PDA

View Full Version : Μην σας πιανουν κοροιδο,τα συνεργεια !!



Σελίδες : [1] 2

castor
21/12/2011, 17:06
Ηρθε η ωρα να αλλαξω αλυσιδα και γραναζια,στην Αφρικανα μου !!Αφου εκανα μια ερευνα αγορας,βρηκα ενα καλο σετ στα 128 ευρω!!Το πιο ακριβο που βρηκα ηταν 160 !!!Τωρα:confused:
αφου δεν εχω το ειδικο εργαλειο για να την βαλω μονος μου,ρωτησα 5 διαφορετικα συνεργεια,ποσα ευρω θελανε για την εργασια να μου αλλαξουν τα αλυσιδογραναζα!!!Τα 2 μου ειπαν 25 ευρω,αλλα 2 μου ειπαν 30 ευρω και ο 5ος μου ειπε.....:cry: κρατιεστε ?? 50 ευρω :eyepop: Ο ΑΛΗΤΗΣ !!
Ρωτατε παντα 2-3 μαγαζια ,πριν κανετε οποιαδηποτε εργασια !!Μερικοι,αλητες για 20 λεπτα δουλεια θελουν να σε ληστεψουν!!:yuck:

PreGeoLude
21/12/2011, 17:12
Είναι θέμα επιλογής. Δε σε αναγκάζει κανένας να πάς σε αυτόν τον 'αλήτη' όπως τον αποκαλείς. Φυσικά παίζει ρόλο και η δουλειά που κάνει ο καθένας οπότε καλό θα ήταν να μη τους τσουβαλιάζουμε όλους.

harris_x
21/12/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από PreGeoLude
Είναι θέμα επιλογής. Δε σε αναγκάζει κανένας να πάς σε αυτόν τον 'αλήτη' όπως τον αποκαλείς. Φυσικά παίζει ρόλο και η δουλειά που κάνει ο καθένας οπότε καλό θα ήταν να μη τους τσουβαλιάζουμε όλους. +675

vaska
21/12/2011, 18:10
Το 90 % των συνεργείων κεφαλώνει την αλυσίδα χτυπώντας τη με βαριοπούλα συνήθως με κόντρα το γρανάζι.

Λίγα συνεργεία έχουν το εργαλείο που κεφαλώνει σωστά την αλυσίδα.

Κάνε τη βόλτα σου με τα αλυσογράναζα στο χέρι και όποιος μάστορας σε πείσει για την ποιότητα της δουλειάς του, σε αυτόν μείνε.

Μη χαρακτηρίζεις κάποιον "αλήτη" απλά και μόνο επειδή σου είπε ακριβότερα από τους άλλους. Μπορεί αυτός να το κάνει by the book και οι άλλοι να το κάνουν κοπανώντας. Σε κάθε περίπτωση κρίνεις και αποφασίζεις.

stefanos
21/12/2011, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Το 90 % των συνεργείων κεφαλώνει την αλυσίδα χτυπώντας τη με βαριοπούλα συνήθως με κόντρα το γρανάζι.


Δεδομένου ότι το 90% των μότο δεν έχουν λάθος κεφαλωμένη αλυσίδα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι το ειδικό εργαλείο είναι για τους άσχετους.

vaska
21/12/2011, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεδομένου ότι το 90% των μότο δεν έχουν λάθος κεφαλωμένη αλυσίδα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι το ειδικό εργαλείο είναι για τους άσχετους.


Είμαι ένας από αυτούς τους άσχετους που πλήρωσαν για να έχουν το δικό τους εργαλείο :D :D :D :D , γιατί μιά φορά έμεινα με το DR πάνω στο Παναχαϊκό από καλό κεφάλωμα στην αλυσίδα.

jimmis5
21/12/2011, 18:31
Καλα τωρα δικαιολογουμε εναν που εδωσε διπλασια τιμη απο την μεση τιμη των δυο προηγουμενων?
Ειμαστε σοβαροι? για μια τυπικη εργασια ουτε καν ολοκληρης εργατοωρας?
Δεν θα κατεβαζε κανα μοτερ ουτε χρειαζοταν η τεχνικη αρτιοτητα που χρειαζεται για να χρονισης ή να αλλαξεις μια καδενα.

Μια αλυσιδα ηταν "αναλωσιμο" προιον μην δικαιολογουμε λοιπον με εαν και εφοσον :winka:

p@nos
21/12/2011, 18:43
tora to na leme pos ena sinergio den exi pritsinadoro ine toylaxiston astiio

to endexomeno na i8ele na se dioksi de perase apo to mialo soy?

gaslion
21/12/2011, 18:49
τέτοια εποχή και 5 ευρώ να γλιτώσεις δεν είναι λίγα....

vaska
21/12/2011, 18:50
δεν δικαιολογώ κανέναν απλά είπα τη γνώμη μου για το κοπάνημα της αλυσίδας στο γρανάζι

harris_x
21/12/2011, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to endexomeno na i8ele na se dioksi de perase apo to mialo soy?
όντως, παίζει κι αυτό!

harris_x
21/12/2011, 18:53
κατά τη γνώμη μου το κάθε συνεργείο μπορεί να χρεώνει ό,τι θέλει, αν θα πας είναι καθαρά δική σου επιλογή.

:wave2:

DrBig
21/12/2011, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PreGeoLude
Είναι θέμα επιλογής. Δε σε αναγκάζει κανένας να πάς σε αυτόν τον 'αλήτη' όπως τον αποκαλείς. Φυσικά παίζει ρόλο και η δουλειά που κάνει ο καθένας οπότε καλό θα ήταν να μη τους τσουβαλιάζουμε όλους.

Εδω θα διαφωνησω :)
Αν αυτος εξασκει το δικαιωμα του να πουλαει κατι οσο γουσταρει, κι εγω εξασκω το δικο μου να τον λεω αλητη.
Το επαγγελματικο ηθος (το αντιθετο του αλητη) ειναι ποιοτητα που κερδιζει ο καθε ενας που προσφερει μια υπηρεσια οταν οι πελατες ειναι happy.

Προφανως ο αλητης για μενα μπορει να ειναι ευσυνειδητος επαγγελματιας για σενα και το αντιθετο.

guzzistas
21/12/2011, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PreGeoLude
Είναι θέμα επιλογής. Δε σε αναγκάζει κανένας να πάς σε αυτόν τον 'αλήτη' όπως τον αποκαλείς. Φυσικά παίζει ρόλο και η δουλειά που κάνει ο καθένας οπότε καλό θα ήταν να μη τους τσουβαλιάζουμε όλους.

+1100

Allst@rf
21/12/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
tora to na leme pos ena sinergio den exi pritsinadoro ine toylaxiston astiio

to endexomeno na i8ele na se dioksi de perase apo to mialo soy?

γιατί να θέλει να τον διώξει όμως ρε φίλε;

bocaros
21/12/2011, 21:08
χωρις να θελω να σε προσβαλλω η να πσρεξηγηθω αφου και ο ιδιος δεν ειμαι επαγγελματιας αυτου του ειδους,
αναρωτιεμαι,
ποσο ευκολο ειναι να χαρακτηριζουμε καποιον αλητη η οτιδηποτε αλλο.
ουτε απο το πορτοφολι στα πηρε με το ζορι ουτε τιποτα.
εχεις λοιπον την ευχερια οπως και εκανες να φυγεις και να πας σε αλλον.
υπαρχει και η επιλογη να αγορασεις ενα δικο σου εργαλειο και να αλλαζεις μονος σου την αλυσιδα και να εχεις και την χαρα του do it yourself.
επισης το ποσο εκτιμα ο καθενας την υπηρεσια που προσφερει δεν την καθοριζουμε εμεις αλλα ο ιδιος.
αν θα εχει δουλεια λογω τιμολογιακης πολιτικης η οχι αυτο απασχολει τον ιδιο και κανεναν αλλο.
και επειδη μακρυγορησα και δεν θυμαμαι στο αρχικο νημα αν το αναφερεις αυτη ειναι η πρωτη επισκεψη σε μηχανικο οντας νεος ιδιοκτητης γιατι αν οχι δεν εινσι λιγο περιεργο να μην εχεις δικο σου μηχανικο.

αυτα και συγνωμη.

hidefnick
21/12/2011, 21:19
Μαγικό moto.gr.... Αν έμπενε και έγραφε ότι "μου πήραν 50 ευρά για να μου αλλάξουν αλυσιδογράναζα", ούτε ένας δεν θα δικαιολογούσε το ποσό. :rolleyes:

DrBig
21/12/2011, 21:19
Εγω παντως bocaros που τους χαρακτηρισμους τους εχω ευκολους, οταν μια μηχανη στην ευρωπη κανει Χ και στην εδω αντιπροσωπεια χ+20%, αλητες τους λεω αυτους που την πουλανε εδω τοσο. :D

Μπορω βεβαια να την φερω απ'εξω. Τοτε βεβαια θα πεσω στους αλλους αλητες που με χρεωνουνε για εκτελωνισμο και θα εχω προβλημα με τους πρωτους αλητες στο σεβασμο της εγγυησης μου.

Μη φοβαστε να χαρακτηρισετε ως αλητες αυτους που θελουν να σας πιασουν τον ποπο, σας υποσχομαι πως δεν θα πατε στην κολαση. :beer:

andgeo
21/12/2011, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Είμαι ένας από αυτούς τους άσχετους που πλήρωσαν για να έχουν το δικό τους εργαλείο :D :D :D :D , γιατί μιά φορά έμεινα με το DR πάνω στο Παναχαϊκό από καλό κεφάλωμα στην αλυσίδα.
soz But God gave mine ... :bigcry: for free !!! :eek:

bocaros
21/12/2011, 21:31
drbig δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα αναφερεσε σε μη συγκρισιμα πραγματα.
τις ευθυνες ομως για τον συγκεκριμενο τομεα θα πρεπει να τις αναζητησημου αλλου φανταζομαι.
μονοπωλιακα καθεστωτα εμποριου και ανταγωνισμος επαγγελματιων παροχης υπηρεσιων ειναι διαφορετικοι κοσμοι.
απλα το ενα ειναι ευκολο να το χαρακτηριζουμε αλλα και να το αποκλειουμε ενω το αλλο μονο να το χαρακτηριζουμε.

p@nos
21/12/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γιατί να θέλει να τον διώξει όμως ρε φίλε;


gia pollous logoys

giati den arese sto mastora i fatsa soy

to ifos soy

to mixanaki soy

ixe polla mixanakia doyleia kai de prolabeni na asxoli8i

stravogamise to proigoymeno bradi



polloi logi telospadon....otan se xalaei kati pas alloy iparxoyn polla sinergia eksallou pleon

nikos_abel
21/12/2011, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εγω παντως bocaros που τους χαρακτηρισμους τους εχω ευκολους, οταν μια μηχανη στην ευρωπη κανει Χ και στην εδω αντιπροσωπεια χ+20%, αλητες τους λεω αυτους που την πουλανε εδω τοσο. :D

Μπορω βεβαια να την φερω απ'εξω. Τοτε βεβαια θα πεσω στους αλλους αλητες που με χρεωνουνε για εκτελωνισμο και θα εχω προβλημα με τους πρωτους αλητες στο σεβασμο της εγγυησης μου.

Μη φοβαστε να χαρακτηρισετε ως αλητες αυτους που θελουν να σας πιασουν τον ποπο, σας υποσχομαι πως δεν θα πατε στην κολαση. :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

castor
21/12/2011, 21:52
1ον >Δεν πήγα από εκεί, πήρα τηλέφωνο (οπότε δεν παίζει, το -ήθελε να με αποφύγει );)


2ον>Καλα τωρα δικαιολογουμε εναν που εδωσε διπλασια τιμη απο την μεση τιμη των δυο προηγουμενων?
Ειμαστε σοβαροι? για μια τυπικη εργασια ουτε καν ολοκληρης εργατοωρας?
Δεν θα κατεβαζε κανα μοτερ ουτε χρειαζοταν η τεχνικη αρτιοτητα που χρειαζεται για να χρονισης ή να αλλαξεις μια καδενα.

