PDA

View Full Version : Σχετικά με Serow 225 W



Spiros73
10/12/2011, 13:37
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος εδώ,παλιός μοτοσυκλετιστής και τα τελευταία 5 χρόνια,δυστυχώς χωρίς δίκυκλο... Τώρα ετοιμάζομαι για την αγορά ενός μεταχειρισμένου serow 225 το οποίο όμως παρουσιάζει κάποιο προβλήματάκι. Δεν παίρνει μπροστά. Αλλάξαμε μίζα και πάλι τα ίδια. Ψάχνουμε τα πηνία και μάλλον από εκεί είναι το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχουν και τι τιμές παίζουν; επίσης θα εκτιμούσα πολύ κάποιες γνώμες χρηστών σχετικά με το συγκεκριμένο μηχανάκι. Είναι αυτό με το δισκόφρενο πίσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nassosxlvbros
10/12/2011, 15:42
To Serrow από όσο ξέρω είναι αλεξίσφαιρο αλλά όπως όλα τα μοτόρια μιας κάποιας ηλικίας θα έχουν τις φθορές τους...Πάντως μιας και πρόκειται για επιστροφή στο 2κυκλο,καλό είναι η ένταξη να είναι ομαλή,και χωρίς τρεχάματα στα συνεργεία να ανοίγεις δουλειές...Αν στο δίνουν τζάμπα ή σχεδόν τσάμπα,οκ ρίχτου χρήμα και θα σε υπηρετήσει σα σκυλί για χρόνια,αν είναι όμως να πληρώσεις χρυσάφι το πρώτο που βρήκες "φτηνά και ευκαιρία",στη θέση σου θα κοίταγα και κάνα άλλο Serrow ή και κάνα ΑΧ-1,Degree (πιο χωματερό) και συναφή μοτόρια!
Αυτά και καλή επιστροφή!!!


:beer: :wave2:

Spiros73
10/12/2011, 19:28
Βασικα το παίρνω 500€ και το φτιάχνει αυτός. Δεν ξέρω αν είναι τσιμπημένη η τιμή του γιατί για μένα μέτρησε ότι λόγο φιλίας,θα πάρει τα λεφτά όποτε... Αλήθεια πως την βλέπεις την τιμή;

πυξιδας990
10/12/2011, 20:35
τζαμπα ειναι προχωρα,ειδικα αν ειναι με τον δισκοφρενο λεγεται κελεπουρι:sun: :sun:

OldMan
12/12/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
αν ειναι με τον δισκοφρενο λεγεται κελεπουρι
Ο δισκόφρενος ή το μηχανάκι ..?? :confused:

Antwnis
19/12/2011, 17:37
500 ευρά και ο δισκόφρενος included?
Τζαμπα!
Αν δε είναι και σε καλή κατάσταση ο αλυσογράναζος και έχει και φρέσκους λάστιχους, μην κάθεσαι καθόλου!
:winka:

jeuptr
20/12/2011, 06:51
Σπύρο , έχω ένα Serow '93 εισαγωγής εδώ και ένα χρόνο . Το δικό μου έχει μίζα και μανιβέλα , πίσω έχει ταμπούρο .
Δεν ξέρω αν έχει άλλες διαφορές από το δικό σου . Αρχικά το πήρα για χρέη παπιού γιατί έχω κι άλλο μεγαλύτερο μηχανάκι
αλλά τελικά το έχω βολευτεί τόσο πολύ που το κυκλοφορώ μόνιμα πλέον.
Από κατανάλωση δεν πέφτει κάτω από 3λιτ/100χιλ και δεν ξεπερνάει τα 3.5λιτ/100χιλ.
Τα 100 χιλιόμετρα τα πιάνει εύκολα και με δύο άτομα χωρίς να ζορίζεται και τελική έχω δει 130.
Το κοντέρ του μετρημένο με GPS κλεβει 4χιλ. στα 100.
Είναι χαμηλό και η οδήγησή του μέσα στην πόλη είναι άνετη , οι αναρτήσεις του είναι ότι πρέπει για τις λακούβες στους δρόμους ,
για να ανέβω ακόμα και ψηλά πεζοδρόμια δεν χρειάζεται καν να σηκωθώ απ' τη σέλα.
Λάδι παίρνουν μόνο ένα λίτρο οπότε χρειάζεται συχνά αλλάγή και τσεκάρισμα , εγώ το αλλάζω στα 2.500χιλ. και αν και το πάω σχεδόν τέζα μου καίει περίπου 150ml ανα αλλαγή.
Ένα πρόβλημα που έχουν κάποια Serow είναι ότι φαγώνεται το καρέ του άξονα που βγαίνει από το μοτέρ που δίνει κίνηση στο μικρό γρανάζι της αλυσίδας , ρίξτου μια ματιά .
Όπως και να έχει είναι αρκετά παλιά μηχανάκια και αν τα έχουν κακομεταχειριστεί οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες δεν αξίζουν (δεν το λέω μόνο για το Serow αλλά γενικά).
Αν είναι προσεγμένο θα το ευχαριστηθείς.

Spiros73
23/12/2011, 16:40
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γνώμες! Τελικά το πήρα! 500€ η τιμή,με καινούργια μπαταρία,μίζα,πολλαπλασιάστη αλλά με φαγωμένα λάστιχα. Είναι μόνο με μίζα και πίσω δισκόφρενο και από όσο είδα,κανένα πρόβλημα! Ξέρω ότι δεν εχω πάρει κανένα 1000άρι αλλά επειδή καταλάθος βρέθηκα με αυτοκίνητο και χωρίς μηχανή τα τελευταία χρόνια,έτσι νιώθω. Νιώθω έτσι γιατί από τότε με θυμάμαι,μόνο με μηχανάκια ήμουν και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά,πάντα στην κατηγορία supersport και ειδικά στα 600,που για μένα,εξακολουθεί να είναι η καλύτερη κατηγορία. Επειδή όμως είμαι της άποψης ότι το κάθε δίτροχο έχει πολλά να δώσει στον εκάστοτε αναβατη του-αρκεί να ξέρει κάποιος το τι παίρνει και για πιο λόγο το παίρνει- νιώθω πολύ ζόρικα! Και για να μην βλέπω ειρωνικά χαμογελάκια,δοκιμάστε να μείνετε 6-7 χρόνια χωρίς μηχανή η έστω μηχανάκι και θα με καταλάβετε απόλυτα! Όπως και να'χει,εχω το μηχανάκι "ετοιμοπόλεμο" και κοντεύουμε να πνιγούμε όλοι από το νερό!!! Γ... την τύχη μου.... Αλήθεια,επειδή είμαι πολύ καινούργιος εδώ,κανονίζετε από εδώ καμία κοντινή εκδρομουλα η οτιδήποτε άλλο; που τα βρίσκω αυτα;

TROOPER
23/12/2011, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spiros73
........Αλήθεια,επειδή είμαι πολύ καινούργιος εδώ,κανονίζετε από εδώ καμία κοντινή εκδρομουλα η οτιδήποτε άλλο; που τα βρίσκω αυτα;

καλοταξιδος.

αυτο που ρωτας θα το βρεις στο κομματι του φορουμ με τιτλο:''συναντησεις-βολτες'' :wave2:

catmaster
23/12/2011, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spiros73
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γνώμες! Τελικά το πήρα! 500€ η τιμή,με καινούργια μπαταρία,μίζα,πολλαπλασιάστη αλλά με φαγωμένα λάστιχα. Είναι μόνο με μίζα και πίσω δισκόφρενο και από όσο είδα,κανένα πρόβλημα! Ξέρω ότι δεν εχω πάρει κανένα 1000άρι αλλά επειδή καταλάθος βρέθηκα με αυτοκίνητο και χωρίς μηχανή τα τελευταία χρόνια,έτσι νιώθω. Νιώθω έτσι γιατί από τότε με θυμάμαι,μόνο με μηχανάκια ήμουν και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά,πάντα στην κατηγορία supersport και ειδικά στα 600,που για μένα,εξακολουθεί να είναι η καλύτερη κατηγορία. Επειδή όμως είμαι της άποψης ότι το κάθε δίτροχο έχει πολλά να δώσει στον εκάστοτε αναβατη του-αρκεί να ξέρει κάποιος το τι παίρνει και για πιο λόγο το παίρνει- νιώθω πολύ ζόρικα! Και για να μην βλέπω ειρωνικά χαμογελάκια,δοκιμάστε να μείνετε 6-7 χρόνια χωρίς μηχανή η έστω μηχανάκι και θα με καταλάβετε απόλυτα! Όπως και να'χει,εχω το μηχανάκι "ετοιμοπόλεμο" και κοντεύουμε να πνιγούμε όλοι από το νερό!!! Γ... την τύχη μου.... Αλήθεια,επειδή είμαι πολύ καινούργιος εδώ,κανονίζετε από εδώ καμία κοντινή εκδρομουλα η οτιδήποτε άλλο; που τα βρίσκω αυτα;

καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις και προσοχή μέχρι να προσαρμοστείς πάλι :beer: :beer: :beer:

καλή τιμή το πήρες αν είναι καθαρό αλλά μην αμελήσεις καθόλου τα ελαστικά

άλλαξε και τα λάδια να τα ελέγχεις τακτικά μήπως τσιμπάει τσέκαρε και τα τακάκια σου

καλές βόλτες :wave2:

devil's animal
23/12/2011, 17:55
νομιζω οτι ειναι πολλα τα 500 αλλα αφου το πηρες....:ninja:

καλοταξιδο και πολλα ασφαλη χλμ
:beer: :beer: :beer:

catmaster
23/12/2011, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
νομιζω οτι ειναι πολλα τα 500 αλλα αφου το πηρες....:ninja:

καλοταξιδο και πολλα ασφαλη χλμ
:beer: :beer: :beer:

καλά το πήρε ρε Σταύρο δεν βρίσκεις και πολλά να πωλούνται ... :wave2:

devil's animal
23/12/2011, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
καλά το πήρε ρε Σταύρο δεν βρίσκεις και πολλά να πωλούνται ... :wave2:

ενταξει εγω μπορει να εχω αλλη ιδεα για την αγορα...
πριν 3 χρονια εγω εδωσα το δικο σου το XR250R 750€...
και τωρα το cb-1 εφυγε στα 1100€...:sick:

για ενα χρεπακι Serow εγω δεν θα εδινα πανω απο 300€...:wacko:

catmaster
23/12/2011, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ενταξει εγω μπορει να εχω αλλη ιδεα για την αγορα...
πριν 3 χρονια εγω εδωσα το δικο σου το XR250R 750€...
και τωρα το cb-1 εφυγε στα 1100€...:sick:

για ενα χρεπακι Serow εγω δεν θα εδινα πανω απο 300€...:wacko:

Ναι καλά τα λες αλλά η τιμή καθορίζεται από την προσφορά και ζήτηση

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=270&variant=SEROW&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=

δύο serrow υπάρχουν στο car ...

:wave2:

devil's animal
23/12/2011, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ναι καλά τα λες αλλά η τιμή καθορίζεται από την προσφορά και ζήτηση

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=270&variant=SEROW&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=

δύο serrow υπάρχουν στο car ...

:wave2:

ok, δεκτο.
απλα λεω οτι με 500€ μπορεις να βρεις πιο καλα μηχανακια...εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=31&offer_type=sale&or=d&pg=1&price-from=%3E400&price-to=%3C500&so=dm) παλι...
οπως τα KDX...

και εγω εβαλα αναζητηση απο 400 εως 500. μπορεις να παρεις και μηχανακι των 700€ (που το εχει στο car) και απλα πας με τα 500 στο χερι....:winka:

bulmont
23/12/2011, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ναι καλά τα λες αλλά η τιμή καθορίζεται από την προσφορά και ζήτηση

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=270&variant=SEROW&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=

δύο serrow υπάρχουν στο car ...

:wave2:



Και τα δύο τα πουλάει η ίδια :confused: :confused: :confused: