PDA

View Full Version : Helios. Οι τελευταίες φωτό, ή απλά Photoshop ???



Μήτσος1
06/09/2005, 22:34
Πήρα ένα email με μερικές φωτογραφίες. Πιθανόν να είναι αυθεντικές (δύσκολο), πιθανόν να είναι και ψεύτικες.

Τις ποστάρω με κάθε επιφύλαξη...


23261

Μήτσος1
06/09/2005, 22:35



23262

Μήτσος1
06/09/2005, 22:36



23263

AFTER
06/09/2005, 22:36
Καρα μονταζ αποδεδειγμενο

:a06: (οχι για σενα)

Μήτσος1
06/09/2005, 22:37



23264

Μήτσος1
06/09/2005, 22:37



23265

tifoefs
06/09/2005, 23:29
De mou faivovtai gia pseutikes ..............

:eyepop:

AFTER
06/09/2005, 23:34
Ειναι παιδια!

Εχω δει και ενα αρθρο που δειχνει απο που εχουν παρει τις φωτογραφιες για τα μονταζ...

tifoefs
06/09/2005, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ειναι παιδια!

Εχω δει και ενα αρθρο που δειχνει απο που εχουν παρει τις φωτογραφιες για τα μονταζ...

Τι αρθρο ;; Εμενα με φαινονται αληθινες !!

:confused:

AFTER
06/09/2005, 23:46
Βγηκε τοσο γρηγορα στην φορα πως κανανε το μονταζ,που δεν περασε ουτε μια μερα απο την δημoσιευση των φωτογραφιων στο νετ

sunderlanos
06/09/2005, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βγηκε τοσο γρηγορα στην φορα πως κανανε το μονταζ,που δεν περασε ουτε μια μερα απο την δημoσιευση των φωτογραφιων στο νετ

Egine ntoros me liga logia? Giati emeis oi xenitemenoi den...

Μήτσος1
06/09/2005, 23:54
Πάντως εγώ να πώ οτι στη 4η φωτογραφία φαίνεται η Μύκονος από κάτω, όπως επίσης και το σήμα τηε Ελληνικής αεροπορίας στο φτερό του F16.

Επίσης και οι αντανακλάσεις του γυαλιού φαίνονται μάλλον σωστά στη 2.

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι οτι στη 4η φωτό το αεροπλάνο που βγάζει τις φωτό φαίνεται να έχει άσπρους-γκρί πυραύλους στην άκρη του φτερού του, ενω στην 1 φαίνεται να έχει μαύρους (μάλλον sidewinter)

Εκτόσ και αν κάνω λάθος βέβαια...

George-3-
07/09/2005, 00:10
Παντος ο μοντερ αν και λιγο μακαβριος επιανε το ματι του. Δεν αφησε γραφιστικο-στοιχεια που να φαινεται οτι ειναι μονταζ. Σωστες αντανακλασεις σωστος συνδυασμος φωτο (παντου απο την ιδια κατευθηνση ο ηλιος) και και και.....αν ξαναπετηχει καποιος το αρθρο ας το ποσταρει please

pavlaras1
07/09/2005, 04:21
Να σας πω και την δικια μου γνωμη οτι δεν ειμαι απολυτως αλλα πιστευω οτι κατα 80% ειναι ψευτικες γιατι ουσιαστικα εχει παρει 2 πραγματικες φωτογραφιες του Ηλιος και της εχει προσθεσει σε τεσσερις φωτογραφιες με την ακριβως ιδια γωνια του αεροπλανου απλα χρησιμοποιησε μεγεθυνση και σμυκρηνση.

;)

:wave2:

hornet
07/09/2005, 05:48
ειναι ψευτικες γιατι τα μαχητικα ειναι διαφορετικα οπως παρατηρησει και ο μητσος...παρατηρηστε στην πρωτη φωτο οτι το f16 εχει aim9 sidewinder στα ακροπτερυγια ενω σε παρακατω φωτο εχει sidewinder στον πρωτο hardpoint κατω δηλαδη απο το φτερο
επισης μου μοιαζει και διαφορετικο το s/n του αεροσκαφους αλλα γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος θα πρεπει να ειναι πιο καλη η φωτο

ixnilatis
07/09/2005, 08:15
Κι εγώ για Photoshop τις μετράω, αλλά δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία....


Κάπως έτσι δεν έγινε? :sad:

latris mixanis
07/09/2005, 08:17
Εκτος αυτού δεν είπαν ότι δεν υπήρχαν κάμερες στα μαχητικά??
Πως έβγαλαν τις φώτο? Συν ότι το ένα ήταν πίσω και το άλλο στο πλάι ενώ εδώ τα δείχνει να είναι μαζι!΄!!

ixnilatis
07/09/2005, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Εκτος αυτού δεν είπαν ότι δεν υπήρχαν κάμερες στα μαχητικά??
Πως έβγαλαν τις φώτο? Συν ότι το ένα ήταν πίσω και το άλλο στο πλάι ενώ εδώ τα δείχνει να είναι μαζι!΄!!



Κάμερες είναι οι φωτογραφικές μηχανές!
Βίντεοκάμερες είναι άλλο πράγμα!
Αλλά όπως είπα και πριν δεν είναι εκεί το θέμα.
Είναι φανερό ότι είναι photoshop η ιστορία μεν, αλλά από την άλλη απεικονίζει την πραγματικότητα.

pepenaxos1
07/09/2005, 08:47
Ρε παιδια ισως φανω βλακας αλλα, αν εχει καμερα το αεροσκαφος τοτε θα ειναι τοποθετημενη καπως καπου που να τραβαει με εντολη απο τον πιλοτο και οχι ο πιλοτος να εχει φωτογραφικη στα χερια του και να το παιζει τουριστας, και επειτα ειναι δυνατον να βγαινουν οι φωτο ετσι ευκολα απο τα συρταρια των αναλογων γραφειων?? δεν ξερω ετσι λεω τωρα, ασχετος ειμαι με ολα αυτα παρολο που ξερω απο αεροσκαφη...

pepenaxos1
07/09/2005, 09:09
Και αλλη μια παρατηρηση...:

Ειχε συννεφα εκεινη την μερα? Γιατι οταν περασε απο την Ναξο και προς την Αθηνα δεν ειχε ουτε ενα...

THEOD
07/09/2005, 09:14
Καραμπινάτες Photoshopιές είναι...
Αν ψάξω θα σας βρώ και τις οριντζιναλ.
Μην ασχολείστε άλλο....

ruyjin
07/09/2005, 09:18
αν παρουμε ως δεδομενο οτι οι φωτο εχουν τραβιχτει απο το ενα F16 τοτε το αλλο F16 φαινεται στις φωτο

παρατηρειστε κατω απο το κοκπιτ του πιλοτου τα αυτοκολητα
στη μια το αυτοκολητο-βελος κοιταζει δεξια και στην αλλη αριστερα

Tropeas
07/09/2005, 09:32
Επίσης το F16 έχει φωτογραφική μηχανή στο ρίνχος , μιας και αυτά που απογειωθήκαν δεν ήταν εκπαιδευτηκά διθέσια αποκλείονται οι φωτό μεσα απο την καλύπτρα...

GTZ750
07/09/2005, 12:12
απο οτι ξερω οταν δυο μαχητικα συνοδευουν ενα αλλο αεροσκαφος δεν πανε μαζι αλλα το ενα απο την και το αλλο απο την αλλη!!!

εκτος αυτου ειναι και οι διαφορες που βρηκατε!!!!

αλλα πολλοι πιλοτοι εχουν μαζι τους φωτογραφικη μηχανη και βιντεοκαμερα!!!!

εχω αρκετα βιντεακια απο τον andrian!!

αλλα σιγουρα μιλαμε για ψευτικες φωτογραφιες!!!:mad: :mad: :wave2:

mrmojo
07/09/2005, 13:26
Ψεύτικες είναι παιδιά...

Παρατηρήστε την πρώτη και την τέταρτη όπου φαίνεται ένα F-16 από την "ίδια" πλευρά. Μόνο που στην πρώτη, ενώ βλέπουμε την αριστερή πλευρά του αεροπλάνου, στην ουσία είναι η δεξιά του mirrored...

1. Φαίνεται το φως πορείας που είναι πράσινο (που σημαίνει ότι είναι η δεξιά πλευρά)
2. Προσέξτε που κοιτάνε τα άσπρα βέλη κάτω από τον πιλότο και στις δυο φωτό...

Πάντως πολύ καλή δουλειά έκανε όποιος τις έκανε, γιατί από φωτισμό κλπ είναι πολύ καλές...

powerphot
07/09/2005, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μήτσος1


Το Phoroshop CS έχει μια παράμετρο ("File Browser") που σου δίνει για κάθε φωτο που έχει τραβηχτεί με ψηφιακή camera όλες τις πληροφορίες της λήψης. (ώρα, μάρκα cameras, διάφραγμα, ταχύτητα κλπ κλπ).
Αυτές οι πληροφορίες ακολουθούν πάντα το αρχείο και δεν χάνονται ποτέ.
Τα χαρακτηριστικά της 3ης φωτό στον "File Browser" του Photoshop λένε διάφορες "περίεργες" πληροφορίες οι οποίες παρέμειναν στο αρχείο, και λένε μόνο την ώρα της λήψης η οποία είναι άσχετη μάλλον με το συμβάν.

Στις άλλες φωτο δεν έχει μείνει τίποτα. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν στα αρχεία αυτά έχουμε επέμβει πολλές φορές με "copy-paste", "save as a copy" και κατα την διάρκεια της επεξεργασίας,έχουμε δημιουργήσει ένα κάρο αρχεία απο το πρωτότυπο καταλήγοντας στο τελικό αρχείο το οποίο είναι "κενό" από τις παραπάνω πληροφορίες.
Έτσι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βγάλουμε το συμπέρασμα χωρίς να χαλάσουμε τα ματάκια μας, ότι αυτές οι φωτό ΔΕΝ είναι οι πρωτότυπες.
Παρόλα αυτά ένα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στον "καλλιτέχνη", αν και με τέτοια προσόντα θα έπρεπε να ασχολείται με πιο "σωστά" θέματα.


...το δεύτερο.....μάθημα θα κοστίσει πιο ακριβά....:smokin: :lol: :lol: :lol:


23315

gtsiros
07/09/2005, 15:38
Υπάρχει και το EXIF... (δεν αναφέρομαι στις στις συγκεκριμένες φωτογραφίες, δεν το κοίταξα)

powerphot
07/09/2005, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Υπάρχει και το EXIF... (δεν αναφέρομαι στις στις συγκεκριμένες φωτογραφίες, δεν το κοίταξα)

Ναι, Χάρις στην υποστήριξη του Exif, οι ρυθμίσεις της μηχανής σώζονται με το αρχείο εικόνας.
Έτσι οι συμβατοί με αυτό εκτυπωτές μπορούν να επεξεργαστούν τις πληροφορίες για να βελτιστοποιήσουν τα αποτελέσματα της εκτύπωσης.

L.omerta
07/09/2005, 15:55
Πάντως εμένα μου φαίνετε ότι πετάνε και λίγο χαμηλά από ότι κανονικά:sad: