PDA

View Full Version : Να αγοράσω Καγκελα Givi?



φατα μουτρα
06/09/2005, 10:12
διάβασα σε ξένο site οτι βγάζουν κάποιους κραδασμούς στις 5000 στρ. σας εχει παρουσιαστει τιποτα τέτοιο?? στη suzuki μου είπανε οτι κάνουν 120 Ε ανώ σε ενα αλλο καταστημα 105 μπορει να είναι πιο παλιά τα φθηνότερα και να εχουν διαφορές με τα καινούρια ή απλά η suzuki τα βαράει περισσότερο??
Τέλος και πιό σημαντικό, προστατεύοθ7ν σε τουμπα (λογική , οχι σαβούρδα) η όχι

ευχαριστώ

Innersense
06/09/2005, 10:35
Τοσο καιρο στο forum αποκλειεται να μην εχεις διαβασει αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9637)

Να φανταστεις οτι αυτη τη στιγμη τα εχω βγαλει τελειως γιατι ηθελα να ακουσω την μηχανη σε ολη την γκαμα των στροφων και μετα να προχωρησω στην προσεκτικη επανατοποθετηση τους.

Τα καγκελα χρειαζονται, αυτο ειναι σιγουρο, θα πεις ομως στον μαστορα που θα στα βαλει να ξηγηθει καλη τοποθετηση για να μην συντονιζονται.

THEOD
06/09/2005, 12:18
Eγώ πάντως στο 1000άρι έβαλα τα κάγκελα της GIVI και δεν έχω παρατηρήσει κάποιον τριγμό ή ύποπτο κραδασμό που να μπορώ να πώ ότι οφείλεται σε αυτά...
Δεν έχω όμως 100% άποψη γιατί τα κάγκελα φορέθηκαν από καινούργιο και δεν το έχω οδηγήσει χωρίς αυτά...

Πάντως φαίνονται στιβαρά ....(φυσικά δεν έχουν τεσταριστεί....φτου, φτου, μακριάαααα !!!)

Δες τα...:wave2: :wave2: :wave2:


23235

zoudis
09/09/2005, 09:21
paidia sorry, twra to eida to post...

ego tin exo apo 4/2004. To parathrhsa apo ta prwta xiliometra kai piga na tralla8w !!!

Alla o filos innersence exei apolyto dikio. Ekei einai to problhma kai to 3eroun oloi oi e3ousiodotimenoi. Egw me to pou to eixa paei ston diko mou (Kwstas Manths sthn Mesogeion) xamogelase, ebgale to ma3imadi, to troxise kai mou leei fuge twra. ....Opa re tou lew, "8a 3anar8w, apokleietai na eftia3e" alla...mougga apo tote....

Aplo kai xoris kostos problima...pou mporei na se steilei sto Dromokaitio....:lol:

:wave2: :wave2:

melsaltas
09/09/2005, 09:24
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο GOLLUM

HEPC0&BECKER

Innersense
09/09/2005, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
ebgale to ma3imadi, to troxise kai mou leei fuge twra.

Διευκρινιστική ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς

Σου έβγαλε τη βίδα που συγκρατεί τα κάγκελα στο κέντρο της μηχανής (πάνω από το ψυγείο λαδιού) και σου τρόχισε τον αποστάτη; (τον μεταλλικό κύλινδρο που από μέσα του περνάει η βίδα και φροντίζει να σφίγγει πολύ).

Κανένα λαστιχάκι δεν σου έβαλε εκεί ή οτιδήποτε άλλο υλικό αντικραδασμικής φύσεως;

Ευτυχώς που βρέθηκε κάποιος πάντως να το παραδεχτεί, να το ψάξει και να πάει να το διορθώσει γιατί όσους κατόχους ρωτάω μου το παίζουν ότι τα κάγκελα είναι μια χαρά και ότι δεν ακούγεται - δεν νιώθουν τίποτα. Αναρωτιέμαι αν την έχει πάει κανένας βόλτα χωρίς κάγκελα να δει τι πάει να πει ¨δεν ακούγεται τίποτα¨...

Παρεμπιπτόντως σε αρκετά V-Strom σταθμευμένα έχω δει τις πάνω τάπες των βιδών πάνω στο πλαίσιο φαγωμένες, από το μπάσε βγάλε, πράγμα το οποίο συμβαίνει ότι το αφεντικό της μηχανής κάποια ανησυχία είχε με τα κάγκελα και το έψαχνε το θέμα σκαλίζοντας...

THEOD
09/09/2005, 17:24
Ρε σεις βαλτοί είστε και πάτε να με βγάλετε τρελλό ???

Ειλικρινά μιλάω δεν έχω παρατηρήσει κάτι με τα κάγκελα και δεν είμαι και κανένας χθεσινός....Πιστεύω ότι αν έτρεχε κάτι περίεργο τι στο διάλο θα το είχα παρατηρήσει...

Να δείς μου θα μου μπεί η ιδέα και θα αρχίσω να ακούω θορύβους στα καλά καθούμενα....:eyepop:

Innersense
09/09/2005, 19:50
Μπαμπά THEOD (Έχεις το χίλια γι' αυτό είσαι μπαμπάς)

Καταρχήν κανένας δεν είπε ότι το κάνει σε ΟΛΑ τα κάγκελα [όπου ΟΛΑ = α) όλους τους τύπους-μάρκες κάγκελα, β) όλες τις τοποθετήσεις (ο οποιοσδήποτε σωστός μάστορας μπορεί να το προσέξει λίγο στην τοποθέτηση και να πάνε όλα μέλι γάλα χωρίς περαιτέρω μπλεξίματα, πράγμα σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα)]. Να σημειωθεί ότι τα δικά σου κάγκελα είναι GIVI ενώ τα δικά μου όχι (πάντως τα βλέπω εξίσου συχνά και σε άλλα V-Strom).

Ο συντονισμός στον οποίο αναφέρομαι δεν είναι κάτι το οποίο παίρνει τα αυτιά ή δημιουργεί σεισμό στο τιμόνι. Για να μην αναρωτιέμαι λοιπόν άδικα αν είναι ιδέα μου ή όχι δοκίμασα και μια βόλτα βγάζοντας τα κάγκελα όπου και η υποψία μου επιβεβαιώθηκε.

Ο συντονισμός παρατηρείται ανοίγοντας το γκάζι από τις 5000 στροφές και πάνω και θα μπορούσαμε να πούμε ότι ένα από τα πολύ χαρακτηριστικά του σημεία είναι στις 6100 rpm.

Οι τιμές των στροφών σαφέστατα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικές για το DL1000, αλλά έτσι κι αλλιώς κανένας δεν είπε ότι συμβαίνει σε ΟΛΑ.

Ηρεμία και πάλι στο μικρό Γαλατικό χωριό λοιπόν...

DPF
10/09/2005, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
διάβασα σε ξένο site οτι βγάζουν κάποιους κραδασμούς στις 5000 στρ. σας εχει παρουσιαστει τιποτα τέτοιο?? στη suzuki μου είπανε οτι κάνουν 120 Ε ανώ σε ενα αλλο καταστημα 105 μπορει να είναι πιο παλιά τα φθηνότερα και να εχουν διαφορές με τα καινούρια ή απλά η suzuki τα βαράει περισσότερο??
Τέλος και πιό σημαντικό, προστατεύοθ7ν σε τουμπα (λογική , οχι σαβούρδα) η όχι

ευχαριστώ

ΚΑΙ ΕΓΩ GIVI ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΤΗΣ SUZUKI. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ BP100 ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ .ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΡΩΤΑ.
ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ.

:beer:

makaronachis
10/09/2005, 00:42
Λοιπόν παιδάκια,τα κάγκελα αν δεν έχουν τον αποστάτη στο σημείο που ενώνονται μπροστά από το ψυγείο,συντονίζουν μετά τις 5000-6000 στροφές.Έχω v-strom 650,κάγκελα της givi τα οποία τα πήρα μαζί με τη μηχανή.Αυτός που τα τοποθέτησε δεν θεώρησε αναγκαίο να βάλει τον αποστάτη.Όταν το έστρωσα και άρχισα να το πατάω πιο πολύ από 5000 στροφές ακουγόταν ένας μεταλικός θόρυβος.Ήταν ο συντονισμός από τα κάγκελα.Πήγα στο Δημητρόπουλο,τον αντιπρόσωπο της givi και μου έδωσε ένα αποστάτη τον οποίο τοποθέτησα μόνος μου.Έκτοτε συτός ο έντονος συντονισμός ΄ξεπεράστηκε.Παρόλαυτα έχω ακόμα την αίσθηση και ολίγον τη βεβαιότητα οτί τα κάγκελα συντονίζουν και αίναι υπεύθυνα για κάποιυς κραδασμούς.Οδήγησα το v-strom ενός φίλου μου που φορούσε και αυτό κάγκελα της Givi με τη διαφορά οτί αυτά είχαν μια ένωση ακόμα παραπάνω.Είχαν ένα πρόσθετο κομάτι σίδερο.Οι κραδασμοί δεν ήταν τόσο αισθητοί.Αυτά!Επίσης όσοι έχουν τοποθετήσει κάγκελα της givi να ξέρουν οτί θέλουν συχνά σφίξιμο επειδή με τους κραδασμούς ξεσφίγγουν.Και μάλιστα γερό σφίξιμο.Πάντως σε τούμπα πρέπει να προστατεύουν αν και ευτυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει.Της hepco and becker καλά φαίνονται αλλά τα givi ανεβαίνουν πιο ψηλά και προστατεύουν περισότερο το φέρινγκ.Ουφ τελείωσα!Γεια σας

makaronachis
10/09/2005, 01:00
Κι άλλες γνώμες εδώ

http://www.stromtrooper.com/forum/viewtopic.php?t=297


http://www.stromtrooper.com/forum/viewtopic.php?t=844&highlight=givi+crash+bars

transalpboy
13/03/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο GOLLUM

HEPC0&BECKER



ΦΙΛΕ ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ HEPCO&BECKER ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΣΙΔΕΡΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΓΓΕΛΟ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ!!!!!!!!!!!!!ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ..
ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΗΣΩ ΜΕ ΗΛΕΚΤΟΚΟΛΗΣΗ!!!!!:eek: :eek: :eek: :eek:
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!:eyepop: :eyepop:
ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΗΣΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ??ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ??ΔΕ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 180 ΕΥΡΩ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑPPA ΕΧΟΥΝΕ 110???

costas81
13/03/2006, 14:10
τα καγκελακια τρεμουν!
Αν ειναι σωστος ο μαστορας που τα εβαλε τρεμουν απλα λιγοτερο αλλα οι τριγμοι δεν εξαφανισζονται τελειως
Βαλτε καγκελακια suzuki να ακουτε μονο μοτερ!

tzimakos
11/04/2006, 13:02
Istera apo 2500 ksenoiasta xiliometra me to strom to mono mou parapono einai o enoxlitikos thorivos apo ta kagkela Givi.Den eixa diavasei ta sxetika sto forum k mexri na to entopiso spasan ta neyra moy.To antimetopisa me ena thermosistellomeno iliko giro apo to "daxtilidi" pou prokalei to thorivo.Thorivos telos, ostoso o syntonismos eksakolouthei na simvainei stis 5500 rpm. Ektos apo tin mikri enoxlisi sta xeria stis sigkekrimenes strofes exo tin aporia mipos makroprothesma o syntonismos epivarinei to plaisio dedomenou oti oles oi doniseis metaferontai sto plaisio:dizzy: Doste mou ta fota sas...

costas81
11/04/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimakos
Istera apo 2500 ksenoiasta xiliometra me to strom to mono mou parapono einai o enoxlitikos thorivos apo ta kagkela Givi.Den eixa diavasei ta sxetika sto forum k mexri na to entopiso spasan ta neyra moy.To antimetopisa me ena thermosistellomeno iliko giro apo to "daxtilidi" pou prokalei to thorivo.Thorivos telos, ostoso o syntonismos eksakolouthei na simvainei stis 5500 rpm. Ektos apo tin mikri enoxlisi sta xeria stis sigkekrimenes strofes exo tin aporia mipos makroprothesma o syntonismos epivarinei to plaisio dedomenou oti oles oi doniseis metaferontai sto plaisio:dizzy: Doste mou ta fota sas...

Βαλτε καγκελακια suzuki να ακουτε μονο μοτερ!

deminio11
18/04/2006, 21:02
Loipon kalispera se olous evala extes kagela KAPPA alla to gnosto provlima pou eixan oloi irthe kai se mena !!!

Giro stis 6000 strofes sintonizei arketa dinata otan afino to gazi kirios !!!

Exo filo mai ta idia kagela alla den tou kanoun thorivo .Diavasa oti merikoi apo emas evala kati anamesa sto simio pou enonoun ta kagela brosta apo to psigio !!

As voithisei kapios re paidia me mia gnomi giati pao na trelatho !!

Eixa sinithisei pou tis ta exona kai den akouga tipota kai tora mou kakofenetai!!!

Efxaristo !!!

Random
18/04/2006, 22:47
εμενα τα τζιβι μου κοπηκαν 2 φορες στο πανω δεξι ακρο λογω συντονισμων..Τωρα μου τα αλλα ξε δωρεαν η τζιβι και τα ακρα που πιανουν πανω στο σασσι της μηχανης ειναι ολα σπαστα δλδ αποτελουνται απο 2 τμηματα και ετσι ουτε κραδασμοι ουτε σπασιματα...:winka:

deminio11
19/04/2006, 06:06
kai emena ta kappa den einai kollita einai kremasta alla ti leme tora afou ta idia einai kappa kai Givi !!!

Esteila e-mail ston antoiprosopo gia na do mipos exei kapia lisi tin opoia den efarmose to magazi pou ta evala!

ante na doume pas na valeis kati stin mixani sou kai olo provlimata einai !!

deminio11
20/04/2006, 19:22
Loipon elava e-mail apo ton antoiprosopo kai tha ithela na po ena megalo bravo gia tin grigori apantisi tous !!!!

Mou eipan episis na peraso apo to katastima motomarket stin leoforo Sigrou kai na zitiqo kapio atomo gia na dei tin topothetisi pou exoun kanei kai na me voithisei sto provlima mou !!!

Sto e-mail pou elava ipirxan kai

fotografies me ola ta exartimata pou

eprepe na eixan xrisimopoiithe gia tin

topothetisi :eyepop:

Bravo kai pali gia ton eppagelmatismo tous pou leipei aftin tin epoxi apo polous!!!

Pantos stin suzuki pou piga mou eipan oti boroun na to ftiaxoun troxizontas ligo ton apostati kai vazontas silikoni ekei pou enonoun ta kagela !!!

kconst
26/04/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από deminio11
Sto e-mail pou elava ipirxan kai
fotografies me ola ta exartimata pou
eprepe na eixan xrisimopoiithe gia tin
topothetisi

Δώσε και σε μας ρε μπάρμπα!
Κοινοποίησε τις φωτό να ξέρουμε και εμείς τι γίνεται...

suzukimaniac
04/06/2006, 23:45
αλλος ενας θα προστεθει στην παρεα....Και εγω παρατηρησα στο στρομακι μου αυτον τον θορυβο...Στις συσγκεκριμενες στροφες...
Μιας και ειμαι κοντα, θα περασω και γω οπως ενας αλλος φιλος απο τον μαντη για να βρω την υγεια μου...ελπιζω....

Vstrommer71
05/06/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
εμενα τα τζιβι μου κοπηκαν 2 φορες στο πανω δεξι ακρο λογω συντονισμων..Τωρα μου τα αλλα ξε δωρεαν η τζιβι και τα ακρα που πιανουν πανω στο σασσι της μηχανης ειναι ολα σπαστα δλδ αποτελουνται απο 2 τμηματα και ετσι ουτε κραδασμοι ουτε σπασιματα...:winka:
Το αυτο και σε εμενα,μολις παρατηρησα οτι παλι εσπασε το δεξι πανω στην κολληση.Ξανα στους Givi για αλλαγη(το ειχα αλλαξει μια φορα ηδη).Παντως οι κραδασμοι δεν με ενοχλουν,εχω βαλει χωματινα:D :D :D

Respect
17/09/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Eγώ πάντως στο 1000άρι έβαλα τα κάγκελα της GIVI και δεν έχω παρατηρήσει κάποιον τριγμό ή ύποπτο κραδασμό που να μπορώ να πώ ότι οφείλεται σε αυτά...
Δεν έχω όμως 100% άποψη γιατί τα κάγκελα φορέθηκαν από καινούργιο και δεν το έχω οδηγήσει χωρίς αυτά...

Πάντως φαίνονται στιβαρά ....(φυσικά δεν έχουν τεσταριστεί....φτου, φτου, μακριάαααα !!!)

Δες τα...:wave2: :wave2: :wave2: Ούτε εγώ ακούω κάτι. :alien:

