PDA

View Full Version : Jinlun or not Jinlun?



athankar75
10/12/2011, 18:03
Τον τελευταίο καιρό καλοβλέπω αγορά μικρομεσαίας και οικονομικής μοτό kai έχω δει τις Jinlun 150-5, και Jinlun 250-5 (http://www.euromotors.gr/URAL%20MAIN.htm).Μου αρέσει σαν στυλ και λόγω απλότητας κινητήρα θεωρώ ότι θα θέλει λίγη και φτηνή συντήρηση. Αν κάποιος έχει άποψη από πρώτο χέρι, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

Πανοπτικός
10/12/2011, 18:10
Τι εταιρια ειναι αυτη ? :confused:

gianhs8
10/12/2011, 18:25
παρε και ενα κουβαδακι μαζι να μαζευεις οτι ξεκολαει στον δρομο, γνωμη μου δωσε κατι παραπανω να παρεις κατι αξιοπιστο

vaska
10/12/2011, 18:38
2.8 l/100 Km κατανάλωση καρμπυρατεράτο :nono: :nono: :nono: :nono:


Το παπί μου που είναι 135 κυβικά και ψεκαστό πιο πολύ καίει, εκτος κι αν μετρήθηκε στις 2000 rpm.

Ψιλομούφα μου φαίνονται φιλαράκι.

AUFGEBRACHT
10/12/2011, 18:40
Στο site που παραθέτεις έχει τις γνώμες από το club αναβατών της Jinlun στην Αγγλία...Το τελευταίο πόστ έγινε 14/09/2009...

fantacid
10/12/2011, 20:53
τα πουλαει κανεις αυτα???

κ ακομα χειροτερα.....τα αγοραζει κανεις?!?!?

:rolleyes:

xristos x
10/12/2011, 21:12
Οσον αφορα την καταναλωση δεν μου φαινεται καθολου απιθανο αφου το ρεμπελακι μου ειχε σταθερα (εντος πολης με κινηση και εθνικη) τετοια καταναλωση (κοντα στα 3λιτρα).

Σαν πρωτη εικονα ειναι αντιγραφες απο γιαπωνεζικα ,χοντα και σουζουκι (jl -250-5 και jl - 150 - 5 παρομοιο με το suzuki marauder και το jl 250-2 παρομοιο με το honda rebel, στο ντεποζιτο του μαλιστα γραφει rePel :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Γνωμη μου να παρεις καποιο μεταχειρισμενο απο τα γιαπωνεζικα αντιστοιχα που και πιο φτηνα θα τα βρεις οπως ειναι φυσικο απο τα αντιστοιχα jinlun και ειναι υπεραξιοπιστα και σε δυο χρονια το κινεζικο δεν ξερω για τα μηχανολογικα του αλλα οσον αφορα τα περιφερειακα του θα φαινονται πολυ παλιοτερα απο ενα αντιστοιχο γιαπωνεζικο που μπορει να ειναι δεκαετιας.

Αν θες στο αναλυω κι αλλο...

athankar75
10/12/2011, 21:12
Για τις μέχρι τώρα απαντήσεις ευχαριστώ, αν και διακρίνω ένα ανεξήγητο σνομπισμό σε κάτι που δεν είναι honda, yamaha, kawasaki κτλ. Είχα και από αυτές αλλά από συντήρηση service και ανταλλακτικά με είχανε ξεφραγκιάσει κυριολεκτικά! Αυτό καινούριο και με μηχανή ίδια βίδα προς βίδα Ηonda γιατί να μην είναι αξιόπιστο? Κάποιος που έχει άμεση μόνο γνώση παρακαλώ ας βοηθήσει.

Πανοπτικός
10/12/2011, 21:18
καπως ετσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=123800&highlight=hyosung) θα καταληξει κ αυτο το θεμα μου φαινεται...

xristos x
10/12/2011, 21:24
Φιλε αν περιμενεις λιγο και το θες θα ψαξω να σου βρω παραδειγματα.
Στο λεω γιατι και εγω πριν παρω το rebel τοτε σκεφτομουν να παρω ενα της daelim δεν θυμαμαι πως λεγοταν αλλα εξωτερικα εμοιαζε με το honda magna, μονο που αυτο ειχε και μανιβελα! οταν εγω πουλησα το ρεμπελακι ηταν ιδιο οπως το πηρα, το daelim το οποιο δεν ξερω αν πουληθηκε τελικα παρεμεινε στην γειτονια μου και μεσα σε ενα δυο χρονια ειχε γεμισει σκουριες και το χρωμα του ειχε θαμπωσει μεχρι που εγκαταλειφθηκε τελικα απο τον κατοχο του. Και εχω δει και αλλα τετοια σε ιδια κατασταση, παρατημενα τα περισσοτερρα. Δεν το λεω απο σνομπισμο ειναι η πραγματικοτητα.

athankar75
10/12/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
Φιλε αν περιμενεις λιγο και το θες θα ψαξω να σου βρω παραδειγματα.
Στο λεω γιατι και εγω πριν παρω το rebel τοτε σκεφτομουν να παρω ενα της daelim δεν θυμαμαι πως λεγοταν αλλα εξωτερικα εμοιαζε με το honda magna, μονο που αυτο ειχε και μανιβελα! οταν εγω πουλησα το ρεμπελακι ηταν ιδιο οπως το πηρα, το daelim το οποιο δεν ξερω αν πουληθηκε τελικα παρεμεινε στην γειτονια μου και μεσα σε ενα δυο χρονια ειχε γεμισει σκουριες και το χρωμα του ειχε θαμπωσει μεχρι που εγκαταλειφθηκε τελικα απο τον κατοχο του. Και εχω δει και αλλα τετοια σε ιδια κατασταση, παρατημενα τα περισσοτερρα. Δεν το λεω απο σνομπισμο ειναι η πραγματικοτητα.
Σεβαστότατη η γνώμη σου, ότι άλλο παραθέσεις, το συμμερίζομαι!

xristos x
10/12/2011, 21:47
το 2004 που ειχα παρει εγω το ρεμπελ ειχε βγει καινουριο και το daelim daystar (που μπορει να θεωρειτε καλη εταιρια,δεν λεω γι αυτο ,αλλα δεν ειναι γιαπωνεζικο) και ειχε καινουριο τοτε 3000 ευρω. εγω το ρεμπελ το ειχα παρει τοτε 1250 ευρω μοντελο του 1997 ,δηλαδη 7ετιας σε αριστη κατασταση και με καινουρια λαστιχα και το πουλησα το 2009 στην ιδια αριστη κατασταση 1000 ευρω. Το αλλο που ειχε 3000 το 2004 σημερα 7 χρονια μετα η τιμη του κυμενεται στα 350 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2009154/) οποτε σκεψου που θα χεις περισσοτερο χασιμο.

Αν σ αρεσει βεβαια το παιρνεις, χωρις παρεξηγηση αυτα που σου λεω και χωρις να εχω καν ακουστα την εταιρια που λες. παντως σκεφτεσαι να παρεις ενα ειδος μηχανης που θα ηθελες και μπορεις να την κρατησεις χρονια λογω του στυλ της, που οσο παλιωνει θα την λενε κλασικη και οχι παλια οποτε σκεψου το καλα. Οι χαρλει δεν ειναι η κορυφη της τεχνολογιας σε καμια περιπτωση αλλα ειναι διαχρονικες και αξιοπιστες, οι γιαπωνεζικες απομιμισεις τους εχουν την αξιοπιστια και εχουν μιμηθει την διαχρονικη εμφανιση.

epp1640
10/12/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από athankar75
Για τις μέχρι τώρα απαντήσεις ευχαριστώ, αν και διακρίνω ένα ανεξήγητο σνομπισμό σε κάτι που δεν είναι honda, yamaha, kawasaki κτλ. Είχα και από αυτές αλλά από συντήρηση service και ανταλλακτικά με είχανε ξεφραγκιάσει κυριολεκτικά! Αυτό καινούριο και με μηχανή ίδια βίδα προς βίδα Ηonda γιατί να μην είναι αξιόπιστο? Κάποιος που έχει άμεση μόνο γνώση παρακαλώ ας βοηθήσει.

Ο κινητήρας μπορεί να είναι ίδιος σαν μηχανολογικό σχέδιο.. Από εκεί και πέρα η ποιότητα κατασκευής, μεταλλουργία, ανοχές, κολλήσεις, ποιοτικός έλεγχος είναι μέρα με τη νύχτα.. Έχω δει κινέζικα μηχανάκια 6 μηνών να σκορπάνε και να αντιμετωπίζουν πρόβλημα οξείδωσης που δεν βλέπεις σε γιαπωνέζικο ευρωπαϊκό 20 ετίας..

2440 βλέπω κάνει.. δεν το λες και φτηνό... Και τώρα θα μου πεις μα είναι 250.. Αναλογία κιλών ίππων που το βλέπω όμως δεν βάζει και φωτιά κάτω.. Επομένως σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα χωρίς σκέψη, ybr 125 - πρώην κάτοχος, cbf 125, dr 125sm :beer: :wave2:

xristos x
10/12/2011, 22:16
Καλα μπορει να μην ειναι επιδιωξη του να βαζει και φωτια στην ασφαλτο, αλλωστε δεν ειναι καθολου στην φιλοσοφια αυτων των μηχανων που λεει ο athankar75 κατι τετοιο αφου ειναι χαμηλοστροφα μηχανακια, αλλα η αξιοπιστια και η ποιοτητα κατασκευης ειναι σιγουρα για τους λογους που ειπα παραπανω.

epp1640
11/12/2011, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
Καλα μπορει να μην ειναι επιδιωξη του να βαζει και φωτια στην ασφαλτο, αλλωστε δεν ειναι καθολου στην φιλοσοφια αυτων των μηχανων που λεει ο athankar75 κατι τετοιο αφου ειναι χαμηλοστροφα μηχανακια, αλλα η αξιοπιστια και η ποιοτητα κατασκευης ειναι σιγουρα για τους λογους που ειπα παραπανω.

Ναι μα ακριβώς αυτό.. επειδή σε τέτοια μηχανάκια δεν κοιτάς να ξηλώνει τον τάπητα για αυτό πρότεινα ένα γιαπωνέζικο 125 με 3 ίππους λιγότερους αλλά και αρκετά ελαφρύτερο.. Ώστε και παραπλήσιες επιδόσεις να έχει αλλά και με διαφορά καλύτερη ποιότητα κατασκευής...

:beer:

Πάντως τα daelim αν και κορεάτικα είναι αξιοπρεπέστατα.. Δύσκολα θα κοιτούσα αλλά όπως και τα hyosung πολύ καλύτερα από τα κινέζικα που έχουν όνομα λες και είναι εκτυπωτής της HP.. :lol:

Lioulios
11/12/2011, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
l τοτε σκεφτομουν να παρω ενα της daelim δεν θυμαμαι πως λεγοταν αλλα εξωτερικα εμοιαζε με το honda magna, μονο που αυτο ειχε και μανιβελα!
...δύο εξατμίσεις που δούλευε η μία ,125 κ.ε και το έλεγαν magMa .Το είχα στα 20 μου περίπου .

...Εξωτερικά ίδιο με το magna 250 και ο έμπορος χτυπιόταν πως από μέσα ήταν HONDA ,αλλά με τη διαφορά πως ματά από ένα τελίκιασμα εσβησε και ξαναπήρε την επόμενη μέρα μπρος .

...Και καλά μηχανές όλα αυτά φίλε athankar75 .Μακρυά .

:wave2:

imitrelos
11/12/2011, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ο κινητήρας μπορεί να είναι ίδιος σαν μηχανολογικό σχέδιο.. Από εκεί και πέρα η ποιότητα κατασκευής, μεταλλουργία, ανοχές, κολλήσεις, ποιοτικός έλεγχος είναι μέρα με τη νύχτα.. Έχω δει κινέζικα μηχανάκια 6 μηνών να σκορπάνε και να αντιμετωπίζουν πρόβλημα οξείδωσης που δεν βλέπεις σε γιαπωνέζικο ευρωπαϊκό 20 ετίας..

2440 βλέπω κάνει.. δεν το λες και φτηνό... Και τώρα θα μου πεις μα είναι 250.. Αναλογία κιλών ίππων που το βλέπω όμως δεν βάζει και φωτιά κάτω.. Επομένως σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα χωρίς σκέψη, ybr 125 - πρώην κάτοχος, cbf 125, dr 125sm :beer: :wave2:

$var +650 :beer: :beer: :beer:

Αυτό ακριβώς οι εταιρίες δίνουν τα σχέδια για να φτιαχτούν πρακτικά φτηνότερα αντίγραφα αλλά βάζουν και ρήτρες ......τι νομίζεις και οι κινέζοι μπορούν να ανεβάσουν ποιότιτα αλλά θα πάνε κόντρα στήν εταιρία που τους έδωσε τα σχέδια για αυτό κρατάνε τήν ποιότητα χαμηλά για να μήν ανταγωνίζεται και πάνε οι πωλήσεις περίπατο , Φέτος όο και να φαίνεται περίεργο οι ιαπωνικές εταιρίες στηρίζουν τήν ανάκαμψη τους στήν κινέζικη αγορά ( η honda π.χ πουλάει εκει όσο σε όλο τόν κόσμο σχεδόν μαζί) έτσι δίνουν τα σχέδια αλλά με συμφωνίες οι κινέζικες να μήν ανταγωνίζονται τίς ιαπωνικές ευθέως ,
για αυτό βλέπεις και χαμηλότερη ποιότητα σε υλικά στα κινέζικα μηχανάκια

για κάτι σε enfield που είναι κλασικο , οικονομικο και φτηνό ? άσε που πιό απλό κινητήρα ΔΕΝ θα βρείς

athankar75
11/12/2011, 11:53
Για αυτό τι παίζει http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1739877/ ? Κοίταξα και για Enfield, γουστάρω το ρετρό στύλ , σχετικά προσιτές αλλά ακόμη δεν έχουν ανακαλύψει το δισκόφρενο και το μονόσελο κάτι 500 και 350 που είδα σε αγγελίες.

MikeG
11/12/2011, 12:01
Not

xristos x
11/12/2011, 18:37
Φιλε μου εγω σαν πρων κατοχος θα σου προτεινα στα κυβικα που σε ενδιαφερουν για 125 το ρεμπελακι, ειναι σκυλι πραγματικο. Αν δεν εχεις θεμα με τα κυβικα μπορεις να κοιταξεις και το honda steed σε 400 το οποιο δεν εχει και μεγαλη διαφορα στην τιμη αποκτησης . π.χ. steed 400 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1893816/) , π.χ. 2ο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1947275/)

Γενικα εχε στο νου σου οτι προκειται --Δυστυχως-- για μη εμπορικα μηχανακια (τους λογους αν θες στους αναλυω αλλα η ουσια ειναι οτι ειναι μη εμπορικα) και ψαξου μεχρι 1200 ευρω για μεχρι 250κυβ. και μεχρι 2000 για 400-600κυβ. Θα βρεις και το παζαρι ειναι παντα θεμιτο (εντος οριων αλλα ειναι). Γενικα ψαξου.... και εδω ειμαστε!

nassosxlvbros
11/12/2011, 18:54
Μια λέξη μόνο: ΜΑΚΡΥΑ!

xristos x
11/12/2011, 18:59
Μια λέξη μόνο: ΜΑΚΡΥΑ!

Πολυ λακωνικο σε βρισκω,εδω εχουμε κανει αναλυσεις,πες κατι παρανω, μια διευκρινιση,μια αιτιολογηση, το μακρυα το λεμε ολοι πιστευω :wave2:

mikes
11/12/2011, 19:00
ενα πραμα να ξερεις μονο!!

οι εμποροι για να μπορεσουν να πουλησουν τις πατατες που εισαγουν απο κινα και λοιπες
απωανατολικες χωρες που γνωριζουν αναπτυξη παραγοντας μαϊμουδες, πουλαν φουμαρα
οτι φορανε μοτερ γνωστων γιαπωνεζικων εταιριων!! μπορει στο ματι να μοιαζουν, αλλα στην
πραγματικοτητα δεν ταιριαζει ουτε βιδα!!! ασε δε που η καλυψη σε σερβις και ανταλλακτικα
ειναι για γελια!!
αν θες να το παρεις παρτο!! δικια σου η τσεπη!

AUFGEBRACHT
11/12/2011, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
καπως ετσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=123800&highlight=hyosung) θα καταληξει κ αυτο το θεμα μου φαινεται...

Εμένα μου θυμίζει άλλο θέμα αλλά ας μείνω στις εικασίες...

Antwnis
20/12/2011, 14:20
Γιαπωνέζικο έστω και μεταχειρισμένο πάρε.

τα κινέζικα είναι:
- αναξιόπιστα
- κακής ποιότητας
- μέ ανύπαρκτη υποστήριξη
- κιτσαρία στην εμφάνιση
- και με χαμένη μεταπωλητική αξία.

Είπα και ελάλησα.

Επειδή όμως εσύ θα πληρώσεις το λογαριασμό, όοοτι και να σου πούμε από εδώ, καλή τύχη σε αυτό που θα διαλέξεις.

:beer:

athankar75
20/12/2011, 16:47
Με πείσατε, πάω μάλλον για μεταχειρισμένο srx 400 ή κανα cb 400...

epp1640
20/12/2011, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από athankar75
Με πείσατε, πάω μάλλον για μεταχειρισμένο srx 400 ή κανα cb 400...

cb 400