PDA

View Full Version : dt 125 2003 veltiwsh



ale3is
11/12/2011, 22:54
geia sas . eimai kainourgios sto forum kai 8a h8ela na sas rotisw kati . exw ena dt 125 r 2003 montelo me ari8mo anagnoishs kinhthros 4bl .pos mporw na veltiosw ton kinhthra dhladh na exei pio polu gkazi ektos apo to karbirater. mhpws ginete apo koftes .kai an ginete apo ekei na tou dosw ligh dhnamh pou vriskontai aftoi oi koftes . kai ti allo mporei na to veltiosei . vrika mia e3atmish apo dt 200 apo palio arketa palio montelo 8a mou kanei lete. aaa kai mia allh vrhka apo wr 200 mia dep auth 8a mou teriazei ??? kai genika ti mporei na veltiwsei ton khnhthra .
peite mou .please!!!

Johnny_Nik
12/12/2011, 08:42
Νομίζω ότι το έχεις γράψει σε λάθος σημείο, αλλά θα σου απαντήσω μέχρι οι αρμόδιοι να το μεταφέρουν εκεί που πρέπει.

Οι εξατμίσεις που λές (εάν αναφέρεσαι στο θάλαμο διαστολής) δεν ξέρω αν κάνουν αυτό πρέπει να το συγκρίνεις με την παλιά σου φούσκα (θάλαμο διαστολής). Αν πάλι αναφέρεσαι στα τελικά τότε εάν ταιριάζει στις βάσεις θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Γενικά ώς βελτίωση μπορείς να ξεκινήσεις μέ ένα καρμπυρατέρ, και μια ολόσωμη εξάτμιση. Μετά μπορείς να περάσεις σε γρανάζωμα για να αλλάξεις τελικές ή επιταχύνσεις. Η εξάτμιση στα δίχρονα παίζει μεγάλο ρόλο και ακόμα μεγαλύτερο όταν είναι ολόσωμη.

Ο κόφτης θυμάμαι από τα παλιότερα DT ότι δεν βγαίνει, αλλά εάν έστω και κατα λάθος συνδέεται με το κοντέρ (όπως σε κάποια tzr) μπορείς να τον "ξεγελάσεις" εύκολα. Όμως επειδή κάτι τέτοιο δεν νομίζω να συμβαίνει καθώς πρόκειται για πολύ παλιά τεχνολογία ο κόφτης σου αποκλείεται να απενεργοποιείται και έτσι αναγκαστηκα θα μείνεις στα παραπάνω.

Ένα καλό θάλαμο διαστολής που θα ακολουθεί τις γραμμές του παλιού και όχι ότι να ναι (αν και το πιθανότερο είναι ότι απλά αν δεν είναι το δικό του δεν θα μπαίνει) και ένα καλό τελικό (dep, arrow, giannelli). Η giannelli βγάζει για δίχρονα και μιας και το δικό σου είναι σχετικά καινούργιο μάλλον θα βρείς πιο εύκολα ολόσωμη. Αλλάζεις και ένα καρμπυρατεράκι προσέχοντας να ρυθμίσεις σωστά το καύσιμο σε συνδυασμό με την εξάτμιση και είσαι όσο πιο κομπλέ μπορεις να είσαι...!:beer:

notakos600
12/12/2011, 12:26
Το DT125R είναι το ανοικτό και το DT125X είναι το κλειστό.
Γνώμη μου μην το πειράξεις.

OldMan
12/12/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Νομίζω ότι το έχεις γράψει σε λάθος σημείο, αλλά θα σου απαντήσω μέχρι οι αρμόδιοι να το μεταφέρουν εκεί που πρέπει.
Μην κάνουν καμιά τέτοια λαλακία οι αρμόδιοι, γιατί θα κλάψουν μανούλες....!!!! :smokin: :evil:

McGyver
12/12/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην κάνουν καμιά τέτοια λαλακία οι αρμόδιοι, γιατί θα κλάψουν μανούλες....!!!! :smokin: :evil: :a07:

TROOPER
12/12/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην κάνουν καμιά τέτοια λαλακία οι αρμόδιοι, γιατί θα κλάψουν μανούλες....!!!! :smokin: :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ale3is
12/12/2011, 13:45
exw hdh ena teliko arow alla den 3erw ti allo mporw na kanw gia na exei gkazi prepei na exei ki allous koftes pws tous vgazw.

gasto
12/12/2011, 14:03
Ηλεκτρικα το μοντελο σου δεν εχει κοφτες.Τσεκαρε να δεις το ypvs αν ανοιγει πληρως.Δες ποια κεφαλη φοραει.Αν γραφει επανω 3ΒΝ μπορεις να την αλλαξεις με 3ΜΒ που εχει καλυτερο squish band η με κεφαλη απο tdr 125r που δεν εχει κωδικο.Προσοχη αν βαλεις την 4FU θελει αλλαγη και το πιστονι.Με αλλο θαλαμο θα δεις διαφορα.Για το 125 βγαζουν αρκετες εταιρειες.Σωστο ρυθμισμα το καρμπυρατερ και καλα λαδακια.Αυτα.

ale3is
12/12/2011, 14:17
akoma kulindrous den 8elw na pira3w oute kefales apo ekei to 3erw oti ama to pira3w 8a exei poli gkazi alla gia diaforous logous den mporw na to kanw
sto karbirater m otan les ri8misma ti enoeis??? kai apo e3atmish prepei na exei kofth ala den 3erw pou .kai stkai sto karbirater prepei na exei kofth alla oute ekei 3erw pou vriskete .kai apo oti katala den prepei na exei allous koftes kanenas allos tropos veltiwshs den uparxei???

McGyver
12/12/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ale3is
kanenas allos tropos veltiwshs den uparxei???

α) Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
β) Grow up.
γ) Μάζεψε λεφτά για μεγαλύτερο/καλύτερο.

ale3is
12/12/2011, 15:11
μπα αυτο αν του δοσω λιγο ακομα γκαζει με καποιον τροπο θα ειναι το καλιτερο διοτι και αξιοπιστο ειναι και γενικα ειναι καλο μιχανακι

ale3is
12/12/2011, 17:15
an valw e3atmish apo dt 200 teriazoun oi vasois ??? 8a pigenei omos kala????ti diafragmata exei sthn e3atmish kai pos mporw na ta vgalw . ti mporw na kanw gia na parei dina mh re pedia

Johnny_Nik
13/12/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ale3is
μπα αυτο αν του δοσω λιγο ακομα γκαζει με καποιον τροπο θα ειναι το καλιτερο διοτι και αξιοπιστο ειναι και γενικα ειναι καλο μιχανακι

Με λίγο ακόμα γκάζι θα πάψει να είναι όσο αξιόπιστο είναι τώρα. Το αν θα κουμπώνουν οι βάσεις είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σε απασχολήσει. Αλλά γενικά για να πάρει δύναμη καλύτερα να το αφήσεις όπως είναι.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο McGyver από κάτω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


α) Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
β) Grow up.
γ) Μάζεψε λεφτά για μεγαλύτερο/καλύτερο.

ale3is
13/12/2011, 20:26
οκ για τα γραμματα εχετε δικιο απλα ξεχασα οτι επρεπε να γραφω με ελληνικα .
ευχαριστω παντος για το ενδιαφερον σασ και τισ απαντησεις

fantacid
13/12/2011, 20:55
an de peite sto paidi pws tha vgalei tous koftes de nomizw na isixasei.....

k na valei mia exatmisi apo autes pou vrike......

OldMan
14/12/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
an de peite sto paidi pws tha vgalei tous koftes de nomizw na isixasei.....
To paidi kala tha kanei na katalavei oti oi koftes:

1. Den yparxoun

2. Akomi kai an ypirxan, bgazontas tous den tha eperne parapanw "dynami" alla apla tha akouge ton thespesio ixo pou kanoyn ta elatiria otan den prolavainoun na akolouthisoun to pistoni...


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
na valei mia exatmisi apo autes pou vrike......
An den diefkriniseis to "pou" tha se sfaksw gia prostyxo yponooumeno ... :smokin:

ale3is
18/12/2011, 13:05
euxaristw pedia gia tis apanthseis sas kai gia ton xrono pou 3odepsate gia na mou apanthsete kai genika euxaristw pou asxoli8ikate

OldMan
19/12/2011, 12:22
Και εμείς ευχαριστούμε παίδαρε, αν και δεν είμαι σίγουρος τι αποκόμισες τελικά από την συζήτηση .. :beer: :wave2:

ale3is
20/12/2011, 10:27
αααα ξεχασα να σας ρωτησω αν αδιασω την εξατμηση στον λαιμο στο οποιον υπαρχει κατι σαν κοφτης για τα καφσαερια που μολις εμαθα απο εναν γνοστο θα πηγενει καλητερα ετσι δεν ειναι??? εσεις θα μου προτινατε να το κανω η οχι

fantacid
20/12/2011, 11:42
mporoume na soy poyme oxi????

:D

ale3is
20/12/2011, 11:46
γιατι να μην την ανοιξω :( :( :smilea: :smilea:

ale3is
20/12/2011, 11:46
υπαρχει καποιος κινδηνος
:confused: :confused:

Εχετλαίος
20/12/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ale3is
υπαρχει καποιος κινδηνος
:confused: :confused:

Για τα πνευμόνια μας
:wave2:

OldMan
20/12/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ale3is
αν αδιασω την εξατμηση στον λαιμο στο οποιον υπαρχει κατι σαν κοφτης για τα καφσαερια που μολις εμαθα απο εναν γνοστο
Το θέμα είναι ότι πουθενά δεν υπάρχει κάτι σαν κόφτης για τις μ@λ@κίες των γνωστών.. :sad: :(

stefanos
20/12/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το θέμα είναι ότι πουθενά δεν υπάρχει κάτι σαν κόφτης για τις μ@λ@κίες των γνωστών.. :sad: :(

Μπορεί να εννοούνε τα συσσωρευμένα κατάλοιπα δεκαετιών.

OldMan
20/12/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπορεί να εννοούνε τα συσσωρευμένα κατάλοιπα δεκαετιών.
Τότε να πάρουν την εξάτμιση, να της ανοίξουν με τον πυροκόφτη ένα καρέ, να βάλουν μέσα το φλόγιστρο με ένα μπαμπάτσικο μπεκ, να φουλάρουν τα ρολόγια, να τους πάρουν τα ντουμάνια (καλύτερα από τον διάολο..), να την αφήσουν να κρυώσει, να την κοπανήσουν με ματσόλα να φύγουν τα αποκαϊδια, να ράψουν ξανά το καρέ, να το τροχίσουν στην ραφή (optional) και να είμαστε όλου ωραίοι, αγαπημένοι και καθαροί ... :winka:

stefanos
20/12/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τότε να πάρουν την εξάτμιση, να της ανοίξουν με τον πυροκόφτη ένα καρέ, να βάλουν μέσα το φλόγιστρο με ένα μπαμπάτσικο μπεκ, να φουλάρουν τα ρολόγια, να τους πάρουν τα ντουμάνια (καλύτερα από τον διάολο..), να την αφήσουν να κρυώσει, να την κοπανήσουν με ματσόλα να φύγουν τα αποκαϊδια, να ράψουν ξανά το καρέ, να το τροχίσουν στην ραφή (optional) και να είμαστε όλου ωραίοι, αγαπημένοι και καθαροί ... :winka:

Έτσι αποκλείεται να κατηγορηθείς και σαν ηθικός αυτουργός σε: "πρόκληση έκρηξης με χρήση εκρηκτικών βομβών, κατοχή εκρηκτικών βομβών, διακεκριμένες φθορές πραγμάτων που χρησιμεύουν για κοινό όφελος"...:lol:

alexis_d
20/12/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Έτσι αποκλείεται να κατηγορηθείς και σαν ηθικός αυτουργός σε: "πρόκληση έκρηξης με χρήση εκρηκτικών βομβών, κατοχή εκρηκτικών βομβών, διακεκριμένες φθορές πραγμάτων που χρησιμεύουν για κοινό όφελος"...:lol:





ρουφιανε...... :lol: :lol:

ale3is
21/12/2011, 13:09
τισ πληροφοριεσ για τον κοφτη στην εξατμιση μου τις εδωσε ο αδερφος μου ο μοτομανιακ μελοσ του μοτο και αν την ανοιγα με αυτον θα την ανοιγα

OldMan
21/12/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ale3is
τισ πληροφοριεσ για τον κοφτη στην εξατμιση μου τις εδωσε ο αδερφος μου ο μοτομανιακ μελοσ του μοτο και αν την ανοιγα με αυτον θα την ανοιγα
Τελικά θα την ανοίξεις (με αυτόν ή χωρίς)..?? :confused:

ale3is
21/12/2011, 21:21
για την ωρα θα του αλαξω τα ρουλεμαν της ροδας και μετα θα δω αν και αυτες τισ μερες θελω να κατσω και να δω πως φτιαχνει ο αδελφος μου (μοτομανιακ) το pw80 road race μιας και δεν εχω τωρα δουλεια και να μαθαινω και πραγματα που θα μου χριαστουν

ale3is
21/12/2011, 21:23
αν και καθεμερα το παρακολουθω αλλα τωρα θα εχω πιο πολυ χρονο