FASTER DRIVER
19/09/2006, 06:16
Στα κάγκελα της GIVI και της KAPPA που είναι περίπου τα ίδια χρειάζεται λίγο προσοχή γιατί φτάνουν κάπως ψηλά και καλύπτουν μέρος των πλαϊνών πλαστικών. Αυτό αν και αρχικά φαίνεται για πλεονέκτημα σε περίπτωση πτώσης εν κινήσει υπάρχει σοβαρή περίπτωση το κάγκελο να πιέσει το πλαϊνό καπάκι και στην συνέχεια να πιέσει και το ρεζερβουάρ που βρίσκεται μέσα από το πλαϊνό καπάκι.
Την έχω πατήσει και γι’ αυτό λέω τα παραπάνω. Ο μάστορας μάλιστα που έφτιαξε την μηχανή μετά την πτώση μόλις είδε τα κάγκελα τσέκαρε αμέσως το ρεζερβουάρ αν και δεν φαινόταν ότι έχει πρόβλημα και μου είπε ότι την έχουν πατήσει και άλλοι.
Τα μόνα κάγκελα που δεν έχουν πιθανόν τέτοιο πρόβλημα (γιατί σταματούν χαμηλότερα από τα πλαϊνά καπάκια) είναι τα SW-Motech και αυτά που βάζει η Suzuki τα οποία μάλλον είναι ίδια με τα SW- Motech.

suzukimaniac
14/10/2006, 19:58
Pε παιδια μολις παρατηρησα οτι και σε μενα το δεξι καγκελο στο υψος που ειναι οι βιδες εχει σπασει!!!Το μηχανακι εχει πεσει μονο μια φορα απο αυτη την πλευρα και δεν νομιζω να δικαιολογειται να σπαει τοσο ευκολα....Αληθεια ξερει κανεις καποιο τηλεφωνο, διευθυνση της GIVI για να το παω? Κλεινοντας περιπου 2 χρονια, υπαρχει περιπτωση για αντικατασταση χωρις επιβαρυνση η παμε για καινουρια....?

Respect
09/11/2006, 23:00
ΚΛΑΨ!!! :a022: :bawl: :bawl: :bawl: ΜΟΥ ΈΣΠΑΣΕΕΕΕ.... :cry: :bawl: Αριστερά στη βίδα κάτω.. :a018:

karamoto
10/11/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
εμενα τα τζιβι μου κοπηκαν 2 φορες στο πανω δεξι ακρο λογω συντονισμων..Τωρα μου τα αλλα ξε δωρεαν η τζιβι και τα ακρα που πιανουν πανω στο σασσι της μηχανης ειναι ολα σπαστα δλδ αποτελουνται απο 2 τμηματα και ετσι ουτε κραδασμοι ουτε σπασιματα...:winka:

Συμφωνώ απολύτως. Αυτή την στιγμή τα Kappa-Givi που κυκλοφορούν είναι αυτά τα σπαστά. Τα παλιά και πιο εύκολα παρουσιάζανε τριγμούς και σπάγανε από κραδασμούς. Η αντιπροσωπία γνωρίζει το πρόβλημα των παλιών και σου τα αλλάζει άμεσα. Σε εμένα δεν ακούγόταν τίποτα ούτε με τα παλιά ούτε με τα καινούργια.

Δυστυχώς σε εμένα έχουν δοκιμαστεί κιόλας (μόλις πάρω και τα λεφτά από την ασφαλιστική θα ακολουθήσει πλήρης αναφορά για να δείτε και τι παίζει με κόστος ανταλακτικών σε ένα μικροατύχημα ~3000Ε). Τα κάγκελα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν έχω πέσει με άλλα αλλά από το σχήμα τα Kappa προσφέρουν κάλυψη πολύ πιο ψηλα από άλλα.

Εγώ προσωπικά αυτά έβαλα και μετά το ατυχημα γιατί είμουν ευχαριστημένος.

liberto
11/11/2006, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Συμφωνώ απολύτως. Αυτή την στιγμή τα Kappa-Givi που κυκλοφορούν είναι αυτά τα σπαστά. Τα παλιά και πιο εύκολα παρουσιάζανε τριγμούς και σπάγανε από κραδασμούς. Η αντιπροσωπία γνωρίζει το πρόβλημα των παλιών και σου τα αλλάζει άμεσα. Σε εμένα δεν ακούγόταν τίποτα ούτε με τα παλιά ούτε με τα καινούργια.

Δυστυχώς σε εμένα έχουν δοκιμαστεί κιόλας (μόλις πάρω και τα λεφτά από την ασφαλιστική θα ακολουθήσει πλήρης αναφορά για να δείτε και τι παίζει με κόστος ανταλακτικών σε ένα μικροατύχημα ~3000Ε). Τα κάγκελα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν έχω πέσει με άλλα αλλά από το σχήμα τα Kappa προσφέρουν κάλυψη πολύ πιο ψηλα από άλλα.

Εγώ προσωπικά αυτά έβαλα και μετά το ατυχημα γιατί είμουν ευχαριστημένος.

Καππα απο πού και πόσο?

karamoto
13/11/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberto
Καππα απο πού και πόσο?

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω τα kappa ή τα Givi. Νομιζς ότι τα προιόντα τους ταυτίζονται.

Αυτά που έχω εγώ τα φέρνει το moto market.

thrax
13/11/2006, 10:25
To moto market νομιζω φερνει μονο kappa

karamoto
13/11/2006, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
To moto market νομιζω φερνει μονο kappa

Άρα έχω τα kappa.

Παρότι πάντως δεν τα είχα αγοράσει από το moto market όταν μου έσπασαν τα ελατωματικά (η πρώτη φουρνιά) είμουν στην Κρήτη και αρκούσε μια φωτογραφία από κινητό και ένα mail για να μου στείλουν καινούργια σε μαγαζί της επιλογής μου. Και μόνο για αυτή την αντιμετώπηση (σπάνια για Ελληνική αντιπροσωπία) θα προτιμούσα τα Kappa.

Respect
13/11/2006, 15:10
Εγώ επειδή τα είχε η μηχανή επάνω όταν τη πήρα δυστυχώς δε μπορούσα να διεκδικήσω τίποτα και από κανέναν :mad: Έτσι πριν αγοράσω καινούρια αποφάσισα να επισκευάσω τα παλιά. Πηγα σε στράντζα και έφτιαξα ένα σίδερο σε σχήμα Π το οποίο έκοψα μετά σε μικρότερα κομάτια δημιουργώντας έτσι μερικά καινούρια "αυτιά" :smilea: Κόστος 5€. Κόλλησα το παλιό που ειχε σπάσει στη ραφή και είχε χαθεί στο δρόμο + δύο ακόμα ακριβώς από κάτω για extra κράτημα :smokin: Κόστος 10€ Η κόληση έγινε σε εξατμισάδικο διότι χρειαζόμουν argon. Κατόπιν πήγα στο μαγαζί που είχα πάρει αυτά εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26037 και ο θαυματουργός αυτός κύριος μου έδωσε γυαλόχαρτο + ειδικό σφουγγάρι για τρίψιμο, spray αστάρι και spray χρώμα ματ μαύρο. Κόστος 14.40€. Τέλος πήγα σε ένα σιδιροπωλείο και αγόρασα βίδα, παξιμάδι + βίδα αποστάτη. Κόστος 1.50€. Σύνολο για όλα 30.90€.
Περιμένω να στεγνώσουν για να τα τοποθετήσω..ελπίζω να μη μου ξέφυγε κατι.. :beer:


69335

Respect
13/11/2006, 15:12
Άβαφο από κοντά.


69336

Respect
13/11/2006, 15:13
*


69338

Respect
13/11/2006, 15:17
**


69339

Respect
13/11/2006, 15:53
Μου αρέσει και βαμένο τελικα..


69345

Respect
13/11/2006, 18:10
Ράβε ξήλωνε.. κατά τα άλλα..όλα κομπλέ!!! :a013:


69351

Respect
05/03/2007, 17:34
Τώρα τελευταία είχαν αρχίσει και έτριζαν πάλι. Τα έσφιξα και πιστέψτε με σταμάτησαν!!

Αλλά καλό σφίξιμο!!!

:D :D :D


80114

costas81
05/03/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τώρα τελευταία είχαν αρχίσει και έτριζαν πάλι. Τα έσφιξα και πιστέψτε με σταμάτησαν!!

Αλλά καλό σφίξιμο!!!

:D :D :D


καλα οι αλλες φωτο!!!!



αλλα και αυτη για την βγαλεις στο μπαλκονι βγηκες παλι!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Respect
05/03/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
καλα οι αλλες φωτο!!!!



αλλα και αυτη για την βγαλεις στο μπαλκονι βγηκες παλι!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Έχω τους λόγους μου.. :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kalamaria
06/06/2007, 14:00
τελικα παιδια ποιο ειναι το συμπερασμα Givi η kappa η τα μανισια?

miraze
06/06/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
τελικα παιδια ποιο ειναι το συμπερασμα Givi η kappa η τα μανισια?

Αν και έχω τα GIVI θα έλεγα...................HEPCO & BECKER.

costas81
07/06/2007, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
τελικα παιδια ποιο ειναι το συμπερασμα Givi η kappa η τα μανισια?



μαμα και παλι μαμα!


:winka:

kalamaria
08/06/2007, 13:38
θα παρω μαμα

scott
25/08/2008, 14:33
πριν λιγες μερες πηρα ενα dl650 abs '08 και θελω να του βαλω καγκελα Givi.Μου ειπαν οτι τα Givi που δινει για το dl1000 ειναι πιο ψηλα και προστατευουν καλυτερα.

Ξερει καποιος αν κανουν τα καγκελα της Givi για το dl100 στο dl650 ;
Ποιο κωδικο προιοντος εχουν και τι κοστος αγορας;

kalant
25/08/2008, 14:52
τα givi κανουν πολυ καλη δουλεια μαγκες, τα δοκιμασα προσφατα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64399)...

SOTHRHS
25/08/2008, 17:13
ΒΑΛΕ HERCO & BEKKER ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.Α..... ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ GIVI.ΕΝΕΙΚΤΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ :cool: :D

scott
25/08/2008, 20:56
ποιο απο τους δυο τυπους Givi θα πρεπει να παραγκειλω; ΤΝ 532 ή ΤΝ528

costas81
29/08/2008, 16:14
δεν μπορώ να σας βάλω φώτο δυστηχώς για να σας δείξω τι δουλειά κάνουν τα κάγκελα της suzuki μιας και εκρεμεί δικαστήριο αλλά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο καλά προστατεύουν το μηχανάκι!!

Innersense
08/07/2010, 11:56
Edit...

Θα επανέλθω στο θέμα

Random
10/07/2010, 15:15
εγω παντως παιδια παροτι εχω καγκελα givi εδω και 6 χρονια που εχω την μηχανη προσωπικα δεν θα τα ξαναεβαζα γιατι παιδευτηκα πολυ μεχρι να βρω τροπο να τα σφιξω ετσι ωστε να μην τριζουν και να μην συντονιζουν...ιταλικα γαρ βλεπεις....επισης τωρα τελευταια πεταξαν και λιγες σκουριες. θα μου πεις τριψιμο και βαψιμο δεν ειναι τιποτα αλλα αντε να τα βγαλεις τωρα...αν γνωριζετε αλλη μαρκα που να σφιγγουν σωστα και να μην χρειαζονται loctite και αλλες πατεντες βαλτε τα και ας μην ειναι τοσο ομορφα οσο τα givi...

imba
20/10/2010, 09:44
Οποτε ενας γρηγορος συνοψισμος kappa,givvi,mama suzuki,hepco????
Ο μηχανικος μου προτεινε givi παρεπιπτοντως.

Ευχαριστω.

Αταίριαστος
20/10/2010, 16:33
Τα μαμά-SUZUKI έχε υπόψη σου ότι είναι γερμανικά της MOTECH, μπορεί να μην αποτελούν ολόκληρο "κιγκλίδωμα" αλλά είναι τα πιό ελαφρά από όλα και προκαλούν τους λιγότερους συντονισμούς/κραδασμούς σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Τα πουλάει η Μοτορόδα με δωρεάν τοποθέτηση περίπου 100 ευρώ.
Στο δικό μου '06 φοράω, από όταν ήταν καινούργιο, κάγκελα GIVI.
Προσφέρουν ικανοποιητική προστασία, όμως συντονίζουν αρκετά, είναι βαριά και... σκουριάζουν κοντά στα σημεία επαφής με το πλαίσιο.
Υποκειμενικά, τα θεωρώ πιό όμορφα από τα μαμίσια, όμως αν ξαναλλάξω κάγκελα τα μαμίσια θα βάλω γιατί είναι ελαφρότερα.

imba
21/10/2010, 07:48
Ευχαριστω για τη γνωμη σου φιλε μου.Δηλαδη ποση διαφορα να εχουν σε βαρος και μην ξεχνας καγκελα για προστασια βαζουμε οχι για ομορφια αλλιως θα εβαζα μανιταρια...

Αταίριαστος
21/10/2010, 20:03
Φίλε imba, δυστυχώς οι μεγάλες σιδεριές προσθέτουν και μεγάλο αναρτώμενο βάρος..
Δεν τα έχω ζυγίσει για να σου αναφέρω ακριβώς τη διαφορά, όμως συγκρίνοντας (οπτικά) τη διατομή των σωλήνων σε συνάρτηση με το συνολικό μήκος τους, πρέπει τα GIVI να έχουν το διπλάσιο βάρος από τα SW-MOTECH.
Το πλεονέκτημα των γερμανικών έναντι των Ιταλικών είναι ότι δεν συντονίζουν και δεν συμβάλουν στην αύξηση των ενοχλητικών κραδασμών.
Να σου πώ ότι όταν το μηχανάκι ήταν καινούργιο, τα κάγκελα GIVI συντονίζονταν και είχαν κραδασμούς ανάμεσα στις 6.200 έως τις 6.600 περίπου σ.α.λ.
Τώρα που έχει 53.000 απροβλημάτιστα χλμ. δεν συντονίζονται μόνο από τις 6.500 έως τις 7.000 σ.α.λ.
Σε οποιοδήποτε άλλο φάσμα στροφών πλέον παρουσιάζουν ενοχλητικό γαργάλημα.

Πρακτικά τώρα:
Στις 12.000 χλμ. γλίστρησε ο μπροστινός τροχός μάλλον από υγρά ψυγείου χυμένα στη Βασ.Σοφίας, με 60-70 χλμ.Το μηχανάκι σύρθηκε από δεξιά καμιά 10αριά μέτρα.
Έσπασε η βάση μαρσπιέ και το πεντάλ φρένου, γδάρθηκε το πλαστικό προστατευτικό της εξάτμισης και η μανέτα του μπροστινού φρένου, και τα κάγκελα ψιλιστράβωσαν από την επαφή με την άσφαλτο και κόλλησαν πάνω στο δεξί πλαστικό καμμάτι του φαίρινγκ και το χαράκωσαν.
Επομένως τα κάγκελα δεν προστάτεψαν, αν δεν υπήρχαν δε θα γίνονταν γρατζουνιές γιατί το μηχανάκι σερνόταν με τα μαρσπιέ μπρός-πίσω, το αντίβαρο του τιμονιού που δεν στράβωσε (φαγώθηκε το αντίβαρο) και το προστατευτικό της εξάτμισης.
Αλλάχτηκε το "λαβωμένο" κομμάτι του φαίρινγκ, όμως μέσα στο καλοκαίρι, καβαλώντας ένα πεζοδρόμιο ακούμπησα σε ένα από τα πράσινα σιδερένια κολωνάκια του δήμου Αθηναίων.
Δυστυχώς η κορυφή από το κολωνάκι είναι ψηλότερη από τα κάγκελα GIVI και έκανε με το ακούμπημα ένα μικρό σημαδάκι, αναμνηστικό της... στενής επαφής.
Θεωρώ ότι ειδικά στην πρώτη περίπτωση (σύρσιμο) αν είχα τα μαμίσια που είναι πιό μαζεμένα και δεν εξέχουν, δεν θα ακουμπούσαν στην άσφαλτο και δεν θα στράβωναν.

Το μόνο αρνητικό αισθητικά για μένα, είναι οι ασημί ασουλούπωτες βίδες με τις οποίες¨"δένουν" τα μαμίσια πάνω στον σκελετό.

imba
22/10/2010, 07:47
Mου αρεσε παρα πολυ που παραθεσες τις εμπειριες σου σκεφτομενος οτι επειδη givi πιο ψηλα πιο καλα.Αποτι μου λες ομως ισχυει το αντιθετο.Και ο συντονισμος στα αληθεια ειναι προβλημα.Σου φενεται οτι κατι εχει η μηχανη χωρις να εχει προβλημα.Θα παω στο μηχανικο μου για αλλαγη δεξιου φαιρινγκ και εγω τουμπα βλεπεις και θα το συζητησω λιγο να δω.Εξουσιοδοτημενος ειναι δε νομιζω να δυσκολευτει αν καταληξουμε στα μαμα να μου τα βρει.Να σαι καλα.

imba
05/11/2010, 08:54
Παιδια τοποθετησα τα καγκελα της givi και δεν γινοταν να μην εχω και εγω αυτο το συντονισμο(τριξιμο) οποτε λεω σημερα μετα τη δουλεια να ξηγηθω σιλικονη αναμεσα στα σιδερα και εναν αποστατη που εχει συμφωνειται?

ESCOBAR1
06/11/2010, 11:04
ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΤΙΚΗ ΜΑΥΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΦΗΝΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΑΠΛΟ!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: ;) ;) ;)

tazakos
21/11/2010, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ESCOBAR1
ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΤΙΚΗ ΜΑΥΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΦΗΝΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΑΠΛΟ!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: ;) ;) ;)
+650

imba
22/11/2010, 07:27
Για σου ρε Γιαννη μαγκα.Χαρος εδω!!!