PDA

View Full Version : Νέος κάτοχος KTM 990 Adventure



trelf
21/12/2011, 08:44
Καλησπέρα,

προχτές αγόρασα ένα KTM 990 ADV του 2007 (1η άδεια 7/2009) full extra με 8000 χμ.το μηχανάκι το είχε ένας 51χρονος στο πόρτο χέλι.

η μηχανή είναι πολύ διαφορετική από το TDM 900 που είχα προηγουμένως και αισθάνομαι εντελώς κουλάδι!το στήσιμο,η συμπεριφορά,τα φρένα,αναρτήσεις,το γκάζι-νεύρο όλα τόσο διαφορετικά...

θα ήθελα να μου συστήσετε λαδάκια και ελαστικά....και ίσως κάποιο καλό και οικονομικό συνεργείο κοντά στα βόρεια προάστια των Αθηνών που θα μπορούσα να είμαι και μπροστά στα σέρβις....

ευχαριστώ και καλές βόλτες σε όλους!!!

υ.γ.: η φωτό είναι από την αγγελία....θα προσθέσω και άλλες με την πρώτη ευκαιρία!


242381

Manalishi
21/12/2011, 08:54
Καλορίζικο!!! ( βαδίζω στα χνάρια σου...next big thing μετά το TDM που κατέχω..)

Για πές λοιπόν, πόσο διαφέρει απο την πρών??

Καλοτάξιδο!!!

trelf
21/12/2011, 09:10
κοίτα...την έχω μόνο δύο μέρες και ακόμη δεν έχω ολοκληρώσει άποψη....

ας ξεκινήσω από τα αρνητικά!

1)με χαλάει που δεν έχει δείκτη βενζίνης....
2)22 ευρώ βενζίνη έβγαλε μόνο 200 χιλιόμετρα!!!! (δεν μπορείς να τα έχεις όλα...αν και οδηγούσα πολύ συντηρητικά....)
3)τελική 200 περίπου χμ/ω (τα οποία κατά το 95% της χρήσης που κάνω....επαρκούν....αυτό το 5% όμως είναι που με τρώει! χεχε)

θετικά!

1)το γκάζι δεν έχει καμία σύγκριση....αν το TDM 900 φαίνεται ροπάτο και δυνατό στα μπαμ....αυτό είναι υπερνευρικότατο!!!!! πολύ δύναμη σε όλο στο φάσμα των στροφών.....απλά δεν κάθεται κάτω...
2)τα φρένα του πιο ποιοτικά και αποτελεσματικά....
3)αναρτήσεις white power....αν και ακόμα δεν το έχω στρίψει το μηχανάκι πρέπει να έχει πολύ καλή συμπεριφορά και ζύγισμα....
4)πολύ καλή και ξεκούραστη για ταξίδι θέση οδήγησης....είσαι ψηλά,στητός,υπερήφανος....

αυτά μέχρι στιγμής....

DAYMAN
21/12/2011, 09:40
Καλοταξιδος φιλε.Εξαιρετικη αγορα εκανες (υποκειμενικό αυτο).Μην μπεις στην διαδικασια συγκρισης ειναι ατοπο.
Ειχα το 950 και εχω TDM αν τα συγκρινω θα τα αδικησω και τα δυο.Αυτο που δεν μου αρεσε στο ΚΤΜ ηταν η μεγαλη καταναλωση.Στον αντιποδα το συνολο της μοτοσυκλετας αγγίζει το πολυ καλο σε ολους τους τομεις.
Καλα και ομορφα χλμ να εχεις.

Manalishi
21/12/2011, 09:47
1. Δεν το ήξερα αυτό...:sad: Και πως υπολογίζεις? έχει λαμπάκι ή όπως το KLE που είχα, που είχε ηχητική ειδοποίηση;;

( Ηχητική ειδοποίηση= Όταν τελείωνε η βενζίνη, ξεκίναγε τις διακοπές και το καταλάβαινες..:rotflmao: :D :D )

2. 22 ευρώ... με 1,60 το λίτρο = 13,75 λίτρα, δια 2= 6,875 στα 100 χλμ. Το TDM έχει όντως καλυτερη κατανάλωση, αλλά δες -Θετικά Σημείο 1. .....:D

3. Τα V-Strom να μην σε περνάνε και όλα τα άλλα είναι πολυτέλειες....
:rotflmao: :rotflmao:

Και πάλι καλορίζικο και καλούς δρόμους!!!

g_m900
21/12/2011, 10:58
Εγω στο ειπα....οταν μεινεις (προσεξε...το εχω σιγουρο) μη με φωναζεις να σε μαζεψω !!!

trelf
21/12/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
Εγω στο ειπα....οταν μεινεις (προσεξε...το εχω σιγουρο) μη με φωναζεις να σε μαζεψω !!!

εσυ λες μ@κ@κιες και είσαι ζηλιαρης!

:beer:

υ.γ.:δεν εχει βολτα! :nono:

g_m900
21/12/2011, 12:12
Να υποθεσω οτι δεν εχει abs το εργαλειο ε;

Στην υπογραφη αλλα μας λες.
Να υποθεσω οτι ξεκινησες να πηδας και χωρις καποτα !!!!!

Οι διαδρομες σου πλεον να ειναι εντος των οριων της πολης γιατι στα βουνα εχει και
Αρκουδες.
....και δεν εννοω τον Αρκτουρο, που μου θες να οργωσεις και την Βαλλια Καλντα ....

Ktm.Prestige
21/12/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
Να υποθεσω οτι δεν εχει abs το εργαλειο ε;

Στην υπογραφη αλλα μας λες.
Να υποθεσω οτι ξεκινησες να πηδας και χωρις καποτα !!!!!

Οι διαδρομες σου πλεον να ειναι εντος των οριων της πολης γιατι στα βουνα εχει και
Αρκουδες.
....και δεν εννοω τον Αρκτουρο, που μου θες να οργωσεις και την Βαλλια Καλντα ....

Το εργαλείο φυσικά εχει ABS.Αχρείαστο όμως είναι γιατι ούτως η άλλως έχει φρενάρες.

Φίλε , καλολάσπωτο το "τέρας" , πραγματικά η ναυαρχίδα της KTM.
Έχω το 950 (δεν ήθελα το injection) και ως προς της καταναλώσεις , 420 χλμ με καρμπ και Akrapovic.
Τώρα , να έχω αυτονομία 600+ χλμ αλλά το μηχανάκι να μη πηγαίνει ...:nono:


Τσέκαρε συχνά λάδια (απο δεξιά εχει μια τάπα-μετρητή) , έλεγχε τα νερά του ψυγείου και τα service του
στην ώρα του.Το μοτέρ θα σου γράψει 6αψήφιο αριθμό χλμ εφόσον είσαι σχολαστικός στα service.

ΥΓ.Μην ξεχνάς να το ζεσταίνεις πριν φύγεις.

Κατα τα άλλα είσαι έτοιμος για ταξίδι εξωτερικού εαν κρίνω απο το φόρτωμα που έχει στη φώτο!!!:eek:
:beer: :beer:

g.kounoupis
21/12/2011, 18:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
[B]Το εργαλείο φυσικά εχει ABS.Αχρείαστο όμως είναι γιατι ούτως η άλλως έχει φρενάρες.

Έχω το 950 (δεν ήθελα το injection) και ως προς της καταναλώσεις , 420 χλμ με καρμπ και Akrapovic.
Τώρα , να έχω αυτονομία 600+ χλμ αλλά το μηχανάκι να μη πηγαίνει ...:nono:



Πόσα χλμ σου βγάζει ?
Τα φρένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι καλά αλλά όχι φρενάρες .

Ktm.Prestige
21/12/2011, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
[B]Το εργαλείο φυσικά εχει ABS.Αχρείαστο όμως είναι γιατι ούτως η άλλως έχει φρενάρες.

Έχω το 950 (δεν ήθελα το injection) και ως προς της καταναλώσεις , 420 χλμ με καρμπ και Akrapovic.
Τώρα , να έχω αυτονομία 600+ χλμ αλλά το μηχανάκι να μη πηγαίνει ...:nono:



Πόσα χλμ σου βγάζει ?
Τα φρένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι καλά αλλά όχι φρενάρες .

420 χλμ με ρεζέρβα σχεδόν τελειωμένη.

Όσο για τα φρένα , προσωπικά με καλύπτουν.Τώρα , τα υπόλοιπα είναι σχετικά και υποκειμενικά.

g.kounoupis
21/12/2011, 19:27
Χωρίς παρεξήγηση δηλαδή σου καίει λίγο κάτω από 5l στα 100 χλμ .
Το δικό μου σπάνια ξεπερνούσε τα 260 χλμ όταν το πήγαινα χαλαρά δεν μιλάμε για μέσα στην πόλη .

