PDA

View Full Version : Συμβουλες για νεο οδηγο xtx



TXC
17/12/2011, 01:23
Παιδια καλησπερα, προκειτα να παρω ενα yamaha xtx και επειδη δεν γνωριζω και πολλα (σχεδον τιποτα) θα ηθελα να με πληροφορησετε για μερικα πραγματα.

Αρχικα εχω ακουσει κατα καιρους για καποια προβληματα στην ηλεκτρονικη.. στυλ κατεβασματος ταχυτητας για προσπερασμα και σβησιμο μηχανης. Γνωριζεται κατι σχετικα

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια-μηδενικη σε μοτοσυκλετες. Οδηγαω ενα σκουτερακι και ενα παπι. Πιστευεται οτι καποια αλλη επιλογη θα μου ηταν πιο ευκολη στην οδηγηση; (Οχι οτι θα αλλαξω γνωμη :D )

Επιλεγω το μηχανακι αυτο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι σκυλι.. Ισχυει;

Allst@rf
17/12/2011, 01:46
μια χαρά μηχανάκι είναι για αρχή...

Άντε καλόριζικο...

Με καλό εξοπλισμό και προσοχή...


:wave2:

RizlaPlusPlus
17/12/2011, 04:32
Καλοριζικος αδερφε! Μη μασας, κι εγω μια απο τα ιδια, δε θα παθεις τπτ αμα εχεις το νου σου. Εχε το νου σου και στο nick σου ομως, ειναι λιγο χρεωμα... :wave2:

peskandritsos
17/12/2011, 06:59
Τα πρώτα ΧΤ 660 είχαν μεγάλο πρόβλημα με το tps και σβήναν πολύ συχνά.

Από το 2006 και μετά άν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα διορθώθηκε.

Το δικό μου (ΧΤΖ) του 2008 δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Καλορίζικο ότι και να πάρεις!!!:beer:

Gandalf dr685sm
17/12/2011, 07:59
μέχρι το 2005 όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στο TPS. .. Η ΥΑΜΑΗΑ είχε κάνει ανάκληση τότε όλων των μοντέλων εκείνης της περιόδου για να το αλλάξουν χωρίς χρήματα. Λογικά αν είναι τέτοιο μοντέλο και έχει κάνει την αλλαγή, θα έχει τσεκάρισμα στον αριθμό πλαισιού του. (Ενα "αστεράκι" μπροστά απο τον αριθμό).

Για τα υπόλοιπα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81120

TXC
17/12/2011, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μέχρι το 2005 όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στο TPS. .. Η ΥΑΜΑΗΑ είχε κάνει ανάκληση τότε όλων των μοντέλων εκείνης της περιόδου για να το αλλάξουν χωρίς χρήματα. Λογικά αν είναι τέτοιο μοντέλο και έχει κάνει την αλλαγή, θα έχει τσεκάρισμα στον αριθμό πλαισιού του. (Ενα "αστεράκι" μπροστά απο τον αριθμό).

Για τα υπόλοιπα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81120


πολυ ενδιαφερον αρθρο..αυτο με τις χαμηλες στροφες που λεει ο φιλος τι εννοει; εχει προβληματα σβησιματος;

TXC
17/12/2011, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μέχρι το 2005 όντως υπήρχε αυτό το πρόβλημα στο TPS. .. Η ΥΑΜΑΗΑ είχε κάνει ανάκληση τότε όλων των μοντέλων εκείνης της περιόδου για να το αλλάξουν χωρίς χρήματα. Λογικά αν είναι τέτοιο μοντέλο και έχει κάνει την αλλαγή, θα έχει τσεκάρισμα στον αριθμό πλαισιού του. (Ενα "αστεράκι" μπροστά απο τον αριθμό).

Για τα υπόλοιπα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81120

στον αριθμο πλαισιου μπροστα θα εχει δηλαδη ενα * αν εχει γινει αλλαγη tps; απο ποτε και μετα δεν χρειαζοταν αλλαγη , ποιο μοντελο; με ανεβασμα του ρελαντι δεν φτιαχνοταν;

Gandalf dr685sm
17/12/2011, 11:34
μηχανάκι που έχει άδεια πριν την 1/1/06 καλό είναι να έχει τσεκαριστεί για TPS. Χωρίς όμως αυτό να είναι ντε και καλά κανόνας.

Οι χαμηλές στροφές και το "σκορτσάρισμα" είναι επειδή έχει φτιαχτεί το μηχανάκι να δίνει ροπή απο τις μεσαίες και πάνω για να έχει και τελική σε ταξιδάκια , λίγο μεγάλη για μονοκύλινδρο οπως είπα.

Για να το ζωντανέψεις , όπως περιγράφω , ενα ανοιχτό φίλτρο , ενα σετ aftermarket εξατμίσεων και μια ρύθμιση στην τροφοδοσία το βελτιώνει πάρα πολύ. Το ρελαντί μην το πειράζεις γιατί θα έχεις προβληματική καύση μετά.

TXC
17/12/2011, 20:11
κατι συγκεκριμενο να προσεξω στο μηχανακι που θα παρω; εκτος τον χλμ και πιθανα χτυπηματα απο πτωση που θα χουν πειραξει σασι..

taisteal
17/12/2011, 20:24
βρες ενα φιλαρακι σου που το κατεχει το αθλημα και πηγαινετε το υποψηφιο για αγορα μηχανακι σε εναν μηχανικο που εμπιστευεστε.

TXC
17/12/2011, 20:35
ειμαι σε νεα πολη λογο δουλειας και δεν εχω γνωστο συνεργειο.. ετσι χοντρικα καποια πραγματα να εχω στο νου λεω.. :cool: