PDA

View Full Version : Ερωτηση???



lygonis
10/12/2011, 20:51
Καλησπέρα σε όλους.....Εχω το εξης θέμα και θα εκτιμούσα την βοήθεια σας. Δανειστικε ο αδερφος μου την μηχανη ενος φιλου του και τον σταματησε η αστυνομια. Η μηχανη δεν φοραγε την νομιμη πινακιδα αλλα ενα αντίγραφο γιατι του είχε φύγει στο δρόμο όπως μας είπε. Δεν ειχε κάνει χαρτιά για αντικατάσταση στο υπουργείο. Το θέμα ειναι οτι η κλήση είναι στο ονομα του αδερφου μου ενω το όχημα ειναι σε ονομα αλλου. Υπάρχει τρόπος να βρούμε μια λύση γιατι στο κάτω κάτω δεν ευθύνεται ο αδερφος μου. Δεν ξέρω που να απευθηνθω για το τι προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

BLiTzER
10/12/2011, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
στο κάτω κάτω δεν ευθύνεται ο αδερφος μου.

Ε σόρυ, αλλά ποιος - πιστεύεις ότι - ευθύνεται?

Πανοπτικός
10/12/2011, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Ε σόρυ, αλλά ποιος - πιστεύεις ότι - ευθύνεται?

Για πες μας εσυ :look:

McGyver
10/12/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Υπάρχει τρόπος να βρούμε μια λύση γιατι στο κάτω κάτω δεν ευθύνεται ο αδερφος μου.

Δυστυχώς ο αδερφός σου ευθύνεται διότι είναι αυτός που "έθεσε το όχημα σε κυκλοφορία" όπως λέει ο Κ.Ο.Κ. Ας τα βρει με το φίλο του...

georgio
10/12/2011, 21:18
Τυπικά ο οδηγός, έπρεπε να ελέγξει το όχημα πριν το πάρει ότι είναι ok.

Φίλος είχε πάρει μια βόλτα μηχανάκι γνωστού ο οποίος είχε την πινακίδα για να μην λερώνεται το αμορτισέρ. Ο άλλος του το ξεκαθάρισε απο πριν, αν φας κλήση για την πινακίδα, δικιά σου. Και θεωρώ ότι είναι καλύτερο κάτι τέτοια να ξεκαθαρίζονται από πριν για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Τώρα μ@λ@κί@ αυτό που έγινε με τον αδερφό σου. Ίσως το χειρίστηκε και λίγο λάθος με τους μπάτσους. Ας πάει σε κανένα διοικητή να κλαφτεί ότι είχαμε τουλάχιστον μια πινακίδα επάνω κλπ μπας και...
Βέβαια εκεί μπορεί να σου πει ότι μπορούσες να πας να βγάλεις άλλη πινακίδα στο υπουργείο αντί να πας να βάλεις μια φτιαχτή.

Καλά ξεμπερδέματα!

BLiTzER
10/12/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ο άλλος του το ξεκαθάρισε απο πριν, αν φας κλήση για την πινακίδα, δικιά σου.

Τι να ξεκαθαρίσεις? Εξυπηρετείς κάποιον δανείζοντας το μηχανάκι σου και θα αναλάβεις ευθύνη αν αρπάξει κλήση ή οτιδήποτε άλλο? Αν είναι δυνατόν.

Allst@rf
10/12/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Τι να ξεκαθαρίσεις? Εξυπηρετείς κάποιον δανείζοντας το μηχανάκι σου και θα αναλάβεις ευθύνη αν αρπάξει κλήση ή οτιδήποτε άλλο? Αν είναι δυνατόν.

κάτσε ρε γιώργο γιατί θα τρελαθούμε κιόλας...

Ποιανου μαλακία ήταν που άρπαξε την κλήση;

SoulGR
10/12/2011, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κάτσε ρε γιώργο γιατί θα τρελαθούμε κιόλας...

Ποιανου μαλακία ήταν που άρπαξε την κλήση;
αν δανειστεις αμαξι ανασφαλιστο,τινος ειναι η μλκια?του ιδιοκτητη,η δικια σου που δεν κοιταξες?

Allst@rf
10/12/2011, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
αν δανειστεις αμαξι ανασφαλιστο,τινος ειναι η μλκια?του ιδιοκτητη,η δικια σου που δεν κοιταξες?

δίκη μου αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο φιλος μου δίνει την εντύπωση ότι δεν το γνώριζε...


:wave2:

spyrakos35
10/12/2011, 23:27
πεθαίνω για ιστορίες φίλων που μπαίνουν τα φράγκα στην μέση....

του το χε πει του αδελφού για την πινακίδα? πλερώνει ο αδελφός

δεν του το χε πει? πλερώνει ο φίλος

υπάρχει και η σολομώντεια λύση.... 50 - 50

σε κάθε περίπτωση θα γίνουν μπίλιες....

:smokin:

SoulGR
10/12/2011, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δίκη μου αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο φιλος μου δίνει την εντύπωση ότι δεν το γνώριζε...


:wave2: ναι γι αυτο εγραψα οτι δεν κοιταξες...δλδ να μην γνωριζεις οτι ειναι ανασφαλιστο....

Lioulios
10/12/2011, 23:40
...Kαι ΄μένα η πινακίδα μου φτιαχτή είναι . Η μαμά είναι ακόμα ατρύπητη :blush: :blush:

taisteal
11/12/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
πεθαίνω για ιστορίες φίλων που μπαίνουν τα φράγκα στην μέση....

του το χε πει του αδελφού για την πινακίδα? πλερώνει ο αδελφός

δεν του το χε πει? πλερώνει ο φίλος

υπάρχει και η σολομώντεια λύση.... 50 - 50

σε κάθε περίπτωση θα γίνουν μπίλιες....

:smokin:

:a10:

BLiTzER
11/12/2011, 03:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κάτσε ρε γιώργο γιατί θα τρελαθούμε κιόλας...

Ποιανου μαλακία ήταν που άρπαξε την κλήση;

Του οδηγού, προφανώς :P Εγώ δεν έχω πάρει κλήση ποτέ. Αν στο δώσω και σε σταματήσουν, θα φταίω εγώ? . Από τη στιγμή που δανείζεσαι, αναλαμβάνεις και πάσα ευθύνη.

viper1
11/12/2011, 10:27
να τους δειξει την κανονικη να του σβησουν την κληση:smokin:

lygonis
11/12/2011, 10:46
Δεν το 'ηξερε ρε παιδια και που να παει το μυαλο του. ασφαλεια ειχε, τελη κυκλοφοριας ειχε.Εξυπηρετησε εκανε ο αδερφος μου. Ειχε παθει διαστερμα ο αλλος στην μπαλλα και την ειχε αφησει την μηχανη στο πουθενα και πηγε να την μαζεψει να του την παει σπιτι. Εγω ρώτησα αν ξέρει κάποιος ο νόμος τι προβλέπει.

TROOPER
11/12/2011, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Δεν το 'ηξερε ρε παιδια και που να παει το μυαλο του. ασφαλεια ειχε, τελη κυκλοφοριας ειχε.Εξυπηρετησε εκανε ο αδερφος μου. Ειχε παθει διαστερμα ο αλλος στην μπαλλα και την ειχε αφησει την μηχανη στο πουθενα και πηγε να την μαζεψει να του την παει σπιτι. Εγω ρώτησα αν ξέρει κάποιος ο νόμος τι προβλέπει.

την τρωει ο οδηγος.

BLiTzER
11/12/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Εξυπηρετησε εκανε ο αδερφος μου. Ειχε παθει διαστερμα ο αλλος στην μπαλλα και την ειχε αφησει την μηχανη στο πουθενα και πηγε να την μαζεψει να του την παει σπιτι.

Τότε αλλάζει το θέμα και πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης, εφόσον είναι φίλοι/γνωστοί/οτιδήποτε. Όχι ότι τον καλύπτει ο νόμος όμως. Είναι ευθύνη του οδηγού.

Corvo
11/12/2011, 13:05
απο αποψη νομου και εγω ετσι πιστευω οτι αφου ειναι και στο ονομα του οδηγου δεν γινεται τιποτα

αλλα αν ειναι οντως φιλοι και τετοια και ηταν για εξυπηρετηση τοτε το σωστο ειναι να πληρωσει ο ιδιοκτητης για μενα τουλαχιστον

Allst@rf
11/12/2011, 16:45
φως φανάρι από την αρχή...

Βέβαια όπως λέει και μια ψυχή παραπάνω θα χαλάσουν λίγο τις καρδιές τους αλλά...shit happens...

panagath
12/12/2011, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Δεν το 'ηξερε ρε παιδια και που να παει το μυαλο του. ασφαλεια ειχε, τελη κυκλοφοριας ειχε.Εξυπηρετησε εκανε ο αδερφος μου. Ειχε παθει διαστερμα ο αλλος στην μπαλλα και την ειχε αφησει την μηχανη στο πουθενα και πηγε να την μαζεψει να του την παει σπιτι. Εγω ρώτησα αν ξέρει κάποιος ο νόμος τι προβλέπει.

Και του έκανε εξυπηρέτηση να τη μαζέψει και θα πληρώσει και την κλήση? Κανονικά θα σου έλεγα ότι φταίει ο οδηγός μιας και έπρεπε να ελέγξει τι θα οδηγήσει, αλλά αφού του το ζήτησε ο άλλος για να τον εξυπηρετήσει, ε τότε το πληρώνει όλο ο άλλος. ethics.

SoulGR
12/12/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Και του έκανε εξυπηρέτηση να τη μαζέψει και θα πληρώσει και την κλήση? Κανονικά θα σου έλεγα ότι φταίει ο οδηγός μιας και έπρεπε να ελέγξει τι θα οδηγήσει, αλλά αφού του το ζήτησε ο άλλος για να τον εξυπηρετήσει, ε τότε το πληρώνει όλο ο άλλος. ethics. +1

Red Rider
12/12/2011, 14:57
Για τι ποσό μιλάμε?

Africaptan
12/12/2011, 15:04
Δεν νομιζω, αλλα αν παιζει και θεμα ποντων τι γινεται;
Καλα στο προστιμο, ας πουμε οτι θα τα βρουν μεταξυ τους, και χωρις παρατραγουδα.
Αν ομως παιζει θεμα ποντων (γενικα το λεω) τοτε τι γινεται;
Την πινει και τσιμουδια ε;;;

TROOPER
12/12/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
....
Την πινει και τσιμουδια ε;;;

ναι.