PDA

View Full Version : Προς Ssέδες (σε κουβέντα να βρισκόμαστε)



Σελίδες : [1] 2

spyro
16/12/2011, 09:52
Προς SSέδες και λοιπούς γονυπετοειδής αναβάτες.

Προς όλους εσάς που παλεύεται κάθε φορά που φρενάρεται πριν τη στροφή να μη πονέσουν πολύ τα αμελέτητα σας.

Εσείς όλοι με τις γεμάτες εμπειρίες από πονεμένους προσαγωγούς λόγο της δύναμης που βάζετε στο ντεπόζιτο για να μη γλιστράτε στα φρένα.

Εσείς όλοι που κάθε φορά που κάνετε στάση μετα από βόλτα / trackday τεντώνατε τις παλάμες για να ανακουφιστούν οι καρποί.

Αλλά και εσείς οι υπόλοιποι που πήγατε και αγοράσετε αυτά τα πανάσχημα πλαστικά του ντεπόζιτου για να σας βοηθήσουν να μη γλιστράτε

Για πειτε ρε. Από όλες τις εμπειρίες σας με SS τόσα χρόνια.... τελικά από το 2003 και μετα πιο μοντέλο / έτος φόρτιζε λιγότερο τα χέρια σας? Πιο ήταν αυτό που είχε τη λιγοτερο κατηφορικη γεωμετρία μεταξύ σέλας πατάκια και clipon?

Προσοχή δε μιλάω για sport touring. Αναφέρομαι καθαρά σε SS.

Προσοχή νο2: μη θεωρείται ότι όλα τα μοντέλα από το 2003 μιας συγκεκριμένης εταιρίας και μάρκας είχε την ίδια γεωμετρία από τότε μέχρι σήμερα. Εάν έχετε εμπειρία από συγκεκριμένο μοντέλο πείτε μονο για αυτό και το έτος του.

McGyver
16/12/2011, 09:56
http://cycle-ergo.com/

:wave2:

Πανοπτικός
16/12/2011, 09:56
ολοι οι ss-εδες εχουν μαθει να θυσιαζουν την ανεση για την μουρη, το ιδιο θα κανεις κ εσυ αν αγορασεις.

:wave2:

sniper
16/12/2011, 10:01
CBR600FiS είναι καναπές σε σύγκριση με το 954.. αλλά πλέον κι αυτό το συνήθισα οποτε μου φαίνεται άνετο ότι κι αν κάνω μαζί του.

Σίγουρα πάντως θα φτιάξεις προσαγωγούς και κωλ@ράκι με ότι SS κι αν πάρεις..

Εύγε Σπύρο παιδί μου. Είδες κι εσύ το Φως.

:smokin:

υγ από το 03 και μετά όλα τα SS είναι λίγο κάπως στην άνεση, αλλά μην σε νοιάζει. μετά από λιγο θα σου αρέσει. :bawl: :lol:

BLiTzER
16/12/2011, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
ολοι οι ss-εδες εχουν μαθει να θυσιαζουν την ανεση για την μουρη
:wave2:

:moutza:

Πανοπτικός
16/12/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
:moutza:


Γιατι ρε, το παλικαρι θελει να εχει SS και να ειναι ανετος :hypnotize

spyro
16/12/2011, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://cycle-ergo.com/

:wave2:

ty :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
CBR600FiS είναι καναπές σε σύγκριση με το 954.. αλλά πλέον κι αυτό το συνήθισα οποτε μου φαίνεται άνετο ότι κι αν κάνω μαζί του.

Σίγουρα πάντως θα φτιάξεις προσαγωγούς και κωλ@ράκι με ότι SS κι αν πάρεις..

Εύγε Σπύρο παιδί μου. Είδες κι εσύ το Φως.

:smokin:

είναι νωρίς ακόμα Νικόλα. Επ ουδενί δεν υπάρχουν τα λεφτά για αγορές προς το παρόν αλλά να πω την αληθεια όταν θα υπάρξουν θέλω να με βρουν προετοιμασμένο. :smokin:

Προς το παρόν αποδέχομαι και χαιρετώ τη πρώτη συμβουλή που έπεσε στο τραπέζι
CBR600FiS

ποπαϋ
16/12/2011, 10:17
η πιο "ακραία" θέση (σε δρόμο) για εμένα ήταν το cbr 600rr
τώρα το Κ6 1000 είναι σαφώς πιο "άνετο" απο το cbr.

για πίστα όμως η θέση του cbr ήταν για μένα κορυφαία. τώρα προσπαθώ να φέρω την θέση οδήγησης του κ6 σε αυτή του cbr...:lol: :lol:

spyro
16/12/2011, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
η πιο "ακραία" θέση (σε δρόμο) για εμένα ήταν το cbr 600rr
τώρα το Κ6 1000 είναι σαφώς πιο "άνετο" απο το cbr.

για πίστα όμως η θέση του cbr ήταν για μένα κορυφαία. τώρα προσπαθώ να φέρω την θέση οδήγησης του κ6 σε αυτή του cbr...:lol: :lol:


Για Elaborate ρε αγορίνα πλιζ. Τι εννοούμε με το κορυφαία?

sniper
16/12/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Για Elaborate ρε αγορίνα πλιζ. Τι εννοούμε ότι με το κορυφαία?

Αν μπεις σε πίστα με SS θα καταλάβεις :bawl: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer:

nio1981
16/12/2011, 10:37
ρε σοβαρεψου πατερας ανθρωπος......:evil:

























αν δωσεις το κτμ το θελω....:D :D :D :D

chr1s_86
16/12/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
cbr 600rr
:a07: :blush:




αλλά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Επ ουδενί δεν υπάρχουν τα λεφτά για αγορές

+1 :sick:

DoctoR_k6
16/12/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
η πιο "ακραία" θέση (σε δρόμο) για εμένα ήταν το cbr 600rr
τώρα το Κ6 1000 είναι σαφώς πιο "άνετο" απο το cbr.

για πίστα όμως η θέση του cbr ήταν για μένα κορυφαία. τώρα προσπαθώ να φέρω την θέση οδήγησης του κ6 σε αυτή του cbr...:lol: :lol:

76000 χλμ στη σελα ενος κ6 κ δεν το εχω μετανιωσει οσα ταξιδια εντος κ εκτος εχω κανει...
Για ss απο τα βολικοτερα...Cbr 1000rr 04 k Cvr 600rr τα πιο αβολα για μετακινησεις αλλα για πιστα τα καλυτερα!!

Stabak
16/12/2011, 10:45
Η άνεση εκτος απο την σταση οδηγησης εχει να κάνει και με τις αναρτησεις....;)

νιουφηδες ρπμ :ZZZ:

Ζεύκας
16/12/2011, 10:48
από τα πιό βολικά ss που έχω καβαλήσει είναι τα gsxr.
να φανταστείς θεωρώ τη σέλα τους τουριστάδικη σε σχέση με τα tuono

το καλύτερο εργαλείο σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο είναι αυτό που παρέθεσε ο Θωμάς
αλλά ό,τι και να σου πούμε όμως θα είναι σύμφωνα με τα γούστα μας.

άμα δεν καβαλήσεις δεν θα βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

sniper
16/12/2011, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Η άνεση εκτος απο την σταση οδηγησης εχει να κάνει και με τις αναρτησεις....;)

νιουφηδες ρπμ :ZZZ:

On or Off Track?

:smokin:

VASOS
16/12/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://cycle-ergo.com/

:wave2:

Να γίνει sticky παρακαλώ :beer: :beer:

Allst@rf
16/12/2011, 10:56
το θεμα με τα SS ειναι και να τα γουσταρεις οπως ειναι...

δλδ...

αν σου αρεσει να καβαλας "ψαρωμενος" με πολλα χιλομετρα στο κοντερ τοτε πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με κανενα γιατι λιγο πολυ οσα εχω καβαλησει το ιδιο φορτιζουν τους καρπους αν δεν τα οδηγας οπως πρεπει...στην πιστα δεν εχω μπει ακομα με SS αλλα οσα εχω οδηγησει στο δρομο τα καβαλαω σαν να ειμαι στην πιστα...

το blade 06 που ειχα παρει γρηγορη βολτα ειχε πολυ καλη καλυψη απο τον αερα...

το R6 07 ειναι μικρο...βολτα επιδαυρο το ειχα παρει και απο οτι θυμαμαι μου διπλωνε πολυ τα γονατα...

Κ7 1000, ανετο SS που μπορεις να κανεις εναν (μικρο) συμβιβασμο στην θεση οδηγησης και να πας και (λιγο ) ορθιος...

και παμε στα δικα μας (RC8) που μπορεις να διαβασεις εντυπωσεις στο ΚΤΜ Mania...εγω παντος κουμπωσα αμεσως πανω του αλλα δεν ειναι τοσο ανετο (για SS ) οσο το Κ7...

υγ.μη μου πεις οτι θα δωσεις το adv?


υγ:hypnotize

edit:το RC8 εχει πολυ σκατα καλυψη για τον αερα...:blush:

Stabak
16/12/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
On or Off Track?

:smokin:

Αν εισαι πραγματικος εσες, δεν υπάρχει οφ τρακ :D

CPANTELO
16/12/2011, 10:57
για ss κατω των 1000 κυβικων σιγουρα τα πιο ανετα και τα πιο ουδετερα ειναι τα suzuki .Βεβαια αυτο ειναι και καλο και κακο γιατι απο την μια επικεντρωνεσαι αποκλειστικα στην οδηγηση αλλα απο την αλλη μπορουν να κατηγορηθουν για ελειψη χαρακτηρα....
τα πιο απολυτα ειναι το r6 και και το 675 που δεν κρυβουν με τιποτα τον απολυτο χαρακτηρα τους και τον προσανατολισμο τους...
για ss 1000 κυβικων παλι τα πιο ανετα ειναι τα suzuki οπου καθεσαι μεσα στην μοτοσυκλετα αλλα και τα honda που εχουν αυτη τη μοναδικη ιδιοτητα απο την 1η στροφη να νομιζεις οτι τα οδηγας χρονια...
τα πιο αβολα που εχω οδηγησει ειναι το r1 αλλα ακομα χειροτερα το 1098 της ducati οπου φωναζει πως θελει μονο πιστα!

Οσον αφορα το γλυστριμα στην σελα με ολα τα μηχανακια, κυριως στην πιστα , αφου κατεβεις σε χρονο θα αντιμετοπισεις μεγαλο προβλημα κυριως στα φρενα αλλα και στις δυνατες εξοδους οπου δυστυχως κρατιεσαι απο τα clipon και αρχιζουν τα κουνηματα..βεβαια το προβλημα λυνεται με αλλο υλικο στη σελα που δινει περισσοτερη τριβη ή ακομα καλυτερα βαζεις πολυεστερικα και με το σωστο υλικο εισαι βραχος σχετικα με την μαμα (βεβαια τοτε η ανεση παει περιπατο! αφου εβαλα πολυεστερικα ανεβηκα σε r6 και το θεωρησα πολυθρονα!!!!)

Βεβαια τα λιγοτερο ανετα ειναι και τα καλυτερα για την πιστα οπου η ανεση ειναι και το τελευταιο πραμα που σε ενδιαφερει ενω αντιστοιχα με τα ανετα αρχιζεις να διαμαρτυρεσαι για ελλειψη πληροφορησης....

και για να μην παρεξηγηθω ολα αυτα ειναι κατοπιν προσωπικης εμπειριας και γουστου....Καποια καλα τιμονια μπορει να εχουν λιγο διαφορετικη αποψη...

Stabak
16/12/2011, 11:00
ακομη ενας παράγοντας ειναι η κάλυψη απο τον αέρα...

Παιδες, η εμβρυακή σταση ειναι η πιο άνετη, αυτο που παιζει ρόλο ειναι η ανάρτηση, ο αερας και κάποιες γωνιες (μαρσπιε, κλιπον, μανετες κλπ).

VASOS
16/12/2011, 11:01
Για το Daytona 675 θα διαφωνήσω. Πολύ καλή εργονομία και από τα πιο άνετα που έχω καβαλήσει, νομίζω θα πήγαινα πολύ άνετα ταξίδι μαζί του (αν και 1.85).

CPANTELO
16/12/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Για το Daytona 675 θα διαφωνήσω. Πολύ καλή εργονομία και από τα πιο άνετα που έχω καβαλήσει, νομίζω θα πήγαινα πολύ άνετα ταξίδι μαζί του (αν και 1.85).

Εγω το βρηκα πολυ στενο καθως και οτι καθεσαι πολυ ψηλα και τα clipon ειναι σχεδον κατω απο την τιμονοπλακα! για την πιστα ειναι θεικο και ισως το πιο ετοιμοπολεμο σε stock μορφη αλλα για τον δρομο ουτε που θα το σκεφτομουνα.....

TROOPER
16/12/2011, 11:08
μακραν το πιο ''ανετο'' το τζιξερ κ7-8 1000

μακραν τα πιο αβολα για κατι εξω απο την πιστα το 675 και το ρ6

+1 στον σταμπακα.

σπυρακο για τι πραμα θα το παρεις (αν και οταν,στο ευχομαι)?

αν μιλας για πιστα πας καρφι η για ρ6 η για 675 (εγω θα προτιμουσα ρ6)

αν μιλας για μικτη χρηση μαλλον ψαχνεις κ7-8

VASOS
16/12/2011, 11:08
Εγώ θα πήγαινα μαζί του παντού. Αχ αυτό το R :a07:

Ζεύκας
16/12/2011, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αλλά ό,τι και να σου πούμε όμως θα είναι σύμφωνα με τα γούστα μας.

άμα δεν καβαλήσεις δεν θα βγάλεις σωστά συμπεράσματα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Για το Daytona 675 θα διαφωνήσω. Πολύ καλή εργονομία και από τα πιο άνετα που έχω καβαλήσει, νομίζω θα πήγαινα πολύ άνετα ταξίδι μαζί του (αν και 1.85).

αυτό ακριβώς εννοούσα.

Εγώ είμαι μόλις 2εκ ψηλότερος από τον VASOS και έχω την ακριβώς αντίθεση άποψη για το 675.

πόνοι στη μέση, τους καρπούς και τον αυχένα, από τα χειρότερα μηχανάκια για βόλτα-ταξίδι.

CPANTELO
16/12/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Εγώ θα πήγαινα μαζί του παντού. Αχ αυτό το R :a07:

spam on

αν δεν κανω λαθος ενα bmw δεν οδηγας??

spam off

DimChios
16/12/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μακραν το πιο ''ανετο'' το τζιξερ κ7-8 1000



οχι οτι διαφωνω αλλα ρε Γιωργο, εσυ εισαι αρκετα πιο κοντος απο το Σπυρο!

Και γενικοτερα, δεν βολευονται ολοι οι αναβατες σε ολα τα μηχανακια, ποσο μαλλον στα SS!
Σωστα?

Οτι ειπε ο σταμπακ παντως (απο τη μικρη μου εμπειρια) κλιπον, μασπιεδες, γωνιες κλπ

:wave2:

VASOS
16/12/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
spam on

αν δεν κανω λαθος ενα bmw δεν οδηγας??

spam off

Ναι έχω το F800S, αλλά ψήνομαι πολύ με το 675.

spam off

TROOPER
16/12/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
οχι οτι διαφωνω αλλα ρε Γιωργο, εσυ εισαι αρκετα πιο κοντος απο το Σπυρο!

Και γενικοτερα, δεν βολευονται ολοι οι αναβατες σε ολα τα μηχανακια, ποσο μαλλον στα SS!
Σωστα?

Οτι ειπε ο σταμπακ παντως (απο τη μικρη μου εμπειρια) κλιπον, μασπιεδες, γωνιες κλπ

:wave2:

σωστο οτι δεν βολευονται ολοι οι αναβατες σε ολα τα μηχανακια αλλα αυτο δεν βλεπω τι σΚεση εχει με το υψος το δικο μου και του σπυρου.

αν δεν βολευτει ενας αναβατης παντως επανω στο δικο μου καλυτερα να διαγραψει η το θεμα ςς η το θεμα ανεση σε ςς.

:wave2:

CPANTELO
16/12/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Ναι έχω το F800S, αλλά ψήνομαι πολύ με το 675.

spam off

Επειδη σε θυμαμαι στα μεγαρα (ειμαι ο κωστας με το ασπρομαυρο suzuki με το 32) αν εχεις το μαρουλι τσιμπα το χθες αν οχι βαλε μια σαλιαρα :lol: :lol: :lol:

spyro
16/12/2011, 11:21
Το 990 δε το δίνω.

Αυτή η συζήτηση δε θα βγάλει αποτέλεσμα για άμεση αγορά. Αυτό που θέλω είναι να μου επικεντρώσει λίγο το πεδίο σκέψης για πιθανή μελλοντική αγορά ενός low budget ss (όχι απαραίτητα trackbike). Άμα έχω στο μυαλό μου 2-3 μπορεί και να τα δοκιμάσω όταν κάτσει. Άμα έω στο μυαλό μου πολλά δε θα δοκιμάσω ποτέ τίποτα.

Παρακαλώ συνεχίστε.

Περιττό να πω ότι οι απόψεις που περιλαμβάνουν συγκριτικά δεδομένα (αυτό vs αυτό) είναι υπερπολύτιμες.
:beer:

VASOS
16/12/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
Επειδη σε θυμαμαι στα μεγαρα (ειμαι ο κωστας με το ασπρομαυρο suzuki με το 32) αν εχεις το μαρουλι τσιμπα το χθες αν οχι βαλε μια σαλιαρα :lol: :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
16/12/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Το 990 δε το δίνω.

Αυτή η συζήτηση δε θα βγάλει αποτέλεσμα για άμεση αγορά. Αυτό που θέλω είναι να μου επικεντρώσει λίγο το πεδίο σκέψης για πιθανή μελλοντική αγορά ενός low budget ss (όχι απαραίτητα trackbike). Άμα έχω στο μυαλό μου 2-3 μπορεί και να τα δοκιμάσω όταν κάτσει. Άμα έω στο μυαλό μου πολλά δε θα δοκιμάσω ποτέ τίποτα.

Παρακαλώ συνεχίστε.

Περιττό να πω ότι οι απόψεις που περιλαμβάνουν συγκριτικά δεδομένα (αυτό vs αυτό) είναι υπερπολύτιμες.
:beer:

Αν δεν θες να δώσεις το 990 και δεν θες και trackbike η κουβέντα μετατρέπεται σε ακαδημαϊκή αυτομάτως.. :winka:

:smokin:

VASOS
16/12/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν δεν θες να δώσεις το 990 και δεν θες και trackbike η κουβέντα μετατρέπεται σε ακαδημαϊκή αυτομάτως.. :winka:
:smokin:
Ναι μεν αλλά το θέτει πολύ ωραία

Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Προς SSέδες και λοιπούς γονυπετοειδής αναβάτες.

Προς όλους εσάς που παλεύεται κάθε φορά που φρενάρεται πριν τη στροφή να μη πονέσουν πολύ τα αμελέτητα σας.

Εσείς όλοι με τις γεμάτες εμπειρίες από πονεμένους προσαγωγούς λόγο της δύναμης που βάζετε στο ντεπόζιτο για να μη γλιστράτε στα φρένα.

Εσείς όλοι που κάθε φορά που κάνετε στάση μετα από βόλτα / trackday τεντώνατε τις παλάμες για να ανακουφιστούν οι καρποί.

Αλλά και εσείς οι υπόλοιποι που πήγατε και αγοράσετε αυτά τα πανάσχημα πλαστικά του ντεπόζιτου για να σας βοηθήσουν να μη γλιστράτε...

TROOPER
16/12/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Το 990 δε το δίνω.

Αυτή η συζήτηση δε θα βγάλει αποτέλεσμα για άμεση αγορά. Αυτό που θέλω είναι να μου επικεντρώσει λίγο το πεδίο σκέψης για πιθανή μελλοντική αγορά ενός low budget ss (όχι απαραίτητα trackbike). Άμα έχω στο μυαλό μου 2-3 μπορεί και να τα δοκιμάσω όταν κάτσει. Άμα έω στο μυαλό μου πολλά δε θα δοκιμάσω ποτέ τίποτα.

Παρακαλώ συνεχίστε.

Περιττό να πω ότι οι απόψεις που περιλαμβάνουν συγκριτικά δεδομένα (αυτό vs αυτό) είναι υπερπολύτιμες.
:beer:

ναι βρε αγορινα...εμεις να συνεχισουμε εσυ μπορεις να γινεις λιιιγο πιο συγκεκριμενος για το τι θες να κανεις το μηχανακι?γιατι ακομα και το θεμα ''ανεση'' αλλαζει απο την πιστα στον δρομο.οποτε μιλαμε ισως και για αλλα μηχανακια.

δωσε κανα δεδομενο να περιοριστουμε λιγακι γιατι αλλιως θα λεμε για μηχανακια σε ολα τα κυβικα και σε ολες τις χρονολογιες και αντιλαμβανεσαι οτι ακρη δεν θα βγει ποτε.

sniper
16/12/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι βρε αγορινα...εμεις να συνεχισουμε εσυ μπορεις να γινεις λιιιγο πιο συγκεκριμενος για το τι θες να κανεις το μηχανακι?γιατι ακομα και το θεμα ''ανεση'' αλλαζει απο την πιστα στον δρομο.οποτε μιλαμε ισως και για αλλα μηχανακια.

δωσε κανα δεδομενο να περιοριστουμε λιγακι γιατι αλλιως θα λεμε για μηχανακια σε ολα τα κυβικα και σε ολες τις χρονολογιες και αντιλαμβανεσαι οτι ακρη δεν θα βγει ποτε.

Δλδ.. έχεις 990 και θες να πας μια βολτούλα/εκδρομή/ταξίδι και σκέφτεσαι "Λες να πάρω το R6;" :bawl: :lol:

Ρε Σπύρο, για δικάβαλλο το θες ρε; :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

TROOPER
16/12/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ.. έχεις 990 και θες να πας μια βολτούλα/εκδρομή/ταξίδι και σκέφτεσαι "Λες να πάρω το R6;" :bawl: :lol:

Ρε Σπύρο, για δικάβαλλο το θες ρε; :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

δλδ εχεις σιχαθει τη ζωη σου να εισαι σαν αγγουρι πανω στο μηχανακι,βαζει και ενα στορκ η εναν αη γιαννη καμια ψυχη,η γυναικα σου προτιμαει καφε,μποτε γουατεβα με τις φιλες της και λες θα παω για καφε-λουκουμαδες με το τουμπανο να νοιωσω λιγο αντρας σημερα.ας παρω το ςς :winka:

Ζεύκας
16/12/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ.. έχεις 990 και θες να πας μια βολτούλα/εκδρομή/ταξίδι και σκέφτεσαι "Λες να πάρω το R6;" :bawl: :lol:

Ρε Σπύρο, για δικάβαλλο το θες ρε; :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

ναι και ταξίδι το γύρο της Αφρικής με τριβάλιτσο :bawl:

spyro
16/12/2011, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι βρε αγορινα...εμεις να συνεχισουμε εσυ μπορεις να γινεις λιιιγο πιο συγκεκριμενος για το τι θες να κανεις το μηχανακι?γιατι ακομα και το θεμα ''ανεση'' αλλαζει απο την πιστα στον δρομο.οποτε μιλαμε ισως και για αλλα μηχανακια.

δωσε κανα δεδομενο να περιοριστουμε λιγακι γιατι αλλιως θα λεμε για μηχανακια σε ολα τα κυβικα και σε ολες τις χρονολογιες και αντιλαμβανεσαι οτι ακρη δεν θα βγει ποτε.

η χρήση που κάνεις εσύ στο δικό σου μια χαρά είναι

Αμα το περιορίσω λίγο θα πάμε όλοι και θα πέσουμε πάνω στο gsxr750

Προς το παρόν θέλω όσοι να δούμε λίγο τη γεωμετρία τους ως προς τη θέση οδήγησης

Αντε ντάξ ας το περιορίσω λίγο. Μοντέλο από 2003-2006 (βία 2007).

TROOPER
16/12/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
η χρήση που κάνεις εσύ στο δικό σου μια χαρά είναι

Αμα το περιορίσω λίγο θα πάμε όλοι και θα πέσουμε πάνω στο gsxr750

Προς το παρόν θέλω όσοι να δούμε λίγο τη γεωμετρία τους ως προς τη θέση οδήγησης

Αντε ντάξ ας το περιορίσω λίγο. Μοντέλο από 2003-2006 (βία 2007).

τωρα πρεπει οι αλλοι να ξερουν υποχρεωτικα τι χρηση κανω εγω στο δικο μου!:lol: :lol:

μου αρεσει αυτο το θρεντ!!:lol: :lol:

DimChios
16/12/2011, 11:43
εγω παντως Τρουπερ λεω το εξης. Δεν κανουν ιδιες γωνιες ουτε τα χερια, ουτε τα ποδια σας πανω στο ιδιο μηχανακι. Που ειναι το λαθος μου?
Ο Θωμας δλδ θα νοιωσει το ιδιο ανετα με σενα πανω στο Κ7? Δυσκολο.

Σπυρο, οταν οδηγησα πρωτη φορα το Κ7 (ήταν οταν ειχα το CBR600F) ενω μ αρεσε, με δυσκολεψε και λογικο ηταν μετα τη "πολυθρονα" το F.
Τοτε ήταν που ειχα οδηγησει και το 954 του sniper το οποιο ομως ειναι αρκετα αλλαγμενο απο το "μαμα", σωστα Νικο?
Ωραιο αλλα "σκληρο" και πολυ μοτοσυκλετα με τον ορο της 10ετιας του 90! Για καλο το λεω εγω αλλα καποιος μπορει να θελει κατι πιο φιλικο.
Στο 675 δεν ηθελα να παραδεχτω οτι δεν χωραω! Μ αρεσε αλλα ηταν λες και καβαλαω ποδηλατο! Ισως και να μην ηξερα ομως.

Oταν ειχα το CBR το 1000αρι στην αρχη ενοιωσα οτι το καβαλαω χρονια (η φιλικοτητα της HONDA), μετα οταν πηγα να το πιεσω λιγο ενοιωσα οτι πρεπει πρωτα να βρω τη θεση μου και να ζυγισω χερια, ποδια, σωμα καλυτερα ωστε να μη κουραζομαι γιατι.... ετσι ειναι τα SS. ΔΕΝ ειναι το GS που ειχα μαθει.
...οταν το εμαθα πια το 1000αρι ενοιωσα... να καιγεται ο κωλος μου! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (σπαμ ηταν αυτο)

Εγω καταληγω στο εξης....
...σε οσα οδηγησα για λιγο-μερικα χλμ δλδ και μονο, δεν προλαβα να βρω τη θεση μου σωστα. Ειχα να ασχοληθω και με πολλα ομως σε τοσο λιγο διαστημα. Θεση, απολαυση, επιδοσεις και αλλα πολλα και ολα αυτα μην εχοντας μεγαλη εμπειρια και στο δρομο. εκει που τυπικα τουλαχιστον δεν ανηκουν.

Οταν καβαλησα το CBR το 1000αρι ομως, ασχετα οτι κι εκει δεν ημουν ετοιμος, αμεσως ενοιωσα πολυ πολυ καλα!
...και σε αυτο εχω κολησει ακομα και σημερα!

Οδηγα οτι βρεις και για οσο περισσοτερο μπορεις. Θα δεις και μονος σου πραγματα.












ΥΓ-ΣΥΜΒΟΥΛΗ-TIP: ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ! ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟ! :bawl: :bawl: :bawl:

road spirit
16/12/2011, 11:44
Σπύρο, άμα θες το μηχανάκι για trackbike ως επι το πλείστον, η άνεση δε σε νοιάζει. Άλλα πράγματα σε νοιάζουν. Αν όμως το θες για να πηγαίνεις και αρκετές γΛήγορες βόλτες τότε πάρε ένα gixxer, έχει τη πιο "τουριστική" θέση από όλα τα SS

DimChios
16/12/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro

Αντε ντάξ ας το περιορίσω λίγο. Μοντέλο από 2003-2006 (βία 2007).



CBR 1000RR ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!

ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ "ΦΙΛΙΚΟ, ΦΙΛΙΚΟ" ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΤΗ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ! :wave2:




το 750 ειναι πολυ καλο και μ αρεσε αλλα... απο το Κ7 και μετα....

sniper
16/12/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...
Τοτε ήταν που ειχα οδηγησει και το 954 του sniper το οποιο ομως ειναι αρκετα αλλαγμενο απο το "μαμα", σωστα Νικο?
Ωραιο αλλα "σκληρο" και πολυ μοτοσυκλετα με τον ορο της 10ετιας του 90! Για καλο το λεω εγω αλλα καποιος μπορει να θελει κατι πιο φιλικο.
...

Λάθος. Στην γεωμετρία δεν είχε αλλάξει τίποτα. Στις αναρτήσεις πολλά :blush: :D :smokin:

Εχμμ... ποια δεκαετία του 90 ρε; Του 2003 είναι η μηχανή :bawl: :lol: :lol: Αλλά όντως (και) λόγω μεταξονίου δεν ειναι κι η φιλικότερη... (και φυσικά δεν είναι και το ποιο μαμά 954 που κυκλοφορεί.

Σπύρο; Ούτε να το σκέφτεσαι.

sniper
16/12/2011, 11:49
Αυτή τη μαλακία με τα φιλικά 1000ρια να την προσέξετε λιγάκι.

DimChios
16/12/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λάθος. Στην γεωμετρία δεν είχε αλλάξει τίποτα. Στις αναρτήσεις πολλά :blush: :D :smokin:

Εχμμ... ποια δεκαετία του 90 ρε; Του 2003 είναι η μηχανή :bawl: :lol: :lol: Αλλά όντως (και) λόγω μεταξονίου δεν ειναι κι η φιλικότερη... (και φυσικά δεν είναι και το ποιο μαμά 954 που κυκλοφορεί.

Σπύρο; Ούτε να το σκέφτεσαι.


ρε, δεν μιλησα για γεωμετρια! Που να το στριψω αλλωστε, στην Αλεξανδρας? :lol:

Για τα κλιπ ον μιλησα και τις αναρτησεις.

και για τα 90's που λεω εννοω σε αισθηση... πιο brutal μοτο σε σχεση με τα σημερινα! Δεν μπορει να μπει διπλα σε ενα Κ7. σε ενα Κ4 ισως... αλλα δεν το εχω οδηγησει το τελευταιο!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μακρυα απο 954 ο Σπυρος.


Α και κατι τελευταιο. Η Χαρα εκτος απο CBR1000 δεν θελει να ακουσει ουτε για μπουσα (εχει ανεβει) ουτε για τιποτα!
Βολευεται λεει στο CBR καλυτερα απο οπουδηποτε! :bawl: :bigcry:

sniper
16/12/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...

Α και κατι τελευταιο. Η Χαρα εκτος απο CBR1000 δεν θελει να ακουσει ουτε για μπουσα (εχει ανεβει) ουτε για τιποτα!
Βολευεται λεει στο CBR καλυτερα απο οπουδηποτε! :bawl: :bigcry:

Και μας τι μας νοιάζει αυτό τώρα; :confused:

DimChios
16/12/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτή τη μαλακία με τα φιλικά 1000ρια να την προσέξετε λιγάκι.


+998 αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο ενα R1 με το CBR

DimChios
16/12/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και μας τι μας νοιάζει αυτό τώρα; :confused:


οσον αφορα για το δικαβαλο που αναφερθηκε και τυχον να τον ενδιαφερει!

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΔΙΚΑΒΑΛΑ ΤΟ ΛΕΩ! :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol:

TROOPER
16/12/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εγω παντως Τρουπερ λεω το εξης. Δεν κανουν ιδιες γωνιες ουτε τα χερια, ουτε τα ποδια σας πανω στο ιδιο μηχανακι. Που ειναι το λαθος μου?
Ο Θωμας δλδ θα νοιωσει το ιδιο ανετα με σενα πανω στο Κ7? Δυσκολο.......

μητσο...

δεν κανουν ιδιες γωνιες αλλα καλως δεν κανουν ιδιες γωνιες.αυτο λεω.

τον θωμα τωρα τι τον ανακατεβεις στην κουβεντα μας?μιλαμε για ανθρωπους χωρις οσφυοκαμψια και με μια Α κινητικοτητα στις αρθρωσεις τους.οχι για τους οδηγους της σουπερ αγγουρι τιμ :lol: :lol:

sniper
16/12/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
+998 αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο ενα R1 με το CBR

Δεν την παλεύεις έτσι;

DimChios
16/12/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν την παλεύεις έτσι;


true αλλα γιατι το λες? :rolleyes:

sniper
16/12/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
true αλλα γιατι το λες? :rolleyes:

Γιατί ελάχιστοι είναι σε θέση να καταλάβουν τις διαφορές.

Αν δεις τις διαφορές (σε 1000ρια της ίδιας ηλικίας) σε χρόνους στην πίστα αυτές είναι σε επιπεδα κάτω του 1" που δεν ειναι στραγάλια να τα τρώμε στις κερκίδες.

McGyver
16/12/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εγω παντως Τρουπερ λεω το εξης. Δεν κανουν ιδιες γωνιες ουτε τα χερια, ουτε τα ποδια σας πανω στο ιδιο μηχανακι. Που ειναι το λαθος μου?
Ο Θωμας δλδ θα νοιωσει το ιδιο ανετα με σενα πανω στο Κ7? Δυσκολο.

Όχι, αλλά αυτό ΔΕΝ είναι θέμα διαστάσεων ούτε δικών μου ούτε του GSXR :winka: .

sniper
16/12/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όχι, αλλά αυτό ΔΕΝ είναι θέμα διαστάσεων ούτε δικών μου ούτε του GSXR :winka: .

Τόμας, φύγε από αυτό το θρεντ! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
16/12/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τόμας, φύγε από αυτό το θρεντ! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol: :lol:

μαλακα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
16/12/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τόμας, φύγε από αυτό το θρεντ! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol: :lol:

Να σΕ δείξω IR onboard θερμόμετρο για τα λάστιχα να σΕ πω εγώ...

Φεύγω :sad: ...

CPANTELO
16/12/2011, 12:09
για τον δρομο θα επαιρνα 1000 για πιστα 600 (και το 750 υπερκιβυσμενο 600 ειναι)....
Τα 1000 βεβαια δεν τα πας σε πανε! Τα 600/675/750 πρεπει να τα οδηγησεις τσαμπουκαλεμενος για να πας γρηγορα.Θελουν στροφες ψηλα,φορα,καθυστερημενα φρενα κατεβασματα ανεβασματα δεν καθεσαι καθολου ησυχος πανω στη μηχανη!βεβαια ετσι μονο μαθαινεις να οδηγας σωστα!
Με οποιο 1000αρι κουμπωνεις μια 3η και ολα γινονται μονα τους , εχουν αρκετη ροπη ωστε να υπερκαλυψουν τα οδηγικα σου λαθη και νομιζεις οτι ειναι πιο ευκολα να τα οδηγησεις! βεβαια ξεχνας πως τα χιλιομετρα ανεβαινουν πιο γρηγορα και πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου γιατι δεν ουρλιαζουν σαν τα 600 (καινε και λιγοτερο ας εχουν περισσοτερα κυβικα). Επισης η τουμπα ερχεται πολυ πιο ευκολα γιατι πας να ανοιξεις γρηγορα το γκαζι και ωπ ιτς αιρ τιμε!!!!Και μετα καθεσαι και λες ρε γμτ δεν εκανα τπτ και με εστειλε για βρουβες!!!

sniper
16/12/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
για τον δρομο θα επαιρνα 1000 για πιστα 600 (και το 750 υπερκιβυσμενο 600 ειναι)....
Τα 1000 βεβαια δεν τα πας σε πανε! Τα 600/675/750 πρεπει να τα οδηγησεις τσαμπουκαλεμενος για να πας γρηγορα.Θελουν στροφες ψηλα,φορα,καθυστερημενα φρενα κατεβασματα ανεβασματα δεν καθεσαι καθολου ησυχος πανω στη μηχανη!βεβαια ετσι μονο μαθαινεις να οδηγας σωστα!
Με οποιο 1000αρι κουμπωνεις μια 3η και ολα γινονται μονα τους , εχουν αρκετη ροπη ωστε να υπερκαλυψουν τα οδηγικα σου λαθη και νομιζεις οτι ειναι πιο ευκολα να τα οδηγησεις! βεβαια ξεχνας πως τα χιλιομετρα ανεβαινουν πιο γρηγορα και πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου γιατι δεν ουρλιαζουν σαν τα 600 (καινε και λιγοτερο ας εχουν περισσοτερα κυβικα). Επισης η τουμπα ερχεται πολυ πιο ευκολα γιατι πας να ανοιξεις γρηγορα το γκαζι και ωπ ιτς αιρ τιμε!!!!Και μετα καθεσαι και λες ρε γμτ δεν εκανα τπτ και με εστειλε για βρουβες!!!

Κάπως έτσι αλλά όχι ακριβώς..

DimChios
16/12/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί ελάχιστοι είναι σε θέση να καταλάβουν τις διαφορές.

Αν δεις τις διαφορές (σε 1000ρια της ίδιας ηλικίας) σε χρόνους στην πίστα αυτές είναι σε επιπεδα κάτω του 1" που δεν ειναι στραγάλια να τα τρώμε στις κερκίδες.


τις εχω δει, στα χαρτια τουλαχιστον!

Ομως, αφου τη γραμμικοτητα και φιλικοτητα της HONDA την ξερεις, οπως επισης ξερεις οτι σε αυτο αναφερομαι, γιατι μου σπας τα κακαλα? :lol: :lol:

DimChios
16/12/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όχι, αλλά αυτό ΔΕΝ είναι θέμα διαστάσεων ούτε δικών μου ούτε του GSXR :winka: .


μας απαντησε ο Τρουπερ (αν και το ξεραμε) ποιο ειναι το θεμα ΣΟΥ!

:lol: :lol:

McGyver
16/12/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μας απαντησε ο Τρουπερ (αν και το ξεραμε) ποιο ειναι το θεμα ΣΟΥ!

O TROOPER λέει μ@λ@κίες...
ΟσφυοΑκαμψία έχω...

Φεύγω ρε Νίκο, ώχου!

sniper
16/12/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
τις εχω δει, στα χαρτια τουλαχιστον!

Ομως, αφου τη γραμμικοτητα και φιλικοτητα της HONDA την ξερεις, οπως επισης ξερεις οτι σε αυτο αναφερομαι, γιατι μου σπας τα κακαλα? :lol: :lol:

Την ποια; Αυτά που λένε τα περιοδικά, πρέπει να απευθύνονται σε ειδικό κοινό, κι όχι στους μελλοντικούς αγοραστές SS.

*ειδικό κοινό: Αγωνιζόμενοι

sniper
16/12/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
O TROOPER λέει μ@λ@κίες...
ΟσφυοΑκαμψία έχω...

Φεύγω ρε Νίκο, ώχου!

ΟΚ, ήταν επί προσωπικού.

spyro
16/12/2011, 13:18
Πάντως δε περίμενα ότι το CBR RR (600 ή 1000) θα έπαιρνε κριτικές εναντίον τις άνεσης (συγκριτικά μιλάμε πάντα). Αυτό δε το περίμενα.
Από πλευράς κατηφορικής σέλας, χαμηλών clip on, και θέσης οδήγησης στο μυαλό μου πριν κάνουμε αυτή τη συζήτηση τα είχα ως εξής (τουλάχιστον για τα μικρά)

απότομο προς νορμάλ:
675 - ducati 848 - r6 - zxr636 - cbr rr - gsxr

sniper
16/12/2011, 13:19
Τώρα αν σου πω ότι το 675 όταν το καβάλησα δεν ξεκόλλαγα από πάνω του; :blush:

Ναι, ξέρω, δεν βοηθάω.. :bawl: :lol:

DimChios
16/12/2011, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα αν σου πω ότι το 675 όταν το καβάλησα δεν ξεκόλλαγα από πάνω του; :blush:

Ναι, ξέρω, δεν βοηθάω.. :bawl: :lol:


Εσυ χωραγες, γι αυτο!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Οχι, ειναι καλο, δεν λεει κανεις αλλα ανετο ΔΕΝ το λες! :rolleyes:


Σπυρο, παρε ρε ενα MV F4

:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
16/12/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Πάντως δε περίμενα ότι το CBR RR (600 ή 1000) θα έπαιρνε κριτικές εναντίον τις άνεσης (συγκριτικά μιλάμε πάντα). Αυτό δε το περίμενα.
Από πλευράς κατηφορικής σέλας, χαμηλών clip on, και θέσης οδήγησης στο μυαλό μου πριν κάνουμε αυτή τη συζήτηση τα είχα ως εξής (τουλάχιστον για τα μικρά)

απότομο προς νορμάλ:
675 - ducati 848 - r6 - zxr636 - cbr rr - gsxr

νικο ΒΑΝ αμεσως...

ξεχασε το RC8...


:lol:

sniper
16/12/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...

Σπυρο, παρε ρε ενα MV F4

:lol: :lol: :lol:


Κοίτα να πάρεις εσύ ένα. :bawl: :lol:

sniper
16/12/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
νικο ΒΑΝ αμεσως...

ξεχασε το RC8...


:lol:

Καλύτερα να το ξεχάσει η ανθρωπότητα αυτό το μηχανάκι.

Allst@rf
16/12/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάπως έτσι αλλά όχι ακριβώς..

αν μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα θα σε παραδεχτω...

:smokin:

Allst@rf
16/12/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλύτερα να το ξεχάσει η ανθρωπότητα αυτό το μηχανάκι.

γιατι?

το χεις καβαλησει?

:p

sapila racing
16/12/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα αν σου πω ότι το 675 όταν το καβάλησα δεν ξεκόλλαγα από πάνω του; :blush:

Ναι, ξέρω, δεν βοηθάω.. :bawl: :lol:

Μια χαρά βοηθάς. Για πίστα το 675 ειναι το τέλειο πιστευω, κατ αρχήν εχει δύναμη παντού κι οχι μονο μετα τις 10000 (όπως κατι R6 πχ) κι ετσι δεν χρειάζεται να εισαι παγκόσμιο για να το πας γρήγορα και να το ευχαριστηθείς.
Ειναι super ευκολο, ευέλικτο κλπ κλπ και ακόμα κι εγώ μια χαρά ημουν πανω του στην πίστα.
Αφού θα εχεις και το 990 δεν πρόκειται να πας ταξίδι με το SS ετσι κι αλλιώς. :winka:

sniper
16/12/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γιατι?

το χεις καβαλησει?

:p

:smokin:


242058

sapila racing
16/12/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
νικο ΒΑΝ αμεσως...

ξεχασε το RC8...


:lol:

Εχει ΚΤΜ ήδη ο άνθρωπος, ας παρει κι ενα μηχανάκι της προκοπής! :lol:

Allst@rf
16/12/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:smokin:

φυγε ρε!!!!!!!!!

:mad:

sniper
16/12/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
φυγε ρε!!!!!!!!!

:mad:

Εσύ δεν ήσουν που θες χώμα;

Άντε μαζί με τον Τόμας στο δίπλα δωμάτιο..

:smokin:

McTalas
16/12/2011, 13:50
μακραν το πιο ευκολοδηγητο μηχανάκι μεχρι το 06 ηταν το cbr 600 rr,
εχω γραψει καμια 60αρια χιλ. χλμ. σε ταξιδακια μονος/διπλος, μεσα στην πολη παρα πολλα, κατι ψιλα στην πιστα,

καρποι, μεση, γονατα, αυχενας και λοιπα, στρωνουν μετα απο λιγα χλμ και με σωστη στήριξη, δλδ να καθεσαι σωστα.

αυτη την στιγμη το πιο απολυτο μεσα στην πιστα ειναι το 675 με το zx να ακολουθει και το πιο ευκολοδηγητο για μεσα στην πιστα παλι ειναι το cbr 600 rr το οποιο παρεχει το πιο ολοκληρομενο πακετο για εναν αρχαριο μεσα στην πιστα. το αρχαριος ειναι γενικη εννοια, δεν αναφερομαι αποκλειστικα μονο σε ατομα που δεν εχουν ξαναασχοληθουν με την πιστα.

r6: σε στοκ πρεπει να το δουλευεις πανω απο τις 10.500 rpm.

συμπερασμα:
παρε ενα cbr 600 rr μετα το '07 και εισαι κομπλε!

spyro
16/12/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
.... Αφού θα εχεις και το 990 δεν πρόκειται να πας ταξίδι με το SS ετσι κι αλλιώς. :winka:


Συμφωνώ. Δε το θελω για ταξίδι αλλά δεν θα μπω στο τριπάκι να παρω κατι για να πάω Μέγαρα και Σέρρες μόνο.


Είμαι της άποψης ότι πρέπει να τα βρείς με ένα μηχανάκι γενικως και τότε θα το ευχαριστηθείς και στα Trackday. Αμα δε τα βρεις έξω από τη πίστα τότε δεν θα τα βρεις ουτε μέσα σε αυτην.

Allst@rf
16/12/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ δεν ήσουν που θες χώμα;

Άντε μαζί με τον Τόμας στο δίπλα δωμάτιο..

:smokin:

καλυτερα...

ετσι και αλλιως δεν μου αρεσε ποτε το προσωνυμιο SS...



:yuck:


242059

sniper
16/12/2011, 13:54
Κάτι Aprilia και Ducati ξέχασες αλλά δεν γ@μεις με τους ντενεκέδες..

McTalas
16/12/2011, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μια χαρά βοηθάς. Για πίστα το 675 ειναι το τέλειο πιστευω, κατ αρχήν εχει δύναμη παντού κι οχι μονο μετα τις 10000 (όπως κατι R6 πχ) κι ετσι δεν χρειάζεται να εισαι παγκόσμιο για να το πας γρήγορα και να το ευχαριστηθείς.
Ειναι super ευκολο, ευέλικτο κλπ κλπ και ακόμα κι εγώ μια χαρά ημουν πανω του στην πίστα.
Αφού θα εχεις και το 990 δεν πρόκειται να πας ταξίδι με το SS ετσι κι αλλιώς. :winka:

+ σε ολα,

με μονη διαφωνια πως το 675 ειναι πιο απολυτο απο τα υπολοιπα και με την ελαφρια αισθηση του μπροστινου, θελει λιγο εμπειρια στην αρχη για να μην σε τρομαζει.

sniper
16/12/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
... Αμα δε τα βρεις έξω από τη πίστα τότε δεν θα τα βρεις ουτε μέσα σε αυτην.

Αυτα ρε Σπύρο, που τα διαβάζεις; :confused:

Allst@rf
16/12/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Συμφωνώ. Δε το θελω για ταξίδι αλλά δεν θα μπω στο τριπάκι να παρω κατι για να πάω Μέγαρα και Σέρρες μόνο.


Είμαι της άποψης ότι πρέπει να τα βρείς με ένα μηχανάκι γενικως και τότε θα το ευχαριστηθείς και στα Trackday. Αμα δε τα βρεις έξω από τη πίστα τότε δεν θα τα βρεις ουτε μέσα σε αυτην.

διαφωνω αλλα κρυφακουω απο αλλο δωματιο και δεν ξερω αν ακουγωμαι...

:lol:

spyro
16/12/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτα ρε Σπύρο, που τα διαβάζεις; :confused:

Προσωπική εμπειρία.

Μια φορά το βάλα στα Μέγαρα το 990 και το χάρηκα πολύ περισσότερο από το tiger. Δεν το χρονομέτρησα αλλά είμαι σίγουρος ότι γύριζα και πιο γρήγορα.

sapila racing
16/12/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Προσωπική εμπειρία.

Μια φορά το βάλα στα Μέγαρα το 990 και το χάρηκα πολύ περισσότερο από το tiger. Δεν το χρονομέτρησα αλλά είμαι σίγουρος ότι γύριζα και πιο γρήγορα.

Δεν το σκέφτεσαι σωστά.

Για να είναι αποτελεσματικό και με σωστή θέση οδήγησης στην πίστα θα είναι μαρτύριο για χαλαρή βόλτα η για την πόλη. Ισχύει και το αντίστροφο.

devil's animal
16/12/2011, 14:08
Σπυρακο παιδι μου δεν μπορουν να δοθουν συμβουλες τετοιου ειδους απο ενα forum...
αλλες διαστασεις εχει ο καθενας απο εδω μεσα και διαφορετικες εμπειριες απο μηχανακια...

η γνωμη μου ειναι να παιρνεις βολτιτσα οπου βρεθεις και οπου σταθεις μηχανακια που προσανατολιζεσαι να αγορασεις και μετα να κρινεις μοναχος σου...
ή βρες καποιον στις ιδιες αναλογιες με σενα και ρωτα τον...αλλα και παλι παιζουν ρολο αλλα πραγματα, οπως αναρτησεις, μαρσπιε, καλυψη απο αερα κλπ (βλ. Stabak)

μπορει ενα μηχανακι να το καβαλησεις μαμα και να σε ξενισει και να μην σου καθεται καλα..και να του βαλεις ρυθμιζομενα μαρσπιε και να το κατευχαριστηθεις και μεσα και εξω απο την πιστα. το ιδιο και με clip on. το ιδιο και με αναρτησεις και παει λεγοντας. δλδ να το στησεις για ΣΕΝΑ.

σε γενικες γραμμες οτι σου ειπαν και οι αλλοι απο θεμα ανεσης.

απο δικη μου εμπειρια:
675 πολυ απολυτο σε σταση σωματος.
gsxr αρκετα ευρυχωρο και για πιο μεγαλοσωμους αναβατες.
zx636 επισης ανετο και "μεγαλο" για 600αρι αλλα κλειστη γωνια ποδιων. (που σημαινει οτι αν εχεις μεγαλα κατω ακρα μαλλον θα δυσκολευτεις)

my 2 cents.
:wave2:

sniper
16/12/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Προσωπική εμπειρία.

Μια φορά το βάλα στα Μέγαρα το 990 και το χάρηκα πολύ περισσότερο από το tiger. Δεν το χρονομέτρησα αλλά είμαι σίγουρος ότι γύριζα και πιο γρήγορα.


1. Η αίσθηση δεν έχει να κάνει με τον χρόνο.
2. Ξέρω πολλούς/αρκετές που ενώ μέσα στην πιστα είναι αργοί/ές στο δρόμο είναι θάνατος..

spyro
16/12/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
........ μπορει ενα μηχανακι να το καβαλησεις μαμα και να σε ξενισει και να μην σου καθεται καλα..και να του βαλεις ρυθμιζομενα μαρσπιε και να το κατευχαριστηθεις και μεσα και εξω απο την πιστα. το ιδιο και με clip on. το ιδιο και με αναρτησεις και παει λεγοντας. δλδ να το στησεις για ΣΕΝΑ.



Δεκτόν. Δεν το γνώριζα ότι μπορεί να αλλάξει τόσο πολύ. Νόμιζα ότι λιγα πράγματα μπορείς να κάνεις


:beer:

spyro
16/12/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
...

2. Ξέρω πολλούς/αρκετές που ενώ μέσα στην πιστα είναι αργοί/ές στο δρόμο είναι θάνατος..

Πλάκα κανεις τωρα .......

Γίνονται τέτοια πράγματα? Υπερβολικό μου φαινεται, μήπως γιατι εσυ εξω από τη πιστα είχες λίγο περισσότερο σεβασμό ενώ αυτός/ή για να ξεσπάσει την ήτα που έφαγε εντός πίστας πήγαινε με όσα?

sniper
16/12/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Δεκτόν. Δεν το γνώριζα ότι μπορεί να αλλάξει τόσο πολύ. Νόμιζα ότι λιγα πράγματα μπορείς να κάνεις


:beer:


Δεν είναι ακριβώς έτσι.. Πολύ λίγο θ' αλλάξει η θέση οδήγησης. Το θέμα είναι τι θ' αλλάξει στη οδήγηση για να βοηθήσει εσένα αλλά κυρίως το μηχανάκι.

Βάλε στην εξίσωση και κανένα γυμναστήριο, ποδήλατο, τρεξιματάκι για να μην πέσεις στα χέρια του Trooper.

sniper
16/12/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Πλάκα κανεις τωρα .......

Γίνονται τέτοια πράγματα? Υπερβολικό μου φαινεται, μήπως γιατι εσυ εξω από τη πιστα είχες λίγο περισσότερο σεβασμό ενώ αυτός/ή για να ξεσπάσει την ήτα που έφαγε εντός πίστας πήγαινε με όσα?

Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ πραγματικά γρήγοροι (σε θανατηφόρο βαθμό - μεταφορικά και κυριολεκτικά) στο δρόμο που μέσα στην πίστα για διάφορους λόγους πάνε "αργά" (πιο αργά από αυτό που μπορούν) ή δεν ξέρουν καν ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πίστες (δεν θέλω σχόλια επ' αυτού).

Κάποια στιγμή απο κοντά μπορώ να σου περιγράψω μία βόλτα τρόμου..

spyro
16/12/2011, 14:51
Πάσο για το πίστα/δρομος γρήγοροι αναβάτες



στο θέμα μας.....





Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν το σκέφτεσαι σωστά.

Για να είναι αποτελεσματικό και με σωστή θέση οδήγησης στην πίστα θα είναι μαρτύριο για χαλαρή βόλτα η για την πόλη. Ισχύει και το αντίστροφο.


Δηλαδή να καταλάβω ρε Άρη τώρα, στο ερασιτεχνικό επίπεδο υπάρχουν παιδιά που (πέρα από το σεταρισμα των αναρτήσεων) έχουν κατεβάσει τα clipon πιο κάτω και έχουν ανεβάσει τα μαρσπιε για να γυρίζουν καλυτερα? Δηλαδή τόσο μεγάλη διαφορά στο χρόνο έχεις όταν βάλεις πιο χαμηλά τα χέρια σου?


(είπαμε περα το σεταρισμα των αναρτήσεων)

sniper
16/12/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
...

Δηλαδή να καταλάβω ρε Άρη τώρα, στο ερασιτεχνικό επίπεδο υπάρχουν παιδιά που (πέρα από το σεταρισμα των αναρτήσεων) έχουν κατεβάσει τα clipon πιο κάτω και έχουν ανεβάσει τα μαρσπιε για να γυρίζουν καλυτερα? Δηλαδή τόσο μεγάλη διαφορά στο χρόνο έχεις όταν βάλεις πιο χαμηλά τα χέρια σου?


(είπαμε περα το σεταρισμα των αναρτήσεων)

Το σετάρισμα των αναρτήσεων είναι τέχνη που ελάχιστοι κοινοί θνητοί κατέχουν.. Στο περίπου είμαστε όλοι.. Θέλει απίστευτη δουλειά για να καταφέρεις έστω κάτι που πλησιάζει το καλό.

Το κατέβασμα κλιπ ον κάνει τη μηχανή πιο νευρική..

Μέχρι τώρα ψάχναμε ένα "all-round" SS μοτοσακό.. Τους χρόνους, τι τους ανακατέβεις; :winka:

Edit : o Σβάρτζ με στοκατζίδικο τζίξερ έγραψε χρόνους που οι εδώ πρωταθλητές κάνουν με τούμπανα. Καταλαβαίνεις που το πάω..

sapila racing
16/12/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Δηλαδή να καταλάβω ρε Άρη τώρα, στο ερασιτεχνικό επίπεδο υπάρχουν παιδιά που (πέρα από το σεταρισμα των αναρτήσεων) έχουν κατεβάσει τα clipon πιο κάτω και έχουν ανεβάσει τα μαρσπιε για να γυρίζουν καλυτερα? Δηλαδή τόσο μεγάλη διαφορά στο χρόνο έχεις όταν βάλεις πιο χαμηλά τα χέρια σου?


(είπαμε περα το σεταρισμα των αναρτήσεων)

Δεν εννοούσα αυτό, αλλά το οτι ενα πχ CBR600F που ειναι μια χαρά για να πας και τη βόλτα σου, στην πίστα θα σε βοηθήσει να πας όμορφα κι ευκολα μεχρι ενα σημείο και μετα τέλος, γιατί μόλις το μάθεις λίγο θα βρίσκει κατω για πλάκα. Αν αλλάξεις μαρσπιέ, δεν θα βρίσκεις κατω αλλά μετα θα δείς οτι ήθελες πιο επιθετική θέση οδήγησης για να μπορέσεις να πας καλύτερα κι οτι η σχετικά άνετη θεση οδήγησης που σε βόλευε για να πας χαλαρή βολτίτσα χωρίς να σου κοπούν οι καρποί, εδω οχι μονο δεν βοηθάει αλλά σε εμποδίζει κιόλας. :wave2:

p@nos
16/12/2011, 15:16
apofasise ti 8es....

an 8es boltadiko i maxitiko

meta apofasise na pas evropi :p

kati 999 pleon ta skotonoyn opos ke mille kai ine manoyles gia na gelas kai sto dromo kai pista....



pera apo tin plaka prepi na skeftis an soy aresi to 4cyl moter logo toy oti exis sini8isi se v2

pados afoy exis gia boltes to 990 kalitera na paris kati pio apolito se siberifora/stisimo/geometria....


pleon ta pada sta metaxeiro xarizode.....

DrIoannis
16/12/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ πραγματικά γρήγοροι (σε θανατηφόρο βαθμό - μεταφορικά και κυριολεκτικά) στο δρόμο που μέσα στην πίστα για διάφορους λόγους πάνε "αργά" (πιο αργά από αυτό που μπορούν) ή δεν ξέρουν καν ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πίστες (δεν θέλω σχόλια επ' αυτού).

Κάποια στιγμή απο κοντά μπορώ να σου περιγράψω μία βόλτα τρόμου..
Συμφωνώ μαζί σου και το έχω παρατηρήσει και εγώ.



Τώρα επί της ερώτησης GSXR&CBR 600

alexxxcbr
16/12/2011, 15:38
Αprilia mille αν ειναι και factory ακομα καλυτερα.



:winka:

spyro
16/12/2011, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
.......... opos ke mille kai ine manoyles gia na gelas kai sto dromo kai pista....

...


Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Αprilia mille αν ειναι και factory ακομα καλυτερα.

:winka:


:beer:

και μενα μόνο θετικές εντυπώσεις μου δίνει


Το χε/ει κανείς από τους παριστάμενους μήπως?