PDA

View Full Version : παμε παλι, αδιαβροχα...



McTalas
19/12/2011, 17:40
Ρε παιδια λογω της ημερας σημερα φορεσα τα αδιαβροχα μου, καβαλησα το στρωμα μου και μουσκεψα τα @@ μου...!!!

και ερωτω, γιατι???? :confused:

το αδιαβροχο ηταν η τριτη (3η) φορα που το φωραω απο περσι που το ειχα παρει. περσυ που το δοκιμασα σε αρκετη βροχη ηταν μια χαρα, σημερα γιατι μου εκανα τα @@ παπαρα???

το αδιαβροχο ειναι ενα την ixon ακριβουτσικο απο οτι θυμαμαι με θερμοκολληση στης ραφες απο μεσα για περισσοτερη προστασια και αντοχη.

Μπορει καποιο ταξιδιαρικο αγορακι (ή και κοριτσακι δεν αγχωνομαστε) να μου δωσει μια λογικη εξηγιση??
σημ. οσο και και αν το εψαξα δεν βρηκα σκυσιμο στο παντελονι...

Manalishi
19/12/2011, 17:47
Βράχηκες μόνο εκεί που κάθεσαι?

1. Κάποια ύπουλη-μικρή τρύπα που δεν φαίνεται στην ραφή ή πιο δίπλα.
ή
2. Τεντώνει πολύ το παντελόνι λόγω καθίσματος και ανοίγουν οι ραφές, αφήνοντας να μπεί νερό.
ή
3. Εμπασε νερό απο επάνω, δηλ απο το μπουφάν πχ.
ή
4.(τραβηγμένο) Ιδρώτας...

McTalas
19/12/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Βράχηκες μόνο εκεί που κάθεσαι?

1. Κάποια ύπουλη-μικρή τρύπα που δεν φαίνεται στην ραφή ή πιο δίπλα.
ή
2. Τεντώνει πολύ το παντελόνι λόγω καθίσματος και ανοίγουν οι ραφές, αφήνοντας να μπεί νερό.
ή
3. Εμπασε νερό απο επάνω, δηλ απο το μπουφάν πχ.
ή
4.(τραβηγμένο) Ιδρώτας...

ναι μονο εκει στον καβαλο, που ειναι και το σημειο που τραβαει και το πιο πολυ ζορι, τσιτωνει οπως καθεσαι και τρωει ολο το νερο που κατεβαινει απο το τεποζιτο...

1. η ραφη απο μεσα εχει θερμοκολυση ή κατι τετοιο για αδιαβροχοποιηση,
2. μπορει, αλλα παλυ υποτιθετε πως αυτη η ριμαδα η θερμοκοληση προσφερει προστασια...
3. οχι παντου στεγνος μονο τα @@ γινικανε παπαρα...
4. οχι αυτη η αισθηση υγρασιας ειναι γνωστη αλλα εδω μιλαμε για παπαρα και μονο στα @@..

Joyrider
19/12/2011, 18:11
Μήπως σακουλιάζει και κάνει κούρμπα σε εκείνο το σημείο; Μου είχε τύχει έτσι να μένει στάσιμη λίγη ποσότητα νερού και να περνάει σιγά σιγά από την ραφή. Το πούστικο πάντα από κάπου βρίσκει να περάσει.

Έψαχνα σκίσιμο, τρύπημα τίποτα. Και μένα θερμοκόλληση ήταν.

McTalas
19/12/2011, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μήπως σακουλιάζει και κάνει κούρμπα σε εκείνο το σημείο; Μου είχε τύχει έτσι να μένει στάσιμη λίγη ποσότητα νερού και να περνάει σιγά σιγά από την ραφή. Το πούστικο πάντα από κάπου βρίσκει να περάσει.

Έψαχνα σκίσιμο, τρύπημα τίποτα. Και μένα θερμοκόλληση ήταν.
δλδ δεν υπαρχει ενα αδιαβροχο που να μην μπαζει νερα???

Joyrider
19/12/2011, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δλδ δεν υπαρχει ενα αδιαβροχο που να μην μπαζει νερα???
Ξέρω γω; Εμένα δεν ήταν και επώνυμο και είχε φάει αρκετές βροχές. Μπας και το έβαλες καμιά φορά σε καλοριφέρ να στεγνώσει;

McTalas
19/12/2011, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ξέρω γω; Εμένα δεν ήταν και επώνυμο και είχε φάει αρκετές βροχές. Μπας και το έβαλες καμιά φορά σε καλοριφέρ να στεγνώσει;
οχι...

GIXXERAKIAS
19/12/2011, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δλδ δεν υπαρχει ενα αδιαβροχο που να μην μπαζει νερα???
Dυστηχώς Χάρη το έχω και γω το θέμα αυτό.Στις 4 βία 5 φορές μπάζει νερό σε εκείνο ακριβώς το σημείο.Επειδή ανοίγουμε τα πόδια (:blush: ) για να ανέβουμε στην μηχανή-παπάκι-σκούτερ σε εκείνο το σημείο γ@μιούνται οι θερμοκολλήσεις,οι ραφές καλά κρατούν γιατί έχουν μιά ελαστικότητα,αλλά η θερμοκόλληση την ακούει πάντα εκεί.

Έχω πετάξει-δωρίσει σε θείους στο χωριό για το κυνήγι,πάνω από 15 αδιάβροχα παντελόνια από το 2003 που κινούμαι συνέχεια με το σκούτερ.Έχω αγοράσει μεγαλύτερο νουμερό,μικρότερο και πιό εφαρμοστό νούμερο,το νούμερο μου ακριβώς και πάντα χαλάνε εκεί.Τον τελευταίο καιρό πέρνω τα πιό φθηνά μίας και τα ακριβα πέρναν τον πούλο πολύ πιό νωρίς,περιέργως κρατάνε περισσότερες φορές χρήσης στην βροχή.:lol:

gasto
19/12/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δλδ δεν υπαρχει ενα αδιαβροχο που να μην μπαζει νερα???
Best value for money ειναι τα ολοσωμα του lidl.Στη δουλεια με συνεχη 4ωρη βροχη αρχιζαν να μπαζουν νερο μετα απο πολυ καιρο.Τωρα εχω παρει ενα ολοσωμο παλι απο το louis.de
Πολυ καλο ποιοτικα,θα δειξει ο καιρος αν αντεχει.Επισης πολυ καλα τα urbano tucano,συγχρονως και ακριβα ομως.

McTalas
19/12/2011, 18:29
δλδ δεν υπαρχει λυση???

αμα του βαλω σιλικονη λες να στρώσει???

τι ναπ ω ρε Γιαννη ειναι και πανακριβα τα ριμαδια ...

Aggelos_SV
19/12/2011, 18:50
Για τσέκαρε στον Louis κάτι ολόσωμα αδιάβροχα..:winka:

Με 30 € γίνεσαι αδιάβροχος

Σου μιλάω εκ μπύρας :beer: :lol:

Υ.Γ.το λινκ (http://www.louis.de/_1044ff03481d1fc944bea7832aa5512d0a/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=140&wgr=850&list_total=2&anzeige=0&artnr_gr=208855)

McTalas
19/12/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Για τσέκαρε στον Louis κάτι ολόσωμα αδιάβροχα..:winka:

Με 25 € γίνεσαι αδιάβροχος

Σου μιλάω εκ μπύρας :beer: :lol:
:lol:
δλδ δεν υπαρχει περιπτωση διορθωσης...

Africaptan
19/12/2011, 18:54
Ολοι τα ιδια προβληματα εχουμε.

Παντως εγω δεν μπορω να φοραω τις cordures και τα αδιαβροχα απο πανω.

Η αθλητικα ρουχα και αδιαβροχα, η σκετες cordures κι οσο βραχω.

McTalas
19/12/2011, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Για τσέκαρε στον Louis κάτι ολόσωμα αδιάβροχα..:winka:

Με 30 € γίνεσαι αδιάβροχος

Σου μιλάω εκ μπύρας :beer: :lol:

Υ.Γ.το λινκ (http://www.louis.de/_1044ff03481d1fc944bea7832aa5512d0a/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=140&wgr=850&list_total=2&anzeige=0&artnr_gr=208855)
και το μεγεθος πως θα το υπολογισω ρε μαστορα???

και μαυτο δεν θα ξαναγινουν παπαρα τα @@ μου???

McTalas
19/12/2011, 18:57
οπα ρε παιδια δηλαδης αμα εγω θελισω να μιμιθω (λεμε τωρα) τον καπτεν και τον ροαντ και ξεκινισω για το νορντ καπ δεν εχω ελπιδα να φτασω στεγνος???

Aggelos_SV
19/12/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και το μεγεθος πως θα το υπολογισω ρε μαστορα???

και μαυτο δεν θα ξαναγινουν παπαρα τα @@ μου???

Το μέγεθος καλό είναι να το πάρεις ένα νούμερο μεγαλύτερο από τα δέρματα/κορντούρες σου

Εγώ για παράδειγμα που φοράω 50άρι,πήρα το large και κάθεται κουτί από πάνω.

Τώρα για τα @@ σου...η καλύτερη λύση έιναι να τα βάλεις σε σακουλάκι τροφίμων και να τα σφίξεις με λαστιχάκι!Σίγουρη αδιαβροχοποίηση:rotflmao: :rotflmao:

McTalas
19/12/2011, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Το μέγεθος καλό είναι να το πάρεις ένα νούμερο μεγαλύτερο από τα δέρματα/κορντούρες σου

Εγώ για παράδειγμα που φοράω 50άρι,πήρα το large και κάθεται κουτί από πάνω.

Τώρα για τα @@ σου...η καλύτερη λύση έιναι να τα βάλεις σε σακουλάκι τροφίμων και να τα σφίξεις με λαστιχάκι!Σίγουρη αδιαβροχοποίηση:rotflmao: :rotflmao:
το απλο πολυ-μπαγκ ή το ενισχυμενο για την καταψυξη???

Aggelos_SV
19/12/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
το απλο πολυ-μπαγκ ή το ενισχυμενο για την καταψυξη???


:lol:

Ό,τι έχει η κυρά στην κουζίνα

Λευκάδιος
19/12/2011, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
:lol:
δλδ δεν υπαρχει περιπτωση διορθωσης... περυσι πηρα απο Τ....ο ενα ελληνικο HDP.μετα απο δυο-τρεις χρησεις εμπαζε νερα στο ιδιο σημειο.το πηγα πριν λιγες μερες(φετος) στο μαγαζι σε αριστη κατασταση,το εδωσαν στον κατασκευαστη και το αντικατεστησε(μετα απο λιγη πιεση του μαγαζιου).και επειδη σε λιγο φευγω και εξω ριχνει καρεκλες αυριο θα σας πω τα αποτελεσματα για το καινουργιο παντελονι ...

andgeo
19/12/2011, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δλδ δεν υπαρχει λυση???

αμα του βαλω σιλικονη λες να στρώσει???

τι ναπ ω ρε Γιαννη ειναι και πανακριβα τα ριμαδια ...
Υπάρχει λύση ...
solution (http://www.youtube.com/watch?v=QxoY4gG7C98)

g.kounoupis
19/12/2011, 20:51
Υπάρχει και αυτό
http://www.youtube.com/watch?v=AwQw_lwcRu0&feature=player_embedded#

Manalishi
19/12/2011, 21:09
Και εγώ έχω το αδιάβροχο σετ απο Colori,στην πολύ βροχή θα με "μουσκέψει" λίγο...Το έχω 3 χρόνια, έχει φάει μπόλικες βροχές..Πουθενά αλλού δεν θα μπάσει νερά, μόνο εκεί, κι μόνο μετά απο πολύ βροχή(λιμνάζοντα νερά) και πολύωρη οδήγηση.

Νομίζω δεν υπάρχει γιατρικό, εκτός και εαν σφραγίσεις το σημείο με κάποια αλοιφή(;), σιλικόνη ίσως με μια κάποια ελαστικότητα, εαν υπάρχει κάτι τέτοιο.

McTalas
19/12/2011, 21:55
να σημειωσω πως απο μεσα δεν φορουσα παντελονι κορντουρα, απλα ενα κανονικο παντελονι, οποτε οτι υγρασια περασε εγινε αντιλιπτη.

εαν φορουσα μια κορντουρα εστω και απλη ισως να μην επερνα χαμπαρι...

TROOPER
19/12/2011, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Dυστηχώς Χάρη....

γιαννη σταματα το αλκοολ βρε παιδακι μου.....:sad: :sad:

Cpt. Haddock
19/12/2011, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οπα ρε παιδια δηλαδης αμα εγω θελισω να μιμιθω (λεμε τωρα) τον καπτεν και τον ροαντ και ξεκινισω για το νορντ καπ δεν εχω ελπιδα να φτασω στεγνος???

Οχι.

Εμείς φτάσαμε στεγνοι αλλα γυρίσαμε μουσκεμα :lol: :bawl: :lol:

TROOPER
19/12/2011, 23:40
γιωργο εχω ενα σετ αδιαβροχα (colori απο πανω, no name το απο κατω) εδω και 7 χρονια.

ΠΟΤΕ δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα!!!

McTalas
19/12/2011, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γιαννη σταματα το αλκοολ βρε παιδακι μου.....:sad: :sad:
ελα μην γινεσαι κακουλης, κανε πως δε το 'δες...:D

McTalas
19/12/2011, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γιωργο εχω ενα σετ αδιαβροχα (colori απο πανω, no name το απο κατω) εδω και 7 χρονια.

ΠΟΤΕ δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα!!!

τι διαολο... μπας και εχω μυτερά @@ και τριπανε το παντελονι...:confused:

TROOPER
19/12/2011, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
τι διαολο... μπας και εχω μυτερά @@ και τριπανε το παντελονι...:confused:

ε αμα ειναι ετσι γιωργη τσαμπα ψαχνεις αδιαβροχα...

ξεκινα να ψαχνεις για λιμα (και δεν ειναι αναγκη να πας στο περου ε!)

:wave2:

GIXXERAKIAS
20/12/2011, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γιαννη σταματα το αλκοολ βρε παιδακι μου.....:sad: :sad:

Έλα ρε μλκ μόλις είχα γυρίσει από το γραφείο.(θα ορκιζόμουν ότι είχε γράψει το πόστ ο harrisx :hypnotize )

Πάντως Γίωργη (TROOPER)μάλλον έχεις αρχίδι@ αρχίδι@ (:rotflmao: ) γι'αυτο και δεν έχεις πρόβλημα εκεί...ενώ εμείς οι άντρες οι βαρβάτοι που κρέμονται και τρυπάνε τα αδιάβροχα έχουμε θέμα.:smokin:

road spirit
20/12/2011, 08:39
ΜcT κατά πάσα πιθανότητα την έχει ακούσει η θερμοκόλληση εκεί κάτω. Το επόμενο αδιάβροχο που θα πάρεις ας είναι ενα νούμερο μεγαλύτερο για να μη ζορίζεται.

Έχω ένα bering εδώ και 8 χρόνια και δεν έχει μπάσει ποτέ.

ΥΓ: μπας και τρόμαξες σε καμιά επικίνδυνη φάση και σου ξέφυγε λίγο τσιριπιπί ? :lol: :bigcry: :a22:

Ichigo
20/12/2011, 09:38
Τα αδιάβροχα θέλουν πάντα ένα ή δυο νουμερα μεγαλύτερα από το κανονικό. Ένα set της clover έχω εδώ και 2 1/2 χρόνια και δεν έμπασε ποτέ. :winka:

TROOPER
20/12/2011, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Έλα ρε μλκ μόλις είχα γυρίσει από το γραφείο.(θα ορκιζόμουν ότι είχε γράψει το πόστ ο harrisx :hypnotize )

Πάντως Γίωργη (TROOPER)μάλλον έχεις αρχίδι@ αρχίδι@ (:rotflmao: ) γι'αυτο και δεν έχεις πρόβλημα εκεί...ενώ εμείς οι άντρες οι βαρβάτοι που κρέμονται και τρυπάνε τα αδιάβροχα έχουμε θέμα.:smokin:

...δικες σας ειναι οι γραμμες στην ασφαλτο...?:lol: :lol:

harris_x
20/12/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Dυστηχώς Χάρη το έχω και γω το θέμα αυτό.Στις 4 βία 5 φορές μπάζει νερό σε εκείνο ακριβώς το σημείο.Επειδή ανοίγουμε τα πόδια (:blush: ) για να ανέβουμε στην μηχανή-παπάκι-σκούτερ σε εκείνο το σημείο γ@μιούνται οι θερμοκολλήσεις,οι ραφές καλά κρατούν γιατί έχουν μιά ελαστικότητα,αλλά η θερμοκόλληση την ακούει πάντα εκεί.

Έχω πετάξει-δωρίσει σε θείους στο χωριό για το κυνήγι,πάνω από 15 αδιάβροχα παντελόνια από το 2003 που κινούμαι συνέχεια με το σκούτερ.Έχω αγοράσει μεγαλύτερο νουμερό,μικρότερο και πιό εφαρμοστό νούμερο,το νούμερο μου ακριβώς και πάντα χαλάνε εκεί.Τον τελευταίο καιρό πέρνω τα πιό φθηνά μίας και τα ακριβα πέρναν τον πούλο πολύ πιό νωρίς,περιέργως κρατάνε περισσότερες φορές χρήσης στην βροχή.:lol:
Με ζητήσατε έμαθα???? :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harris_x
20/12/2011, 13:38
Εγώ πάντως έκανα τη μλκια και αγόρασα small, ζορίζομαι λιγάκι όταν τα φοράω αλλά ακόμα (τα έχω κανα τριάρι χρόνια και τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά) δεν έχουν μπάσει πουθενά!!! :smokin:

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΩ ‘Η ΤΑ ΒΓΑΖΩ! :mad: :mad: :mad:

Manalishi
20/12/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Τα αδιάβροχα θέλουν πάντα ένα ή δυο νουμερα μεγαλύτερα από το κανονικό. Ένα set της clover έχω εδώ και 2 1/2 χρόνια και δεν έμπασε ποτέ. :winka:

Το Colori που έχω είναι Large, και είναι το νούμερο μου και είναι και άνετο. Δεν θέλει υπερβολές. το medium είναι για αν το φοράς μόνο με ....εσώρουχα...1,81 στα 95 κιλά...

GIXXERAKIAS
20/12/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
...δικες σας ειναι οι γραμμες στην ασφαλτο...?:lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McTalas
20/12/2011, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

ΥΓ: μπας και τρόμαξες σε καμιά επικίνδυνη φάση και σου ξέφυγε λίγο τσιριπιπί ? :lol: :bigcry: :a22:

με v-strom kai abs δε γινεται να τρομαξεις φιλος...:winka:


η θερμοκολιση επισκευαζεται....???

αν και εριξε αρκετο νερο μιλαμε για μικρη υγρασια,


εαν ειναι πολυ μεγσλο δεν θα σακουλιαζει στον καβαλο με αποτελεσμα να σκιστει πιο ευκολα???

road spirit
23/12/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
με v-strom kai abs δε γινεται να τρομαξεις φιλος...:winka:

η θερμοκολιση επισκευαζεται....???

αν και εριξε αρκετο νερο μιλαμε για μικρη υγρασια,


εαν ειναι πολυ μεγσλο δεν θα σακουλιαζει στον καβαλο με αποτελεσμα να σκιστει πιο ευκολα???
δεν ξέρω αν επισκευάζεται ...

δε θα το πάρεις 2 νούμερο μεγαλύτερο ρε συ, είπαμε :lol: ... θέλει δοκιμή, το φοράς και κάθεσαι στη μοτό επιτόπου, πριν το αγοράσεις ... αν τη στιγμή που απλώνεις πόδι για να περάσεις πάνω απο τη σέλα τεντώνει πολύ (σε βαθμό που να εμποδίσει λίγο την κίνηση του ποδιού σου), θα την "ακούσει" αργά η γρήγορα...

ΥΓ: βεστρωμάς?? :bigcry: από πότε?

chr1s_86
23/12/2011, 16:37
ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβώς πρόβλημα με τα αδιάβροχα έχω παρατηρήσει κι εγώ...


Μάλλον χαλάει η θερμοκόλληση ή φθείρεται το υλικό του παντελονιού σε εκείνο το σημείο


ΘΑ βάλω γκάφερ από μέσα και βλέπουμε :lol: :beer:

MG-KTiNoS
23/12/2011, 16:42
παίζει ρόλο και το μηχανάκι.
Το Τδμ μαζεύει νερά εκεί, το ΧΤ600 όχι.
Πάντως μια στο τόσο θέλει καθάρισμα και σπρέι το αδιάβροχο.
:beer:


υγ
είναι και ο υδρώτας...

McTalas
08/01/2012, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
...ΥΓ: βεστρωμάς?? :bigcry: από πότε?

απο τοτε που εβαλα το cbr για σερβις (με ολα τα κομικοτραγικα για τις βαλβιδες) και καβατζωσα το στρωμα του πεθερου μου... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

αμα λαχει κανουμε και τραμπα (με το χτακόσα σου) τωρα που εισαι κοντα...:D

McTalas
08/01/2012, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
υγ είναι και ο υδρώτας...
στο συγκεκριμενο προβλημα το θεμα ιδρωτας εχει αποκλειστει...

MG-KTiNoS
08/01/2012, 10:20
σπρέι αδιαβροχοποίησης ρίχτου και θα είσαι οκ.
(καθάρισε το πρώτα)

Εγώ είχα πάρει ένα από κατάστημα ορειβατικών ειδών και ήταν μια χαρά.
Nikwax νομίζω.

McTalas
08/01/2012, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
σπρέι αδιαβροχοποίησης ρίχτου και θα είσαι οκ.
(καθάρισε το πρώτα)

Εγώ είχα πάρει ένα από κατάστημα ορειβατικών ειδών και ήταν μια χαρά.
Nikwax νομίζω.
οκ tnx!! αν βρεξει αρκετα σημερα θα βγω να το ξανατσεκαρω...