PDA

View Full Version : Περί xenon στα παπια



panagath
12/12/2011, 11:22
Χρειάζεται τπτ άλλο για να λειτουργήσει ή είναι κομπλέ? Θα μπάινει άραγε στο παπί??? Έχω πολύ χάλια φωτισμό.

Cpt. Haddock
17/12/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Χρειάζεται τπτ άλλο για να λειτουργήσει ή είναι κομπλέ? Θα μπάινει άραγε στο παπί??? Έχω πολύ χάλια φωτισμό.

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

byron
17/12/2011, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

+οσα....

John Steed
17/12/2011, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


:nono: Τα φώτα στα παπιά έχουν ένα θέμα κι αυτό είναι ένα πρόβλημα για εμάς που κάνουμε πολλά χιλιόμετρα σε όλες τις συνθήκες.

Εγώ για αρχή θα αλλάξω λάμπα με osram και μετά βλέπουμε....

Cpt. Haddock
17/12/2011, 09:51
Ρε μπόυζ, οσο θεμα και να έχουν τα φωτα στα παπια, μιλάμε για μηχανακια που φτιαχτηκαν για αστικές μετακινησεις.

Εαν τα παιρνετε για να πατε βραδυ στα χωρια, δε σας φταινε τα φωτα, αλλα η χρηση.

Θελω να δω παπί με ξενον, βραδυ σε επαρχιακο :bawl:

John Steed
17/12/2011, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν τα παιρνετε για να πατε βραδυ στα χωρια, δε σας φταινε τα φωτα, αλλα η χρηση.

Αν είχα γάιδαρο, θα έπαιρνα τον γάιδαρο να πάω στα χωριά και σε επαρχιώτικο δίκτυο.

Αφού έχω το παπί, με το παπί πάω. Πορευόμαστε με ό,τι έχουμε και κοιτάμε να το αξιοποιήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

Διακρίνεις κάτι λάθος ή κάτι κατακριτέο σε αυτό?

Cpt. Haddock
17/12/2011, 10:29
Ρε δεν ειπα αυτο.

Τεσπα, ειμαστε οφ τοπικ οποτε τα διαχωριζω

John Steed
17/12/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε δεν ειπα αυτο.

Τεσπα, ειμαστε οφ τοπικ οποτε τα διαχωριζω

Έχεις δίκιο για το off topic, συγγνώμη που σε έβαλα σε κόπο :wave2:

byron
17/12/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αν είχα γάιδαρο, θα έπαιρνα τον γάιδαρο να πάω στα χωριά και σε επαρχιώτικο δίκτυο.

Αφού έχω το παπί, με το παπί πάω. Πορευόμαστε με ό,τι έχουμε και κοιτάμε να το αξιοποιήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

Διακρίνεις κάτι λάθος ή κάτι κατακριτέο σε αυτό?

Αξιοποίηση της μοτό σημαίνει xenon που στραβώνουν όποιον ταλαίπωρο βρεθεί απέναντι?

John Steed
17/12/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Αξιοποίηση της μοτό σημαίνει xenon που στραβώνουν όποιον ταλαίπωρο βρεθεί απέναντι?

Δεν υπάρχει τρόπος να μπουν και να μην στραβώνουν?

Αν δεν υπάρχει, τότε συγγνώμη. :wave2:

TROOPER
17/12/2011, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
+οσα....

κι αλλα τοσα.

viper1
31/12/2011, 19:36
με αυτο θα λυσεις το προβλημα και δεν ειναι και xenon


242945

sfigas
31/12/2011, 20:02
Ολα μπαινουν στην παπια σου απλα εκτος του οτι μαλλον θα στραβωνεις τους παντες η μπαταρια σου θα σε αφησει χρονους σε μερικες μερες.!! Δοκιμασε καποια αλλη λαμπα.

nikos_abel
31/12/2011, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε δεν ειπα αυτο.

Τεσπα, ειμαστε οφ τοπικ οποτε τα διαχωριζω

Οφ τόπικ και μότο τζι αρ είναι συνώνυμα.

:wave2:

menos
31/12/2011, 20:25
Παίδες, η ερώτηση ήταν απλή και την γυρίσατε σε θέμα περι στραβωμάρας των οδηγών....
Αν σας ρωτούσε πως μπαίνουν τα xenon σε R1, GSX-R κλπ κλπ. όχι μόνο δεν θα το αναφέρατε... ακόμη και την συνδεσμολογία θα του δίνατε!!
Αλλα βλέπεις, στις μεγάλου κυβισμού μηχανές δεν τίθεται θέμα.. ακόμη και αν στραβώνουν καλύτερα απο τα παπιά τους άλλους οδηγούς...

Βάλε τα και μην ακούς κανένα!
Καλύτερα να στραβώνεις, παρά να σε πάρει παραμάζεμα ο οποιοσδήποτε.. :mad:

schumifer
31/12/2011, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Παίδες, η ερώτηση ήταν απλή και την γυρίσατε σε θέμα περι στραβωμάρας των οδηγών....
Αν σας ρωτούσε πως μπαίνουν τα xenon σε R1, GSX-R κλπ κλπ. όχι μόνο δεν θα το αναφέρατε... ακόμη και την συνδεσμολογία θα του δίνατε!!
Αλλα βλέπεις, στις μεγάλου κυβισμού μηχανές δεν τίθεται θέμα.. ακόμη και αν στραβώνουν καλύτερα απο τα παπιά τους άλλους οδηγούς...

Βάλε τα και μην ακούς κανένα!
Καλύτερα να στραβώνεις, παρά να σε πάρει παραμάζεμα ο οποιοσδήποτε.. :mad:

Σωστός.

Αν και δεν ξέρω πώς μπορεί να μπει σωστά xenon φως σε πάπια. Θυμηθείτε ότι δεν πρόκειται μόνο για μία λάμπα.

viper1
31/12/2011, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Σωστός.

Αν και δεν ξέρω πώς μπορεί να μπει σωστά xenon φως σε πάπια. Θυμηθείτε ότι δεν πρόκειται μόνο για μία λάμπα.

Παραμαζωμα σε παιρνει ο αλλος και αν δεν εχεις φωτα και αν στραβωνεις τον αλλο.ειναι μεγα λαθος να κανεις τροποποιησεις σε μοτο που επηρεαζουν και αλλους εκτος απο εσενα και την μοτο σου._

menos
31/12/2011, 20:59
Ναι... μονο που αυτο ισχύει περισσότερο στα αυτοκίνητα (για να μην αναφερθώ στα 4χ4 που σημαδεύουν στον Θεό)...

Για παπάκι συζητάμε... μήν φαντάζεσαι πως θα φωτίζει και καμμιά λεωφόρο...

daz
01/01/2012, 13:07
Τώρα μιλάμε σοβαρά? Δλδ σε όταν θέλουμε να βελτιώσουμε τα φώτα μας η μόνη λύση είναι τα xenon?

Έχω βαρεθεί τους μαλάκες που γυρίζουν με τα προβολάκια αναμμένα για να δείχνει το αμάξι τους πιο "άγριο" και με τα xenon στην μικρή σκάλα για να είναι πιο μπάνικο. Σα θέτε να βλέπετε ρε βάλτετα στη μεγάλη σκάλα που έτσι κι αλλιώς δεν την χρησιμοποιείς όταν έχεις άλλους απέναντί σου.

Η κολλητή μου άλλαξε τα εργοστασιακά ξένον, με συμβατικά φώτα, για να βλέπει. Ναι σωστά! Για να βλέπει. Ο μόνος τρόπος να μην στραβώνεις τους άλλους είναι να έχεις χειρότερο φωτισμό απ' τα κανονικά φώτα. Όλα τα άλλα που συζητάμε είναι μπούρδες.

daz
01/01/2012, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
(για να μην αναφερθώ στα 4χ4 που σημαδεύουν στον Θεό)...


Γιατί προφανώς κανείς δεν ασχολείται με το ρυθμιστικό των φώτων όταν φορτώνει ο πικαπ, το οποίο έχει γίνει μόδα και αυτό!

menos
01/01/2012, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τώρα μιλάμε σοβαρά? Δλδ σε όταν θέλουμε να βελτιώσουμε τα φώτα μας η μόνη λύση είναι τα xenon?
Σε όσους ταξιδεύουν, είναι μια πολύ καλή λύση που προτείνω ανεπιφύλαχτα!


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Έχω βαρεθεί τους μαλάκες που γυρίζουν με τα προβολάκια αναμμένα για να δείχνει το αμάξι τους πιο "άγριο" και με τα xenon στην μικρή σκάλα για να είναι πιο μπάνικο.
Δεν βάλαμε όλοι μας xenon για να φαινόμαστε πιο μπάνικοι...
Μην μπερδεύεις το μίσος σου για τις κινήσεις κάποιων καγκουραίων με την τεχνολογία xenon...


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Η κολλητή μου άλλαξε τα εργοστασιακά ξένον, με συμβατικά φώτα, για να βλέπει. Ναι σωστά! Για να βλέπει.
Είχε εργοστασιακά xenon στη κουζίνα?? :eyepop: :eyepop:

daz
01/01/2012, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos



Είχε εργοστασιακά xenon στη κουζίνα?? :eyepop: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao:

Κάποιες από 'δω μέσα θα σε μισήσουν τώρα! :lol:

schumifer
01/01/2012, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Είχε εργοστασιακά xenon στη κουζίνα?? :eyepop: :eyepop:

Μπα σε καλό σου πρωτοχρονιάτικα, θα μας πνίξεις!!!

sfigas
03/01/2012, 08:55
Το να βγαλει καποιος εργοστασιακα χενον και να βαλει κιτρινες λαμπιτσες εκτος του οτι δεν το πιστευω ειναι απλα κουτο, οταν εχεις πληρωσει 1000 και ευρο για την εργοστασιακη τους εγκατασταση.

byron
03/01/2012, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Παίδες, η ερώτηση ήταν απλή και την γυρίσατε σε θέμα περι στραβωμάρας των οδηγών....
Αν σας ρωτούσε πως μπαίνουν τα xenon σε R1, GSX-R κλπ κλπ. όχι μόνο δεν θα το αναφέρατε... ακόμη και την συνδεσμολογία θα του δίνατε!!
Αλλα βλέπεις, στις μεγάλου κυβισμού μηχανές δεν τίθεται θέμα.. ακόμη και αν στραβώνουν καλύτερα απο τα παπιά τους άλλους οδηγούς...

Βάλε τα και μην ακούς κανένα!
Καλύτερα να στραβώνεις, παρά να σε πάρει παραμάζεμα ο οποιοσδήποτε.. :mad:

Μάλλον σε άλλο φόρουμ διαβάζουμε. Το κράξιμο που έχει πέσει εδώ μέσα για όσους θέλουν να βάλουν xenon στα μηχανάκια τους είναι στα περισσότερα thread που υπάρχουν με αυτό το θέμα, ανεξαρτήτως κυβικών.
Που έχεις δει επιλεκτική βοήθεια εδώ μέσα ανάλογα τα κυβικά του μέλους ?


Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν βάλαμε όλοι μας xenon για να φαινόμαστε πιο μπάνικοι...
Μην μπερδεύεις το μίσος σου για τις κινήσεις κάποιων καγκουραίων με την τεχνολογία xenon...


Για δείξε μου ένα aftermarket κιτ xenon που να μπαίνει νόμιμα σε μοτοσυκλέτες. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μόνο 1 μοντέλο της bmw που φοράει xenon από κατασκευής. Γιατί φαντάζομαι μιλάς για τεχνολογία xenon με όλα τα παρελκόμενα που χρειάζεται (κάτοπτρα, πλύσιμο κρυστάλλων, ρύθμιση δέσμης κλπ) και όχι ενα κινέζικο ballast και λάμπα που βάζουν οι καγκουραίοι...σωστά?

McGyver
03/01/2012, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Για δείξε μου ένα aftermarket κιτ xenon που να μπαίνει νόμιμα σε μοτοσυκλέτες. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μόνο 1 μοντέλο της bmw που φοράει xenon από κατασκευής. Γιατί φαντάζομαι μιλάς για τεχνολογία xenon με όλα τα παρελκόμενα που χρειάζεται (κάτοπτρα, πλύσιμο κρυστάλλων, ρύθμιση δέσμης κλπ) και όχι ενα κινέζικο ballast και λάμπα που βάζουν οι καγκουραίοι...σωστά?

Σωστά, μόνο τα μεγάλα πλεούμενα των Βαυαρών μπορούν να έρθουν με εργοστασιακά HIDs.
Δε νομίζω βέβαια πως έχουν πλυστικό και αυτόματη ρύθμιση δέσμης όπως τα αυτοκίνητα.
Δεν ξέρω επίσης (δε θυμάμαι και βαριέμαι να ψάξω βασικά) αν απαιτούνται τα δύο αυτά για νόμιμη κυκλοφορία μοτοσικλέτας ή αρκεί να υπάρχει HID projector headlight.

Για πλήρη HID retrofit kits, δες εδώ: http://www.theretrofitsource.com/

sapila racing
03/01/2012, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βάλε τα και μην ακούς κανένα!
Καλύτερα να στραβώνεις, παρά να σε πάρει παραμάζεμα ο οποιοσδήποτε.. :mad:

Aν στραβωνεις δεν κινδυνευεις να σε παρουν παραμάζωμα δηλαδή? :confused:
Τρομερή λογική, εως κι επικίνδυνη θα έλεγα.

+1074 στον baron

menos
03/01/2012, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Aν στραβωνεις δεν κινδυνευεις να σε παρουν παραμάζωμα δηλαδή? :confused:
Τρομερή λογική, εως κι επικίνδυνη θα έλεγα.
Μειώνεις την πιθανότητα, δεν την αποκλείεις... μην είστε πάντα των άκρων...

menos
03/01/2012, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Για δείξε μου ένα aftermarket κιτ xenon που να μπαίνει νόμιμα σε μοτοσυκλέτες.
Για δείξε μου ΕΝΑΝ αστυνομικό στην Ευρώπη που θα σε σταματήσει γι'αυτό...
Σε όσα Κράτη έχω επισκεφθεί, η αστυνομία δεν ανέφερε ποτέ πως είναι παράνομα, αντιθέτως μάλιστα, είναι της φιλοσοφίας (όπως οι ίδιοι μου είπαν) "καλό είναι να φαίνεσαι"..

Corvo
03/01/2012, 16:38
ρε εσεις πατε στα ακρα γενικοτερα

ουτε λυση ειναι να στραβωνεις τον απεναντι( γιατι ετσι αν δεν βλεπει αυτος γινεται επικινδυνος)
ουτε να εχεις "κερακι" να μην σε βλεπουν και να εισαι μεσα στον κινδυνο να σε πατησει το καθε τι.



χαλαρωστε συμβουλες ζητησε το παιδι που και εμενα θα με ενδιαφεραν γιατι αν κανεις και βγεις εξω απο την πολη με το παπι βλεπεις στα 2 μετρα αντε 5 στην καλυτερη.




εγω λεω παντως να παρω τα προβολακια της τουρατεκ, θα γινει η συνδεσμολογια ??
:lol: :lol: :lol: (για να το αλαφρυνουμε το θεμα)

:beer:

chriscrypton
19/01/2012, 00:27
Στο Crypton αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.
Δοκιμασα μια Osram 35W και ειχα αισθητη διαφορα, ο κατασκευαστης ομως,τουλαχιστον για το μοντελο που χω που ναι και παλιο, οριζει 30w λαμπα, οποτε και εβαλα μια HALOGEN 30W TAKEGAWA και ειδα μεγαλη διαφορα!Φυσικα οταν πεσουν οι στροφες παλι ζοριζομαι να δω...
Τελικα τι αποκαμες?

Πανοπτικός
19/01/2012, 00:34
Ποσες φορες πρεπει να το πουμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121052&perpage=&pagenumber=2) ρε μαγκες, τα xenon δεν προσφερουν καλυτερο φωτισμο :wave2:

webassasin
19/01/2012, 00:55
και μονο που το λες εσυ πιστευω το αντιθετο.
και στο αλλο thread ξυλο εφαγες, δεν απεδειξες τιποτα.

Πανοπτικός
19/01/2012, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
και μονο που το λες εσυ πιστευω το αντιθετο.
και στο αλλο thread ξυλο εφαγες, δεν απεδειξες τιποτα.


Δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι αλλα...






ΧΧΑΧΑΧΑαχχαχαχαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧαχαΧΑΧΑΧΑΧΑ


244820

devil's animal
19/01/2012, 01:35
εχετε γ@μηθει εδω μεσα με το politically correct look σας....
και το λεω πολυ σοβαρα..:mad:

αν εχετε προβλημα με τα aftermarket xenon, βγαλτε και τις aftermarket εξατμισεις σας που ειναι πολυ πανω απο τα επιτρεπομενα ντεσιμπελ και βγαζουν και καθαροτατο καρκινο καθοτι δεν υπαρχει καταλυτης.:rolleyes:
γιατι δεν πιστευω να εχετε εξατμισεις ησυχες (η πλειοψηφια εδω μεσα)

το εχετε παει στα ακρα...
ολα εχουν καποιο οριο αλλα εσεις το ξεφτιλιζετε.

θελει να βαλει xenon για να βλεπει στο ρημαδοπαπο που εχει και του λετε "μην βαζεις γιατι θα στραβωνεις τα απεναντι οχηματα και το προπορευομενο".
εγω ποτε δεν στραβωθηκα με τα xenon των αλλων και ουτε εχω ακουσει καποιον να εχει καρφωθει γι'αυτον τον λογο.

και στα @@ μου για τα xenon στην τελικη. δεν εχω σε κανενα μηχανακι μου. ειχα στο 636 αλλα παει... δοθηκε.
και τωρα δεν με ενδοαφερει να βαλω.


αλλα αυτο το πραγμα εχει παραγινει με τις απαντησεις.
σας ειπα ενα παραδειγμα για την εξατμιση και μπορω να βρω και αλλα με ολα τα μπλιμπλικοaftermarket που κατα καιρους οι περισσοτεροι απο εμας κοτσαρουμε στα μηχανακια μας. αλλα οχι. τα xenon τα επικινδυνα.:rolleyes: :sick:

ρε σοβαρευτειτε λεμε.
εξω εχει -1 και εσεις βγαινετε με κοντομανικο φωναζοντας οτι ιδρωνετε....
:wave2:

webassasin
19/01/2012, 01:43
Μην τρελαινεσαι animal.
Σοβαρα ομως τωρα,δε σου εχει τυχει ποτε να στραβωθεις απο καποιον καγκουρα που εβαλε απλα λαμπτηρες xenon?
Η αληθεια ειναι οτι πιο συχνα με ενοχλει καποιος χαζος που ξεχναει τη μεγαλη,η απλα δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα τα φωτα του,αλλα αυτο δεν ειναι κατι μονιμο.
Ενω ενα αμαξι με xenon λαμπτηρες θα στραβωνει μονιμα.

menos
19/01/2012, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εχετε γ@μηθει εδω μεσα με το politically correct look σας....
και το λεω πολυ σοβαρα..:mad:

αν εχετε προβλημα με τα aftermarket xenon, βγαλτε και τις aftermarket εξατμισεις σας που ειναι πολυ πανω απο τα επιτρεπομενα ντεσιμπελ και βγαζουν και καθαροτατο καρκινο καθοτι δεν υπαρχει καταλυτης.:rolleyes:
γιατι δεν πιστευω να εχετε εξατμισεις ησυχες (η πλειοψηφια εδω μεσα)

το εχετε παει στα ακρα...
ολα εχουν καποιο οριο αλλα εσεις το ξεφτιλιζετε.

θελει να βαλει xenon για να βλεπει στο ρημαδοπαπο που εχει και του λετε "μην βαζεις γιατι θα στραβωνεις τα απεναντι οχηματα και το προπορευομενο".
εγω ποτε δεν στραβωθηκα με τα xenon των αλλων και ουτε εχω ακουσει καποιον να εχει καρφωθει γι'αυτον τον λογο.

και στα @@ μου για τα xenon στην τελικη. δεν εχω σε κανενα μηχανακι μου. ειχα στο 636 αλλα παει... δοθηκε.
και τωρα δεν με ενδοαφερει να βαλω.

αλλα αυτο το πραγμα εχει παραγινει με τις απαντησεις.
σας ειπα ενα παραδειγμα για την εξατμιση και μπορω να βρω και αλλα με ολα τα μπλιμπλικοaftermarket που κατα καιρους οι περισσοτεροι απο εμας κοτσαρουμε στα μηχανακια μας. αλλα οχι. τα xenon τα επικινδυνα.:rolleyes: :sick:

ρε σοβαρευτειτε λεμε.
εξω εχει -1 και εσεις βγαινετε με κοντομανικο φωναζοντας οτι ιδρωνετε....
:wave2: + 1100 :beer: :beer: :beer:

viper1
19/01/2012, 06:41
λοιπον εγω λεω να παρω κι εναν φακο xenon, ενα προφυλακτικο με xenon και να βαλω και στο σπιτι παλι xenon.θα βαλω ομως μαμα εξατμισεις....και φιλτρο αερα μαμα....:D

byron
19/01/2012, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εχετε γ@μηθει εδω μεσα με το politically correct look σας....
και το λεω πολυ σοβαρα..:mad:



Όπα ρε μαν, γιατί έχασες τη μπάλα. Το θέμα δεν είναι η προσήλωση στους νόμους ή αν υπάρχει περιβαλλοντική συνείδηση. Το θέμα δεν είναι καν τα xenon αλλά τα φώτα που στραβώνουν φωτίζοντας όπουνάναι.
Μην κολλάς επομένως στο αν δεν σε έχουν ΕΣΕΝΑ στραβώσει xenon, γιατί σίγουρα σε έχουν στραβώσει συμβατικά φώτα που είναι ρυθμισμένα στο θεό. Και φαντάζομαι οτι αν σε πέτυχαν σε καμμιά στροφή θα έχασες τα αβγά και τα καλάθια μεχρι να ξαναβρείς τον δρόμο.

Αφού (φαντάζομαι) οτι δεν διαφωνείς οτι τα αρύθμιστα φώτα μπορούν να φέρουν σε δύσκολη θέση τους άλλους, πες μου αν θεωρείς οτι οι κινέζικες μαλακίες που φοράνε ρυθμίζονται σωστά σε συμβατικό κάτοπτρο.
Και μην ακούσω τις πίπες πως αν τα ρυθμίσεις χαμηλά δεν στραβώνουν, γιατί απλούστατα αν τα βάλεις χαμηλά έχουν χειρότερο φωτισμό απ΄τις συμβατικές λάμπες.

Τις ίδιες απαντήσεις θα έδινα και σε κάποιον που θα έγραφε οτι κυκλοφορεί μόνο με αναμμένους προβολείς, ή το πίσω φως ομίχλης στο αμάξι του για να "βλέπει" καλύτερα.
Εσύ τι θα του΄λεγες δηλαδή? Μπράβο ρε μάγκα προχώρα και βάλε κι άλλα?


ΥΓ. Για το αν στραβώνουν ή όχι, μην κρίνεις μόνο απο το τι έχεις δει εσύ. Κάμποσες φορές έχω φάει xenon στη μάπα ή στους καθρέφτες μου ακόμα και ημέρα (!).

devil's animal
19/01/2012, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Όπα ρε μαν, γιατί έχασες τη μπάλα. Το θέμα δεν είναι η προσήλωση στους νόμους ή αν υπάρχει περιβαλλοντική συνείδηση. Το θέμα δεν είναι καν τα xenon αλλά τα φώτα που στραβώνουν φωτίζοντας όπουνάναι.
Μην κολλάς επομένως στο αν δεν σε έχουν ΕΣΕΝΑ στραβώσει xenon, γιατί σίγουρα σε έχουν στραβώσει συμβατικά φώτα που είναι ρυθμισμένα στο θεό. Και φαντάζομαι οτι αν σε πέτυχαν σε καμμιά στροφή θα έχασες τα αβγά και τα καλάθια μεχρι να ξαναβρείς τον δρόμο.

Αφού (φαντάζομαι) οτι δεν διαφωνείς οτι τα αρύθμιστα φώτα μπορούν να φέρουν σε δύσκολη θέση τους άλλους, πες μου αν θεωρείς οτι οι κινέζικες μαλακίες που φοράνε ρυθμίζονται σωστά σε συμβατικό κάτοπτρο.
Και μην ακούσω τις πίπες πως αν τα ρυθμίσεις χαμηλά δεν στραβώνουν, γιατί απλούστατα αν τα βάλεις χαμηλά έχουν χειρότερο φωτισμό απ΄τις συμβατικές λάμπες.

Τις ίδιες απαντήσεις θα έδινα και σε κάποιον που θα έγραφε οτι κυκλοφορεί μόνο με αναμμένους προβολείς, ή το πίσω φως ομίχλης στο αμάξι του για να "βλέπει" καλύτερα.
Εσύ τι θα του΄λεγες δηλαδή? Μπράβο ρε μάγκα προχώρα και βάλε κι άλλα?


ΥΓ. Για το αν στραβώνουν ή όχι, μην κρίνεις μόνο απο το τι έχεις δει εσύ. Κάμποσες φορές έχω φάει xenon στη μάπα ή στους καθρέφτες μου ακόμα και ημέρα (!).


Βυρωνα, για τα φωτα που στραβωνουν συμφωνω και επαυξανω. με εχουν στραβωσει και προσπαθω οποτε εχω αναμμενα τα μεγαλα σε αμαξι (γιατι τωρα κανενα απο τα 2 μηχανακια δεν εχει) να τα σβηνω για αν μην
"χτυπησουν" τα αντιθετως κινουμενα οχηματα...

οσον αφορα τη ρυθμιση τους απλα δεν ξερω. οταν ειχα στο 636 καποια που ειχε παρει και ο Ακης (catmaster) τα ειχα χαμηλωσει ολιγον τι αλλα και παλι με καλυπταν στον δρομο...

ΑΛΛΑ...

εχει καποιος ενα παπι. δεν εχει φως το παπι. ομορφα μεχρι εδω? ομορφα.
και θελει να "αναβαθμισει" το φως του ο χριστιανος γιατι του προεκυψε δουλεια λιγο μακρυτερα απο εκει που ηταν προορισμενο να πηγαινει (αστικο περιβαλλον).
ρωταει για xenon και του λεμε να μην βαλει γιατι θα στραβωνει τους αλλους. το εχουμε προδιαγεγραμμενο δλδ.
αντι να του πουμε "ξερεις κατι φιλαρακι. αυτα τα ρημαδια δεν ειναι φτιαγμενα για τα συμβατικα μας κατοπτρα και κατα 99% θα στραβωνουν τους αλλους. αν τα βαλεις και τα ρυθμισεις ετσι ωστε να μην στραβωνουν, βαλτα για να πηγαινεις και εσυ στην δουλιτσα σου. αν τα βαλεις με σκοπο να στραβωνεις τους αλλους, εισαι μ@λακας. συνηθως βολευουν καποια εξωτερικα προβολακια τα οποια θα τα παρεις σαν κιτ απο εκει και τα ρυθμιζεις εσυ οσο θελεις για να μην εχουν προβλημα και οι αλλοι."

επειδη ομως, νομιζω, οτι οι λαμπες των παπιων ειναι πιο μικρες απο των μηχανων 35W εναντι 55W, θα ειναι δυσκολο να βρει συμβατικο xenon. και ακομα και να βρει επειδη και το κατοπτρο ειναι μια σταλια, δεν (νομιζω και παλι) να δημιουργει προβλημα.

το μονο που μενει ειναι να το βαλει και να δει. :winka:

Πανοπτικός
19/01/2012, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

αντι να του πουμε "ξερεις κατι φιλαρακι. αυτα τα ρημαδια δεν ειναι φτιαγμενα για τα συμβατικα μας κατοπτρα και κατα 99% θα στραβωνουν τους αλλους. αν τα βαλεις και τα ρυθμισεις ετσι ωστε να μην στραβωνουν, βαλτα για να πηγαινεις και εσυ στην δουλιτσα σου.


Δεν επιδεχονται ρυθμιση τα xenon, αν τα ρυθμισεις τερμα χαμηλα (και παλι δεν θα εχουν δεσμη απλως θα την παλευουν οι απενταντι) δεν θα βλεπεις ουτε στα 3 μετρα.

Δεδομενου του παραπανω, ειναι λαθος κινηση σε καθε περιπτωση να βαλεις τετοιους λαμπτηρες (σε συμβατικο προβολεα βεβαιως βεβαιως).

Τι δεν καταλαβαινεις :D

Μικρή Λουλού
19/01/2012, 12:49
με'χετε μπερδεψει ρε παιδια..:(
δεν ξερω τι να κανω ο δολιος πλεον.
κι'εγω στο μηχανακι εχω ξενον.
ΧΤΖ660,του '92.
χωρις αυτα,βραδυ εθνικη εισαι σαν τον Διογενη με νυκταλωπια.
με αυτα εισαι σαν ηλικωμενο γερακι που λεβεντοκρατιεται. την παλευεις.
εαν υπολογισεις και τις διαδρομες των αναρτησεων,φωτιζεις απο αυτοκολλητο μπροστινου φτερου μεχρι το βρακακι της κοπελλιας σε αερογεφυρα.
παιζω βεβαια με τους ρεγουλατορους δεσμης,αλλα ξερετε πως ειναι στα ον-οφ (ξερετε,η τζαμπα μιλαω??)

οποτε..
χωρις το ξενον βλαστημαω εγω,
με το ξενον καποιες στιγμες,βλαστημανε οι αλλοι...

wtf?

sniper
19/01/2012, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Βυρωνα, για τα φωτα που στραβωνουν συμφωνω και επαυξανω. με εχουν στραβωσει και προσπαθω οποτε εχω αναμμενα τα μεγαλα σε αμαξι (γιατι τωρα κανενα απο τα 2 μηχανακια δεν εχει) να τα σβηνω για αν μην
"χτυπησουν" τα αντιθετως κινουμενα οχηματα...

οσον αφορα τη ρυθμιση τους απλα δεν ξερω. οταν ειχα στο 636 καποια που ειχε παρει και ο Ακης (catmaster) τα ειχα χαμηλωσει ολιγον τι αλλα και παλι με καλυπταν στον δρομο...

ΑΛΛΑ...

εχει καποιος ενα παπι. δεν εχει φως το παπι. ομορφα μεχρι εδω? ομορφα.
και θελει να "αναβαθμισει" το φως του ο χριστιανος γιατι του προεκυψε δουλεια λιγο μακρυτερα απο εκει που ηταν προορισμενο να πηγαινει (αστικο περιβαλλον).
ρωταει για xenon και του λεμε να μην βαλει γιατι θα στραβωνει τους αλλους. το εχουμε προδιαγεγραμμενο δλδ.
αντι να του πουμε "ξερεις κατι φιλαρακι. αυτα τα ρημαδια δεν ειναι φτιαγμενα για τα συμβατικα μας κατοπτρα και κατα 99% θα στραβωνουν τους αλλους. αν τα βαλεις και τα ρυθμισεις ετσι ωστε να μην στραβωνουν, βαλτα για να πηγαινεις και εσυ στην δουλιτσα σου. αν τα βαλεις με σκοπο να στραβωνεις τους αλλους, εισαι μ@λακας. συνηθως βολευουν καποια εξωτερικα προβολακια τα οποια θα τα παρεις σαν κιτ απο εκει και τα ρυθμιζεις εσυ οσο θελεις για να μην εχουν προβλημα και οι αλλοι."

επειδη ομως, νομιζω, οτι οι λαμπες των παπιων ειναι πιο μικρες απο των μηχανων 35W εναντι 55W, θα ειναι δυσκολο να βρει συμβατικο xenon. και ακομα και να βρει επειδη και το κατοπτρο ειναι μια σταλια, δεν (νομιζω και παλι) να δημιουργει προβλημα.

το μονο που μενει ειναι να το βαλει και να δει. :winka:

Να βάλει plasma κι όχι xenon..

Εγώ το έχω πει πάντως, την επόμενη φορά που θα με τυφλώσει κάποιος με xenon νύχτα, αναστροφή και τοποθέτηση του balast στα νεφρά του.

McGyver
19/01/2012, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
με'χετε μπερδεψει ρε παιδια..:(
δεν ξερω τι να κανω ο δολιος πλεον.
κι'εγω στο μηχανακι εχω ξενον.
ΧΤΖ660,του '92.
χωρις αυτα,βραδυ εθνικη εισαι σαν τον Διογενη με νυκταλωπια.
με αυτα εισαι σαν ηλικωμενο γερακι που λεβεντοκρατιεται. την παλευεις.
εαν υπολογισεις και τις διαδρομες των αναρτησεων,φωτιζεις απο αυτοκολλητο μπροστινου φτερου μεχρι το βρακακι της κοπελλιας σε αερογεφυρα.
παιζω βεβαια με τους ρεγουλατορους δεσμης,αλλα ξερετε πως ειναι στα ον-οφ (ξερετε,η τζαμπα μιλαω??)

οποτε..
χωρις το ξενον βλαστημαω εγω,
με το ξενον καποιες στιγμες,βλαστημανε οι αλλοι...

wtf?

Για αρχή κάν' το ψηλόφτερο για να λύσεις το μισό πρόβλημα ("φωτιζεις απο αυτοκολλητο μπροστινου φτερου")...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μικρή Λουλού
19/01/2012, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να βάλει plasma κι όχι xenon..

Εγώ το έχω πει πάντως, την επόμενη φορά που θα με τυφλώσει κάποιος με xenon νύχτα, αναστροφή και τοποθέτηση του balast στα νεφρά του.



βγαινουμε και Εθνικη το βραδυ Νικολακη?? :smokin:

Πανοπτικός
19/01/2012, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να βάλει plasma κι όχι xenon..

Εγώ το έχω πει πάντως, την επόμενη φορά που θα με τυφλώσει κάποιος με xenon νύχτα, αναστροφή και τοποθέτηση του balast στα νεφρά του.

Σκληρο αντρακι μμμμμ :a38:

daz
19/01/2012, 15:35
Μια καλή λύση σε παπί ίσως ήταν ένα led προβολάκι των 10-15w. Θα προσφέρει σίγουρα αυτό το κατιτίς παραπάνω που χρειάζεται η πάπια, χωρίς να επιβαρύνει το σύστημα πολύ. Εξ' άλλου τα χλμ δεν είναι ποτέ τόσο πολλά ώστε να σου φανεί ανεπαρκές.


Μη με αναγκάσετε να κάνω το αμάξι μου έτσι γιατί μετά μαύρη γάτα που σας έφαγε! :lol:
Μια φορά θα κάνω σινιάλο με την μεγάλη και όποιος αρνείται να πάρει τα φώτα του απ' την μούρη μου, θα ψάχνει κιτ βελτίωσης αμφιβληστροειδή. :rotflmao:


244830

sniper
19/01/2012, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Σκληρο αντρακι μμμμμ :a38:


Eγώ καθόλου.. το καλλυμένο με χαλκό μολύβι είναι..

sniper
19/01/2012, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
βγαινουμε και Εθνικη το βραδυ Νικολακη?? :smokin:

Χαζός είσαι; Βλέπω νομίζεις για να οδηγήσω βράδυ; Εδώ με τον πανόπτικο περνάμε την ώρα μας λέγοντας μαλακίες.

ERRIKA
19/01/2012, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εδώ με τον πανόπτικο περνάμε την ώρα μας λέγοντας μαλακίες.

Σα να σας βλέπω από μία γωνία.... :lol:


244836

Takata Dome
19/01/2012, 17:12
Αν θέλει κάποιος να βάλει πιο δυνατά φώτα,δεν υπαρχει άλλη λύση εκτος απο τα xenon?

tai
19/01/2012, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Σα να σας βλέπω από μία γωνία.... :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

daz
19/01/2012, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Σα να σας βλέπω από μία γωνία.... :lol:

:dizzy: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αν θέλει κάποιος να βάλει πιο δυνατά φώτα,δεν υπαρχει άλλη λύση εκτος απο τα xenon?

Αυτό ρώτησα και εγώ στην αρχή. :smilea:

vaska
19/01/2012, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μια καλή λύση σε παπί ίσως ήταν ένα led προβολάκι των 10-15w. Θα προσφέρει σίγουρα αυτό το κατιτίς παραπάνω που χρειάζεται η πάπια, χωρίς να επιβαρύνει το σύστημα πολύ. Εξ' άλλου τα χλμ δεν είναι ποτέ τόσο πολλά ώστε να σου φανεί ανεπαρκές.


Μη με αναγκάσετε να κάνω το αμάξι μου έτσι γιατί μετά μαύρη γάτα που σας έφαγε! :lol:
Μια φορά θα κάνω σινιάλο με την μεγάλη και όποιος αρνείται να πάρει τα φώτα του απ' την μούρη μου, θα ψάχνει κιτ βελτίωσης αμφιβληστροειδή. :rotflmao:


Μλκ Αποστόλ τιν' τούτο????????


Περισσότερο αξίζουν τα προβόλια από το αυτοκίνητο. Δεν θα ήθελα να ξέρω τι ασφαλειοθήκη έχει ο τύπος, πιθανολογώ μαχαιρωτή ασφάλεια.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
19/01/2012, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Σα να σας βλέπω από μία γωνία.... :lol:


Εμπνευσμένη όπως πάντα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Πανοπτικός
19/01/2012, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αν θέλει κάποιος να βάλει πιο δυνατά φώτα,δεν υπαρχει άλλη λύση εκτος απο τα xenon?

Ανεκδοτο (http://www.youtube.com/watch?v=KML2o7OcsL4) θυμηθηκα παλι...


Αν καποιος θελει να βαλει πιο δυνατα φωτα, η λυση ειναι να βαλει προβολακια η δεν ξερω γω τι αλλο, σιγουρα οχι Xenon.

Operater
19/01/2012, 18:20
Σημερα, κατεβαινοντας τη Θηβων, ερχοταν ενα σμαρτακι απο πισω οπου μαλλον
είχε χαλάσει το μπάλαστ του και τρεμόπαιζαν τα γ*μοφωτά του!
Και επειδή είχα κέφια, πάω δίπλα του στο επομενο φανάρι
και του τραγουδούσα Boney M:lol:

Joyrider
19/01/2012, 18:56
Δες το Quadrophenia και πάρε ιδέα από τους Mods :lol:


244856

Takata Dome
19/01/2012, 19:39
Αντι για Xenon αυτό:

http://www.bajadesigns.com/ProductDetail/610012_Racelight-Mc-Double-8-Inch-Hid-Kickstart

Corvo
19/01/2012, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Αντι για Xenon αυτό:

http://www.bajadesigns.com/ProductDetail/610012_Racelight-Mc-Double-8-Inch-Hid-Kickstart

την τιμη την ειδα καλα ? :confused: :confused: :confused:

Takata Dome
20/01/2012, 14:37
Δεν πειράζει,καλύτερα να έχεις καλα φώτα να βλέπεις και συ καλά και να μην τυφλώνεις τους άλλους (λέμε τώρα),παρά ένα χιλιάρικο παραπάνω στην τσέπη!!!:lol:

ERRIKA
20/01/2012, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Δεν πειράζει,καλύτερα να έχεις καλα φώτα να βλέπεις και συ καλά και να μην τυφλώνεις τους άλλους (λέμε τώρα),παρά ένα χιλιάρικο παραπάνω στην τσέπη!!!:lol:

Σωστά! Κι όταν έρθει η ώρα της μεταπώλησης η αγγελία θα λέει:

Πωλούνται προβόλια νυκτός σε καλή τιμή. Δώρο (μαζί) ένα παπί..... :lol: :rotflmao: :lol:

taisteal
20/01/2012, 15:00
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

daz
20/01/2012, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Σωστά! Κι όταν έρθει η ώρα της μεταπώλησης η αγγελία θα λέει:

Πωλούνται προβόλια νυκτός σε καλή τιμή. Δώρο (μαζί) ένα παπί..... :lol: :rotflmao: :lol:

:lol: :lol:

Γεια σου ρε Ερρικα! :rotflmao:

chriscrypton
01/02/2012, 00:35
panagath τελικα ρι εγινε με τα φωτα μαν?

nikos121
01/02/2012, 04:48
ΛΑΜΠΕΙΣ ΜΗΤΣΟΜ Κ ΣΥ ΛΑΜΠΕΙΣ ΤΑΣΟΜ.:lol:

Aggelos_SV
01/02/2012, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Χρειάζεται τπτ άλλο για να λειτουργήσει ή είναι κομπλέ? Θα μπάινει άραγε στο παπί??? Έχω πολύ χάλια φωτισμό.


Φίλε σ'έφτιαξα (http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=1801) !!!

Και βλέπεις (δυνατότητα κατεύθυνσης της δέσμης όπου γουστάρεις),και δεν τυφλώνεις,και διαφυλάττεις την σωματική σου ακεραιότητα από τους αγανακτισμένους οδηγούς του αντίθετου ρεύματος :winka:

:smokin:

fz6man
19/12/2016, 14:21
Εχω ενα καζεΡ , μπορώ να βελτιώσω καπως την κατάσταση και να εχω φώτα σωστά ή οχι ; καταρχήν υπάρχει τρόπος να μετρήσω τι ρευματα βγάζει το βολάν και τι ρευμα βγάζει ο ανορθωτής ?