PDA

View Full Version : Αυτοκολλητα για να ντυσω την καλη μου......



crfouras
24/12/2011, 13:58
Ειμαι ενας χαρουμενος κατοχος ενος 950 ΚΤΜ Adventure S, χρωματος μπλε και αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την βαφη της καλης μου. Συγκεκριμενα, το βερνικη κ κατ επεκταση κ το χρωμα εχει σκασει σε αρκετα σημεια, ιδιαιτερα στην περιοχη του φερινκ. Απο συντομη ερευνα κ ερωτησεις, κατεληξα πως ειναι ενα προβλημα που ειχαν ολα τα πρωτα Adventure 950, κατασκευης μεχρι το 2006. Αργοτερα αλλαξαν προμηθευτη πλαστικων κ το προβλημα δεν ξανα παρουσιαστηκε.

Εγω ωστοσο λοιπον, αρχισα να σκεφτομαι ποιες ειναι οι βασικες και εναλλακτικες επιλογες μου, για την αποκατσταση της "ζημιας". Σε πρωτο χρονο σκεφτηκα το βαψιμο κ χρηση των μαμα ΚΤΜ αυτοκολλητα ή ενδεχομενως καποιου αλλου κατασκευαστει, οπως πχ του Christian, οπου ο τυπος τα σπαει: www.crispydesigns.co.uk.

Απο την αλλη ομως σκεφτομαι το πληρες στυσιμο της καλης μου με αυτοκολλητα νεας γενιας, οπως αυτα που διαφημιζονται κ ακουγονται πολυ, των εταιρειων 3Μ κ Llumar.

Γνωριζω σιγουρα οτι το ντυσιμο γινεται, μιας κ εχω δει τυπο με 990 το οποιο μαλιστα το πουλουσε κ που με πληροφορησε πως το ειχε κανει στην 3Μ, με σχεδια αλα Dakar κατασταση, Red Bull κ τα ρεστα, με αριστο αισθητικο αποτελεσμα. Το ερωτημα μου ειναι γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθω ωστε να παρω μια προσφορα? Υπαρχει καποιος που το εχει εφαρμοσει? Αξιζει εναντι του βαψιματος κτλ κτλ....... Σιγουρα αναλογιζομαι την διαφορα τιμης, οπου το βαψιμο συν αυτοκολλητα θα παει τουλαχιστον ενα 350ρι............, ενω προσδοκω με το ολοσωμο αυτοκολλητο, μετα ιδιαιτερων γραφικων κ ρεστα να ειναι στα μισα ενδεχομενως.

Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!!!

martinacos
24/12/2011, 14:19
Γεια σου ktmoura εεε συγνώμη,crfoura ήθελα να πω!Το δικό μου αν και είναι του ΄04 έχει μόνο ένα μικρο σκασιματακι στο αριστερό ρεζερβουάρ,πάντως επειδή το σκέφτομαι και εγώ και έχω μπει λίγο στην πρίζα λόγο του advrider,θα παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον και αν πάρει κάτι το αυτί μου ευχαρίστως να ενημερώσω:wave2:

devil's animal
24/12/2011, 14:26
δες τα δικα μου αυτοκολλητα στο ΧR650R (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96192) που ειναι custom και ντυνουν ολη την μοτο...

αριστη ποιοτητα και απειρα σχεδια...
δεν εχει βεβαια τα "εργοστασιακα" ΚΤΜ, Dakar και τα ρεστα, αλλα καλυπτει πολλα γουστα...
αμερικλανικο ιντερνετομαγαζο (http://www.amrracing.com/index.html) με πολλα πραγματα...
βεβαια δεν ειδα να εχει το μοντελο το δικο σου αλλα καλο θα ηταν να τους στειλεις ενα mail και να κανεις μια ερωτηση ή ακομα και να τους ρωτησεις που μπορεις να βρεις κατι για το δικο σου μοντελο...
:beer: :beer:

crfouras
24/12/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από martinacos
Γεια σου ktmoura εεε συγνώμη,crfoura ήθελα να πω!Το δικό μου αν και είναι του ΄04 έχει μόνο ένα μικρο σκασιματακι στο αριστερό ρεζερβουάρ,πάντως επειδή το σκέφτομαι και εγώ και έχω μπει λίγο στην πρίζα λόγο του advrider,θα παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον και αν πάρει κάτι το αυτί μου ευχαρίστως να ενημερώσω:wave2:

Το προιγουμενο Adventure μου που ηταν του 2004 κ εμενα, ειχα κανει μονο ενα μικρο σκασιμο στο χρωμα στην περιοχη του ρεζερβουαρ, κοντα στο ρουμπινετο της βενζινης.
Το 6ρι δεν ξερω γιατι, ισως λογω χρωματος, ισως λιγο εκτεταμενης εκθεσης σε χημικα λογω πλυσιμτος......δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινής......... Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το επισκευασω, απλα δεν ξερω ακομα τον τροπο!!!!;) ;)

crfouras
24/12/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δες τα δικα μου αυτοκολλητα στο ΧR650R (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96192) που ειναι custom και ντυνουν ολη την μοτο...

αριστη ποιοτητα και απειρα σχεδια...
δεν εχει βεβαια τα "εργοστασιακα" ΚΤΜ, Dakar και τα ρεστα, αλλα καλυπτει πολλα γουστα...
αμερικλανικο ιντερνετομαγαζο (http://www.amrracing.com/index.html) με πολλα πραγματα...
βεβαια δεν ειδα να εχει το μοντελο το δικο σου αλλα καλο θα ηταν να τους στειλεις ενα mail και να κανεις μια ερωτηση ή ακομα και να τους ρωτησεις που μπορεις να βρεις κατι για το δικο σου μοντελο...
:beer: :beer:

Σε ευχαριστω πολυ για το link, το ειχα επισκευθει στο παρελθον κατα τυχη μεσω googlo-αναζητησης, αλλα ο μαστορας μου απαντησε πως δεν εχει τιποτα για το 950, ουτε ειχε αλλα ουτε κ θα εχει για αυτα τα ¨μεγαλα". Εσυ αν δεν απατώμαι δεν ειχες φτιαξει με αυτοκολλητα του το XR σου???
Γενικα εχω βρει καποια on line καταστηματα που ασχολουνται με αυτοκολλητα, αλλα εγω ψαχνω πιο εξειδικευμενο καταστημα, οπου θα ντυσει ολη την επιφανεια κ θα διπλωθει απο την εσωτερικη πλευρα των πλαστικων. Σκεφτειτε τον τροπο που ντυνουν λεωφορεια, τραμ κ λοιπα μεσα μαζικης μεταφορας με διαφορες κατα καιρους διαφημησεις!!! Τετοια μοντα ψαχνω..........ή καλυτερα φανταζομαι κ υποθετω πως ψαχνω!!!!!:D :D

Ευχαριστω ωστοσο.....:beer: :beer:

devil's animal
24/12/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
Σε ευχαριστω πολυ για το link, το ειχα επισκευθει στο παρελθον κατα τυχη μεσω googlo-αναζητησης, αλλα ο μαστορας μου απαντησε πως δεν εχει τιποτα για το 950, ουτε ειχε αλλα ουτε κ θα εχει για αυτα τα ¨μεγαλα". Εσυ αν δεν απατώμαι δεν ειχες φτιαξει με αυτοκολλητα του το XR σου???
Γενικα εχω βρει καποια on line καταστηματα που ασχολουνται με αυτοκολλητα, αλλα εγω ψαχνω πιο εξειδικευμενο καταστημα, οπου θα ντυσει ολη την επιφανεια κ θα διπλωθει απο την εσωτερικη πλευρα των πλαστικων. Σκεφτειτε τον τροπο που ντυνουν λεωφορεια, τραμ κ λοιπα μεσα μαζικης μεταφορας με διαφορες κατα καιρους διαφημησεις!!! Τετοια μοντα ψαχνω..........ή καλυτερα φανταζομαι κ υποθετω πως ψαχνω!!!!!:D :D

Ευχαριστω ωστοσο.....:beer: :beer:

καταλαβα...
πλεον μονο σε εταιρειες εκτυπωσης τυπου πολυχρωμο (http://www.polychromo.gr/categories.asp?catid=1&refid=1) κλπ...

αλλα πρεπει να γινει και απο μαστορα που θα σου βγαλει πατρον για ολο το μηχανακι ετσι ωστε να φαινεται το θεμα στο καθε πλαστικο και να εφαρμοζει τελεια σε καμπυλες, γωνιες, κοψιματα που εχει το μηχανακι...

δυσκολο σαν εγχειρημα αλλα νομιζω οχι ακατορθωτο...

στειλε ενα π.μ. και στο μελος Dimchios (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=15053) μπορει να σε βοηθησει...
:beer: :beer:

crfouras
24/12/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καταλαβα...
πλεον μονο σε εταιρειες εκτυπωσης τυπου πολυχρωμο (http://www.polychromo.gr/categories.asp?catid=1&refid=1) κλπ...

αλλα πρεπει να γινει και απο μαστορα που θα σου βγαλει πατρον για ολο το μηχανακι ετσι ωστε να φαινεται το θεμα στο καθε πλαστικο και να εφαρμοζει τελεια σε καμπυλες, γωνιες, κοψιματα που εχει το μηχανακι...

δυσκολο σαν εγχειρημα αλλα νομιζω οχι ακατορθωτο...

στειλε ενα π.μ. και στο μελος Dimchios (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=15053) μπορει να σε βοηθησει...
:beer: :beer:

Ναι κ εγω φανταζομαι πως θα απευθυνθω σε εξειδικευμενο καταστημα. Σιγουρα χρειαζεται να βγει καποιο πατρον, με καποιο προγραμμα σχεδιασης κτλ κτλ, αλλα εχω δει στο διαδυκτιο εφαρμογη τον νεων αυτων υλικων - τυπου αυτοκολλητα- να εφαρμοζεται κ να επανατοποθετειτε με ιδιαιτερη ευκολια, καθως το κανουν με την χρηση θερμοπιστολου. Θα επικοινωνησω κ με τον Dimchios....μηπως κ μπορει να ριξει φως στο τουνελ!!!

Ευχαριστω κ παλι :beer: :beer:

DimChios
05/01/2012, 10:56
Λοιπον φιλε μου... (απ οσο γνωριζω παντα...)
το "προβλημα" σου βασικα δεν ειναι ποιος θα σου βαλει τα αυτοκολλητα. Τετοιοι υπαρχουν αρκετοι επαγγελματιες που κανουν αυτη τη δουλεια καλα, και το κοστος δεν ειναι τοσο μεγαλο.
π.χ αν πας τη μοτο σου και τους πεις να την ντυσουν με ενα αυτοκολλητο μαυρο ματ π.χ, καρμπον, λευκο κλπ κλπ το κανουν γρηγορα, ευκολα και σχετικα οικονομικα.
το σχεδιο ειναι το προβλημα.... το μετρημα κλπ.
Ουτε καν η εκτυπωση.
εδω λοιπον μπαινει το οικονομικο ζητημα (που καιει)!
Αν δεν ειναι κατι ετοιμο (σε πατρον - σχεδιο) οπως τα μαγαζια που αναφερθησαν πιο πανω και κανουν ΜΟΝΟ αυτη τη δουλεια, εχουν μετρησει και φτιαξει δλδ τα πατρον για 10-20-30+ μοντελα και πουλανε, τοτε πας σε πολυ υψηλοτερα επιπεδα τιμης γιατι καποιος θα πρεπει να κατσει να φτιαξει μονο για σενα ΕΝΑ και μονο σχεδιο.
Φαντασου σαν αυτους που πουλανε τα πολυεστερικα (κινεζικα, αμερικανικα δεν εχει σημασια) για τα ss και καποιον που θα πας εσυ να του πεις να σου φτιαξει ΕΝΑ για το δικο σου που δεν υπαρχει στην αγορα.

Εγω δεν το κανω. Δεν συμφερει κανεναν απ τους δυο μας να το κανω. Μου το εχουν ξαναζητησει και το εχω ξαναεξηγησει.

ΑΝ και το επισημαινω, ΑΝ το φτιαξει καποιος εγω μπορω να σου κανω την εκτυπωση οχι ομως και να το ντυσω. Θελει "Τεχνη" και εμπειρια κατι τετοιο. Δεν ειναι μια τζαμαρια που γινεται σχετικα ευκολα η τοποθετηση.

Ποιος θα μπορουσε τωρα να στο σχεδιασει... και να μη στον "πιασει"...
καποιος φιλος σου γραφιστας που θα εχει ορεξη και χρονο πχ.
Που θα καθησετε μαζι, θα του πεις τι θελεις, θα μετρησετε, θα σας ερθει μια επιπλεον ιδεα σε σχεδιο... και ξανα παλι... και μπλα μπλα μπλα...
ο,τι υποτιθεται θα ζητουσες και θα επρεπε να κανεις (για να βγει το αποτελεσμα που θες) με εναν επαγγελματια. Ο οποιος ομως θα σου χρεωσει τις ωρες και τις γνωσεις του.

Ελπιζω να με καταλαβαινεις.

Δεν ειναι ενα αυτοκόλλητο με καποιο σχεδιακι που ειδες και σ αρεσε ή που σκεφτηκες και θα κατσω 1-2 ωρες (το πολυ) να το φτιαξουμε το οποιο θα κοστισει ελαχιστα (αν και εκει υπαρχει μια ελαχιστη χρεωση).

Για οτι αλλο σκεφτεις και θες πες μου...
Ψαξου βεβαια και στην αγορα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να βρεις.

Θα δω κι εγω στο ιντερνετ μπας και υπαρχει κανενα πατρον ετοιμο...

Μπορεις οποτε θελεις να με παρεις και τηλ να μιλησουμε πιο αμεσα... 210 7708592

Ελπιζω να σε κατατοπισα

:wave2:

crfouras
06/01/2012, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Λοιπον φιλε μου... (απ οσο γνωριζω παντα...)
το "προβλημα" σου βασικα δεν ειναι ποιος θα σου βαλει τα αυτοκολλητα. Τετοιοι υπαρχουν αρκετοι επαγγελματιες που κανουν αυτη τη δουλεια καλα, και το κοστος δεν ειναι τοσο μεγαλο.
π.χ αν πας τη μοτο σου και τους πεις να την ντυσουν με ενα αυτοκολλητο μαυρο ματ π.χ, καρμπον, λευκο κλπ κλπ το κανουν γρηγορα, ευκολα και σχετικα οικονομικα.
το σχεδιο ειναι το προβλημα.... το μετρημα κλπ.
Ουτε καν η εκτυπωση.
εδω λοιπον μπαινει το οικονομικο ζητημα (που καιει)!
Αν δεν ειναι κατι ετοιμο (σε πατρον - σχεδιο) οπως τα μαγαζια που αναφερθησαν πιο πανω και κανουν ΜΟΝΟ αυτη τη δουλεια, εχουν μετρησει και φτιαξει δλδ τα πατρον για 10-20-30+ μοντελα και πουλανε, τοτε πας σε πολυ υψηλοτερα επιπεδα τιμης γιατι καποιος θα πρεπει να κατσει να φτιαξει μονο για σενα ΕΝΑ και μονο σχεδιο.
Φαντασου σαν αυτους που πουλανε τα πολυεστερικα (κινεζικα, αμερικανικα δεν εχει σημασια) για τα ss και καποιον που θα πας εσυ να του πεις να σου φτιαξει ΕΝΑ για το δικο σου που δεν υπαρχει στην αγορα.

Εγω δεν το κανω. Δεν συμφερει κανεναν απ τους δυο μας να το κανω. Μου το εχουν ξαναζητησει και το εχω ξαναεξηγησει.

ΑΝ και το επισημαινω, ΑΝ το φτιαξει καποιος εγω μπορω να σου κανω την εκτυπωση οχι ομως και να το ντυσω. Θελει "Τεχνη" και εμπειρια κατι τετοιο. Δεν ειναι μια τζαμαρια που γινεται σχετικα ευκολα η τοποθετηση.

Ποιος θα μπορουσε τωρα να στο σχεδιασει... και να μη στον "πιασει"...
καποιος φιλος σου γραφιστας που θα εχει ορεξη και χρονο πχ.
Που θα καθησετε μαζι, θα του πεις τι θελεις, θα μετρησετε, θα σας ερθει μια επιπλεον ιδεα σε σχεδιο... και ξανα παλι... και μπλα μπλα μπλα...
ο,τι υποτιθεται θα ζητουσες και θα επρεπε να κανεις (για να βγει το αποτελεσμα που θες) με εναν επαγγελματια. Ο οποιος ομως θα σου χρεωσει τις ωρες και τις γνωσεις του.

Ελπιζω να με καταλαβαινεις.

Δεν ειναι ενα αυτοκόλλητο με καποιο σχεδιακι που ειδες και σ αρεσε ή που σκεφτηκες και θα κατσω 1-2 ωρες (το πολυ) να το φτιαξουμε το οποιο θα κοστισει ελαχιστα (αν και εκει υπαρχει μια ελαχιστη χρεωση).

Για οτι αλλο σκεφτεις και θες πες μου...
Ψαξου βεβαια και στην αγορα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να βρεις.

Θα δω κι εγω στο ιντερνετ μπας και υπαρχει κανενα πατρον ετοιμο...

Μπορεις οποτε θελεις να με παρεις και τηλ να μιλησουμε πιο αμεσα... 210 7708592

Ελπιζω να σε κατατοπισα

:wave2:


Το μονο που μπορω να πω ειναι........ευχαριστω1!!:smokin: :smokin:

kakricas
06/01/2012, 10:02
Mias kai einai related tou thematos....kapios pou apodedeigmena kanei topothetisi kai vernikoma autokoliton iparxei??
euxaristo