PDA

View Full Version : Ο ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ



m1ke
06/09/2005, 13:54
Η παρακάτω επιστολή είναι από αναγνώστη του 0-300 και δημοσιεύτηκε στο τεύχος του Αυγούστου. Μιλάμε το παλικάρι είναι ο ορισμός του γκαντέμη και του ατζαμή.:hypnotize :uplate: :look: :eyepop: :a53:



Από μικρός είχα τρέλα με τις μηχανές. Μέσα μου ένιωθα ότι έχω τα προσόντα για μεγάλες διακρίσεις στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Άρχισα την οδήγηση με την καθοδήγηση του πατέρα μου και πάνω σε ένα virago 250. Λόγω της ηλικίας μου και ενώ τα άλλα παιδιά έκαναν κόλπα με το ποδήλατο, εγώ μάθαινα παντιλίκια και προσπαθούσα για σούζα, κάτι αδύνατο με αυτή τη μηχανή ακόμα και με την τολμηρή αδερφή μου για συνοδηγό για καλύτερη κατανομή βάρους. Όλες αυτές οι προσπάθειές μου και η αγάπη μου για τις μηχανές συνοδεύονταν από συχνές πτώσεις. Πολύ συχνές μπορώ να πω, ώσπου μια μέρα με οδήγησαν στο νοσοκομείο με σπασμένο πόδι. Από εκείνη την ημέρα ο πατέρας μου έθεσε στόχο της ζωής του να μην καβαλήσω ξανά καμία από τις δίτροχες αγάπες του. Άλλωστε μου είχε ήδη πουλήσει ένα παπί που μου είχε αγοράσει ο ίδιος λόγω του ότι μέσα σε δύο εβδομάδες είχα πέσει γύρω στις δέκα φορές, ενώ είχα τρακάρει και μία φορά το αγροτικό του παππού μου προκαλώντας ζημιά 1500 ευρώ. Οι ατυχίες μου όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Συνέχισα τον ένδοξο αγώνα μου και τη σχολαστική καταμέτρηση της ασφάλτου, με άλλο ένα τουμπάρισμα του αγροτικού (του πατέρα μου αυτή τη φορά) και με ένα καπάκι με μια γουρούνα ενενηντάρα και ένα Typhoon ενός φίλου. Μέσα σε όλες αυτές τις άσχημες συγκυρίες, εγώ δούλευα και ζούσα με ένα μοναδικό σκοπό την απόκτηση ενός δίτροχου όπλου. Αφού λοιπόν μάζεψα το απαραίτητο ποσό και περιμένοντας τον άγνωστο κάτοχο της μελλοντικής μου μηχανής από στιγμή σε στιγμή, άφησα το λάδι πολύ ώρα στο τηγάνι και αυτό συνωμοτώντας με την ατυχία μου πήρε φωτιά. Χωρίς να γνωρίζω τον τρόπο αντίδρασης σε τέτοιες περιπτώσεις (είμαι φοιτητής), προσπάθησα να σβήσω τη φωτιά με νερό. Αυτή ήταν και η αιτία που με οδήγησε με εγκαύματα στο νοσοκομείο για μία εβδομάδα. Το σώμα μου είναι γεμάτο τραύματα και υπογραφές σπουδαίων δρόμων και ακόμα και το λάδι πήρε φωτιά για να μη δω το μηχανάκι που θα έπαιρνα. Διαβάζοντάς σας εδώ και τρία χρόνια και η έχοντας χάσει κανένα τεύχος σας, θεώρησα πως εσείς θα μπορέσετε να μου λύσετε αυτήν την απορία. Μήπως τελικά κάποιοι είναι γραφτό να μην απολαμβάνουν αυτήν τη μαγική αίσθηση της ελευθερίας που σου δίνουν οι μηχανές; Μήπως είναι καλύτερα να ασχοληθώ με κάποιο άλλο sport, με το μπιλιάρδο ίσως; Αλλά μάλλον και εκεί θα σκίζω τις τσόχες...

:a018:

m1ke
06/09/2005, 13:56
Και η απάντηση του 0-300



Φίλε, μας έστειλες αδιάβαστους! Η βασική μας φιλοσοφία είναι ότι ο αναβάτης-οδηγός είναι υπεύθυνος, τις περισσότερες φορές, για τις πτώσεις του. Αυτός κάνει λάθος χειρισμό και δεν πέφτει ούτε εξαιτίας της μοτοσυκλέτας ούτε εξαιτίας της κακής του τύχης. Όμως τι να πω για την περίπτωσή σου; Το γράμμα σου χάθηκε από τον ηλεκτρονικό μου υπολογιστή (ευτυχώς το είχα εκτυπώσει), ξαναγράφτηκε και κόλλησε ο υπολογιστής, ξαναστάλθηκε και ξανακόλλησε, έχασα το εκτυπωμένο χαρτί, το ξαναβρήκα και το έσωσα ξανά και τελικά χάθηκε δια παντός το όνομά σου! Εμείς σου προτείνουμε να είσαι πιο προσεκτικός και υπομονετικός (να δίνεις χρόνο στον εαυτό σου για να μάθει), αλλά να κάνεις και κανένα ευχέλαιο, να φοράς μάτι και να κρεμάς παντού σκόρδα. Μη μασάς πάντως, γιατί είσαι ιδιαίτερα τυχερός, αφού δεν είχες κανέναν σοβαρό τραυματισμό ύστερα από όλα αυτά! Προσοχή και εγκράτεια, φίλε μου, μέχρι το τέλος της μεγάλης γκαντεμιάς (είναι τυχαίο ότι έγραψα αυτήν την απάντηση στις 13 του μήνα;)


:bigcry: :a03: :a7:

AFTER
06/09/2005, 14:32
Ασε ρε φιλε,οδηγα κανενα πατινι καλυτερα και αυτο μες στο σπιτι σου

slacker
06/09/2005, 14:34
:eek: :look: :eek: :look: :eyepop: :eyepop: :dizzy: :dizzy: :bawl: :bawl:
Ανατρίχιασα μιλάμε! Φτου-φτου-φτου...

makis206
06/09/2005, 14:56
Μα τί μοτοσυκλετιστική ζωή μπορεί να περιμένει κάποιος πως θα γευτεί, όταν το πρώτο δίτροχο που καβαλάει είναι ένα Virago 250;


:lol: :lol: :lol:

oulas
06/09/2005, 16:34
Εγω πιστευω οτι μονο του το περιοδικο επινοησε και διμοσηευσε αυτη την μουφα - ερωτηση και απαντηση

kawasaki ZX-12
06/09/2005, 16:48
το τυπακι πρεπει να εχει και site...........



WWW.ΠΕΦΤΩ.GR:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

gcrook
06/09/2005, 17:36
Εγω απο την αλλη πιστευω οτι ο τυπος ειναι απο τους πιο τυχερους ανθρωπους του πλανητη, δεδομενου του οτι τα συχνα ατυχηματα του, δεν ηταν απορροια της γκαντεμιας που τον δερνει.

mtsop
06/09/2005, 17:47
Αν δεν κάνω λάθος αυτή η επιστολή έχει δημοσιευθεί και σε άλλο περιοδικό.

Alx 84
06/09/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω απο την αλλη πιστευω οτι ο τυπος ειναι απο τους πιο τυχερους ανθρωπους του πλανητη, δεδομενου του οτι τα συχνα ατυχηματα του, δεν ηταν απορροια της γκαντεμιας που τον δερνει.

συμφωνώ. Οι τούμπες μπορεί να είναι επειδή δεν τον πάει το σπορ. Εκείνος μπορεί να προσπαθεί, αλλα..... Ξέρω κι εγώ ένα παλικάρι που κάθε εβδομάδα το τουτου του είναι στο συνεργείο. Έχει ξηλώσει όλες τις κολόνες, βγαίνει ανάποδα σε κεντρικούς(χωρίς να το καταλαβαίνει) , καβαλάει νησίδες με πολλά χλμ κτλ. Μάλλον παίζει πρόβλημα συγκέντρωσης.

όσο για τον άλλο, μάλλον η κουλαμάρα πάει σύννεφο. Το έγκαυμα τώρα έτυχε.! Τι να κάνουμε.

javaneze
07/09/2005, 10:08
too much ρε παιδια.. σαν πρωταπριλιατικο ακουγεται... αν ηταν θα τον ειχαμε ακουσει και στις ειδησεις του Σταρ... :D

Alx 84
07/09/2005, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
too much ρε παιδια.. σαν πρωταπριλιατικο ακουγεται... αν ηταν θα τον ειχαμε ακουσει και στις ειδησεις του Σταρ... :D

Μπάαααα... Δεν είναι διάσημος, ούτε έχει να κάνει με γάμους, δισκογραφίες και κους κους. Αρα όχι στο σταρ...:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

apolon10
08/09/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
συμφωνώ. Οι τούμπες μπορεί να είναι επειδή δεν τον πάει το σπορ. Εκείνος μπορεί να προσπαθεί, αλλα..... Ξέρω κι εγώ ένα παλικάρι που κάθε εβδομάδα το τουτου του είναι στο συνεργείο. Έχει ξηλώσει όλες τις κολόνες, βγαίνει ανάποδα σε κεντρικούς(χωρίς να το καταλαβαίνει) , καβαλάει νησίδες με πολλά χλμ κτλ. Μάλλον παίζει πρόβλημα συγκέντρωσης.

όσο για τον άλλο, μάλλον η κουλαμάρα πάει σύννεφο. Το έγκαυμα τώρα έτυχε.! Τι να κάνουμε.

Μηπως πρεπει να πειτε στο συνεργειο να κρατησει το τουτου μεσα για παντα. Μηπως πρεπει το παλληκαρι να σταματησει να οδηγαει? Ξερετε οτι καλιστα στηη θεση της κολωνας ή της νησιδας μπορει να βρεθουμε εμεις? Μηπως λεω.....

Alx 84
09/09/2005, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Μηπως πρεπει να πειτε στο συνεργειο να κρατησει το τουτου μεσα για παντα. Μηπως πρεπει το παλληκαρι να σταματησει να οδηγαει? Ξερετε οτι καλιστα στηη θεση της κολωνας ή της νησιδας μπορει να βρεθουμε εμεις? Μηπως λεω.....

δεν έχεις άδικο, αλλά έλα που θέλει σώνει και καλά αυτοκίνητο ο τύπος. Έχουν και μια οικονομική άνεση οι δικοί του, οπότε το μέσα έξω στα συνεργεία δε στεναχωρεί κανένα. Ελπίζω μόνο να μη φάει κανέναν όπως είπες.

WWW
10/09/2005, 15:09
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΑΓΕΙΡΑΣ


23442

Alx 84
10/09/2005, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΑΓΕΙΡΑΣ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

wrenchfzr
11/09/2005, 14:21
φιλε μου να μαθεις να βλεπεις τα πραγματα οπως σου τα δειχνει η ζωη και οχι η καρδια σου.η φυση εχει ενα και μοναδικο σκοπο.την διμοιουργεια ζωης.αν λοιπον δεν θελεις να σεβαστεις το προνομιο της ζωης μηπως σου το δειχνει με τον τροπο της.ειμαι 49 οδηγω απο 17ατυχηματα αρκετα 25 -12- 73 στο 1 ατυχημα προσωρινη τυφλωση λογω ελειψης κρανους απο τοτε εχω καταστρεψει 3. το 94 καταστραφηκε το fzr απο βαρελι με τσιμεντο στην δικλη διαχωριστικη εθνικης.1999 πηγαινω σερρες και επιστρεφω λιγω δυνατης βροχης στην ευθεια του σιριου με 180 παταω πετρελαια και 400μ ανασκελα.μεχρι εδω η τυχη ηταν μαζι μου.σωματικες βλαβας 0(μηδεν)2003 στην καλλιθεα με 15χμω παρατριχα να χασω το ποδι μου ανοικτο καταγμα 25cm κνημη περονη εσω σφυρο.με πολη δουλεια τωρα περπατω αριστα.ο γιος μου οταν ημουν με παταριτσες καβαλισε παπι.η αντιδραση μου;......
αν συνεχιζα ισως να μην ειχα αλλη προειδοποιηση.πολλοι φιλοι φυγανε με το πρωτο.κλεισε τα ματια σου και ακου μονο την λαγικη σου.για να μας τα λες εχεις λογικη και θελεις σπρωξιμο.η συνεχεια ειναι δικη σου.(πηγαινε και πιασε συζητηση με παιδια στο εθνικο υδρημα αποκαταστασης αναπηρων.θα μεινεις αφωνος)

Vandarero
08/11/2005, 01:06
Ρε παιδιά, πως την λένε την γκόμενα του τύπου; Μαρίκα;

devil's animal
08/11/2005, 12:22
απορια.....:confused:


οι πολλες συγκυριες................δεν οδηγουν καποια στιγμη στο πεπρωμενο???

δηλαδη αν συνεχως ειναι με το ενα ποδι στο ταφο.... (φτου, φτου!) γιατι μιλαμε για πτωσεις απο μηχανη, οχι απλα τρακαρισματα με κουτια.....καποια στιγμη δεν θα ερθει και το μοιραιο???


ελπιζω να το καταλαβει και να βρει αλλο σπορ οπως το μπιλιαρδο που ειπε....


καποια πραγματα απλα δεν ταιριαζουν σε καποιους ανθρωπους!!:sad:

nimbus
08/11/2005, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
απορια.....:confused:



καποια πραγματα απλα δεν ταιριαζουν σε καποιους ανθρωπους!!:sad:

δεν είναι όλα για όλους:winka:

:wave2:

hornetakias
08/11/2005, 17:15
Τι μπιλιαρδο...........:eek: :eek:
Δηλαδη θα κυκλοφορει με στεκα αναμεσα σε κοσμο:look: :look:

Το παλικαρι μαλλον εχει πολυ λαθος αντιληψη για τις μηχανες.
Επειδη δεν προκειτε να βρει την χρυση τομη καλυτερα να ασχοληθει
με κατι αλλο πριν τον τιμωρισει η μηχανη ή χτυπησει καποιον
που δεν του φταιει.:nono: :nono:

devil's animal
08/11/2005, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
δεν είναι όλα για όλους:winka:

:wave2:


αυτο ακριβως...:beer:
:wave2: