PDA

View Full Version : Bmw F650gs 2001.Ποια εξατμιση, φιλτρο κτλπ..



Brwmogazos
12/12/2011, 10:04
Καλημερα παιδες.

εχω ενα BMW F650GS ABS του 2001.

και θελω να το βελτιωσω λιγο σε καποιους τομεις.

καταρχας για εξατμιση...

Τι προτεινετε? Φυσικα πρεπει να ξυλωθουν τα διπλα τελικα και να μπει μονο μιας και τα sebring kai remus που εχω δει ειναι πανακριβα.

αρα παμε σε κατι αλλο.

απο εξω εχω βρει τα two brothers και gpr και τεινω προς το δευτερο...

http://www.gpr.it/gpr/prodotti/GPE_POPPY_rnd1316166661863.jpg

αυτο ειναι το GPR το 'αγωνιαρικο' λουκ ας το πουμε.

Ειναι κωνικο το τελικο και δεν ξερω κατα ποσο θα του πηγαινει.

και της two brothers

http://www.bikebits4you.com/images/F650GS_2001.jpg

το καρμπον οχι ανοξειδωτο.

Απο ηχο αποτι εχω καταλαβει δεν θα γινει καγκουρικο αλλα θα εχει πιο εντονη φυσικα χροια και ενταση. Δεν εχω κανα μοταρντ για να με ακουει ολη η γειτονια :p

Απο power commander και τετοια τα ξεχνω γιατι λιγο που εψαξα ειδα οτι δεν παιρνεις τιποτα παρα μονο καλυτερη αποκριση...

παμε σε φιλτρο αερα...της KN λογικα

http://www.justmotorcycleexhausts.com/media/13/a20791e1314feb450facc_m.jpg

μαζι με το σφουγγαρακι για βελτιωση της αποκρισης.

Κανα τακακι καλυτερο υπαρχει?

Καμια βασουλα για GPS σαν αυτα του αυτοκινητου?

Κανενα καλυτερο grip μιας και τα μαμα εχουν φθαρει αρκετα?

Εκανα προσφατα σερβις αλλα δεν αλλαξα λαδια στις μπουκαλες

30 κατι χιλιαδες χιλιομετρα εχει. Ηθελα να το ψαξω πρωτα ισως για κατι καλυτερο κτλπ.

Τις αποψεις σας παιδες...

ευχαριστω!

MikeG
12/12/2011, 13:28
& οι 2 εξατμίσεις που αναφέρεις είναι μια χαρά. Εννοείτε πακέτο θα πάρεις και φίλτρο αέρα.
Τακάκια καλύτερα, δες τα EBC, όμως εννοείς καλύτερα από τα Brembo?
Βάση για GPS, βγάζουν πολλές εταιρείες. Κάνε μια αναζήτηση, πχ στο www.motoraid.eu , αλλά θα βρεις και φθηνότερα. Ψάξου και στο ebay.

Λάδια στο μπροστινό δες της Valvoline. Grips μπαίνει οτιδήποτε, είτε έχεις θερμενόμενα, είτε όχι, αρκεί ο μηχανικός σου να είναι μάστορας και να προσέχει να μη σου κόψει τις αντιστάσεις. Μπορείς να δεις της Progrip.

Καλά χιλιόμετρα. Του 2001 & έχεις μόνο τόσα?

Brwmogazos
12/12/2011, 13:44
Καλησπερα και σε ευχαριστω για τις απαντησεις!!!!

Την μηχανη την ειχε αγορασει ο πατερας μου μιας και εγω και ο αδερφος μου ειχαμε βλεψεις για supersport...την ειχε παρει για να μας αποτρεψει απο το να 'σκοτωθουμε΄αχαχαχ


τεσπα δεν μπορω να πω οτι δεν τα καταφερε. Και εγω και οα δερφος μου 31 και 32 χρονων σχεδον ακομα δεν καναμε το βημα (hayabusa k S1000rr) ακομα...

Μπλεξαμε με αυτοκινητα και βελτιωσεις (εγω περισσοτερο, σφυριλατα, big turbo κτλπ) και η μηχανη ηρθε σε 2η μοιρα.

Την παιρναμε λοιπον μονο καμια βολτα το καλοκαιρι. Ο πατερας μου ζητημα τοσα χρονια να την εχει καβαλησει 10 φορες...

αρα εχει μολις 30 000 χιλιομετρα. Ειμαστε και ψειρες αρα ειναι σε αψογη κατασταση.

Ειπα λοιπον νατην χρησιμοποιησω σαν πρωτο μεσο μετακινησης πλεον μιας και το αμαξι μου ετσι που εφτασαν τα πραγματα ειναι μονο για ΣΚ.(το πολυ σκαλισμα αυτα εχει).

Τεσπα αρα το καπαρωσα για δικο μου πλεον μιας και ημουν ετοιμος για κανα Ζ1000 η hayabusa. Στο εργοταξιο ομως που δουλευω θα λυπαμαι να κυκλοφορησω ενα απο τα δυο. Αρα υπομονη λιγο ακομα και θα κρατησω το GS για λιγο καιρο λεω.

Σορρυ για το οφ...


Την εξατμιση δεν την εχω δει φορεμενη και δεν ξερω και το θορυβο θα βγαλει...τεσπα οτι ειναι ειναι...

Φιλτρο bmc η ΚΝ βλεπω.
Τακακια πιο καλα ελεγα οταν ερθει η ωρα μιας και ακομα καλα κρατουν απο φθορα. Αν θαναι καλυτερα απο μπρεμπο ακομα καλυτερα.
Υπο αλλες συνθηκες θα τουχα ριξει μαργαριτες, υψηλης τρομπες, τακακια κτλπ κτλπ αλλα θελω να κρατηθω γιατι δεν θελω το GS για 100 χρονια. Αλλα προσωρινα προς το παρον.
Ευχαριστω για το λινκ, θα το κοιταξω.
Λαδακια ισως αλλαξω και μονος μου θα δουμε. Grips οχι θερμαινομενα, θα το κοιταξω...ελπιζω να μπορεσω να τα αλλαξω μονος...κατεβασα το σερβις μανουαλ.

Καθρεπτες σιγουρ αθελω αλλους αφου μετα τα 120 κλεινουν.

Λαστιχα αφου βγαλαμε ενα σετ Michelen anakee off βαλαμε τα turance birdgestone αν θυμαμαι καλα...εχουν περασει και χρονια τωρα.

Το ξερω πως το μηχανακι αυτο δεν κανει για ξεκ@υλωμα αν και στριβει μεχρι μαρσπιε αλλα θελω να τοφερω λιγο περισσοτερο στα μετρα μου...για να το απολαμβανω περισσοτερο.

Brwmogazos
16/12/2011, 09:00
Τελικα παραγγειλα την GPR και την εστειλαν χθες αρα θα την παραλαβω συντομα.

Το ιδιο και με το φιλτρο αερα.

Την επελεξα γιατι ποιοτικα δειχνει πολυ καλη και γιατι μαζι της αγορασα και σιγαστηρα για κανα μελλοντικο ΚΤΕΟ να γλιτωσω τα λυσε δεσε. 332 συνολο.

Μαρεσε περισσοτερο η εξαγωνη η race guns...η οποια ειχε κοστος 280 ευρω αλλα σιγαστηρα δεν επαιρνε :(

Ειδωμεν....

Brwmogazos
27/12/2011, 13:48
http://www.youtube.com/watch?v=RJZymPAY-9Q

Βιντεο φορεμενη.

Απο θορυβο αστα να πανε...σαν κανονι...σαν μοταρντ ενα πραμα...

Θα παιξω με ταπες γιατι δεν την παλευεις.

Φυσικα και στο βιντεο δεν ακουγεται ακριβως οπως ειναι...και εχω βαλει και τον μπροστα σιγαστηρα και εχει κοψει λιγο και ενταση και χροια

με τον πισω κανει σαν φλωρικο αρα θα το ψαξω...θα πειραματιστω

Απο εφαρμογη τωρα το λινκ παιπ ειναι λαθος.

Λαθος σε διατομη.

αντι για 42 χιλιοστα οπως ειναι η εργοστασιακη το λινκ παιπ ειναι 45...αρα δεν σφραγιζει...επισης η εκτονωση που εχει για να μπει ο κολιες ειναι επισης λαθος και δεν σφιγγει ωστε να στεγανοποιησει.

Εχω στειλει ηδη μειλ και περιμενω απαντηση...