Allst@rf
21/12/2011, 19:59
καλόριζικο φίλε...

Μη φοβάσαι να το λασπώσεις,το μηχανάκι είναι ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌ ΟΝ-ΟΦ...

συγκρίσεις με το ΤDΜ απλά δεν υφίστανται...

:smokin:

Ktm.Prestige
21/12/2011, 20:09
Εθνική μιλάμε όλα τα χλμ.

Ξεκίνησα απο Άγιο Νικόλαο Κρήτης - Παλαιόχωρα μέσω Σαμαριάς..

Μάλιστα το είχα πει σε όλους οτι έβαλα βενζίνη στα 400 κατι χλμ.

Χλμ πορείας 100-130 max.

Allst@rf
21/12/2011, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Εθνική μιλάμε όλα τα χλμ.


:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige Χλμ πορείας 100-130 max. [/B]


:ZZZ:

εμ,για αυτό σου έβγαλε τόσα χλμ... :lol:

g.kounoupis
21/12/2011, 21:10
Και πάλι πολλά σου έβγαλε , αν έχεις βρει τόσο καλό μάστορα ή το ρύθμισες εσύ μπράβο πάντως στο 990 με τα χλμ που λες εθνική οδό το πάρα πολύ να βγάλει 280χλμ

MiltiadisK.D
21/12/2011, 22:36
φιλε καλοριζικο,καλοταξιδο το αρμα μαχης,σου ευχομαι πολλα και καλα χλμ,το μοτερ δε μασαει,original on-off,στις στροφες οχι απλα μπαινει ακουμπας αυτια κατω αν εξοικιωθεις μαζι του,χιχιχι,;) ,στο χωμα απαικτο απλα.ζεσταμα οπως ειπε και ο φιλος ktm prestige,σωστη συντηρηση και πινε του το αιμα,μην ακους αηδιες περι ΚΤΜ.ΜΑΣΤΟΡΑ σου προτεινω Χελιωτη Δημητρη,φωτομαρας 75 Νεος Κοσμος αν σε βολευει,ο ανθρωπος ειναι απλα ΚΟΡΥΦΗ ;) :a016: :a016: :a016: :beer:

Elesun
22/12/2011, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
420 χλμ με ρεζέρβα σχεδόν τελειωμένη.

:a53:

Μήπως λες πολλά; Αυτά τα νούμερα δεν παίζουν...

Ktm.Prestige
22/12/2011, 11:58
Παιδιά , μπορεί να εχω κάνει λάθος...

Είχα βάλει και 10 ευρω προηγουμένως , οπότε έχετε δίκιο!


:cool:

Lioulios
22/12/2011, 12:02
To έβλεπα το μηχανάκι αυτό στο καρ . Πόσο στο άφησε τελικά ;

Καλορίζικο :beer:

DAYMAN
22/12/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
:a53:

Μήπως λες πολλά; Αυτά τα νούμερα δεν παίζουν...


Ειπα και εγω!Ποτε δεν ειχα αυτονομια πανω απο 250 χλμ.

trelf
22/12/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
To έβλεπα το μηχανάκι αυτό στο καρ . Πόσο στο άφησε τελικά ;

Καλορίζικο :beer:

7200 full extra

shhh...


242466

trelf
22/12/2011, 13:36
2


242467

trelf
22/12/2011, 13:37
3


242468

trelf
22/12/2011, 13:38
4


242469

trelf
22/12/2011, 13:40
χτες του εβγαλα τις ταπες....τρομοκρατια σκετη ειναι!!!

σε λιγο θα αρχισουμε και τις εξορμησεις σε κανα βουνο....

σιγα σιγα ομως γιατι δε θελω δυσαρεστα!
καμια καλη διαδρομη κοντα στην αθηνα για κουλαδια;;; καποια προταση;;;

gaslion
22/12/2011, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
3


φίλε καλορίζικο και από εμένα και να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς. Το μπροστά το φτερό εσύ το έβαλες ή έτσι το πήρες γιατί στην φωτογραφία από το car είναι το μαμίσιο

trelf
22/12/2011, 14:16
εδινε και το φτερο το enduro....ετσι το πηρα...

trelf
22/12/2011, 14:19
αυτη ηταν μια απο τις φωτο της αγγελιας.....

αλλα ειχε το φτερο enduro επανω...


242470

taisteal
22/12/2011, 14:42
αστερι..πολυ ομορφο..ασε το ψηλο φτερο επανω και λερωσε το :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Aggelos_SV
22/12/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
χτες του εβγαλα τις ταπες....τρομοκρατια σκετη ειναι!!!



Καλορίζικο να είναι το "άλογο"!!!:beer: :beer:

Και καλόστριφτο επίσης...μπορεί να μην του πολυφαίνεται,αλλά είναι!

Ρώτα και το μέλος spyro να σου πει :D :winka:


Τις τάπες ξαναβάλτες (με βιδούλες να μπαινοβγαίνουν στις ερημιές :winka: ) γιατί κρίμα είναι να σου κάτσει κάνα 300άρι

:beer:

Allst@rf
22/12/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV


Τις τάπες ξαναβάλτες (με βιδούλες να μπαινοβγαίνουν στις ερημιές :winka: )

θα πρέπει να χει και loctite μαζί του για να το κάνει αυτό...

:winka:

Aggelos_SV
22/12/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
θα πρέπει να χει και loctite μαζί του για να το κάνει αυτό...

:winka:

Βιδούλες με παξιμάδια ασφαλείας...γιατί loctite?

ΕΔΙΤ: Α,σόρι...είδα ότι έχει εξατμίσεις με κωνικές κάρμπον απολήξεις...δεν ξέρω αν γίνεται εφαρμογή (εύκολη) των παραπάνω

Allst@rf
22/12/2011, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Βιδούλες με παξιμάδια ασφαλείας...γιατί loctite?

ΕΔΙΤ: Α,σόρι...είδα ότι έχει εξατμίσεις με κωνικές κάρμπον απολήξεις...σεν ξέρω αν γίνεται εφαρμογή (εύκολη) των παραπάνω

και κανονικές να είχε πάλι θα το χρειαζόταν...

Δε μπορώ να βρω το θρέντ με την πάθημα του βύρωνα ,που παραλίγο να "φάει" κανέναν με το "rpg" του... :lol:

Aggelos_SV
22/12/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
και κανονικές να είχε πάλι θα το χρειαζόταν...

Δε μπορώ να βρω το θρέντ με την πάθημα του βύρωνα ,που παραλίγο να "φάει" κανέναν με το "rpg" του... :lol:

Ο εν λόγω κύριος αν δε μου στέιλει άμεσα κάτι φωτο που "χρωστάει" θα φάει rpg από την mivv gp μου,που by the way έχει την τάπα βιδωμένη (σφιχτά,χωρίς loctite :p )όπως περιέγραψα ,χωρίς να έχει κίνδυνο να καταρρίψει ελικόπτερο :lol:

golden arian
22/12/2011, 17:34
Καλορίζικο και καλολάσπωτο το πιστόλι...:)

MiltiadisK.D
22/12/2011, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
αυτη ηταν μια απο τις φωτο της αγγελιας.....

αλλα ειχε το φτερο enduro επανω... φιλαρακι το μηχανακι σου ειναι μπομπα,καινουργιο και θεωρω οτι το πηρες σε παρα πολυ καλη τιμη,ευκαιρια θα ελεγα μιας και ειναι φορτωμενο και ετοιμο να σε ταξιδεψει παντου,και παλι καλοριζικο,καλολασπωτο και καλοστριφτο!:a08:

spyro
22/12/2011, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...

Ρώτα και το μέλος spyro να σου πει :D :winka:

....

:p
έχει κι αλλα πολυ καλυτερα χερια που μπορει να ρωτήσει εδω μεσα. εγω είμαι οικογενειάρχης άθρωπας ... πάτερας πράμα πια :cry:


πάντως,
διακρίνω οτι τον τελευταίο καιρό το εν λόγω μηχανάκι γνωρίζει μια τρελή ανάκαμψη και ξανάνιωμα μου φαίνεται (τουλάχιστον σαν μεταχειρισμένο)

παρότι είναι σχεδίασης προ του 2003, ο κόσμος κάνει σα τρελός ακόμα. Προσπαθώ να βρώ αντίστοιχη περίπτωση απο τις υπόλοιπες μηχανές αλλά δε νομίζω να υπάρχει (άντε και λίγο το tuono)

Απο ότι φαίνεται πολλα παιδια το χαν μαράζι και τώρα που καθάρισε και λίγο το όνομα του (το οποίο του πήρε λίγο περισσότερο καιρό απο όσο θα πρεπε ομολογουμένως) έχει γίνει ψιλο χαμός.

