PDA

View Full Version : Μπότες από ebay?



schumifer
23/12/2011, 02:49
Hello.
Έχει ψωνίσει κάποιος μπότες μηχανής από ebay? Και δεν εννοώ να πάρει κάποια επώνυμη που έτσι κι αλλιώς ίδιες (υψηλές) τιμές έχουν κι εκεί.
Εννοώ κάποια από αυτές
http://www.ebay.co.uk/itm/PREXPORT-462-MOTORCYCLE-BOOTS-3-5-4-5-6-6-5-7-9-10-11-/320740689971?pt=UK_Motorcycle_Boots&vti=Size%0911&hash=item76c09b4a35#ht_500wt_969

http://www.ebay.co.uk/itm/290648083232?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

(σαν παράδειγμα τα λινκς, υπάρχουν αρκετές μέχρι 50 λίρες χωρίς μεταφορικά)

Το σκέφτηκα και έκανα μία αναζήτηση μιας και μάλλον θα τσιμπήσω και μία μπαλακλάβα από εκεί...

ΥΓ ναι ξέρω, αν δεν κάνει 200 ευρώ η μπότα ρισκάρω ... να μην πάρει ούτε μπρος η μηχανή:p

McTalas
23/12/2011, 09:16
το θεμα ειναι εαν σε προστατευουν και κατα ποσο...

μπορεις να βρεις και λιγοτερο "επώνυμες" που να παρεχουν ικανοποιητικη προστασια, γιατι εαν ειναι να φορας μια μποτα μονο και μονο για να λες πως την φορας δε αξιζει ουτε 30€ να δωσεις...

VASOS
23/12/2011, 10:35
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1207

δερμάτινες αλλά όχι 100% αδιάβροχες

nikos_abel
23/12/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
το θεμα ειναι εαν σε προστατευουν και κατα ποσο...

μπορεις να βρεις και λιγοτερο "επώνυμες" που να παρεχουν ικανοποιητικη προστασια, γιατι εαν ειναι να φορας μια μποτα μονο και μονο για να λες πως την φορας δε αξιζει ουτε 30€ να δωσεις...

Πάντως εγώ θα πρότεινα να φοράει και τις δύο....

:D

devil's animal
23/12/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1207

δερμάτινες αλλά όχι 100% αδιάβροχες

τις εχω. δεν ειναι καλη ποιοτητα αλλα ειναι παμφηνες...
μετα απο 6 μηνες με 1 χρονο φευγει το "πλαστικοποιημενο αδιαβροχο υλικο" που εχει και μπαζουν νερα...

με 40€ ομως μπορεις να εχεις μποτες για περιπου 1 χρονο (εγω τοσο τις ειχα παρει πριν απο 4 χρονια)...
:beer: :beer:

VASOS
23/12/2011, 11:42
Το κακό με τον εξοπλισμό αναβάτη είναι ότι συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις, ειδικά σε μπότες, μπουφάν, γάντια.
Ποιότητα δέρματος, μεμβρανών, προστατευτικών κ.λπ.

Καλές αγορές εύχομαι :beer:

paramedic
23/12/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1207

δερμάτινες αλλά όχι 100% αδιάβροχες
Και άθλιες στην εφαρμογή τους...
δυστηχώς σε αυτα ότι πληρώνεις παίρνεις.

VASOS
23/12/2011, 11:56
Έτσι ακριβώς.

Έχω 1 ζευγάρι τουριστάδικες αδιάβροχες μπότες (δέρμα/Gortex) της Oxtar (νταξ δεν είναι Sidi) 5 χρόνια (αν θυμάμαι καλά τις είχα πάρει γύρω στα 150 Ε), τις περιποιούμαι με 1 σετάκι της NikWax και είναι σαν καινούργιες.

chr1s_86
23/12/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις, ειδικά σε μπότες, μπουφάν, γάντια.



+1 :)

schumifer
23/12/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic

δυστηχώς σε αυτα ότι πληρώνεις παίρνεις.

Πέρα από τη γνωστή καραμέλα που φοριέται σε κάθε κοινωνία, όσο και αν κλαιγόμαστε για τα οικονομικά μας, ψωνίζω συνειδητά από ... "τους παραγωγούς" εδώ και λίγα χρόνια.
Πληρώνουμε αυτά που επιλέγουμε να πληρώσουμε.
Όταν πληρώνουμε πολλά βρίσκουμε λόγους να πούμε ότι τα άξιζε. Όταν πληρώνουμε λίγα δε χάνουμε ευκαιρία να θάψουμε το "κινέζικο" (φυσικά όταν μας πουλάνε το κινέζικο σε τιμή ευρωπαϊκή είμαστε jet!)
Όταν τα περισσότερα εμπορεύματα φτιάχνονται σε μία ή δύο σχιστομάτικες χώρες, και όταν διαβάζω -και εδώ μέσα- για επώνυμα αδιάβροχα, μπουφάν, υποδήματα και ό,τι άλλο να βγάζουν κανονικότατα τις προβληματάρες τους, δεν μπορώ παρά να σκεφτώ:μήπως να δοκιμάσω να το τσιμπήσω από την πηγή?
Από εκεί που ίσως να το παίρνει και η Dainese-Mercedes πριν βάλει το λογότυπό της?

Τέσπα, για αυτό και ρώτησα αν κάποιος έχει πάρει.
Συνεχίζω λίγο την έρευνα αγοράς και θα ενημερώσω.

Θενξ

ΥΓ θα τσιμπήσω και μπαλακλάβα. Ακόμη και με το υποσιάγωνο τελικά μένει ένα κομμάτι λαιμού που ... δροσίζεται...:bawl: :bawl: :bawl:

ΥΓ2 τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω ξεσκιστεί στις αγορές από ebay. Κι έρχονται κι άλλες. Ακόμη και πράγματα που πήγα να αγοράσω από amazon, μόλις άλλαξα τις ρυθμίσεις στην αναζήτηση του ebay.co.uk, τα βρήκα κι εκεί και οικονομικότερα μάλιστα(συγκεκριμένη μάρκα!)

ΥΓ3 1000% αδιάβροχα γάντια που να ζεσταίνουν δημιουργήθηκαν ή ακόμη;;;

flickbat
23/12/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer


ΥΓ3 1000% αδιάβροχα γάντια που να ζεσταίνουν δημιουργήθηκαν ή ακόμη

αν ; ,όχι

paramedic
24/12/2011, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Πέρα από τη γνωστή καραμέλα που φοριέται σε κάθε κοινωνία, όσο και αν κλαιγόμαστε για τα οικονομικά μας, ψωνίζω συνειδητά από ... "τους παραγωγούς" εδώ και λίγα χρόνια.
Πληρώνουμε αυτά που επιλέγουμε να πληρώσουμε.
Όταν πληρώνουμε πολλά βρίσκουμε λόγους να πούμε ότι τα άξιζε. Όταν πληρώνουμε λίγα δε χάνουμε ευκαιρία να θάψουμε το "κινέζικο" (φυσικά όταν μας πουλάνε το κινέζικο σε τιμή ευρωπαϊκή είμαστε jet!)
Όταν τα περισσότερα εμπορεύματα φτιάχνονται σε μία ή δύο σχιστομάτικες χώρες, και όταν διαβάζω -και εδώ μέσα- για επώνυμα αδιάβροχα, μπουφάν, υποδήματα και ό,τι άλλο να βγάζουν κανονικότατα τις προβληματάρες τους, δεν μπορώ παρά να σκεφτώ:μήπως να δοκιμάσω να το τσιμπήσω από την πηγή?
Από εκεί που ίσως να το παίρνει και η Dainese-Mercedes πριν βάλει το λογότυπό της?

Τέσπα, για αυτό και ρώτησα αν κάποιος έχει πάρει.
Συνεχίζω λίγο την έρευνα αγοράς και θα ενημερώσω.

Θενξ

ΥΓ θα τσιμπήσω και μπαλακλάβα. Ακόμη και με το υποσιάγωνο τελικά μένει ένα κομμάτι λαιμού που ... δροσίζεται...:bawl: :bawl: :bawl:

ΥΓ2 τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω ξεσκιστεί στις αγορές από ebay. Κι έρχονται κι άλλες. Ακόμη και πράγματα που πήγα να αγοράσω από amazon, μόλις άλλαξα τις ρυθμίσεις στην αναζήτηση του ebay.co.uk, τα βρήκα κι εκεί και οικονομικότερα μάλιστα(συγκεκριμένη μάρκα!)

ΥΓ3 1000% αδιάβροχα γάντια που να ζεσταίνουν δημιουργήθηκαν ή ακόμη;;;

Φίλε μου εχω ψωνίσει απο ebay καμμιά 100αριά πράγματα και απο μαγαζιά εξωτερικού άλλα τόσα. Και κινέζικα και άλλα. Το made in china έχει 2 όψεις:
1. Καλά ποιοτικά υλικά που απλά φτιάχνει ή συναρμολογεί ενας κινέζος.
2. Χάλια ποιοτικά υλικά που απλά φτιάχνει ή συναρμολογεί ενας κινέζος.
Αρα κοιτάς ζυγίζεις οφέλη και μη και αγοράζεις.
Εγω αναφ'ερθηκα στις μπότες Probiker που έτυχε να δοκιμάσω στην Γερμανία στο LOUIS. Αθλιες στην εφαρμογη αλλα φτηνές άρα σε αυτές οτι ψωνίσεις παίρνεις.
ΥΓ μπαλακλάβα πήγαινε πάρε απο την Colori που είναι καλή και σε καλή τιμή.
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=1219

dmf
24/12/2011, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer

ΥΓ3 1000% αδιάβροχα γάντια που να ζεσταίνουν δημιουργήθηκαν ή ακόμη;;;


242601

schumifer
25/12/2011, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από flickbat
αν ; ,όχι

όντως το είχα ξεχάσει το ερωτηματικό. Το προσέθεσα

schumifer
25/12/2011, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Φίλε μου εχω ψωνίσει απο ebay καμμιά 100αριά πράγματα και απο μαγαζιά εξωτερικού άλλα τόσα. Και κινέζικα και άλλα. Το made in china έχει 2 όψεις:
1. Καλά ποιοτικά υλικά που απλά φτιάχνει ή συναρμολογεί ενας κινέζος.
2. Χάλια ποιοτικά υλικά που απλά φτιάχνει ή συναρμολογεί ενας κινέζος.
Αρα κοιτάς ζυγίζεις οφέλη και μη και αγοράζεις.
Εγω αναφ'ερθηκα στις μπότες Probiker που έτυχε να δοκιμάσω στην Γερμανία στο LOUIS. Αθλιες στην εφαρμογη αλλα φτηνές άρα σε αυτές οτι ψωνίσεις παίρνεις.
ΥΓ μπαλακλάβα πήγαινε πάρε απο την Colori που είναι καλή και σε καλή τιμή.
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=1219

Ως τώρα δεν έχω πετύχει προϊόν που να έχω πάρει απευθείας από Κινέζο (ebay) που να με έχει απογοητεύσει. Αυτό δε σημαίνει ότι τα προϊόντα τους είναι εγγύηση-ποιότητα-υπέροχα. Κάθε άλλο κάποιες φορές.
ΑΛΛΑ αυτό που λένε το κάνουν. Αν διαβάσεις σωστά το listing τα λένε όλα. Και αν τους στείλεις και καμιά ερώτηση, σου απαντάνε σε άπταιστα...κινεζΑγγλικά...λολ
Ρούχα όμως δεν έχω δοκιμάσει... Αλλά όταν κάτι παίρνει την ταμπέλα "μηχανής" παίρνει και 100-200% πάνω στην τιμή και τα δίνουμε τόσο χαρούμενα...τέσπα

Όσο για μπαλακλάβα, έλεγα αντί για 20 ευρώ να δώσω 4-5...αλλά όταν έδειξα τι εστί μπαλακλάβα στο αίσθημα, ήρθε και μου είπε ότι έχει κάτι παρόμοιο το Jumbo. Θα πεταχτώ να το δω από περιέργεια!!! Η μπαλακλάβα είναι 100 γραμμάρια υφάσματος. Αν μπορώ , θα προτιμήσω να μη δώσω 20άρικο για αυτή...

paramedic
25/12/2011, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Όσο για μπαλακλάβα, έλεγα αντί για 20 ευρώ να δώσω 4-5...αλλά όταν έδειξα τι εστί μπαλακλάβα στο αίσθημα, ήρθε και μου είπε ότι έχει κάτι παρόμοιο το Jumbo. Θα πεταχτώ να το δω από περιέργεια!!! Η μπαλακλάβα είναι 100 γραμμάρια υφάσματος. Αν μπορώ , θα προτιμήσω να μη δώσω 20άρικο για αυτή...

Κάνεις τεράστιο λάθος φίλε μου με την μπαλακλάβα. Οι βαβμακερές που έχεις δει(εχω δει αυτες στο JUMBO) και να τις φοράς δεν κάνουν τίποτα μιας και δεν έχουν φτιαχτεί για μηχανή(κρύο με ταχύτητα και της μηχανής όχι μόνο του αέρα). Πήγαινε δες αυτη που σου λεω και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν είναι απλά ύφασμα έχει αντιανεμική μεμβράνη με fleece απο μέσα. Επίσης αυτη έχει και προστασία μέχρι ψηλά στο κρανίο απο πίσω και αποφέυγεις το αυχενικό. Εγω εχω παρόμοια 6 χρόνια τώρα και έχει βγάλει τα λεφτά της με το παραπάνω.

schumifer
25/12/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Κάνεις τεράστιο λάθος φίλε μου με την μπαλακλάβα. Οι βαβμακερές που έχεις δει(εχω δει αυτες στο JUMBO) και να τις φοράς δεν κάνουν τίποτα μιας και δεν έχουν φτιαχτεί για μηχανή(κρύο με ταχύτητα και της μηχανής όχι μόνο του αέρα). Πήγαινε δες αυτη που σου λεω και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν είναι απλά ύφασμα έχει αντιανεμική μεμβράνη με fleece απο μέσα. Επίσης αυτη έχει και προστασία μέχρι ψηλά στο κρανίο απο πίσω και αποφέυγεις το αυχενικό. Εγω εχω παρόμοια 6 χρόνια τώρα και έχει βγάλει τα λεφτά της με το παραπάνω.

Για να μη χαθούμε σε ατέρμονες συζητήσεις για το τι είναι αντιανεμικό κατά την άποψη μιας εταιρείας και τι απλά μάρκετιν, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι καλό είναι η μπαλακλάβα να ζεσταίνει. Εμένα όμως δε με παίρνει να βάλω χοντρή γιατί το κράνος είναι σωστό στο μέγεθος και άρα με σφίγγει. Ωραίο και ζεστό το fleece αλλά με το υποσιάγωνο , μου μένει στην ουσία ένα μικρό κομμάτι λαιμού που δροσίζεται και αυτό μόνο όταν δε φοράω κασκόλ. Στην ουσία περιλαίμιο χρειάζομαι (και λουρί μετά!) αλλά μου αρέσει περισσότερο η ιδέα της μπαλακλάβας.
πχ
http://www.ebay.co.uk/itm/OUTDOOR-WORKER-THERMAL-COTTON-MOTORBIKE-BALACLAVA-HEAD-NECK-WARMER-MHBAL-/290642203365?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item43aba012e5
και άπειρες άλλες.
(και μιας και ανέφερα το marketing, η ανωτέρω έχει και thermal cotton. Όσο σε πείθει εσένα το θερμικό βαμβάκι άλλο τόσο με αγγίζει η αντιανεμική μεμβράνη των 20 ευρώ...

Στην τελική αν όντως δω ότι έχουν τρελή διαφορά δε θα πάρω καμιά και θα φοράω κασκόλ...

paramedic
25/12/2011, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Για να μη χαθούμε σε ατέρμονες συζητήσεις για το τι είναι αντιανεμικό κατά την άποψη μιας εταιρείας και τι απλά μάρκετιν, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι καλό είναι η μπαλακλάβα να ζεσταίνει. Εμένα όμως δε με παίρνει να βάλω χοντρή γιατί το κράνος είναι σωστό στο μέγεθος και άρα με σφίγγει. Ωραίο και ζεστό το fleece αλλά με το υποσιάγωνο , μου μένει στην ουσία ένα μικρό κομμάτι λαιμού που δροσίζεται και αυτό μόνο όταν δε φοράω κασκόλ. Στην ουσία περιλαίμιο χρειάζομαι (και λουρί μετά!) αλλά μου αρέσει περισσότερο η ιδέα της μπαλακλάβας.
πχ
http://www.ebay.co.uk/itm/OUTDOOR-WORKER-THERMAL-COTTON-MOTORBIKE-BALACLAVA-HEAD-NECK-WARMER-MHBAL-/290642203365?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item43aba012e5
και άπειρες άλλες.
(και μιας και ανέφερα το marketing, η ανωτέρω έχει και thermal cotton. Όσο σε πείθει εσένα το θερμικό βαμβάκι άλλο τόσο με αγγίζει η αντιανεμική μεμβράνη των 20 ευρώ...

Στην τελική αν όντως δω ότι έχουν τρελή διαφορά δε θα πάρω καμιά και θα φοράω κασκόλ...
Δεν εχεις καταλάβει πως είναι η μπαλακλάβα που λέμε φίλε μου και πέφτεις σε λάθος συμπεράσματα όπως πχ οτι είναι χοντρή με fleece. Ίσα ίσα είναι πολύ λεπτή. Το κασκόλ δεν σου προσφέρει ίδια προστασία και είναι ογκώδες μπροστά στην μπαλακλάβα. Πριν την πάρω και εγώ φορούσα κασκολ, μπαλακλάβα σαν αυτη που έβαλες στο λινκ και το πρωί που πήγαινα για δουλειά στις 6 τον δάγκωνα κανονικότατα και με ταχύτητες παπιού σε πόλη όχι κατι σπουδαίο. Πήγαινε δες για τι μιλάω και πιστεύω θα αναθεωρήσεις για την αξία της σε σχέση με αυτη που εβαλες η οποία δεν προσφέρει τίποτα κατ΄εμέ.

Lioulios
26/12/2011, 00:11
Στο θέμα με τις μπότες που λες...

Κάνουν λιγότερο απο ένα ζευγάρι παπούτσια και σε προστατεύουν περισσότερο και από κρύο και από κάποια επιπόλαια πτώση (απο οτι τα παπούτσια)

Όλα αυτά με τις προστασίες κτλ καλά είναι ,αλλά δεν είναι για καθε μερα.

Αν σου τύχει ένα σύρσιμο , θα γλυτώσεις με κάτι ψιλά .Το μπουφάν θα είναι αιτία και δεν θα γδαρθείς κτλ .

Αν πέσεις καλά ... Ούτε μπότες ούτε τίποτα δεν θα σε προστατέψει ...Μόνο η τυχη .

chr1s_86
26/12/2011, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer

Όταν πληρώνουμε πολλά βρίσκουμε λόγους να πούμε ότι τα άξιζε. Όταν πληρώνουμε λίγα δε χάνουμε ευκαιρία να θάψουμε το "κινέζικο" (φυσικά όταν μας πουλάνε το κινέζικο σε τιμή ευρωπαϊκή είμαστε jet!)
Όταν τα περισσότερα εμπορεύματα φτιάχνονται σε μία ή δύο σχιστομάτικες χώρες, και όταν διαβάζω -και εδώ μέσα- για επώνυμα αδιάβροχα, μπουφάν, υποδήματα και ό,τι άλλο να βγάζουν κανονικότατα τις προβληματάρες τους, δεν μπορώ παρά να σκεφτώ:μήπως να δοκιμάσω να το τσιμπήσω από την πηγή?
Από εκεί που ίσως να το παίρνει και η Dainese-Mercedes πριν βάλει το λογότυπό της?

Το ότι 2 προϊόντα φτιάχνονται στην ίδια χώρα δεν σημαίνει ότι θα είναι και της ίδιας ποιότητας :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Το made in china έχει 2 όψεις:
1. Καλά ποιοτικά υλικά που απλά φτιάχνει ή συναρμολογεί ενας κινέζος.
2. Χάλια ποιοτικά υλικά που απλά φτιάχνει ή συναρμολογεί ενας κινέζος.


+1 :a013:

schumifer
27/12/2011, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Το ότι 2 προϊόντα φτιάχνονται στην ίδια χώρα δεν σημαίνει ότι θα είναι και της ίδιας ποιότητας :beer:




+1 :a013:


Δε διαφωνούμε κάπου. Θα διαφωνήσουμε αν μου πεις ότι εμπιστεύεσαι το ένα προϊόν επειδή σου το λέει η εταιρεία που στο πουλάει (και ακόμη περισσότερο αν την εμπιστεύεσαι επειδή το πουλάει 15 φορές την τιμή που το βρίσκεις noname- άρα αποκλείεται να λέει ψέμματα).

Κι επειδή δε θέλω να αφήνω λάθος εντυπώσεις, δε λέω ότι οι ποιοτικές διαφορές δεν υπάρχουν, αλλά παλεύω σε κάθε μου αγορά να μην πληρώσω όσα λείπουν στην κάθε εταιρειάρα για να φτιάξει τα τρελά της κέρδη στην καμπούρα μου.

chr1s_86
27/12/2011, 10:46
Οι ποιοτικές διαφορές προφανώς και υπάρχουν, και τις περισσότερες φορές αντικατοπτρίζονται στην τιμή. Ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις στην τιμή μπαίνουν και άλλα, όπως σχεδίαση, brandname, status κτλ.

Ο καθένας κρίνει τι χρειάζεται για κάθε περίπτωση και αγοράζει αναλόγως ;) :beer:

paramedic
27/12/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Δε διαφωνούμε κάπου. Θα διαφωνήσουμε αν μου πεις ότι εμπιστεύεσαι το ένα προϊόν επειδή σου το λέει η εταιρεία που στο πουλάει (και ακόμη περισσότερο αν την εμπιστεύεσαι επειδή το πουλάει 15 φορές την τιμή που το βρίσκεις noname- άρα αποκλείεται να λέει ψέμματα).

Κι επειδή δε θέλω να αφήνω λάθος εντυπώσεις, δε λέω ότι οι ποιοτικές διαφορές δεν υπάρχουν, αλλά παλεύω σε κάθε μου αγορά να μην πληρώσω όσα λείπουν στην κάθε εταιρειάρα για να φτιάξει τα τρελά της κέρδη στην καμπούρα μου.
Και πολύ σωστά πράττεις φίλε μου. Ας ξεκολλήσουμε απο το στυλ :παίρνω DAINESE γιατί είναι καλή(και για να κάνω την μούρη μου που δεν το αναφέρουν) ενω σε κάποια είναι μάπα.

schumifer
27/12/2011, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Και πολύ σωστά πράττεις φίλε μου. Ας ξεκολλήσουμε απο το στυλ :παίρνω DAINESE γιατί είναι καλή(και για να κάνω την μούρη μου που δεν το αναφέρουν) ενω σε κάποια είναι μάπα.

Είσαι είδος προς εξαφάνιση φίλε μου. Ακριβώς αυτό πιστεύω.