PDA

View Full Version : Οι προβληματισμοι του rezequet



Σελίδες : 1 2 [3]

marios8
13/09/2005, 16:54
Γι αυτο σε γουσταρω ρε ΚΑΝΕΝΑ, επειδη η λεπτομερεια κανει τι διαφορα. Δεν υπαρχει περιπτωση να αμφισβητηθει μια απαντηση η οποια εχει δωθει μετα απο μελετη και αναφορα στις πηγες. Με το "καπου ακουσα" σεν βγαινει τιποτα.:beer: :beer:

Rezeguet
13/09/2005, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

i tourkoi oute sfentones den ixan mias ke itan nomades to mono pou katafernan itan me to emporio na metakinoun diafora perierga ke merika na ta io8etoun
politismos miden




λοιπον επειδη μερικοι εχουν μπερδεψει την π@@τσ@ με την βουρτσα ας κοιταξουν λιγο εδω για να μαθουν λιγα πραγματα για τους γειτονες μας. Γιατι οπως και εμεις ετσι και αυτοι εξελιχθηκαν απο παλια (1600πχ) και απλα διασπαστηκαν και χωριστηκαν σε διαφορες φυλες με την παροδο των χιλιετιων, μια απο αυτες ηταν και οι σημερινοι τουρκοι που ειναι οι γειτονες μας. Αλλα βασικα εχουν ιδιες ριζες με τους υπολοιπους αραβικους λαους. Και επειδη βαριεμαι να μεταφραζω και ξερω οτι σας αρεσουν τα δηθεν ''τεκμηριωμενα και αποδεδειγμενα'' στοιχεια θα σας δωσω κατευθειαν λινκ να το δειτε και μονοι σας...

http://en.wikipedia.org/wiki/Turks#History

Rezeguet
13/09/2005, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γι αυτο σε γουσταρω ρε ΚΑΝΕΝΑ, επειδη η λεπτομερεια κανει τι διαφορα. Δεν υπαρχει περιπτωση να αμφισβητηθει μια απαντηση η οποια εχει δωθει μετα απο μελετη και αναφορα στις πηγες. Με το "καπου ακουσα" σεν βγαινει τιποτα.:beer: :beer:

αχα δηλαδη εσυ τα διαβασες ολα αυτα προσεχτικα και ακολουθησες ολα τα λινκς που εδωσε και τσεκαρες ακριβως ολα τα στοιχεια ωστε να μην μπορεις να τον αμφισβητησεις? Το θεμα φιλε μου ειναι οτι αφενος δεν τα κανεις αυτα και αφετερου επηρεαζεσαι πολυ ευκολα χωρις να το σκεφτεις. Δηλαδη απο που εσυ ξερεις οτι ολα αυτα ειναι αξιοπιστα δεδομενα, και ακομα κι αν ειναι, πώς εσυ ξερεις οτι αποδεικνυουν το ελαχιστο για το αντικειμενο που προσπαθει να αποδειξει?

Και για να αποφευχθουν παρεξηγησεις δεν αναφερομαι ουτε σε σενα προσωπικα ουτε στα συγκεκριμενα δεδομενα του κανενα ουτε στον ιδιο τον κανενα. Ειναι γενικη παρατηρηση και αφορα ολους (και εμενα βεβαιως) ακομα και αυτους που πιστευουν οτι εχουν εξελιγμενη κριτικη ικανοτητα. Απλα το θεμα ειναι οτι εχουμε μαθει να δεχομαστε τα παντα που μας πλασαρουν εφοσων το κανουν με επιδεξιο παραπλανητικο τροπο (και παλι δεν αναφερομαι σε κανενα συγκεκριμενα σε ολους αναφερομαι)

:wave2:

el_hymador
14/09/2005, 00:09
....μαλιστα.....εγω οπως και στο πρωτο post μου ειπα οτι θα αναφερθω μονο σε συγκεκριμενο θεμα και αυτο εκανα....εποικοδομητικη η ανταλλαγη αποψεων και στοιχειων με τον kanena , αλλα οταν παρεμβαινουν τυποι σαν τον afrotwin ..... οκ εγκαταλειπω!

afro εχεις δικο βρε!!! ολα τα γνωστα μουσικα οργανα του κοσμου προερχονται απο εμας!! τα παντα σου λεω!!! σε αυτο συνηγορει και η αψογη τεκμηριωση των λεγομενων σου με αδιασειστα στοιχεια , που ουδεις μπορει να αμφισβητησει......μας εβαλες τα γυαλια τι να πω......

α! και σε περιπτωση που δεν το ξερεις ακουσα στην εκπομπη του λιακοπουλου οτι οι ελληνες (που ηρθαν ως γνωστο απο τον σειριο) συμφωνα με τελευταιες ερευνες ειχαν ανακλαυψει πριν 8,000 χρονια τον νυχοκοπτη και την μυγοσκοτωστρα .....οχι τωρα θα μας την βγουν οι κουτοφραγκοι να μας πουλανε μουρη!!!


περαστικα σας...... :wave2:

stavrogin
14/09/2005, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
αχα δηλαδη εσυ τα διαβασες ολα αυτα προσεχτικα και ακολουθησες ολα τα λινκς που εδωσε και τσεκαρες ακριβως ολα τα στοιχεια ωστε να μην μπορεις να τον αμφισβητησεις? Το θεμα φιλε μου ειναι οτι αφενος δεν τα κανεις αυτα και αφετερου επηρεαζεσαι πολυ ευκολα χωρις να το σκεφτεις. Δηλαδη απο που εσυ ξερεις οτι ολα αυτα ειναι αξιοπιστα δεδομενα, και ακομα κι αν ειναι, πώς εσυ ξερεις οτι αποδεικνυουν το ελαχιστο για το αντικειμενο που προσπαθει να αποδειξει?

Και για να αποφευχθουν παρεξηγησεις δεν αναφερομαι ουτε σε σενα προσωπικα ουτε στα συγκεκριμενα δεδομενα του κανενα ουτε στον ιδιο τον κανενα. Ειναι γενικη παρατηρηση και αφορα ολους (και εμενα βεβαιως) ακομα και αυτους που πιστευουν οτι εχουν εξελιγμενη κριτικη ικανοτητα. Απλα το θεμα ειναι οτι εχουμε μαθει να δεχομαστε τα παντα που μας πλασαρουν εφοσων το κανουν με επιδεξιο παραπλανητικο τροπο (και παλι δεν αναφερομαι σε κανενα συγκεκριμενα σε ολους αναφερομαι)

:wave2:

Δεν το καταλαβαινω το ποστ σου.
Ανερεις τις πηγες.ΟΚ
Ανερεις και την "εξελιγμενη"κριτικη ικανοτητα πανω στην πληροφορια,για να αισθανθει εστω κανεις την ορθοτητα της.
Μετα ανερεις και το επιχειρημα ως λογικο εργαλειο.
Τελικα τι προτεινεις;

Λες"Εχουμε μαθει...."μην γενικευεις ,δεν δεχομαι να με συμπεριλαμβανεις

"...με επιδεξιο παραπλανητικο τροπο..."και εσυ εισαι επιδεξιος,τι παει να πει αυτο;Οτι πρεπει να αμφιβαλ"ουμε" για τα λεγομενα σου;

Τι προτεινεις ως μοντελο φιλαληθη ανθρωπου που να συμφωνει με αυτα που εγραψες;

afrotwin
14/09/2005, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....μαλιστα.....εγω οπως και στο πρωτο post μου ειπα οτι θα αναφερθω μονο σε συγκεκριμενο θεμα και αυτο εκανα....εποικοδομητικη η ανταλλαγη αποψεων και στοιχειων με τον kanena , αλλα οταν παρεμβαινουν τυποι σαν τον afrotwin ..... οκ εγκαταλειπω!

afro εχεις δικο βρε!!! ολα τα γνωστα μουσικα οργανα του κοσμου προερχονται απο εμας!! τα παντα σου λεω!!! σε αυτο συνηγορει και η αψογη τεκμηριωση των λεγομενων σου με αδιασειστα στοιχεια , που ουδεις μπορει να αμφισβητησει......μας εβαλες τα γυαλια τι να πω......

α! και σε περιπτωση που δεν το ξερεις ακουσα στην εκπομπη του λιακοπουλου οτι οι ελληνες (που ηρθαν ως γνωστο απο τον σειριο) συμφωνα με τελευταιες ερευνες ειχαν ανακλαυψει πριν 8,000 χρονια τον νυχοκοπτη και την μυγοσκοτωστρα .....οχι τωρα θα μας την βγουν οι κουτοφραγκοι να μας πουλανε μουρη!!!


περαστικα σας...... :wave2:

ego prosopika efxaristo..



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
14/09/2005, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
λοιπον επειδη μερικοι εχουν μπερδεψει την π@@τσ@ με την βουρτσα ας κοιταξουν λιγο εδω για να μαθουν λιγα πραγματα για τους γειτονες μας. Γιατι οπως και εμεις ετσι και αυτοι εξελιχθηκαν απο παλια (1600πχ) και απλα διασπαστηκαν και χωριστηκαν σε διαφορες φυλες με την παροδο των χιλιετιων, μια απο αυτες ηταν και οι σημερινοι τουρκοι που ειναι οι γειτονες μας. Αλλα βασικα εχουν ιδιες ριζες με τους υπολοιπους αραβικους λαους. Και επειδη βαριεμαι να μεταφραζω και ξερω οτι σας αρεσουν τα δηθεν ''τεκμηριωμενα και αποδεδειγμενα'' στοιχεια θα σας δωσω κατευθειαν λινκ να το δειτε και μονοι σας...

http://en.wikipedia.org/wiki/Turks#History

rez palikari mou an ine afta pou mas les na ta diavazis se selides tou diktiou ase kalitera kseroume ke moni mas na viavazoume pipes...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
14/09/2005, 09:42
as milisoume jana me paradigmata...

2 kalokairia prin i ethniki kerdise to Euro...

ti tha grapsei i istoria lipon kai pws tha tin diigumaste sta paidia mas?

tha tus pume oti eimastan apla exeretika kolofardoi kai mas katsane 6-7 paixnidia kai auto einai olo?

tha tus pume oti otan xekinage i omada ipirxan polloi pou elegan oti einai gia ta baza kai oti o germanos einai asxetos kai den xerei na dialegei paixtes kai sistimata?

tha tous poume gia tis parages sto protathlima gia tis simpathies kai tis antipathies, gia ta xalia mas?

tha tous pume oti otn arxisame na kanoume nikes olos o kosmos (kai milame gia antres ginekes paidia gerous kai neous) itan kolimenoi stin TV kai vlepane ekpompes gia to euro kai genika ipostirize tin ethniki?

tha tus pume gia tis sizitiseis pou ginontia twra gia tin ethniki (ena xrono meta...) kai tous paixtes pou exei mazepsei o rexagel?

to girisa poli se podosfairo alla exei noima (nomizw...)

den boroume na kratame oti thelume apo tin istoria kai na anakirisoume mono auta pou theloume istoria mas...

einai logiko kai swsto na anakirisoume tis energies ligon or xirotera enos anthrwpou, ktima enos oloklirou laou? poso mallon otan exei faei tosi aporipsi apo to sinolo?

kai gia na dwso paradigmata...

o Sokratis autoktonise stin filaki
i Spartiatiki kounonia petage ta arwsta paidia tis ston Keada
oi sofistes dioxtikan kai filakistikan
to theatro kai oi peri auto texnes xekinisan apo ta dionisiaka orgia
ipirxan duloi kai "eugenois"
mono oi "eugenois" simetixan sta kina...(kai auto mono stin athina gia ... 100-150 xronia or kanw lathos??)
telos otan itan sta panw tous oi ellines ekanan ekstraties kai genika itan filopolemoi kia epektatitikoi...
ktlp ktlp...

(fisika ta parapanw den einai dinaton na sigrithun kai na analithun me ton simerino tropo skepseis... anoikoun stin epoxi tous)

sto telos tha pas poun merikoi mellontikoi forumites oti i ellada exei kai paradosi stin kataskeui pistwn me prodiagrafes F1...

den mas anoikoun auta ta pragmata (me tin enoia tou [tous vazw fwtia kai ta kaiw] an me katalavenete). einai istoria!! anoikoun se olo ton kosmo...
emeis mporoume na kauxiomaste oti se auton ton topo eginan ola auta... kai isos ebneustoume apo auta kai kanoume kai emeis merika thaumasta pragmata enw eimaste mes ton vurko mas...

ade kalimeres!!
:beer: :beer: :beer:

afrotwin
14/09/2005, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....μαλιστα.....εγω οπως και στο πρωτο post μου ειπα οτι θα αναφερθω μονο σε συγκεκριμενο θεμα και αυτο εκανα....εποικοδομητικη η ανταλλαγη αποψεων και στοιχειων με τον kanena , αλλα οταν παρεμβαινουν τυποι σαν τον afrotwin ..... οκ εγκαταλειπω!

afro εχεις δικο βρε!!! ολα τα γνωστα μουσικα οργανα του κοσμου προερχονται απο εμας!! τα παντα σου λεω!!! σε αυτο συνηγορει και η αψογη τεκμηριωση των λεγομενων σου με αδιασειστα στοιχεια , που ουδεις μπορει να αμφισβητησει......μας εβαλες τα γυαλια τι να πω......

