PDA

View Full Version : Οι προβληματισμοι του rezequet



Σελίδες : [1] 2 3

sonic22
02/09/2005, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
Το πράσινο φως [....] άναψε η κυβέρνηση.


πεσ της να το σβησει να κοιμηθουμε...

α ρε ελληνα πωσο καλα σε ξερουν και σε δουλευουν με το ιδιο κολπο καθε τοσο τοσα χρονια...

:sad: :sad: :sad:

Rezeguet
04/09/2005, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
To μονο καλο που εχουμε δει απο δαύτους....

σαφως.. πιθανοτατα ΔΕΝ σαρεσουν τοτε οι λουκουμαδες το καταιφι το γαλακτομπουρεκο το πεινιρλι ο μουσακας ο πατσας ο ελληνικος (σικ) καφες ο ναργιλες οι παραδοσικαοι ''ελληνικοι'' χοροι και ενα ΑΡΚΕΤΑ μεγαλο μερος της σημερινης ''ελληνικης'' κουλτουρας ετσι?

Για να βαζουμε και λιγο τα πραγματα στη θεση τους...

Alchimistis
04/09/2005, 01:30
σαφως.. πιθανοτατα ΔΕΝ σαρεσουν τοτε οι λουκουμαδες το καταιφι το γαλακτομπουρεκο το πεινιρλι ο μουσακας ο πατσας ο ελληνικος (σικ) καφες ο ναργιλες οι παραδοσικαοι ''ελληνικοι'' χοροι και ενα ΑΡΚΕΤΑ μεγαλο μερος της σημερινης ''ελληνικης'' κουλτουρας ετσι? +100000
πες τα ρε φίλε rezeguet

Rezeguet
04/09/2005, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
+100000
πες τα ρε φίλε rezeguet

τα λεω ρε αλχημιστη αλλα δε μακουνε.. οι κουφάλες

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
04/09/2005, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
σαφως.. πιθανοτατα ΔΕΝ σαρεσουν τοτε οι λουκουμαδες το καταιφι το γαλακτομπουρεκο το πεινιρλι ο μουσακας ο πατσας ο ελληνικος (σικ) καφες ο ναργιλες οι παραδοσικαοι ''ελληνικοι'' χοροι και ενα ΑΡΚΕΤΑ μεγαλο μερος της σημερινης ''ελληνικης'' κουλτουρας ετσι?

Για να βαζουμε και λιγο τα πραγματα στη θεση τους...

δηλ ρε τρεζεγκε οι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ παραδοσιακοι χοροι ...ειναι ΤΟΥΡΚΙΚΟΙ???

:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

sonic22
04/09/2005, 09:58
kai gia alli mia fora oi anthrwpoi berdepsane tin epidrasi tu arabiku kosmou me ta ellinoturkika kai tin prostatebomeni onomasia proelefsis tis fetas...


keep up the good work... :wave2: :wave2:

den to pate se allo thema to thema sas... pros diamaxes meria...

VGALTE TON SKAMO NA KOIMITHUME REEEEEE!!!

DrIoannis
04/09/2005, 10:34
Στην Ελλαδα χρειαζομαστε πιστες για την ασφαλεια μας.Πριν χρονια θυμαμαι ημουν μικρος τον Μητσοτακη επι οικουμενικης και ειχε "θεμελειωσει" την κατασκευη μιας πιστας.Μαλιστα ακομη πρεπει να σκουριαζει καπου η πλακετα αυτη.Κατι ακουγεται και για Κρητη.Θα δουμε.Οσο ζω ελπιζω:wacko:

gmakris
04/09/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
σαφως.. πιθανοτατα ΔΕΝ σαρεσουν τοτε οι λουκουμαδες το καταιφι το γαλακτομπουρεκο το πεινιρλι ο μουσακας ο πατσας ο ελληνικος (σικ) καφες ο ναργιλες οι παραδοσικαοι ''ελληνικοι'' χοροι και ενα ΑΡΚΕΤΑ μεγαλο μερος της σημερινης ''ελληνικης'' κουλτουρας ετσι?

Για να βαζουμε και λιγο τα πραγματα στη θεση τους...

Σοβαρα επιχειρηματα........να τους ευχαριστησουμε κιολας για την αξιολογη "κληρονομια" σε οτι αφορα την διατροφη μας - Μου αρεσει επισης η Ιταλικη κουζινα λες να μου εχει μεινει απο την κατοχη??? :rotflmao:

Χθες παντως χορεψαμε ολους τους παραδοσιακους"Τουρκικους" χορους (Καλαματιανο, Τσαμικο, Πεντοζαλι κλπ......) :lol: :lol: :a24:

gtsiros
04/09/2005, 12:12
Οι τουρκοι, είναι μογγολικά φύλα. Τι σκατά παράδοση να έχουν; Μουσική; Έθιμα; Κουζίνα; Έχει ακούσει ποτέ κανείς τίποτα για αυτά; Αντίστοιχα, και οι φινλανδοί (και αυτοί, συγγενείς με τους τούρκους είναι. Οι γλώσσες τους σχετίζονται) έτσι περίπου είναι.

Οι τούρκοι δικοί τους κουλτούρα δεν έχουν.. αν είχαν, την έχουν ξεχάσει/παρατήσει. Απέκτησαν/απορρόφησαν την κουλτούρα των λαών που ήταν σε εκείνη την περιοχή είτε ήταν ελληνική είτε κάτι άλλο.

Θα μπορούσα να πω και άλλα, όμως επειδή ξέρω ότι ελάχιστοι από σας με παίρνετε στα σοβαρά, δε θα συνεχίσω την ανάλυση, σπαταλώντας τη σε ανάξιους να την ακούσουν. Αυτοί που με παίρνουν στα σοβαρά, θα καταλάβουν γιατί το κάνω αυτό και επομένως δε θα με παρεξηγήσουν. Συν τοις άλλοις, με ξέρουν και το περιμένουν να φερθώ έτσι... :beer: σε αυτούς λοιπόν.

Οπότε και γω θα το γυρίσω στο ψιλοχαβαλεδιάρικο... ο "ελληνικός" καφές δεν είναι ελληνικός. Ούτε Τούρκικος. Αραβικός είναι. Ο Ελληνικός "καφές" φτιαχνόταν από ρεβύθια.

gtsiros
04/09/2005, 12:15
kai gia alli mia fora oi anthrwpoi berdepsane tin epidrasi tu arabiku kosmou me ta ellinoturkika kai tin prostatebomeni onomasia proelefsis tis fetas... Εσύ φαίνεται να ξέρεις πράματα... Μ'αρέσεις!
VGALTE TON SKAMO NA KOIMITHUME REEEEEE!!! Α, εμένα *χ/ μου... κοιμάμαι και με καμπάνες να βαράνε 50μ από το παράθυρό μου... :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Rezeguet
04/09/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δηλ ρε τρεζεγκε οι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ παραδοσιακοι χοροι ...ειναι ΤΟΥΡΚΙΚΟΙ???

:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

ρε ιντι κανε μας την χαρη και παρετα εστω και λιγο τις νοσοκομες και τα Ζ και ενημερωσου λιγο για την ιστορια του τοπου σου πριν πεις σε καποιον πως ειναι μαλακας επειδη ειπε κατι που εσυ δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις. Σε παρακαλω.

Και ναι οι ελληνικοι χωροι ειναι τουρκικοι στην πλειοψηφια τους. Πρεπει να διαβασετε κανενα βιβλιο ιστοριας γι να βαλετε λιγο τα πραγματα στην θεση τους. Δεν ειναι του θεματος και τις ωρας να αναλυσω ολη την ιστορια των τελευταιων 2500 ετων στον ανατολικο μεσογειακο και μεσοανατολιτικο κοσμο ωστε να καταλαβετε τι ειστε και απο που προερχεστε... με αλλα λογια δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σας πει πως δεν υπαρχει Αι Βασιλης...
:rotflmao: :rotflmao:

Για μενα :a3: και αμα θελετε να το συζητησουμε, τοτε αλλου και οχι εδω.

div400
05/09/2005, 09:31
ε,ναι πως απο την πιθανη πιστα στην ελλαδα καταληξαμε στις επιδρασεις των τουρκων στην συγκχρονη νεοελληνικη πραγματικοτητα δεν το εχω καταλαβει!

sniper
05/09/2005, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ρε ιντι κανε μας την χαρη και παρετα εστω και λιγο τις νοσοκομες και τα Ζ και ενημερωσου λιγο για την ιστορια του τοπου σου πριν πεις σε καποιον πως ειναι μαλακας επειδη ειπε κατι που εσυ δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις. Σε παρακαλω.

Και ναι οι ελληνικοι χωροι ειναι τουρκικοι στην πλειοψηφια τους. Πρεπει να διαβασετε κανενα βιβλιο ιστοριας γι να βαλετε λιγο τα πραγματα στην θεση τους. Δεν ειναι του θεματος και τις ωρας να αναλυσω ολη την ιστορια των τελευταιων 2500 ετων στον ανατολικο μεσογειακο και μεσοανατολιτικο κοσμο ωστε να καταλαβετε τι ειστε και απο που προερχεστε... με αλλα λογια δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σας πει πως δεν υπαρχει Αι Βασιλης...
:rotflmao: :rotflmao:

Για μενα :a3: και αμα θελετε να το συζητησουμε, τοτε αλλου και οχι εδω.

Κάνε μας την χάρη και φώτισε και εμάς τους αμόρφωτους.....

Μην μας κρατάς στο σκοτάδι..... Περιμένω να μάθω ποιανού Σουλτάνου δισέγγονος είμαι ή ποιος τούρκος εξυπηρέτησε την προγιαγιά σου..... Που ξέρεις... Μπορεί να είμαστε και συγγενείς....

:smokin:

Θάνος
05/09/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
με αλλα λογια δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σας πει πως δεν υπαρχει Αι Βασιλης...

Ώστε το ξέρεις... :a9:

idi
05/09/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ρε ιντι κανε μας την χαρη και παρετα εστω και λιγο τις νοσοκομες και τα Ζ και ενημερωσου λιγο για την ιστορια του τοπου σου πριν πεις σε καποιον πως ειναι μαλακας επειδη ειπε κατι που εσυ δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις. Σε παρακαλω.

Και ναι οι ελληνικοι χωροι ειναι τουρκικοι στην πλειοψηφια τους. Πρεπει να διαβασετε κανενα βιβλιο ιστοριας γι να βαλετε λιγο τα πραγματα στην θεση τους. Δεν ειναι του θεματος και τις ωρας να αναλυσω ολη την ιστορια των τελευταιων 2500 ετων στον ανατολικο μεσογειακο και μεσοανατολιτικο κοσμο ωστε να καταλαβετε τι ειστε και απο που προερχεστε... με αλλα λογια δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σας πει πως δεν υπαρχει Αι Βασιλης...
:rotflmao: :rotflmao:

Για μενα :a3: και αμα θελετε να το συζητησουμε, τοτε αλλου και οχι εδω.

ρε τρεζεγκε κανε μας τη χαρη και αντι να διαβαζεις μαλακιες μηδενιστικα και απαξιοτικα για την Ελλαδα κειμενανακια απο συγγραφεις που πινουν ολη μερα....

κατσε διαβασε τα μαθηματα σου να περασεις κανα μαθημα και και μη μου λες εμενα τι να κανω ....

που ξερεις εσυ καλυτερη ιστορια απο εμενα :a24: :a24: :a24: :a21: :a21: :a21: :a21: :a28:

idi
05/09/2005, 10:58
και εισαι τοσο στοκος που ουτε καν ξερεις οτι οι "τουρκοι" στην Μ.Ασια εσκασαν μυτη ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ... ΙΦ ΓΙΟΥ ΝΟΟΥ ΓΟΥΑΤ ΑΙ ΜΙΝ ....ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΜΟΓΓΟΛΟΙ ΚΑΙ ΧΟΡΟΥΣ....

ΒΛΑΧΟ!!!!

Rezeguet
05/09/2005, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και εισαι τοσο στοκος που ουτε καν ξερεις οτι οι "τουρκοι" στην Μ.Ασια εσκασαν μυτη ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ... ΙΦ ΓΙΟΥ ΝΟΟΥ ΓΟΥΑΤ ΑΙ ΜΙΝ ....ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΜΟΓΓΟΛΟΙ ΚΑΙ ΧΟΡΟΥΣ....

ΒΛΑΧΟ!!!!

καλα ξανακοιμησου και νοιωθε περηφανος για τον παρθενωνα που δεν εχει καμια σχεση με το λαο σου...

θες να το παιξεις και ιστορικος, που το μονο που εχεις ασχοληθει σε αυτο το θεμα ειναι να διαβασεις (αναγκαστικα δηλαδη, λογω σχολειου) τα βιβλια ιστοριας του γυμνασιου και λυκειου(?), και ο,τι αλλο σου ειπανε οι γονεις γιαγιαδες παππουδες θειοι θειες σου...

και να σου πω και το αλλο... εσυ εισαι ελληνας δηλαδη? Ελληνας, απογονος των αρχαιων ελληνων? αχαχαχαχααχα ας γελασω

Αντε ρε που θα μου πειτε και για ιστορια :alien:

ΥΓ)Παντως σναπερ το να ειμαστε συγγενεις ειναι δεδομενο, αλλα το θεμα ειναι οτι ειμαστε τοσο μακρινοι που δεν θεωρουμαστε πια συγγενεις αντερσταντ? -αν και με μενα ειδικα αποκλειεται να ειμαστε κατι πιο κοντινο απο συγγενεις 100 βαθμου λογω του εξαιρετικα περιεργου γενεολογικου δεντρου απο μεριας μου, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα-

idi
05/09/2005, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
καλα ξανακοιμησου και νοιωθε περηφανος για τον παρθενωνα που δεν εχει καμια σχεση με το λαο σου...

θες να το παιξεις και ιστορικος, που το μονο που εχεις ασχοληθει σε αυτο το θεμα ειναι να διαβασεις (αναγκαστικα δηλαδη, λογω σχολειου) τα βιβλια ιστοριας του γυμνασιου και λυκειου(?), και ο,τι αλλο σου ειπανε οι γονεις γιαγιαδες παππουδες θειοι θειες σου...

και να σου πω και το αλλο... εσυ εισαι ελληνας δηλαδη? Ελληνας, απογονος των αρχαιων ελληνων? αχαχαχαχααχα ας γελασω

Αντε ρε που θα μου πειτε και για ιστορια :alien:

ΥΓ)Παντως σναπερ το να ειμαστε συγγενεις ειναι δεδομενο, αλλα το θεμα ειναι οτι ειμαστε τοσο μακρινοι που δεν θεωρουμαστε πια συγγενεις αντερσταντ? -αν και με μενα ειδικα αποκλειεται να ειμαστε κατι πιο κοντινο απο συγγενεις 100 βαθμου λογω του εξαιρετικα περιεργου γενεολογικου δεντρου απο μεριας μου, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα-

εσυ σιγουρα ΔΕΝ εισαι απογονος των αρχαιων Ελληνων
....

ΒΛΑΧΟ!!!

(καμια σχεση με το Αθηνα-επαρχια αυτο...εισαι οριτζιναλ ΒΛΑΧΟΣ!!!)

sniper
05/09/2005, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
.........αν και με μενα ειδικα αποκλειεται να ειμαστε κατι πιο κοντινο απο συγγενεις 100 βαθμου λογω του εξαιρετικα περιεργου γενεολογικου δεντρου απο μεριας μου, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα-

Όσοι οι καλοί χωράνε..... Συ είπας... :wave2:

Θάνος
05/09/2005, 16:51
:a014: :a55: καλά πάμε...

sniper
05/09/2005, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
:a014: :a55: καλά πάμε...


Μην δει ποστ με την λέξη "πίστα" ο φορμούλης.... να γράψει :a27:

Θάνος
05/09/2005, 16:54
Τσάμπα στολίστηκα;

AFTER
05/09/2005, 17:03
ΑΛΟΙΠΟΝ :a024:

Ουδεποτε ο Ελληνικος λαος δεν εχασε το χαρακτηρα του!
Απλως προστεθηκαν μερικα ηθη και εθιμα λογω Χριστιανισμου
Ειμασταν 400 χρονια κατω απο τους Τουρκους και παρολα αυτα ΚΑΙ την ελευθερια μας κερδισαμε ΚΑΙ τον πολιτισμο μας δεν χασαμε!

Δεν λεω οτι μερικα πραγματα δεν ειναι απομειναρια της Τουρκιας,αλλα μην ξεχνας την Μικρα Ασια.
Ποιος μου λεει οτι ο Ελληνικος καφες και το Τσιφτετελι π.χ. δεν ειναι Ελληνικα και τα ''πηραν'' και οι Τουρκοι αργοτερα.
Ελληνες ζουσαν εκει,Ελληνες εχτισαν τις πολεις,οπως και στην Magna Grecia.

Τωρα θα ρωτησεις τι σχεση εχουν ολα αυτα με το αν ειμαστε απογονοι του Περικλη και του Σωκρατη...

Ο Ελληνας αγορι μου δεν μπασταρδευεται,οπου παει πληθαινει δεν ελλατωνει.
Μεταφερει πολιτισμο,δεν αφομοιωνεται σε αλλον
Εχουμε περασει τοσες καταστροφες και να τι θεση εχουμε στην παγκοσμια οικονομια και στην ποιοτητα ζωης!

Τι δυσκολιες εχει περασει η Αγγλια,η Ιταλια,η Γαλλια?
ΤΙΠΟΤΑ
Ουσιαστικα ειμαστε ενα κρατος που αρχισε να ξανακτιζεται το 1835 με καποια διαλειματα στους 2 παγκοσμιους πολεμους και σε κατι εμφυλιους/χουντα κτλ,που ξαναμανα απο την αρχη ολα,κατι σαν παιχνιδι στα ηλεκτρονικα...

Επειτα απο 6 χρονια διαβιωσης στο εξωτερικο,μπορω να πω:
ΝΑΙ,ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας,γιατι κανενας αλλος λαος δεν θα καταφερνε αυτα που εχουμε πετυχει

WE ROCK ...πως το λενε?

:a2:

sonic22
05/09/2005, 17:33
δεν εχω σκοπο να εμπλακω στην συζητησ γιατι ο τοπος που γινετε και κυριος ο τροπος με τον οποιο γηνετε ειναι επιοικος γελιοι...

καποια πργματα ομως...


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ουδεποτε ο Ελληνικος λαος δεν εχασε το χαρακτηρα του!
Απλως προστεθηκαν μερικα ηθη και εθιμα λογω Χριστιανισμου
Ειμασταν 400 χρονια κατω απο τους Τουρκους και παρολα αυτα ΚΑΙ την ελευθερια μας κερδισαμε ΚΑΙ τον πολιτισμο μας δεν χασαμε!

ο ελληνικος λαος??? απο ποτε μετρας?
και καλα να καταπιουμε το ελληνικος αλλα και λαος ρε συ? τα παραλες...
ειναι σαν να λεμε το ευρωπαικο εθνος συμπεριλαμβανομενου και της τουρκιας... απλα δεν υπαρχει ακομα...
ελληνισμος (οπως τον ενοεις) πολυ μετα τον Αλεξανδρο κατα βυζαντιο μερια...


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ποιος μου λεει οτι ο Ελληνικος καφες και το Τσιφτετελι π.χ. δεν ειναι Ελληνικα και τα ''πηραν'' και οι Τουρκοι αργοτερα.
για την ακρυβια ο καφες εφτασε στα μερη μας πολυ μετα τον κολομβο... πιθανοτερα απο τα 7νησα που ηταν Αινετικα...
[ακου να τσακωνοντα για τον καφε...]



Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Τωρα θα ρωτησεις τι σχεση εχουν ολα αυτα με το αν ειμαστε απογονοι του Περικλη και του Σωκρατη...
αμεσος απογονος των αρχαιων και ειδικα του Σωκρατη δισκολα σε βλεπω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ο Ελληνας αγορι μου δεν μπασταρδευεται,οπου παει πληθαινει δεν ελλατωνει.
Μεταφερει πολιτισμο,δεν αφομοιωνεται σε αλλον!
πως γινετε αυτο? μετα την οργανικη και την ανοργανη χημεια εχουμε και την περι ελληνων χημεια??? Wow..


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Τι δυσκολιες εχει περασει η Αγγλια,η Ιταλια,η Γαλλια?
ΤΙΠΟΤΑ
για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις... ειδικα για την Ιταλια...


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Επειτα απο 6 χρονια διαβιωσης στο εξωτερικο,μπορω να πω:
ΝΑΙ,ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας,γιατι κανενας αλλος λαος δεν θα καταφερνε αυτα που εχουμε πετυχει

σε αυτο συμφωνο...

κανενας αλλος λαος με ακομα και μικροτερη ιστορια απο εμας δεν θα μπορουσε να την αυτοανερει τοσο ολοκληρωτικα και να ειναι εντελος αντιθετος στις αρχες, στους τροπους και στα πιστευω των αρχαιων κατοικων αυτης της περιοχης...

χαιρομαι που ειμαι ελληνας αλλα ντρεπομαι που αποκαλουμε αυτους τους αρχαιους με ενα τοσο γλυδερο και τρισαθλιο σε ουσια ονομα... ευτυχος στο εξωτερικο μας ξερουν ως γκρηκους...

παντα με φιλικη διαθεση
:beer: :beer: :beer:

AFTER
05/09/2005, 17:48
Οι μεγαλυτεροι ανθελληνες ειμαστε οι ιδιοι οι Ελληνες!

Μονοι μας βγαζουμε τα ιδια μας τα ματια!

Ερχεται ενας ξενος στην Ελλαδα και αντι να τον ξεναγισουμε του λεμε για το οτι εχουν μεγαλες ουρες οι εφοριες...οτι εχουμε μικρες συνταξεις κτλ...
ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΚΑΜΑΔΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ
Πιστευετε οτι στα αλλα κρατη η ζωη ειναι τοσο τελεια?

Για να σας δω να πηγαινετε να ζειτε εξω!
Εγω επειδη πηγα,ειδα περικα πραγματα και....με συγχωρειτε δωσαμε δωσαμε!!!

Εχουμε το καλυτερο οικοπεδο του πλανητη και βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας αντι να κανουμε κατι δημιουργικο(οπως τους Ολυμπιακους αγωνες,που μπορει πανιγυρακι της Γιαννας να ητανε,αλλα τα καταφεραμε)

Αν θελουμε οι Ελληνες ΟΛΑ τα μπορουμε!

Και επειδη ειχα βαρεθει 6 χρονια να μου βριζουνε τον τοπο μου,απο ποιους απο τους Ιταλους,ε με συγχωρεις αλλα δεν θα ανεχτω αλλο!
Ας κοιταξουν πρωτα αυτοι να εξαφανισουν την μαφια(χα το αλλο με τον τοτο το ξερετε?),και μετα ας πουνε κατι και για μας!
Μπορω να πω και αλλα για ολους τους λαους της Ευρωπης,αλλα δεν...

Αγαπατε τον τοπο σας,αν θελετε να σας αγαπαει και αυτος

DIA.FA.N.I.A
05/09/2005, 18:55
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΜΙΑ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ)ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΙ ΜΙΓΑΔΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ

Θάνος
05/09/2005, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIA.FA.N.I.A
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΜΙΑ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ)ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΙ ΜΙΓΑΔΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ

Μπορεί να είμαστε βιολογικοί και πολιτισμικοί μιγάδες, αλλά είμαστε οι μιγάδες που ζούνε στην Ελλάδα!

Σ'αυτό το συγκεκριμένο και οριοθετημένο γεωγραφικό μήκος και πλάτος. Όπου οι όποιες μεταβολές επέδρασαν πάνω μας ταυτόχρονα και κατά τον ίδιο τρόπο...

Είμαστε η εξέλιξη ενός λαού μέσα στο χρόνο που μπορεί ακόμα να διαθέτει μία ομοιογένεια ικανή να τον ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους και να αφομοιώνει τα ξένα στοιχεία στις παραδόσεις και τις συνήθειες του ώστε να διατηρεί το χαρακτήρα του.

Και γι'αυτό λεγόμαστε Έλληνες!

Ας το καταλάβουν αυτό εκείνοι που δεν αντιλαμβάνονται την έννοια της λέξης απόγονος και νομίζουν ότι για να λεγόμαστε Έλληνες θα πρέπει να πιστεύουμε το 12θεο, να φοράμε χλαμύδα και να μιλάμε τα Αρχαία χωρίς αυτό να αλλάζει στον αιώνα των αιώνων...


Ή μήπως νομίζετε ότι επειδή δεν τους μοιάζετε δεν είστε όλοι απόγονοι των πιθήκων... :a9:




...κι άμα δούμε πίστα να με χέσετε...

Rezeguet
05/09/2005, 20:56
αφορμη μου εδωσε τωρα ο φιλος θανος και ο φιλτατος ιντι με τις αλλεπαληλες αδικαιολογητες προσβολες του, ωστε να σας απαντησω μαι και καλη. Οποιος δεν ειναι σε θεση να τα καταλαβει αυτα καλυτερα να μην γραψει τιποτα αλλο γιατι τοτε οντως ειναι βλαχος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μπορεί να είμαστε βιολογικοί και πολιτισμικοί μιγάδες, αλλά είμαστε οι μιγάδες που ζούνε στην Ελλάδα!

Σ'αυτό το συγκεκριμένο και οριοθετημένο γεωγραφικό μήκος και πλάτος. Όπου οι όποιες μεταβολές επέδρασαν πάνω μας ταυτόχρονα και κατά τον ίδιο τρόπο...


α ναι δηλαδη τοτε και οι αλβανοι που ερχονται εδω μετα απο μια γενια ειναι και αυτοι ελληνες ετσι δεν ειναι? Και οι αμερικανοι που ειναι 500χρονια εκει ειναι ντοπιοι αμερικανοι....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Είμαστε η εξέλιξη ενός λαού μέσα στο χρόνο που μπορεί ακόμα να διαθέτει μία ομοιογένεια ικανή να τον ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους και να αφομοιώνει τα ξένα στοιχεία στις παραδόσεις και τις συνήθειες του ώστε να διατηρεί το χαρακτήρα του.
Και γι'αυτό λεγόμαστε Έλληνες!
το καταλάβουν αυτό εκείνοι που δεν αντιλαμβάνονται την έννοια της λέξης απόγονος και νομίζουν ότι για να λεγόμαστε Έλληνες θα πρέπει να πιστεύουμε το 12θεο, να φοράμε χλαμύδα και να μιλάμε τα Αρχαία χωρίς αυτό να αλλάζει στον αιώνα των αιώνων...

καταρχας δεν λεω οτι πρεπει να ειμαστε ιδιοι με τους -δηθεν- προγονους μας, φυσικα υπαρχει η εξελιξη. ΤΟ θεμα ειναι οτι ΔΕΝ εχουμε σχεση με αυτους τους ανθρωπους.
θ ασας το πω τωρα παρα πολυ συνοπτικα και απλα ωστε να το καταλαβετε ακομα και οι πλεον δυσπιστοι.
Η αρχαια ελλαδα, οι γνησιοι και πρωτοι ελληνες δηλαδη, απο τους οποιους θελουμε να ειμαστε απογονοι, εσβησε με τον ερχομο των ρωμαιων και την εγκατασταση τους στην μεσογειο. Απο τοτε ακολουθησαν χιλιες δυο αναμιξεις με ολους τους ευρωπαικους βορειοαφρικανικους και μεσοανατολιτικους λαους, μεχρι να γινει τελικα το βυζαντιο που ηταν μια ανακατοσουρα πολιτισμων και λαων, μια εξελιξη της ΡΩΜΑΙΚΗΣ αυτοκρατοριας -και οχι της αρχαιας ελλαδος οπως πιστευουνε μερικοι- που απλα ετυχε να εχει αυτοκρατορες με ελληνικα ονοματα (που αν δειτε λιγο οι περισσοτεροι δεν θεωρουνταν ουτε καν μπασταρδεμενοι ελληνες) που, εξαιτιας μερικων (δικαιως) ενθουσιασμενων απο την αρχαια ελληνικη κουλτουρα, αφομιωσαν την γλωσσα και αλλα στοιχεια του πολιτισμου αυτου. Αλλα, σε καμια περιπτωση δεν ηταν ''ελληνες''. Μην ξεχνατε οτι το βυζαντιο ητανε μεν χριστιανικο στην πλειοψηφια του, αλλα και παλι περιλαμβανονταν απειρες φυλες και λαους που μπασταρδευονταν μεταξυ τους. Μετα απο αυτο ηρθαν και οι βενετοι και οι αραβες στα νοτια και οι φραγκοι απο δυτικα και διαφοροι βαλκανικοι λαοι απο τα βορεια και πολλοι ανατολιτικοι λαοι απο τα αντολιτικα και νοτια παλι, βαρβαροι απο τα βορεια και γαλατες αποτα δυτικα, οποτε βλεπετε τι ανακατοσουρα ειχε γινει. Και το αποκορυφωμα του μπασταρδεματος ητανε φυσικα η τουρκοκρατια των 400 χρονων που μπασταρδεψε τελειως την ολη κατασταση.
Οπως βλεπετε ελληνικο κρατος δεν υπηρχε ποτε, μονο τα τελευταια 100 χρονια και αμα βαλουμε και τους παγκοσμιους μεσα και την χουντα και τον εμφυλιο το ελληνικο κρατος ειναι ΠΟΛΥ νεο κρατος. Αλλωστε ακομα και αν υπολογισουμε τα 1500 περιπου ετη που ηταν πριν την ρωμαιοκρατια, δεν μπορουμε να πουμε πως υπρξε ποτε ενα ελληνικο κρατος ενωμενο στον ελληνικο χωρο, αλλα μονο διασπαρτες πολεις-κρατη. Η μονη επισημη και κοινως αποδεκτη ενωση που ειχε γινει ποτε στην αρχαια ελλαδα ηταν υπο φιλλιπου β και Μ.Αλεξανδρου, και αυτη ητανε μια ενωση γεματη διαμαχες και πολεμους που δεν κρατησε πανω απο 50 χρονια. Και πορος πληροφορια σας οι περσικοι πολεμοι ΔΕΝ ηταν ενωση του ελληνικου λαου, αφου πολλες πολεις ητανε με τους περσες και αλλες ηταν ουδετερες. ΟΠΟΤΕ, φιλε θανο, φιλε αφτερ και φιλτατε Ιντι (ποιος ειναι τελικα ο βλαχος?) ΠΩΣ μπρορειτε να μιλατε ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ (ελληνικο λαο εννουμε τον λαο που εχει αμεση σχεση με τους αρχαιους ελληνες) την στιγμη που δεν υπηρχε ποτε και ακομα και αν μπορει να θεωρηθει πως υπηρχε, τωρα δεν εχει μεινει τιποτα πια??? Οχι, πειτε μου δηλαδη να καταλαβω τι εννοειτε...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

...κι άμα δούμε πίστα να με χέσετε...

το μονο σωστο που ειπες φιλε θανο :D

Rezeguet
05/09/2005, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οι μεγαλυτεροι ανθελληνες ειμαστε οι ιδιοι οι Ελληνες!

Μονοι μας βγαζουμε τα ιδια μας τα ματια!

Ερχεται ενας ξενος στην Ελλαδα και αντι να τον ξεναγισουμε του λεμε για το οτι εχουν μεγαλες ουρες οι εφοριες...οτι εχουμε μικρες συνταξεις κτλ...
ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΚΑΜΑΔΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ
Πιστευετε οτι στα αλλα κρατη η ζωη ειναι τοσο τελεια?

Για να σας δω να πηγαινετε να ζειτε εξω!
Εγω επειδη πηγα,ειδα περικα πραγματα και....με συγχωρειτε δωσαμε δωσαμε!!!

Εχουμε το καλυτερο οικοπεδο του πλανητη και βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας αντι να κανουμε κατι δημιουργικο(οπως τους Ολυμπιακους αγωνες,που μπορει πανιγυρακι της Γιαννας να ητανε,αλλα τα καταφεραμε)

Αν θελουμε οι Ελληνες ΟΛΑ τα μπορουμε!

Και επειδη ειχα βαρεθει 6 χρονια να μου βριζουνε τον τοπο μου,απο ποιους απο τους Ιταλους,ε με συγχωρεις αλλα δεν θα ανεχτω αλλο!
Ας κοιταξουν πρωτα αυτοι να εξαφανισουν την μαφια(χα το αλλο με τον τοτο το ξερετε?),και μετα ας πουνε κατι και για μας!
Μπορω να πω και αλλα για ολους τους λαους της Ευρωπης,αλλα δεν...

Αγαπατε τον τοπο σας,αν θελετε να σας αγαπαει και αυτος

τωρα φιλε αφτερ θα με συγχρεσεις αλλα αυτα που γραφεις ειναι τελειως ασχετα.

-Ως προς το θεμα ''εμεις οι ελληνες'' το εξηγω πιο πανω.
-Ως προς το θεμα ολυμπιακοι, να σου πω αν δεν το πηρες χαμπαρι οτι ητανε απο τις μεγαλυτερες κλεψιες και λαθη της συγχρονης ελλαδος (κρατος ,μην το ξεχνατε, οχι λαος) μαζι με το χρηματιστηριο του 2000. Μονο καλο δεν μας εκανε
-Το οτι '' ''εμεις οι ελληνες'' ''μπορουμε τα παντα'', πραγματικα δεν βλεπω γιατι ολοι οι λαοι δεν μπορουν να κανουν τα παντα εφοσων εχουν τα λεφτα η τελως παντων μερικους απατεωνες που μπορουν να παρουν τοσα λεφτα για να χρηματοδοτησουν κατι (αλλα μετα να μην μπορουν να τα επιστρεψουν και αναγκαζουν να το κανουν αυτοι που δεν μπορουν και που δεν ειχαν κανεναν οφελος απο την ολη υποθεση)
-6 χρονια σε βριζανε ανθρωποι σαν εσενα, και εσυ προφανως δεν εγινες καλυτερος απο αυτους μιας και βριζεις τον τοπο τους τωρα.
-Τι σχεση εχει η μαφια με την ιταλια ως κρατος? Δηλαδη επειδη εκει ΔΡΑ μια μαφια που εχει γινει διασημη απο ταινιες (ναι, ταινιες και απο δημοσογραφους που διψουσαν για καυτα αρθρα) στο κρατος τους παει να πει κατι? Δεν καταλαβα. Και αμα το πας ετσι ΟΛΑ τα κρατη εχουν μαφια και απατεωνες, και να σου πω, ω τι εκπληξη, και εμεις εχουμε μαφια και πολλους απτεωνες, και μαλιστα Η ΙΔΙΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΑΣ ειναι μαφια οπως και η αναθεματισμενη ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ! (πες μου μια εκκλησια που να εχει κανει τετοια πραγματα. Και μην μου πεις Πάπας γιατι εχει κανει πολλα αλλα πραγματα που πολυ απλα δεν συγκρινονται με ατ δικα μας χαλια)
-Για πες μας και για αλλους λαους, πραγματικα θελω να τα ακουσω...
Και τελος το μονο που ειπες που ειναι σωστο ειναι το τελευταιο, το οποιο ομως δυστυχως ''εμεις οι ελληνες'' ειμαστε απο τους τελευταιους που το κανουμε αυτο.

:wave2:

Θάνος
05/09/2005, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
αφορμη μου εδωσε τωρα ο φιλος θανος και ο φιλτατος ιντι με τις αλλεπαληλες αδικαιολογητες προσβολες του, ωστε να σας απαντησω μαι και καλη. Οποιος δεν ειναι σε θεση να τα καταλαβει αυτα καλυτερα να μην γραψει τιποτα αλλο γιατι τοτε οντως ειναι βλαχος.



α ναι δηλαδη τοτε και οι αλβανοι που ερχονται εδω μετα απο μια γενια ειναι και αυτοι ελληνες ετσι δεν ειναι? Και οι αμερικανοι που ειναι 500χρονια εκει ειναι ντοπιοι αμερικανοι....


καταρχας δεν λεω οτι πρεπει να ειμαστε ιδιοι με τους -δηθεν- προγονους μας, φυσικα υπαρχει η εξελιξη. ΤΟ θεμα ειναι οτι ΔΕΝ εχουμε σχεση με αυτους τους ανθρωπους.
θ ασας το πω τωρα παρα πολυ συνοπτικα και απλα ωστε να το καταλαβετε ακομα και οι πλεον δυσπιστοι.
Η αρχαια ελλαδα, οι γνησιοι και πρωτοι ελληνες δηλαδη, απο τους οποιους θελουμε να ειμαστε απογονοι, εσβησε με τον ερχομο των ρωμαιων και την εγκατασταση τους στην μεσογειο. Απο τοτε ακολουθησαν χιλιες δυο αναμιξεις με ολους τους ευρωπαικους βορειοαφρικανικους και μεσοανατολιτικους λαους, μεχρι να γινει τελικα το βυζαντιο που ηταν μια ανακατοσουρα πολιτισμων και λαων, μια εξελιξη της ΡΩΜΑΙΚΗΣ αυτοκρατοριας -και οχι της αρχαιας ελλαδος οπως πιστευουνε μερικοι- που απλα ετυχε να εχει αυτοκρατορες με ελληνικα ονοματα (που αν δειτε λιγο οι περισσοτεροι δεν θεωρουνταν ουτε καν μπασταρδεμενοι ελληνες) που, εξαιτιας μερικων (δικαιως) ενθουσιασμενων απο την αρχαια ελληνικη κουλτουρα, αφομιωσαν την γλωσσα και αλλα στοιχεια του πολιτισμου αυτου. Αλλα, σε καμια περιπτωση δεν ηταν ''ελληνες''. Μην ξεχνατε οτι το βυζαντιο ητανε μεν χριστιανικο στην πλειοψηφια του, αλλα και παλι περιλαμβανονταν απειρες φυλες και λαους που μπασταρδευονταν μεταξυ τους. Μετα απο αυτο ηρθαν και οι βενετοι και οι αραβες στα νοτια και οι φραγκοι απο δυτικα και διαφοροι βαλκανικοι λαοι απο τα βορεια και πολλοι ανατολιτικοι λαοι απο τα αντολιτικα και νοτια παλι, βαρβαροι απο τα βορεια και γαλατες αποτα δυτικα, οποτε βλεπετε τι ανακατοσουρα ειχε γινει. Και το αποκορυφωμα του μπασταρδεματος ητανε φυσικα η τουρκοκρατια των 400 χρονων που μπασταρδεψε τελειως την ολη κατασταση.
Οπως βλεπετε ελληνικο κρατος δεν υπηρχε ποτε, μονο τα τελευταια 100 χρονια και αμα βαλουμε και τους παγκοσμιους μεσα και την χουντα και τον εμφυλιο το ελληνικο κρατος ειναι ΠΟΛΥ νεο κρατος. Αλλωστε ακομα και αν υπολογισουμε τα 1500 περιπου ετη που ηταν πριν την ρωμαιοκρατια, δεν μπορουμε να πουμε πως υπρξε ποτε ενα ελληνικο κρατος ενωμενο στον ελληνικο χωρο, αλλα μονο διασπαρτες πολεις-κρατη. Η μονη επισημη και κοινως αποδεκτη ενωση που ειχε γινει ποτε στην αρχαια ελλαδα ηταν υπο φιλλιπου β και Μ.Αλεξανδρου, και αυτη ητανε μια ενωση γεματη διαμαχες και πολεμους που δεν κρατησε πανω απο 50 χρονια. Και πορος πληροφορια σας οι περσικοι πολεμοι ΔΕΝ ηταν ενωση του ελληνικου λαου, αφου πολλες πολεις ητανε με τους περσες και αλλες ηταν ουδετερες. ΟΠΟΤΕ, φιλε θανο, φιλε αφτερ και φιλτατε Ιντι (ποιος ειναι τελικα ο βλαχος?) ΠΩΣ μπρορειτε να μιλατε ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ (ελληνικο λαο εννουμε τον λαο που εχει αμεση σχεση με τους αρχαιους ελληνες) την στιγμη που δεν υπηρχε ποτε και ακομα και αν μπορει να θεωρηθει πως υπηρχε, τωρα δεν εχει μεινει τιποτα πια??? Οχι, πειτε μου δηλαδη να καταλαβω τι εννοειτε...




το μονο σωστο που ειπες φιλε θανο :D

Είσαι λίγο μπερδεμένος αρχηγέ.

Κανόνας πρώτος.

Αν θέλεις να σε σέβεται ο συνομιλητής σου θα πρέπει να αισθάνεσαι και να φέρεσαι τουλάχιστον ως ίσος. Αν παρ'ελπίδα έχεις κάτι να μας πεις να είσαι σίγουρος ότι θα το καταλάβουμε είτε μας το επισημάνεις είτε όχι.

Αν αντιθέτως δεν σε καταλάβουμε, είτε δεν τα λες καλά, είτε δεν έχεις καταλάβει και ο ίδιος τι ακριβώς λες.

Κανόνας δεύτερος.

Πριν αρχίσεις να μιλάς, φρόντισε να ξέρεις δύο πράγματα για τους συνομιλητές σου. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όντας 17 χρόνια μικρότερος μπορείς να μιλάς με τέτοια επιθετικότητα και αυτοπεποίθηση; Αν σου πω ποιο σχολείο τελείωσα και τι σπουδές έχω θα αισθανθείς τουλάχιστον ανόητος...

Κλείνοντας θα σου πω ότι αν κι εσύ μόλις ανακάλυψες τον κόσμο και αισθάνεσαι ενθουσιασμένος, δεν μας λες και τίποτα καινούργιο.

Εξακολουθείς να είσαι μπερδεμένος και να χάνεις την ουσία. Όσο για τους Αλβανούς που ανέφερες... όχι σε μία γενιά ίσως να μην είναι Έλληνες. Κάποια στιγμή όμως θα γίνουν.

Τα υπόλοιπα στα αφήνω να τα σκεφτείς λίγο όσο θα πίνω τις μπύρες μου... :a9:

DIA.FA.N.I.A
05/09/2005, 21:39
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΙΨΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ REZ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΡΙΖΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΒΛΑΧΟΣ
ΓΙΑΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝΑ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ :beer:

Rezeguet
05/09/2005, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Είσαι λίγο μπερδεμένος αρχηγέ.

Κανόνας πρώτος.

Αν θέλεις να σε σέβεται ο συνομιλητής σου θα πρέπει να αισθάνεσαι και να φέρεσαι τουλάχιστον ως ίσος. Αν παρ'ελπίδα έχεις κάτι να μας πεις να είσαι σίγουρος ότι θα το καταλάβουμε είτε μας το επισημάνεις είτε όχι.

Αν αντιθέτως δεν σε καταλάβουμε, είτε δεν τα λες καλά, είτε δεν έχεις καταλάβει και ο ίδιος τι ακριβώς λες.


εισαι σωστος αλλα μαλλον παερεξηγησες. δεν επιτεθηκα σε κανεναν


Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Κανόνας δεύτερος.

Πριν αρχίσεις να μιλάς, φρόντισε να ξέρεις δύο πράγματα για τους συνομιλητές σου. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όντας 17 χρόνια μικρότερος μπορείς να μιλάς με τέτοια επιθετικότητα και αυτοπεποίθηση; Αν σου πω ποιο σχολείο τελείωσα και τι σπουδές έχω θα αισθανθείς τουλάχιστον ανόητος...


κοιτα δεν εχει σημασια τι σπουδες τελειωσες και τι σχολη πηγες και με τι βαθμο τελειωσες, γιατι αυτα απλα σε βοηθανε να αναπτυχθεις δεν σε κανουν αυτοματα καλυτερο. Αμα εσυ δεν αναπτυχθεις μεσα απο αυτες τις σχολες οπως θα επρεπε τοτε ολα αυτα δεν εχουν καμια σημασια. Σου μιλαω και σε κρινω σαν αυτος που εισαι τωρα και αυτα που λες τωρα, οχι για το παρελθον η την ηλικια σου. Αυτα με αφηνουν αδιαφορο, ουτε καν που κοιταξα το προφιλ σου να δω τι ηλικιας εισαι, οποτε μπορεις να φανταστεις οτι δεν θα αισθανομουν καθολου ανοητος, ειδικα αφου εγω δεν εχω καν ξεκινησει με τις σπουδες μου οποτε εχω ολες τις ευκαιριες ανοιχτες να παω σε παρομοια καλυτερη η χειροτερη σχολη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Κλείνοντας θα σου πω ότι αν κι εσύ μόλις ανακάλυψες τον κόσμο και αισθάνεσαι ενθουσιασμένος, δεν μας λες και τίποτα καινούργιο.


μπορει εσενα να μην λεω τιποτα καινουργιο σε αλλους ομως ναι. Και μπορει να ειναι γνωστα αλλα τα βλεπουνε ολοι απο την γωνια που τους μαθανε να τα βλεπουνε και οχι αντικειμενικα και χωρις παρωπιδες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Εξακολουθείς να είσαι μπερδεμένος και να χάνεις την ουσία. Όσο για τους Αλβανούς που ανέφερες... όχι σε μία γενιά ίσως να μην είναι Έλληνες. Κάποια στιγμή όμως θα γίνουν.


τωρα αν μπορεις να μου πεις που χανω την ουσια πες το ελευθερα δεχομαι ολες τις αποψεις και αν υπαρχει συζητηση ειναι σιγουρα καλυτερο απο την ανουσια και χωρις υποσταση ανταλλαγη προσβολων...
Οσο για τους αλβανους, δεν διαφωνουμε πουθενα. Απλα σου λεω παλι οτι το βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια. Οταν λες ελληνας εννοεις τον κατοικο του ελλαδικου χωρου που εχει εγκατασταθει εδω αρκετο καιρο. Δεκτο αυτο, αλλα το θεμα της συζητησης-διαφωνιας ηταν οτι εμεις δεν εχουμε καμια σχεση με τους ΑΡΧΑΙΟΥΣ (πρωτους) ελληνες. Φυσικα και συμφωνω οτι ειμαστε λαος συγχρονος που εγκατασταθηκε εδω μεσα απο πολλες φασεις και ανατροπες στη ιστορια, οποτε μπορουμε να πουμε τους εαυτους μας ελληνες αλλα οχι να πουμε πως εχουμε αρχαια κληρονομια και αμεση σχεση με τους αρχαιους ελληνες


:wave2:

Θάνος
05/09/2005, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εισαι σωστος αλλα μαλλον παερεξηγησες. δεν επιτεθηκα σε κανεναν



κοιτα δεν εχει σημασια τι σπουδες τελειωσες και τι σχολη πηγες και με τι βαθμο τελειωσες, γιατι αυτα απλα σε βοηθανε να αναπτυχθεις δεν σε κανουν αυτοματα καλυτερο. Αμα εσυ δεν αναπτυχθεις μεσα απο αυτες τις σχολες οπως θα επρεπε τοτε ολα αυτα δεν εχουν καμια σημασια. Σου μιλαω και σε κρινω σαν αυτος που εισαι τωρα και αυτα που λες τωρα, οχι για το παρελθον η την ηλικια σου. Αυτα με αφηνουν αδιαφορο, ουτε καν που κοιταξα το προφιλ σου να δω τι ηλικιας εισαι, οποτε μπορεις να φανταστεις οτι δεν θα αισθανομουν καθολου ανοητος, ειδικα αφου εγω δεν εχω καν ξεκινησει με τις σπουδες μου οποτε εχω ολες τις ευκαιριες ανοιχτες να παω σε παρομοια καλυτερη η χειροτερη σχολη.



μπορει εσενα να μην λεω τιποτα καινουργιο σε αλλους ομως ναι. Και μπορει να ειναι γνωστα αλλα τα βλεπουνε ολοι απο την γωνια που τους μαθανε να τα βλεπουνε και οχι αντικειμενικα και χωρις παρωπιδες.



τωρα αν μπορεις να μου πεις που χανω την ουσια πες το ελευθερα δεχομαι ολες τις αποψεις και αν υπαρχει συζητηση ειναι σιγουρα καλυτερο απο την ανουσια και χωρις υποσταση ανταλλαγη προσβολων...
Οσο για τους αλβανους, δεν διαφωνουμε πουθενα. Απλα σου λεω παλι οτι το βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια. Οταν λες ελληνας εννοεις τον κατοικο του ελλαδικου χωρου που εχει εγκατασταθει εδω αρκετο καιρο. Δεκτο αυτο, αλλα το θεμα της συζητησης-διαφωνιας ηταν οτι εμεις δεν εχουμε καμια σχεση με τους ΑΡΧΑΙΟΥΣ (πρωτους) ελληνες. Φυσικα και συμφωνω οτι ειμαστε λαος συγχρονος που εγκατασταθηκε εδω μεσα απο πολλες φασεις και ανατροπες στη ιστορια, οποτε μπορουμε να πουμε τους εαυτους μας ελληνες αλλα οχι να πουμε πως εχουμε αρχαια κληρονομια και αμεση σχεση με τους αρχαιους ελληνες


:wave2:

Νομίζω ότι άρχισες κάπως επιθετικά σε ύφος "ποιοι είστε εσείς που θα μου πείτε για ιστορία"... Στο σημείο αυτό και μη έχοντας πει ακόμα λέξη δεν δικαιολογείσαι να επιτίθεσαι. Τουλάχιστον σε ό,τι με αφορά δεν σε προσέβαλα... Με βάση αυτό λοιπόν σου λέω ό,τι σου λέω.

Το τι τελείωσα σίγουρα δεν λέει κάτι. Όμως μπορεί να σου δώσει μία προοπτική που δεν έχεις σκεφτεί. Δηλαδή να ξέρεις λιγότερα από τους συνομιλητές σου. Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό ισχύει και στην περίπτωση μας...

Στο θέμα μας τώρα.

Καταρχίν λεγόμαστε Έλληνες γιατί κατοικούμε στην Ελλάδα. Τώρα πώς, γιατί και αν δικαιούμαστε να φέρουμε αυτό το όνομα είναι λίγο πιο πολύπλοκο απ'όσο μπορώ να δω εγώ κι εσύ άσχετα με το όσα στοιχεία παραθέτουμε.

Ως λαός φέρουμε μία πολυσύνθετη κληρονομιά. Αυτό είναι ένα αδιαμφισβήτητο δεδομένο γιατί αν δεν μας ανήκει, τότε ποιανού είναι;

Έχουμε μία πανέμορφη γλώσσα που όσο κι αν την ξεσκίζουμε χρόνο με το χρόνο δεν παύουν να είναι Ελληνικά!

Έχουμε ήθη, έχουμε έθιμα, έχουμε πάσης φύσεως παραδόσεις, έχουμε ιστορία που γράφτηκε σ'αυτό εδώ το μέρος.

Έχουμε πολλά ακόμα που τα κουβαλάμε στο χρόνο, άλλα αναλλοίωτα και άλλα προσαρμόζοντας τα πάνω στο σήμερα.

Αν όλα αυτά δεν μας ανήκουν, τότε ποιανού είναι; Θέλεις να τα πήραν οι Ρωμαίοι και να τα οικειοποιήθηκαν; Θέλεις μετά να τα έδωσαν στους Άραβες και δεν ξέρω γω σε ποιους άλλους; Θέλεις εμείς να τα πήραμε από τους Τούρκους; Τι σε φτιάχνει καλύτερα; Λες να είχαν όλοι όσοι πέρασαν από εδώ την κάψα της κληρονομιάς μας ή μήπως την κουβαλάμε εμείς οι ίδιοι γιατί την θεωρούμε δικιά μας ώστε να διατηρούμε το χαρακτήρα μας...

Πώς θα ονόμαζες εσύ τη φυλή του σύγχρονου Έλληνα; Αν αρχίσεις εσύ, εγώ, ο ένας κι ο άλλος να απαρνούμαστε την κληρονομιά μας αυτή, τότε σίγουρα ό,τι ελληνικό θα εξαφανιστεί.

Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να ονομάζω τον εαυτό μου απόγονο των όποιων προγόνων μου Ελλήνων, γιατί αισθάνομαι ότι αυτό που μου έδωσαν πρέπει να το περάσω στους επόμενους και οι επόμενοι στους επόμενους, έστω και αν σε 200 χρόνια έχουμε γίνει ξανθοί με γαλάζια μάτια και το γονίδιο έχει μεταλλαχτεί!

So what?

Ξύπνα επιτέλους. Αν τα παιδιά των παιδιών σου μοιάζουν στο άλλο σόι θα τα απαρνηθείς; Τι έχετε πάθει όλοι με το θέμα αυτό; Δεν γουστάρετε να έχετε παρελθόν; Δεν γουστάρετε να έχετε ιστορία; Δεν γουστάρετε να ξεχωρίζετε από τους άλλους; Θέλετε να είστε ένα σύνολο από ανόμοιες μονάδες χωρίς παρελθόν και προέλευση;

Τι θέλετε το γενεαλογικό δέντρο των προγόνων σας για να πιστεύετε σε κάτι και να αισθάνεστε υπερήφανοι;

Δεν σας καταλαβαίνω και έχω αργήσει κιόλας... συνήθως είμαι εγγλέζος στα ραντεβού :blush:

AFTER
05/09/2005, 23:35
Ελλην ειναι ο λαμβανων την Ελληνικη παιδεια

Ειτε ειναι απο 100 γενιες Ελληνας ειτε απο 5

Αντε να γινει και η πιστα να στριψουμε και εμεις ως.......Ελληνες!!!

sonic22
05/09/2005, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Αν όλα αυτά δεν μας ανήκουν, τότε ποιανού είναι;

η συντομη απαντηση... ανοικουν σε ολο τον κοσμο και ειναι ελευθεροι να τα διαχειριζονται οσοι τα ενστερνιζονται...

εκτος και αν καποιος μου αποδηξει τις γενετικες (και μοναδικες στο συμπαν (:smilea: )) ιδιοτητες του "ελληνικου" γονιδιοματος δεν μπορει να με πησει οτι αυτος που γενηθικε 5km μεσα στα συνορα ειναι (αρχαιος)ελληνας απο κουνια και αυτος που γενηθικε 5km εξω ειναι ξενος...

και μην αρχισουμε τις θεωριες του παντοδυναμου σπερματος του Λυακοπουλου που λεει οτι οι "ελληνες" ειναι πανω απο 500 εκατομηρια σε ολο τον κοσμο...:rolleyes: :rolleyes:

το να πουλαμε τσολιαδακια κατω απο την ακροπολη δεν τιμα τον πολιτισμο μας (ποσο μαλλον να ειναι και made in China)

να μην αρχισω να μιλαω για τσιφτετελια, για παρελασεις και αλλα κουλα... δεν εχει νοημα...

ειμαστε αντικειμενικα κακοι κληρονομοι για να μην πω καταπατητες, αρχαιοκαπηλοι και πατριδοκα...(παρακατω δεν γραφω ειναι βαρια κουβεντα...)

το προβλημα που θελω ομως να θηξω ειναι το εξης...

καποιοι ψαχνουν να βρουν απο καπου να πιαστουν μεσα στον χαμο της νεας εποχης... και τελικα καταληγουν στην παραδωση και εκει αρχιζει να γινετε ενας χαμος με τον χριστιανισμο, τους αρχαιους και την ιστορια γενικα...

και τελικα βγαινει ενας αχταρμας σκεψης που δεν εχει αρχη και τελος... και καπως ετσι δουλεβει και η εκμαθηση της ιστοριας στα σχολια... χυμα και οτι καταλλαβουμε... η υλη να βγει και ολα καλα...

οι πεπηθησεις του καθενος εχουν βγει συνηθος απο βιοματα και αποτελουν βιοματα αλλα το να προσπαθεις να επιβαλεις σε καποιον την αποψη σου υπο την απηλει οτι θα τον χαρακτηρισεις ανθελληνα, αλλοθρυσκο, αναξιο, παλιοπαιδο και παλιοεγωηστη ειναι τουλαχιστον λαθος

ισος θα επρεπε να κρατησουμε τις αποψεις μας για παρτη μας μιας και ειναι ενα ειδος θρησκιας... (εχουν δλδ βαση και συνεχεις αλλα ξεκινουν απο αυθαιρετα δεδομενα)

φυσικα με τα παραπανω δεν φωτογραφιζω κανενα απο εδωμεσα...

Rezeguet
06/09/2005, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Ξύπνα επιτέλους. Αν τα παιδιά των παιδιών σου μοιάζουν στο άλλο σόι θα τα απαρνηθείς; Τι έχετε πάθει όλοι με το θέμα αυτό; Δεν γουστάρετε να έχετε παρελθόν; Δεν γουστάρετε να έχετε ιστορία; Δεν γουστάρετε να ξεχωρίζετε από τους άλλους; Θέλετε να είστε ένα σύνολο από ανόμοιες μονάδες χωρίς παρελθόν και προέλευση;

Τι θέλετε το γενεαλογικό δέντρο των προγόνων σας για να πιστεύετε σε κάτι και να αισθάνεστε υπερήφανοι;



κοιτα δεν θα τα απρνηθω φυσικα αλλα το δεδομενο ειναι οτι ΕΙΝΑΙ απογονοι μου. Εσυ εγω και ολοι οι ελληνες (το χρησημοποιω τωρα σαν λεξη οπως την ορισαμε πιο πανω) ειναι πολυ πιθανο να μην ειμαστε καν μπασταρδεμενοι προγονοι των αρχαιων ελληνων αλλα να μην εχουμε καμια σχεση με αυτους μιας και το γενος τους δεν υπαρχει πια.

Και αμα το παρουμε ετσι οπως το λες τοτε ζουμε και ανατρεφουμε τα παιδια μας μεσα σε ενα ψεμα, ενα κοινο μυστικο που κανεις δεν θελει να παραδεχτει. Απλα παιρνουμε δηλαδη ολη την ιστορια του τοπου κα την κανουμε δικια μας χωρις να ειναι ομως, και μαλιστα συνειδητα. Αλλα ξερεις ποια ειναι η πλακα? Το οτι περιπου 99% των ελληνων ειτε δεν το ξερουν αυτο, ειτε το ξερουν αλλα δεν το αποδεχονται ειτε απλα δεν τους νοιαζει καθολου και δεν ασχολουνται. Και μαλιστα το τραγικο ειναι οτι δεν φταινε αυτοι γιαυτο, αλλα το συστημα παιδειας και γενικα η κοινωνια μας που μας επιβαλλει πατριωτισμο περηφανεια και αλλες σαχλαμαρες για την δηθεν πατριδα μας για δηθεν μεγαλες πραξεις (το ανεκδοτο του αιωνα, η δηθεν επανασταση του 1821 και το ΟΧΙ το οποιο ειπωθηκε απο φασιστα αδιαφορο προς την πατριδα του, το οποιο γιορταζουμε σαν απελευθερωση (sic) απο τους γερμανους(sic ξανα) )

Και μετα θες να ειμαι και περηφανος που ειμαι δηθεν ελληνας... :yuck:

Ειναι απλα αλλο ενα δολιο και ψευτικο μεσο για την διατηρηση συνοχης και ταξης μαζων σε ενα κρατος, οπως και η θρησκεια αλλωστε...

Ασε ρε θανο τι να ξυπνησω, ''πηγαινε ξανα για υπνο'' θες να πεις, οταν ολοι κοιμουνται εδωπερα... :yuck:

DrIoannis
06/09/2005, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Νομίζω ότι άρχισες κάπως επιθετικά σε ύφος "ποιοι είστε εσείς που θα μου πείτε για ιστορία"... Στο σημείο αυτό και μη έχοντας πει ακόμα λέξη δεν δικαιολογείσαι να επιτίθεσαι. Τουλάχιστον σε ό,τι με αφορά δεν σε προσέβαλα... Με βάση αυτό λοιπόν σου λέω ό,τι σου λέω.

Το τι τελείωσα σίγουρα δεν λέει κάτι. Όμως μπορεί να σου δώσει μία προοπτική που δεν έχεις σκεφτεί. Δηλαδή να ξέρεις λιγότερα από τους συνομιλητές σου. Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό ισχύει και στην περίπτωση μας...

Στο θέμα μας τώρα.

Καταρχίν λεγόμαστε Έλληνες γιατί κατοικούμε στην Ελλάδα. Τώρα πώς, γιατί και αν δικαιούμαστε να φέρουμε αυτό το όνομα είναι λίγο πιο πολύπλοκο απ'όσο μπορώ να δω εγώ κι εσύ άσχετα με το όσα στοιχεία παραθέτουμε.

Ως λαός φέρουμε μία πολυσύνθετη κληρονομιά. Αυτό είναι ένα αδιαμφισβήτητο δεδομένο γιατί αν δεν μας ανήκει, τότε ποιανού είναι;

Έχουμε μία πανέμορφη γλώσσα που όσο κι αν την ξεσκίζουμε χρόνο με το χρόνο δεν παύουν να είναι Ελληνικά!

Έχουμε ήθη, έχουμε έθιμα, έχουμε πάσης φύσεως παραδόσεις, έχουμε ιστορία που γράφτηκε σ'αυτό εδώ το μέρος.

Έχουμε πολλά ακόμα που τα κουβαλάμε στο χρόνο, άλλα αναλλοίωτα και άλλα προσαρμόζοντας τα πάνω στο σήμερα.

Αν όλα αυτά δεν μας ανήκουν, τότε ποιανού είναι; Θέλεις να τα πήραν οι Ρωμαίοι και να τα οικειοποιήθηκαν; Θέλεις μετά να τα έδωσαν στους Άραβες και δεν ξέρω γω σε ποιους άλλους; Θέλεις εμείς να τα πήραμε από τους Τούρκους; Τι σε φτιάχνει καλύτερα; Λες να είχαν όλοι όσοι πέρασαν από εδώ την κάψα της κληρονομιάς μας ή μήπως την κουβαλάμε εμείς οι ίδιοι γιατί την θεωρούμε δικιά μας ώστε να διατηρούμε το χαρακτήρα μας...

Πώς θα ονόμαζες εσύ τη φυλή του σύγχρονου Έλληνα; Αν αρχίσεις εσύ, εγώ, ο ένας κι ο άλλος να απαρνούμαστε την κληρονομιά μας αυτή, τότε σίγουρα ό,τι ελληνικό θα εξαφανιστεί.

Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να ονομάζω τον εαυτό μου απόγονο των όποιων προγόνων μου Ελλήνων, γιατί αισθάνομαι ότι αυτό που μου έδωσαν πρέπει να το περάσω στους επόμενους και οι επόμενοι στους επόμενους, έστω και αν σε 200 χρόνια έχουμε γίνει ξανθοί με γαλάζια μάτια και το γονίδιο έχει μεταλλαχτεί!

So what?

Ξύπνα επιτέλους. Αν τα παιδιά των παιδιών σου μοιάζουν στο άλλο σόι θα τα απαρνηθείς; Τι έχετε πάθει όλοι με το θέμα αυτό; Δεν γουστάρετε να έχετε παρελθόν; Δεν γουστάρετε να έχετε ιστορία; Δεν γουστάρετε να ξεχωρίζετε από τους άλλους; Θέλετε να είστε ένα σύνολο από ανόμοιες μονάδες χωρίς παρελθόν και προέλευση;

Τι θέλετε το γενεαλογικό δέντρο των προγόνων σας για να πιστεύετε σε κάτι και να αισθάνεστε υπερήφανοι;

Δεν σας καταλαβαίνω και έχω αργήσει κιόλας... συνήθως είμαι εγγλέζος στα ραντεβού :blush:


Σωστος!

idi
06/09/2005, 03:06
Ρε τρεζεγκε πολύ θα ηθελες, φανταζομαι, να απανταω στα «επιχειρήματα» σου αλλα απαξιώ πέρα ως περα γιατι η συλλογιστική(?) σου είναι αβάσιμη και δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικότητα όπως καταγράφεται με ιστορικα γεγονοτα

Εισαι της σχολης afrotween: ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΣ - ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΟΣ και ουσιαστικά γραφεις ΠΙΠΕΣ που βγαζεις από το μυαλο σου κανοντας ένα αχταρμα σκεψεων για το πώς θα μπορουσε ή από το πώς θα ηθελες να είναι τα πράγματα παρα πως εγιναν στην πραγματικότητα!

Κατσε διαβασε καλύτερα ιστορια να μαθεις για τη «καθαροτητα» της διπλανής φυλής που «αντιγράφουμε», τη προέλευση της και τα μπαστερδεματα της μεσα στους τελευταιους (μολις) αιωνες που ειχαμε την ατυχία να συνορεύουμε μετα τα γιουρουσια που κανανε να φτασουνε στη γειτονιά μας

Και στη τελικη αν δε γουσταρεις να εισαι Ελληνας και αν δε σου αρεσει αυτή η χωρα...

οι πορτες είναι ανοιχτες και τα σκυλια δεμενα, αντε στην ευχη της Παναγιας, ολο και καποιος επίγειος παράδεισος αλλης χωρας θα ανοιξει τις αγκαλες του να σε υποδεχτεί να ζησεις το ονειρο σου σε μια καθαρη πολιτισμικά κοινωνια οπου όλα είναι ιδανικά και δεν υπαρχουν κοινωνικες ανισοτητες και γενικα τιποτα δε θυμιζει αυτό τον τοπο που κάθε τι σε κανει να μελανχολεις και να υποφερεις

Αντε γεια!!!
:wave2:

Θάνος
06/09/2005, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
κοιτα δεν θα τα απρνηθω φυσικα αλλα το δεδομενο ειναι οτι ΕΙΝΑΙ απογονοι μου. Εσυ εγω και ολοι οι ελληνες (το χρησημοποιω τωρα σαν λεξη οπως την ορισαμε πιο πανω) ειναι πολυ πιθανο να μην ειμαστε καν μπασταρδεμενοι προγονοι των αρχαιων ελληνων αλλα να μην εχουμε καμια σχεση με αυτους μιας και το γενος τους δεν υπαρχει πια.

Και αμα το παρουμε ετσι οπως το λες τοτε ζουμε και ανατρεφουμε τα παιδια μας μεσα σε ενα ψεμα, ενα κοινο μυστικο που κανεις δεν θελει να παραδεχτει. Απλα παιρνουμε δηλαδη ολη την ιστορια του τοπου κα την κανουμε δικια μας χωρις να ειναι ομως, και μαλιστα συνειδητα. Αλλα ξερεις ποια ειναι η πλακα? Το οτι περιπου 99% των ελληνων ειτε δεν το ξερουν αυτο, ειτε το ξερουν αλλα δεν το αποδεχονται ειτε απλα δεν τους νοιαζει καθολου και δεν ασχολουνται. Και μαλιστα το τραγικο ειναι οτι δεν φταινε αυτοι γιαυτο, αλλα το συστημα παιδειας και γενικα η κοινωνια μας που μας επιβαλλει πατριωτισμο περηφανεια και αλλες σαχλαμαρες για την δηθεν πατριδα μας για δηθεν μεγαλες πραξεις (το ανεκδοτο του αιωνα, η δηθεν επανασταση του 1821 και το ΟΧΙ το οποιο ειπωθηκε απο φασιστα αδιαφορο προς την πατριδα του, το οποιο γιορταζουμε σαν απελευθερωση (sic) απο τους γερμανους(sic ξανα) )

Και μετα θες να ειμαι και περηφανος που ειμαι δηθεν ελληνας... :yuck:

Ειναι απλα αλλο ενα δολιο και ψευτικο μεσο για την διατηρηση συνοχης και ταξης μαζων σε ενα κρατος, οπως και η θρησκεια αλλωστε...

Ασε ρε θανο τι να ξυπνησω, ''πηγαινε ξανα για υπνο'' θες να πεις, οταν ολοι κοιμουνται εδωπερα... :yuck:

Μην υποτιμάς τους γύρω σου... Μην νομίζεις ότι ΕΣΥ ανακάλυψες ξαφνικά τον τροχό την ώρα που όλοι οι υπόλοιποι κοιμούνται...

Είναι και η άρνηση ένα στάδιο που περνάμε όλοι κάποια στιγμή. Είναι απαραίτητο να αισθανθείς τελείως βλάκας που δεν πιστεύεις σε τίποτα για να αρχίσεις να χτίζεις πάνω σ'αυτό... και μην το παρεξηγείς έτσι όπως στο λέω.

Θα έρθει η ώρα που το αν είσαι ή όχι γνήσιος απόγονος κάποιων, θα είναι το μικρότερο πρόβλημα της καθημερινότητας σου...

Τέλος πάντων. Μερικά πράγματα πρέπει να τα ανακαλύπτει κανείς μόνος του. Δεν έχει νόημα να διαφωνούμε...

stako
06/09/2005, 09:15
Ε-Λ-Ε-Ο-Σ ρε παιδιά, το σκίσατε το topic............ Ανοίξτε ένα άλλο και πείτε ότι έχετε να πείτε.......... Μπαίνω να διαβάσω για τη πίστα και βλέπω τα χίλια δυο άσχετα και προσωπικές κόντρες...........

Λυπηθείτε μας.............

Θάνος
06/09/2005, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ε-Λ-Ε-Ο-Σ ρε παιδιά, το σκίσατε το topic............ Ανοίξτε ένα άλλο και πείτε ότι έχετε να πείτε.......... Μπαίνω να διαβάσω για τη πίστα και βλέπω τα χίλια δυο άσχετα και προσωπικές κόντρες...........

Λυπηθείτε μας.............

Ε δεν έχουμε άλλα νεα για την πίστα...

Εννοείται τώρα ότι περιμένουμε τους mods να το σπάσουνε και να το πάνε αλλού...

div400
06/09/2005, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
.....πατριωτισμο περηφανεια και αλλες σαχλαμαρες για την δηθεν πατριδα μας για δηθεν μεγαλες πραξεις (το ανεκδοτο του αιωνα, η δηθεν επανασταση του 1821 και το ΟΧΙ το οποιο ειπωθηκε απο φασιστα αδιαφορο προς την πατριδα του, το οποιο γιορταζουμε σαν απελευθερωση (sic) απο τους γερμανους(sic ξανα) )


ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΩΡΑ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ!!!:mad:
δηλ. επανασταση δεν εγινε, ειναι ολα ενα ψεμα! δεν ηταν σκλαβοι ''οι τοτε κατοικοι του ελλαδικου χωρου''
απλα καποια στιγμη ειπαν'' ωπα ρε αδρφια γιατι να εχει το οικοπεδο ο ιμπραημ?! να τον διωξουμε να το εχει ο μητσαρας!''
ειναι ολα κατασκευασματα για να χειραγωγηθει ο λαος!
α, ναι και γερμανοι δεν ηρθαν εδω για να μας κανουν κακο ΟΟΟΧΙ!
ΟΙ ΓΕΜΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ!
και κακως η τοτε ηγεσια (αναμφιβολα φασιστικη ναι) δεν δεχτικε ξενη επιβουλη στον τοπο.επρεπε να τους δεχτει. και ο λαος που ακολουθησε την αρνηση του Μεταξα ηταν ολοι φασιστες,εθνικιστες και ελληναρες οποτε κακως γιορταζομε το οχι σαν εθνικη πραξη (εθνικη με την εννοια της πανλαικης ιδιοτητας)
ηταν απλα διαφωνια μεταξυ φασιστων και δεν επρεπε να εμπλακει ο λαος που δεν ειχε και καμια σχεση με ολα αυτα!

sonic22
06/09/2005, 10:25
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xafnika anoixa post me thema tous provlimatismus tou trezeket...:D :D

kai malista sto prwto post lew gia prasina fanaria :look: gia ipno:ZZZ: kai kati alla asxeta ME AYTO TO THEMAAAA!!!

den paizeste re mod/admin/team LTD
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


parepiptontos thelw na katagilo pws o stako merika posts pio panw kanei pleon SPAM

:rotflmao: :rotflmao:

maron
06/09/2005, 11:45
poly moy aresei poy psaxneste kai goustarete kai asxoliste me tin patrida mas para tis diaforetikes apopseis pou exete.
symfono ligo kai me tous dyo sas alla
to sygouro einai oti oi anthropoi pou zoun tora kai mporoun na anaferonte os ellhnes einai oi gyro sas poy zoume stin ellada.
lypame pou ta paidia mou (otan kano)mporei na pantreytoun alvanous kai na einai ayto mpastardema alla me emena pappou ta eggonia mou tha ginoun ellinakia .................
kai as kavalane giaponezoitalika mixanakia
zito oi ellinikes doxasmenes timimenes anyparktes pistes
()plin ton serron()

dez
06/09/2005, 12:25
Αντίστοιχα, και οι φινλανδοί (και αυτοί, συγγενείς με τους τούρκους είναι. Οι γλώσσες τους σχετίζονται) έτσι περίπου είναι.

ρε συ gtsiros, πως καταφερες κι εμπλεξες τους Φινλανδους σ αυτο το thread?? Tι σου εφταιξαν? Η φινλανδικη γλωσσα σχετιζεται ΜΟΝΟ με την Ουγγρικη. Ειλικρινα, δεν καταλαβαινω τι αποσκοπει μια τοσο ψευδης παραθεση :confused:
Ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο οτι ανθρωποι που μιλουσαν μια πρωτογενη φινο-ουγγρικη διαλεκτο, κατοικουσαν τη σημερινη Φινλανδια απο το 3000πχ!

gtsiros
06/09/2005, 12:55
Σίγουρα δε σχετίζονται οι γλώσσες τους;

dez
06/09/2005, 13:10
Οι γλωσσολογοι και ιστορικοι ετσι πιστευουν ;)

sniper
06/09/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
ρε συ gtsiros, πως καταφερες κι εμπλεξες τους Φινλανδους σ αυτο το thread?? Tι σου εφταιξαν? Η φινλανδικη γλωσσα σχετιζεται ΜΟΝΟ με την Ουγγρικη. Ειλικρινα, δεν καταλαβαινω τι αποσκοπει μια τοσο ψευδης παραθεση :confused:
Ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο οτι ανθρωποι που μιλουσαν μια πρωτογενη φινο-ουγγρικη διαλεκτο, κατοικουσαν τη σημερινη Φινλανδια απο το 3000πχ!


Γιατί; Αυτό σε πείραξε εσένα; Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα που ακούγονται σε αυτό το ποστ έχουν κάποια ιστορική αλήθεια ή υπόβαθρο;

Τρικυμία εν κρανίω που λέει και ένας παλαιότερος.....

Rezeguet
06/09/2005, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ρε τρεζεγκε πολύ θα ηθελες, φανταζομαι, να απανταω στα «επιχειρήματα» σου


OXI ΔΕΝ ΘΕΛΩ. Γιατι ξερω τι μπουρδες λες σε τετοια θεματα, γιαυτο και αγνοω τελειως το παντελως παραλογο ποστ σου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Κατσε διαβασε καλύτερα ιστορια να μαθεις για τη «καθαροτητα» της διπλανής φυλής που «αντιγράφουμε», τη προέλευση της και τα μπαστερδεματα της μεσα στους τελευταιους (μολις) αιωνες που ειχαμε την ατυχία να συνορεύουμε μετα τα γιουρουσια που κανανε να φτασουνε στη γειτονιά μας


σαυτο ομως θα σταθω μιας και δεν το εξηγησα πιο πριν. Δεν το εξηγω για σενα γιατι με σενα δεν εχω λογο να πω τιποτα θα σαφησω να ζησεις στην ουτοπικη ελλαδα σου. Οι τουρκοι ειναι αρκετα προσφατος λαος, και σε καμια περιπτωση δεν ειναι καθαρος και παρλαπιπες απλα ειναι και αυτοι ενα μιγμα αραβικων νομαδικων και επιθετικων φυλων. Απλα, λογω της γεωγραφικης τους θεσης και της αραβικης κουλτουρας τους που υιοθετησαν ετυχε να εχουν μερικα πραγματα στον πολιτισμο τους που ''εμεις'' δεν ειχαμε και απλα με 400χρονια υποτ ην κυριαρχια τους και με το γενικο μπασταρδεμα πηραμε και εμεις. Παραδειγμα, η ελληνικη ''παραδοσιακη'' μουσικη ειναι καθαρα τουρκικη και ισως εμεις να την εξελιξαμε λιγο αλλα η βαση τους ειναι καθαρα τουρκικη. Αυτο αποδεικνυεται πανευκολα με ενα ιστορικο δεδομενο, την ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ μουσικη που ηταν η επικρατουσα στο βυζαντιο (που ηταν, για τους ασχετους, η εποχη ακριβως πριν απο την τουρκοκρατια), η οποια δεν ειχε καμια μα καμια σχεση με την παραδοσιακη ελληνικη μουσικη. Και αναλογα πηραμε και τους χορους τους μαζι με τη μουσικη. Βεβαιως δεν λεω οτι ολα ειναι 1 προς 1 αντιγραφη των τουρκων, γιατι αφενος ηθελαν οι ''ελληνες'' να εχουν διαφορετικους χορους και γενικα πολιτισμο απο τους ''απολιτιστους βαρβαρους'' τουρκους, και αφετερου και οι τουρκοι δεν τα ανακαλυψαν μονοι τους αλλα τα υιοθετησανε, σαν και εμας.
Επισης, για τον ελληνικο καφε, ενδεικτικα θα πω οτι πριν απο την τουρκοκρτια ο καφες δεν υπηρχε στη ευρωπη και στο βυζαντιο. Ο καφες εισαχθηκε στις ευρωπαικες χωρες απο την αραβια τον 17ο αιωνα, δηλαδη 150-200 ετη μετα την αλωση της Πολης. Και οι τουρκοι ειχανε τον καφε απο αρχες του 15ου αιωνα δηλαδη πριν την αλωση, και μαλιστα τον κανανε ακριβως οπως τον κανουμε εμεις σημερα. Οποτε πως μπορειτε να επιμενετε σε ελληνικους καφεδες, ειδικα αφου ο υπολοιπος κοσμος λεει τον 'ελληνικο' καφε 'τουρκικο'? Ακριβως επειδη τον πηρανε τοτε απο τους τουρκους και τον διαδιδανε σαν καφε απο την τουρκια, και ετσι διατηρησανε το ονομα τουρκικος φυσικα.




Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Και στη τελικη αν δε γουσταρεις να εισαι Ελληνας και αν δε σου αρεσει αυτή η χωρα...

οι πορτες είναι ανοιχτες και τα σκυλια δεμενα, αντε στην ευχη της Παναγιας, ολο και καποιος επίγειος παράδεισος αλλης χωρας θα ανοιξει τις αγκαλες του να σε υποδεχτεί να ζησεις το ονειρο σου σε μια καθαρη πολιτισμικά κοινωνια οπου όλα είναι ιδανικά και δεν υπαρχουν κοινωνικες ανισοτητες και γενικα τιποτα δε θυμιζει αυτό τον τοπο που κάθε τι σε κανει να μελανχολεις και να υποφερεις


ποιος ειπε οτι μελαχγολω και υποφερω, η εστω οτι δεν μαρεσει εδω? Απλα μαρεσει να βαζουμε τα πραγματα στη θεση μου και να μην τα κλεβουμε και τα θελουμε δικα μας ολα. Επισης χελόου ξυπνα λιγο απο τον ληθαργο σου και μην λες ασυναρτησιες και παραλογισμους μονο και μονο για μπορεις να συνεχισεις να νομιζεις οτι εισαι κατι που δεν εισαι. Αμα θες, μην το δεχεσαι, χεστηκα να στο πω και ετσι, απλα μην λες παραλογισμους απο πανω, και ιδιαιτερα μην βριζεις ατομα που δεν ξερεις.

Αμα θες να ξανασυζητησεις κατι σε τετοιο στυλ μαζι μου αλλαξε τονο και επιμορφωσου λιγο πρωτα.



ΥΓ) ο τιτλος πραγματικα ειναι ασχετος, οπως και το πρωτο ποστ του. :lol: :rotflmao: :lol:
επισης ειναι ''rezeGuet'' oxi rezeQuet'

Rezeguet
06/09/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΩΡΑ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ!!!:mad:
δηλ. επανασταση δεν εγινε, ειναι ολα ενα ψεμα! δεν ηταν σκλαβοι ''οι τοτε κατοικοι του ελλαδικου χωρου''
απλα καποια στιγμη ειπαν'' ωπα ρε αδρφια γιατι να εχει το οικοπεδο ο ιμπραημ?! να τον διωξουμε να το εχει ο μητσαρας!''
ειναι ολα κατασκευασματα για να χειραγωγηθει ο λαος!
α, ναι και γερμανοι δεν ηρθαν εδω για να μας κανουν κακο ΟΟΟΧΙ!
ΟΙ ΓΕΜΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ!
και κακως η τοτε ηγεσια (αναμφιβολα φασιστικη ναι) δεν δεχτικε ξενη επιβουλη στον τοπο.επρεπε να τους δεχτει. και ο λαος που ακολουθησε την αρνηση του Μεταξα ηταν ολοι φασιστες,εθνικιστες και ελληναρες οποτε κακως γιορταζομε το οχι σαν εθνικη πραξη (εθνικη με την εννοια της πανλαικης ιδιοτητας)
ηταν απλα διαφωνια μεταξυ φασιστων και δεν επρεπε να εμπλακει ο λαος που δεν ειχε και καμια σχεση με ολα αυτα!

αλλο αυτο παλι, δεν καταλαβες.
Πρωτων δεν υπηρξε ποτε 'επανασταση' του 1821, και ειδικα την 25η μαρτιου, γιατι η ημερομηνια ειχε αλλαχθει και τελικα η επανασταση κυρηχθε αργοτερα. Το μονο που ειχε γινει την 25η μαρτιου ηταν ενας τοπικος τσαμπουκας μεταξυ τουρκων και ντοπιων σε ενα κολοχωρι της πελλοπονησου. Οι οργανωμενες επιθεσεις και επανστασεις γινανε χρονια μετα και οι μαχες κρατησαν δεκαετιες χωρις κανενα απολυτως αποτελεσμα. Οι ελληνες δεν καταφερανε τιποτα απολυτως και ειχανε ηδη ξεκινησει μεταξυ τους εμφυλιο πριν καν ελευθερωσουν ενα τεταρτο της ελλαδας. Αν δεν υπηρχαν και μερικοι ευρωπαιοι που ειχανε πολιτικα οφελη απο την αποσυρση της τουρκιας απο την ελλαδα πολυ απλα δεν θα ειχαμε απελευθερωθει ποτε. Παρτε το χαμπαρι οι ''ηρωες της επαναστασης'' δεν ακανανε τιποτα απολυτως περα απο μερικες σποραδικες νικες που δεν ειχανε καμια σημασια. Αλλωστε οι περισσοτεροι απο αυτους ητανε καμικαζι και στο τελος πεθανανε ουτως η αλλως, και το μονο σκοπο που εξυπηρετουσαν ειναι να εμψυχωσουν τους ελληνες και να τους δωσουν την εντυπωση πως αυτοι πολεμησαν και απελευθερωσαν την ελλαδα και οχι να κανουν τιποτα πρακτικο.

Το αλλο με το 40' ητανε και αυτο ασχετο με αυτο που γιορταζουμε σημερα, την απελευθερωση απο τους γερμανους... Αμα ρωτησετε 100 παιδια λυκειου θα σας πουνε οι 30 πως γιορταζουμε το 21 οι 60 οτι γιορταζουμε την απελευθερωση απο τους γερμανους το 40' και οι αλλοι 9 (και πολλοι ειναι) οτι γιορταζουμε το οχι που ειπε ο μεταξας, και ο τελευταιος θα σου πει οτι γιορταζουμε μια δισυλααβη λεξη τριων γραμματων που ειπε ενας φασιστικος αρχηγος της ελλαδος στους ιταλους φασιστες. Τελικα ομως, τι εκπληξη, δεν εχει το ολο θεμα σχεση με τους γερμανους ουτε την απελευθερωση, γιατι πολυ απλα δεν εγινε ποτε απελευθερωση μεσω των ελληνων, απλα το 3ο ραιχ επεφτε και απεσυρε τους στρατιωτες του απο την ελλαδα και απο αλλες χωρες. Το ολο θεμα εχει σχεση με μια λεξη που ειπε ενας κυριος φασιστας σε ενα ιταλικο διπλωματη, και σημανε την εναρξη ενος χαμενου πολεμου με μια πανισχυρη δυναμη.

dez
06/09/2005, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί; Αυτό σε πείραξε εσένα; Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα που ακούγονται σε αυτό το ποστ έχουν κάποια ιστορική αλήθεια ή υπόβαθρο;


ΝΑΙ
και
ΔΞ/ΔΑ
ko?

sniper
06/09/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
OXI ΔΕΝ ΘΕΛΩ. Γιατι ξερω τι μπουρδες λες σε τετοια θεματα, γιαυτο και αγνοω τελειως το παντελως παραλογο ποστ σου.




σαυτο ομως θα σταθω μιας και δεν το εξηγησα πιο πριν. Δεν το εξηγω για σενα γιατι με σενα δεν εχω λογο να πω τιποτα θα σαφησω να ζησεις στην ουτοπικη ελλαδα σου. Οι τουρκοι ειναι αρκετα προσφατος λαος, και σε καμια περιπτωση δεν ειναι καθαρος και παρλαπιπες απλα ειναι και αυτοι ενα μιγμα αραβικων νομαδικων και επιθετικων φυλων. Απλα, λογω της γεωγραφικης τους θεσης και της αραβικης κουλτουρας τους που υιοθετησαν ετυχε να εχουν μερικα πραγματα στον πολιτισμο τους που ''εμεις'' δεν ειχαμε και απλα με 400χρονια υποτ ην κυριαρχια τους και με το γενικο μπασταρδεμα πηραμε και εμεις. Παραδειγμα, η ελληνικη ''παραδοσιακη'' μουσικη ειναι καθαρα τουρκικη και ισως εμεις να την εξελιξαμε λιγο αλλα η βαση τους ειναι καθαρα τουρκικη. Αυτο αποδεικνυεται πανευκολα με ενα ιστορικο δεδομενο, την ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ μουσικη που ηταν η επικρατουσα στο βυζαντιο (που ηταν, για τους ασχετους, η εποχη ακριβως πριν απο την τουρκοκρατια), η οποια δεν ειχε καμια μα καμια σχεση με την παραδοσιακη ελληνικη μουσικη. Και αναλογα πηραμε και τους χορους τους μαζι με τη μουσικη. Βεβαιως δεν λεω οτι ολα ειναι 1 προς 1 αντιγραφη των τουρκων, γιατι αφενος ηθελαν οι ''ελληνες'' να εχουν διαφορετικους χορους και γενικα πολιτισμο απο τους ''απολιτιστους βαρβαρους'' τουρκους, και αφετερου και οι τουρκοι δεν τα ανακαλυψαν μονοι τους αλλα τα υιοθετησανε, σαν και εμας.
Επισης, για τον ελληνικο καφε, ενδεικτικα θα πω οτι πριν απο την τουρκοκρτια ο καφες δεν υπηρχε στη ευρωπη και στο βυζαντιο. Ο καφες εισαχθηκε στις ευρωπαικες χωρες απο την αραβια τον 17ο αιωνα, δηλαδη 150-200 ετη μετα την αλωση της Πολης. Και οι τουρκοι ειχανε τον καφε απο αρχες του 15ου αιωνα δηλαδη πριν την αλωση, και μαλιστα τον κανανε ακριβως οπως τον κανουμε εμεις σημερα. Οποτε πως μπορειτε να επιμενετε σε ελληνικους καφεδες, ειδικα αφου ο υπολοιπος κοσμος λεει τον 'ελληνικο' καφε 'τουρκικο'? Ακριβως επειδη τον πηρανε τοτε απο τους τουρκους και τον διαδιδανε σαν καφε απο την τουρκια, και ετσι διατηρησανε το ονομα τουρκικος φυσικα.





ποιος ειπε οτι μελαχγολω και υποφερω, η εστω οτι δεν μαρεσει εδω? Απλα μαρεσε να βαζουμε τα πραγματα στη θεση μου και να μην τα κλεβουμε και τα θελουμε δικα μας ολα. Επισης χελόου ξυπνα λιγο απο τον ληθαργο σου και μην λες ασυναρτησιες και παραλογισμους μονο και μονο για μπορεις να συνεχισεις να νομιζεις οτι εισαι κατι που δεν εισαι. Αμα θες, μην το δεχεσαι, χεστηκα να στο πω και ετσι, απλα μην λες παραλογισμους απο πανω, και ιδιαιτερα μην βριζεις ατομα που δεν ξερεις.

Αμα θες να ξανασυζητησεις κατι σε τετοιο στυλ μαζι μου αλλαξε τονο και επιμορφωσου λιγο πρωτα.



ΥΓ) ο τιτλος πραγματικα ειναι ασχετος, οπως και το πρωτο ποστ του. :lol: :rotflmao: :lol:


Τέτοια μπουρδολογία, ασάφεια, ημημάθεια και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς είχα καιρό να διαβάσω....


Rezeguet πριν συνεχίσεις το ακατάλυπτο παραλήρημά σου καλό θα ήταν να κάτσεις και να διαβάσεις κανένα βιβλίο σχετικά με τα θέματα που αναφέρεις πιο πάνω....

Η ασχετοσύνη σου θα σε εκθέσει ανεπανόρθωτα κάποια μέρα......

και αναφέρομαι σε ένα απλό από... τα υπόλοιπα ούτε καν τολμώ να ξεκινήσω. Ο καφές ήρθε στον υπόλοιπο κόσμο από Ν. Αμερική, όπως η πατάτα το καλαμπόκι και ο καπνός. Οι άραβες δεν πίνουν καν καφέ αλλά τσάι... Όπως και οι Τούρκοι πίνουν τσάι και όχι καφέ...... Λες ανόησίες όμως και δεν ξέρεις και πότε να σταματήσεις

idi
06/09/2005, 13:40
Τρίζουν τα κόκαλα των αγωνιστών αυτη τη στιγμή... :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Rezeguet
06/09/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τέτοια μπουρδολογία, ασάφεια, ημημάθεια και ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς είχα καιρό να διαβάσω....


Rezeguet πριν συνεχίσεις το ακατάλυπτο παραλήρημά σου καλό θα ήταν να κάτσεις και να διαβάσεις κανένα βιβλίο σχετικά με τα θέματα που αναφέρεις πιο πάνω....

Η ασχετοσύνη σου θα σε εκθέσει ανεπανόρθωτα κάποια μέρα......

ωραια διαφωτισε με τοτε, αυτο περιμενω, οχι απλα να λεμε ο ενας στον αλλο οτι ειναι ασχετος και να παει να διαβασει κανενα βιβλιο. Δεν μας οδηγει πουθενα αυτο.

sniper
06/09/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ωραια διαφωτισε με τοτε, αυτο περιμενω, οχι απλα να λεμε ο ενας στον αλλο οτι ειναι ασχετος και να παει να διαβασει κανενα βιβλιο. Δεν μας οδηγει πουθενα αυτο.

Εδώ αρχηγέ είναι φόρουμ.... Δεν είναι σχολείο....

Κάτσε σαν όλους τους άλλους και διάβασε....

$py
06/09/2005, 13:52
Κάτσε σαν όλους τους άλλους και διάβασε....


Kai diavase prosextika giati i imimatheia einai xeiroteri apo tin amatheia....

GST
06/09/2005, 13:53
ρε τρεζεγκε λυσε μου μια απορια οταν λες νομο λεσβου απο που ακριβως αγορι μου γιατι και γω γκασμας ειμαι....

kalgeorge
06/09/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Το μονο που ειχε γινει την 25η μαρτιου ηταν ενας τοπικος τσαμπουκας μεταξυ τουρκων και ντοπιων σε ενα κολοχωρι της πελλοπονησου.
. Παρτε το χαμπαρι οι ''ηρωες της επαναστασης'' δεν ακανανε τιποτα απολυτως περα απο μερικες σποραδικες νικες που δεν ειχανε καμια σημασια. Αλλωστε οι περισσοτεροι απο αυτους ητανε καμικαζι και στο τελος πεθανανε ουτως η αλλως, και το μονο σκοπο που εξυπηρετουσαν ειναι να εμψυχωσουν τους ελληνες και να τους δωσουν την εντυπωση πως αυτοι πολεμησαν και απελευθερωσαν την ελλαδα και οχι να κανουν τιποτα πρακτικο.
.
ρε φιλαρακο μηπως τα εχουμε γαμισει ολα????????
Το μονο που εγινε ηταν ενας τσαμπουκας μεταξυ ντοπιων????
TI EINAI RE ΜΕΓΑΛΕ ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ?????

δεν εκαναν τιποτα παρα μονο κατι σποραδικες νικες???

Ρε φιλαρακο εχεις καταλαβει οτι αν δεν γινοντουσαν αυτοι ο τσαμπουκαδες οπως τα λες εσυ και ολα τα παραπανω τωρα θα σε ελεγαν ιμπραημ???????

Μηπως τα γαμισες ολα??????:mad: :mad:

m1ke
06/09/2005, 14:13
Μόνο ο Λιακόπουλος λείπει από αυτό το thread. :a14:

sonic22
06/09/2005, 14:17
ρε τρεζεκετ γιατι συνεχιζεις να προσπαθεις???

βλεπεις να γινετε τιποτα?
κακο στην παρτη σου κανεις με το να εκτηθεσε εδωμεσα...

αυτα που επρεπε να πεις πιστευω οτι τα ειπες και οποιος ειναι να σου βρει δικιο ή αδικο θα σου βρει...

οι αλλοι απλα θα σου την πεσουν για να καληψουν το ξαφνιασμα τους...


προς ολους :beer: :beer: :beer: :beer:

maron
06/09/2005, 14:33
re exei dikio to paidi
thn shmerini imera tsampoukas itan.
giati an mazepso tin parea mou kai 100 kalasnicov simera tha einai enas kalos tsampoukas.
eno tote tha itan pagosmios polemos me ta pio sygxrona opla kai toys special ekpaidevmenous apo to paintball fantarous.
kati tetoioi tsampoukades mas eleytherosan tote
ti perimenes 10000 panoplo strato;
kai oi irakinoi me tsampouka steilane tis kases piso stous amerikanous kai einai kai pio anisos agonas.
kai aytoi gia ton poutso einai;
den diafono me olla ayta pou les kai arxika perases ena minima
alla xefyges























poly

idi
06/09/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ρε τρεζεκετ γιατι συνεχιζεις να προσπαθεις???

βλεπεις να γινετε τιποτα?
κακο στην παρτη σου κανεις με το να εκτηθεσε εδωμεσα...

αυτα που επρεπε να πεις πιστευω οτι τα ειπες και οποιος ειναι να σου βρει δικιο ή αδικο θα σου βρει...

οι αλλοι απλα θα σου την πεσουν για να καληψουν το ξαφνιασμα τους...


προς ολους :beer: :beer: :beer: :beer:

στο www.pinoyme-oli-mera-mayro.gr θα σας καταλαβουν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Rezeguet
06/09/2005, 15:16
οπως λεει και ο φιλος σονικ δεν εχει νοημα να πω οτιδηποτε αλλο γιατι η αμαθεια και η ασχετοσυνη μερικων εδωμεσα δεν παιζεται. Οταν θες να πεις κατι τοτε αιτιολογησε το μην πετας μια μπαρουφα και λες πηγαινε διαβασε κατι. Ε τοτε πηγαινε εσυ να διαβασεις κατι αφου δεν καταλαβαινεις τιποτα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
re exei dikio to paidi
thn shmerini imera tsampoukas itan.
giati an mazepso tin parea mou kai 100 kalasnicov simera tha einai enas kalos tsampoukas.
eno tote tha itan pagosmios polemos me ta pio sygxrona opla kai toys special ekpaidevmenous apo to paintball fantarous.
kati tetoioi tsampoukades mas eleytherosan tote
ti perimenes 10000 panoplo strato;
kai oi irakinoi me tsampouka steilane tis kases piso stous amerikanous kai einai kai pio anisos agonas.
kai aytoi gia ton poutso einai;
den diafono me olla ayta pou les kai arxika perases ena minima
alla xefyges


οσων αφορα εσενα εχεις δικιο περιπου αν και καπου υπερβαλεις, αλλα το θεμα ειναι οτι γιορταζουμε μια επανασταση που δεν ηταν επανασταση και που δεν ειχε κανενα μα κανενα αποτελεσμα. αν νομιζετε ακομα οτι το 1821 μια ωραια πρωια ειπε ενας παπας ''επανασταση'' και γινανε ελευθεροι μεσα σε 10 λεπτα που εριξε μια κλανια ο καραισκακης και χεστηκανε οι τουρκοι απο το φοβο τους και φυγανε τρεχοντας με την μπουμπουλινα να τους κυνηγαει με την παντοφλα στο χερι και τον καναρη να κανιε πυροτεχνηματα με τα πλοια του και τον λορδο βυρων να κανει τσακ μπαμ μια εξοδο μεσολογγιου ριχνοντας βομβες και θεριζοντας τουρκους μαζι με τον κολοκωτρωνη που σκοτωνε τους τουρκους με την οπτικη επαφη, τοτε μεγεια σας με χαρα σας, συνεχιστε να το πιστευετε.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αλλα για οσους δεν ειναι λιγο πιο μορφωμενοι και λιγο πιο ανοιχτοι να δεχτουν καποια ιστορικα ΓΕΓΟΝΟΤΑ (ουτε καν θεωριες) τοτε τι να πω... εκει που νομιζα οτι το φορουμ εχει λιγο πιο εξυπνα και ανοιχτα μελη, να σου που τα ανατρεπουν μεμιας. (δεν μιλαω για το παιδι που εκανα Quote, ισα ισα που δεν μιλαω γιαυτον)

Απλα ρε παιδι μου να ξερουμε τι μας γινεται, να ασχοληθουμε και λιγο με την ιστορια μας να ξερουμε λιγο ποιοι ειμαστε. Δεν λεω καλοι οι αγωνιστες και οι ηρωες τουλαχιστον ηταν τιμιοι και αξιοπρεποι ανθρωποι αλλα στην τελικη δεν κανανε τιποτα.

Και το τελευταιο με το ''αν δεν ητανε οι τοπικοι τσαμπουκαδες θα σε λεγανε ιμπραημ'' αλλαξε το και καντο ''αν δεν ηταν μερικοι ευρωπαιοι ηγεμονες με πολιτικα και οικονομικα οφελη απο την αποσυρση των τουρκων απο τον ελλαδικο χωρο τοτε θα σε λεγανε ιμπραημ''

Αυτα :wave2:

kalgeorge
06/09/2005, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
οπως λεει και ο φιλος σονικ δεν εχει νοημα να πω οτιδηποτε αλλο γιατι η αμαθεια και η ασχετοσυνη μερικων εδωμεσα δεν παιζεται. Οταν θες να πεις κατι τοτε αιτιολογησε το μην πετας μια μπαρουφα και λες πηγαινε διαβασε κατι. Ε τοτε πηγαινε εσυ να διαβασεις κατι αφου δεν καταλαβαινεις τιποτα.



οσων αφορα εσενα εχεις δικιο περιπου αν και καπου υπερβαλεις, αλλα το θεμα ειναι οτι γιορταζουμε μια επανασταση που δεν ηταν επανασταση και που δεν ειχε κανενα μα κανενα αποτελεσμα. αν νομιζετε ακομα οτι το 1821 μια ωραια πρωια ειπε ενας παπας ''επανασταση'' και γινανε ελευθεροι μεσα σε 10 λεπτα που εριξε μια κλανια ο καραισκακης και χεστηκανε οι τουρκοι απο το φοβο τους και φυγανε τρεχοντας με την μπουμπουλινα να τους κυνηγαει με την παντοφλα στο χερι και τον καναρη να κανιε πυροτεχνηματα με τα πλοια του και τον λορδο βυρων να κανει τσακ μπαμ μια εξοδο μεσολογγιου ριχνοντας βομβες και θεριζοντας τουρκους μαζι με τον κολοκωτρωνη που σκοτωνε τους τουρκους με την οπτικη επαφη, τοτε μεγεια σας με χαρα σας, συνεχιστε να το πιστευετε.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αλλα για οσους δεν ειναι λιγο πιο μορφωμενοι και λιγο πιο ανοιχτοι να δεχτουν καποια ιστορικα ΓΕΓΟΝΟΤΑ (ουτε καν θεωριες) τοτε τι να πω... εκει που νομιζα οτι το φορουμ εχει λιγο πιο εξυπνα και ανοιχτα μελη, να σου που τα ανατρεπουν μεμιας. (δεν μιλαω για το παιδι που εκανα Quote, ισα ισα που δεν μιλαω γιαυτον)

Απλα ρε παιδι μου να ξερουμε τι μας γινεται, να ασχοληθουμε και λιγο με την ιστορια μας να ξερουμε λιγο ποιοι ειμαστε. Δεν λεω καλοι οι αγωνιστες και οι ηρωες τουλαχιστον ηταν τιμιοι και αξιοπρεποι ανθρωποι αλλα στην τελικη δεν κανανε τιποτα.

Και το τελευταιο με το ''αν δεν ητανε οι τοπικοι τσαμπουκαδες θα σε λεγανε ιμπραημ'' αλλαξε το και καντο ''αν δεν ηταν μερικοι ευρωπαιοι ηγεμονες με πολιτικα και οικονομικα οφελη απο την αποσυρση των τουρκων απο τον ελλαδικο χωρο τοτε θα σε λεγανε ιμπραημ''

Αυτα :wave2:

φιλαρακο συνεχιζεις να τα γαμας ολα.....
θα μπορουσες να πεις ..ενταξει ημουν λιγο υπερβολικος αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.
συνεχιζεις να μειωνεις κυριολεκτικα την προσφορα καποιων Ηρωων.
Α και που σαι...τι να κανουμε, εμεις ειμαστε οπως λες απο τα μελη που δεν ειναι τοσο εξυπνα, και στενομυαλα. Πακετο...

m1ke
06/09/2005, 15:43
Μάγκα Rezeguet μας τα έχεις κάνει τσουρέκια.
Απλοποιείς και παραποιείς καταστάσεις και γεγονότα για να καταλήξεις σε συμπεράσματα του στυλ
αν δεν ηταν μερικοι ευρωπαιοι ηγεμονες με πολιτικα και οικονομικα οφελη απο την αποσυρση των τουρκων απο τον ελλαδικο χωρο τοτε θα σε λεγανε ιμπραημ.
Διάβασε καλά την ιστορία της χώρας που ζεις πριν προσβάλεις ανθρώπους που σκοτώθηκαν για να έχεις εσύ την ελευθερία να γράφεις αυτές τις παπαριές. Αλήθεια εάν ήσουν στη θέση του παππού μου που παιδί ακόμα συμμετείχε στην επανάσταση των Κρητών για να διώξουν τους Τούρκους, θα έλεγες αυτά που έγραψες για τους "φίλους" μας τους Ευρωπαίους;

maron
06/09/2005, 16:06
gia arxi mou aresei pou den exeis na peis tipote allo alla les.
ayta pou grafeis mou thimizoun ayta pou graftikan se sxetiki kouventa gia ton kareli
i esy eisai aytos kai prospatheis na bgaleis ton kako eayto kapoion. i apla ta grafeis etsi gia na yparxei kinisi sto forum.sthn lesvo an oi geitones sou ta akousoun ayta tha se kremasoun prin prolavoun na erthoun oi forumites ekei.
kai den diafono me ayta pou les alla mipos skeythkes oti aytos pou sta emathe ayta mporei na kanei lathos ;;;mipos aytoi oi evropaioi ekanan tin kinisi alla aytoi pou pethanan to ekanan gia tin patrida tous; kai gia ayta pethanan aytoi kai oxi oi evropaioi papares gia tous opoioys grafeis;;;

mipos aytoi pou pethanan pethanan giati enoiothan gnisioi ellines kai ayto einai pou toys kanei ellinares kai eisai asxetos kai paparas an den mporeis na to katalaveis ayto;;;;;;kai mplampla



sorry gia to papares apla epidi eimai kai ligo kafros prepei na to toniso........

GyPsy
06/09/2005, 16:26
Έχω βαρεθεί να βλέπω "τσάμπα μάγκες"

που όλα τα μηδενίζουν αλλα δεν μας λένε και την "αλήθεια"

να μάθουμε ρε παιδι μου τι εγινε το '21 το '22 το '40.:confused: :confused:

sniper
06/09/2005, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Έχω βαρεθεί να βλέπω "τσάμπα μάγκες"

που όλα τα μηδενίζουν αλλα δεν μας λένε και την "αλήθεια"

να μάθουμε ρε παιδι μου τι εγινε το '21 το '22 το '40.:confused: :confused:

Καλά ρε δεν ξέρεις τι έγινε το 21?

Ήταν μια γκόμενα τουρκάλα στο Φανάρι και κάτι μάγκες Ανδριτσάνοι την γυρόφερναν και πιάστηκαν στα χέρια με τους Τουρκαίους και έτσι ξεκίνησε η ιστορία...

Κολοκοτρώνης και @@.... Εδώ μιλάμε για την γνήσια Ιστορία από το Rezequetπούλιο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα.... :a42:

alex14
06/09/2005, 16:33
Φιλε Rezeguet,

Μηπως σου ειναι ευκολο να μας πεις απο που κρατα η σκουφια σου ? Γιατι μαλλον εκει κρυβεται το μυστικο ολων αυτων των ....
αστο καλυτερα γιατι θα εχουμε ιστοριες με τους mods.

gcrook
06/09/2005, 16:38
Εγω παλι πιστευω οτι σε τετοια ιστορικα ζητηματα μειζωνος σημασιας, η αληθεια παντα βρισκεται καπου ενδιαμεσα.
Και καλως η κακως, αν δεν υπαρχουν επαρκεις γνωσεις και χρονια ερευνα, πανω σε αυτο που συζηταμε, κατι που πολυ λιγοι ανθρωποι εχουν οσον αφορα τα ιστορικα ζητηματα, τοτε καλο ειναι να περιοριζομαστε απλα στην ανταλλαγη αποψεων και οχι σε αγωνα γνωσεων.

Παιδες οι λεπτομερειες και οι "παρενθεσεις" στην ιστορια, σαν τετοιες πρεπει να αντιμετωπιζονται. Γιατι ξεκινωντας απο ενα ενα λανθασμενο συμπερασμα, ξεκιναει ενας φαυλος κυκλος που αποπροσανατολιζει απο τα πραγματικα, τα ουσιαστικα ιστορικα επιτευγματα.

Rezeguet
06/09/2005, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω παλι πιστευω οτι σε τετοια ιστορικα ζητηματα μειζωνος σημασιας, η αληθεια παντα βρισκεται καπου ενδιαμεσα.
Και καλως η κακως, αν δεν υπαρχουν επαρκεις γνωσεις και χρονια ερευνα, πανω σε αυτο που συζηταμε, κατι που πολυ λιγοι ανθρωποι εχουν οσον αφορα τα ιστορικα ζητηματα, τοτε καλο ειναι να περιοριζομαστε απλα στην ανταλλαγη αποψεων και οχι σε αγωνα γνωσεων.

Παιδες οι λεπτομερειες και οι "παρενθεσεις" στην ιστορια, σαν τετοιες πρεπει να αντιμετωπιζονται. Γιατι ξεκινωντας απο ενα ενα λανθασμενο συμπερασμα, ξεκιναει ενας φαυλος κυκλος που αποπροσανατολιζει απο τα πραγματικα, τα ουσιαστικα ιστορικα επιτευγματα.

o μονος που εχει απολυτο δικιο ειναι ο τυπος εδω. Απλα να προσθεσω οτι ιστορικα δεδομενα δεν ειναι παντα αξιοπιστα και δεν ειναι παντα ''δεδομενα'' μιας και η ιστορια γραφεται παντα απο μια συγκεκριμενη οπτικη γωνια. Μερικα πραγματα που μας φαινονται δεδομενα με μερικες ανακαλυψεις και ευρηματα ξαφνικα μας αλλαζουν ολοκληρη την ιστορια μας, και φυσικα δεν τα δεχομαστε ευκολα, παντα ψαχνουμε να βρουμε κατι ενδιαμεσο, καποια δικαιολογια. Λογικο και συμφωνω απολυτα.

Και να ξερετε, ΔΕΝ επιβαλω να τα διαβασατε η δεχτειτε αυτα, ουτε λεω οτι ειμαι απολυτα σωστος, σιγουρα μπορουν να υπαρχουν συλλογιστικα η και ιστορικα λαθη μεσα, αλλωστε δεν ειμαι και κανενας ιστορικος πανεπιστημιου. Απλα μερικα βασικα πραγματα που τα εχω ψαξει και συζητησει αρκετα, μεταξυ αλλων και με αρκετα σχετικους με το θεμα, και εχω καταληξει σε μερικα δεδομενα, τα οποια ειναι τα βασικα που γραφω. Τωρα αν στις λεπτομερειες η στην περιγραφη των βασικων αντιληψεων μου καπου εχω κανει λαθη, μονο φυσικο θα το χαρακτηριζα. Γιαυτο και θελω να με διορθωνετε αλλωστε και το εχω πει τουλαχιστον 3-4 φορες στο ιδιο τοπικ. Ολα που μου λετε δεκτα, αλλα θελω να πιστευω οτι εχω την ελευθερια να διατυπωνω τις αντιθεσεις μου...

sniper
06/09/2005, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
o μονος που εχει απολυτο δικιο ειναι ο τυπος εδω. Απλα να προσθεσω οτι ιστορικα δεδομενα δεν ειναι παντα αξιοπιστα και δεν ειναι παντα ''δεδομενα'' μιας και η ιστορια γραφεται παντα απο μια συγκεκριμενη οπτικη γωνια. Μερικα πραγματα που μας φαινονται δεδομενα με μερικες ανακαλυψεις και ευρηματα ξαφνικα μας αλλαζουν ολοκληρη την ιστορια μας, και φυσικα δεν τα δεχομαστε ευκολα, παντα ψαχνουμε να βρουμε κατι ενδιαμεσο, καποια δικαιολογια. Λογικο και συμφωνω απολυτα.

Και να ξερετε, ΔΕΝ επιβαλω να τα διαβασατε η δεχτειτε αυτα, ουτε λεω οτι ειμαι απολυτα σωστος, σιγουρα μπορουν να υπαρχουν συλλογιστικα η και ιστορικα λαθη μεσα, αλλωστε δεν ειμαι και κανενας ιστορικος πανεπιστημιου. Απλα μερικα βασικα πραγματα που τα εχω ψαξει και συζητησει αρκετα, μεταξυ αλλων και με αρκετα σχετικους με το θεμα, και εχω καταληξει σε μερικα δεδομενα, τα οποια ειναι τα βασικα που γραφω. Τωρα αν στις λεπτομερειες η στην περιγραφη των βασικων αντιληψεων μου καπου εχω κανει λαθη, μονο φυσικο θα το χαρακτηριζα. Γιαυτο και θελω να με διορθωνετε αλλωστε και το εχω πει τουλαχιστον 3-4 φορες στο ιδιο τοπικ. Ολα που μου λετε δεκτα, αλλα θελω να πιστευω οτι εχω την ελευθερια να διατυπωνω τις αντιθεσεις μου...

και εγώ έχω άποψη και έχω μιλήσει με μηχανικούς....

όταν θές σέρβις ή έχεις κάποιο πρόβλημα στο μηχανάκι φέρτο σε μένα να στο φτιάξω.....

:smokin:

Rezeguet
06/09/2005, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron

gia arxi mou aresei pou den exeis na peis tipote allo alla les.
ayta pou grafeis mou thimizoun ayta pou graftikan se sxetiki kouventa gia ton kareli
i esy eisai aytos kai prospatheis na bgaleis ton kako eayto kapoion. i apla ta grafeis etsi gia na yparxei kinisi sto forum.sthn lesvo an oi geitones sou ta akousoun ayta tha se kremasoun prin prolavoun na erthoun oi forumites ekei.
kai den diafono me ayta pou les alla mipos skeythkes oti aytos pou sta emathe ayta mporei na kanei lathos ;;;mipos aytoi oi evropaioi ekanan tin kinisi alla aytoi pou pethanan to ekanan gia tin patrida tous; kai gia ayta pethanan aytoi kai oxi oi evropaioi papares gia tous opoioys grafeis;;;

mipos aytoi pou pethanan pethanan giati enoiothan gnisioi ellines kai ayto einai pou toys kanei ellinares kai eisai asxetos kai paparas an den mporeis na to katalaveis ayto;;;;;;kai mplampla



sorry gia to papares apla epidi eimai kai ligo kafros prepei na to toniso........


ελευθερο φορουμ ειναι, σε ελευθερη χωρα ζεις, οτι θες νομιζεις για μενα η για οτιδηποτε.

Στη λεσβο δεν μενω καταρχας, μενω στην κρητη (ακομα χειροτερα θα μου πειτε) αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια. Και μπορω να σου πω οτι και μονο λογω καταγωγης μουχει τυχει αρκετες φορες να θελουν να με κρεμασουν, ποσο μαλον για αυτα που λεω η σκεφτομαι. Φυσικα δεν ταχουν καταφερει ποτε αλλιως δεν θα εγραφα τωρα αλλα τελος παντων εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ειναι παντελως ασχετο το αν μερικοι θελουν να σε κρεμασουν γιαυτα που λες. και ο γαλιλαιος ελεγε οτι η γη γυριζει και πηγανε να τον καψουν τι λεμε τωρα... Η κοινη γνωμη απεχει απο την κοινη λογικη. Αλλωστε ολες οι ριζοσπαστικες θεωριες η αποκαλυψεις ειναι ΠΑΝΤΑ αντικειμενο τσακωμων και διαφωνιας (πχ θεωρια εξελιξης δαρβινου, θεωριες γαλιλαιου, ταξιδι μαγγελανου και χιλια δυο αλλα πραγματα) οποτε ειναι πολυ φυσικο αρκετοι εδωμεσα να διαφωνουνε καθετα με αυτα που λεω, και ουτως η αλλως ειμαι προετοιμασμενος απο προηγουμενες διαφωνιες που ειχαμε κατα καιρους.

Στο θεμα σου τωρα, αμα διαβασες τι εγραψα παραπανω θα δεις οτι ειπα οτι ητανε μεν ηρωες η οπως αλλιως θελεις να τους χαρακτηρισεις, αλλα πεθαναν χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα. Αγωνιστηκαν για κατι που τους αξιζει και που ηθελαν, πεθαναν για το λαο τους ητανε πραγματικα ηρωες αλλα ιστορικα και αντικειμενικα δεν ελευθερωσαν την ελλαδα αυτοι. Ελευθερωθηκε για αλλους λογους που εχω τονισει 3-4 φορες τωρα.

ΥΓ) και σας παρακαλω σταματηστε να γραφετε πηγενε διαβασε κανενα βιβλιο γιατι αμα δεν εχετε να πειτε τιποτα εκτος απο αυτο καλυτερα μην το πειτε εχει γραφτει 20 φορες εδωπερα. Να ειστε σιγουροι οτι θα συνεχιζω να διαβαζω βιβλια ιστοριας :lol: . Παντως, ετσι για αλλαγη, λεμε τωρα, ενα ιστορικο δεδομενο που ερχεται σε αντιθεση με αυτα που γραφω εδω θα ηταν ακρως καλοδεχουμενο... :rolleyes:

idi
06/09/2005, 17:12
Ααα ναι σε αυτο εχεις δικιο

Ο καθενας εχει την ελευθερια να διατυπώνει τσι αποψεις του

Απλα και εγω εχω το δικαίωμα να τις χαρακτηρίζω οπως τους αρμοζει --->
:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a24: :a24: :a21: :a21: :a06: :a38: :a57:

Rezeguet
06/09/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και εγώ έχω άποψη και έχω μιλήσει με μηχανικούς....

όταν θές σέρβις ή έχεις κάποιο πρόβλημα στο μηχανάκι φέρτο σε μένα να στο φτιάξο.....

:smokin:

βεβαιως, θα το εχω υποψην μου, αν φυσικα εχεις μιλησει με τους κυριους για το ιδιο μηχανακι και για το ιδιο προβλημα που θα εχω και γω.

:smokin: :wave2:

Rezeguet
06/09/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ααα ναι σε αυτο εχεις δικιο

Ο καθενας εχει την ελευθερια να διατυπώνει τσι αποψεις του

Απλα και εγω εχω το δικαίωμα να τις χαρακτηρίζω οπως τους αρμοζει --->


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πολυ το παω αυτο το παιδι

παρε :beer: :beer:

:wave2:

sonic22
06/09/2005, 17:47
ελα ρε ο ιδι το καλυτερο παιδι λεμε...

ξερει και τα καλυτερα site...:D :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στο www.pinoyme-oli-mera-mayro.gr

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

marios8
06/09/2005, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ελλην ειναι ο λαμβανων την Ελληνικη παιδεια

Ειτε ειναι απο 100 γενιες Ελληνας ειτε απο 5

Αντε να γινει και η πιστα να στριψουμε και εμεις ως.......Ελληνες!!!

Εγω παντως ξερω πολλους που ειναι 100 γενιες "Ελληνες" και δεν εχουν την Ελληνικη παιδεια. Δηλαδη το να εισαι Ελληνας με την σημασια που του εχουν δωσει οι αρχαιοι φιλοσοφοι , δεν παιζει ρολο σε ποιο γεωγραφικο μηκος και πλατος εχεις γεννηθει αλλα ο τροπος που σκεπτεσαι κα;ι η σταση ζωης σου γενικοτερα. Παντως καλο θα ηταν ολοι να διαβαζουμε περισοτερο ιστορια γιατι οι γνωσεις του μεσου Ελληνα ειναι κατω του μετριου. Η Ιλιας περσι στην Δανια πουλησε 30000 αντιτυπα και στην Ελλαδα 3000. Αυτο τα λεει ολα (Και λεω η Δανια γιατι σε πληθυσμο ειναι κοντα με μας):wave2: :wave2: :wave2:



ΥΓ Που ειναι ο ΚΑΝΕΝΑΣ πως και δεν εχει επιληφθει του θεματος?

sunderlanos
06/09/2005, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8


ΥΓ Που ειναι ο ΚΑΝΕΝΑΣ πως και δεν εχει επιληφθει του θεματος?

Ti na prwtompalwsei kai ti na exighsei edw katanthsame na kataripsoume thn Ellhnikh Istoria se treis selides me vash silogismous kai ideologies.

marios8
06/09/2005, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
[B]Ti na prwtompalwsei kai ti na exighsei?


Ξερει αυτος δεν τον φοβαμαι.

:beer: :beer: :beer:

sonic22
06/09/2005, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
ΥΓ Που ειναι ο ΚΑΝΕΝΑΣ πως και δεν εχει επιληφθει του θεματος?

kai egw afton perimenw gia na arxisw na lew... :evil: :evil:

alios den exei endiaferon... :winka: :D :D :D


xalara re seis... den xereste pu kathe toso edomesa mathenete kai mia nea theoria?


:beer: :beer: :beer:

Κανένας
06/09/2005, 23:24
Βρε παιδιά μην κάνετε έτσι
Έβλεπα αυτές τις μέρες το αφιέρωμα την ΝΕΤ για την μικρασιατική καταστροφή και αυτήν την στιγμή τα γεγονότα το 54 στην πόλη , στην εκπομπή Φάκελοι του γνωστού πρακτορισκου (Παπά χελά Α-λέξης)
Ες αύριο τα σπουδαία
και φυσικά
εκάς οι βέβηλοι:smokin:

kalgeorge
06/09/2005, 23:55
φιλε Rezequet το σωσες......
ετσι επρεπε να εχεις πει απο την αρχη.......αυτη ειναι η γνωμη σου και δικαιωμα σου
δεκτες οι αντιθετες γνωμες σου, αλλα εχει σημασια και ο τροπος που τα λες......και η προσπαθεια επιβολης τους


σχολια του στυλ....ειστε ασχετοι, νομιζα οτι ειχα να κανω με εξυπνους κλπ κλπ, ΚΑΚΟδεχουμενα:nono:

φιλικα :wave2:

Rezeguet
07/09/2005, 00:19
μα καλα εγω αυτο το θεωρω αυτονοητο, γιατι να το πω ρε καλτζορτζη αφου ειναι η βαση του φορουμ αυτου. Γιατι δηλαδη σου εχε επιβαλει ποτε κανεις τιποτα εδωμεσα? Μεγαλοι ανθρωποι ειστε (θα ελεγα ειμαστε αλλα θα το παερεξηγουσατε) δεν θα πρεπε να σας επιβαλλουν κανενα τροπο σεψης η ιδεολογιες. :winka: :wave2:

οσων αφορα το αλλο, τετοιες και παρομοιες προσβολες πηρα πολυ πιο πολλες αποτι ανταπεδωσα και βασικα μονο δικαιολογημενο ειναι οταν εσυ γραφεις σελιδες ολοκληρες και ο αλλος με μια λεξη που ειναι αμεση και εμεση προσβολη για σενα σου αναιρει αυτα που εγραφες τοση ωρα. Ε εκει σορυ τωρα αλλα και γω ανθρωπος ειμαι και τα παιρνω λιγο, να με συγχωρεσετε αν προσβαλα κανενα.

:wave2:

παντως πιστευω οσα ηταν να ειπωθουν ειπωθηκαν, δεν νομιζω να χρειαζεται πουθενα διασαφεινση, και αν χρειαζεται δεν νομιζω να θελησει καποιος να την κανω, οποτε βασικα θα μπορουσα να ισχυριστω :a3: και να γυρισουμε στην καθημερινη γαληνη του φορουμ, μιας και βαρεθηκα πραγματικα να τσακωνομαι (μα καλα γιατι πηγε στις διμαχες το θεμα?? δεν μπορουσε να παει στους προβληματισμους οταν ακομα και ο τιτλος του περιεχει την λεξη προβληματισμος?) και να εκτειθομαι σε 12000 μελη που ουτε καν γνωριζω καλα καλα εναν απο δαυτους... Γιαυτο δεν πορει να υπρξει ποτε σωικη συζητηση γιατι αμα πεις κατι στην πεφτουνε σαν αρπακτικα να σε καταπιουν. Φανταστειτε μονο οτι ολα τα quote που γινανε ητανε απο δικα μου λεγομενα και ηταν σχεδον ολα τους αντιθετα με μενα και πραγματικα χαρηκα οταν ενας εκανε quote αλλουνου ετσι για αλλαγη.

Αυτα και ελπιζω να εφαρμοσω καλυτερα το γνωστο ρητο καλυτερα να μασας παρα να μιλας ασχετα με το τι θα πεις.

:wave2:

makaronachis
07/09/2005, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

Και ναι οι ελληνικοι χωροι ειναι τουρκικοι στην πλειοψηφια τους. Πρεπει να διαβασετε κανενα βιβλιο ιστοριας γι να βαλετε λιγο τα πραγματα στην θεση τους. Δεν ειναι του θεματος και τις ωρας να αναλυσω ολη την ιστορια των τελευταιων 2500 ετων στον ανατολικο μεσογειακο και μεσοανατολιτικο κοσμο ωστε να καταλαβετε τι ειστε και απο που προερχεστε... με αλλα λογια δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σας πει πως δεν υπαρχει Αι Βασιλης...
:rotflmao: :rotflmao:

Για μενα :a3: και αμα θελετε να το συζητησουμε, τοτε αλλου και οχι εδω.
Trezegue,Εγώ θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσεις οτί δεν υπάρχει Αη Βασίλης.Αλήθεια το λες?
Ρε συ και στην Κρήτη ήταν τούρκοι,οι κρητικοί χοροί είναι τούρκικοι;Ο συρτός το πεντοζάλι (γρήγορο και σιγανό) η σούστα ο μαλεβυζιώτης η ρουμαθιανή σούστα ο πρινιανός ο απανωμερίτης και κάμποσοι άλλοι ξεχασμένοι είναι τούρκικοι?Πες μου γιατί κάνω μια μελέτη και δεν βρίσκω κανένα ειδικό να μου απαντήσει......Και αντίστοιχα οι μελωδίες τους ήταν και αυτές τούρκικες.

makaronachis
07/09/2005, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


Για μενα :a3: και αμα θελετε να το συζητησουμε, τοτε αλλου και οχι εδω.
Επίσης ερώτησις:Παραδίδεις και μαθήματα ιστορίας;Πόσο χρεώνεις;Γίνεται και δια αλληλογραφίας;:a4: :a4: :a4:

Κανένας
07/09/2005, 01:37
Μια πρόχειρη αναζήτηση για την ιστορία και την προέλευση του καφέ


*
Ο καφές - ποικιλία Αράμπικα- ανακαλύφθηκε στα υψίπεδα της Αιθιοπίας και της Υεμένης τον 6 ο αιώνα μ.Χ. Μέχρι και τον 16 ο αιώνα καλλιεργούταν αποκλειστικά σε αυτές τις δύο χώρες.
*
Το 1600 ένας Ινδός Μουσουλμάνος ονόματι Μπάμπα Μπουντάν μετέφερε παράνομα σπόρους καφέ στην επαρχία της Μυσόρης στην Ινδία, όπου και αρχίζει συστηματική καλλιέργεια.
*
Μεταξύ 1620 και 1660 οι Ολλανδοί μετέφεραν σπόρους από την Ινδία και έστησαν φυτείες στις αποικίες τους στην Ιάβα και την Κεϋλάνη.
*
Γύρω στο 1700, ο καφές εισήχθη στην αυλή του Λουδοβίκου του 14 ου από τον Τούρκο πρέσβη Σουλεϊμάν Αγά. Το 1720 ένας αυλικός ονόματι Ματιέ ντε Κλιέ μετέφερε -μάλλον παράνομα- σπόρους στην αποικία της Μαρτινίκας όπου επίσης στήνεται σημαντική φυτεία. Ακολουθούν και άλλες αποικίες της Καραιβικής -μεταξύ των οποίων και η Γαλλική Γουιάνα- αλλά και η Ρευνιόν στον Ινδικό Ωκεανό.
*
Το 1727 ένας Βραζιλιάνος αντισυνταγματάρχης γοητεύει την γυναίκα του κυβερνήτη της Γαλλικής Γουιάνας και καταφέρνει να της αποσπάσει φυτά καφέ που μεταφυτεύει στην πατρίδα του. Μέσα στον επόμενο αιώνα η Βραζιλία γεμίζει φυτείες και μετά από την καταστροφή των φυτειών σε Ινδία, Κευλάνη και Ινδονησία το 1860 από μικρόβιο γίνεται η αδιαμφισβήτητη κυρίαρχος στην παγκοσμια παραγωγή.
*
Μεταξύ 1890 και 1930 επιχειρείται η διείσδυση του καφέ στην Δυτική Αφρική όπου και ανακαλύπτεται η αυτοφυής ποικιλία Ρομπούστα στις Δυτικες ακτές του Ζαίρ.
*
Το πρώτο μισό του 20ου αιώνα η καλλιέργεια του Αράμπικα εξαπλώνεται στην Λατινική Αμερική, από το Μεξικό και την Γουατεμάλα ως την Κολομβία και το Περού.
*
Το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα η Ρομπούστα εξαπλώνεται σε Δυτική και Νότια Αφρική και αναβιώνει τις φυτείες σε Ινδία, Ινδονησία και Ινδοκίνα."
:a55:

hornet
07/09/2005, 07:09
και αφου διαβασα και εγω και μορφωθηκα για τη ιστορια μας ρωταω κατι τον reze που τοσες μερες λεει...διαβαστε κανα βιβλιο!

Μας δινει λιγο την βιβλιογραφια που τα διαβασες ολα αυτα;
Ετσι για να εχουμε μια αποψη!

marios8
07/09/2005, 12:49
Οταν μηλας για ιστορικα γεγονοτα και θες να εισαι συνεπεις στους συνομηλιτες σου θα πρεπει παντα να αναφερεις τις πηγες σου, ωστε να μπορει ο καθενας να ανατρεχει εκει και να του λυνονται καποιες αποριες που ενδεχομενος εχει. Αλλα και να μην μπορει κανενας να σε αμφισβητει (πχ. ο στρατος του Ξερξη σε ξηρα , θαλασσα μαζι και με τους βοηθητικους ανερχεντο στις 5283220 ανθρωπους (Ηροδοτος VII,186)). Μονο ετσι θα πρεπει να μηλαμε για ιστορια και οχι "ακουσα πως" ή "καπου διαβασα" κτλ.. Παντως σιγουρα τα σχολικα βιβλια περιεχουν ψηγματα αληθειας.:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Κανένας
07/09/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ειναι μαφια οπως και η αναθεματισμενη ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ! (πες μου μια εκκλησια που να εχει κανει τετοια πραγματα. Και μην μου πεις Πάπας γιατι εχει κανει πολλα αλλα πραγματα που πολυ απλα δεν συγκρινονται με ατ δικα μας χαλια)


Πολύ θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σου, για τον χριστιανισμό και την σχέση του με τον ελληνισμο
Κατά τα άλλα
τι γνώμη έχεις για την θεωρεία του Φαλμεράιερ?

Rezeguet
07/09/2005, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet


Μας δινει λιγο την βιβλιογραφια που τα διαβασες ολα αυτα;
Ετσι για να εχουμε μια αποψη!

χμμ δεν μπορω να σου τα πω ολα γιατ δεν τα θυμαμαι ολα, παντως για αρχη μερικα βιβλια για να παρεις μια αποψη ειναι τα 3 βιβλια της ιστοριας του λυκειου, εκει λεει τα βασικα για την ελληνικη ιστορια. Φυσικα δεν αναφερει τιποτα απο μπασταρδισμο και τα λοιπα ΑΜΕΣΑ, αλλα φυσικα αρκετα ευκολα μπορει καποιος να συνδυασει τα στοιχεια ωστε να βγαλει τα συμπερασματα του. Τωρα περα απο αυτα που σιγουρα ολοι εχουμε διαβασει λιγο πολυ, υπαρχουν πολυ καλα βιβλια απο εναν γνωστο γερμανο αρχαιολογο του οποιου το ονομα μου διαφευγει και πρεπει να το ψαξω λιγο. Τα βιβλια του ειναι στα γερμανικα αλλα πρεπει να υπαρχει και μεταφραση. Ο ιδιος υποστηριζει και την θεωρια οτι οι αρχαιοι ελληνες ηταν στην πλειοψηφια τους ομοφυλοφιλοι. Τωρα περα απο αυτα μια αναδρομη της ελληνικης ιστοριας μπορεις να τα βρεις υποθετω και αρκετα ευκολα σε Online λεξικα...

Παντως το θεμα δεν ειναι τα ιστορικα στοιχεια, αυτα τα ξερουμε λιγοτερο η περισοτερο ολοι, αν και πολλες φορες σε κομματια η λανθασμενα, αλλα παντως ολο το θεμα ειναι η συνθεση των στοιχειων. Αυτο ειναι μαλιστα και το πιο δυσκολο σημειο γιατι ολη η ελληνικη κοινωνια σε αποτρεπει απο το να συνθεσεις τα στοιχεα. Για παραδειγμα, ας αρχισουμε απο το οικογενειακο μας περιβαλλον και γενικα την κοινωνια μας, που μας επιβαλλει πατριωτισμα εθνικη υπερηφανεια και τα λοιπα και τα λοιπα. Μετα ειναι το σχολειο που σου μαθαινει σε δυσκολα και κακογραμμενα κεφαλαια
που εχουν πολλες πληροφοριες μεσα τις οποιες ομως πρεπει να συγκρατησεις μεχρι το διαγωνισμα και να τις επαναφερεις στο τελος της χρονιας ωστε να της διαγραψεις εντελως οταν τελειωσεις την χρονια. Αυτο φυσικα δεν σε αφηνει να σκεφτεις και να επεξεργαστεις τα δεδομενα γιατι πολυ απλα εχεις τοσα πολλα να συγκρατησεις παπαγαλιστικα ωστε δεν εχεις πια την θεληση την αντοχη η καν την δυνατοτητα να επεξεργαστεις. Ολα αυτα συνθετουν ενα ιδανικο παζλ που σε αποτρεπει εντελως να ασχοληθεις με περαιτερω αναλυση της ιστοριας και απλα να αποδεχτεις μερικα πραγματα που ητανε δεδομενα σε προηγουμενες πιο αμορφωτες γενειες.

Περα απο αυτο, αν τωρα θελεις να ξερεις που τα εμαθα εγω αυτα, εκει θα σε γελασω, ουτε εγω δεν ξερω να σου πω λεπτομερως. Μαλον φταιει αρκετα το οικογενειακο περιβαλλον μου, οι καθηγητες που κατα διαστηματα ειχα και η περιεργεια μου, μαζι με το γεγονος οτι μαρεσει η ιστορια και σιχαινομαι το ελληνικο σχολικο συστημα λογω της ανεγκεφαλης επαναληψης τω λεγομενων ενος βιβλιου, η αλλιως παπαγαλια.

:wave2:

idi
07/09/2005, 15:56
διαβασες το βιβλιο ενως γερμανου gay αρχαιολογου και εμαθες την αληθεια ε?

α ρε τρεζεγκε μαζι σου!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Rezeguet
07/09/2005, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Πολύ θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σου, για τον χριστιανισμό και την σχέση του με τον ελληνισμο
Κατά τα άλλα
τι γνώμη έχεις για την θεωρεία του Φαλμεράιερ?

λοιπον ανοιγεις τεραστια συζητηση τωρα φιλε κανενα. Χριστιανισμος ειναι ολοκληρο θεμα μονο τουχρειαζεται σελιδες αναλυση, και μετα ειναι και η σχεση του με τον ελληνισμο που ειναι παλι αρκετα μεγαλο θεμα. Αμα θες μπορουμε να τα συζητησουμε εχω ολη την καλη διαθεση, απλα δεν εχω καμια ορεξη να επαναλειφθει ολος αυτος ο σαματας που εγινε τωρα.

Οσο για τον (γερμανο, παρεπιμπτοντως, αν και δεν ειναι αυτος που ανεφερα πιο πανω) ιστορικο και ανθρωπολογο Dr. Hans Falmerayer, μπορω μονο να συμφωνησω σχεδον απολυτα. Και αυτος ειναι της αποψης οτι οι σημερινοι ελληνες δεν εχουν σχεση με τον αρχαιο ελληνισμο. Ο κυριος μαλιστα ειχε ξεσηκωσει μεγαλο σαλο και ειχε γινει ολοκληρη εθνικη υποθεση εναντιων του οταν προσβαλε ανοιχτα τον Κακλαμανακη (οχι τον ιστιοπλοο :lol: ) τον ελληνικο λαο και τον συγχρονο ελληνισμο. Ο Falmerayer ειχε δικιο μεν αλλα ητανε ανθρωπος με ιδανικα, αξιες, αισθηση δικαιοσυνης και ανθρωπιας και ρομαντισμο θα μπορουσα να πω, οπως και μεγαλη αγαπη και εκτιμηση για τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο, και ειχε επισης αξιοθαυμαστο θαρρος. Οπως και αυτος, αναγνωριζω τον αρχαιο πολιτισμο απλα ξερω επισης σαν αυτον οτι δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους, ουτε γεννητικα ουτε κοινωνικα ουτε πολιτισμικα ουτε ιδεολογικα. Το θεμα ειναι οτι απλα δεν συμμεριζομαι ολες του τις αποψεις, λογω των ιδιοτητων του.

Ελπιζω να σε καλυψα :wave2:

ΥΓ) χαιρομαι που αφενος εισαι λιγο παραπανω ψαγμενος απο τον μεσο ελληνα :D και αφετερου δεν εισαι και τοσο επιθετικος σαν τους υπολοιπους... δεν εξρω αν συμφωνεις με μενα η οχι αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια πιστευω :D :wave2:

GyPsy
07/09/2005, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά ρε δεν ξέρεις τι έγινε το 21?

Ήταν μια γκόμενα τουρκάλα στο Φανάρι και κάτι μάγκες Ανδριτσάνοι την γυρόφερναν και πιάστηκαν στα χέρια με τους Τουρκαίους και έτσι ξεκίνησε η ιστορία...

Κολοκοτρώνης και @@.... Εδώ μιλάμε για την γνήσια Ιστορία από το Rezequetπούλιο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα.... :a42:

Νικολάκη δεν τα ξέρεις καλά τα πραγματα και τα παιρνω:a11: :a016:

Οι μάγκες ΔΕΝ ήταν Ανδριτσάνοι ήταν Αμυγδαλιώτες,

η γκόμενα ήταν απο το Φανάρι αλλα αυτό της Ανδρίτσαινας (13χλμ)

και οι Μάγκες τα πήραν στην Κράνα (της Ανδρίτσαινας και αυτο, 19χλμ)

Απο εκεί άρχισε το παραμύθι και έγινε της Πόπης:a026:

Rezeguet
07/09/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
διαβασες το βιβλιο ενως γερμανου gay αρχαιολογου και εμαθες την αληθεια ε?

α ρε τρεζεγκε μαζι σου!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

το αν ειναι γκει δεν το ξερω, αν και δεν νομιζω, αλλα για πληροφορια σου ειχα τετοιες αποψεις ΠΟΛΥ πριν ασχοληθω με τετοια βιβλια, αυτα απλα εμβαθυναν τις σκεψεις και τις αποψεις μου.
:wave2:

παντως ευχαριστω για την συμπαρασταση
:smilea:

sniper
07/09/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
το αν ειναι γκει δεν το ξερω, αν και δεν νομιζω, αλλα για πληροφορια σου ειχα τετοιες αποψεις ΠΟΛΥ πριν ασχοληθω με τετοια βιβλια, αυτα απλα εμβαθυναν τις σκεψεις και τις αποψεις μου.
:wave2:

παντως ευχαριστω για την συμπαρασταση
:smilea:


E μα έτσι εξηγείται το φαινόμενο....

Αφού ΟΛΟΙ οι αρχαίοι Έλληνες ήταν gay πως είναι δυνατόν να έχουν απογόνους;

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς όσο μεγαλώνει.... Τον 5ο Π.Χ. αιώνα όλη η Ελλάδα ήταν ένα τεράστιο gay bar......


Έτσι μάλιστα Rez.... για να βγάζουμε και τα συμπεράσματά μας.....

sniper
07/09/2005, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Νικολάκη δεν τα ξέρεις καλά τα πραγματα και τα παιρνω:a11: :a016:

Οι μάγκες ΔΕΝ ήταν Ανδριτσάνοι ήταν Αμυγδαλιώτες,

η γκόμενα ήταν απο το Φανάρι αλλα αυτό της Ανδρίτσαινας (13χλμ)

και οι Μάγκες τα πήραν στην Κράνα (της Ανδρίτσαινας και αυτο, 19χλμ)

Απο εκεί άρχισε το παραμύθι και έγινε της Πόπης:a026:


Αυτό το Φανάρι εννούσα ρε Γύφτο........ με την καταπληκτική αριστερή στροφή όπως έρχεσαι απο Κρέστενα....

Για τους Αμυγδαλιώτες δεν το ήξερα.....

:smokin:

Rezeguet
07/09/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
E μα έτσι εξηγείται το φαινόμενο....

Αφού ΟΛΟΙ οι αρχαίοι Έλληνες ήταν gay πως είναι δυνατόν να έχουν απογόνους;

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς όσο μεγαλώνει.... Τον 5ο Π.Χ. αιώνα όλη η Ελλάδα ήταν ένα τεράστιο gay bar......


Έτσι μάλιστα Rez.... για να βγάζουμε και τα συμπεράσματά μας.....

Μα καλα δεν το ηξερες αυτο? Ε, τωρα παντως με εκπλησεις εντελως... :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θα επεκταθω αλλο σε αυτο το θεμα μιας και μαλον θα γινει αυτο που εγινε πριν αλλα τελως παντων ξερε φιλε μου οτι ουδεμια σχεση ειχανε αυτοι με τους σημερινους γκει και τρανβεστι, (εκτος τις ιδιες προτιμησεις σε φυλο) και αυτο εξηγει πολλα. Αλλωστε αν ειχα αυτην την αιτιολογηση για την εξαλειψη των ελληνων θα την ειχα αναφερει πιο πριν και οχι τωρα.

Παντως οταν εχεις ξανα την αναγκη να σατυρησεις κατι και να δειξεις οτιδηποτε σατυρησε κανενα καβασακι... Αν θελεις να συζητησεις και οχι να πεις κατι προσβλητικο η ασχετο τοτε ειναι καλοδεχουμενο να το πεις εδω.

:wave2:

sniper
07/09/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Μα καλα δεν το ηξερες αυτο? Ε, τωρα παντως με εκπλησεις εντελως... :rolleyes: :rolleyes:

Δεν θα επεκταθω αλλο σε αυτο το θεμα μιας και μαλον θα γινει αυτο που εγινε πριν αλλα τελως παντων ξερε φιλε μου οτι ουδεμια σχεση ειχανε αυτοι με τους σημερινους γκει και τρανβεστι, (εκτος τις ιδιες προτιμησεις σε φυλο) και αυτο εξηγει πολλα. Αλλωστε αν ειχα αυτην την αιτιολογηση για την εξαλειψη των ελληνων θα την ειχα αναφερει πιο πριν και οχι τωρα.

Παντως οταν εχεις ξανα την αναγκη να σατυρησεις κατι και να δειξεις οτιδηποτε σατυρησε κανενα καβασακι... Αν θελεις να συζητησεις και οχι να πεις κατι προσβλητικο η ασχετο τοτε ειναι καλοδεχουμενο να το πεις εδω.

:wave2:

Τι λες; Μου δίνεις και την άδεια να μιλάω;

Πω πω.... Είσαι και μεγαλόψυχος...... :a31:

Κανένας
07/09/2005, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet




δεν εξρω αν συμφωνεις με μενα η οχι αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια πιστευω :D :wave2: Σε γενικές γραμμές, δεν συμφωνώ με τα γραφομενα σου και κυρίως με τα συμπεράσματα σου
Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι σε μερικά ιστορικά στοιχεία που ανέφερες έχεις δίκιο
Επιφυλάσσομαι να τα αναφέρω:a55: το βραδάκι, μιας και γράφω πάρα πολύ αργά
Αν και άνετα θα σε χαρακτήριζα μηδίζοντα, είναι πολύ παρήγορο που ένας νέος της ηλικίας σου, ψάχνεται σε ιστορικά θέματα -πράγμα που κάνουν ελάχιστοι

Μόνο που , η αντίδραση σου, σε οδηγεί σε «λάθος» μονοπάτια