μια χαρά λέω εγώ

ευγε

:beer:

Stabak
22/12/2011, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
παρότι είναι σχεδίασης προ του 2003, ο κόσμος κάνει σα τρελός ακόμα. Προσπαθώ να βρώ αντίστοιχη περίπτωση απο τις υπόλοιπες μηχανές αλλά δε νομίζω να υπάρχει (άντε και λίγο το tuono)


stroma?? :D :confused:

BLACKGAS
22/12/2011, 20:43
Καλοτάξιδο φίλος. Πολύ ΘΕΛΚΤΙΚΟ σε όλα του το μηχανάκι.

:beer: :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
παρότι είναι σχεδίασης προ του 2003, ο κόσμος κάνει σα τρελός ακόμα. Προσπαθώ να βρώ αντίστοιχη περίπτωση απο τις υπόλοιπες μηχανές αλλά δε νομίζω να υπάρχει (άντε και λίγο το tuono)


Africa?

spyro
22/12/2011, 21:18
έχετε δει εσεις πολλους με vstrom και africa να το παίρνουν τωρα μεταχειρισμένο και να μπαινουν σε Forum όλα λαχτάρα και ενθουσιασμό για να το δείξουν στο κόσμο



:bawl:

βέβαια να πω και του στραβού το άδικο απο τότε που καβάλησε ο Chuck το vstrom έχει πάρει λίγο τα πάνω του και αυτός ο ματρακάς

trelf
22/12/2011, 22:37
παιδιά ευχαριστω για τις ευχές ....ελπιζω να βρεθουμεουμε στα βουνα χαμογελαστοι κ λασπομενοι!!!

lc8ergr1
23/12/2011, 11:35
καλοριζικο και καλοταξιδο!!!


αυτο ακριβως ειχα κι εγω full extra μεχρι τον περασμενο ΟΚΤΩΒΡΗ οταν μου το καψαν στα 3000 χιλιομετρα - δεν προλαβα να το χαρω


ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΚΑΛΑ

ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ


βρες ενα σωστο ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ για service OXI απαραιτητα τους ΓΝΩΣΤΟΥΣ εξουσιοδοτημενους
βρες ενα μαστορα που αγαπα κι αυτος τα lc8

καλες γιορτες

VASOS
23/12/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:p
...
πάντως,
διακρίνω οτι τον τελευταίο καιρό το εν λόγω μηχανάκι γνωρίζει μια τρελή ανάκαμψη και ξανάνιωμα μου φαίνεται (τουλάχιστον σαν μεταχειρισμένο)

παρότι είναι σχεδίασης προ του 2003, ο κόσμος κάνει σα τρελός ακόμα. Προσπαθώ να βρώ αντίστοιχη περίπτωση απο τις υπόλοιπες μηχανές αλλά δε νομίζω να υπάρχει (άντε και λίγο το tuono)...
:beer:

Πλάκα Με κάνεις? Μέχρι και γω που είμαι αμετανόητος σκύφτουλας και κλιπονάς εάν έπαιρνα on/off αυτό θα έπαιρνα με κλειστά μάτια. Φανταστική μοτοσικλέτα :beer: :beer:

πυξιδας990
23/12/2011, 16:28
καλοριζικο φιλε και καλες λασπες.ριχνε κανα 200αρι γρ λαδι καθε χιλια,αλλαξε γυρω στα 45χλμ την τρομπα νερου προληπτικα,οποσδηποτε το φιλτρο στην τρομπα βενζινας,με την πρωτη ευκαιρια την τρομπα συμπλεκτη με μια aftermarket.συνεργειο στα β.προαστεια συστινω τον Χαρη(padock 512)περνας ΕΡΤ και βυνιο και τον βρισκεις,ειναι εξουδιωτημενο.Μετα απο αυτα ετοιμο για 100000χλμ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ:beer: :beer: :beer:

indianos950
31/12/2011, 16:42
ειχα το 950 και το εκανα ανταλλαγη με ενα κ1200ρ να γινω ασφαλτινος
εδω και καιρο ψαχνω να παρω παλί ενα 990 ασ καει λαδι λαι ας εχει θεμα με τα σεβις του

παραμενω πιστος με ενα sxf 250 γιατι απλα μ αρεσει να το κοιταζω οταν καθομαι και πινω καφε :wave2: