PDA

View Full Version : Συνδιασμένα φρένα και εξαέρωση (C-ABS bleeding ναούμ')



nikos_abel
14/12/2011, 10:18
Καθώς μετά από μια σύντομη (πολύ σύντομη να πω την αλήθεια) αναζήτηση στο φόρουμ
δεν βρήκα κάτι ανάλογο, καθώς η δεξιά μου μανέτα μετά την αλλαγή των εμπρός τακακίων δε
μου εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη.

Πριν πάω λοιπόν και σκάσω τα ωραία μου λεφτάκια σε κάποιον ειδικό - αμφιβόλου ικανότητας,
ας μοιραστείτε τις γνώσεις σας μαζί μου και με τους τυχόν μελλοντικούς φίλους.

Σημείωση : Τα υγρά φρένων έχουν αλλαχθεί στα 2 χρόνια και 24000 χλμ όπως προβλέπεται.

Συνδιασμένα φρένα λοιπόν και τα μυστικά τους για σωστή εξαέρωση.

Για πείτε

:)

chr1s_86
14/12/2011, 10:32
Θα πρέπει να τσεκάρεις το manual για να είσαι σίγουρος... Στο VFR πχ, έχει 7 (!) βίδες εξαέρωσης και πρέπει να γίνουν με συγκεκριμένη σειρά για βέλτιστα αποτελέσματα...

McGyver
14/12/2011, 11:03
Απλό ή διπλό C-ABS;

nikos_abel
14/12/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
C-ABS (Combined Antilock Braking System)

Απλό ή διπλό, ποια η διαφορά; :blush: :blush: :blush:

McGyver
14/12/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Απλό ή διπλό, ποια η διαφορά; :blush: :blush: :blush:

Τουλάχιστον στον αριθμό των βιδών...

nikos_abel
14/12/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τουλάχιστον στον αριθμό των βιδών...

Θα με σκάσεις εσύ. ;)

Άμα ήξερα δε θα ρώταγα, βάλε κανά λινκ να διαβάσω με ξεφορτωθείς, μόνο για το σύστημα
των CBR βρίσκω στο ρημάδι τον γούγλη.

sniper
14/12/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Θα με σκάσεις εσύ. ;)

Άμα ήξερα δε θα ρώταγα, βάλε κανά λινκ να διαβάσω με ξεφορτωθείς, μόνο για το σύστημα
των CBR βρίσκω στο ρημάδι τον γούγλη.


Ας κάνουμε μία άλλη, πολύ πιο απλή ερώτηση: Έχεις κάνει ποτέ εξαέρωση σε κανονικά (μη-ABS) φρένα;

McGyver
14/12/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Θα με σκάσεις εσύ. ;)

Άμα ήξερα δε θα ρώταγα, βάλε κανά λινκ να διαβάσω με ξεφορτωθείς, μόνο για το σύστημα
των CBR βρίσκω στο ρημάδι τον γούγλη.

Δεν έχω link ρε κάστορα, αλλά μπορώ να αντιγράψω κάποια πράγματα από το δικό μου.
Απλά το δικό μου είναι Single C-ABS, όχι Dual.

Δεν έχεις service manual από το δικό σου;

nikos_abel
14/12/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δεν έχω link ρε κάστορα, αλλά μπορώ να αντιγράψω κάποια πράγματα από το δικό μου.
Απλά το δικό μου είναι Single C-ABS, όχι Dual.

Δεν έχεις service manual από το δικό σου;

Έχω το γερμανικό σε PDF σκαναρισμένο το ρημάδι, μα το θεό 2 φορές το έχω ανοίξει και τόκλεισα :lol: .

Μη σε βάλω τώρα να γράφεις, άμα έχεις εύκολη λύση ΟΚ, αλλιώς εδώ είμαστε.

Το θέμα το ξεκίνησα για να υπάρχει, όταν κι αν βρω και κάνω δουλειά, θα ποστάρω κιόλας.

Πάντως μάλλον το μονό πρέπει να είναι και μένα, 2007 μοντέλο είναι, μονό δίσκο εμπρός έχει,
honda είναι, τις σιαγόνες του varadero φοράει μπροστά, στο πριν του '07 πάλι είχε συνδιασμένα
αλλά χωρίς abs.


Ας κάνουμε μία άλλη, πολύ πιο απλή ερώτηση: Έχεις κάνει ποτέ εξαέρωση σε κανονικά (μη-ABS) φρένα;

Τα παλιά τα χρόνια σε ένα Talbot 1500 που έλυνα και έδενα σχεδόν ολόκληρο.

Not rocket science, i know, απλά έμαθα πρώτα να είμαι σίγουρος πριν κάνω τη μλκ.

McGyver
14/12/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
άμα έχεις εύκολη λύση ΟΚ

Πάρε ΓερμανοΕλληνικό λεξικό :lol: .

nikos_abel
14/12/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πάρε ΓερμανοΕλληνικό λεξικό :lol: .

Έλα, βρήκα μελετητήρι σε γνωστή γλώσσα!!!!!:lol:

http://world.honda.com/motorcycle-technology/brake/

Για να δούμε, λέει τίποτα ή μόνο περιγραφές έχει...

Α! και κανας μοντεράτορας να διορθώσει τον τίτλο!!!!!:lol:

DrBig
14/12/2011, 13:22
Αβελιανε, ο πιο ευκολος τροπος ειναι ο εξης και ισυει ειτε σε συνδυασμενα ειτε σε μη.

1) Ανοιγεις το καπακι του δοχειου των υγρων. Ενα την φορα.
2)Με μια συριγγα αδειαζεις τα υγρα ωστε να καλυπτεται ομως η τρυπα της τρομπας (δηλαδη οχι τελειως)
3)Με την ιδια συριγγα στην οποια εχεις προσαρμωσει ενα σωληνακι, περνας απο καθε βιδα εξαερωσης (μια την φορα) και τρομπαρεις μεσα υγρο, αφου βεβαιωθεις οτι δεν εχεις αφησει φυσσαλιδες στην συριγγα. Παρακολουθεις τι γινεται στο δοχεια πανω ωστε να μην υπερχειλισει.
4)Αδειαζεις γεμιζεις μεχρι να δεις το χρωμα των υγρων φρεσκο.
5)Ανοιγεις καθε φορα την βιδα εξαερωσης σε καθε δαγκανα που αντιστοιχει στην πανω τρομπα που εχεις ανοιξει.

Σε ABS δεν το εχω κανει, αλλα δεν εχεις να χασεις κατι. Προβλημα να υπαρξει δεν προκειται.

John Steed
14/12/2011, 13:25
Το τακάκι "έκατσε" ή όχι ακόμα?

nikos_abel
14/12/2011, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Το τακάκι "έκατσε" ή όχι ακόμα?

Έκατσε, 300 και χλμ έχω κάνει, βελτιώθηκε αλλά δεν....

@Άγι, θενκς, θα επανέλθω με νέα:beer:

nikos_abel
14/12/2011, 14:08
Μαγκάιβερ, Single C-ABS επιβεβαιώθηκε.

"Combined ABS for large scooters"

http://world.honda.com/motorcycle-technology/brake/p6.html

GIXXERAKIAS
14/12/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αβελιανε, ο πιο ευκολος τροπος ειναι ο εξης και ισυει ειτε σε συνδυασμενα ειτε σε μη.

1) Ανοιγεις το καπακι του δοχειου των υγρων. Ενα την φορα.
2)Με μια συριγγα αδειαζεις τα υγρα ωστε να καλυπτεται ομως η τρυπα της τρομπας (δηλαδη οχι τελειως)
3)Με την ιδια συριγγα στην οποια εχεις προσαρμωσει ενα σωληνακι, περνας απο καθε βιδα εξαερωσης (μια την φορα) και τρομπαρεις μεσα υγρο, αφου βεβαιωθεις οτι δεν εχεις αφησει φυσσαλιδες στην συριγγα. Παρακολουθεις τι γινεται στο δοχεια πανω ωστε να μην υπερχειλισει.
4)Αδειαζεις γεμιζεις μεχρι να δεις το χρωμα των υγρων φρεσκο.
5)Ανοιγεις καθε φορα την βιδα εξαερωσης σε καθε δαγκανα που αντιστοιχει στην πανω τρομπα που εχεις ανοιξει.

Σε ABS δεν το εχω κανει, αλλα δεν εχεις να χασεις κατι. Προβλημα να υπαρξει δεν προκειται.

Άγι δεν γίνεται αυτό που λές γιατί ο εξαέρωτηρας έχει αέρα μέσα εγκλώβισμένο ανάμεσα στο σωληνάκι και στην σύριγγα.

Και ΠΡΟΣΟΧΗ!Αν πάρει αέρα το κύκλωμα φρένων με ABS (είτε συνδυασμένο είτε απλό) θα έχεις προβλήμα να βγάλεις τον αέρα.θα ταλαιπωρηθείς πολύ και θα μπαίνει με το παραμικρό το ABS.

Καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος για να μην πάρει αέρα το κυκλωμά είναι ο κλασικός,βγάζεις υγρά από το δοχείο όπως είπε ο Άγις πιό πάνω,συμπληρώνεις υγρά,πρεσάρεις-πάτημένη μανέτα-λύνεις εξαέρωση ενώ είσαι πατημένος-βιδώνεις εξαέρωση-πρεσάρεις και ούτω καθεξής μέχρι να βγαίνει καθαρό το υγρό φρένων.:wave2:

ps:Αν έχει βίδα εξαέρωσης στήν τρόμπα πάντα ξεκινάμε από εκεί.:winka:
ps2:Πάντα προσέχεις να μήν πέσει η στάθμη του υγρού και πάρει αέρα ενώ εξαερώνεις στο κύκλωμα.

mouse112
14/12/2011, 14:55
για να κανεις ΣΩΣΤΉ αλλαγη ή ακομα και ΜΟΝΟ εξαέρωση σε τετια συστήματα χρειάζεσαι κατι τετιο..

http://www.getatool.gr/eidika-ergaleia/anartisi-frena-metadosh/frena/ergaleio-e3aerwshs-frenwn-piesh-ypopiesh-2797.html

χωρις αυτο απλα θα σου βγαλει την πιστη.
εχει τυχει να εχει παρει αερα μεσα στην μοναδα abs και να μην βγενει με τιποτα...
τελικα η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λιση ηταν το παρα πανω..

τη κανει αυτο το εργαλιακι ?

αυτο στελνει ή ρουφαει με πιεση τα υγρα αναγγαζοντας ετσι της φισαλιδες
(του αερα που υπαρχου μεσα)
να παρασυρθουν..

:beer:

DrBig
14/12/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Άγι δεν γίνεται αυτό που λές γιατί ο εξαέρωτηρας έχει αέρα μέσα εγκλώβισμένο ανάμεσα στο σωληνάκι και στην σύριγγα.

Και ΠΡΟΣΟΧΗ!Αν πάρει αέρα το κύκλωμα φρένων με ABS (είτε συνδυασμένο είτε απλό) θα έχεις προβλήμα να βγάλεις τον αέρα.θα ταλαιπωρηθείς πολύ και θα μπαίνει με το παραμικρό το ABS.

Καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος για να μην πάρει αέρα το κυκλωμά είναι ο κλασικός,βγάζεις υγρά από το δοχείο όπως είπε ο Άγις πιό πάνω,συμπληρώνεις υγρά,πρεσάρεις-πάτημένη μανέτα-λύνεις εξαέρωση ενώ είσαι πατημένος-βιδώνεις εξαέρωση-πρεσάρεις και ούτω καθεξής μέχρι να βγαίνει καθαρό το υγρό φρένων.:wave2:

ps:Αν έχει βίδα εξαέρωσης στήν τρόμπα πάντα ξεκινάμε από εκεί.:winka:
ps2:Πάντα προσέχεις να μήν πέσει η στάθμη του υγρού και πάρει αέρα ενώ εξαερώνεις στο κύκλωμα.

Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις Γιαννη...Αν κανεις το κολπο του 'γιατρου' πριν κανει την ενεση, τοτε αερας στην συριγγα δεν υπαρχει. Αν μετα βαλεις το σωληνακι στη βιδα εξαερωσης και ξεσφιξεις, παλι δεν μπαινει αερας, ασε που και να μπει, αν η συριγγα ειναι μεγαλη (καμια 40ρια ml) που θα επρεπε να το εχω πει πριν, τοτε και να υπαρχει, θα την κανει με τα υγρα προς τα πανω. Αυτη ειναι και η φιλοσοφια τηε μεθοδου, βαζεις υγρα απο κατω και παρασερνουν ο,τι φυσσαλιδες υπαρχουν προς τα πανω, που ειναι και η φυσικη τους ροη. Παντως απο τοτε που το εμαθα πριν μερικα χρονια, η εξαερωση ειναι υποθεση δευτερολεπτων και ποτε δεν ειχα θεμα! :wave2:

OldMan
14/12/2011, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
θα μπαίνει με το παραμικρό το ABS.
Γιατί ρε μάστορα ..?? :confused:

mouse112
14/12/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε μάστορα ..?? :confused:
καπου το εχω ξανα ακουσει...
αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ισχυει,απλα χανει την αισθηση (παταει πολυ χαμηλά η μανετα)..
σωστα oldMan ?

OldMan
14/12/2011, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse112
αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ισχυει,απλα χανει την αισθηση (παταει πολυ χαμηλά η μανετα)..
σωστα oldMan ?
Για την αίσθηση, σωστά..

Για το άλλο θα σΕ πω όταν μΕ πει ο μάστορας...

GIXXERAKIAS
14/12/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις Γιαννη...Αν κανεις το κολπο του 'γιατρου' πριν κανει την ενεση, τοτε αερας στην συριγγα δεν υπαρχει. Αν μετα βαλεις το σωληνακι στη βιδα εξαερωσης και ξεσφιξεις, παλι δεν μπαινει αερας, ασε που και να μπει, αν η συριγγα ειναι μεγαλη (καμια 40ρια ml) που θα επρεπε να το εχω πει πριν, τοτε και να υπαρχει, θα την κανει με τα υγρα προς τα πανω. Αυτη ειναι και η φιλοσοφια τηε μεθοδου, βαζεις υγρα απο κατω και παρασερνουν ο,τι φυσσαλιδες υπαρχουν προς τα πανω, που ειναι και η φυσικη τους ροη. Παντως απο τοτε που το εμαθα πριν μερικα χρονια, η εξαερωση ειναι υποθεση δευτερολεπτων και ποτε δεν ειχα θεμα! :wave2:

Tώρα μιλάς σωστά,με μεγάλη σύριγγα γίνεται η δουλειά.Απλά όταν κάνεις το κόλπο με την ένεση του "γιατρου" μπορεί να το φθάνεις μέχρι την άκρη στο σωληνάκι αλλά όταν βάζεις το σωληνάκι στην βίδα εξαέρωσης παίρνει αέρα αρκετό για να κάνει "σφουγγάρι" την μανέτα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε μάστορα ..?? :confused:

Γιατί ότι παθαίνεις με το απλό σύστημα με αέρα το ίδιο και με το combined ABS.Βαλε το μυαλό να δουλέψει.:winka:

OldMan
15/12/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Γιατί ότι παθαίνεις με το απλό σύστημα με αέρα το ίδιο και με το combined ABS.Βαλε το μυαλό να δουλέψει.:winka:
Τόβαλα το ρημάδι αλλά δεν ...

Δεν μας εξηγείς με απλά λογάκια από πότε οι αισθητήρες που ενεργοποιούν το ABS (απλό, διπλό, τεραπλό, χιαστί και το νινί της χαϊδως..) αντιλαμβάνονται τις φυσαλίδες στο κύκλωμα..?? :winka:

sniper
15/12/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τόβαλα το ρημάδι αλλά δεν ...

Δεν μας εξηγείς με απλά λογάκια από πότε οι αισθητήρες που ενεργοποιούν το ABS (απλό, διπλό, τεραπλό, χιαστί και το νινί της χαϊδως..) αντιλαμβάνονται τις φυσαλίδες στο κύκλωμα..?? :winka:

Μάλλον εννοεί ότι λόγω του φαινομένου Sprite, πατάς την μανέτα παραπάνω με αποτέλεσμα το μπλοκάρισμα..

Μάλλον..

GIXXERAKIAS
15/12/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον εννοεί ότι λόγω του φαινομένου Sprite, πατάς την μανέτα παραπάνω με αποτέλεσμα το μπλοκάρισμα..

Μάλλον..

Αυτό ακριβώς ρε Νίκο.:winka:


ps:Όσο για το σύστημα των abs γι'άυτό τον λόγο έχουν πάνω από δύο bleeding points (στην περιπτωσή μας 4 βίδες εξαέρωσης για κάθε φρένο νομίζω) για να μήν έχει καθόλου αέρα μέσα το σύστημα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.