλπ ...


(καλά βγήκες από μάστουρα και δούλευε μονοκύλινδρα και σου είπε να την παρακολουθήσεις για κάποιο διάστημα ;;;;;; :look: )

dionisis1960
10/12/2011, 22:35
Σήμερα την πήγα πάλι πίσω στον μάστορα και θα δούμε από Δευτέρα.

notakos600
11/12/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

(καλά βγήκες από μάστουρα και δούλευε μονοκύλινδρα και σου είπε να την παρακολουθήσεις για κάποιο διάστημα ;;;;;; :look: )


Μήπως και γυρίσει μόνο του σε δικύλινδρο...