Μια αλυσιδα ηταν "αναλωσιμο" προιον μην δικαιολογουμε λοιπον με εαν και εφοσον
------------------------------
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ !!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


Mην πατε στα συνεργεια σαν τα προβατα και ακουτε την καθε μ@λ@κια που σας λενε !!
Δεν υπαρχει σχολη μηχανικων για μοτοσυκλετες !!:rolleyes:
Οι περισσοτεροι ειναι εμπειρικοι,και απο σχολες αυτοκινητων μεχρι και μηχανικοι απο καραβια !!:eyepop: (οπως ενας που ειναι κοντα στο σπιτι μου και τον ξερω χρονια !!)

Υπαρχουν και οι εξαιρέσεις !!! :sun: Αμα ξερετε κανεναν πετετο,να πηγενω εκει !!!:beer:

Εγω θεωρω λογικη τιμη για 20 λεπτα εργασια τα 20 ευρω !!:cool:

Δηλαδη,εχουμε και λεμε......20 ευρω τα 20 λεπτα=στην ωρα 60 ευρω=στο 8ωρο 480 ευρω=στο 5θημερο 2.400 ευρω=στον μηνα 9.600 ευρω=στον χρονο 115.200 ΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΨΩΜΙ !!!!:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Allst@rf
21/12/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
1ον >Δεν πήγα από εκεί, πήρα τηλέφωνο (οπότε δεν παίζει, το -ήθελε να με αποφύγει );)


2ον>Καλα τωρα δικαιολογουμε εναν που εδωσε διπλασια τιμη απο την μεση τιμη των δυο προηγουμενων?
Ειμαστε σοβαροι? για μια τυπικη εργασια ουτε καν ολοκληρης εργατοωρας?
Δεν θα κατεβαζε κανα μοτερ ουτε χρειαζοταν η τεχνικη αρτιοτητα που χρειαζεται για να χρονισης ή να αλλαξεις μια καδενα.

Μια αλυσιδα ηταν "αναλωσιμο" προιον μην δικαιολογουμε λοιπον με εαν και εφοσον
------------------------------
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ !!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


Mην πατε στα συνεργεια σαν τα προβατα και ακουτε την καθε μ@λ@κια που σας λενε !!
Δεν υπαρχει σχολη μηχανικων για μοτοσυκλετες !!:rolleyes:
Οι περισσοτεροι ειναι εμπειρικοι,και απο σχολες αυτοκινητων μεχρι και μηχανικοι απο καραβια !!:eyepop: (οπως ενας που ειναι κοντα στο σπιτι μου και τον ξερω χρονια !!)

Υπαρχουν και οι εξαιρέσεις !!! :sun: Αμα ξερετε κανεναν πετετο,να πηγενω εκει !!!:beer:

Εγω θεωρω λογικη τιμη για 20 λεπτα εργασια τα 20 ευρω !!:cool:

Δηλαδη,εχουμε και λεμε......20 ευρω τα 20 λεπτα=στην ωρα 60 ευρω=στο 8ωρο 480 ευρω=στο 5θημερο 2.400 ευρω=στον μηνα 9.600 ευρω=στον χρονο 115.200 ΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΨΩΜΙ !!!!:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:



:rotflmao:


http://m.youtube.com/watch?gl=US&hl=el&client=mv-google&v=PRsT4VxmMiY&fulldescription=1

eurotreno2002
21/12/2011, 22:14
Η δικια μου γνωμη ειναι οτι δεν ειναι σωστο να χαρακτηριζουμε κανεναν, και στο μαγαζι του δεν θα του πεις εσυ ποσο θα χρεωνει (δε σε τραβηξε με το ζορι απο το δρομο, ουτε σου πε στην αρχη 20 και μετα 50) π.χ. μπορει να καιγεται για χρημα και να σου πει 15 euro η να κοστολογει την δουλεια του πιο ακριβα απο καποιον αλλον και να σου πει 50.

Εχουμε ελευθερη αγορα και 1.000.000 συνεργεια να πας (και επιλογη του do it your self).

Ο ελευθερος επαγγελματιας κρινεται απο την δουλεια του και απο την πελατεια που εχει η δεν εχει. Οσο για αυτους που πανε και δινουν μια περιουσια (κοινως τους δαγκωνουν) καλο θα ειναι να ειναι λιγο πιο διαβασμενοι οταν πανε να βγαλουν τα euro απο την τσεπη.

Αλλιως πας οπως οι γυναικουλες στο επισημο κ εξουσιοδοτημενο συνεργειο καθεσαι στο σαλονι με την 42'' tv πινεις καφεδακι συζητας με τον ''τεχνικο συμβουλο'' και πληρωνεις 150 euro για αλλαγη λαδια και πας στο σπιτι και ευχαριστημενος.

Αυτα, κατα τα αλλα :beer:

DrBig
21/12/2011, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
Ο ελευθερος επαγγελματιας κρινεται απο την δουλεια του και απο την πελατεια που εχει η δεν εχει.

Καποιοι βαζουμε στην λιστα κρισεων και 'το τι χρεωνει'.
Εχεις κι εσυ δικαιωμα να κρινεις! Μπορεις!

:wave2:

fkol k4
21/12/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
1ον >Δεν πήγα από εκεί, πήρα τηλέφωνο (οπότε δεν παίζει, το -ήθελε να με αποφύγει )

Φυσικά και παίζει. Πες ας πούμε πως αν πας εσύ, θα τον καθυστερήσεις ένα μισάωρο. Μπορεί σε αυτό το μισάωρο να περιμένει να έρθει ένας γκρινιάρης πελάτης και αν δεν έχει τελειώσει το άλλο μηχανάκι να έχει τον πελάτη να του παραπονιέται.
Μπορεί να κρίνει ότι για 20 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο, αλλά για 50 δεν τον πειράζει να καθυστερήσει τον γκρινιάρη. Οπότε σου λέει μία μεγάλη τιμή, ώστε ή να μην πας καθόλου (πράγμα που έκανες), ή τουλάχιστον αν πας να αξίζει τον κόπο.

2η περίπτωση: Μπορεί ο μηχανικός αυτός να έχει μεγάλη οικονομική άνεση, οπότε το 50άρικο να το θεωρεί το ελάχιστο της αμοιβής του, άσχετα με το τι δουλειά θα κάνει. Μπορεί να μην του κοστίζει τίποτα ένας χαμένος πελάτη βρε αδερφέ...

3η περίπτωση: Μπορεί σήμερα να θέλει να φύγει νωρίς γιατί έχει στιφάδιο σπίτι και το θέλει ζεστό. Ε, λοιπόν, το κρύο στιφάδο αυτός μπορεί να το κοστολογεί +30 ευρώ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Εγω θεωρω λογικη τιμη για 20 λεπτα εργασια τα 20 ευρω !!:cool:

Δηλαδη,εχουμε και λεμε......20 ευρω τα 20 λεπτα=στην ωρα 60 ευρω=στο 8ωρο 480 ευρω=στο 5θημερο 2.400 ευρω=στον μηνα 9.600 ευρω=στον χρονο 115.200 ΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΨΩΜΙ !!!!:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Ελπίζω αυτό να μην το εννοείς σοβαρά και οι φατσούλες να δείχνουν ακριβώς αυτό.
Έτσι μετριούνται τα έσοδα ενός μισθωτού και όχι ενός ελεύθερου επαγγελματία, δεν στέκει λογικά αυτός ο υπολογισμός.

Σύμφωνα με αυτό, μπορεί κάποιος να σου πει ότι στο δικό σου μαγαζί φυσικά και θα χρεώνεις ότι εσύ θεωρείς λογικό, αλλά δεν μπορείς να το επιβάλλεις σε κάποιο άλλο, ούτε και να χαρακτηρίζεις άσχημα κάποιον που δεν έχει τη δική σου οικονομική λογική.

Το να κρίνεις ως καταναλωτής ως προς το συμφέρον σου, είναι δικαίωμά σου, μή σου πω και υποχρέωσή σου όπως είμαστε τώρα.
Το να κρίνεις όμως ως ο ηθικά άμεμπτος, ο υπεράνω όλων την ηθική του κάθε επαγγελματία που δεν ξέρεις, δεν είναι δικαίωμά σου.

Και για να προλάβω, όχι, δεν νομίζω να είναι παράνομο, δεν θα πας στην κόλαση αν το κάνεις, ούτε ξαφνικά θα γυρίσει ο κόσμος τούμπα.
Απλά. δεν είναι σωστό.

taisteal
21/12/2011, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Φυσικά και παίζει. Πες ας πούμε πως αν πας εσύ, θα τον καθυστερήσεις ένα μισάωρο. Μπορεί σε αυτό το μισάωρο να περιμένει να έρθει ένας γκρινιάρης πελάτης και αν δεν έχει τελειώσει το άλλο μηχανάκι να έχει τον πελάτη να του παραπονιέται.
Μπορεί να κρίνει ότι για 20 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο, αλλά για 50 δεν τον πειράζει να καθυστερήσει τον γκρινιάρη. Οπότε σου λέει μία μεγάλη τιμή, ώστε ή να μην πας καθόλου (πράγμα που έκανες), ή τουλάχιστον αν πας να αξίζει τον κόπο.

2η περίπτωση: Μπορεί ο μηχανικός αυτός να έχει μεγάλη οικονομική άνεση, οπότε το 50άρικο να το θεωρεί το ελάχιστο της αμοιβής του, άσχετα με το τι δουλειά θα κάνει. Μπορεί να μην του κοστίζει τίποτα ένας χαμένος πελάτη βρε αδερφέ...

3η περίπτωση: Μπορεί σήμερα να θέλει να φύγει νωρίς γιατί έχει στιφάδιο σπίτι και το θέλει ζεστό. Ε, λοιπόν, το κρύο στιφάδο αυτός μπορεί να το κοστολογεί +30 ευρώ.


Ελπίζω αυτό να μην το εννοείς σοβαρά και οι φατσούλες να δείχνουν ακριβώς αυτό.
Έτσι μετριούνται τα έσοδα ενός μισθωτού και όχι ενός ελεύθερου επαγγελματία, δεν στέκει λογικά αυτός ο υπολογισμός.

Σύμφωνα με αυτό, μπορεί κάποιος να σου πει ότι στο δικό σου μαγαζί φυσικά και θα χρεώνεις ότι εσύ θεωρείς λογικό, αλλά δεν μπορείς να το επιβάλλεις σε κάποιο άλλο, ούτε και να χαρακτηρίζεις άσχημα κάποιον που δεν έχει τη δική σου οικονομική λογική.

Το να κρίνεις ως καταναλωτής ως προς το συμφέρον σου, είναι δικαίωμά σου, μή σου πω και υποχρέωσή σου όπως είμαστε τώρα.
Το να κρίνεις όμως ως ο ηθικά άμεμπτος, ο υπεράνω όλων την ηθική του κάθε επαγγελματία που δεν ξέρεις, δεν είναι δικαίωμά σου.

Και για να προλάβω, όχι, δεν νομίζω να είναι παράνομο, δεν θα πας στην κόλαση αν το κάνεις, ούτε ξαφνικά θα γυρίσει ο κόσμος τούμπα.
Απλά. δεν είναι σωστό.


+650

eurotreno2002
21/12/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
+650

+650

catmaster
21/12/2011, 22:59
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:

eurotreno2002
21/12/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:


+1000

SoulGR
21/12/2011, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
+650




Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
+1000


βρε αδερφε...παρε μια αποφαση:rotflmao: :rotflmao:

eurotreno2002
21/12/2011, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
βρε αδερφε...παρε μια αποφαση:rotflmao: :rotflmao:

+1500

Allst@rf
21/12/2011, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
+1500

έτσι όπως πας ,στο τέλος δε θα πατάει πελάτης στο μαγαζί...


:wacko:

eurotreno2002
21/12/2011, 23:53
υγεια να υπαρχει...

:winka:

kawazoyras
22/12/2011, 00:41
χα χα όλα καλά για όλους που γράφουν αλλά για σένα που έχεις το πρόβλημα δε νοιάζεται κανείς.... ειλικρινά αν μπορούσα θα σου τα πέρναγα εγώ με κόστος ένα καφέ στο σπίτι σου η σπίτι μου. θα τα κάναμε μαζί για να έβλεπες κ τι θά έκανε ο μάστορας στο συνεργείο, να έχεις κ μια εικόνα.!

κ όσο γιά το κατεβατό λύσε καπάκια βγάλε ασφάλειες καθάρισε λάσπες γλύστρες κλπ κλπ αυτά μόνο σε βιντεάκια μπορείς να τα δεις στο συνεργείο αποκλείεται........:wave2:




Υσ: το αν μπορούσα θα στα πέρναγα το εννοώ αρκει να μενεις λάρισα........!


:beer: :beer: :beer: :beer:

devil's animal
22/12/2011, 01:23
το κακο με αυτη την χωρα ειναι οτι ο καθε ελευθερος επαγγελματιας επειδη "δεν εβγαινε", ξεκινησε καπου στις αρχες του 2000 να χρεωνει οτι ηθελε για την παροχη υπηρεσιων του...
και δεν αναφερομαι μονο στους μηχανικους μοτο κλπ...η λιστα ειναι μεγαλη...ηλεκτρολογοι, υδραυλικοι, αλουμιναδες κ.ο.κ...

καλ(κ)ομαθαν επειδη υπηρχε χρημα και ο κοσμος τους τα εδινε και τωρα που εχουν αναθεωρηθει καποια πραγματα, βλεπουμε να υπαρχουν αυτα τα thread, που πιο πολυ διαπιστωτικα ειναι παρα οτιδηποτε αλλο.

δεν τα εχω με τον φιλο που ανοιξε το νημα...
ουτε με τους ελευθερους επαγγελματιες και μαστορατζες-συνεργειατζηδες...

τα εχω με την νοοτροπια που εχουμε και την κοινωνια γενικοτερα...
που θες να κανεις την δουλεια σου και κλαιγεσαι για το 50αρικο του μαστορα που θα φτιαξει το μηχανακι που εξαρταται η ζωη σου, αλλα δεν σε νοιαζει το 180αρι στα μπουζουκια...
που θες να βγαλεις απο τα ανταλλακτικα πουλωντας τα στον πελατη με καπελο 50% και για μια εργασια που κανεις μαξ 30 λεπτα (καθ'οτι εισαι μαστορας και το εχεις κανει εκατονταδες φορες και εχει γινει αυτοματισμος πια) χρεωνεις ενα μεροκαματο που ο αλλος το βγαζει σε 2 μερες πλεον...


καλως ή κακως ελευθερη αγορα ειναι και ο καθενας οφειλει να κανει ερευνα αγορας για το που θα δωσει τα λεφτα του καθως και να κρινει για τις υπηρεσιες που του προσφερθηκαν...

μια φουσκωμενη τιμη της ταξεως του 10-15%, σε σχεση με την υπολοιπη αγορα, προκειμενου να γινει σωστα η δουλεια μας ειμαστε (νομιζω) ολοι διατεθειμενοι να την δωσουμε και ειναι δικαιολογημενη...(αλλα να ξερουμε οτι θα γινει σωστα η δουλεια μας)...
:wave2:

byron
22/12/2011, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Ευτυχώς που δεν τον ρώτησε πόσα θέλει για αλλαγή μπιέλας. 2 μήνες θα έγραφες :rotflmao: :rotflmao:

Αυτά που γράφεις Άκη, το ξέρεις οτι δεν τα κάνει ούτε το 1% των συνεργείων. Ναι?

p@nos
22/12/2011, 05:26
kala polla apo afta ine ameso epakoloy8o toy lisimatos na ta elegxis den ine oti kanis epipleon prospa8ia gia na dis ta takaia px molis bgalis ti zada i ti granaziera klp


tora pados nomizo min tarifa ine ta 30e gia alagi alisidas.....


episis kati akoma mi mas spate ta arxidia otan lete siga dio bides 8a ksebidosi o malakas ke 8eli 50e


afoy to 8eorite efkolo kade to monoi sas spiti sas ke mi mas zalizete....alla ama de borite mi klaigeste

viper1
22/12/2011, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PreGeoLude
Είναι θέμα επιλογής. Δε σε αναγκάζει κανένας να πάς σε αυτόν τον 'αλήτη' όπως τον αποκαλείς. Φυσικά παίζει ρόλο και η δουλειά που κάνει ο καθένας οπότε καλό θα ήταν να μη τους τσουβαλιάζουμε όλους.

17.000 δρχ για 2 πειρους και 2 γραναζια?δεν νομιζω Τακη:nono: :nono:

p@nos
22/12/2011, 05:42
nai kai 750drx gia ena pitogiro



alites souvlatzides :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bulmont
22/12/2011, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Και βέβαια όλα τα παραπάνω εμπεριέχουν το ρίσκο

να ''κλωτσήσει'' η οποιαδήποτε βίδα (σφιγμένη εμπειρικά από προηγούμενο

σφαγέα-μάστορα ή στραβωβιδωμένη ) καθώς σπάνια όλα πάνε κατ' ευχήν

σ' ένα τέτοιο εγχείρημα.


Πάντως απ' όσο γνωρίζω εδώ στην Πάτρα σε ''λαστιχάδικο'' που

ασχολείται και με φρένα - γραναζοαλυσίδες η τοποθέτηση όλων γίνεται

αχρεώστως απ' την στιγμή που ειναι αγορασμένα από το ίδιο το μαγαζί

(σε τιμές ίδιες με αυτές των καταστημάτων με ανταλακτικά - πολλές φορές

και χαμηλότερες)...........


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

jimmis5
22/12/2011, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
kala polla apo afta ine ameso epakoloy8o toy lisimatos na ta elegxis den ine oti kanis epipleon prospa8ia gia na dis ta takaia px molis bgalis ti zada i ti granaziera klp


tora pados nomizo min tarifa ine ta 30e gia alagi alisidas.....


episis kati akoma mi mas spate ta arxidia otan lete siga dio bides 8a ksebidosi o malakas ke 8eli 50e


afoy to 8eorite efkolo kade to monoi sas spiti sas ke mi mas zalizete....alla ama de borite mi klaigeste

Ομορφαααααντραααα μουυυ ξεκινας μπιζνα με μουτζουρες και κοιτας την πελατεια:lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν μπορω να καταλαβω το οτι καποιος που πληρωνει και εχει την εντυπωση ή στην πραγματικοτητα παραπανω απο το λογικο εχει αδικο και τον κραζουμε ,ενω ενας που χρεωνει σωστα ή παραπανω απο το κανονικο εχει δικιο και ειναι λογικο να συμβαινει.

Η ταπεινη μου αποψη ειναι να υπαρχει τιμη εργατοωρας να ξερει ο αλλος ποσο θα χρεωνεται.Τιμοκαταλογος εργασιων τελοςπαντων με την αποδειξουλα του ομορφα και ωραια,ουτε να εχεις την εντυπωση οτι σε εριξε ουτε οτι σου εκανε και χαρη.

harris_x
22/12/2011, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
nai kai 750drx gia ena pitogiro



alites souvlatzides :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harris_x
22/12/2011, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Η ταπεινη μου αποψη ειναι να υπαρχει τιμη εργατοωρας να ξερει ο αλλος ποσο θα χρεωνεται.Τιμοκαταλογος εργασιων τελοςπαντων με την αποδειξουλα του ομορφα και ωρα,ουτε να εχεις την εντυπωση οτι σε εριξε ουτε οτι σου εκανε και χαρη. +675

στα σοβαρά συνεργεία υπάρχει τιμοκαταλογος

p@nos
22/12/2011, 07:46

chr1s_86
22/12/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

afoy to 8eorite efkolo kade to monoi sas spiti sas ke mi mas zalizete....alla ama de borite mi klaigeste

+1000 :evil:

xtzanos
22/12/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:


Φαντάζομαι ελάχιστοι θα κάνανε όλα αυτά και νομίζω από εκεί κάπου ξεκινάει και το πρόβλημα.

Από τη στιγμή που θεωρούμε ότι ο μάστορας (μηχανικός, υδραυλικός, ηλεκτρολογος και πάει λεγοντας) το πιθανοτερο είναι ότι δε θα εκτελέσει την οποια εργασια με τον καλυτερο τροπο χανουμε την εμπιστοσύνη μας σε αυτόν.

Και αφου δεν τον εμπιστευόμαστε για την ποιοτητα της εργασιας του έυκολα αμφισβητουμε και το αντιτιμο που μας ζηταει.

THEOD
22/12/2011, 11:33
Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την φούτσα...

Όλοι γκρινιάζουν όταν κάποιος τους ζητάει το Χ ποσό για μια υπηρεσία, αλλά η δική τους εργασία στον δικό τους τομέα πρέπει να πληρώνεται αδρά...
Όλοι γκρινάζουν με το οποιοδήποτε ποσό που θα ζητήσει ο οποισδήποτε μάστορας, αλλά θεωρούν ντροπή να πιάσουν οι ίδιοι στο χέρι τους το κατσαβίδι παρ' όλο συχνά-πυκνά ποστάρουν στο φόρουμ τεχνικά κατεβατά γνώσεων που θα ζήλευε και αρχιμηχανικός της Nasa...
Όλοι θέλουν να αγοράσουν τζι-τζί μεταχειρισμένο 2ετίας σε τιμή χώμα αλλά το δικό τους μεταχειρισμένο "αστέρι" θέλουν να το πουλήσουν λίγο πιο κάτω από το καινούργιο....
Όλοι θέλοντας την καλύτερη τιμή προτείνουν οι ίδιοι να μην πάρουν απόδειξη για να γλυτώσουν τον φπα και μετά ποστάρουν μύδρους για αυτούς που φοροδιαφεύγουν...
Όλοι επιμένουν να συγκρίνουν και να απαιτούν από ένα φυσικό μαγαζί στην Ελλάδα το κόστος της φθηνότερης μαιμουδιάς που έχει πάρει το μάτι τους στο e-bay...
Όλοι διαμαρτύρονται για τις παράλογες αυξήσεις στα ασφάλιστρα και μόλις χυμάρουν πουθενά ψάχνουν να βρούν κολλητό να τους κάνει "δήλωση"...

Και πόσα άλλα που βαριέμαι να γράφω....

Τελικά έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ως ελεύθερη αγορά, ως καταναλωτές, αλλά κυρίως ως πολίτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Operater
22/12/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Ηρθε η ωρα να αλλαξω αλυσιδα και γραναζια,στην Αφρικανα μου !!Αφου εκανα μια ερευνα αγορας,βρηκα ενα καλο σετ στα 128 ευρω!!Το πιο ακριβο που βρηκα ηταν 160 !!!Τωρα:confused:
αφου δεν εχω το ειδικο εργαλειο για να την βαλω μονος μου,ρωτησα 5 διαφορετικα συνεργεια,ποσα ευρω θελανε για την εργασια να μου αλλαξουν τα αλυσιδογραναζα!!!Τα 2 μου ειπαν 25 ευρω,αλλα 2 μου ειπαν 30 ευρω και ο 5ος μου ειπε.....:cry: κρατιεστε ?? 50 ευρω :eyepop: Ο ΑΛΗΤΗΣ !!
Ρωτατε παντα 2-3 μαγαζια ,πριν κανετε οποιαδηποτε εργασια !!Μερικοι,αλητες για 20 λεπτα δουλεια θελουν να σε ληστεψουν!!:yuck:

δεν μας ειπες σε ποιο, από ολα αυτα τα συνεργεια, θα σου κοβανε αποδειξη και σε ποιο καθησες να δεις απλώς πως δουλεουν.
το "ειδικό εργαλείο" δεν κανει το μαστορα. μπορεί να κανει τον κάστορα βεβαια! :lol: :wave2:

eurotreno2002
22/12/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την φούτσα...

Όλοι γκρινιάζουν όταν κάποιος τους ζητάει το Χ ποσό για μια υπηρεσία, αλλά η δική τους εργασία στον δικό τους τομέα πρέπει να πληρώνεται αδρά...
Όλοι γκρινάζουν με το οποιοδήποτε ποσό που θα ζητήσει ο οποισδήποτε μάστορας, αλλά θεωρούν ντροπή να πιάσουν οι ίδιοι στο χέρι τους το κατσαβίδι παρ' όλο συχνά-πυκνά ποστάρουν στο φόρουμ τεχνικά κατεβατά γνώσεων που θα ζήλευε και αρχιμηχανικός της Nasa...
Όλοι θέλουν να αγοράσουν τζι-τζί μεταχειρισμένο 2ετίας σε τιμή χώμα αλλά το δικό τους μεταχειρισμένο "αστέρι" θέλουν να το πουλήσουν λίγο πιο κάτω από το καινούργιο....
Όλοι θέλοντας την καλύτερη τιμή προτείνουν οι ίδιοι να μην πάρουν απόδειξη για να γλυτώσουν τον φπα και μετά ποστάρουν μύδρους για αυτούς που φοροδιαφεύγουν...
Όλοι επιμένουν να συγκρίνουν και να απαιτούν από ένα φυσικό μαγαζί στην Ελλάδα το κόστος της φθηνότερης μαιμουδιάς που έχει πάρει το μάτι τους στο e-bay...
Όλοι διαμαρτύρονται για τις παράλογες αυξήσεις στα ασφάλιστρα και μόλις χυμάρουν πουθενά ψάχνουν να βρούν κολλητό να τους κάνει "δήλωση"...

Και πόσα άλλα που βαριέμαι να γράφω....

Τελικά έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ως ελεύθερη αγορά, ως καταναλωτές, αλλά κυρίως ως πολίτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


:a18:

spyrakos35
22/12/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την φούτσα...

Όλοι γκρινιάζουν όταν κάποιος τους ζητάει το Χ ποσό για μια υπηρεσία, αλλά η δική τους εργασία στον δικό τους τομέα πρέπει να πληρώνεται αδρά...
Όλοι γκρινάζουν με το οποιοδήποτε ποσό που θα ζητήσει ο οποισδήποτε μάστορας, αλλά θεωρούν ντροπή να πιάσουν οι ίδιοι στο χέρι τους το κατσαβίδι παρ' όλο συχνά-πυκνά ποστάρουν στο φόρουμ τεχνικά κατεβατά γνώσεων που θα ζήλευε και αρχιμηχανικός της Nasa...
Όλοι θέλουν να αγοράσουν τζι-τζί μεταχειρισμένο 2ετίας σε τιμή χώμα αλλά το δικό τους μεταχειρισμένο "αστέρι" θέλουν να το πουλήσουν λίγο πιο κάτω από το καινούργιο....
Όλοι θέλοντας την καλύτερη τιμή προτείνουν οι ίδιοι να μην πάρουν απόδειξη για να γλυτώσουν τον φπα και μετά ποστάρουν μύδρους για αυτούς που φοροδιαφεύγουν...
Όλοι επιμένουν να συγκρίνουν και να απαιτούν από ένα φυσικό μαγαζί στην Ελλάδα το κόστος της φθηνότερης μαιμουδιάς που έχει πάρει το μάτι τους στο e-bay...
Όλοι διαμαρτύρονται για τις παράλογες αυξήσεις στα ασφάλιστρα και μόλις χυμάρουν πουθενά ψάχνουν να βρούν κολλητό να τους κάνει "δήλωση"...

Και πόσα άλλα που βαριέμαι να γράφω....

Τελικά έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ως ελεύθερη αγορά, ως καταναλωτές, αλλά κυρίως ως πολίτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

μα φίλτατε.... αυτός ακριβώς είναι ο νόμος της αγοράς και έτσι δουλεύει (παγκοσμίως).....

θέλω να αγοράζω φτηνά - θέλω να πουλάω ακριβά....

τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω

VASOS
22/12/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
1ον >Δεν πήγα από εκεί, πήρα τηλέφωνο (οπότε δεν παίζει, το -ήθελε να με αποφύγει );)


2ον>Καλα τωρα δικαιολογουμε εναν που εδωσε διπλασια τιμη απο την μεση τιμη των δυο προηγουμενων?
Ειμαστε σοβαροι? για μια τυπικη εργασια ουτε καν ολοκληρης εργατοωρας?
Δεν θα κατεβαζε κανα μοτερ ουτε χρειαζοταν η τεχνικη αρτιοτητα που χρειαζεται για να χρονισης ή να αλλαξεις μια καδενα.

Μια αλυσιδα ηταν "αναλωσιμο" προιον μην δικαιολογουμε λοιπον με εαν και εφοσον
------------------------------
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ !!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


Mην πατε στα συνεργεια σαν τα προβατα και ακουτε την καθε μ@λ@κια που σας λενε !!
Δεν υπαρχει σχολη μηχανικων για μοτοσυκλετες
Οι περισσοτεροι ειναι εμπειρικοι,και απο σχολες αυτοκινητων μεχρι και μηχανικοι απο καραβια !!:eyepop: (οπως ενας που ειναι κοντα στο σπιτι μου και τον ξερω χρονια !!)

Υπαρχουν και οι εξαιρέσεις !!! :sun: Αμα ξερετε κανεναν πετετο,να πηγενω εκει !!!

Εγω θεωρω λογικη τιμη για 20 λεπτα εργασια τα 20 ευρω !!

Δηλαδη,εχουμε και λεμε......20 ευρω τα 20 λεπτα=στην ωρα 60 ευρω=στο 8ωρο 480 ευρω=στο 5θημερο 2.400 ευρω=στον μηνα 9.600 ευρω=στον χρονο 115.200 ΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΨΩΜΙ !!!!:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Καταρχήν, από τα γραφόμενά σου, εάν ήμουν μάστορας και με έπαιρνες τηλέφωνο θα σου έλεγα στεγνά 100 Ε :D .
Προφανώς εδώ που γράφεις, λόγω της διάχυσης της γνώσης, 99% δεν είμαστε πρόβατα :wave2:.
Εφόσον ακόμα ψάχνεις για μηχανικό...και κάνεις έρευνα αγοράς με το τηλέφωνο στο χέρι :D.

Επειδή ακούω κάτι για δωρεάν τοποθέτηση αλυσιδογράναζων από λαστιχάδια, έχω να πω ότι, καταρχήν, οι πιο πολλοί από αυτούς πρέπει πρώτα να μάθουν να βάζουν λάστιχα στις μοτοσικλέτες με τα σημάδια που ούτως ή άλλως δείχνει στα ελαστικά ο κατασκευαστής, χωρίς ζημιές και χωρίς κοπανήματα στον πίσω άξονα με τη βαριά :smokin:.

sapila racing
22/12/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Καλά τα λές μάστορα αλλά ποιός τα κάνει?
Για πες και τι θελει για να βάλει την κανονική αλυσίδα τώρα. Ξερεις ποια λέω ε?
Την endless. :winka:

sapila racing
22/12/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Ηρθε η ωρα να αλλαξω αλυσιδα και γραναζια,στην Αφρικανα μου !!Αφου εκανα μια ερευνα αγορας,βρηκα ενα καλο σετ στα 128 ευρω!!Το πιο ακριβο που βρηκα ηταν 160 !!!Τωρα:confused:
αφου δεν εχω το ειδικο εργαλειο για να την βαλω μονος μου,ρωτησα 5 διαφορετικα συνεργεια,ποσα ευρω θελανε για την εργασια να μου αλλαξουν τα αλυσιδογραναζα!!!Τα 2 μου ειπαν 25 ευρω,αλλα 2 μου ειπαν 30 ευρω και ο 5ος μου ειπε.....:cry: κρατιεστε ?? 50 ευρω :eyepop: Ο ΑΛΗΤΗΣ !!
Ρωτατε παντα 2-3 μαγαζια ,πριν κανετε οποιαδηποτε εργασια !!Μερικοι,αλητες για 20 λεπτα δουλεια θελουν να σε ληστεψουν!!:yuck:

Τον χαρακτηρίζεις αλήτη, ενω δεν την πήγες εκει. και δεν λαμβάνεις υπ όψιν και καποια πράγματα...

Κατ αρχήν την αλυσίδα την πήρες απο αλλού και του την πας να την βάλει, οπότε το κέρδος του είναι μειωμένο, αλλά το ρίσκο ανεβασμένο!
πχ του πας την μηχανή, βγαζει τα αλυσιδογράναζα, και η αλυσίδα που του πήγες ειναι κοντή, ναι ειναι συνηθισμένο.
Τι κάνει τωρα? Εχει την μηχανή σου να καθεται στην ράμπα του και να περιμένει ανταλλακτικό. :winka:

Αμα θελεις να κανεις οικονομία, παρε εργαλεία, και μάθε να κανεις τα βασικά. Το φτηνό συνεργείο είναι πιθανόν να βγεί πολύ ακριβότερο τελικά.

guzzistas
22/12/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την φούτσα...

Όλοι γκρινιάζουν όταν κάποιος τους ζητάει το Χ ποσό για μια υπηρεσία, αλλά η δική τους εργασία στον δικό τους τομέα πρέπει να πληρώνεται αδρά...
Όλοι γκρινάζουν με το οποιοδήποτε ποσό που θα ζητήσει ο οποισδήποτε μάστορας, αλλά θεωρούν ντροπή να πιάσουν οι ίδιοι στο χέρι τους το κατσαβίδι παρ' όλο συχνά-πυκνά ποστάρουν στο φόρουμ τεχνικά κατεβατά γνώσεων που θα ζήλευε και αρχιμηχανικός της Nasa...
Όλοι θέλουν να αγοράσουν τζι-τζί μεταχειρισμένο 2ετίας σε τιμή χώμα αλλά το δικό τους μεταχειρισμένο "αστέρι" θέλουν να το πουλήσουν λίγο πιο κάτω από το καινούργιο....
Όλοι θέλοντας την καλύτερη τιμή προτείνουν οι ίδιοι να μην πάρουν απόδειξη για να γλυτώσουν τον φπα και μετά ποστάρουν μύδρους για αυτούς που φοροδιαφεύγουν...
Όλοι επιμένουν να συγκρίνουν και να απαιτούν από ένα φυσικό μαγαζί στην Ελλάδα το κόστος της φθηνότερης μαιμουδιάς που έχει πάρει το μάτι τους στο e-bay...
Όλοι διαμαρτύρονται για τις παράλογες αυξήσεις στα ασφάλιστρα και μόλις χυμάρουν πουθενά ψάχνουν να βρούν κολλητό να τους κάνει "δήλωση"...

Και πόσα άλλα που βαριέμαι να γράφω....

Τελικά έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ως ελεύθερη αγορά, ως καταναλωτές, αλλά κυρίως ως πολίτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

:beer: :beer:

sniper
22/12/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Ηρθε η ωρα να αλλαξω αλυσιδα και γραναζια,στην Αφρικανα μου !!Αφου εκανα μια ερευνα αγορας,βρηκα ενα καλο σετ στα 128 ευρω!!Το πιο ακριβο που βρηκα ηταν 160 !!!Τωρα:confused:
αφου δεν εχω το ειδικο εργαλειο για να την βαλω μονος μου,ρωτησα 5 διαφορετικα συνεργεια,ποσα ευρω θελανε για την εργασια να μου αλλαξουν τα αλυσιδογραναζα!!!Τα 2 μου ειπαν 25 ευρω,αλλα 2 μου ειπαν 30 ευρω και ο 5ος μου ειπε.....:cry: κρατιεστε ?? 50 ευρω :eyepop: Ο ΑΛΗΤΗΣ !!
Ρωτατε παντα 2-3 μαγαζια ,πριν κανετε οποιαδηποτε εργασια !!Μερικοι,αλητες για 20 λεπτα δουλεια θελουν να σε ληστεψουν!!:yuck:

Έλα μωρέ, το κανες ζήτημα..

Χρειάζεσαι :

1. 2 κλειδιά (ή ροπόκλειδο αν θες να είσαι σωστός) για να λύσεις/δέσεις τον πισω τροχό
2. το κλειδάκι για να ρυθμίσεις τους ρεγουλατόρους
3. Έναν γωνιακό τροχό για να κόψεις/βγάλεις την αλυσίδα σου (αν δεν βγαίνει με την θέλησή της)
4. Την αλυσίδα την ίδια και
5. το εργαλειάκι που πιάνει την ασφάλεια και δένεις την αλυσίδα.


:smokin:

VASOS
22/12/2011, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έλα μωρέ, το κανες ζήτημα..

Χρειάζεσαι :

1. 2 κλειδιά (ή ροπόκλειδο αν θες να είσαι σωστός) για να λύσεις/δέσεις τον πισω τροχό
2. το κλειδάκι για να ρυθμίσεις τους ρεγουλατόρους
3. Έναν γωνιακό τροχό για να κόψεις/βγάλεις την αλυσίδα σου (αν δεν βγαίνει με την θέλησή της)
4. Την αλυσίδα την ίδια και
5. το εργαλειάκι που πιάνει την ασφάλεια και δένεις την αλυσίδα.


:smokin:

Μόνο στο νο 1 κόβονται οι μισοί :smokin:

BELZEBOYLIS
22/12/2011, 14:22
Έλα να στα αλλάξω εγώ ! Μόνο με δέκα ευρώ !!! Θα σου πλύνω και την μηχανή στο τέλος ... ΚΑΙ δώρο γνωριμίας διαγνωστικός έλεγχος και εγχείρηση πάνω απο τα !!!!!!ρούχα!!!! (http://www.youtube.com/watch?v=U3KJ8owBOl0)



Πώς το βλέπεις , σε έψησα ??????????:lol: :rotflmao: :lol:

taisteal
22/12/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την φούτσα...

Όλοι γκρινιάζουν όταν κάποιος τους ζητάει το Χ ποσό για μια υπηρεσία, αλλά η δική τους εργασία στον δικό τους τομέα πρέπει να πληρώνεται αδρά...
Όλοι γκρινάζουν με το οποιοδήποτε ποσό που θα ζητήσει ο οποισδήποτε μάστορας, αλλά θεωρούν ντροπή να πιάσουν οι ίδιοι στο χέρι τους το κατσαβίδι παρ' όλο συχνά-πυκνά ποστάρουν στο φόρουμ τεχνικά κατεβατά γνώσεων που θα ζήλευε και αρχιμηχανικός της Nasa...
Όλοι θέλουν να αγοράσουν τζι-τζί μεταχειρισμένο 2ετίας σε τιμή χώμα αλλά το δικό τους μεταχειρισμένο "αστέρι" θέλουν να το πουλήσουν λίγο πιο κάτω από το καινούργιο....
Όλοι θέλοντας την καλύτερη τιμή προτείνουν οι ίδιοι να μην πάρουν απόδειξη για να γλυτώσουν τον φπα και μετά ποστάρουν μύδρους για αυτούς που φοροδιαφεύγουν...
Όλοι επιμένουν να συγκρίνουν και να απαιτούν από ένα φυσικό μαγαζί στην Ελλάδα το κόστος της φθηνότερης μαιμουδιάς που έχει πάρει το μάτι τους στο e-bay...
Όλοι διαμαρτύρονται για τις παράλογες αυξήσεις στα ασφάλιστρα και μόλις χυμάρουν πουθενά ψάχνουν να βρούν κολλητό να τους κάνει "δήλωση"...

Και πόσα άλλα που βαριέμαι να γράφω....

Τελικά έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ως ελεύθερη αγορά, ως καταναλωτές, αλλά κυρίως ως πολίτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


:a10:

Πανοπτικός
22/12/2011, 14:49
Εδω για να σου βαλουν τα λαστιχα θελουν 50 ευρω :rolleyes:

Μου φαινεται εχουμε χασει το μετρο, 50 ευρω ειναι 2 ημερομισθια πλεον...

harris_x
22/12/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
1ον >Δεν πήγα από εκεί, πήρα τηλέφωνο (οπότε δεν παίζει, το -ήθελε να με αποφύγει );)


Ρε φίλε είναι σαν να πηγαίνεις σε εστιατόριο με το φαγητό σου και να τους ζητάς να στο σερβίρουν και μάλιστα να περιμένεις και οτι δε θα σε σε χρεώσουν πολλά!

Πίστεψε με, κι εγώ αν είχα συνεργείο θα σου έδινα τέτοια τιμή ώστε να πας αλλού!

Γιατί να μην εξυπηρετήσω κάποιον άλλο που θα πάρει ανταλλακτικά από ‘μένα και θα επωφεληθώ και την προμήθειά τους;

Manalishi
22/12/2011, 15:04
Γιατί να μην εξυπηρετήσω κάποιον άλλο που θα πάρει ανταλλακτικά από ‘μένα και θα επωφεληθώ και την προμήθειά τους;

Για να κερδίσεις ενα νεό πελάτη, και αρκετούς άλλους εν δυνάμει..

DrBig
22/12/2011, 15:08
Εχει χαθει τελειως η μπαλα στο θρεντ....:bigcry:

devil's animal
22/12/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Ρε φίλε είναι σαν να πηγαίνεις σε εστιατόριο με το φαγητό σου και να τους ζητάς να στο σερβίρουν και μάλιστα να περιμένεις και οτι δε θα σε σε χρεώσουν πολλά!

Πίστεψε με, κι εγώ αν είχα συνεργείο θα σου έδινα τέτοια τιμή ώστε να πας αλλού!

Γιατί να μην εξυπηρετήσω κάποιον άλλο που θα πάρει ανταλλακτικά από ‘μένα και θα επωφεληθώ και την προμήθειά τους;

ρε συ Χαρη τι λες???:confused:


επειδη εγω μπορει να εχω κολλητο στην DID και να μου φερνει τις αλυσιδες για το μηχανακι και καδενες για τον λαιμο μη σου πω, τσαμπα ΠΡΕΠΕΙ να μην στις φερω για να βγαλεις εσυ κερδος απο το ΙΔΙΟ ανταλλακτικο??:look:

το παιδι ηθελε να τον πληρωσει για την εργασια του. οχι για το ανταλλακτικο.
ηθελε παροχη υπηρεσιων με λιγα λογια...την εξειδικευμενη εργασια του για να μην κανει ο ιδιος καμια ζημια...

πρεπει να του πει υψηλη τιμη για να τον διωξει επειδη δεν θα βγαλει ΚΑΙ απο το ανταλλακτικο?
και καλα ο αλλος να πνιγεται απο την δουλεια και να μην θελει να δουλεψει για καποιον που δεν ξερει και δεν θελει ουτε γι'αυτο το μισαωρο να απασχολησει την ραμπα του...αλλα υπαρχει κοσμος που δεν εχει πελατεια...


πραγματικα εχει χαθει η μπαλα...:rolleyes:


τιποτα. φετος (εννοω το 2012) θα διαχωριστουν οι σοβαροι επαγγελματιες απο τα λαμογια που θα πεινασουν. και καλα θα κανουν να πεινασουν. αν δεν ειναι σωστοι και δεν σεβονται το επαγγελμα τους και τον πελατη τους, δεν τους λυπαμαι καθολου....
:evil:

alexxxcbr
22/12/2011, 15:25
Ανοιξτε κανα μαγαζι ρε παιδια να φερνουμε να μηχανακια μας να τα φτιαχνετε τζαμπα....




:bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:

notakos600
22/12/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Ανοιξτε κανα μαγαζι ρε παιδια να φερνουμε να μηχανακια μας να τα φτιαχνετε τζαμπα....




:bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πέστα.

ggs
22/12/2011, 15:38
Για την ίδια δουλειά , ο ένας ζηταει 30 κι ο άλλος 50 ….

Είναι όμως «φθηνότερος» αυτός που ζηταει 30 ? μπορεί και όχι….

Εκτός από την τιμή , ρόλο παίζει (ίσως τον πρώτο) και η ποιότητα ….

Δυστυχώς , την ποιότητα της εργασίας , που είναι και το ζητούμενο , δεν μπορούμε να την αξιολογήσουμε από πριν….

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευτούμε τις εμπειρίες των μελών του φόρουμ από διάφορα συνεργεία με σκοπό όχι να δυσφημίσουμε τα κακά (για να μην έχουν και οι υπεύθυνοι του φόρουμ πρόβλημα) αλλά να αναδείξουμε τους σωστούς επαγγελματίες …
Φυσικά , το αποτέλεσμα δεν θα είναι απόλυτο ,αλλά σίγουρα θα είναι ενδεικτικό όταν για ένα συνεργείο θα έχουν θετική γνώμη 3-5-10 συμφορουμιτες…

Υπήρχε ένα ποστ «ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ» που αξιολογούσαν με θετικές – αρνητικές ψήφους συνεργεία για KTM …. Γιατί να μην γίνει κάτι αντίστοιχο για άλλες μάρκες καθώς και για μη εξουσιοδοτημένα συνεργεία…

harris_x
22/12/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε συ Χαρη τι λες???:confused:


επειδη εγω μπορει να εχω κολλητο στην DID και να μου φερνει τις αλυσιδες για το μηχανακι και καδενες για τον λαιμο μη σου πω, τσαμπα ΠΡΕΠΕΙ να μην στις φερω για να βγαλεις εσυ κερδος απο το ΙΔΙΟ ανταλλακτικο??:look:

το παιδι ηθελε να τον πληρωσει για την εργασια του. οχι για το ανταλλακτικο.
ηθελε παροχη υπηρεσιων με λιγα λογια...την εξειδικευμενη εργασια του για να μην κανει ο ιδιος καμια ζημια...

πρεπει να του πει υψηλη τιμη για να τον διωξει επειδη δεν θα βγαλει ΚΑΙ απο το ανταλλακτικο?
και καλα ο αλλος να πνιγεται απο την δουλεια και να μην θελει να δουλεψει για καποιον που δεν ξερει και δεν θελει ουτε γι'αυτο το μισαωρο να απασχολησει την ραμπα του...αλλα υπαρχει κοσμος που δεν εχει πελατεια...


πραγματικα εχει χαθει η μπαλα...:rolleyes:


τιποτα. φετος (εννοω το 2012) θα διαχωριστουν οι σοβαροι επαγγελματιες απο τα λαμογια που θα πεινασουν. και καλα θα κανουν να πεινασουν. αν δεν ειναι σωστοι και δεν σεβονται το επαγγελμα τους και τον πελατη τους, δεν τους λυπαμαι καθολου....
:evil:
Τα συνεργεία πουλάνε εργασία και ανταλλακτικά μαζί, αν κάποιοι αυτά τα διαχωρίζουν είναι καθαρά θέμα πολιτικής τους, εγώ δεν κατακρίνω καμιά από τις δύο πολιτικές (είτε δλδ κάνει την δουλειά με ανταλλακτικό που θα του πας είτε όχι) το ίδιο πρέπει να κάνετε κι εσείς.
Το πως θα βρει πελατεία το κάθε συνεργείο είναι καθαρά πρόβλημά του.
Το δικό μας πρόβλημα είναι αν θα πάμε και σε ποιο!

edit: Στο εστιατόριο πας με το δικό σου φαγητό;;;

notakos600
22/12/2011, 15:43
Με λίγα λόγια θα συνεχίσουν να μας πιάνουν το κώλο όπως οι γιατροί και οι δικηγόροι.;)

taisteal
22/12/2011, 15:48
καθιστε και ασχοληθειτε με το μηχανακι σας κυριοι.δεν φανταζεστε ποσα χρηματα θα γλυτωσετε.οσες δουλειες φανταζουν βουνο πανω στο μηχανακι με λιγο ψαξιμο και βοηθεια λυνονται.:)

DrBig
22/12/2011, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
edit: Στο εστιατόριο πας με το δικό σου φαγητό;;;

Τι παραδειγμα ειναι αυτο ρε συ Χαρη? Ο μηχανικος ειναι μηχανικος και ο εμπορος ανταλλακτικων εμπορος ανταλλακτικων. Αν δηλαδη η μηχανη μου τρακαρει (φτου φου) και βρω πηρουνια, ψαλιδια, κι οτι αλλο μου χρειαζεται απο ebay στο σχετικο τσαμπα, ο μηχανικος για να τα περασει θα πρεπει να μου δωσει αστρονομικο κουοτ επειδη θα χασει την προμηθεια απο την αντιπροσωπια? Κι αν το κανει αυτο, εγω θα πρεπει να ντρεπομαι να τον πω αλητη?

Εχεις ακουστα για την νοοτροπια του ραγια?

devil's animal
22/12/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Τα συνεργεία πουλάνε εργασία και ανταλλακτικά μαζί, αν κάποιοι αυτά τα διαχωρίζουν είναι καθαρά θέμα πολιτικής τους, εγώ δεν κατακρίνω καμιά από τις δύο πολιτικές (είτε δλδ κάνει την δουλειά με ανταλλακτικό που θα του πας είτε όχι) το ίδιο πρέπει να κάνετε κι εσείς.
Το πως θα βρει πελατεία το κάθε συνεργείο είναι καθαρά πρόβλημά του.
Το δικό μας πρόβλημα είναι αν θα πάμε και σε ποιο!

edit: Στο εστιατόριο πας με το δικό σου φαγητό;;;

κανεις λαθος γιατι στο εστιατοριο πωλειται ΜΟΝΟ φαγητο.
αλλα στα συνεργεια γινονται εργασιες οχι μονο αποκλειστικα αντικαταστασης ανταλλακτικων. μπορει να σου φτιαξει κατι ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιησει καινουργιο ανταλλακτικο...

δεν τα εχω με τα "καλους" μαστορους... ουτε με τους πελατες που δεν ειναι σπαγγοι....
το ξαναγραφω αλλη μια:

Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το κακο με αυτη την χωρα ειναι οτι ο καθε ελευθερος επαγγελματιας επειδη "δεν εβγαινε", ξεκινησε καπου στις αρχες του 2000 να χρεωνει οτι ηθελε για την παροχη υπηρεσιων του...
και δεν αναφερομαι μονο στους μηχανικους μοτο κλπ...η λιστα ειναι μεγαλη...ηλεκτρολογοι, υδραυλικοι, αλουμιναδες κ.ο.κ...

καλ(κ)ομαθαν επειδη υπηρχε χρημα και ο κοσμος τους τα εδινε και τωρα που εχουν αναθεωρηθει καποια πραγματα, βλεπουμε να υπαρχουν αυτα τα thread, που πιο πολυ διαπιστωτικα ειναι παρα οτιδηποτε αλλο.

δεν τα εχω με τον φιλο που ανοιξε το νημα...
ουτε με τους ελευθερους επαγγελματιες και μαστορατζες-συνεργειατζηδες...

τα εχω με την νοοτροπια που εχουμε και την κοινωνια γενικοτερα...
που θες να κανεις την δουλεια σου και κλαιγεσαι για το 50αρικο του μαστορα που θα φτιαξει το μηχανακι που εξαρταται η ζωη σου, αλλα δεν σε νοιαζει το 180αρι στα μπουζουκια...
που θες να βγαλεις απο τα ανταλλακτικα πουλωντας τα στον πελατη με καπελο 50% και για μια εργασια που κανεις μαξ 30 λεπτα (καθ'οτι εισαι μαστορας και το εχεις κανει εκατονταδες φορες και εχει γινει αυτοματισμος πια) χρεωνεις ενα μεροκαματο που ο αλλος το βγαζει σε 2 μερες πλεον...


καλως ή κακως ελευθερη αγορα ειναι και ο καθενας οφειλει να κανει ερευνα αγορας για το που θα δωσει τα λεφτα του καθως και να κρινει για τις υπηρεσιες που του προσφερθηκαν...

μια φουσκωμενη τιμη της ταξεως του 10-15%, σε σχεση με την υπολοιπη αγορα, προκειμενου να γινει σωστα η δουλεια μας ειμαστε (νομιζω) ολοι διατεθειμενοι να την δωσουμε και ειναι δικαιολογημενη...(αλλα να ξερουμε οτι θα γινει σωστα η δουλεια μας)...
:wave2:

harris_x
22/12/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι παραδειγμα ειναι αυτο ρε συ Χαρη? Ο μηχανικος ειναι μηχανικος και ο εμπορος ανταλλακτικων εμπορος ανταλλακτικων. Αν δηλαδη η μηχανη μου τρακαρει (φτου φου) και βρω πηρουνια, ψαλιδια, κι οτι αλλο μου χρειαζεται απο ebay στο σχετικο τσαμπα, ο μηχανικος θα πρεπει να μου δωσει αστρονομικο κουοτ επειδη θα χασει την προμηθεια απο την αντιπροσωπια? Κι αν το κανει αυτο, εγω θα πρεπει να ντρεπομαι να τον πω αλητη?

Εχεις ακουστα για την νοοτροπια του ραγια?


Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Τα συνεργεία πουλάνε εργασία και ανταλλακτικά μαζί, αν κάποιοι αυτά τα διαχωρίζουν είναι καθαρά θέμα πολιτικής τους, εγώ δεν κατακρίνω καμιά από τις δύο πολιτικές (είτε δλδ κάνει την δουλειά με ανταλλακτικό που θα του πας είτε όχι) το ίδιο πρέπει να κάνετε κι εσείς.
Το πως θα βρει πελατεία το κάθε συνεργείο είναι καθαρά πρόβλημά του.
Το δικό μας πρόβλημα είναι αν θα πάμε και σε ποιο!

edit: Στο εστιατόριο πας με το δικό σου φαγητό;;;

DoctoR_k6
22/12/2011, 15:53
Δεν παμε καλα μου φαινεται...Καποιοι ζουνε σε αλλο κοσμο!!Για να μην πω συμπαν!!
50 ευρω για να περασει αλυσιδα??Αυτος ηθελε να βγαλει τα σπασμενα της εβδομαδας με μια δουλεια.Κ μετα σου λεει γιατι μενει ο κοσμος χωρις δουλεια κ τα κλεινουνε...
Να σου πει 20 ευρω και να την βαλεις οκ!Να δουλεψει κ αυτοε κ εσυ μην σκιστεις...
Αλλα με 50 παρε ενα καλο σετ με 150 ευρω και βαζε την δικη σου και ολων των αλλων(μη σου πω κ με ενα 10αρικο θα σωσεις κοσμακη)

Ξυπνατε ρε πλεον τα 50ευρω για τετοιες εργασιες δεν υπαρχουν...Χαλαμε 12 ωρες την ημερα απο την ζωη μας για να τα βγαλουμε αυτα τα χρηματα!!

DrBig
22/12/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6

Ξυπνατε ρε πλεον τα 50ευρω για τετοιες εργασιες δεν υπαρχουν...Χαλαμε 12 ωρες την ημερα απο την ζωη μας για να τα βγαλουμε αυτα τα χρηματα!!

και αν! :wave2:

Manalishi
22/12/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x

edit: Στο εστιατόριο πας με το δικό σου φαγητό;;;

Συγνώμη για το off-topic, αλλά σαφώς και πας, δεν έχεις ακούσει ποτέ για τα "ψηστικά" Που πας το αρνί σου, το ψάρι σου, και στο ψήνουν σε μία ταβέρνα??

Όπως είπε ο devils, πληρώνω την υπηρεσία, όχι το προϊόν....

harris_x
22/12/2011, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Συγνώμη για το off-topic, αλλά σαφώς και πας, δεν έχεις ακούσει ποτέ για τα "ψηστικά" Που πας το αρνί σου, το ψάρι σου, και στο ψήνουν σε μία ταβέρνα??

Όπως είπε ο devils, πληρώνω την υπηρεσία, όχι το προϊόν.... Κατόπιν συνεννόησης και όχι σε όλες τις ταβέρνες/ψησταριές.
Επίσης το κάνουν και κάποιες ψαροταβέρνες!

Είναι θέμα πολιτικής του κάθε μαγαζιού.

castor
22/12/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ευτυχώς που δεν τον ρώτησε πόσα θέλει για αλλαγή μπιέλας. 2 μήνες θα έγραφες :rotflmao: :rotflmao:

Αυτά που γράφεις Άκη, το ξέρεις οτι δεν τα κάνει ούτε το 1% των συνεργείων. Ναι? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

castor
22/12/2011, 16:56
:a55: :a55:

Ελαααα,μην :a025: :a025:

fkol k4
22/12/2011, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι παραδειγμα ειναι αυτο ρε συ Χαρη? Ο μηχανικος ειναι μηχανικος και ο εμπορος ανταλλακτικων εμπορος ανταλλακτικων. Αν δηλαδη η μηχανη μου τρακαρει (φτου φου) και βρω πηρουνια, ψαλιδια, κι οτι αλλο μου χρειαζεται απο ebay στο σχετικο τσαμπα, ο μηχανικος για να τα περασει θα πρεπει να μου δωσει αστρονομικο κουοτ επειδη θα χασει την προμηθεια απο την αντιπροσωπια? Κι αν το κανει αυτο, εγω θα πρεπει να ντρεπομαι να τον πω αλητη?

Εχεις ακουστα για την νοοτροπια του ραγια?
Αν πάρεις ό,τι χρειάζεσαι από το e-bay σε καλή τιμή, τότε έχεις κάνει τη μισή έρευνα αγοράς, δηλαδή αυτή για τα υλικά που χρειάζεσαι.
Έπειτα, θα κάνεις και την άλλη μισή, δηλαδή αυτή για την παροχή υπηρεσιών.

Θα ζυγίσεις τις προσφορές που θα πάρεις και ανάλογα θα αποφασίσεις.
Το αν θα χάσει κάποιος την προμήθεια της αντιπροσωπείας ή όχι εσένα δεν σε αφορά, εσένα σε αφορά μόνο το δικό σου θέμα.
Αν όλοι κάνουν έρευνα αγοράς, ο κακός ή υπερβολικά ακριβός επαγγελματίας θα κλείσει.
Αυτό δεν είναι το νόημα; Εσύ θα πας εκεί που σε συμφέρει, κατά τα άλλα τί σε νοιάζει τι θέλει να χρεώνει ο καθένας άμα εσύ δεν του τα δίνεις;

Ξέρεις, υπάρχει κάτι που λέγεται ελεύθερη αγορά. Αυτό σημαίνει μεταξύ άλλων ότι θα πρέπει να έχουμε και την ελευθερία να χρεώνουμε αυτό που νομίζουμε σωστό ως αντίτιμο, και την ελευθερία να μην πληρώνουμε το προϊόν που θέλουμε με την ακριβότερη τιμή που θα βρεθεί μπροστά μας, και την ελευθερία να κάνουμε λάθος στην τιμολόγηση της εργασίας μας.

Και ναι, θα πρέπει να ντρέπεσαι να αποκαλείς αλήτη οποιονδήποτε άνθρωπο δεν γνωρίζεις και δεν σε έχει βλάψει.

Τα περί ραγιαδισμού είναι άσχετα. Το ότι κάποιος βαριέται να κάνει έρευνα αγοράς και θέλει να χρεώνει εργατοώρα στα συνεργεία (άνοιξε εσύ δικό σου συνεργείο και δούλευε εσύ με εργατοώρα γιατί να το επιβάλλεις στους άλλους; ) δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι ραγιάδες.

Αν νομίζουμε πως κοστολογήσαμε σωστά μία υπηρεσία, ψάχνουμε να βρούμε επαγγελματία που να συμφωνεί με την κοστολόγηση που κάναμε, δεν βρίζουμε όσους δεν μας κάνουν.

guzzistas
22/12/2011, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6
50 ευρω για να περασει αλυσιδα??Αυτος ηθελε να βγαλει τα σπασμενα της εβδομαδας με μια δουλεια.Κ μετα σου λεει γιατι μενει ο κοσμος χωρις δουλεια κ τα κλεινουνε...
Να σου πει 20 ευρω και να την βαλεις οκ!Να δουλεψει κ αυτοε κ εσυ μην σκιστεις...

Ξυπνατε ρε πλεον τα 50ευρω για τετοιες εργασιες δεν υπαρχουν...Χαλαμε 12 ωρες την ημερα απο την ζωη μας για να τα βγαλουμε αυτα τα χρηματα!!

Τα σπασμένα της εβδομάδας για ένα μαγαζί νομίζεις ότι είναι 50 ευρώ? Οταν με το καλημέρα με το που βάζεις το κλειδί θες 70-100 εύρώ μόνο για πάγια έξοδα? Μην τα βλέπετε μονόπλεύρα μερικοί τα πράγματα...

Ο τύπος με το μαγαζί είπε μια τιμή... όπως μια τιμή του έχει πει και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος για το ενοίκιο, όπως μια τιμή του έχει βγάλει το ΟΑΕΕ για τις ατομικές εισφορές του, όπως μια τιμή του έχει πει το ΙΚΑ για τια ασφαλιστικές εισφορές του υπαλλήλου του και πάει λέγοντας... εσύ όμως έχεις επιλογή στην έρευνα αγοράς...αν δεν σου αρέσει πας στην επόμενη...
και μη πεταχτεί να πει κανείς "Εγώ θα του πληρώσω το ενοίκιο", γιατί ναι αγαπητέ... εσύ και ο κάθε πελάτης θα του πληρώσετε το ενοικιο και το ρεύμα και το ταμείο του και ότι άλλο... γι'αυτό η επιχείρηση πρέπει να έχει κέρδος, αλλιώς είναι για φούντο... Δεν είναι εκεί μόνο για να εξυπηρετήσει τους πελάτες ΜΟΝΟ αλλά και για να βγάλει κέρδος, αλλιώς μπορεί κάλιστα να περνάει την ώρα του αλλού αντί να έχει γαμαζί.....

Αυτά όσον αφορά αυτούς που δεν είχαν ποτέ γαμαζί και δεν γνωρίζουν πώς είναι.... Οι χαρακτηρισμοί "αλήτες" σε έναν άνθρωπο που έχει την οποιαδήποτε μικροεπιχείρηση και εργάζεται, ξυπνάει το πρωί και αφιερώνει εκεί μέσα Χ ώρες με τόσες υποχρεώσεις και νταβατζήδες στο κεφάλι, με συγχωρείτε, αλλά είναι μεγάλη προσβολή...

Και αυτός εκεί μέσα μετά από 12 ώρες πάνω από 50 ευρώ καθαρά μπορεί να μην βγάζει πλέον.....

karellen
22/12/2011, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Τα σπασμένα της εβδομάδας για ένα μαγαζί νομίζεις ότι είναι 50 ευρώ? Οταν με το καλημέρα με το που βάζεις το κλειδί θες 70-100 εύρώ μόνο για πάγια έξοδα? Μην τα βλέπετε μονόπλεύρα μερικοί τα πράγματα...

Ο τύπος με το μαγαζί είπε μια τιμή... όπως μια τιμή του έχει πει και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος για το ενοίκιο, όπως μια τιμή του έχει βγάλει το ΟΑΕΕ για τις ατομικές εισφορές του, όπως μια τιμή του έχει πει το ΙΚΑ για τια ασφαλιστικές εισφορές του υπαλλήλου του και πάει λέγοντας... εσύ όμως έχεις επιλογή στην έρευνα αγοράς...αν δεν σου αρέσει πας στην επόμενη...
και μη πεταχτεί να πει κανείς "Εγώ θα του πληρώσω το ενοίκιο", γιατί ναι αγαπητέ... εσύ και ο κάθε πελάτης θα του πληρώσετε το ενοικιο και το ρεύμα και το ταμείο του και ότι άλλο... γι'αυτό η επιχείρηση πρέπει να έχει κέρδος, αλλιώς είναι για φούντο... Δεν είναι εκεί μόνο για να εξυπηρετήσει τους πελάτες ΜΟΝΟ αλλά και για να βγάλει κέρδος, αλλιώς μπορεί κάλιστα να περνάει την ώρα του αλλού αντί να έχει γαμαζί.....

Αυτά όσον αφορά αυτούς που δεν είχαν ποτέ γαμαζί και δεν γνωρίζουν πώς είναι.... Οι χαρακτηρισμοί "αλήτες" σε έναν άνθρωπο που έχει την οποιαδήποτε μικροεπιχείρηση και εργάζεται, ξυπνάει το πρωί και αφιερώνει εκεί μέσα Χ ώρες με τόσες υποχρεώσεις και νταβατζήδες στο κεφάλι, με συγχωρείτε, αλλά είναι μεγάλη προσβολή...

Και αυτός εκεί μέσα μετά από 12 ώρες πάνω από 50 ευρώ καθαρά μπορεί να μην βγάζει πλέον.....

:beer: :beer:

castor
22/12/2011, 18:22
Παιδια....:wave2:

Να διευκρινίσω ότι ο (συγκεκριμένος) είναι γνωστός :a31:
στην περιοχή για το ποιόν του, και όντως είναι αληταρας και έχει μαγαζί πολλά χρόνια γιατί υπάρχουν πολλοί αγαθοί και καλοπροαίρετοι άνθρωποι !! :rolleyes:
Έχει κάψει πολύ κόσμο!! :a37:
Μην υπερασπίζεται κάποιον που δεν ξέρετε!!!(ειδικά εσείς που είσαστε συνάδελφοι του, και γράφετε εδω μέσα
:winka: :winka: )

eurotreno2002
22/12/2011, 18:24
Δε νομιζω οτι η συζητηση γινεται για τον συγκεκριμενο ( υποψιν δεν ειμαι συναδελφος). Η συζητηση γινεται για τους χαρακτηρισμους και την εκτιμηση δουλειας - κοστους. :winka:

taisteal
22/12/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Παιδια....:wave2:

Να διευκρινίσω ότι ο (συγκεκριμένος) είναι γνωστός :a31:
στην περιοχή για το ποιόν του, και όντως είναι αληταρας και έχει μαγαζί πολλά χρόνια γιατί υπάρχουν πολλοί αγαθοί και καλοπροαίρετοι άνθρωποι !! :rolleyes:
Έχει κάψει πολύ κόσμο!! :a37:
Μην υπερασπίζεται κάποιον που δεν ξέρετε!!!(ειδικά εσείς που είσαστε συνάδελφοι του, και γράφετε εδω μέσα
:winka: :winka: )

και γιατι τον πηρες τηλεφωνο αφου τον ηξερες???:confused: :confused:

fkol k4
22/12/2011, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από eurotreno2002
Δε νομιζω οτι η συζητηση γινεται για τον συγκεκριμενο ( υποψιν δεν ειμαι συναδελφος). Η συζητηση γινεται για τους χαρακτηρισμους και την εκτιμηση δουλειας - κοστους. :winka:
Ακριβώς !!

Και ούτε εγώ είμαι συνάδελφος.

tifoso4ever
22/12/2011, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την φούτσα...

Όλοι γκρινιάζουν όταν κάποιος τους ζητάει το Χ ποσό για μια υπηρεσία, αλλά η δική τους εργασία στον δικό τους τομέα πρέπει να πληρώνεται αδρά...
Όλοι γκρινάζουν με το οποιοδήποτε ποσό που θα ζητήσει ο οποισδήποτε μάστορας, αλλά θεωρούν ντροπή να πιάσουν οι ίδιοι στο χέρι τους το κατσαβίδι παρ' όλο συχνά-πυκνά ποστάρουν στο φόρουμ τεχνικά κατεβατά γνώσεων που θα ζήλευε και αρχιμηχανικός της Nasa...
Όλοι θέλουν να αγοράσουν τζι-τζί μεταχειρισμένο 2ετίας σε τιμή χώμα αλλά το δικό τους μεταχειρισμένο "αστέρι" θέλουν να το πουλήσουν λίγο πιο κάτω από το καινούργιο....
Όλοι θέλοντας την καλύτερη τιμή προτείνουν οι ίδιοι να μην πάρουν απόδειξη για να γλυτώσουν τον φπα και μετά ποστάρουν μύδρους για αυτούς που φοροδιαφεύγουν...
Όλοι επιμένουν να συγκρίνουν και να απαιτούν από ένα φυσικό μαγαζί στην Ελλάδα το κόστος της φθηνότερης μαιμουδιάς που έχει πάρει το μάτι τους στο e-bay...
Όλοι διαμαρτύρονται για τις παράλογες αυξήσεις στα ασφάλιστρα και μόλις χυμάρουν πουθενά ψάχνουν να βρούν κολλητό να τους κάνει "δήλωση"...

Και πόσα άλλα που βαριέμαι να γράφω....

Τελικά έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ως ελεύθερη αγορά, ως καταναλωτές, αλλά κυρίως ως πολίτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

+1100 KAI + ΟΣΑ ΘΕΣ...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

tifoso4ever
22/12/2011, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Τα σπασμένα της εβδομάδας για ένα μαγαζί νομίζεις ότι είναι 50 ευρώ? Οταν με το καλημέρα με το που βάζεις το κλειδί θες 70-100 εύρώ μόνο για πάγια έξοδα? Μην τα βλέπετε μονόπλεύρα μερικοί τα πράγματα...

Ο τύπος με το μαγαζί είπε μια τιμή... όπως μια τιμή του έχει πει και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος για το ενοίκιο, όπως μια τιμή του έχει βγάλει το ΟΑΕΕ για τις ατομικές εισφορές του, όπως μια τιμή του έχει πει το ΙΚΑ για τια ασφαλιστικές εισφορές του υπαλλήλου του και πάει λέγοντας... εσύ όμως έχεις επιλογή στην έρευνα αγοράς...αν δεν σου αρέσει πας στην επόμενη...
και μη πεταχτεί να πει κανείς "Εγώ θα του πληρώσω το ενοίκιο", γιατί ναι αγαπητέ... εσύ και ο κάθε πελάτης θα του πληρώσετε το ενοικιο και το ρεύμα και το ταμείο του και ότι άλλο... γι'αυτό η επιχείρηση πρέπει να έχει κέρδος, αλλιώς είναι για φούντο... Δεν είναι εκεί μόνο για να εξυπηρετήσει τους πελάτες ΜΟΝΟ αλλά και για να βγάλει κέρδος, αλλιώς μπορεί κάλιστα να περνάει την ώρα του αλλού αντί να έχει γαμαζί.....

Αυτά όσον αφορά αυτούς που δεν είχαν ποτέ γαμαζί και δεν γνωρίζουν πώς είναι.... Οι χαρακτηρισμοί "αλήτες" σε έναν άνθρωπο που έχει την οποιαδήποτε μικροεπιχείρηση και εργάζεται, ξυπνάει το πρωί και αφιερώνει εκεί μέσα Χ ώρες με τόσες υποχρεώσεις και νταβατζήδες στο κεφάλι, με συγχωρείτε, αλλά είναι μεγάλη προσβολή...

Και αυτός εκεί μέσα μετά από 12 ώρες πάνω από 50 ευρώ καθαρά μπορεί να μην βγάζει πλέον.....

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ...Δυστυχως μονο αν εχεις περασει το "λουκι" (εγω το εχω περασει, δις...) καταλαβαινεις καποια πραγματα... :beer: :beer: :beer:

jimmis5
22/12/2011, 19:27
Το καψαμε τελειως φιλε αν δεν βγαινεις το κλεινεις ή επαναπροσδιοριζεις τις τιμες που νοικιαζεις -αγοραζεις δεν το βαζεις καπελο παρακατω γιατι και παλι θα το κλεισεις γιατι καποιος αλλος εχεις την σωστη τιμη.

Οπου σωστη τιμη ειναι αυτη που εχει να κανει με την αντιστοιχη εργασια στον αντιστοιχο χρονο και σε σχεση με το τι μεροκαματα παιζουν στην κοινωνια.

Τωρα κατα τα αλλα μιας και εδω κανουμε υπερασπιση του φτωχου και καταφρονεμενου εκαστοσε καταστηματαρχη - εμπορου - τεχνιτη,παραπεμπω στο κειμενο του THEOD οπου ΟΛΟΙ οι αλλοι φταινε κατα τα λεγομενα του.

Απο την αλλη σκεφτομαι αν πρεπει να σκεφτεται ετσι ο γιατρος...και τρομαζω στην ιδεα οτι πολλα απο τα παιδια που εγραψαν στο κειμενο πιστευουν οτι μαλλον ετσι πρεπει να ειναι γιατι ο κακομοιρης θα εχει εφορια γραφειο ρομπες που πρεπει να πληθουν απο τα αιματα κτλ κτλ...:look:

Πανοπτικός
22/12/2011, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Για την ίδια δουλειά , ο ένας ζηταει 30 κι ο άλλος 50 ….

Είναι όμως «φθηνότερος» αυτός που ζηταει 30 ? μπορεί και όχι….


Δυστυχώς , την ποιότητα της εργασίας , που είναι και το ζητούμενο , δεν μπορούμε να την αξιολογήσουμε από πριν….



Μπα ? και τι σημαινει αυτο, οτι αυτος που ζηταει 50 θα σου κανει σωστη εργασια, ενω αυτος που ζηταει 30 θα σου κανει "μαπα" εργασια ?
:hypnotize







Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λόγω φόρτου εργασίας στο γραφείο μόλις μπήκα και διαβάζω αυτό

και σκέφτομαι

Ανέβασμα μοτο στη ράμπα

Αφαίρεση μπροστινού καλύμματος πρωτεύοντος γραναζιού
(σε πολλά μηχανάκια λόγω κατασκευής μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα κάγκελα αν έχουν)

έλεγχος υπάρχοντος συστήματος (μπόσικα θόρυβοι )

Λύσιμο πίσω δαγκάνας - έλεγχος τακάκια (η σιαγώνες ταμπούρου αν υπάρχει)

Αφαίρεση πίσω άξονα βγάλσιμο τροχού

έλεγχος σινεμπλόκ , έλεγχος ρουλεμάν τροχού, έλεγχος ρουλεμάν γραναζιέρας

λύσιμο αλυσίδας με τον εξολκέα πίρων

λύσιμο μπροστινού γραναζιού

καθαρισμός χώρου μπροστινού γραναζιού και θήκης από ότι λάσπη γράσο σκατά σκύλων και λοιπή μάκα υπάρχει

έλεγχος οδηγών (ράουλα αν υπάρχουν η λαστιχένιες γλύστρες) στο ψαλίδι

έλεγχος καρέ - γρασάρισμα

τοποθέτηση μπροστινού γραναζιού ροπές κατασκευαστή

αφαίρεση πίσω γραναζιού από γραναζιέρα (έλεγχος ασφαλειών αν υπάρχουν)

τοποθέτηση νέου πίσω γραναζιού στη γραναζιέρα ροπές κατασκευαστή (και ασφάλειες αν υπάρχουν)

γρασάρισμα ρουλεμάν πίσω τροχού και ρουλεμάν γραναζιέρας

τοποθέτηση πίσω τροχού και άξονα

τοποθέτηση νέας αλυσίδας και πριτσίνωμα (με εργαλείο όχι με σφυρί και καλέμι)

τέντωμα αλυσίδας σφίξιμο άξονα ροπές κατασκευαστή

τοποθέτηση δαγκάνας εξαέρωση κυκλώματος σφίξιμο ροπές κατασκευαστή

έλεγχος για μπόσικα και θόρυβο

δοκιμή μοτοσυκλέτας

σε είκοσι λεπτά δεν παίζει να γίνουν όλα αυτά και λογική τιμή θεωρώ 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά

όσο για τα υπόλοιπα
http://www.youtube.com/watch?v=FtP1ZfmRJF0 :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Κ ολοκληρο βιβλιο να γραψεις με την καθε κινηση που θα κανει το χερι (του μαστορα :lol: ), 40 ευρω ειναι πολλα.
:wave2:

devil's animal
22/12/2011, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το καψαμε τελειως φιλε αν δεν βγαινεις το κλεινεις ή επαναπροσδιοριζεις τις τιμες που νοικιαζεις -αγοραζεις δεν το βαζεις καπελο παρακατω γιατι και παλι θα το κλεισεις γιατι καποιος αλλος εχεις την σωστη τιμη.

Οπου σωστη τιμη ειναι αυτη που εχει να κανει με την αντιστοιχη εργασια στον αντιστοιχο χρονο και σε σχεση με το τι μεροκαματα παιζουν στην κοινωνια.

Τωρα κατα τα αλλα μιας και εδω κανουμε υπερασπιση του φτωχου και καταφρονεμενου εκαστοσε καταστηματαρχη - εμπορου - τεχνιτη,παραπεμπω στο κειμενο του THEOD οπου ΟΛΟΙ οι αλλοι φταινε κατα τα λεγομενα του.

Απο την αλλη σκεφτομαι αν πρεπει να σκεφτεται ετσι ο γιατρος...και τρομαζω στην ιδεα οτι πολλα απο τα παιδια που εγραψαν στο κειμενο πιστευουν οτι μαλλον ετσι πρεπει να ειναι γιατι ο κακομοιρης θα εχει εφορια γραφειο ρομπες που πρεπει να πληθουν απο τα αιματα κτλ κτλ...:look:


ειπαμε, ολα αλλαξαν οταν αρχισαν καποιοι "να μην βγαινουν"...
απλα τοτε ειχε χρημα ο κοσμος και τα εδινε....οχι ομως οτι ηταν και σωστο...
κοντοζυγωνει ο καιρος να τα κλεισουν αυτοι που δεν αξιζουν να τα εχουν...
:smokin:

guzzistas
22/12/2011, 19:35
Καλά πηγαίνετε να τα πιείτε μπύρες αύριο το βράδυ τα 40 ευρώ.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Εκεί αξίζει, είναι φθηνότερα....

Πανοπτικός
22/12/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

κοντοζυγωνει ο καιρος να τα κλεισουν αυτοι που δεν αξιζουν να τα εχουν...
:smokin:

Αν εχει θετικα η .."κριση", ειναι αναμφιβολα αυτο :a013:


Καθε κατεργαρης στον... σπιτι του. :bawl:

guzzistas
22/12/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κοντοζυγωνει ο καιρος να τα κλεισουν αυτοι που δεν αξιζουν να τα εχουν...
:smokin:

Κοντοζυγώνει ο καιρός που θα κλείσουμε όλοι ή θα μας τα κλείσουν ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, και οι μεν και οι δε.....

:sad: :sad:

Λυπάμαι....

devil's animal
22/12/2011, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Καλά πηγαίνετε να τα πιείτε μπύρες αύριο το βράδυ τα 40 ευρώ.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Εκεί αξίζει, είναι φθηνότερα....

οχι, θα στα δωσουμε να τα πιεις εσυ στην υγεια μας....
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ggs
22/12/2011, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Μπα ? και τι σημαινει αυτο, οτι αυτος που ζηταει 50 θα σου κανει σωστη εργασια, ενω αυτος που ζηταει 30 θα σου κανει "μαπα" εργασια ?
:hypnotize

:

Όχι , δεν σημαίνει αυτό που κατάλαβες ….

eurotreno2002
22/12/2011, 19:41
Απορω ολοι αυτοι που θεωρουν και κρινουν και χαρακτηριζουν και μπαινουν στα μαγαζια και κανουν σχολια - παζαρια για τις τιμες και τις υπηρεσιες και μιλανε για ιντερνετ και ebay.....γιατι δεν ανοιγουν ενα μαγαζι να μαζεψουν ολους τους ομοιους τους (παρεξηγημενους και δαγκωμενους) πελατες και να πλουτησουν...? :confused: :confused:

Αν ολοι αυτοι οι Ελληναρες - Ξερολες ειχαν μαγαζι θα χρεωναν παραπανω απο 40 και αμα τους ελεγες και τιποτα θα σε πεταγαν εξω....

Ρε μαγκες αφηστε τα αυτα και αντε να διαβαστειτε......!!! Εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεγονται....:winka:

Το να εχεις επιχειρηση στην Ελλαδα ειναι αθλος....

stefanos
22/12/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Τα σπασμένα της εβδομάδας για ένα μαγαζί νομίζεις ότι είναι 50 ευρώ? Οταν με το καλημέρα με το που βάζεις το κλειδί θες 70-100 εύρώ μόνο για πάγια έξοδα? Μην τα βλέπετε μονόπλεύρα μερικοί τα πράγματα...

Ο τύπος με το μαγαζί είπε μια τιμή... όπως μια τιμή του έχει πει και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος για το ενοίκιο, όπως μια τιμή του έχει βγάλει το ΟΑΕΕ για τις ατομικές εισφορές του, όπως μια τιμή του έχει πει το ΙΚΑ για τια ασφαλιστικές εισφορές του υπαλλήλου του και πάει λέγοντας... εσύ όμως έχεις επιλογή στην έρευνα αγοράς...αν δεν σου αρέσει πας στην επόμενη...
και μη πεταχτεί να πει κανείς "Εγώ θα του πληρώσω το ενοίκιο", γιατί ναι αγαπητέ... εσύ και ο κάθε πελάτης θα του πληρώσετε το ενοικιο και το ρεύμα και το ταμείο του και ότι άλλο... γι'αυτό η επιχείρηση πρέπει να έχει κέρδος, αλλιώς είναι για φούντο... Δεν είναι εκεί μόνο για να εξυπηρετήσει τους πελάτες ΜΟΝΟ αλλά και για να βγάλει κέρδος, αλλιώς μπορεί κάλιστα να περνάει την ώρα του αλλού αντί να έχει γαμαζί.....

Αυτά όσον αφορά αυτούς που δεν είχαν ποτέ γαμαζί και δεν γνωρίζουν πώς είναι.... Οι χαρακτηρισμοί "αλήτες" σε έναν άνθρωπο που έχει την οποιαδήποτε μικροεπιχείρηση και εργάζεται, ξυπνάει το πρωί και αφιερώνει εκεί μέσα Χ ώρες με τόσες υποχρεώσεις και νταβατζήδες στο κεφάλι, με συγχωρείτε, αλλά είναι μεγάλη προσβολή...

Και αυτός εκεί μέσα μετά από 12 ώρες πάνω από 50 ευρώ καθαρά μπορεί να μην βγάζει πλέον.....


Χωρίς να συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς γενικότερα και τα μαγαζιά πρέπει να προσαρμοστούν στην σκληρή πραγματικότητα, που ζούν όλοι.
Όταν λοιπόν στον Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα οι ήδη μικροί μισθοί έχουν πέσει 30-50% και κλείνουν ακόμα και αλυσίδες Super Market τέτοιοι επαγγελματίες δεν έχουν θέση στην πιάτσα.
Δηλαδή το μεροκάματα από αλυσίδα μπουζί λάδια φίλτρο που ξέραν μέχρι τώρα τελείωσε, και πλέον θα πρέπει να αρχίσουν να την ψάχνουν και με τα νοίκια και με τους προμηθευτές και με τον ΟΑΕΕ που μέχρι τώρα πληρώναμε οι υπόλοιποι (σαν μαλάκες και εμείς)

devil's animal
22/12/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Κοντοζυγώνει ο καιρός που θα κλείσουμε όλοι ή θα μας τα κλείσουν ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, και οι μεν και οι δε.....

:sad: :sad:

Λυπάμαι....

η ελευθερη αγορα αυτα εχει.
μπορει να ζησεις πλουσιοπαροχα και μπορει και να πεινασεις.
ο ιδιος κοσμος που σε "ανεβαζει" ταυτοχρονα μπορει και να σε "κατεβασει"...
εγω δεν λυπαμαι καθολου...
:wave2: