PDA

View Full Version : Πραγματικά άλογα



lygonis
06/09/2005, 13:52
Ως κάτοχος R1 04 ενδιαφερόμουνα για το πόσα πραγματικά άλογα βγάζει στην ρόδα. Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ανησυχώ διότι, τα περισσότερα που έχουν δυναμομετρηθεί είναι στα 145-148 άλογα. Έχουμε τα καλύτερα με 161 άλογα και έχουμε και τα χειρότερα με 139 άλογα. Η πηγή η οποία έχω είναι γνωστός στο χώρο με δυναμόμετρο ο οποίος είναι και μάλιστα κολλημένος με τη Υamaha.Αυτή τη στιγμή έχω 13900χλμ και στα 20000 θα πάω να το δυναμομετρήσω. Εάν μου βγάλει κάτω από 150 άλογα θα κινηθώ νομικά εναντίων της εταιρίας για εξαπάτηση. Δεν δικαιολογείται Ονομαστική απόδοση 172 άλογα να είναι στο τροχό κάτω από 150.Τώρα για την δικαιολογία ότι δεν βγαίνουν στην παραγωγή όλοι οι κινητήρες ίδιοι εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατί πλήρωσα για αυτά τα οποία ανακοινώνει. Θα με ενδιέφερε η άποψη για το θέμα και κάποιου άλλου.

gdevelek
06/09/2005, 14:17
Είναι αξιοθαύμαστες μερικές φορές οι διαφορές μεταξύ δύο ανθρώπων στη νοοτροπία.

Άλλος τα λεφτά που εσύ θα δώσεις για δικαστήρια θα τα έδινε για να βελτιώσει το μηχανάκι του και να πάρει τα π.χ. 160 άλογα που θέλει.

Δεν υποστηρίζω τη μια ή την άλλη άποψη, απλά σημειώνω τη διαφορετική προσέγγιση που δίνει ο καθένας στο ίδιο πρόβλημα.

Πάντως θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα κάποιος έγραψε εδώ ότι το R1 παρουσιάζει τεράστιες διαφορές στη δυναμομέτρηση από μοντέλο σε μοντέλο, σύμφωνα με συνεργείο που κάνει μετρήσεις (μήπως εσύ το έγραψες; )

DrIoannis
06/09/2005, 14:41
Εδω που τα λεμε εχει παραγινει το κακο.Ολο ακουω 172,180,165 αλογα και μετα ερχετε η πραγματικοτητα του δυναμομετρου να μας προσγειωσει.Οχι βεβαια οτι 150 αλογα στον τροχο ειναι λιγα αλλα απο τις φανφαρες των αλογων στο στροφαλο των εταιριων μεγαλη αποσταση:mad:

gdevelek
06/09/2005, 14:45
Πάντως η Yamaha δεν δεσμεύεται πουθενά για άλογα δυναμομέτρησης, οπότε δύσκολα θα βρεθεί πάτημα για πετυχημένη αγωγή, μου φαίνεται....

THEOD
06/09/2005, 14:51
Και δεν είναι μόνο τα μηχανάκια στην γραμμή παραγωγής που παρουσιάζουν διαφορές...

Και τα δυναμόμετρα επίσης ανάλογα τον τύπο τους και το καλιμπράρισμά τους παρουσιάζουν σεβαστές διαφορές. Μόνο στο ίδιο δυναμόμετρο μπορείς να βγάλεις συγκριτικά στοιχεία με ακρίβεια...

DUKASII
06/09/2005, 14:53
ρε παιδια σας είπε η yamaha πουθενά ποσα άλογα θα έχει στη ρόδα??
η έχει κανεις την εντύπωση πως αν ενα μηχανακι μετρηθει σε ενα α δυναμόμετρο με 150 ακριβως στη ροδα..στο β δυναμόμετρο θα έχει τα ίδια άλογα?

η εχει κανεις την εντύπωση οτι σε τετοιου είδους μαζικές παραγωγές θα έχουνε ολα τα μοτέρ την ίδια απόδοση ακριβώς??

να δω τετοια αγωγή ..και τι στο κόσμο.

έγω σου λέω φίλε οτι αν το πας στη γιαμάχα..να στο μετρήσουνε...θα σε ρωτήσουνε και ποσα άλογα θες να βγαζει ..:lol: :eyepop:

lygonis
06/09/2005, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Είναι αξιοθαύμαστες μερικές φορές οι διαφορές μεταξύ δύο ανθρώπων στη νοοτροπία.

Άλλος τα λεφτά που εσύ θα δώσεις για δικαστήρια θα τα έδινε για να βελτιώσει το μηχανάκι του και να πάρει τα π.χ. 160 άλογα που θέλει.

Δεν υποστηρίζω τη μια ή την άλλη άποψη, απλά σημειώνω τη διαφορετική προσέγγιση που δίνει ο καθένας στο ίδιο πρόβλημα.

Πάντως θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα κάποιος έγραψε εδώ ότι το R1 παρουσιάζει τεράστιες διαφορές στη δυναμομέτρηση από μοντέλο σε μοντέλο, σύμφωνα με συνεργείο που κάνει μετρήσεις (μήπως εσύ το έγραψες; )
Πράγματι εγώ είχα γράψει ότι παρουσιάζει μεγάλες αποκλίσεις. Όμως άλλο η απόκλιση και άλλο ο μέσος όρος αντί να είναι 155 με 160 άλογα και άλλο 145-147.Η αγωγή εάν αποφασίσω τελικά να την κάνω θα στηριχθεί με την αιτιολογία ότι αμφισβητώ ότι η μηχανή αποδίδει την ονομαστική ισχύ. Είμαι διαθετημένως να κατεβάσω τον κινητήρα και να ψάξω για δυναμόμετρο που μετράει στρόφαλο. Και να σου πω κάτι δεν θα πάω σε ελληνικό δικαστήριο θα πάω σε ευρωπαϊκό ως ευρωπαίος και όχι ως Έλληνας. Για να μην λέω όμως παπαρίες και συγνώμη για την άσχημη γλώσσα δεν ξέρω σίγουρα αν θα το κάνω. Πάντως ένας να κερδίσει τέτοιο δικαστήριο θα αναγκάσει της εταιρίες είτε να αλλάξουν πολιτική ως προς το τι ανακοινώνουν ή να βρουν τρόπους να διορθωθούν οι αποκλίσεις.

gdevelek
06/09/2005, 15:05
Φίλε ελπίζω να διαθέτεις αφθονία χρημάτων, χρόνου και υπομονής.

:wave2:

lygonis
06/09/2005, 15:13
Η ισχύς του κινητήρα πέρα από PS μετριέται και σε KW. Αν έχω καταλάβει σωστά το δεύτερο είναι ισχύς σε ρεύμα. Οπότε θεωρητικά πρέπει να υπάρχει όργανο που να την μετράει και ίσως να είναι πιο αντικειμενικό από το δυναμόμετρο. Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε διορθώστε με.

gdevelek
06/09/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Η ισχύς του κινητήρα πέρα από PS μετριέται και σε KW. Αν έχω καταλάβει σωστά το δεύτερο είναι ισχύς σε ρεύμα. Οπότε θεωρητικά πρέπει να υπάρχει όργανο που να την μετράει και ίσως να είναι πιο αντικειμενικό από το δυναμόμετρο. Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε διορθώστε με.

Δεν είναι η ισχύς σε ρεύμα, η ίδια ακριβώς ισχύς είναι (του κινητήρα) απλά αλλάζει η μονάδα μέτρησης.

THEOD
06/09/2005, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Η ισχύς του κινητήρα πέρα από PS μετριέται και σε KW. Αν έχω καταλάβει σωστά το δεύτερο είναι ισχύς σε ρεύμα. Οπότε θεωρητικά πρέπει να υπάρχει όργανο που να την μετράει και ίσως να είναι πιο αντικειμενικό από το δυναμόμετρο. Μπορεί να κάνω και λάθος οπότε διορθώστε με.

Mην το ξεστομίσεις πουθενά αυτό γιατί θα πέσει φατούρο....

Για την ιστορία... 1KW = 1.1341 HP

gdevelek
06/09/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Mην το ξεστομίσεις πουθενά αυτό γιατί θα πέσει φατούρο....

Για την ιστορία... 1KW = 1.1341 HP

1.341 hp

σου έφυγε ένας άσσος

THEOD
06/09/2005, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
1.341 hp

σου έφυγε ένας άσσος

Σωστά....σόρρυ:blush: :blush: :blush:

lygonis
06/09/2005, 15:40
Συγνώμη ρε παιδια αλλα το watt είναι ισχύς η οποίο δίνεται πολλπλασιάζωντας την ένταση με την τάση του ρεύματος.Σωστα?
το KW είναι αν θυμάμαι καλά πολλαπλάσιο του W.Θυμάμαι πιτσιρικάς σε μία ηλεκτρογενήτρια που είχε ο πατέρας μου οτι τη μέτραγε σε ΚW.Αυτή η μονάδα μέτρησης δεν υπάρχει όργανο να μετρηθεί?Τα έχω κάνει πουτάνα με τις ημιτελείς γνώσεις που έχω?

THEOD
06/09/2005, 15:45
Η ισχύς είναι...ισχύς
Δεν έχει σημασία αν πρόκειται για ηλεκτρική ή μηχανική ισχύ. Οι μονάδες μέτρησης διαφέρουν.

Θα βρώ τους σχετικούς μαθηματικούς τύπους και θα τους ποστάρω για να σου λυθούν οι απορίες...

gdevelek
06/09/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Συγνώμη ρε παιδια αλλα το watt είναι ισχύς η οποίο δίνεται πολλπλασιάζωντας την ένταση με την τάση του ρεύματος.Σωστα?



Σωστά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πίσω από κάθε ισχύ που βλέπεις υπάρχει σώνει και καλά μια τάση και ένα ρεύμα!

Ισχύς παράγεται/καταναλώνεται από διάφορες διατάξεις, ΜΙΑ από αυτές είναι ο ηλεκτρισμός, μια άλλη είναι οι μηχανές εσωτερικής καύσης, δηλαδή οι κινητήρες μοτο/αυτο/πλοίων/κλπ.

Επίσης όλες οι μονάδες ισχύος μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κάθε περίπτωση, απλά στις ΜΕΚ είθισται να χρησιμοποιούμε τον ίππο.

gtsiros
06/09/2005, 16:44
Κάτσε... σε καίει τόσο πολύ το πόσα άλογα βγάζει η μηχανή σου; Το θεωρείς ότι είναι σημαντικός παράγοντας για την απόδοση της μοτοσυκλέτας σου;

Περισσότερο από το πως δουλεύεις τον κινητήρα;
Από το πως τον έστρωσες;
Από τις αναρτήσεις;
Τα ελαστικά;
Το πλαίσιο;
Τα χίλια δυο πράματα που έχει πάνω;

Γω κρίνω ότι φοβάσαι μη σε αδικήσουν και η φοβία αυτή (ή σε κάτι άλλο, δε μπορώ να το μαντέψω εύκολα- μπορεί να είναι λ.χ. η απογοήτευση ότι το επόμενο μοντέλο θα έχει +10hp) μεταφράζεται σε ανυσηχία για την απόδοση του κινητήρα.

Αν ψάχνεις κάποιους δω στο forum να συμφωνήσουν μαζί σου και επομένως να νοιώσεις πιό άνετα με τις σκέψεις σου, ατύχησες. Ένας συνετός οδηγός (άνθρωπος) δε θα θεωρήσει τις σκέψεις σου προσγειωμένες.

Τέλοσπάντων βαριέμαι να κάνω ψυχανάληση τώρα. Πάντως, προσπάθησε να σκεφτείς λίγο πιό προσγειωμένα.

lygonis
07/09/2005, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Κάτσε... σε καίει τόσο πολύ το πόσα άλογα βγάζει η μηχανή σου; Το θεωρείς ότι είναι σημαντικός παράγοντας για την απόδοση της μοτοσυκλέτας σου;

Περισσότερο από το πως δουλεύεις τον κινητήρα;
Από το πως τον έστρωσες;
Από τις αναρτήσεις;
Τα ελαστικά;
Το πλαίσιο;
Τα χίλια δυο πράματα που έχει πάνω;

Γω κρίνω ότι φοβάσαι μη σε αδικήσουν και η φοβία αυτή (ή σε κάτι άλλο, δε μπορώ να το μαντέψω εύκολα- μπορεί να είναι λ.χ. η απογοήτευση ότι το επόμενο μοντέλο θα έχει +10hp) μεταφράζεται σε ανυσηχία για την απόδοση του κινητήρα.

Αν ψάχνεις κάποιους δω στο forum να συμφωνήσουν μαζί σου και επομένως να νοιώσεις πιό άνετα με τις σκέψεις σου, ατύχησες. Ένας συνετός οδηγός (άνθρωπος) δε θα θεωρήσει τις σκέψεις σου προσγειωμένες.

Τέλοσπάντων βαριέμαι να κάνω ψυχανάληση τώρα. Πάντως, προσπάθησε να σκεφτείς λίγο πιό προσγειωμένα.

Για να καταλάβω τώρα εσύ με κρίνεις? Σου έχω δώσει αυτό το δικαίωμα? Ξαφνικά αυτό το post αφορά το αν οι σκέψεις μου είναι συνετές η προσγειωμένες? Είμαι σε αυτό το forum από τις 30/08/02 και έχω όλα και όλα 57 μηνύματα σου μοιάζω για κάποιον που ψάχνει για επιβεβαίωση ή υποστίρηξη. Ξαφνικά η απάντηση σου μου προξενεί επιθετικότητα και δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο.

DUKASII
07/09/2005, 09:44
εσυ ρε τσιρε τι εισαι τώρα ψυχολόγος??

τι μαλακίες του λες τωρα εσυ??

gdevelek
07/09/2005, 09:51
Φίλε lygonis ο gtsiros έχει ένα ιδιαίτερο ταλέντο: γίνεται αντιπαθής ταχύτατα. Από στάση στην αντιπάθεια σε 2.3" ένα πράγμα.

Ωστόσο έχει και την πλάκα του, για παράδειγμα λέει ότι "βαριέται" να σου κάνει "ψυχανάληση", δηλαδή ούτε πώς γράφεται η λέξη δεν ξέρει.

gtsiros
07/09/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ωστόσο έχει και την πλάκα του, για παράδειγμα λέει ότι "βαριέται" να σου κάνει "ψυχανάληση", δηλαδή ούτε πώς γράφεται η λέξη δεν ξέρει.

Για κοίτα και γω πως το έγραψα.

Η αντίδρασή τους ήταν αναμενόμενη... Αντί να παρουσιάσουν κανένα επιχείρημα, άρχισαν να κράζουν "γιατί με λες έτσι" και "ποιός είσαι συ" και τέτοια.

Θέλετε να πείτε κάτι; Απαντήστε στο ποστ μου, εκτώς της τελευταίας πρότασης... Είστε ρεζίλια ρε... με αφορμή μία πρόταση που δε σας άρεσε, αγνοήσατε ολόκληρο το ποστ. Γω φταίω που είπα την εξήγηση για την αγανάκτησή του στο αρχικό ποστ του θρεντ.

gtsiros
07/09/2005, 11:27
Ισχύς παράγεται/καταναλώνεται

Να με συγχωρείς που γίνομαι τόσο ψείρας αλλά, η "ισχύς", δε θα λέγαμε ότι καταναλώνεται ή ότι παράγεται. Η ισχύς είναι ο ρυθμός μετατροπής/μεταφοράς ενέργειας. Δεν ακούγεται καλό το "παράγεται ρυθμός μετατροπής ενέργειας", ε; :beer: :wave2:

και είμαι γω αυτός που δεν έχει ακόμα πτυχίο φυσικού... και όλα τα υπόλοιπα μπάζα που τους ρωτάς "τι πάει να πει εξίσωση schrodinger;" και σου απαντάνε "ε, είναι μια εξίσωση που λύνουμε":look: :hypnotize :a4: :a7: :a04: :a26: :a21: :a020: :a023: :a025: :a37: :a52: :a29:

DUKASII
07/09/2005, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Για κοίτα και γω πως το έγραψα.

Η αντίδρασή τους ήταν αναμενόμενη... Αντί να παρουσιάσουν κανένα επιχείρημα, άρχισαν να κράζουν "γιατί με λες έτσι" και "ποιός είσαι συ" και τέτοια.

Θέλετε να πείτε κάτι; Απαντήστε στο ποστ μου, εκτώς της τελευταίας πρότασης... Είστε ρεζίλια ρε... με αφορμή μία πρόταση που δε σας άρεσε, αγνοήσατε ολόκληρο το ποστ. Γω φταίω που είπα την εξήγηση για την αγανάκτησή του στο αρχικό ποστ του θρεντ.

ΡΕ ΣΥ ΤΣΙΡΕ....


δε πας να πεις πηδήξεις καμια γάτα να έρθεις λιγο στα ισα σου???


αντε παλικαρι μου.
και αμα τη πηδήξεις...ελα πες μα τις εντυπωσεις σου και αν την αδίκησες ..η αν ειχε τιποτα φοβίες..πριν το σεξ μαζί σου.

αντε αγορίνα μου και έλα μετα να μας πεις.

McGyver
07/09/2005, 11:31
Παρακαλείσθε όπως μεταβείτε στο αντίστοιχο thread στις διαμάχες για να ξεμαλιαστείτε...

:lol: :lol: :lol:

:a014:

Alexander
07/09/2005, 11:47
Για να είναι κανείς 100% σίγουρος θα πρέπει να βγάλει τον κινητήρα στον πάγκο και να τον δυναμομετρήσει, όπως κάνουν οι εταιρείες.
Με δυναμομέτρηση στον τροχό δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα και ακόμα περισσότερο (πιστεύω) να διεκδικήσεις κάτι νομικά.
Πάντως αν θες να τον δυναμομετρήσεις ίσως θα ήταν καλό να περιμένεις να πιάσουν για τα καλά τα κρύα και όχι να πας τώρα με τη ζέστη...

ΥΓ. Τι μ@άρα μηχανή είναι αυτή η R1 ρε π#...

alexk
26/03/2006, 11:05
Πιθανότατα, την επόμενη εβδομάδα, θα δυναμομετρήσω το δικό μου και θα σου πω για την απόδοση του.

Ψιλομαμά είναι, με τελικά, Υ και ένα φιλτράκι.

Η termignoni υπόσχεται με τα τελικά αύξηση 3 ίππων στον τροχό. Για να δούμε και με το Υ και φίλτρο τι θα γίνει...

alexk
05/07/2006, 11:03
Μετά από αρκετό καιρό όχι μια εβδομάδα (άρχισε να στρώνει τώρα... και να ανοίγει), σήμερα δυναμομέτρησα το μωρό μου.

Οι μετρήσεις είναι στον τροχό:
157 άλογα στις 12121
10.2 κιλά ροπή
Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι από τις 11000 στροφές μέχρι και τις 13100 έχει πάνω από 150 άλογα...:wave2:
Φυσικά, οι μετρήσεις είναι άνευ ram-air.

Τελικά, παρ'όλο το ευλαβικό στρώσιμο, το μηχανάκι δεν "κοιμήθηκε" αλλά ξεμπαζώνει. Επίσης, με τις εξατμίσεις και το Υ, η τρύπα στις μεσαίες έχει κλείσει κατά πολύ. Με το χταποδάκι σε λίγο καιρό, θα κλείσει τελείως.

:beer:

lygonis
05/07/2006, 11:06
Πού το δυναμομέτρησες και αν επιτρέπεται πόσο σου κόστισε η δυναμομέτριση?

alexk
05/07/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Πού το δυναμομέτρησες και αν επιτρέπεται πόσο σου κόστισε η δυναμομέτριση?

Στα κεντρικά της Yamaha (Μοτοδυναμική).

Κόστος : 25 ευρώ + ΦΠΑ

ΥΓ: γιατί κάποιοι ζητάνε μια περιουσία για να κάνουν μια δυναμομέτρηση...έχω ακούσει κάτι 70 + ΦΠΑ και ξέφυγα

alexk
05/07/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
για dynometer..


ATS MOTO


Στο thread αυτό μιλάμε για τα άλογα από τα R1 μας.

Που κολλάει η διαφήμιση από το δυναμόμετρο ήθελα να ήξερα??? :a6: :a018:

Nostra
05/07/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Στο thread αυτό μιλάμε για τα άλογα από τα R1 μας.

Που κολλάει η διαφήμιση από το δυναμόμετρο ήθελα να ήξερα??? :a6: :a018:


1. δε κάνω διαφήμιση.... μηχανογράφος είμαι όχι διαπλεκόμενος

2. απάντησα σε ερώτηση που και πόσο για δυναμομέτρηση

3. τα 75 ευρώ που αναφέρθηκαν μου φανηκαν πολλά

4. τα 25+ φπα της yamaha είναι λίγα για σωστή φουλ δυναμομέτρηση με ρυθμίσεις κλπ. απλά ένα άνοιγμα-εκτύπωση-τέλος

5. εκεί που πρότεινα ασχολούνται 1-1,5 ώρα για δυναμ...

6. για να βρεις τα άλογα του R1 σου (εκτός κι αν έχεις δικό σου fuchs) κάπου δεν είχες ρωτήσει κι εσύ για να πας?

7. επειδή έχω honda δε μπορώ να συμμετέχω σε topic για R1?

8. και στη τελική ρε φίλε συγνώμη κι αν σε πρόσβαλα....

alexk
05/07/2006, 12:38
Ότι πεις εσύ.... Αφού τα ξέρεις όλα.... Πάω πάσο.

Ά ρε έλληνα, γνώστης σε όλα είσαι
:wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
05/07/2006, 12:42
και για να συμπληρώσω την παρέμβασή μου ....


όταν πας για δυναμομέτρηση θέλεις να σου εξηγήσουν και πως ακριβώς την κάνουν και πως μερικά "μαγαζιά" σου βγάζουν ό,τι θέλεις να δεις ή σου βγάζουν κα΄ποιους ίππους που καμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα ούτε της ονομαστικής ιπποδύναμης ούτε στη ρόδα....

να βοηθήσω πήγαινα αλλά από ότι διάβασα σε όλο το thread τείνει να υπάρχει (από πέρσυ) τάση για φαγωμάρα....

helloooooo, μια παρέα (νομίζω) ότι είμαστε.... οπότε αν έχουμε δει ή ακούσει κάπου να γίνεται σωστή δουλεια... απλά το αναφέρουμε....

σε καμία περίπτωση δε κάνω διαφήμιση αλλά μετά από πολλά συνεργεία, συμπεριφορές και μηχανικούς άσχετους ... είδα μια άλλη νοοτροπία αντίληψης στην εξυπηρέτηση και στον επαγγελματισμό ... για αυτό ΠΡΟΤΕΙΝΩ και δε διαφημίζω.....

Nostra
05/07/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ότι πεις εσύ.... Αφού τα ξέρεις όλα.... Πάω πάσο.

Ά ρε έλληνα, γνώστης σε όλα είσαι
:wave2: :wave2: :wave2:

βρε φίλε,

ούτε ειρωνικός είμαι ούτε γνώστης....

αν το έπαιζα γνώστης δε θα πρότεινα κάπου που ξέρουν αλλά θα έλεγα και εγώ τη μ@λακία μου και θα προσπαθούσα να αποδείξω σε εσάς ότι ξέρω από KW και HP και ρυθμίσεις και...και...και....


τόσο δύσκολο έιναι να προσεγγίσεις τη θέλησή μου να βοηθήσω...?

alexk
05/07/2006, 12:49
Εντάξει, να σου πω κάτι όμως.
Γιατί ντε και καλά αμφισβητείς? Γιατί ξέρεις εκ' των πραγμάτων πόσες μετρήσεις έκανα σήμερα το πρωί, άν είχα το σωστό λόγο/ρύθμιση στο δυναμόμετρο με τον εκεί άνθρωπο και και και. Γιατί δηλαδή? Πρέπει να αποδείξω κάτι σε κάποιον (εσένα στην προκειμένη)? Και πετάμε και ειρωνικά σχολιάκια του στυλ "έχεις fuchs στο σπίτι σου?".

Και αν το έχεις ψάξει για δυναμόμετρα, κάτι έχω ψάξει και εγώ, αλλά μάλλον πρέπει να σου το αποδείξω και αυτό. Και ότι έχει γράψει καλούς χρόνους με το v-box το μηχανάκι μου, αλλά και αυτό πρέπει να αποδειχθεί.

Ώρες ώρες μερικοί, δεν ξέρω πως αποκτούν ένα τέτοιο στυλ "ποιος, που, γιατί, πως, μα γιατί κτλ".

lygonis
05/07/2006, 13:55
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.Πήρες χύμα και το κανόνισες ή μίλησες με κάποιον συγκεκριμένα και σε πήγε.Αν είναι να πάω και εγώ.

alexk
06/07/2006, 17:50
Να και η δυναμομέτρησή μου.

Τα λέμε ξανά μόλις βάλω τους λαιμούς και 2 σετ-άκια από το YEC.


54355

tsiros_temp
06/07/2006, 18:39
Παιδιά, το μηχάνημα μαμάει... το λέει και η ταμπέλα! :lol: :rotflmao: :smilea:

675
04/11/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Mην το ξεστομίσεις πουθενά αυτό γιατί θα πέσει φατούρο....

Για την ιστορία... 1KW = 1.1341 HP

συγνωμη αλλα θα χρειαστει να σε διορθωσω....

1kw=1.34ps (http://www.tvss.net/train/tools/08.htm)

melodystyle2003
04/11/2006, 16:11
Αν δεν κάνω λάθος τα άλογα που ανακοινώνει η εταιρεία είναι βγαλμένα με πλήρη πίεση αέρα στο ram-air.
Τώρα όσον αφορά τα δυναμόμετρα, στο στρόφαλο οι διαφορές είναι μικρές αλλά όταν κάνουν τη μετατροπή σε ρόδα οι αποκλίσεις μπορεί να είναι τεράστιες.