α! και σε περιπτωση που δεν το ξερεις ακουσα στην εκπομπη του λιακοπουλου οτι οι ελληνες (που ηρθαν ως γνωστο απο τον σειριο) συμφωνα με τελευταιες ερευνες ειχαν ανακλαυψει πριν 8,000 χρονια τον νυχοκοπτη και την μυγοσκοτωστρα .....οχι τωρα θα μας την βγουν οι κουτοφραγκοι να μας πουλανε μουρη!!!


περαστικα σας...... :wave2:

ma o kanenans ine asxetos egkiklopedies diavazi i tis anigi se cd rom ke kani copy paste tis apopsis
:rotflmao: :rotflmao:

diladi ixes sizitisi me tin papiros larous ke den to ikseres

apo tin ali ego ine gnosto oti ime enas fanatikos elinas:lol:
ke pistevo sta arxea elinika ideodi:lol:
ke stin metamonterna apopsi tis kinonias
patris 8riskia ikogenia:lol:
pistevo den oti i elines imaste ekseretiki ratsa i kaliteri:lol:
ti i8eles na sou po?:rotflmao:

afrotwin
14/09/2005, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....μαλιστα.....εγω οπως και στο πρωτο post μου ειπα οτι θα αναφερθω μονο σε συγκεκριμενο θεμα και αυτο εκανα....εποικοδομητικη η ανταλλαγη αποψεων και στοιχειων με τον kanena , αλλα οταν παρεμβαινουν τυποι σαν τον afrotwin ..... οκ εγκαταλειπω!

afro εχεις δικο βρε!!! ολα τα γνωστα μουσικα οργανα του κοσμου προερχονται απο εμας!! τα παντα σου λεω!!! σε αυτο συνηγορει και η αψογη τεκμηριωση των λεγομενων σου με αδιασειστα στοιχεια , που ουδεις μπορει να αμφισβητησει......μας εβαλες τα γυαλια τι να πω......

α! και σε περιπτωση που δεν το ξερεις ακουσα στην εκπομπη του λιακοπουλου οτι οι ελληνες (που ηρθαν ως γνωστο απο τον σειριο) συμφωνα με τελευταιες ερευνες ειχαν ανακλαυψει πριν 8,000 χρονια τον νυχοκοπτη και την μυγοσκοτωστρα .....οχι τωρα θα μας την βγουν οι κουτοφραγκοι να μας πουλανε μουρη!!!


περαστικα σας...... :wave2:

pios ine o liakopoulos re pedia giati den ton ksero?:rotflmao:

episis file mou afta ta oliga pou kate8eses den ine apopsi oute ikana gia antipara8esi

ego gia afta ta liga pou sou milao exo apodiksis opos ke ka8e elinas pou asxolite me kati ektos apo to pouli tou..

ke epidi 22 xronia mousikos exo anixnefsi kapia pragmata ke sou ta para8eto
episis na sou doso na diavasis ke na akousis arxea eliniki mousiki
pou oute i psonismeni me tin arxea elada den kseroun oti iparxi
ke an exis mia mikri pira apo akousmata 8a katalavis ti leo

episis se sinxoro giati den me kseris ala tin epomeni fora ligo pio laska

ke ama exis ta nevra sou kane ta gnosta
me ena potiri gala ke mia malakia 8a sinel8is


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dez
14/09/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
as milisoume jana me paradigmata...

2 kalokairia prin i ethniki kerdise to Euro...

ti tha grapsei i istoria lipon kai pws tha tin diigumaste sta paidia mas?


Δε μπορω να φανταστω καλυτερο παραδειγμα! :beer:

m1ke
14/09/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
pios ine o liakopoulos re pedia giati den ton ksero?:rotflmao:



Κρίμα και σε είχα για μορφωμένο άνθρωπο. :rotflmao:

Δεν έχεις διαβάσει την υπέρτατη προφητεία
Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC ; ή τα ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ
και που ζεις αγαπητέ μου.:a5: :lol: :rotflmao:

Κανένας
14/09/2005, 11:08
Βρε που καταντήσαμε
O kanenas να αμφισβητεί την ιστορία της Ελλάδος
Ο πολύφημος να την υπερασπίζεται
Ο ηχητικός να μην μας διαφωτίζει στα τεχνικά και να μασ διαφωτιζει στα ιστορικα σε αψογα greeklish
Ο ραζακιάς με εβραϊκή καταγωγή
Τον Φαλμεράιερ τον λενε χανς, αντί Ιάκωβο φιλλιπο
Οι Αβατον μουσική υπόκρουση ε να μην βάλουμε και λίγο Ζαμπετα


το εικονιδιο ειναι ασχετο αλλα μου αρεσει
:a54:

Πώς γράφτηκε η διαβόητη πρόζα του Γιώργου Ζαμπέτα "Αποσπάσματα από έρωτες"

Νά τι λέει ο ίδιος ο δημιουργός: Ενα βράδυ έβρεχε πολύ, κατακλυσμό έκανε. Βγαίνω να τραγουδήσω, κάνω μια εισαγωγή και πάω να τραγουδήσω ένα τραγούδι. Εχω ξεχάσει τα λόγια και δεν ξέρω τι να κάνω, τι λένε τώρα, σκέφτομαι, θα ξεφτιλιστώ, θα γίνω ρεζίλι.

Συνέρχομαι όμως, δε χάνω τη ψυχραιμία μου κι αρχίζω να λέω διάφορα με μουσική υπόκρουση. "Χειμώνας βαρύς, κρύο κάργα, κι κείνο το βράδυ το φεγγάρι δε βγήκε, και η βρόχα έπιπτε.....στρέιτ θρου. Κα, κα, κα και τα γέλια από κάτω. Σταματάω και πάω να παίξω ένα κανονικό τραγούδι. Οχι, όχι, φωνάζανε από κάτω, το ίδιο θέλουμε. Καλά λέω. Σκύβω στη Μοσχολιού και της λέω, άκου Βικάκι, για σένα είναι αυτό. Πες το, πες το λέει η Βίκυ. Συνεχίζω να αυτοσχεδιάζω.

"Εκείνη μονάχη της είχε ξαπλώσει στη ντιβανοκασέλα της. Από κάτω να γίνεται ο χαμός, χειροκροτήματα, το σώσε. Αλλά ξεκίναγα να πω, άλλα μου ερχόντουσαν στο στόμα κι εγώ γέλαγα μαζί!

Εβλεπα κι από κάτω κάτι αμερικανοβρισκόμενους κι έβαζα τα στρειτ θρου, ραιτ θρου και γινότανε το σώσε. Ξαναπές το και ξαναπές το γινόταν όλο το βράδυ. Συμπλήρωνα συνέχεια με ότι σκεφτόμουνα, ότι μου ερχόταν στο μυαλό, της στιγμής πράγματα. Ηταν η εποχή που ένας Γερμανός, ο Φριτς, με είχε ειδοποιήσει να του κάνω ένα ντοκιμαντέρ για την Ελλαδα.

Μου έρχεται η εικόνα του Γερμανού του Φριτς σαν αγαπητικού και τόνε βάζω κι αυτόν στο σίριαλ του τραγουδιού. "Αυτή τον αγάπησε τρελά", λέω και κοιτάω τη Μοσχολιού για πω το Μίμη Δομάζο. Η Βίκυ, λέει, πες το, πες το. Και τότε της πετάω το "Τον Γερμανό το Φροτς από το Χασισεμπούργκ που έμενε στην Τσιμπουκοστράσσε".:wave2:

Rezeguet
14/09/2005, 13:40
οτι ο φαλμεραυρερ λεγοτανε φιλιππος ιακωβος μου ειναι γνωστο αλλα κατι παιζει με το ονομα του, πιστευω το κανονικο του ονομα ειναι Jacob Fillip αλλα αυτοονομαστηκε ο ιδιος Χανς για λογους μαλον προφανεις. Μπορει βεβαια να ειχε συμβει το αναποδο αλλα δεν ειμαι σιγουρος τωρα το πως βαφτιστηκε και ποιο ειναι το νομικο επισημο του ονομα. Τελος παντων αν το κοιταξεις θα δεις οτι υπαρχουν διαφορα κειμενα του που τα υπογραφει με ιακωβος φιλλιπος και αλλα με χανς, δεν ξερω τωρα τι συμβαινει εκει.

Τελος παντων ας μην κολησουμε εκει, θα αναφερω απλα οτι το θεμα ειναι πολυσυζητημενο και στο παρελθον και στο παρον, και δεν ειναι κατι ριζοσπαστικο η καινουργιο, ειναι διαμαχη που υπαρχει 100-150 χρονια τωρα, δηλαδη τοτε που οι ευρωπαιοι καταλαβαν τι γινεται στην συγχρονη ελλαδα. Μπορει ο Φαλμεραυρερ να ειναι απο τους πρωτους που ειχαν αμφισβητησει την συγχρονη ελλαδα δημοσιως αλλα ακολουθησαν πολλοι αλλοι ευρωπαιαιοι και μη που ασχοληθηκαν λιγο με την ιστορια και τον πολιτισμο της αρχαιας και συγχρονης ελλαδος. Πιστευω οτι οποιοσδηποτε ασχοληθει αρκετα με την αρχαια ιστορια και πολιτισμο της ελλαδος και μετα δει την συγχρονη ελλαδα θα καταληξει σε παρομοια συμπερασματα, οποτε δεν ειναι καθολου παραλογο η τυχαιο γεγονος. Ξυπνηστε λιγο ο κοσμος γυρναει και χωρις να το παιρνετε χαμπαρι.

m1ke
14/09/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
. Ξυπνηστε λιγο ο κοσμος γυρναει και χωρις να το παιρνετε χαμπαρι.

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα.:lol:

Ρε Rezeguet δεν πας στο Κράσι να πιείς καμμιά ρακί και να αφήσεις την :a31:

Άντε αγόρι μου, έχει καταντήσει ανούσια αυτή η συζήτηση.:wave2:

Rezeguet
14/09/2005, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Δεν το καταλαβαινω το ποστ σου.
Ανερεις τις πηγες.ΟΚ
Ανερεις και την "εξελιγμενη"κριτικη ικανοτητα πανω στην πληροφορια,για να αισθανθει εστω κανεις την ορθοτητα της.
Μετα ανερεις και το επιχειρημα ως λογικο εργαλειο.
Τελικα τι προτεινεις;

Λες"Εχουμε μαθει...."μην γενικευεις ,δεν δεχομαι να με συμπεριλαμβανεις

"...με επιδεξιο παραπλανητικο τροπο..."και εσυ εισαι επιδεξιος,τι παει να πει αυτο;Οτι πρεπει να αμφιβαλ"ουμε" για τα λεγομενα σου;

Τι προτεινεις ως μοντελο φιλαληθη ανθρωπου που να συμφωνει με αυτα που εγραψες;

Καποιος σοφος ανθρωπος ειπε καποτε ''να αμφισβητεις τα παντα''

Τιποτα στο κοσμο δεν ειναι δεδομενο τα παντα ειναι διαφορετικα αποτι φαινονται. Δεν εχουμε ανακαλυψει ακομα τιποτε. Δεν εχουμε δει ουτε ενα κλασμα απο τον κοσμο. Δεν ξερουμε τιποτε.

Καποιος αλλος (?) σοφος ανθρωπος ειπε ''Πραγματικη σοφια ειναι να ξερεις οτι δεν ξερεις τιποτε''



Δεν σου λεω να πιστεψεις τιποτε αποσα ειπα. Ισα ισα σε ΠΡΟΤΡΕΠΩ να τα αμφισβητησεις....εφ'οσων μπορεις. Ομως επισης σε προτρεπω να αμφισβητησεις αυτα που ξερεις, που σου εχουν μαθει, που σου εχουν ταξει ως δεδομενο και σου εχουν επιβαλλει να μην το αμφισβητησεις.

Ακομα και την ορθολογια, ακομα και την κριτικη, ακομα και την ιδια την λογικη που ωθει το μυαλο σου, να αμφισβητησεις, ακομα και τον ιδιο τον εαυτο σου.

Το θεμα ειναι κατα ποσο εισαι ικανος να το κανεις αυτο.

Δεν σου δινω δεδομενα γιατι δεν υπαρχουν δεδομενα, ειναι ολα στο μυαλο μας. Δεν σου δινω στοιχεια γιατι δεν υπαρχει στοιχειο να αποδειξει οτιδηποτε. Το μονο που υπαρχει ειναι το μυαλο σου και το πως θα το χρησημοποιησεις για να δεις τα πραγματα.

:ninja: :ninja:

afrotwin
14/09/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Κρίμα και σε είχα για μορφωμένο άνθρωπο. :rotflmao:

Δεν έχεις διαβάσει την υπέρτατη προφητεία
Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC ; ή τα ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ
και που ζεις αγαπητέ μου

ego ta protokola ta vlepo ston dromo ke sinxizome
idika otan plesiononte me poli konta mini ke gialistera ifasmata

ligo eleos den exis megalodiname?
poso na anteksoume pia?

:rotflmao: :rotflmao:

sniper
14/09/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego ta protokola ta vlepo ston dromo ke sinxizome
idika otan plesiononte me poli konta mini ke gialistera ifasmata

ligo eleos den exis megalodiname?
poso na anteksoume pia?

:rotflmao: :rotflmao:


Το πρόβλημα δεν είναι τα πρωτόκολλα αλλά τα δευτερόκολλα.... :lol:

el_hymador
14/09/2005, 15:20
....afro δοκιμασα με την μαλακια και το γαλα(μαλλον αγαπημενες σου συνηθειες για να τις προτινεις) αλλα εξακολουθεις να εισαι εκνευριστικος , και ευχαριστος οσο η γαστρεντεριτιδα.

ολα αυτα που κατεθεσα και εγραψα δεν ειναι ουτε αποψεις ουτε αφορμες για αντιπαραθεση , ειναι στοιχεια που εχουν προκυψει απο εμπεριστατωμενη ερευνα (οχι δικη μου!!!) ανθρωπων που εχουν ασχοληθει με την μουσικολογια ..... αφορμη για να τα μεταφερω σε post ηταν η αποψη του rezeguet οτι η μουσικη μας προερχεται απο τους Τουρκους.

Αν εχεις αποδειξεις για τα λεγομενα σου , παρακαλω κοινοποιησε τες και σε μας , αυτος ειναι ο τροπος που αποκτιεται γνωση , η αντιπαραθεση ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ και η συγκριση αυτων...αλλιως μαλλον εχεις σχεση με το πουλι σου......(στενη!!)

Για την αρχαιοελληνικη μουσικη -ευχαριστω αλλα ειμαι ενημερος-
απλα σου επισημαινω οτι οι αξιεπενες προσπαθειες που γινονται
απο διαφορους ερευνητες αφορουν την αποκωδικοποιηση και την κατα το δυνατο προσεγγιση του τροπου που παιζαν μουσικη στην αρχαια ελλαδα , δεν αποτελουν δηλαδη 100% αντιπροσωπευτικο δειγμα αρχαιοελληνικης μουσικης αλλα μια εικασια για την αρχαιοελληνικη μουσικη....καθ΄οτι τα διαθεσιμα στοιχεια (μουσικη γραφη - θεωρητικα κειμενα ) ειναι ελαχιστα.

22χρονια ενασχοληση με την μουσικη? καθολου δεν εχει επηρεασει τον τροπο που σκεφτεσαι και εκφραζεσαι?


για την μαλακια και το γαλα σου ειπα στην αρχη δεν δουλευει.....:rotflmao:

α! και το αν με συγχωρεις η οχι μου ειναι παντελως αδιαφορο :ZZZ:

οπως και η υποδειξη (λασκα!!!) του τροπου εκφρασης μου....

makaronachis
14/09/2005, 15:43
Τι Έλληνες και παπαριές τσαμπουνάτε ρε?Ακούστε για να μαθαίνετε
"Στον κόσμο σαν τον Κρητικό δεν είναι άλλη ράτσα
στη χάρη και στη λεβεντιά μα προπαντώς στη φάτσα"
Άντε που παινεύεστε οτί είστε Έλληνες.Ρε η καλυτερότερη ράτσα είναι η ΚΡΗΤΙΚΗ.Επίσης όπως λέμε εδώ στην Κρήτη,σωβινιστής είναι αυτός που νομίζει οτί ο τόπος του είναι πιο ωραίος από την Κρήτη.
:lol: :lol: :lol: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Όλσοου,όπως λέμε και στην τοπική διάλεκτο,μήπως πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του τόπικ?Ποιοι προβληματισμοί ρε σεις????Αν ότι μαλακία μας κατεβαίνει στο ξερό μας είναι προβληματισμός κι εγώ έχω πολλούς!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao:
Άντε γεια,άντε γεια

stavrogin
14/09/2005, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Καποιος σοφος ανθρωπος ειπε καποτε ''να αμφισβητεις τα παντα''

Τιποτα στο κοσμο δεν ειναι δεδομενο τα παντα ειναι διαφορετικα αποτι φαινονται. Δεν εχουμε ανακαλυψει ακομα τιποτε. Δεν εχουμε δει ουτε ενα κλασμα απο τον κοσμο. Δεν ξερουμε τιποτε.

Καποιος αλλος (?) σοφος ανθρωπος ειπε ''Πραγματικη σοφια ειναι να ξερεις οτι δεν ξερεις τιποτε''



Δεν σου λεω να πιστεψεις τιποτε αποσα ειπα. Ισα ισα σε ΠΡΟΤΡΕΠΩ να τα αμφισβητησεις....εφ'οσων μπορεις. Ομως επισης σε προτρεπω να αμφισβητησεις αυτα που ξερεις, που σου εχουν μαθει, που σου εχουν ταξει ως δεδομενο και σου εχουν επιβαλλει να μην το αμφισβητησεις.

Ακομα και την ορθολογια, ακομα και την κριτικη, ακομα και την ιδια την λογικη που ωθει το μυαλο σου, να αμφισβητησεις, ακομα και τον ιδιο τον εαυτο σου.

Το θεμα ειναι κατα ποσο εισαι ικανος να το κανεις αυτο.

Δεν σου δινω δεδομενα γιατι δεν υπαρχουν δεδομενα, ειναι ολα στο μυαλο μας. Δεν σου δινω στοιχεια γιατι δεν υπαρχει στοιχειο να αποδειξει οτιδηποτε. Το μονο που υπαρχει ειναι το μυαλο σου και το πως θα το χρησημοποιησεις για να δεις τα πραγματα.

:ninja: :ninja:

Αφου γνωριζεις ολα αυτα,τα σωστα,γιατι εν μερει ειναι σωστα θα σου θεσω και εγω δυο ερωτηματα για να δω τελικα τι πουλια πιανεις.
1.Τι ειναι αυτο που πρεπει να κατεχει ενας σοφος για να εχει νοημα η σοφια του.Να σου πω οτι το "νοημα εχει 2 και μονο 2 ερμηνιες και αντιστοιχη ειναι η απαντηση.

2.Τι σημβαινει οταν κανεις αμφισβητει την αμφισβιτηση αλλα και το αντιθετο της;
"Αν ο Ρεζεκουετ σημφωνει,δεν συμφωνει οτι συμφωνει.Αν δεν συμφωνει,δεν συμφωνει οτι δεν συμφωνει"
Ποια ειναι η θεση του ρεζεκουετ;
και "θεση" ως προς τι;

Σε παρακαλω μοναχα να προσπαθησεις να απαντησεις στα ερωτηματα μου εστω απο ευγενια.Και να εκτιμησεις την λεπτοτητα μου να μην σου δωσω ουτε μια συμβουλη.:D

Rezeguet
14/09/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αφου γνωριζεις ολα αυτα,τα σωστα,γιατι εν μερει ειναι σωστα θα σου θεσω και εγω δυο ερωτηματα για να δω τελικα τι πουλια πιανεις.
1.Τι ειναι αυτο που πρεπει να κατεχει ενας σοφος για να εχει νοημα η σοφια του.Να σου πω οτι το "νοημα εχει 2 και μονο 2 ερμηνιες και αντιστοιχη ειναι η απαντηση.

2.Τι σημβαινει οταν κανεις αμφισβητει την αμφισβιτηση αλλα και το αντιθετο της;
"Αν ο Ρεζεκουετ σημφωνει,δεν συμφωνει οτι συμφωνει.Αν δεν συμφωνει,δεν συμφωνει οτι δεν συμφωνει"
Ποια ειναι η θεση του ρεζεκουετ;
και "θεση" ως προς τι;

Σε παρακαλω μοναχα να προσπαθησεις να απαντησεις στα ερωτηματα μου εστω απο ευγενια.Και να εκτιμησεις την λεπτοτητα μου να μην σου δωσω ουτε μια συμβουλη.:D

κοιτα θελεις μια δεδομενη απαντηση και στα δυο ερωτηματα. Μια απαντηση που εσυ σκεφτηκες. Δεν δεχεσαι καμια αλλη απαντηση και δεν την θεωρεις σωστη. Αυτο ειναι κατεξοχην λαθος φιλε μου. Το μυαλο σου να ειναι πιο ανοιχτο.

Τωρα στις απαντησεις σου. Θα ξεκινησω αναποδα

2. Εγω αμφισβητω αυτα που μου εμαθαν, αλλα αμφισβητω και αυτα που λεω. Τα δυο αυτα σε μερικες περιπτωσεις ειναι αντιθετα, δηλαδη αμφισβητω την αμφισβητηση μου, αλλα αυτο θα σημανε οτι θα κατεληγα ξανα σε αυτο που μου εμαθαν, πραγμα ομως που παλι αμφισβητω. Βλεπεις υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που δεν ολοκληρωνεται ποτε και δεν καταληγει πουθενα. Αλλα αυτο ειναι και το ζητουμενο φιλε σταυρο. Δεν πρεπει να καταληγεις πουθενα. Αν αυτο σε κανει να νοιωθεις ανασφαλης και δεν σε αφηνει να ζησεις την ζωη σου τοτε δεν μπορεις να αμφισβητησεις τα παντα.
Ελπιζω να επιασες το νοημα οποτε να βρηκες και την απαντηση στο ερωτημα σου...

1. Κοιτα, ολα ειναι σχετικα. Εφοσων πουμε οτι καποιος ειναι σοφος δεν παει να πει οτι ξερει πολλα πραγματα αλλα σημαινει οτι ξερει περισσοτερα απο τους περισσοτερους ανθρωπους που τον χαρακτηριζουν σοφο. Και γενικα δεν λεμε καποιον ''σοφο'' οταν ξερει πολλα πραγματα σε ενα αντικειμενο, λεμε ετσι καποιον που εχει κυριως εμπειρια ζωης (γιαυτο και εχει επικρατησει το οτι οι 'σοφοι' πρεπει να ειναι γεροι) και να ξερει πολλα πραγματα για τη ζωη.
Τωρα στην απαντηση που ηθελες. Οπως λεει το ρητο μονος καποιος σοφος ξερει οτι δεν ξερει τιποτα. Αυτο παλι ειναι παραδοξο γιατι απο τη στιγμη που λεει οτι δεν ξερει τιποτα, λογικα παυει να ειναι σοφος. Αλλα για να το λεει αυτο πρεπει να εχει μαθει πολλα πραγματα ωστε να εχει καταλαβει την υπαρξη απειρων πραγματων τα οποια δεν ξερει και δεν μπορει να μαθει ποτε του. Ετσι εξηγειται το ρητο. Οταν φτασεις στο σημειο να συνειδητοποιησεις το κοσμο γυρω σου, το τι υπαρχει εκει εξω και τα ποσα πραγματα υπαρχουν αλλα δεν μπορεις να τα μαθεις, δεις η και καταλαβεις, τοτε θα εχεις φτασει στο σημειο να εισαι σοφος. Οταν νομιζεις οτι ξερεις πολλα και δεν εχεις τιποτα πια να μαθεις τοτε απεχεις πολυ απο την πραγματικη σοφια.

Σκεψου και αυτο
''Οσο ζω μαθαινω, αλλα και απειρα χρονια να ζησω, ποτε δεν θα τα ξερω ολα''

marios8
14/09/2005, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
αχα δηλαδη εσυ τα διαβασες ολα αυτα προσεχτικα και ακολουθησες ολα τα λινκς που εδωσε και τσεκαρες ακριβως ολα τα στοιχεια ωστε να μην μπορεις να τον αμφισβητησεις? Το θεμα φιλε μου ειναι οτι αφενος δεν τα κανεις αυτα και αφετερου επηρεαζεσαι πολυ ευκολα χωρις να το σκεφτεις. Δηλαδη απο που εσυ ξερεις οτι ολα αυτα ειναι αξιοπιστα δεδομενα, και ακομα κι αν ειναι, πώς εσυ ξερεις οτι αποδεικνυουν το ελαχιστο για το αντικειμενο που προσπαθει να αποδειξει?

Και για να αποφευχθουν παρεξηγησεις δεν αναφερομαι ουτε σε σενα προσωπικα ουτε στα συγκεκριμενα δεδομενα του κανενα ουτε στον ιδιο τον κανενα. Ειναι γενικη παρατηρηση και αφορα ολους (και εμενα βεβαιως) ακομα και αυτους που πιστευουν οτι εχουν εξελιγμενη κριτικη ικανοτητα. Απλα το θεμα ειναι οτι εχουμε μαθει να δεχομαστε τα παντα που μας πλασαρουν εφοσων το κανουν με επιδεξιο παραπλανητικο τροπο (και παλι δεν αναφερομαι σε κανενα συγκεκριμενα σε ολους αναφερομαι)


:wave2:


Συγνωμη για να καταλαβω εισαι κατα των πηγων? Μα οποιοδηποτε βιβλιο ιστοριας διαβασεις στην τελευταια σελιδα αναφερει βιβλιογραφια. Και αυτο δεν ειναι προαιρετικο ειναι υποχρεωτικο . Θα το καταλαβεις οταν αργοτερα θα γραφεις εργασιες στο πανεπιστημιο. Τωρα για το αν τσεκαρει ο καθενας τις πηγες ειναι δικο του προβλημα (και ποσο συνεπεις θελει να ειναι απεναντι στον εαυτο του) . Το θεμα ειναι οτι αν θελω να τσεκαρω να μου δινεις αυτο το δικαιωμα.

Θα ηθελα να σου πω και κατι ποιο γενικο. Ειναι παρηγορο για μενα να βλεπω νεους που τους απασχωλει η ιστορια σε κοντρα με τις τασεις της εποχης. Αλλα μοιραια το νεαρο της ηλικιας σου σε οδηγει σε ατοπηματα. ΠΟλλα απο αυτα που λες εχουν βαση αλλα δεν τα κατεχεις 100% και δεν καταληγεις σε σωστους δρομους. Συνεχισε τη μελετη και ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο θα φτανεις ολο και ποιο κοντα στην αληθεια. Δεν σου κανω τον εξυπνο ουτε πως εγω εχω κατακτησει την αληθεια αλλα λογο ηλικιας ,μελετης και επεγγελματος ισως εχω ενα σκαλη παραπανω.

Τελος μια φιλικη συμβουλη. Μαθε να προστατευεις τον εαυτο σου. :wave2:

Rezeguet
14/09/2005, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Συγνωμη για να καταλαβω εισαι κατα των πηγων? Μα οποιοδηποτε βιβλιο ιστοριας διαβασεις στην τελευταια σελιδα αναφερει βιβλιογραφια. Και αυτο δεν ειναι προαιρετικο ειναι υποχρεωτικο . Θα το καταλαβεις οταν αργοτερα θα γραφεις εργασιες στο πανεπιστημιο. Τωρα για το αν τσεκαρει ο καθενας τις πηγες ειναι δικο του προβλημα (και ποσο συνεπεις θελει να ειναι απεναντι στον εαυτο του) . Το θεμα ειναι οτι αν θελω να τσεκαρω να μου δινεις αυτο το δικαιωμα.

Θα ηθελα να σου πω και κατι ποιο γενικο. Ειναι παρηγορο για μενα να βλεπω νεους που τους απασχωλει η ιστορια σε κοντρα με τις τασεις της εποχης. Αλλα μοιραια το νεαρο της ηλικιας σου σε οδηγει σε ατοπηματα. ΠΟλλα απο αυτα που λες εχουν βαση αλλα δεν τα κατεχεις 100% και δεν καταληγεις σε σωστους δρομους. Συνεχισε τη μελετη και ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο θα φτανεις ολο και ποιο κοντα στην αληθεια. Δεν σου κανω τον εξυπνο ουτε πως εγω εχω κατακτησει την αληθεια αλλα λογο ηλικιας ,μελετης και επεγγελματος ισως εχω ενα σκαλη παραπανω.

Τελος μια φιλικη συμβουλη. Μαθε να προστατευεις τον εαυτο σου. :wave2:

Εχω γραψει εργασιες και εχω διαβασει βιβλια δεν χρειαζεται να παω στο πανεπιστημιο για να δω μια βιβλιογραφια...

Κατα της βιβλιογραφιας και των πηγω δεν εχω τιποτε. Ειναι θεσμος που εχει επικρατησει λογω ευκολιας στην αναζητηση περισσοτερων πληροφοριων και επιβεβαιωσης των λεγομενων του συγγραφεα, οπως και ακομα βασικοτερα λογου του θεσμου του copyright. Ειναι βολικο, αλλα σιγουρα δεν σου δινει, αυτο καθαυτο, το δικαιωμα να επιβεβαιωσεις τα λεγομενα του συγγραφεα, γιατι το δικαιωμα το εχεις ουτως η αλλως. Απλα σε βοηθαει στην αναζητηση... εχει μεγαλη διαφορα αυτο.

Τωρα για το γενικο που λες, θα συμφωνησω. Οπως ανεφερα και πιο πριν ολα αυτα δεν ειναι 100% σωστα, αλλωστε για να γραψεις τοσα πολλα πραγματα και να ειναι 100% σωστα πρεπει να εισαι πολυ σχετικος με το θεμα, πραγμα που λογω ηλικιας και αλλων ενδιαφεροντων, σιγουρα ΔΕΝ ειμαι. Απλα ξερω οσα χρειαζονται για να βγαλω δικα μου συμπερασματα, χωρις να σημαινει οτι δεν ενδιαφερομαι να μαθω παραπανω πραγματα η οτι ειμαι απολυτα σταθερος στις αποψεις μου. Απλα για να αμφισβητησω μερικα πραγματα χρειαζομαι τα καταλληλα κινητρα και τα εφοδια, που σιγουρα στις 10 μερες και 15 σελιδες αυτου του θεματος ΔΕΝ αποκτησα ουτε στο παραμικρο, χωρις αυτο παλι να σημαινει οτι δεν υπαρχει κανενας να μου τα δωσει η οτι δεν μπορω και μονος μου να αποκτησω κινητρα για την αμφισβητηση των δικων μου λεγομενων.

Τωρα στο οτι εισαι ενα σκαλι παραπανω στις ιστορικες γνωσεις, δεν μπορω να σου απαντησω γιατι αφενος δεν σε ξερω ουτε και τι δουλεια κανεις η τι εμπειριες εχεις, και αφετερου δεν μπορω να δεχτω την διαβαθμιση μιας τετοιας γενικης αλλα ουτε και οποιασδηποτε ειδικης γνωσης.

Αυτα...

Και οσον αφορα την φιλικη σου συμβουλη σε ευχαριστω, αν και δεν καταλαβαινω τα ειδικα σου κινητρα για μια τετοια συμβουλη. (δηλαδη τα κινητρα να το γραψεις σε μενα ειδικα, γιατι η συμβουλη ειναι γενικη και μπορει να δωθει σε ολους αλλα σιγουρα εχεις καποιους ειδικους λογους που στηριζεις σε αυτα που διαβασες εδω για να μου το πεις)

:wave2:

stavrogin
14/09/2005, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
κοιτα θελεις μια δεδομενη απαντηση και στα δυο ερωτηματα. Μια απαντηση που εσυ σκεφτηκες. Δεν δεχεσαι καμια αλλη απαντηση και δεν την θεωρεις σωστη. Αυτο ειναι κατεξοχην λαθος φιλε μου. Το μυαλο σου να ειναι πιο ανοιχτο.

Τωρα στις απαντησεις σου. Θα ξεκινησω αναποδα

2. Εγω αμφισβητω αυτα που μου εμαθαν, αλλα αμφισβητω και αυτα που λεω. Τα δυο αυτα σε μερικες περιπτωσεις ειναι αντιθετα, δηλαδη αμφισβητω την αμφισβητηση μου, αλλα αυτο θα σημανε οτι θα κατεληγα ξανα σε αυτο που μου εμαθαν, πραγμα ομως που παλι αμφισβητω. Βλεπεις υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που δεν ολοκληρωνεται ποτε και δεν καταληγει πουθενα. Αλλα αυτο ειναι και το ζητουμενο φιλε σταυρο. Δεν πρεπει να καταληγεις πουθενα. Αν αυτο σε κανει να νοιωθεις ανασφαλης και δεν σε αφηνει να ζησεις την ζωη σου τοτε δεν μπορεις να αμφισβητησεις τα παντα.
Ελπιζω να επιασες το νοημα οποτε να βρηκες και την απαντηση στο ερωτημα σου...

1. Κοιτα, ολα ειναι σχετικα. Εφοσων πουμε οτι καποιος ειναι σοφος δεν παει να πει οτι ξερει πολλα πραγματα αλλα σημαινει οτι ξερει περισσοτερα απο τους περισσοτερους ανθρωπους που τον χαρακτηριζουν σοφο. Και γενικα δεν λεμε καποιον ''σοφο'' οταν ξερει πολλα πραγματα σε ενα αντικειμενο, λεμε ετσι καποιον που εχει κυριως εμπειρια ζωης (γιαυτο και εχει επικρατησει το οτι οι 'σοφοι' πρεπει να ειναι γεροι) και να ξερει πολλα πραγματα για τη ζωη.
Τωρα στην απαντηση που ηθελες. Οπως λεει το ρητο μονος καποιος σοφος ξερει οτι δεν ξερει τιποτα. Αυτο παλι ειναι παραδοξο γιατι απο τη στιγμη που λεει οτι δεν ξερει τιποτα, λογικα παυει να ειναι σοφος. Αλλα για να το λεει αυτο πρεπει να εχει μαθει πολλα πραγματα ωστε να εχει καταλαβει την υπαρξη απειρων πραγματων τα οποια δεν ξερει και δεν μπορει να μαθει ποτε του. Ετσι εξηγειται το ρητο. Οταν φτασεις στο σημειο να συνειδητοποιησεις το κοσμο γυρω σου, το τι υπαρχει εκει εξω και τα ποσα πραγματα υπαρχουν αλλα δεν μπορεις να τα μαθεις, δεις η και καταλαβεις, τοτε θα εχεις φτασει στο σημειο να εισαι σοφος. Οταν νομιζεις οτι ξερεις πολλα και δεν εχεις τιποτα πια να μαθεις τοτε απεχεις πολυ απο την πραγματικη σοφια.

Σκεψου και αυτο
''Οσο ζω μαθαινω, αλλα και απειρα χρονια να ζησω, ποτε δεν θα τα ξερω ολα''

Ρε μπαγασα λαθευεις.Ειναι το πρωτο πραγμα που σου καταλογιζω.Το χειροτερο ειναι οτι λαθευεις ενω εχεις δικιο.Οταν λες οτι αυτο εχω στο μυαλο μου εχεις ηδη χασει το νοημα,γιατι ενω εσυ λες οτι τα κεφαλια πρεπει να ειναι ανοιχτα,θεωρεις ηδη δεδομενο οτι το δικο μου δεν μπορει να ειναι.Αλλα ενω σου ειπα καποια πραγματα,χωρις στην ουσια να σου πω απολυτως τιποτα,επιτηδες,.. εσυ θεωρησες οτι ενοουσα το Α η το Β.Ξερω πολυ καλα τι εννοω και δεν θα το αφησω να διαρευσει ετσι ευκολα.

2.Λες οτι :"Βλεπεις υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που δεν ολοκληρωνεται ποτε και δεν καταληγει πουθενα. Αλλα αυτο ειναι και το ζητουμενο φιλε σταυρο"Stavrogin παρακαλω.

Αυτα που λες ειναι τα προφανη.Μια κατασταση την οποια τυνχανει να απολαμβανω.Υπαρχει ομως και ενα αποτελεσμα.Το γνωριζεις;

1.Το δευτερο τα πηγες καλουτσικα.Το πρωτο ουτε κατα διανεια.Φανταζομαι οτι αναφερεσαι στον σωκρατη.Ενα ειδα οτι τιποτα δεν ειδα,και τριχες κατσαρες.
Ενταξει τα ξερουμε αυτα,παρακατω, δηλαδη εσυ τωρα με αυτο καλυφτικες;
Power o Σωκρατης αλλα κατι ηξερε ο Νιτσε και δεν τον πολυγουσταριζε

Ο Σωκρατης επελεξε να πιει το κονιο και ζητησε να κανουν μια κοτα δωρο στον θεο Ασκληπιο γιατι τον γιατρεψε απο......
Αληθεια ξερεις απο τι τον γιατρεψε ο Ασκληπιος τον Σωκρατη;
.

Rezeguet
14/09/2005, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ρε μπαγασα λαθευεις.Ειναι το πρωτο πραγμα που σου καταλογιζω.Το χειροτερο ειναι οτι λαθευεις ενω εχεις δικιο.Οταν λες οτι αυτο εχω στο μυαλο μου εχεις ηδη χασει το νοημα,γιατι ενω εσυ λες οτι τα κεφαλια πρεπει να ειναι ανοιχτα,θεωρεις ηδη δεδομενο οτι το δικο μου δεν μπορει να ειναι.Αλλα ενω σου ειπα καποια πραγματα,χωρις στην ουσια να σου πω απολυτως τιποτα,επιτηδες,.. εσυ θεωρησες οτι ενοουσα το Α η το Β.Ξερω πολυ καλα τι εννοω και δεν θα το αφησω να διαρευσει ετσι ευκολα.

2.Λες οτι :"Βλεπεις υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που δεν ολοκληρωνεται ποτε και δεν καταληγει πουθενα. Αλλα αυτο ειναι και το ζητουμενο φιλε σταυρο"Stavrogin παρακαλω.

Αυτα που λες ειναι τα προφανη.Μια κατασταση την οποια τυνχανει να απολαμβανω.Υπαρχει ομως και ενα αποτελεσμα.Το γνωριζεις;

1.Το δευτερο τα πηγες καλουτσικα.Το πρωτο ουτε κατα διανεια.Φανταζομαι οτι αναφερεσαι στον σωκρατη.Ενα ειδα οτι τιποτα δεν ειδα,και τριχες κατσαρες.
Ενταξει τα ξερουμε αυτα,παρακατω, δηλαδη εσυ τωρα με αυτο καλυφτικες;
Power o Σωκρατης αλλα κατι ηξερε ο Νιτσε και δεν τον πολυγουσταριζε

Ο Σωκρατης επελεξε να πιει το κονιο και ζητησε να κανουν μια κοτα δωρο στον θεο Ασκληπιο γιατι τον γιατρεψε απο......
Αληθεια ξερεις απο τι τον γιατρεψε ο Ασκληπιος τον Σωκρατη;
.

πιστευω εχεις μπερδευτει. Ειτε αυτο ειτε απλα δεν μπορεις να εκφρασεις σωστα τις σκεψεις σου, οπως και εγω. Εν παση περιπτωσει θελεις να μαντεψω το τι σκεφτεσαι. Δεν σε ξερω και γιαυτο δεν μπορω να μαντεψω τι σκεφτεσαι.
Παντως κανεις ενα λαθος, δεν υπαρχει μονο ενα αποτελεσμα. Εδω παλι επιβεβαιωνεται αυτο που σου ανεφερα παραπανω. Περιμενεις μια συγκεκριμενη απανηση την οποια εσυ με τον δικο σου τροπο εχεις σκεφτει. Υπαρχουν απειρα αποτελεσμετα. Μπορω να σου βρω δεκαδες αποτελεσματα που εσυ ουτε κατα διανοια θα σκεφτοσουνα, αλλα εσυ θα τα θεωρουσες ολα ''λαθος'' λογω της δικης σου ιδιοτροπης σκεψης (οχι μονο η δικη σου συγκεκριμενα, υπαρχουν απειροι διαφορετικοι τροποι σκεψης)
Γιαυτο φιλε σταυρογιν (η -τζιν, δεν ξερω) δεν μπορω να βρω την απαντηση που θεωρεις σωστη. Ισως να την εβρισκα αλλα σιγουρα μονο μετα απο πολλες απαντησεις που δεν θα ηταν λαθος ουσιαστικα αλλα δεν ηταν αυτο που ψαχνεις. Αυτο ειναι που δεν εχεις καταλαβει, το ποσα πολλα πραγματα μπορεις να κανεις με κατι πολυ απλο, αρκει να εχεις την ελευθερια πνευματος και την φαντασια για κατι τετοιο. Παντως ενδεικτικα σου λεω οτι ενα αποτελεσμα το εχω ηδη αναφερει, και μαλιστα το εχεις κανει και quote :winka:

Στο δευτερο θα απαντησω καταρχας στην ερωτηση σου. Δεν ξερω την συγκεκριμενη ιστορια αλλα υποθετω οτι δεν εχει εξακριβωθει σε κανενα γραπτο του πλατωνα η του ξενοφωντα. Τωρα το οτι αναφερεις δυο μυθολογικα (η εστω οχι ιστορικα αποδεδειγμενα) προσωπα δεν το ξερω γιατι το κανεις, πρεπει να εχεις τους λογους σου.
Στην ερωτηση το οτι αν καλυφτηκα απο αυτο, υποθετω ειναι ρητορικη ερωτηση και δεν θα την απαντησω. Πιστευω μπορεις να σκεφτεις γιατι.

Για τον νιτσε θα μιλησουμε αυριο οταν εχω παλι χρονο γιατι ειναι μεγαλη υποθεση. :rolleyes:

Καληνυχτα.
:wave2:

afrotwin
15/09/2005, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....afro δοκιμασα με την μαλακια και το γαλα(μαλλον αγαπημενες σου συνηθειες για να τις προτινεις) αλλα εξακολουθεις να εισαι εκνευριστικος , και ευχαριστος οσο η γαστρεντεριτιδα.
οπως και η υποδειξη (λασκα!!!) του τροπου εκφρασης μου....

ep na alos ena lakamas 31 xronon?
pou to pezi magkas ke ksipnios...

arage posi iparxoun akoma?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

filarako ise proton enas asimantos
oloi imaste kaliteri ke anoteri apo sena

ke entelos filika
i malakia sou tripai asfalto....:rotflmao: :rotflmao:

siga min katso na kano antipara8esi me ton vlaka ton 7 ipiron...
se tifloni to pa8os
ke den kseris ti les....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m1ke
15/09/2005, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Καποιος σοφος ανθρωπος ειπε καποτε ''να αμφισβητεις τα παντα''

Άλλο αυτό και άλλο το "να αμφισβητείς τους πάντες πλην του εαυτού σου" που εφαρμόζεις ως ευαγγέλιο. :nono:

Αλήθεια μπορεί να μου συνοψίσει κάποιος για τι ακριβώς μιλάμε σε αυτό το thread, γιατί είμαι και λίγο χαζούλης και δεν καταλαβαίνω. :ZZZ:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
15/09/2005, 09:42
MA ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΕΖΕΓΚΕ .... ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??????ΣΩΠΑΙΝΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕ ... ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ..........:a014: :a014: :a014: :a014:

sonic22
15/09/2005, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Εγω αμφισβητω αυτα που μου εμαθαν, αλλα αμφισβητω και αυτα που λεω. Τα δυο αυτα σε μερικες περιπτωσεις ειναι αντιθετα, δηλαδη αμφισβητω την αμφισβητηση μου, αλλα αυτο θα σημανε οτι θα κατεληγα ξανα σε αυτο που μου εμαθαν, πραγμα ομως που παλι αμφισβητω. Βλεπεις υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που δεν ολοκληρωνεται ποτε και δεν καταληγει πουθενα.
Δεν πρεπει να καταληγεις πουθενα.

:uplate: :hypnotize :dizzy: :dizzy: :dizzy:

τον κοβω τον ρεζεκε να ειναι μεσα στο δωαμτιο και να περιστρεφετε γυρο απο το δεξι ή το αριστερο ποδι προσπαθοντας να αποφασισει αν θα παει για κατουρημα ή για υπνο...:rotflmao:
και τελικα για το αν θα παει για κατουρημα (γιατι με την φυση δεν παιζουμε*) στο μπανιο ή (αντιθετα απο οτι του εμαθανε) στην βεραντα :rotflmao: :rotflmao:



*i don't mesh with mοther nature, mοther in law and mother fucking bikers..:rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
15/09/2005, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke

Αλήθεια μπορεί να μου συνοψίσει κάποιος για τι ακριβώς μιλάμε σε αυτό το thread, γιατί είμαι και λίγο χαζούλης και δεν καταλαβαίνω. :ZZZ: Μιλάμε για το που θα κλείσουμε πρώτο τραπέζι πίστα :a9:

:a25:

maron
15/09/2005, 11:40
kala eseis akoma me ta provlimata tou trezege
asxoleistai;;;;
einai fanero i apantisi vriskete selides piso.
fyle oi lyseis sta provlimata sou den einai se ayto to site.
i kalhteri protasi pou mporei na sou ginei edo einai i exis.
pare mia motosykleta kai xekina na gyrnas ton kosmo.
otan vreis ena meros poy na sou aresei toso oste na to agapiseis.onomase to patrida kai tote ta eggonia sou pou tha exoun parei oli tin agapi sou kai profanos kai kapoia apo tin agapi gia to meros sto opoio tha zeite tha sou lene oti eisai enas ellinogermanokati apo ayto ton kosmo kai oti den yparxei tipota allo pera apo ayto.
mexri tote ase emas poy isos na to exoume vrei ayto to meros
kai kapoioys allous pou ekanan thisies gia ayto na einai perifanoi
kai na elpizoun oti kati vgike apo tis thisies tous asxeta me to apotelesma ayton.
ayto pou tis kanei pragmatika anousies kai xoris apotelesma einai o provlimatismos sou kai mono.

stavrogin
15/09/2005, 12:43
Rezequet τον χαβα σου.
Θα συμφωνησω με τον sonic22

Αμφισβητησε οσο θελεις και οτι θελεις αλλα οφειλεις να αποφασισεις την θεση σου απεναντι στην Ζωη.Αν ειναι καταφατικη ,θα ειναι καλο οτι λες και κανεις να προαγει την ζωη.
Αν εισαι κατα της Ζωης θα πρεπει να την καταβαραθρωνεις.αυτο ειναι το μεγιστο κρητιριο ,και αντε πες μου εσυ οτι υπαρχουν μυρια αλλα.Αυτο κρινει και την αξια της φιλοσοφιας κατα την γνωμη μου.Επισης να πω οτι τετοιες αξιες ειναι ενστικτωδεις.

Οσο για τα δυο "μυθικα προσωπα"Ο Ασκληπιος γιατρεψε τον Σωκρατη απο την Ζωη που ηταν νοσηρη για αυτο και πηρε την κοτα δωρο.Αυτο δεν το διαβασα απο την πηγη αλλα το εχω συναντησει σε δυο διαφορετικα συγγραματα και το βρισκω σωστο ακομα κιαν δεν ειναι γιατι,ταιριαζει γαντι στον σωκρατη και κυριως στην εποχη του.

Αυτη η κατασταση της αμφισβητησης της αμφισβητισης ειναι γνωστη και πολυσηζητημενη στην φιλοσοφια
Ειναι παλιοτερη απο την φιλοσοφια.Την συνανταμε στην μυθολογια ακομα

"ο Μυθος του Συσηφου" λεγεται.Ηπαρχει και βιβλιο του Καμυ με αυτον τον τιτλο και αυτο το αντικειμενο.

Την συνανταμε και στην Φυσικη.Και εκει λεγεται η "θεωρια της απροσδιοριστιας"με την σταθερα του Plank.Εχει πιο συνγκεκριμενη μορφη,αλλα το πνευμα ειναι το ιδιο.

Αυτα.
Και να αφησω την λεπτοτητα στην ακρη και να σου δωσω δυο συμβουλες απο στοματος William Blake

"Κανεις δεν εφτασε ψηλα πετωντας μοναχα με τα δικα του φτερα"

και
"Η υπερβολη ειναι ο δρομος προς την σοφια"
εσυ καλα τα πας ,εισαι υπερβολικος.

Rezeguet
15/09/2005, 14:26
λοιπων πιστευω οτι ο πιο σωστος ειναι ο μαρον μεχρι τωρα, γιατι αυτο που λεει ειναι απολυτα αντικειμενικο. Οχι η ουσια του τι ειπε αλλα για το συμπερασμα του. Οντως εδω δεν ειναι ο σωστος τοπος για τετοια συζητηση, και η καλυτερη συμβουλη που θα ακουσω εδω ειναι αυτη. :beer:

Θα κανω μια συντομη σταση για να αναφερθω στον μαικ. Αποτι θυμαμαι εχεις πει τουλαχιστον 3-4 φορες ποσο αχρηστο ειναι το ζητημα και οτι ειμαι ηλιθιος και αλλα πολλα που καλυτερα να μην τα ελεγες. Πραγματικα δεν ξερω τι σε ωθει ακομα να γραφεις εδω και να διαβαζεις τα παντα εδωπερα τη στιγμη που τα λες αυτα. Τελος παντων κανε οτι θες ελευθερο φορουμ ειναι.

Τωρα στον σονικ θα πω οτι εχει περιεργο χιουμορ αλλα και σωστη σκεψη. Εχει μεν ακποιο δικιο αλλα υπερβαλει λιγο. Ηθελα να το αναφερω και πιο πριν αλλα δεν το θεωρουσα απαραιτητο. Δεν πρεπει να εισαι αναποφασιστος με την εννοια οτι δεν κανεις τιποτα. Γιατι ετσι πολυ απλα θα πεθανεις το αργοτερο μετα απο δυο μερες απο αφυδατωση :lol: η κατι χειροτερο. Εννοειται οτι πολλα πραγματα πρεπει να τα κανεις απλα, για πολλους λογους που εχεις σκεφτει πιο πριν η ερχονται αυτοματα η απο ενστικτο. Πχ δεν θα φλσοσοφησω το θεμα οταν καποιος μπροστα μου φρεναρει αποτομα για το αν θα φρεναρω εγω, το κανω αυτοματα γιατι απο πριν ξερω οτι αμα δεν το κανω θα γινω χαλκομανια. Απλατο θεμα ειναι να μην κολας σε ιδεολογιες θρησκειες ιστοριες φιλοσοφιες και θεωριες αλλα και γενικα σε πολλα θεματα στη ζωη σου, σημαντικα αλλα και μικρα ασημαντα ζητηματα πχ δοκιμες καινουργιων γευσεων η συγκεκριμενης μαρκας φαγητου/ρουχων/μηχανων η οτιδηποτε αλλο.

Τωρα παμε στον σταυρογιν ο οποιος με εχει εντυπωσιασει μπορω να πω και ειναι ο μονος εδωμεσα που εκανα τον κοπο να κοιταξω το προφιλ του, οχι για αλλο λογο, απλα απο περιεργεια για την ηλικια του (την οποια παραδοξως δεν αναφερει στο προφιλ του). Τελος παντων, ας παμε στο θεμα σου.
Ο μυθος του συσιφου ειναι γνωστοτατος και διασημος για την ασκοπη επαναληψη του ιδιου γεγονοτως. Αλλα δεν ξερω γιατι τον συσχετιζεις με την αμφισβητηση και την αναποφασιστη περιπλανηση, γιατι πολυ απλα δεν ειναι ασκοπη, ουτε και επαναλμβανεται συνεχεια. Γιατι μπορει λογικα αφου αμφισβητεις την αμφισβητηση να κανεις συνεχεια κυκλους, αλλα βασικα εφοσων κατ το εχεις ηδη αμφισβητησει δεν χρειαζεται να γυρισεις πισω για να το ξαναμφισβητησεις, αλλα αντιθετως προχωρας παραπερ και βρικσεις αλλες λυσεις η σκεψεις για το προβλημα σου, τις οποιες μπορεις παλι να αμφισβητησεις ωστε να πας παραπερα. Αμα δεν γινοτανε αυτο φιλε κωνσταντινε πολυ απλα δεν θα υπηρχε εξελιξη πνευματικη αλλα και τεχνολογικη στην παροδο των χιλιετιων. Οι μεγαλοι ερευνητες, ανακαλυπτες και επιστημονες παντα αμφισβητησαν κατι η/και καποιους και προχωρησαν την ανθρωποτητα ενα βημα παραπερα.

Ενας απο αυτους ηταν και ο Max Planck δημιουργος της ομονυμης σταθερας Planck h που δεν θυμαμαι ποσο ειναι παντως ειναι εξαιρετικα μικρη (μου φαινεται κατι επι δεκα εις την -35 η κατι τετοιο). Αλλα εκει που κανεις λαθος ειναι στο οτι η θεωρια της απροσδιοριστιας ειναι του Heisenberg, oχι του Planck, απλα η σταθερα του πλανκ χρησημοποιειται εκει μεσα. Και παλι ομως σου λεω οτι δεν κολαει και πολυ με αυτα που πιστευω.

Για τον Σωκρατη θα σου πω μονο οτι δεν πιστευω οτι εννοουσε αυτο οταν το ειπε. Βασικα απλα δνε βγαζει νοημα γιατι ο ασκληπιος δεν ειχε καμια σχεση με το να πιει ο σωκρατης το κονιο, οποτε δεν εχει λογο να ευχαριστησει εκεινον συγκεκριμενα. Θα μπορουσε καλλιστα να ευχαριστησει αυτους που διαταξανε τον θανατο του. Σε αυτο που συμφωνω παντως ειναι στο οτι η σταση ζωης του ητανε γενικα τετοια, (μιλωντας παντα θεωρητικα και παντα συμφωνα με αυτα που μας λενε ο Πλατων και ο ξενοφωντας) απαισιοδοξη. Θεωρουσε τους υπολοιπους κατωτερους και τον εαυτο του υπερανω της εποχης του, γιαυτο δεν ειχε νοημα να ζησει αλλο...

Οσων αφορα τη σταση ζωης σε παραπεμπω στις εφτα θανασιμες αμαρτιες του Γκαντι και ειδικα στην τεταρτη
* Wealth without Work
* Pleasure without Conscience
* Science without Humanity
* Knowledge without Character
* Politics without Principle
* Commerce without Morality
* Worship without Sacrifice

:wave2:

Rezeguet
15/09/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Tο ονομα μου ειναι Φρανσουα
πολυ τουτη η εγνοια με ταραζει
ειμαι παιδι του παρισιου
κοντα απο την Μπορντουαζη
και σημερα
απο το σχοινι του μπογια κρεμασμενος
θα μαθει ο λαιμος μου
ποσο ο κωλος μου ζυγιαζει
Φρανσουα Βιγιον 1456


παντως θα ηθελα να μου πεις και γιαυτο εδω, οχι για τιποτα αλλο παρα την περιεργεια. Λοιπον αποτι ξερω ο Francois Villon (ελπιζω να το εγραψα σωστα) δεν πεθανε ποτε απο αγχωνη αλλα εξοριστηκε αρκετα αργοτερα απο το 1456. Ουτε βασικα τον κρεμασανε ποτε τον κακομοιρο ποιητη αλλα την γλυτωσε μια φορα απο την αγχωνη λογω ελλειψης στοιχειων εναντια του, τοτε που τον εμπλεξε μια γκομενα :lol: . Πιστευω δηλαδη, δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ρωταω. :wave2:

m1ke
15/09/2005, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Θα κανω μια συντομη σταση για να αναφερθω στον μαικ. Αποτι θυμαμαι εχεις πει τουλαχιστον 3-4 φορες ποσο αχρηστο ειναι το ζητημα και οτι ειμαι ηλιθιος και αλλα πολλα που καλυτερα να μην τα ελεγες. Πραγματικα δεν ξερω τι σε ωθει ακομα να γραφεις εδω και να διαβαζεις τα παντα εδωπερα τη στιγμη που τα λες αυτα. Τελος παντων κανε οτι θες ελευθερο φορουμ ειναι

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ;

ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΕΙΠΑ ΗΛΙΘΙΟ;

ΞΕΚΟΛΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ!!!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ;
ΔΗΛΑΔΗ ΛΙΓΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΟΥ;
Η ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΥΑΛΟΣ Η ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΩ ΛΕΕΙ ΣΟΦΑ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ.
:wave2:

stavrogin
15/09/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
παντως θα ηθελα να μου πεις και γιαυτο εδω, οχι για τιποτα αλλο παρα την περιεργεια. Λοιπον αποτι ξερω ο Francois Villon (ελπιζω να το εγραψα σωστα) δεν πεθανε ποτε απο αγχωνη αλλα εξοριστηκε αρκετα αργοτερα απο το 1456. Ουτε βασικα τον κρεμασανε ποτε τον κακομοιρο ποιητη αλλα την γλυτωσε μια φορα απο την αγχωνη λογω ελλειψης στοιχειων εναντια του, τοτε που τον εμπλεξε μια γκομενα :lol: . Πιστευω δηλαδη, δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ρωταω. :wave2:

Την γκομενα την λεγανε Κατερινα ντε βοσελλ,δεν τον εμπλεξε αυτη,απλα ειχε φαει πολυ ξυλο για χαρη της οταν την ξεφτιλισε με ενα ποιημα του.Στην φυλακη μπηκε επειδη εσφαξε ενα παπα, κουμασι.

Την γλητωσε επειδη ειχε κανει δυο αιτησεις χαρητος με δυο διαφορετικα ονοματα σε δυο διαφορετικες αρχες.
και οι δυο του δοθηκαν.


Τωρα ,Χαιζενμπεργκ σωστα.Οταν την παρατηρησε στο εργαστηριο χαζεψε,δεν μπορουσε να χωνεψει οτι δεν υπαρχει μια αληθεια μονο αλλα δυο εν'μερει αληθιες η μαλλον δυο ψεμματα που συνθετουν μοναχα την εντυπωση της μιας αληθιας.Ο Παουλι,νομιζω ηταν δασκαλος του ,του ειπε το εξης.
"Βλεπω με το δεξι ματι και βλεπω μια αληθεια.Κλεινω το δεξι , βλεπω με το αριστερο και βλεπω μια αλλη αληθεια.ανοιγω και τα δυο ματια και αυτο που βλεπω ειναι ενα ψεμα"
Ναι αλλα αυτο το ψεμα ειναι η πραγματικοτητα μας,θα προσθεσω.

αυτη ειναι η μη φανερωμενη φυση μας.

Η δικη μου θεση:
* Wealth without Work
Καποιες δουλειες εστω και ανηθικες ,αποδηδουν περισσοτερο απο καποιες αλλες,αυτο δεν σημαινει οτι και η κερδοσκοπια δεν εχει μοχθο.

* Pleasure without Conscience
Η Απολαυση πρεπει να ειναι ασεινηδη
* Science without Humanity
Ειναι στην φυση της επιστημης η απανθρωπια

* Knowledge without Character
Η γνωση παντα εχει καποιο χαρακτηρα
* Politics without Principle
Ζητω ο Μακιαβελι,ειχε αρχες.
* Commerce without Morality
Ειναι στην φυση του εμποριου η ανηθικοτητα
* Worship without Sacrifice
Ναι,δεν γινεται λατρεια χωρις θυσια

Αν πετυχεις ενα πραγματικα ανηθικο ανθρωπο ,κατσε κοντα του θα μαθεις παρα πολλα,για την ηθικη της ηθικης.

afrotwin
15/09/2005, 15:19
ante re diamaxiste ligo mas epire o ipnos
:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

m1ke
15/09/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ante re diamaxiste ligo mas epire o ipnos
:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Μήπως να ξιφουλκήσουμε καλύτερα; :a29:

Θα κρατάς το σκορ; :a017:

afrotwin
15/09/2005, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Μήπως να ξιφουλκήσουμε καλύτερα; :a29:

Θα κρατάς το σκορ; :a017:

ne ala me ta ksifi mpori na tripisete ton explorer...:rotflmao:

giati den pezete poutsoskampila?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
15/09/2005, 15:25
lina vrexi ekso gia kita apo to para8iro..

m1ke
15/09/2005, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
lina vrexi ekso gia kita apo to para8iro..

Στο δικό μου βρέχει, LINA στο δικό σου; :rotflmao:

Rezeguet
15/09/2005, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ;

ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΕΙΠΑ ΗΛΙΘΙΟ;

ΞΕΚΟΛΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ!!!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ;
ΔΗΛΑΔΗ ΛΙΓΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΟΥ;
Η ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΥΑΛΟΣ Η ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΩ ΛΕΕΙ ΣΟΦΑ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ.
:wave2:

εσενα σε δουλευει ολοκληρη η κοινωνια. Καποιοι πιο εξυπνοι απο σενα γελανε με την καταντια σου.

Τωρα τελικα ζητηματα υπηρχαν πολλα σε ολη την διαρκεια της -και καλα- διαμαχης. Δηλαδη συμφωνα με σενα καθε θρεντ πρεπει ναχει ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚο θεμα και καποιοα συγκεκριμενη καταληξη? Εδωπερα εχουνε συζητηθει της κακομοιρας το θεμα ειναι οτι σε κανενα μα κανενα θεμα δεν καταλαληξαμε πουθενα. Αν παλι θεωρεις μια διαμαχη ''Ζ εναντια στον κοσμο'' ή μια ''καλημερα'' στις γενικες λιγοτερο ανουσιες απο αυτην την συζητηση οριστε εισαι ελευθερος να ανοιξεις χιλιες συζητησεις και διαμαχες περι οτιδηποτε σε ενδιαφερει.

Και να σου πω κατι, και μονο το οτι εχεις γραψει εδωπερα 20 εντελως ασχετα ποστ που χαρακτηριζονται απο παντελης ελλειψη εγκεφαλικης δραστηριοτητας, δειχνει (εκτος απο το προφανες) το οτι δεν υπαρχει κανενα αλλο αξιολογο θρεντ να πεις την μαλακια σου.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αξιοπρεπεια θα επρεπε να εχεις εσυ εστω και λιγη για να μην φωναζεις δημοσιως ''ειμαι ηλιθιος θελω βρισιδι'' γιατι με τετοια λεγομενα το μονο μυνημα που δινεις προς τα εξω ειναι αυτο.

Και στην ρητορικη σου ερωτηση εχω να πω μονο οτι ΜΑΛΛΟΝ εσυ στραβα αρμενιζεις μικροκεφαλε φιλε μου.

Δεν ξανασχολουμαι πια με ασχετα ποστ και σπαμινγκ, κακως κανω και ασχολουμαι μαζι σου τωρα δινοντας λιγη αξια στην μηδαμινη υπαρξη σου.



ΥΓ) αφρο, να η διαμαχη που ζητησες :winka: Μονο που δεν θα ειναι διαμαχη θα ειναι παπαρολογιες ενος ατομου γιατι εγω ουτε καν που θα διαβαζω αυτα που γραφει.
Αντε γεια
:wave2:

Rezeguet
15/09/2005, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Η δικη μου θεση:
* Wealth without Work
Καποιες δουλειες εστω και ανηθικες ,αποδηδουν περισσοτερο απο καποιες αλλες,αυτο δεν σημαινει οτι και η κερδοσκοπια δεν εχει μοχθο.

* Pleasure without Conscience
Η Απολαυση πρεπει να ειναι ασεινηδη
* Science without Humanity
Ειναι στην φυση της επιστημης η απανθρωπια

* Knowledge without Character
Η γνωση παντα εχει καποιο χαρακτηρα
* Politics without Principle
Ζητω ο Μακιαβελι,ειχε αρχες.
* Commerce without Morality
Ειναι στην φυση του εμποριου η ανηθικοτητα
* Worship without Sacrifice
Ναι,δεν γινεται λατρεια χωρις θυσια

Αν πετυχεις ενα πραγματικα ανηθικο ανθρωπο ,κατσε κοντα του θα μαθεις παρα πολλα,για την ηθικη της ηθικης.

1)στο πρωτο δεν λεει οτι διαφορετικη δουλεια ειναι αμαρτια να εχει διαφορετικη πληρωμη, λεει απλα οτι καποιος που δεν δουλευει (μοναρχης, ευγενης κλπ) δεν θα επρεπε να πληρωνεται. Αυτο δειχνει απλα την εναντιωση του στην αδικη κατανομη πλουτου....
2) δεν υπαρχει ''πρεπει'' φιλε μου. Ουτε ''πρεπει'' ουτε ''θα επρεπε''.
3) οχι εδω κανεις λαθος. Η επιστημη δουλευει κυριως για το οφελος των ανθρωπων. Οταν η επιστημη γινεται απανθρωπη και ανηθικη τοτε η φυση τιμωρει τους ανθρωπους
4) Πιστευω εδω υπαρχει βαθυτερο νοημα...
5) ...ναι... και ποιος αλλος?
6) ειπαμε, κοινωνικη ισοτητα...
7) βεβαιως

Παντως δεν συμφωνω σε ολα τα θανασιμα αμαρτηματα του, ουτε στην γενικη του φιλοσοφια, μην παρεξηγηθουμε...

:wave2:

stavrogin
15/09/2005, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
1)στο πρωτο δεν λεει οτι διαφορετικη δουλεια ειναι αμαρτια να εχει διαφορετικη πληρωμη, λεει απλα οτι καποιος που δεν δουλευει (μοναρχης, ευγενης κλπ) δεν θα επρεπε να πληρωνεται. Αυτο δειχνει απλα την εναντιωση του στην αδικη κατανομη πλουτου....
2) δεν υπαρχει ''πρεπει'' φιλε μου. Ουτε ''πρεπει'' ουτε ''θα επρεπε''.
3) οχι εδω κανεις λαθος. Η επιστημη δουλευει κυριως για το οφελος των ανθρωπων. Οταν η επιστημη γινεται απανθρωπη και ανηθικη τοτε η φυση τιμωρει τους ανθρωπους
4) Πιστευω εδω υπαρχει βαθυτερο νοημα...
5) ...ναι... και ποιος αλλος?
6) ειπαμε, κοινωνικη ισοτητα...
7) βεβαιως

Παντως δεν συμφωνω σε ολα τα θανασιμα αμαρτηματα του, ουτε στην γενικη του φιλοσοφια, μην παρεξηγηθουμε...

:wave2:

1.Εσυ ειπες,δεν υπαρχει πρεπει ή θα επρεπε.Ο εκμεταλευτης κανει την δουλεια του και εμεις την δικη μας
2.Κι ομως υπαρχει πρεπει,αν θες την απολυτη ηδονη θα πρεπει να την δεχεσαι χωρις αναστολες και κυριως χωρις ιχνος σεινηδησης,χωρις ιχνος εαυτου θα ελεγα.θα πρεπει να διαλυεσε μεσα της,στα ακρα των ιδιοτητων ο ανθρωπος δεν υπαρχει.παρα μονο οι ιδιοτητες.
3.Η επιστημη προοδευει επειδη μπορει,οχι επειδη πρεπει.Το αν ειναι αυτο καλο η κακο για τον ανθρωπο ειναι αλλο θεμα.
4.Το 4 το αναφερω σε προηγουμενα ποστ.Η ανακαλυψη της γνωσης προυποθετει απουσια χαρακτηρα.Η χρηση της εξ αναγκης απαιτει χαρακτηρα αλλιως ειναι πολυ επικυνδινη
5.ξερω γω; ο Καραμανλης;
6.Ισοτητα οπου εχουμε ισους,ανησοτητα οπου εχουμε ανησους,δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι
Αυτο για μενα ειναι ισοτητα.Αν εχουν ολοι γενικα ισοτητα τοτε εχουμε ανησοτητα,γιατι προσπαθουμε να εξισωσουμε ανθρωπους διαφορετικης αξιας και δυναμικης,λειτουργουμε σαν το κρεβατι του προκρουστη.Τραβαμε τους κοντους να μακρυνουν και κουτσουρευουμε τους ψηλους.

dez
16/09/2005, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

Και να σου πω κατι, και μονο το οτι εχεις γραψει εδωπερα 20 εντελως ασχετα ποστ που χαρακτηριζονται απο παντελης ελλειψη εγκεφαλικης δραστηριοτητας, δειχνει ...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer:

m1ke
16/09/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εσενα σε δουλευει ολοκληρη η κοινωνια. Καποιοι πιο εξυπνοι απο σενα γελανε με την καταντια σου.

Τωρα τελικα ζητηματα υπηρχαν πολλα σε ολη την διαρκεια της -και καλα- διαμαχης. Δηλαδη συμφωνα με σενα καθε θρεντ πρεπει ναχει ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚο θεμα και καποιοα συγκεκριμενη καταληξη? Εδωπερα εχουνε συζητηθει της κακομοιρας το θεμα ειναι οτι σε κανενα μα κανενα θεμα δεν καταλαληξαμε πουθενα. Αν παλι θεωρεις μια διαμαχη ''Ζ εναντια στον κοσμο'' ή μια ''καλημερα'' στις γενικες λιγοτερο ανουσιες απο αυτην την συζητηση οριστε εισαι ελευθερος να ανοιξεις χιλιες συζητησεις και διαμαχες περι οτιδηποτε σε ενδιαφερει.

Και να σου πω κατι, και μονο το οτι εχεις γραψει εδωπερα 20 εντελως ασχετα ποστ που χαρακτηριζονται απο παντελης ελλειψη εγκεφαλικης δραστηριοτητας, δειχνει (εκτος απο το προφανες) το οτι δεν υπαρχει κανενα αλλο αξιολογο θρεντ να πεις την μαλακια σου.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αξιοπρεπεια θα επρεπε να εχεις εσυ εστω και λιγη για να μην φωναζεις δημοσιως ''ειμαι ηλιθιος θελω βρισιδι'' γιατι με τετοια λεγομενα το μονο μυνημα που δινεις προς τα εξω ειναι αυτο.

Και στην ρητορικη σου ερωτηση εχω να πω μονο οτι ΜΑΛΛΟΝ εσυ στραβα αρμενιζεις μικροκεφαλε φιλε μου.

Δεν ξανασχολουμαι πια με ασχετα ποστ και σπαμινγκ, κακως κανω και ασχολουμαι μαζι σου τωρα δινοντας λιγη αξια στην μηδαμινη υπαρξη σου.



ΥΓ) αφρο, να η διαμαχη που ζητησες :winka: Μονο που δεν θα ειναι διαμαχη θα ειναι παπαρολογιες ενος ατομου γιατι εγω ουτε καν που θα διαβαζω αυτα που γραφει.
Αντε γεια
:wave2:

Αγόρι μου μας διασκεδάζεις αφάνταστα :beer: :beer: :beer:

Σε ευχαριστώ που δίνεις αξία στη ύπαρξή μου :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

ΕΙΣΑΙ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:

ΤΟΝ ΦΤΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΧΕΙ. :a04: :a31:

Πως να χαρακτηρίσεις έναν "άνθρωπο" που μη έχοντας τι να πει, καλύπτει την κενότητα του λόγου του με βρισίδια.
Αξιολύπητος είναι η κατάλληλη λέξη.

Alchimistis
19/09/2005, 14:34
Χειμωνιασε παιδιά!!!!!!!!!:wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
01/11/2005, 17:08
ΕΗ..... ΓΙΔ'..... ΓΙΑ ΤΗΡΑ ΔΩ ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΥΩΣΟΥ ..... ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ....


ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ Β΄ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ


Κάρολος ντέ Γκώλ, Charles de Gault 1890-1970
Πρόεδρος τής Γαλλικής Δημοκρατίας 1958-1969, αρχηγός τής Γαλλικής Αντίστασης κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

"Αδυνατώ νά δώσω τό δέον εύρος τής ευγνωμοσύνης πού αισθάνομαι γιά τήν ηρωική αντίσταση τού Λαού καί τών ηγετών τής Ελλάδος."
(Από ομιλία του στό Γαλλικό Κοινοβούλιο μετά τήν λήξη τού Β' Παγκοσμίου Πολέμου.)



Μωρίς Σουμάν, Maurice Schumann 1911-1992
Υπουργός των εξωτερικων τής Γαλλίας 1969-1973, Μέλος τής Γαλλικής Ακαδημίας 1974

"Η Ελλάδα είναι τό σύμβολο της μαρτυρικής υποδουλωμένης, ματωμένης, αλλά ζωντανής Ευρώπης…Ποτέ μιά ήττα δέν υπήρξε τόσο τιμητική γιά κείνους πού τήν υπέστησαν"
(Από μήνυμά του πού απηύθηνε από τό BBC τού Λονδίνου στούς υποδουλωμένους λαούς τής Ευρώπης στίς 28 Απριλίου 1941, ημέρα πού ό Χίτλερ κατέλαβε τήν Αθήνα ύστερα από πόλεμο 6 μηνών κατά τού Μουσολίνι καί έξι εβδομάδων κάτα τού Χίτλερ.)




Στάλιν, Joseph Vissarionovich Tzougasvili Stalin 1879-1953
Αρχηγός τής Σοβιετικής Ενώσεως από τό 1924 έως 1953

"Λυπάμαι διότι γηράσκω καί δέν θά ζήσω επί μακρόν διά νά ευγνωμονώ τόν Ελληνικόν Λαόν, τού οποίου ή αντίστασις έκρινε τόν 2ον Παγκόσμιον Πόλεμον."
(Από ομιλία του πού μετέδωσε ο ραδιοφωνικός σταθμός Μόσχας τήν 31 Ιανουαρίου 1943 μετά τήν νίκη τού Στάλιγκραντ καί τήν συνθηκολόγηση τού στρατάρχου Paulus.)



Μόσχα, Ραδιοφωνικός Σταθμός

"Επολεμήσατε άοπλοι καί ενικήσατε, μικροί εναντίον μεγάλων.Σας οφείλουμε ευγνωμοσύνη, διοτι εκερδίσαμε χρόνο γιά να αμυνθούμε. Ως Ρώσοι καί ως άνθρωποι σας ευχαριστούμε".
(Οταν ο Χίτλερ επετέθη κατά τής Ε.Σ.Σ.Δ.)



Γεώργης Ζουκώφ, Georgy Constantinovich Joucov 1896-1974
Στρατάρχης τού Σοβιετικού Στρατού

"Εάν ό Ρωσικός λαός κατόρθωσε να ορθώσει αντίσταση μπροστά στίς πόρτες τής Μόσχας, νά συγκρατήσει καί νά ανατρέψει τόν Γερμανικό χείμαρρο, τό οφείλει στόν Ελληνικό Λαό, πού καθυστέρησε τίς Γερμανικές μεραρχίες όλον τόν καιρό πού θά μπορούσαν νά μας γονατίσουν. Η γιγαντομαχία τής Κρήτης υπήρξε τό κορύφωμα τής Ελληνικής προσφοράς."
(Απόσπασμα από τά απομνημονεύματά του γιά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.)


Μπενίτο Μουσολίνι, Benito Mousolini 1833-1945
Πρωθυπουργός τής Ιταλίας 1922-1945

"Ο πόλεμος μέ τήν Ελλάδα απέδειξεν ότι τίποτε δέν είναι ακλόνητον είς τά στρατιωτικά πράγματα καί ότι πάντοτε μάς περιμένουν εκπλήξεις."
(Από λόγο πού εκφώνησε στίς 10/5/1941.)



Αδόλφος Χίτλερ, Hitler 1889-1945
Αρχηγός τού Γερμανικού κράτους 1889-1945

"Χάριν τής ιστορικής αληθείας οφείλω νά διαπιστώσω ότι μόνον οί Ελληνες, εξ' όλων τών αντιπάλων οί οποίοι μέ αντιμετώπισαν, επολέμησαν μέ παράτολμον θάρρος καί υψίστην περιφρόνησιν πρός τόν θάνατον…."
(Από λόγο πού εκφώνησε στίς 4 Μαίου 1941 στό Ράιχσταγκ.)


Σέρ Αντονυ Ηντεν, Sir Robert Antony Eden 1897-1977
Υπουργός Πολέμου καί Εξωτερικών της Βρεταννίας 1940-1945, Πρωθυπουργός της Βρεταννίας 1955-1957

"Ασχέτως πρός ότι θα πούν οι ιστορικοί τού μέλλοντος, εκείνο τό οποίον μπορούμε να πούμε εμείς τώρα, είναι ότι η Ελλάς έδωσε αλησμόνητο μάθημα στόν Μουσολίνι, ότι αυτή υπήρξε η αφορμή τής επανάστασης στήν Γιουγκοσλαβία, ότι αυτή εκράτησε τούς Γερμανούς στό ηπειρωτικό έδαφος καί στήν Κρήτη για έξι εβδομάδες, ότι αυτή ανέτρεψε τήν χρονολογική σειρά όλων τών σχεδίων τού Γερμανικού Επιτελείου καί έτσι έφερε γενική μεταβολή στήν όλη πορεία τού πολέμου καί ενικήσαμε."
(Από λόγο του στό Βρετανικό κοινοβούλιο στίς 24/09/1942.)



Τσώρτσιλ, Winston Churchil 1874-1965
Πρωθυπουργός τής Μεγάλης Βρετανίας κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

"Η λέξη ηρωισμός φοβάμαι ότι δέν αποδίδει τό ελάχιστο εκείνων τών πράξεων αυτοθυσίας τών Ελλήνων, πού ήταν καθοριστικός παράγων τής νικηφόρου εκβάσεως τού κοινού αγώνα τών εθνών, κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, διά τήν ανθρώπινη ελευθερία καί αξιοπρέπειαν."
"Εάν δέν υπήρχε η ανδρεία τών Ελλήνων καί ή γενναιοψυχία τους, ή έκβαση τού Β' Παγκόσμιο Πολέμου θά ήταν ακαθόριστη."
(Από ομιλία του στό Αγγλικό κοινοβούλιο στίς 24 Απριλίου 1941.)

"Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οί Ελληνες πολεμούν σάν ήρωες. Τώρα θά λέμε: Οί ήρωες πολεμούν σάν Έλληνες."
(Από λόγο πού εκφώνησε από τό BBC τίς πρώτες ημέρες τού Ελληνοιταλικού πολέμου.)

"Μαχόμενοι οί Έλληνες εναντίον τού κοινού εχθρού θά μοιρασθούν μαζί μας τά αγαθά τής ειρήνης."
(Από λόγο πού εξεφώνησε στίς 28 Οκτωβρίου 1940, όταν επετέθη ή Ιταλία κατά τής Ελλάδας.)



Σέρ Χάρολδ Αλεξάντερ, Sir Harold Leofric George Alexander 1891-1969
Βρετανός Στρατάρχης κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

"Δέν θά ήταν υπερβολή νά πούμε ότι ή Ελλάς ανέτρεψε τό σύνολο τών σχεδίων τής Γερμανίας εξαναγκάσασα αυτήν νά αναβάλει γιά έξι εβδομάδες τήν επίθεση κατά τής Ρωσίας. Διερωτώμεθα ποιά θά ήταν ή θέση τής Σοβιετικής Ενώσεως χωρίς τήν Ελλάδα."
(Από ομιλία του στό Βρετανικό κοινοβούλιο στίς 28 Οκτωβρίου 1941.)



Γεώργιος ΣΤ' (1898-1952)
Βασιλεύς τής Μεγάλης Βρετανίας 1936-1952

"Ο μεγαλοπρεπής αγών τής Ελλάδος, υπήρξε ή πρώτη μεγάλη καμπή τού Β' Παγκοσμίου Πολέμου."
(Από λόγο του στο κοινοβούλιον τόν Μάιον 1945.)



Φραγκλίνος Ρούσβελτ, Roosvelt 1882-1945
Πρόεδρος τών Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής 1932-1945

"Εις τήν Ελλάδα παρασχέθη τήν 28ην Οκτωβρίου 1940 χρόνος τριών ωρών διά ν'αποφασίσει πόλεμον ή ειρήνην, αλλά καί τριών ημερών ή τριών εβδομάδων ή και τριών ετών προθεσμία νά παρείχετο, ή απάντησις θά ήτο ή ίδια."
"Οί Έλληνες εδίδαξαν δία μέσου τών αιώνων τήν αξιοπρέπειαν. Οταν όλος ό κόσμος είχε χάσει κάθε ελπίδα, ό Ελληνικός λαός ετόλμησε νά αμφισβητήσει τό αήττητον τού γερμανικού τέρατος αντιτάσσοντας τό υπερήφανον πνεύμα τής ελευθερίας."
(Από ραδιοφωνικό λόγο πού εξεφώνησε στίς 10/6/1943.)

"Ο ηρωικός αγών τού ελληνικού λαού…κατά τής επιθέσεως τής Γερμανίας, αφού τόσον παταγωδώς ενίκησε τούς Ιταλούς στήν απόπειρά τους νά εισβάλλουν στό ελληνικό έδαφος, γέμισε μέ ενθουσιασμό τίς καρδιές τού αμερικανικού λαού καί εκίνησε τήν συμπάθειά του. Πρό ενός καί πλέον αιώνος, κατά τόν πόλεμον τής ελληνικής ανεξαρτησίας, τό εθνος μας…εξέφρασε τήν φλογερή του συμπάθεια γιά τούς Ελληνες καί ευχότανε γιά τήν ελληνική νίκη…"
(Δήλωσή τουστό Υπατο Συμβούλιο τής Αχέπα στίς 25/04/1941, πού μεταδώθηκε ραδιοφωνικά από τόν Λευκό Οίκο.)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:"10 Απριλίου 1941, μετά τήν Συνθηκολόγησι μέ τήν Γερμανία παραδίδονται τά οχυρά Παλιουριώτες καί Ρούπελ. Οί Γερμανοί εκφράζουν τόν θαυμασμό τους στούς Ελληνες στρατιώτες, δηλώνουν ότι αποτελεί τιμή καί υπερηφάνεια τό ότι είχαν σάν αντίπαλο έναν τέτοιο στρατό καί ζητούν από τόν Ελληνα διοικητή νά επιθεωρήση τόν Γερμανικό στρατό ώς ένδειξι τιμής καί αναγνωρίσεως!Η Γερμανική Σημαία υψώνεται μόνο μετά τήν πλήρη αποχώρηση τού Ελληνικού Στρατού.

"Ενας Γερμανός αξιωματικός τής αεροπορίας εδήλωσε στόν διοικητή τής ομάδος μεραρχιών Ανατολικής Μακεδονίας αντιστράτηγον Δέδεν ότι ό Ελληνικός Στρατός ήταν ό πρώτος στρατός στόν οποίον τά στούκας δέν προκάλεσαν πανικό. “Οι στρατιώται σας’’ είπε, ’’αντί νά φεύγουν αλλόφρονες, όπως έκαναν είς τήν Γαλλία καί τήν Πολωνία, μας επυροβόλουν από τας θέσεις των.’’




ΑΙΣΧΥΛΟΣ: ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΕΜΕΙΣ, (ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ

Rezeguet
01/11/2005, 18:44
re file pou to 8ymi8ikes kai to kse8apses to 8rent :lol: :rotflmao: :lol:

tora gia apantiseis variemai 8anasima na sou doso, pisteve oti 8eleis den mou kaigetai karfi gia to ti pistevoun oi ypoloipoi...

pantos mias kai ta anaferes ta keimena ayta (pou parepiptonos KAMIA APOLYTOS sxesi exoun me to 8ema tis syzitisis an den to katalaves akoma) koita ligo edo na sou ly8oun oi apories

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14462
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14424

have fun exploring the world :wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
01/11/2005, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
re file pou to 8ymi8ikes kai to kse8apses to 8rent :lol: :rotflmao: :lol:

tora gia apantiseis variemai 8anasima na sou doso, pisteve oti 8eleis den mou kaigetai karfi gia to ti pistevoun oi ypoloipoi...

pantos mias kai ta anaferes ta keimena ayta (pou parepiptonos KAMIA APOLYTOS sxesi exoun me to 8ema tis syzitisis an den to katalaves akoma) koita ligo edo na sou ly8oun oi apories

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14462
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14424

have fun exploring the world :wave2:

αντε πεσε για υπνο μπεμπη .... αυριο θα ξημερωσει παλι ... πρεπει να ανοιξεις παλι το κομπιουτερ σου ....

stavrogin
02/11/2005, 00:02
Ωχ....:eek:

Ξανα στο χαρακωμα

αρχισαν οι τρυφεροτητες:rotflmao: :rotflmao:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
02/11/2005, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ωχ....:eek:

Ξανα στο χαρακωμα

αρχισαν οι τρυφεροτητες:rotflmao: :rotflmao:

δεν μου παει ρε φιλε ... δεν εχω βρισει κανεναν εδω μεσα αλλα αυτος πηγαινε γυρευοντας .... τι να πω αισθανομουν ασχημα για αυτο και το αλλαξα ... συγγνωμη για οσους αναγκαστηκαν να το διαβασουν...δεν κρατηθηκα

Rezeguet
03/11/2005, 16:00
steilto me pm re file den to diavasa ayto pou eipes :D


ego den sou leo kalinyxta giati den exeis ksypnisei akoma (kai oute prokeitai) :ZZZ: :ZZZ:

$py
03/11/2005, 16:19
Skeftite ti exei na ginei tin 25h Martiou...


:a015: :a32:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
03/11/2005, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
steilto me pm re file den to diavasa ayto pou eipes :D


ego den sou leo kalinyxta giati den exeis ksypnisei akoma (kai oute prokeitai) :ZZZ: :ZZZ:



αι παγαινε ρε μπαγλαμα ...

Rezeguet
03/11/2005, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
αι παγαινε ρε μπαγλαμα ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
den paizesai :rotflmao:


PS) perimeno pm :rotflmao:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
03/11/2005, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
den paizesai :rotflmao:


PS) perimeno pm :rotflmao:

ΜΗΠΩΣ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ???

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ.....ΕΧΩ ΚΟΠΕΛΑ .....

Rezeguet
03/11/2005, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
ΜΗΠΩΣ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ???

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ.....ΕΧΩ ΚΟΠΕΛΑ .....

oxi re gamoto kai nomiza oti exoume melon ta dyo mas :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
03/11/2005, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
oxi re gamoto kai nomiza oti exoume melon ta dyo mas :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κακως φιλε .... κακως νομιζες ...