PDA

View Full Version : Yamaha F1 tunning.



RaiNDayZ
14/12/2011, 21:03
Χαιρετω ολους τους μοτοσυκλετιστες του φορουμ.
Προσφατα απεκτισα ενα F1 yamaha και μπορω να πω για τα κυβικα μου (17 χρονων) ειναι αρκετα καλοσυντηρημενο και ευκολο στην οδηγηση.
Επειδη ειναι το πρωτο μου μηχανακι αρχησα να κολαω το μικροβιο του να του πειραζω το ενα και το αλλο.
Θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τι χριαζετε για να τοποθετησω ενα μοτερ DT 200 πανω στο παπι και εαν θελει να του δειξω καποια μοτερ που εχω βρει για να μου πει εαν ειναι αξιοπιστα.
(Απο μηχανακια ειμαι τελειος 0)
Ευχαριστω εκ των προτερων.

motomaniac
15/12/2011, 15:43
μην πειραξεις τιποτε. τζαμπα λεφτα. πανε παρε ενα DT200 σε καλη κατασταση που τα δινουν και φτηνα για να μαθεις και να οδηγας.

SoulGR
15/12/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
μην πειραξεις τιποτε. τζαμπα λεφτα. πανε παρε ενα DT200 σε καλη κατασταση που τα δινουν και φτηνα για να μαθεις και να οδηγας. +1:wave2:

Takata Dome
15/12/2011, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
μην πειραξεις τιποτε. τζαμπα λεφτα. πανε παρε ενα DT200 σε καλη κατασταση που τα δινουν και φτηνα για να μαθεις και να οδηγας.

Αυτό το ξέρει ήδη...το παιδί θέλει να κάνει μετατροπή στο μηχανάκι του και μας ρωτάει πώς,οχι αν πρέπει ή οχι.Με καμία διάθεση να σας τη βγώ κάνω αυτή την παρατήρηση! :)

Στο θέμα μας τώρα,δεν νομίζω να βρείς έυκολα απάντηση σε αυτό.Εγώ κάνοντας μια σύγκριση με το μάτι και μόνο,δύσκολο το βλέπω να χωράει.Δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα φυσικά,αλλα λογικα θα χρειαστεις διαφορες τροποποιησεις στα σημεια που δενει ο κινητηρας με το πλαισιο,αλλες βασεις κινητηρα κλπ.Ειναι παντως πολυ δυσκολο νομιζω μεσα απο εναν υπολογιστη να σου υποδειξουμε τι ακριβως πρεπει να γινει.Καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί θα έλεγα εγώ.
Για κανα κινητήρα απο Honda NSR 125 R το σκεφτηκες?

SoulGR
15/12/2011, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αυτό το ξέρει ήδη...το παιδί θέλει να κάνει μετατροπή στο μηχανάκι του και μας ρωτάει πώς,οχι αν πρέπει ή οχι.Με καμία διάθεση να σας τη βγώ κάνω αυτή την παρατήρηση! :)

Στο θέμα μας τώρα,δεν νομίζω να βρείς έυκολα απάντηση σε αυτό.Εγώ κάνοντας μια σύγκριση με το μάτι και μόνο,δύσκολο το βλέπω να χωράει.Δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα φυσικά,αλλα λογικα θα χρειαστεις διαφορες τροποποιησεις στα σημεια που δενει ο κινητηρας με το πλαισιο,αλλες βασεις κινητηρα κλπ.Ειναι παντως πολυ δυσκολο νομιζω μεσα απο εναν υπολογιστη να σου υποδειξουμε τι ακριβως πρεπει να γινει.Καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί θα έλεγα εγώ.
Για κανα κινητήρα απο Honda NSR 125 R το σκεφτηκες?

ρε συ τι να του πουμε δηλαδη? τι βασεις και ενισχυση να κανει για να μην κοψει πλαισιο?
εκτος και αν το παει για ντραγκστερ μλκια θα κανει

μας λεει οτι ειναι 17 και προσφατα πηρε το f1....παλι καλα να λες που δεν το αρχισαμε για το διπλωμα:evil: :smokin:

Takata Dome
15/12/2011, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ρε συ τι να του πουμε δηλαδη? τι βασεις και ενισχυση να κανει για να μην κοψει πλαισιο?
εκτος και αν το παει για ντραγκστερ μλκια θα κανει

μας λεει οτι ειναι 17 και προσφατα πηρε το f1....παλι καλα να λες που δεν το αρχισαμε για το διπλωμα:evil: :smokin:

Εγώ μαζί σου οτι θα χρειαστεί πολύ κόπο και χρήμα...αλλά πιστέυεις πραγματικά οτι ήρθε και γράφτηκε εδώ και θα κάτσει να σε ακούσει αν του πείς όχι? :p

SoulGR
15/12/2011, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Εγώ μαζί σου οτι θα χρειαστεί πολύ κόπο και χρήμα...αλλά πιστέυεις πραγματικά οτι ήρθε και γράφτηκε εδώ και θα κάτσει να σε ακούσει αν του πείς όχι? :p
αυτος ρωτησε τι πιστευουμε....αφου πιστευω αυτο τι να πω?:rolleyes:

και δεν του ειπαμε τιποτα φοβερο...ειπαμε αν θελει γκαζι να παρει μεγαλυτερο μηχανακι...αφου οσο παρανομος ειναι με το f1 θα ειναι και με μπουσα

motomaniac
15/12/2011, 21:04
εχω δει και F1 με RD250 h TZR 250. και? δηλαδη το να κρεμασεις με οποιοδηπτε τροπο ενα μοτερ μεγαλο σε ενα πλαισιο οτι να ναι ειναι μηχανακι? κι αντε και το εκανες. μετα πως σταματαει? με τους oversize κινεζικους δισκους που πουλανε τα παπιομαγαζα? και οι μπουκαλες? στρεβλσεις? αναταραξεις στα 150χαω που θα πιανει? εδω το glx με πειραγμενο κινητηρα ΚΑΛΑ και στα χιλιομετρα που πιανει οι αναρτησεις ΔΕΝ δουλευουν. ασχετα που επιζησαμε. τον ιδιο μου τον αδερφο στα 17 τον επεισα να σταματησει να χωνει λεφτα στην παπια μας και να παρει αυτο. και πιστευω δεν το μετανιωσε ουτε αυτος ουτε η μανα μας. εμαθε ποσο καλυτερα ειναι τα αληθινα δισκοφρενα απο τα παπισια φρενακια και πως δουλευει μια αναρτηση. και το πηραμε οσο εκανε μια καινουρια παπια. και το ξαναγορασα προσφατα σε αστεια τιμη απλα για να το εχω. εχει. ασε το παπι φιλε μου. κανει μονο γι'αυτο που φτιαχτηκε. ευκολη κι οικονομικη μετακινηση μες την πολη. εμεις καναμε και ταξιδακια τοτε. πριν δεκα και βαλε χρονια.


242029

RaiNDayZ
17/12/2011, 11:04
πρωτα απο ολα θα θηελα να σας ευχαριστησω για της απαντησεις σας ολους.
Μετα ενταξη δικιο εχει ο αγαπητος απο πανω που αναφερθηκε στο θεμα με τα φρενα και τις αναρτησεις.Το θεμα ειναι οτι αυτα μολης τελικα μπει το μοτερ πανω θα αλλαξουν αμεσςσ με τα σωστα πραγματα διοτι το μηχανακι δεν θα φτιαχθει σε παπιομαγαζο αλλα στον καλυτερο και σωστοτερο μαστορα.Το πρωτο που μου ειπε ηταν για τα φρενα και τις αναρτησεις και αυτοςσ.
Παντως πληροφοριακα το μοτερ για να μπει κουτι μεσα στο f1 ηθελε 2 αλλαγες στις βασεις και μια τοποθετηση απο εμπειρο μαστορα.

SoulGR
17/12/2011, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από RaiNDayZ
πρωτα απο ολα θα θηελα να σας ευχαριστησω για της απαντησεις σας ολους.
Μετα ενταξη δικιο εχει ο αγαπητος απο πανω που αναφερθηκε στο θεμα με τα φρενα και τις αναρτησεις.Το θεμα ειναι οτι αυτα μολης τελικα μπει το μοτερ πανω θα αλλαξουν αμεσςσ με τα σωστα πραγματα διοτι το μηχανακι δεν θα φτιαχθει σε παπιομαγαζο αλλα στον καλυτερο και σωστοτερο μαστορα.Το πρωτο που μου ειπε ηταν για τα φρενα και τις αναρτησεις και αυτοςσ.
Παντως πληροφοριακα το μοτερ για να μπει κουτι μεσα στο f1 ηθελε 2 αλλαγες στις βασεις και μια τοποθετηση απο εμπειρο μαστορα.

ωραίος!
2 ερωτήσεις μόνο!
1ον αφού είχες τον καλύτερο μάστορα γιατί ρώτησες εδώ μέσα και 2ον πόσο θα σου βγούνε οι μετατροπές?(ευρώ ε??:D )

gardelisxt550
17/12/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από RaiNDayZ
πρωτα απο ολα θα θηελα να σας ευχαριστησω για της απαντησεις σας ολους.
Μετα ενταξη δικιο εχει ο αγαπητος απο πανω που αναφερθηκε στο θεμα με τα φρενα και τις αναρτησεις.Το θεμα ειναι οτι αυτα μολης τελικα μπει το μοτερ πανω θα αλλαξουν αμεσςσ με τα σωστα πραγματα διοτι το μηχανακι δεν θα φτιαχθει σε παπιομαγαζο αλλα στον καλυτερο και σωστοτερο μαστορα.Το πρωτο που μου ειπε ηταν για τα φρενα και τις αναρτησεις και αυτοςσ.
Παντως πληροφοριακα το μοτερ για να μπει κουτι μεσα στο f1 ηθελε 2 αλλαγες στις βασεις και μια τοποθετηση απο εμπειρο μαστορα.



Όταν θα πάρεις τη πρώτη σου μοτοσικλέτα θα καταλάβεις ότι ο motomaniac σου λέει την αλήθεια.

:winka:

RaiNDayZ
18/12/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ωραίος!
2 ερωτήσεις μόνο!
1ον αφού είχες τον καλύτερο μάστορα γιατί ρώτησες εδώ μέσα και 2ον πόσο θα σου βγούνε οι μετατροπές?(ευρώ ε??:D )
Να σου πω την αληθεια ντρεπομουν να παω να ρωτησω τον μαστορα γιατι παρολο που τον ξερω ελεγα που να παω με το παπι εκει μεσα που ειναι full στα motard..θα γελανε μαζι μου..
Αλλα μετα ειδα οτι ο ανθρωπος ειναι ενταξη και τον ρωτησα αυτα που ηθελα και μου ειπε μια τιμη και τελειωσε το πανηγυρη.
2ον 100 $ μετατροπες στην βαση του μοτερ και τοποθετηση/350 $ μοτερ DT 200/150 $ εξατμηση και σκεψου οτι με τα βαψηματα και κατι ζαντες που ειναι ηδη πανω παει γενικα ολο το μηχανακι στα 600-650.
gardelisxt550:Ξερω οτι εχει δικιο αγαπητε μου...Αλλα ολοι σας/μας στα 17-18 ειχαμε ενα κολλημα με κατι διτροχο..Το δικο μου ειναι μηχανακι μου .Θα το επειχηρησω θα ξεκαβλωσω και μετα θα ψαχνομαι για μηχανη..ξερεις πως παει ;)

borbos
18/12/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
εχω δει και F1 με RD250 h TZR 250. και? δηλαδη το να κρεμασεις με οποιοδηπτε τροπο ενα μοτερ μεγαλο σε ενα πλαισιο οτι να ναι ειναι μηχανακι? κι αντε και το εκανες. μετα πως σταματαει? με τους oversize κινεζικους δισκους που πουλανε τα παπιομαγαζα? και οι μπουκαλες? στρεβλσεις? αναταραξεις στα 150χαω που θα πιανει? εδω το glx με πειραγμενο κινητηρα ΚΑΛΑ και στα χιλιομετρα που πιανει οι αναρτησεις ΔΕΝ δουλευουν. ασχετα που επιζησαμε. τον ιδιο μου τον αδερφο στα 17 τον επεισα να σταματησει να χωνει λεφτα στην παπια μας και να παρει αυτο. και πιστευω δεν το μετανιωσε ουτε αυτος ουτε η μανα μας. εμαθε ποσο καλυτερα ειναι τα αληθινα δισκοφρενα απο τα παπισια φρενακια και πως δουλευει μια αναρτηση. και το πηραμε οσο εκανε μια καινουρια παπια. και το ξαναγορασα προσφατα σε αστεια τιμη απλα για να το εχω. εχει. ασε το παπι φιλε μου. κανει μονο γι'αυτο που φτιαχτηκε. ευκολη κι οικονομικη μετακινηση μες την πολη. εμεις καναμε και ταξιδακια τοτε. πριν δεκα και βαλε χρονια.

+1000 ετσι ημουν και εγω... οταν ειχα στα 15-16 μου την αστρεα...με κεντροφορο απο XL (στον τορνο για να χωρεσει) ανοιγμενες εισαγογες - εξαγωγες mikuni απο ΚΜΧ ρευματα πιστονια κυλυνδρους κι δεν συμαζευετε...

Μια συμβουλη φιλικα...
Τα αλογα σε μερικες κατηγοριες τα ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ δεν τα φτιαχνεις...

αυτα...take care...και προσοχη...:beer: :beer: