PDA

View Full Version : Υπερυθρη Θερμανση



Σελίδες : [1] 2

kerasaki
26/12/2011, 05:54
Ψαχνοντας για σωματα για το σπιτι μου ειδα στο ιντερνετ ενα νεο ειδος σωματος(για μενα τουλαχιστον) τα λεγομενα 'πανελ υπερυθρης θερμανσης', τα οποια απ'οτι καταλαβα λειτουργουν με ρευμα και παραγουν υπερυθρη ακτινοβολια η οποια ζεσταινει πρωτα τα υλικα που εχει τριγυρο της και μετα ζεσταινεται και ο αερας.

Βεβαια οπως γινεται με καθε τι, διαβαζοντας σε διαφορα 'σχετικα' φορουμ ειδα οτι υπαρχουν αυτοι που τα υποστηριζουν αλλα και αυτοι που τα καταδικαζουν

Υπερ με βαση αυτα που διαβασα

*υπερυθρη ακτινοβολία φέρνει μια αισθηση ευφοριας στον οργανισμο, δεν μεταδιδεται μεσω του αερα, δημιουργει πιο υγιεινο και αποστειρωμενο περιβαλλον

*οικονομια σε σχεση με τους κλασικους τροπους θερμανσης π.χ πετρελαιο, φυσικο αεριο κτλ.

*υψηλη αισθητικη, εκτυπωνεις οτι θελεις πανω στα πανελ

*αθορυβη λειτουργια

Κατα με βαση αυτα που διαβασα

*στοχευμενη διασπορα θερμοτητας(δικοι μου οι οροι:lol: ) εφοσον δε δημιουργειται ρευμα αερα μεσα στο σπιτι, με λιγα λογια ζεσταινεται οτι βλεπει το πανελ

*καποιοι υποστηριζουν οτι ενδεχομενος να υπαρχουν παρενεργειες απο την ακτινοβολια

*εκπεμπουν τη θερμοτητα με 45 μοιρες ανοιγμα προς τα αριστερα και τα δεξια από τα ακρα της προσοψης τους, με ωφελιμη ακτινα θερμανσης τα 3 μετρα

Εχει ασχοληθει κανενας απ δω μεσα με τα εν λογο συστηματα να μας διαφωτισει?

και 2 Links με εταιρειες που αντιπροσωπευουν τα πανελ για να παρετε μια ιδεα

http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Heating/HeatingPanels/Infrared.aspx?gclid=CL68sPP4nq0CFYQLfAodnWyeoQ

http://www.redwell.gr/austrian_house.asp

DrBig
26/12/2011, 08:06
Δεν εχω ασχοληθει, πρωτη φορα τα βλεπω, αλλα θα κραταγα μικρο καλαθι σε σχεση με τους ισχυρισμους.
Ο πιο οικονομικος τροπος να θερμανεις ενα σπιτι ειναι με επιδαπεδια στοιχεια με αεριο (οχι φυσικο γιατι πωλειται σε τιμες καρτελ οσον αφορα την θερμιδικη του αξια με το πετρελαιο). Γενικα οσο πιο μεγαλο σε επιφανεια ειναι ειναι ενα θερμαντικο στοιχειο και οσο μικροτερη η θερμοκρασια του, τοσο πιο οικονομικα ζεσταινει.

Η στοχευμενη θερμανση εχει ενα ποιντ, αλλα προσωπικα δεν νομιζω να ειναι ευχαριστο συναισθημα να ζεσταινεσαι στην πολυθρονα σου και να παγωνεις στο δρομο για την κουζινα, η στην διπλανη πολυθρονα.

Το σπιτι που θελεις να τα τοποθετησεις ειναι διαμερισμα η μονοκατοικια? Υπαρχει γη τριγυρω?

kerasaki
26/12/2011, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν εχω ασχοληθει, πρωτη φορα τα βλεπω, αλλα θα κραταγα μικρο καλαθι σε σχεση με τους ισχυρισμους.
Ο πιο οικονομικος τροπος να θερμανεις ενα σπιτι ειναι με επιδαπεδια στοιχεια με αεριο (οχι φυσικο γιατι πωλειται σε τιμες καρτελ οσον αφορα την θερμιδικη του αξια με το πετρελαιο). Γενικα οσο πιο μεγαλο σε επιφανεια ειναι ειναι ενα θερμαντικο στοιχειο και οσο μικροτερη η θερμοκρασια του, τοσο πιο οικονομικα ζεσταινει.

Η στοχευμενη θερμανση εχει ενα ποιντ, αλλα προσωπικα δεν νομιζω να ειναι ευχαριστο συναισθημα να ζεσταινεσαι στην πολυθρονα σου και να παγωνεις στο δρομο για την κουζινα, η στην διπλανη πολυθρονα.

Το σπιτι που θελεις να τα τοποθετησεις ειναι διαμερισμα η μονοκατοικια? Υπαρχει γη τριγυρω?

το σπιτι ειναι μια σοφιτα, μεσω υψος 2.2μ περιπου 25 τετραγωνικων χωρις να υπολογισω το μπανιο, εχω περασει σωληνωσεις για κλασικα σωματα και εχω στρωσει και laminate πατωμα, οποτε ειναι λιγο απιθανο να εγκαταλειψω το αρχικο σχεδιο αλλα πιστευω οτι θα ειχε ενδιαφερον για αυτους που θα χτισουν στο μελλον εφοσον ισχυουν ολα τα υπερ.
Αν υπηρχε καποιος που το εχει εγκαταστησει θα μας βοηθουσε

Πανοπτικός
26/12/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
και παραγουν υπερυθρη ακτινοβολια η οποια ζεσταινει πρωτα τα υλικα που εχει τριγυρο της και μετα ζεσταινεται και ο αερας.



Εχω δει τους "πινακες" που λες, δεν ζεσταινεται ο αερας ποτε, ζεσταινονται μονο τα αντικειμενα.

Σε γενικες γραμμες, δεν ειναι για extreme καταστασεις παντως.

Cpt. Haddock
26/12/2011, 12:08
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao:

kerasaki
26/12/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Εχω δει τους "πινακες" που λες, δεν ζεσταινεται ο αερας ποτε, ζεσταινονται μονο τα αντικειμενα.

Σε γενικες γραμμες, δεν ειναι για extreme καταστασεις παντως.

Η προσφορα που πηρα απο ενα μαγαζι ηταν γυρω στα 330 ευρω για 2 (κλασικα) σωματα καθως και μια πετσετοκρεμαστρα για το μπανιο, δεν νομιζω να μου εβγαινε πιο οικονομικα η υπερυθρη αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι κατα ποσο πιο οικονομικο μπορει να βγει στη χρηση

Πανοπτικός
26/12/2011, 13:03
Αν μιλαμε για αθηνα ειναι καλη φαση, αν εισαι νευροκοπι δεν παιζει απλα... :bigcry:


(αυτο εννοω)

Lioulios
26/12/2011, 16:40
Αν λες για τα redwell τοτε θα σε συμβουλευα να τα βαλεις.Αν προκειτε για κατι αλλο.δεν εχω αποψη.
Τα ρεντγουελ ημουν ετοιμος να τα βαλω αλλα επειδη ειχα την εγκατασταση ετοιμη εβαλα πετρελαιο.

Αν ξαναλεω προκειτε για την εταιρια ρεντγουελ (που κανει θραυση στηΓερμανια)
επικοινωνησε με το χρηστη του φορουμ ktm.prestige μα σου πει παραπανω.
Η μανα του εβαλε στο.απο.κατω διαμερισμα και ανεβηκε η θερμοκρασια.του σπιτιου του 1βαθμο.

johnpan
26/12/2011, 17:50
ο ήλιος ζεσταίνει τη γη μεσω υπέρυθρης ακτινοβολίας. Οσα λενε για κινδυνους στην υγεια ειναι εντελως αβασιμα. Με θέματα απόδοσης δεν έχω ασχοληθεί αλλά είναι γεγονός ότι σε ενδιαφέρει να ζεσταίνονται οι δομικές μάζες και όχι ο αέρας.

s.pyros
04/01/2013, 13:28
Καλησπερα,
εγω αγόρασα πάνελ υπέρυθρης απο εδω
http://www.cocoon.gr
και είμαι πολυ ικανοποιημένος, πήρα για δωμάτιό που είναι 13 τετραγωνικά ενα 400w...
Τις κρύες μέρες υπήρχε ζέστη στο δωμάτιo, δεν ξερω ομως ακόμα πόσο θα μου έρθει η ΔΕΗ!!

DUKASII
04/01/2013, 13:44
balte afova kapoio kalo apo sovari eteria .exo agorasei 100 temaxia gia ta magazia mas kai kanoyn katapliktiki doyleia kai de kaine k tipota.

DUKASII
04/01/2013, 13:45
Αν μιλαμε για αθηνα ειναι καλη φαση, αν εισαι νευροκοπι δεν παιζει απλα... :bigcry:


(αυτο εννοω)
florina -alexandria kastoria kai genika se oli ti vorio ellada exoyme topothetisei kai kanoyn katapliktiki doyleia.

sniper
04/01/2013, 13:46
balte afova kapoio kalo apo sovari eteria .exo agorasei 100 temaxia gia ta magazia mas kai kanoyn katapliktiki doyleia kai de kaine k tipota. Eπιασες δουλειά σε φαστφουντάδικο ρε;

DUKASII
04/01/2013, 13:46
nai nai nai

sniper
04/01/2013, 13:47
oxi gamao periergoys kai kryonoyn... Α, έγινες πιγκουΐνος.

DUKASII
04/01/2013, 13:49
Α, έγινες πιγκουΐνος.
oi pigoyinoi einai monogamikoi..

OldMan
04/01/2013, 18:01
balte afova kapoio kalo apo sovari eteria .exo agorasei 100 temaxia gia ta magazia mas kai kanoyn katapliktiki doyleia kai de kaine k tipota.
Μπμπίκο, όταν θα σου έρθουν οι μισοί "τυφλωμένοι" (από ξηροφθαλμία μέχρι προχωρημένη κερατίτιδα) να δω πόσο γατόνι είσαι στις ασφαλιστικές αποζημιώσεις..

Sapadak
04/01/2013, 19:58
Θα υπογράφουν ντιςκλεϊμερ

gefr
04/01/2013, 20:01
florina -alexandria kastoria kai genika se oli ti vorio ellada exoyme topothetisei kai kanoyn katapliktiki doyleia.

Γιά πές τι χρήση κάνετε; καταστήματα; γραφεία;

Συγγνώμη αλλά η υπέρυθρη ακτινοβολία δεν σημαίνει οτι ενώ ζεσταίνεσαι απο τη μεριά που βλέπει το σώμα, κρυώνεις από την πλευρά που δεν το βλέπει;

THEOD
04/01/2013, 20:43
μέχρι προχωρημένη κερατίτιδα...

Δηλαδή όσοι ζεσταίνονται με υπέρυθρες τους κερατώνει η γυναίκα τους ??? :lol::lol::lol:

MG-KTiNoS
04/01/2013, 20:56
Αν μιλαμε για αθηνα ειναι καλη φαση, αν εισαι νευροκοπι δεν παιζει απλα... :bigcry:


(αυτο εννοω)

Η αλήθεια είναι ότι κάνει ψωλόκρυο εκεί πάνω !
:a7:

AUFGEBRACHT
04/01/2013, 21:00
Γιά πές τι χρήση κάνετε; καταστήματα; γραφεία;

Solarium :D

stavrouliasp
04/01/2013, 21:29
Η πιο οικονομική πάντως είναι το κλιματιστικό (και οι αντλίες θερμότητας) που έχουν συντελεστή απόδοσης 3-4. Τα σώματα υπέρυθρης θέρμανσης έχουν το πολύ 1. Άρα δυσκολεύομαι να φανταστώ πως είναι πιο οικονομικά.

stavrouliasp
04/01/2013, 21:33
Επίσης λένε για 45 μοίρες γωνία εκπομπής αλλά εγώ δε διαπίστωσα περισσότερο από 20-25. Συνεπώς πρέπει να βάλεις δύο - τρία για να καλύψεις ένα χώρο.

Επίσης ζεσταίνουν όπως τα μανιτάρια σε μια καφετέρεια (και αυτά υπέρυθρη θέρμανση είναι). Από μπροστά ζεσταίνεσαι και πίσω κρυώνεις. Και για να πετύχεις θερμική άνεση το μπροστά με το πίσω μέρος του σώματος σου δε πρέπει να έχει διαφορά θερμοκρασίας μεγαλύτερη των 2οC.

Τέλος πίσω από καναπέδες, κάτω από τραπέζια κτλ που δεν "βλέπουν", δεν ζεσταίνουν.

Άσε που είναι και πολύ ακριβά στην απόκτηση...

stefanos
04/01/2013, 22:29
Η πιο οικονομική πάντως είναι το κλιματιστικό (και οι αντλίες θερμότητας) που έχουν συντελεστή απόδοσης 3-4. Τα σώματα υπέρυθρης θέρμανσης έχουν το πολύ 1. Άρα δυσκολεύομαι να φανταστώ πως είναι πιο οικονομικά.

+1.

Sapadak
04/01/2013, 22:43
Ρε παιδες το παλικάρι μιλαει για 25 τετραγωνικα και 2.2ΜΟ υψους
Τι αντλιες θερμοτητας του λετε :lol:
Το κόστος εγκαταστασης/τοποθετησης ΠΟΤΕ θα το αποσβέσει?

Η γνωμη μου μονωσε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και τα ρεστα βαλτα πετρελαιο.

Το πετρ. ξεκινησε με 1.38-1.41 και τωρα παιζει στα 1.21-1.24
Η τιμη του τωρα με την επιστροφη φορου ειναι χαμηλοτερη απο τη τιμη του Απριλιου 2012.

kerasaki
05/01/2013, 16:05
Ρε παιδες το παλικάρι μιλαει για 25 τετραγωνικα και 2.2ΜΟ υψους
Τι αντλιες θερμοτητας του λετε :lol:
Το κόστος εγκαταστασης/τοποθετησης ΠΟΤΕ θα το αποσβέσει?

Η γνωμη μου μονωσε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και τα ρεστα βαλτα πετρελαιο.

Το πετρ. ξεκινησε με 1.38-1.41 και τωρα παιζει στα 1.21-1.24
Η τιμη του τωρα με την επιστροφη φορου ειναι χαμηλοτερη απο τη τιμη του Απριλιου 2012.

Για την ιστορια να αναφερω οτι τελικα (μιας και παει σχεδον 1 χρονος απο τοτε που ξεκινησε η κουβεντα)εμεινα στον αρχικο σχεδιασμο, δηλ σωματα που ζεσταινονται με φυσικο αεριο και υπαρχει και κλασικο αρκουδισιον. Οσον αφορα τα πανελ δεν πολυπειστηκα και αφου δεν τα εχω δει και καπου στην πραξη ειπα να μη ρισκαρω

trelf
09/01/2013, 18:05
Η πιο οικονομική πάντως είναι το κλιματιστικό (και οι αντλίες θερμότητας) που έχουν συντελεστή απόδοσης 3-4. Τα σώματα υπέρυθρης θέρμανσης έχουν το πολύ 1. Άρα δυσκολεύομαι να φανταστώ πως είναι πιο οικονομικά.

Πολυ σωστα! ειναι η οικονομικοτερη θερμανση....ενδοδαπεδια + αντλια θερμοτητας ,cop 3-4....

υπερυθρες μπουρδες....αν δεν ζεσταθει ο αερας στο χωρο ποτε θα αισθανθεις θερμικη ανεση; θα αχνιζει η ανασα σου; θα ζεσταινεσαι μπροστα και θα κρυωνει η πλατη σου; αν κατσεις 2 μετρα πιο κει θα κρυωνεις;;;; και τι,πρεπει να γεμισεις με αυτα ολους τους τοιχους και τα ταβανια για να αισθανεσαι θερμοτητα οπου και να εισαι;

99% αποδοση εχουν το μεγιστο,και το φορτιο που εχουν να καλυψουν για να θερμανουν εναν χωρο οπως με εναν ηλεκτρικο λεβητα π.χ. η ενα ηλεκτρικο σωμα ειναι το ιδιο!.... ιδια αποδοση συστηματος,ιδιο καυσιμο = ιδιο κοστος

παμε αλλη μια...

υπερυθρες μπουρδες!

kambog
05/09/2013, 01:58
Ποιος έχει πει ότι με την υπέρυθρη δεν ζεσταίνετε ο αέρας ?
Ζεσταίνετε αλλά δευτερεύον δηλ.πρώτα θα ζεσταθούν τα δομικά υλικά και με την σειρά τους εκείνα θα ζεστάνουν τον αέρα.
Έχει ένα άρθρο ΕΔΩ (http://www.infraredpower.gr/information.asp?id1=13) που αναλύει την τεχνολογία της υπέρυθρης.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
05/09/2013, 09:40
Η πιο οικονομική πάντως είναι το κλιματιστικό (και οι αντλίες θερμότητας) που έχουν συντελεστή απόδοσης 3-4. Τα σώματα υπέρυθρης θέρμανσης έχουν το πολύ 1. Άρα δυσκολεύομαι να φανταστώ πως είναι πιο οικονομικά.

για οσους δεν το ξερεται ειμαιεγκαταστατης θερμουδραυλικος.
εχω τα τελευταια χρωνια ακουση πολες παπαριες για την θερμανση υπεριθρες ενδοδαπεδιες κλπ.

εγω εαν εκανα σπιτη τωρα θα εκανα το εξεις που ειναι και το οικονομικοτερο στην χρηση οχι στην εγκατασταση.
στην εγκτασταση ειναι λιγο πιο ακριβο κατα 20 % αλλα μελοντικα εχεια αποσβεση .
λοιπων
κανεις δυκτιο οπως στο μονοσωλινιο της θερμανσης αλλα δινεις ενα σωμα και πισω στον συλεκτη οχι 2 και 3 σωματα στην ιδια γραμη.
βαζεις χαλκοσολινα με μονοση πολυουρεθανης για να μην εχεις απολιες στο πατωμα .
αντι για σωματα βαζεις φαν κοιλ τα οποια οτι νερο τους δοσεις θα βγαλουν αναλογα και ζεστη η κρυο. δηλαδη εαν τους δοσεις ζεστο νρο θα βγαλουν ζεστη εαν τους δοσεις κρυο νερο θα βγαλουν ψυξη. επανω τους εχουν θερμοστατη και ενα μοτερακι 20 εως 40 watt το μεγαλιτερο.
για την τροφοδοσια τους υπαρχουν δυο λυσεις . για θερμανση λεβητας αεριου η πετρελαιου . και εναλακτης θερμοτητας για την ψυξη . η εναλατης θερμοτητας για ψυξη και θερμανση (εγω αυτο προτημο)
με τον εναλακτη θερμοτητας για ψυξη και θερμανση που πρωτημω σαν καλυτερη λυση εχειννα κανεις μονο μετην δεη αλλα ειναι παρα πολυ οικονομικο το συστημα στην καταναλοση ενεργιας απλα οι διαφοροι για να πουλισουν και να οικονομισουν στην υγεια των κοροιδων εχουν εφευρη ενα σωρο συστηματα που τα μοσχοπουλανε και μετα βαρας το κεφαλη σου.
για καποιον που εχει ετοιμο σπιτη και δεν το φτιαχνει τωρα ( οπως εγω ) το να βαλω καλοριφερ πριν 25 χρωνια που το ειχα αγορασει το κοστον ηταν αστειο γιατι και τα υλικα θα τα επερνα σε παααααρα πολυ χαμιλες τιμες αλλα και δεν ειχα κοστος εργασιας για την κατασκευη του.
αντι για αυτο εβαλα σε καθε δοματιο ενα μικρο σπλιτ. δηλαδη ενα 9ρι στην καθε κρεβατοκαμαρα και ενα 18 στο σαλονι-κουζινα. τα αναβουμε οταν πιασεουν τα πρωτα κρυα και τα βαζουμε στους 22 βαθμους και τα αφυνουμε μερα νυχτα μεχρη την ανοιξη. που αρχιζει να μαλακονει ο καιρος οπως και οταν πιανουν οι ζεστες τον ιουλιο τα βαζουμε στους 25 μεχρη τον σεπτεμβριο που τελιονουν οι ζεστες.
αυτο το κανουμε εδω και 25 χρωνια αποτελεσμα να εχουμε καταναλοση κατα 2/3 μικροτερη απο αλλους στην πολυκατικοια μας αλλα και στης γυτονικες πολυκατικιες που εχουν ατομικη η κεντρικη θερμανση . υπ οψιν σας οτι μενω νεα φιλαδελφεια στης εργατικες κατικιες και ολα τα διαμερισματα ειναι ιδια .
βεβαια αυτο που γραφο ειναι εναντιων μου γιατι δεν θα εχω δουλια να βαζω καλοριφερ αλλα αυτη ειναι η αληθεια .
παντος οποιος θελισει καποια στιγμη να βαλει σε καινουρα σπιτη να βαλει το συστημα με εναλακτες θερμοτητας και φανκοιλ θα με θυμηθη

AristidisZ
05/09/2013, 09:43
αντλία θερμότητας εννοείς (κεντρική)
και τα σπλιτ αντλίες θερμότητας είναι ;)
για καινούρια σπίτια +1 για εγκατάσταση με fan coils, για παλιά τα split όπως το πες είναι η φτηνότερη λύση

Sapadak
05/09/2013, 09:52
Καλή φάση ο πλακωειδής εναλλάκτης, αλλα η εγκατάσταση ειναι αρκετά περίπλοκη, δε τη γνωρίζουν οι περισσοτεροι υδραυλικοί (οποτε και δυσκολευονται να τη πουλησουν στο πελάτη) και αρκετά αυξημένο το κόστος της εγκατάστασης με ολους τους αυτοματισμούς/υλικά/κτλ που απαιτούνται.

Θα προτιμούσα να ρίξω ενα σκασμό λεφτά σε μονώσεις, να περπατήσω με μονοσωλήνιο και κλασικά πάνελς (όλα 50αριά ή 60αριά σε ύψος), και να χρησιμοποιήσω 50-100 μέτρα παραπάνω τουμπόραμα απλώνοντας το στο σπίτι ώστε να έχω τη θέρμαση απο χαμηλά, και να κρατήσω το κόστος της εγκατάστασης χαμηλό.

Βελτιστο ειναι θερμανση δαπέδου και λέβητα χαμηλών θερμοκρασιών, αλλα ανεβάζουμε το κόστος εγκαταστασης.


Πάντως το ΜΟΝΟ σίγουρο και must ειναι η ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΟΝΩΣΗ του σπιτιου

AristidisZ
05/09/2013, 09:55
μα γιατί να πας σε λέβητα υψηλών για να καταλήξεις σε fcu όταν μπορείς να πάρεις αυτό που θες απευθείας από αντλία ;

+όσα για τη μόνωση ;)

Sapadak
05/09/2013, 09:58
μα γιατί να πας σε λέβητα υψηλών για να καταλήξεις σε fcu όταν μπορείς να πάρεις αυτό που θες απευθείας από αντλία ;

+όσα για τη μόνωση ;)

Αναφέρω κλασσικά χαμηλά πάνελς.

Συν του ότι ενας μαντεμένιος λέβητας εχει 4-5 φορές χαμηλότερο κόστος αγοράς.
(Μιλάω με δεδομένο οτι υπαρχουν τα στανταρ χρήματα, και προτιμώ να ΜΗ τα ριξω σε ΑΘ, αλλα σε μόνωση)

Αν τα χρήματα για την εγκατάσταση δε ειναι πρόβλημα η ΑΘ ειναι προφανώς προτιμητέα λύση, σε συνδιασμό με θερμαση/δροσιμό δαπέδου (και ενα φανκοϊλ για τα συμπηκνώματα)

AristidisZ
05/09/2013, 10:03
υπό αυτό το πρίσμα, και σε επίπεδο "παρέμβασης" και όχι νέας κατασκευής συμφωνώ όπως το λες

για νότιες περιοχές βέβαια προσωπικά θεωρώ τη δαπεδοθέρμανση υπερβολή, είμαι οπαδός του κλασσικού fan coil :wave2:

Sapadak
05/09/2013, 10:04
υπό αυτό το πρίσμα, και σε επίπεδο "παρέμβασης" και όχι νέας κατασκευής συμφωνώ όπως το λες

για νότιες περιοχές βέβαια προσωπικά θεωρώ τη δαπεδοθέρμανση υπερβολή, είμαι οπαδός του κλασσικού fan coil :wave2:

Ναι οντως αυτο με το Νοτο ουτε το πήρα υπόψη μου :lol: (αναφέρομαι σε περιοχές με μέση ελάχιστη -8)

stefanos
05/09/2013, 10:05
για οσους δεν το ξερεται ειμαιεγκαταστατης θερμουδραυλικος.
εχω τα τελευταια χρωνια ακουση πολες παπαριες για την θερμανση υπεριθρες ενδοδαπεδιες κλπ.
.
.
.
.
βεβαια αυτο που γραφο ειναι εναντιων μου γιατι δεν θα εχω δουλια να βαζω καλοριφερ αλλα αυτη ειναι η αληθεια .
παντος οποιος θελισει καποια στιγμη να βαλει σε καινουρα σπιτη να βαλει το συστημα με εναλακτες θερμοτητας και φανκοιλ θα με θυμηθη


Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.
Να τονίσουμε όμως οτι σε επενδύσεις αρκετών χιλιάδων € σε εξοπλισμό (ακριβώς όπως και σε επενδύσεις σε επιχειρήσεις)
απαιτείται εκτός από τεχνοοικονομική ανάλυση και κάποια σοβαρότητα από τους ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.
Στην προκειμένη περίπτωση τοποθετούσαμε κεντρικές θερμάνσεις με καυστήρα πετρελαίου τόσα χρόνια, επειδή ήταν η φτηνότερη λύση.
Ξαφνικά οι κύριοι που ψηφίζουμε ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ ουσιαστικά την επένδυσή μας, αυξάνοντας κατακόρυφα την τιμή του πετρελαίου.
Το ίδιο μπορεί να γίνει χαλαρά και με το κόστος του ηλεκτρικού, και με τα καυσόξυλα και οποιοδήποτε καύσιμο.
Γι αυτό θεωρώ σωστό, πρίν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε επένδυση να φροντίσουμε να μειώσουμε τις απαιτήσεις του σπιτιού μας σε
ενέργεια.
Στα νεόδμητα :lol::rotflmao: ελαχιστοποιηση των απωλειών ,μονώσεις ,εναλάκτες στους εξαερισμούς σκίαση κλπ στα υπάρχοντα, θερμοπροσόψεις κουφώματα κλπ.
Διπλό το όφελος, και μείωση της κατανάλωσης και μικρότερης ισχύος άρα και κατανάλωσης μηχανήματα για πάντα.

AristidisZ
05/09/2013, 10:09
Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.
Να τονίσουμε όμως οτι σε επενδύσεις αρκετών χιλιάδων € σε εξοπλισμό (ακριβώς όπως και σε επενδύσεις σε επιχειρήσεις)
απαιτείται εκτός από τεχνοοικονομική ανάλυση και κάποια σοβαρότητα από τους ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.
Στην προκειμένη περίπτωση τοποθετούσαμε κεντρικές θερμάνσεις με καυστήρα πετρελαίου τόσα χρόνια, επειδή ήταν η φτηνότερη λύση.
Ξαφνικά οι κύριοι που ψηφίζουμε ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ ουσιαστικά την επένδυσή μας, αυξάνοντας κατακόρυφα την τιμή του πετρελαίου.
Το ίδιο μπορεί να γίνει χαλαρά και με το κόστος του ηλεκτρικού, και με τα καυσόξυλα και οποιοδήποτε καύσιμο.
Γι αυτό θεωρώ σωστό, πρίν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε επένδυση να φροντίσουμε να μειώσουμε τις απαιτήσεις του σπιτιού μας σε
ενέργεια.
Στα νεόδμητα :lol::rotflmao: ελαχιστοποιηση των απωλειών ,μονώσεις ,εναλάκτες στους εξαερισμούς σκίαση κλπ στα υπάρχοντα, θερμοπροσόψεις κουφώματα κλπ.
Διπλό το όφελος, και μείωση της κατανάλωσης και μικρότερης ισχύος άρα και κατανάλωσης μηχανήματα για πάντα.

πάρα πολύ σωστός
κοίτα ο Κανονισμός ΕΝεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ), σπρώχνει αρκετά καλά προς αυτήν την κατεύθυνση, ειδικά με τις διατάξεις για ελεγκτές δόμησης, τιμολόγια κλπ κλπ κλπ
βέβαια και ο ΚΘΚ μια χαρά ήταν (εάν εφαρμοζόταν), θεωρώ τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ υπερβολικές, αλλά το βασικότερο είναι να γίνεται έλεγχος στις νέες οικοδομές για το αν τοποθετήθηκαν μονώσεις κλπ κλπ κλπ

φυσικά οικοδομές δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία :bawl:

trelf
05/09/2013, 10:13
για οσους δεν το ξερεται ειμαιεγκαταστατης θερμουδραυλικος.
εχω τα τελευταια χρωνια ακουση πολες παπαριες για την θερμανση υπεριθρες ενδοδαπεδιες κλπ.

εγω εαν εκανα σπιτη τωρα θα εκανα το εξεις που ειναι και το οικονομικοτερο στην χρηση οχι στην εγκατασταση.
στην εγκτασταση ειναι λιγο πιο ακριβο κατα 20 % αλλα μελοντικα εχεια αποσβεση .
λοιπων
κανεις δυκτιο οπως στο μονοσωλινιο της θερμανσης αλλα δινεις ενα σωμα και πισω στον συλεκτη οχι 2 και 3 σωματα στην ιδια γραμη.
βαζεις χαλκοσολινα με μονοση πολυουρεθανης για να μην εχεις απολιες στο πατωμα .
αντι για σωματα βαζεις φαν κοιλ τα οποια οτι νερο τους δοσεις θα βγαλουν αναλογα και ζεστη η κρυο. δηλαδη εαν τους δοσεις ζεστο νρο θα βγαλουν ζεστη εαν τους δοσεις κρυο νερο θα βγαλουν ψυξη. επανω τους εχουν θερμοστατη και ενα μοτερακι 20 εως 40 watt το μεγαλιτερο.
για την τροφοδοσια τους υπαρχουν δυο λυσεις . για θερμανση λεβητας αεριου η πετρελαιου . και εναλακτης θερμοτητας για την ψυξη . η εναλατης θερμοτητας για ψυξη και θερμανση (εγω αυτο προτημο)
με τον εναλακτη θερμοτητας για ψυξη και θερμανση που πρωτημω σαν καλυτερη λυση εχειννα κανεις μονο μετην δεη αλλα ειναι παρα πολυ οικονομικο το συστημα στην καταναλοση ενεργιας απλα οι διαφοροι για να πουλισουν και να οικονομισουν στην υγεια των κοροιδων εχουν εφευρη ενα σωρο συστηματα που τα μοσχοπουλανε και μετα βαρας το κεφαλη σου.
για καποιον που εχει ετοιμο σπιτη και δεν το φτιαχνει τωρα ( οπως εγω ) το να βαλω καλοριφερ πριν 25 χρωνια που το ειχα αγορασει το κοστον ηταν αστειο γιατι και τα υλικα θα τα επερνα σε παααααρα πολυ χαμιλες τιμες αλλα και δεν ειχα κοστος εργασιας για την κατασκευη του.
αντι για αυτο εβαλα σε καθε δοματιο ενα μικρο σπλιτ. δηλαδη ενα 9ρι στην καθε κρεβατοκαμαρα και ενα 18 στο σαλονι-κουζινα. τα αναβουμε οταν πιασεουν τα πρωτα κρυα και τα βαζουμε στους 22 βαθμους και τα αφυνουμε μερα νυχτα μεχρη την ανοιξη. που αρχιζει να μαλακονει ο καιρος οπως και οταν πιανουν οι ζεστες τον ιουλιο τα βαζουμε στους 25 μεχρη τον σεπτεμβριο που τελιονουν οι ζεστες.
αυτο το κανουμε εδω και 25 χρωνια αποτελεσμα να εχουμε καταναλοση κατα 2/3 μικροτερη απο αλλους στην πολυκατικοια μας αλλα και στης γυτονικες πολυκατικιες που εχουν ατομικη η κεντρικη θερμανση . υπ οψιν σας οτι μενω νεα φιλαδελφεια στης εργατικες κατικιες και ολα τα διαμερισματα ειναι ιδια .
βεβαια αυτο που γραφο ειναι εναντιων μου γιατι δεν θα εχω δουλια να βαζω καλοριφερ αλλα αυτη ειναι η αληθεια .
παντος οποιος θελισει καποια στιγμη να βαλει σε καινουρα σπιτη να βαλει το συστημα με εναλακτες θερμοτητας και φανκοιλ θα με θυμηθη

φίλε μου, μιας και είσαι υδραυλικός χρόνια τώρα και ξέρεις, το σύστημα που αποκαλείς λανθασμένα "εναλλάκτες θερμότητας", είναι η λεγόμενη "αντλία θερμότητας"(παρόμοιος τρόπος λειτουργίας με τα κλιματιστικά) που προανέφερα....η οποία λόγω του μεγάλου βαθμού απόδοσης,όπως θα γνωρίζεις, και του κόστους καυσίμου(ρεύματος) την τωρινή στιγμή, την καθιστά την πιο οικονομική λύση σε κατανάλωση , συγκρίσιμη με ότι άλλο σύστημα υπάρχει!!

τώρα για τα FAN COIL, τα κλασσικά σώματα και την ενδοδαπέδια(μόνο παπαριά δεν είναι), θα με βρείς αντίθετο.η ενδοδαπέδια διαχέει την θερμότητα στον χώρο ομοιόμορφα(πολύ σημαντικό), με μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλαγής και με το μέσο μετάδοσης θερμότητας (νερό) να μην υπερβαίνει τους 40 βαθμούς.Αντίστοιχα τα fancoil χρειάζονται 55 περίπου βαθμούς και τα σώματα 80+....

η ενδοδαπέδια έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με τα fancoil και τα κλασσικά σώματα, λόγω χαμηλότερης θερμοκράσιας του μέσου και ομοιόμορφης μετάδοσης θερμότητας στο χώρο. τα fancoil κάνουν θόρυβο (και όσο παλιώνουν τόσο αυξάνεται) και δεν είναι υγιεινός τρόπος που μεταδίδουν θερμότητα στον χώρο ( όπως και τα a/c).

φιλικά
χρήστος

υ.γ.:η επιλογή του εκάστοτε συστήματος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κόστος αγοράς καυσίμου , κόστος εγκατάστασης, κόστος προμήθειας εξοπλισμού, χρήση κτλ κτλ... οι οποίοι και καθορίζουν τι σύστημα θα επιλέξουμε... οπότε το βέλτιστο για την κάθε περίπτωση, είναι σχετικό!

sonic22
05/09/2013, 10:39
Επιδη τον τελευταιο καιρο ειμαι πνευμα αντιλογιας...

δινεις ενα σωμα και πισω στον συλεκτη οχι 2 και 3 σωματα στην ιδια γραμη.
Το συστμα "σωμα σωμα" εχει τα εξεις 3 μειονεκτηματα σε σχεση με το κλασικο μονοσολινιο.
Α. Εχει απο 6~7% χαμηλότερη αποδοση **
Β. Η εξισοροπηση κυκλωματος (ωστε να πηγαίνουν οι θερμιδες εκει που πρεπει και οχι στον ποιο ευκολο δρομο) ειναι δυσκολη και ακριβη.
Γ. Εχεις μεγαλυτερες απωλειες πιεσεις λογο περισσοτερων μετρων σωληνα.
Αν ο σωληνας ειναι παλστικος PP δεν τρεχει τιποτα απο κοστος, αν ειναι χαλκος ειναι πολυ πιο ακριβη η εγκατασταση.
Ταυτοχρονα εχεις και περισσοτερους σωληνες να τρεχουν απο και προς τους συλεκτες αρα μεγαλυτερο πλατος αρα μεγαλυτερη δυσκολια και φοβο τρυπηματος απο απροσεξιες.


βαζεις χαλκοσολινα με μονοση πολυουρεθανης για να μην εχεις απολιες στο πατωμα .
Και αν τρυπησει ο σωληνας ξηλωνεις ολο το πατωμα.


για την τροφοδοσια τους υπαρχουν δυο λυσεις . για θερμανση λεβητας αεριου η πετρελαιου . και εναλακτης θερμοτητας για την ψυξη . η εναλατης θερμοτητας για ψυξη και θερμανση (εγω αυτο προτημο)
Ο εναλλακτης θερμοτητας δεν δημιουργει θερμικα φορτια (ή "ψυκτικα" φορτια). μεταφερει θερμικα φορτια απο ενα κυκλωμα σε ενα αλλο χωρις αναμιξη των ρευστων.
Αν εχει αντιστασεις ειναι μποιλερ.
Για ψυξη χρειαζετε το ενα κυκλωμα να συνδεθει με αντλια θερμοτητας (AC π.χ.).
Μηπως ηθελες να πεις θερμοσυσσωρευτή?





**
298655
298656

υ.γ. MOTO.GR τα παντα για τον αναβατη και την μοτοσυκλετα.

sonic22
05/09/2013, 10:49
η ενδοδαπέδια
Στην ενδοδαπεδια μαστορα αν δεν σου φτανουν τα τετραγωνικα για να αποδωσει το πατωμα στα βαρια κρυα τον ηπιες τρελα...



Και τωρα που το θυμηθικα, τα κλασικα σωματα καλοριφερ αποδιδουν το μεγαλυτερο μερος της θερμοτητας τους (60%) με ακτινοβολια.

stefanos
05/09/2013, 10:50
πάρα πολύ σωστός
κοίτα ο Κανονισμός ΕΝεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ), σπρώχνει αρκετά καλά προς αυτήν την κατεύθυνση, ειδικά με τις διατάξεις για ελεγκτές δόμησης, τιμολόγια κλπ κλπ κλπ
βέβαια και ο ΚΘΚ μια χαρά ήταν (εάν εφαρμοζόταν), θεωρώ τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ υπερβολικές, αλλά το βασικότερο είναι να γίνεται έλεγχος στις νέες οικοδομές για το αν τοποθετήθηκαν μονώσεις κλπ κλπ κλπ


Δυστυχώς οι Ελληνες και στον τομέα της οικοδομής ήταν "πελάτες" και δεν τους ένοιαζε τίποτα, πλέον του ιταλικού πλακιδίου δαπέδου και του πάγκου κουζίνας corian. Για μένα ο πελάτης οφείλει να είναι ο πλέον αυστηρός ελεγκτής, όλοι οι υπόλοιποι έλεγχοι εάν υπάρχει πρόθεση παρακάμπτονται.

AristidisZ
05/09/2013, 10:53
δε το καταλαβαίνω το σχηματάκι, αλλά δε βαριέσαι...

AristidisZ
05/09/2013, 10:56
Δυστυχώς οι Ελληνες και στον τομέα της οικοδομής ήταν "πελάτες" και δεν τους ένοιαζε τίποτα, πλέον του ιταλικού πλακιδίου δαπέδου και του πάγκου κουζίνας corian. Για μένα ο πελάτης οφείλει να είναι ο πλέον αυστηρός ελεγκτής, όλοι οι υπόλοιποι έλεγχοι εάν υπάρχει πρόθεση παρακάμπτονται.

δεν έχεις καθόλου άδικο
βέβαια, το να αξιολογήσεις ένα σπίτι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα

από την άλλη υπάρχουν οι κατάλληλοι επαγγελματίες για αυτό, απλά όταν αυτούς τους βλέπουμε σαν πωλητές τσιγάρων, καλά να πάθουμε
(είπα τον πόνο μου και ησύχασα :D )

helldelk
20/09/2013, 14:32
Μια και πλησιάζει ο χειμώνας και μας απασχολεί η θέρμανση, καμιά ιδέα:confused:

Sapadak
20/09/2013, 14:33
Μια και πλησιάζει ο χειμώνας και μας απασχολεί η θέρμανση, καμιά ιδέα:confused:

Αναφορικά με τι ρε μαστορα?

AristidisZ
20/09/2013, 14:34
προφανώς για φτηνή θέρμανση ;)

Sapadak
20/09/2013, 14:35
προφανώς για φτηνή θέρμανση ;)

Δεν υπάρχει φθηνη θερμανση

Υπαρχει φθηνο κοστος λειτουργιας, φθηνο κόστος εγκαταστασης, κόστος μετατροπης κτλ κτλ
Ας μας πει το προβλημα του και βλεπουμε

afortistos
20/09/2013, 15:03
το νεο ΚΤΜ στο σαλόνι? ή πιο οικονομική λύση είναι και το transalp 700! μειονέκτημα η τιμή της βενζίνης και ότι πρέπει να "σκας" λιγο το παράθυρο για τα καυσαέρια....

τωρα που είπα και γω την βλακεία μου...
στο εξοχικό κοίταξα να έχει πολύ καλή μόνωση σε όλο το σπίτι (θερμοδιακοπή στα αλουμίνια,διπλά τζάμια,διπλό τούβλο,5άρι νταουν κα). το σπίτι δεν έχει τελειώσει ακόμη αλλα είναι αυτό που λέμε "κλειστό". όταν μπαίνεις μέσα καταλαβαίνεις τη διαφορά με το εξωτερικό περιβάλλον. είτε σε κρύο, είτε σε ζέστη, είτε σε υγρασία.

το πατρικό μου που είχε πυλωτή(ήταν ανοιχτό από κάτω) και χωρίς σωστή μόνωση πάντα ήταν ένα κρύο σπίτι το χειμώνα ότι και να κάναμε.

πολύ σημαντική η σωστή μόνωση.

AristidisZ
20/09/2013, 15:05
το νεο ΚΤΜ στο σαλόνι? ή πιο οικονομική λύση είναι και το transalp 700! μειονέκτημα η τιμή της βενζίνης και ότι πρέπει να "σκας" λιγο το παράθυρο για τα καυσαέρια....

τωρα που είπα και γω την βλακεία μου...
στο εξοχικό κοίταξα να έχει πολύ καλή μόνωση σε όλο το σπίτι (θερμοδιακοπή στα αλουμίνια,διπλά τζάμια,διπλό τούβλο,5άρι νταουν κα). το σπίτι δεν έχει τελειώσει ακόμη αλλα είναι αυτό που λέμε "κλειστό". όταν μπαίνεις μέσα καταλαβαίνεις τη διαφορά με το εξωτερικό περιβάλλον. είτε σε κρύο, είτε σε ζέστη, είτε σε υγρασία.

το πατρικό μου που είχε πυλωτή(ήταν ανοιχτό από κάτω) και χωρίς σωστή μόνωση πάντα ήταν ένα κρύο σπίτι το χειμώνα ότι και να κάναμε.

πολύ σημαντική η σωστή μόνωση.

απόλυτα σωστός
επίσης, αν έβαζες θερμοπρόσοψη, θα έβλεπες ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ;)

Sapadak
20/09/2013, 15:13
απόλυτα σωστός
επίσης, αν έβαζες θερμοπρόσοψη, θα έβλεπες ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ;)

Νταξ ρε συ είπαμε :lol:

Κάπου υπάρχει ενα βέλτιστο.

Βαζεις διπλό τουβλο με 7αρι μέσα και μια 7-10 προσοψη και χάνεις κανα 10αρι τετραγωνικά που τα εχεις πληρώσει χρυσάφι :lol: :lol:

AristidisZ
20/09/2013, 15:15
δε μετράει η θερμοπρόσοψη στον Σ.Δ. βάσει ΝΟΚ, είμαι 99% σίγουρος (ρώτα τους άλλους τους εύθιχτους για σίγουρα)
7άρι είναι μίνιμουμ απαίτηση πλέον, μη το γελάς καθόλου
επίσης η αίσθηση που δίνει μια 7άρα θερμοπρόσοψη είναι εντελώς διαφορετική από χτίσιμο με διπλό τούβλο με 7άρα
τα νούμερα δε λένε κάτι τέτοιο, αλλά η αίσθηση που αποκομίζεις είναι εντελώς διαφορετική

Sapadak
20/09/2013, 15:16
δε μετράει η θερμοπρόσοψη στον Σ.Δ. βάσει ΝΟΚ, είμαι 99% σίγουρος
7άρι είναι μίνιμουμ απαίτηση πλέον, μη το γελάς καθόλου
επίσης η αίσθηση που δίνει μια 7άρα θερμοπρόσοψη είναι εντελώς διαφορετική από χτίσιμο με διπλό τούβλο με 7άρα
τα νούμερα δε λένε κάτι τέτοιο, αλλά η αίσθηση που αποκομίζεις είναι εντελώς διαφορετική

Βρε δε διαφωνώ για το τελευταιο.

Δε μετράει στο ΣΔ αλλα το μπαλκόνι γίνεται μικρότερο :lol:


Προτιμω να ριξω λεφτά πανω και κάτω (αν παιζει πυλωτη) και να "μεινω" με λιγοτερη μονωση στα πλαγια ;)

afortistos
20/09/2013, 15:21
απόλυτα σωστός
επίσης, αν έβαζες θερμοπρόσοψη, θα έβλεπες ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ;)


να σου πω την αλήθεια άρχισε να γίνετε "μόδα" αφού είχα τελειώσει με το σοβάτισμα και τις σκοτίες και τότε την πήρα και γω χαμπάρι. δεν μου το πρότεινε και κάποιος και απλά μου ξέφυγε και μένα. σίγουρα θα ήταν ακόμη καλύτερα.

ΥΓ. τόοοσο ψάξιμο και πάλι όταν το τελειώνεις πάντα κάτι δε θα είναι τέλειο σε ένα σπίτι!χαχαχαχα

AristidisZ
20/09/2013, 15:26
Βρε δε διαφωνώ για το τελευταιο.

Δε μετράει στο ΣΔ αλλα το μπαλκόνι γίνεται μικρότερο :lol:


Προτιμω να ριξω λεφτά πανω και κάτω (αν παιζει πυλωτη) και να "μεινω" με λιγοτερη μονωση στα πλαγια ;)

πράγματι, μιας και λέμε για "οικονομική" θέρμανση, μακράν η καλύτερη επένδυση είναι η θερμομόνωση του δώματος :a013:


να σου πω την αλήθεια άρχισε να γίνετε "μόδα" αφού είχα τελειώσει με το σοβάτισμα και τις σκοτίες και τότε την πήρα και γω χαμπάρι. δεν μου το πρότεινε και κάποιος και απλά μου ξέφυγε και μένα. σίγουρα θα ήταν ακόμη καλύτερα.

ΥΓ. τόοοσο ψάξιμο και πάλι όταν το τελειώνεις πάντα κάτι δε θα είναι τέλειο σε ένα σπίτι!χαχαχαχα

δε βαριέσαι, να σαι καλά να το χαίρεσαι :beer:

afortistos
20/09/2013, 15:31
πράγματι, μιας και λέμε για "οικονομική" θέρμανση, μακράν η καλύτερη επένδυση είναι η θερμομόνωση του δώματος :a013:



δε βαριέσαι, να σαι καλά να το χαίρεσαι :beer:

όλοι να είμαστε καλά ;) :beer:

Dimos35
20/09/2013, 15:33
Μια και πλησιάζει ο χειμώνας και μας απασχολεί η θέρμανση, καμιά ιδέα:confused:
Έτσι που έχουμε γίνει η καλύτερη λύση είναι ο διαλογισμός και η αυθυποβολή.
Να πείσεις το γήινο σώμα σου ότι έχει ζέστη.
Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις ένα καθρέπτη και σε περίπτωση που αρχίσεις και γίνεσαι μπλε να πάρεις το ΕΚΑΒ.
299742

virus
20/09/2013, 15:56
δε μετράει η θερμοπρόσοψη στον Σ.Δ. βάσει ΝΟΚ, είμαι 99% σίγουρος (ρώτα τους άλλους τους εύθιχτους για σίγουρα)
7άρι είναι μίνιμουμ απαίτηση πλέον, μη το γελάς καθόλου
επίσης η αίσθηση που δίνει μια 7άρα θερμοπρόσοψη είναι εντελώς διαφορετική από χτίσιμο με διπλό τούβλο με 7άρα
τα νούμερα δε λένε κάτι τέτοιο, αλλά η αίσθηση που αποκομίζεις είναι εντελώς διαφορετική

αυτο δεν το ηξερα. το τι οφελος εχει μια θερμοπροσοψη.

δηλαδη για παραδειγμα...

ενα σπιτι με μονοτουβλο. και κανουμε ΜΟΝΟ μια θερμοπροσοψη 7αρα.

ενα σπιτι με διπλο τουβλο και αναμεσα 10αρι down και 5 εκατοστα αερα.

και θα μου πεις οτι καλυτερη μονωση εχει το σπιτι με το μονοτουβλο και την θερμοπροσοψη;

εβαλα δυο ακραια παραδειγματα για να καταλαβω την ουσια της θερμοπροσοψης.

AristidisZ
20/09/2013, 16:04
θα κάτσω να σου υπολογίσω τα u το βράδυ και θα σου πω τι δίνει το καθένα ;)
βέβαια μίλησα για ίδια πάχη μόνωσης

Sapadak
20/09/2013, 16:22
αυτο δεν το ηξερα. το τι οφελος εχει μια θερμοπροσοψη.

δηλαδη για παραδειγμα...

ενα σπιτι με μονοτουβλο. και κανουμε ΜΟΝΟ μια θερμοπροσοψη 7αρα.

ενα σπιτι με διπλο τουβλο και αναμεσα 10αρι down και 5 εκατοστα αερα.

και θα μου πεις οτι καλυτερη μονωση εχει το σπιτι με το μονοτουβλο και την θερμοπροσοψη;

εβαλα δυο ακραια παραδειγματα για να καταλαβω την ουσια της θερμοπροσοψης.

Το κόστος δε σε νοίαζει?

Βαλε υτονγκ και θερμοπροσοψη και εισαι αρχοντας

virus
20/09/2013, 16:40
Το κόστος δε σε νοίαζει?

Βαλε υτονγκ και θερμοπροσοψη και εισαι αρχοντας


ενοουσα σε ηδη χτισμενα σπιτια.

προσπαθω να καταλαβω την ουσια της θερμοπροσοψης. δηλαδη εχω αρχισει να πιστευω οτι το down αναμεσα στα τουβλα δεν προσφερει κατι ουσιαστικο σε σχεση με την θερμοπροσοψη.

Sapadak
20/09/2013, 16:41
ενοουσα σε ηδη χτισμενα σπιτια.

προσπαθω να καταλαβω την ουσια της θερμοπροσοψης. δηλαδη εχω αρχισει να πιστευω οτι το down αναμεσα στα τουβλα δεν προσφερει κατι ουσιαστικο σε σχεση με την θερμοπροσοψη.

Σε ηδη χτισμένα δε μπορείς ουτως η αλλος να προσθέσεις κάτι αναμεσα στο τουβλά

Αυτό το πράγμα καλυπτει η θερμοπροσοψη ;)


Σε καινουριο σπίτι βεβαια ειναι μεγαάάάάάάλη κουβέντα

virus
20/09/2013, 16:50
Σε ηδη χτισμένα δε μπορείς ουτως η αλλος να προσθέσεις κάτι αναμεσα στο τουβλά

Αυτό το πράγμα καλυπτει η θερμοπροσοψη ;)


Σε καινουριο σπίτι βεβαια ειναι μεγαάάάάάάλη κουβέντα


ναι το ξερω για τα ηδη χτισμενα σπιτια. ειναι καθαρα τεχνικο το θεμα. δηλαδη ειναι ασυμφορο να κανεις το σπιτι λαμπογυαλο μονο και μονο για να βαλεις κατι αναμεσα στα τουβλα.

κατσε να δουμε το βραδυ τα u του αριστειδη. πιστευω οτι θαναι πιο δυνατη η μονωση στο πρωτο παραδειγμα που εγραψα πιο πανω. αν οχι τοτε ισοδυναμη ;)

sonic22
20/09/2013, 18:39
ενα σπιτι με μονοτουβλο. και κανουμε ΜΟΝΟ μια θερμοπροσοψη 7αρα.
ενα σπιτι με διπλο τουβλο και αναμεσα 10αρι down και 5 εκατοστα αερα.
Στην δευτερη περιπτωση δεν εχεις μονωσει τις κολονες και πιθανον ουτε τα πατωματα-ταβανια.

stefanos
20/09/2013, 19:06
Η εξωτερική θερμομόνωση όπως και το ανάστροφο δώμα μειώνει την επίδραση της εξωτερικής θερμοκρασίας στα δομικά στοιχεία (μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λιγότερες ανάγκες επισκευών).
Η εξωτερική θερμομόνωση παρέχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα έτσι οι εναλλαγές θερμοκρασίας είναι μικρότερες.(δεν είναι οικονομικό πλεονέκτημα αλλά προσθέτει στην άνεση)
Η εξωτερική θερμομόνωση εξαλείφει πιθανές θερμογέφυρες (το "πιθανές" είναι κανόνας στην Ελλάδα)
Νομίζω δεν έχει δοκιμαστεί η αντοχή της στο χρόνο.
Απαιτεί ένα επίπεδο τεχνογνωσίας για την σωστή εφαρμογή της.

AristidisZ
20/09/2013, 20:43
αυτο δεν το ηξερα. το τι οφελος εχει μια θερμοπροσοψη.

δηλαδη για παραδειγμα...

ενα σπιτι με μονοτουβλο. και κανουμε ΜΟΝΟ μια θερμοπροσοψη 7αρα.

ενα σπιτι με διπλο τουβλο και αναμεσα 10αρι down και 5 εκατοστα αερα.

και θα μου πεις οτι καλυτερη μονωση εχει το σπιτι με το μονοτουβλο και την θερμοπροσοψη;

εβαλα δυο ακραια παραδειγματα για να καταλαβω την ουσια της θερμοπροσοψης.

πάμε λοιπόν

τοίχος 1

299748

τοίχος 2

299749

στη πράξη βέβαια δε πρόκειται ποτέ να χτιστεί τοίχος με μονό τούβλο και θερμοπρόσοψη, γιατί αυτό σημαίνει ότι θα μπαίνει μέσα το δοκάρι καμιά 15αριά πόντους, χώρια που νομίζω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να χτιστεί κάτι τέτοιο, άρα λογικά ένας τοίχος με θερμοπρόσοψη θα είναι κάπως έτσι:

299750

Θεωρητικά ο πρώτος τοίχος είναι "ποιοτικά" καλύτερος
Όπως έγραψε όμως και ο Στέφανος, μπαίνει στο παιχνίδι και ο παράγων θερμογέφυρα...
να συνεχίσουμε ή θα μπει ο καπετάνιος και θα λέει
"τα κουβαδάκια σας και στο michanikos.gr" :bawl: ;;;;


:beer:

AristidisZ
20/09/2013, 20:50
Η εξωτερική θερμομόνωση εξαλείφει πιθανές θερμογέφυρες (το "πιθανές" είναι κανόνας στην Ελλάδα)


η μόνωση τύπου σάντουιτς έχει θερμογέφυρες σε όλο τον κόσμο
το σωστό για την Ελλάδα είναι:
Η εξωτερική θερμομόνωση μπορεί και να μην παρουσιάσει θερμογέφυρες

stefanos
20/09/2013, 21:06
η μόνωση τύπου σάντουιτς έχει θερμογέφυρες σε όλο τον κόσμο


Έχεις απόλυτο δίκιο.

virus
21/09/2013, 22:25
Η εξωτερική θερμομόνωση όπως και το ανάστροφο δώμα μειώνει την επίδραση της εξωτερικής θερμοκρασίας στα δομικά στοιχεία (μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λιγότερες ανάγκες επισκευών).
Η εξωτερική θερμομόνωση παρέχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα έτσι οι εναλλαγές θερμοκρασίας είναι μικρότερες.(δεν είναι οικονομικό πλεονέκτημα αλλά προσθέτει στην άνεση)
Η εξωτερική θερμομόνωση εξαλείφει πιθανές θερμογέφυρες (το "πιθανές" είναι κανόνας στην Ελλάδα)
Νομίζω δεν έχει δοκιμαστεί η αντοχή της στο χρόνο.
Απαιτεί ένα επίπεδο τεχνογνωσίας για την σωστή εφαρμογή της.

η αντοχη της δεν νομιζω να χρειαζεται δοκιμασια γιατι πιστευω το εξης. το τελειωμα της ειναι σοβας μαρμαροκονια και βαψιμο. οτι κανουμε και στα κοινα τουβλα. απλα η διαφορα ειναι οτι απο πισω ειναι το wallmate. δοκιμασμενο κατα την γνωμη μου.

οσο για την σωστη εφαρμογη ναι εχει καποιες λεπτομερειες που αν ακολουθηθουν σωστα θα ειναι αποδοτικη!

και δεν ειμαι επιστημονας, απλα εχω ασχοληθει δυστυχως λιγο παραπανω απο το συνηθες!

virus
21/09/2013, 22:35
αριστειδη

μου κανει πολυ εντυπωση η αποδοση της θερμοπροσοψης. δηλαδη τοσα χρονια το κλασσικο στυλ διπλο τουβλο με down δεν εχει καμια φοβερη αποδοση. η θερμοπροσοψη ομως εχει και το πλεονεκτημα του οτι κοβει και τις θερμογεφυρες.

ομως μια ερωτηση ακομα. γιατι ο τοιχος 2 με τον τοιχο 3 στο παραδειγμα σου εχουν διαφορα; δηλαδη στον τοιχο 3 προσθετοντας απλα ενα τουβλο απο μεσα πεφτει ο συντελεστης; βλεπω χαμηλοτερο συντελεστη u στον τοιχο 3 που εχει διπλο τουβλο σε συγκριση με τον τοιχο 2.


αν μας πει να παμε σε αλλη παραλια πες του κανει κρυο τωρα που να τρεχουμε!!!

AristidisZ
22/09/2013, 00:09
αριστειδη

μου κανει πολυ εντυπωση η αποδοση της θερμοπροσοψης. δηλαδη τοσα χρονια το κλασσικο στυλ διπλο τουβλο με down δεν εχει καμια φοβερη αποδοση. η θερμοπροσοψη ομως εχει και το πλεονεκτημα του οτι κοβει και τις θερμογεφυρες.

ομως μια ερωτηση ακομα. γιατι ο τοιχος 2 με τον τοιχο 3 στο παραδειγμα σου εχουν διαφορα; δηλαδη στον τοιχο 3 προσθετοντας απλα ενα τουβλο απο μεσα πεφτει ο συντελεστης; βλεπω χαμηλοτερο συντελεστη u στον τοιχο 3 που εχει διπλο τουβλο σε συγκριση με τον τοιχο 2.


αν μας πει να παμε σε αλλη παραλια πες του κανει κρυο τωρα που να τρεχουμε!!!

τουναντίον θα λεγα, στο παράδειγμα που παρέθεσα ο τοίχος με 10 wallmate είναι θεωρητικά ο καλύτερος
σκέψου ότι ο 2 είναι τούβλο με μόνωση απευθείας, ενώ ο 3 έχει 2πλο τούβλο με διάκενο, πολύ λογικό να έχει χαμηλότερο U

virus
22/09/2013, 01:29
thnanks!!!


η θερμοπροσοψη τελικα ειναι μεγαλη υποθεση


:beer:

tomy
22/09/2013, 11:13
Αυτές οι συζητήσεις έχουν πολυ γέλιο γιατι ενδόμυχα νιώθω πως ζω στην Δανία..
Είναι λίγο ειρωνικό να ψάχνουμε τοσο την απόδοση της μονωσης σε μια κατασκευή οταν προηγουμένως την έχουμε γεμίσει υαλοστασια..
Ερώτηση για τους ειδικούς, μιας και αναφερθήκαμε στις θερμογεφυρες, σε προβολο πως επιτυγχάνουμε θερμοδιακοπη;

helldelk
23/09/2013, 08:55
Βρήκα μια διεύθυνση που αναφέρεται στις αντλίες θερμότητας (http://www.apolloteck.gr/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%82_%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF %82/), μιας κι έρχεται χειμώνας!!!

AristidisZ
23/09/2013, 10:02
Βρήκα μια διεύθυνση που αναφέρεται στις αντλίες θερμότητας (http://www.apolloteck.gr/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%82_%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF %82/), μιας κι έρχεται χειμώνας!!!

καλές είναι οι αντλίες, αλλά υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις...
εσύ πουλάκι μου 1ο ποστ σου στο φόρουμ και σε έπιασε η κάψα για την "οικονομική θέρμανση" ;;;

Bradipous
23/09/2013, 10:41
καλές είναι οι αντλίες, αλλά υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις...
εσύ πουλάκι μου 1ο ποστ σου στο φόρουμ και σε έπιασε η κάψα για την "οικονομική θέρμανση" ;;;

Σε λιγο θα μας πεις οτι ηταν και σκοπημο ή οτι εχει σχεση και με την εταιρια που παραπεμπει το λινκ της...

Εσυ στη θεση της τι θα εκανες να τα πρωτα θεματα που σου εμφανιζονταν ηταν το αν ξεχρεωσαμε που κοντευει να ξεπερασει σε σελιδες την βιβλο, το γαλατικο χωριο, η υπερυθρη θερμανση και εναν αυταρχικο γερο να επιβαλλεται σε μια 50χρονη;

:tooth:

helldelk
24/09/2013, 13:35
Σχετικά με ενεργειακά τζάκια, υπέρυθρη θέρμανση, αντλίες θερμότητας κλπ τι απ'όλα αυτά είναι πιο οικονομικό:confused:

Sapadak
24/09/2013, 14:04
Σχετικά με ενεργειακά τζάκια, υπέρυθρη θέρμανση, αντλίες θερμότητας κλπ τι απ'όλα αυτά είναι πιο οικονομικό:confused:

Αναλογα τη περίπτωση
Παντως την υπερ.θερμανση δε θα τη κοιτουσα προσωπικά καθόλου

PortisHead
24/09/2013, 14:07
Αρμόδιος , και Ειδικός σε αυτά τα θεματα ειναι το μέλος : Cpt. Haddock.
:smokin:

AristidisZ
24/09/2013, 14:08
Αρμόδιος , και Ειδικός σε αυτά τα θεματα ειναι το μέλος : Cpt. Haddock.
:smokin:

μας έχει συνδέσει με Κάιρο τελευταία όμως :(

PortisHead
24/09/2013, 14:09
μας έχει συνδέσει με Κάιρο τελευταία όμως :(
Στειλτε του p.m.
"Ψοφάει" για τετοια θέματα.

helldelk
24/09/2013, 15:01
Αναλογα τη περίπτωση
Παντως την υπερ.θερμανση δε θα τη κοιτουσα προσωπικά καθόλου

Thanks φίλε!!!

Pan (dvs)
24/09/2013, 19:28
Αναλογα τη περίπτωση
Παντως την υπερ.θερμανση δε θα τη κοιτουσα προσωπικά καθόλου

Εγω την κοιταξα,την πληρωσα (400 ευρω)και την επεστρεψα.Δεν κανει απολυτως τιποτε.Θα επρεπε να διωκονται για παραπλανηση καταναλωτη οσοι πουλανε τετοιες παπαριες.Εκτος φυσικα και αν εγω ,επεσα στην περιπτωση.

stefanos
24/09/2013, 22:40
Εγω την κοιταξα,την πληρωσα (400 ευρω)και την επεστρεψα.Δεν κανει απολυτως τιποτε.

Δεν κάνει αυτά που φαντάζεσαι διαβάζοντας τα φυλλάδια ή βλέποντας τις διαφημίσεις.

makaros33
25/09/2013, 00:22
Σχετικά με ενεργειακά τζάκια, υπέρυθρη θέρμανση, αντλίες θερμότητας κλπ τι απ'όλα αυτά είναι πιο οικονομικό:confused:

καλησπερα
σχετικά με το ερώτημα σου μιας και είμαι και εγω γνώστης κατα κάποιο τρόπο του θέμα τος ( έφτιαξα σπίτι πριν απο 3 χρονιά ) εγω εχω τζακι μιας και το καλοριφέρ ειναι ασύμφορο πλέον.το τζακι μου τρώει απο 20 εως 40 κιλα ξυλα σε διάστημα 12 ωρων και εχω μια θέρμανση απο τους αεραγωγούς (ενεργειακο) της ταξεως των23c βαθμών στην κουζίνα - σαλόνι διάδρομο μιας και ειναι ενοιεως χωρος και απο 21c η πρώτες κρεβατοκάμαρες εως 19c η ποιο απομακρυσμένη το μεγεθος του σπιτιου ειναι κατι λιγοτερο απο 200 τ.μ. στεγασμένο χωρίς να υπολογίσουμε της σκεπαστές βεράντες και σκαλα, σε εξωτερική θερμοκρασία εως και την χαμηλότερη που είναι των 0c .
τελικά οποιο και αν διάλεξης απαραίτητη προϋπόθεση η καλη μόνωση ολου του σπιτιου ,απο το πατωμα - πλαινους τοιχους - κολώνες - ταρατσα - κλιμακοστάσια και γενικα ολες της επιφανειες που ερχονται σε επαφη με τον εξωτερικο αερα,
το σπιτι ειναι πανωσηκωμα σε ειδη υπάρχον 1 οροφο 20ετιας που το τοτε ταβανι και νην πατωμα δικομου ειναι χωρις φελιζολ,εριξα ολους τους σοβαδες του ταβανιου και το εντισα με ενα φελιζολ τυπου νταουν αλλα με 2,5 cm παχος ,εβαλα αναμεσα στους δυπλους τοιχους 5 cm νταουν και ολες η κωλονες εξωτερικα ντιθηκαν μα το τυπου νταουν των 2,5 cm .Το ταβανι το δικο μου ντυθηκε με 5αρι νταουν και τα δοκαρια ολα με το 2,5,το ιδιο εγυνε και στην σκαλα απο το ισογειο μεχρει και την ταρατσα και η ταρατσα για προστασια απο την υγρασια περαστηκε και με βιομιχανικο δαπεδο ,ακομα και το δωμα εχει την ιδια μονωση .αποτελεσμα στην πραξη εχω απο τον χειμωνα του 2010 που εριξε μετα απο χρονια λιγο χιονη στα Μεγαρα η δικια μου ταρατσα να ειναι ασπρη απο το χιονι και του γειτονα να ειναι σε σχημα σταυρου απο την θερμοκρασια που εχανε απο τα αμoνοτα δοκαρια του (εβλεπα που ειχε δοκαρια στο σπιτι του λογω οτι εχανε θερμοκρασια απο εκει και ειχε λιωση το χιονι και το σπιτι του το ειχε τελειωση μια χρονια πριν απο εμενα )

Pan (dvs)
26/09/2013, 13:22
Δεν κάνει αυτά που φαντάζεσαι διαβάζοντας τα φυλλάδια ή βλέποντας τις διαφημίσεις.

Στεφανε εμενα δεν μου εκανε απολυτως τιποτε.Το θεωρω κοροιδια εκτος ,το ξαναλεω,αν επεσα στην περιπτωση.

redfantomas
26/09/2013, 13:46
ποιο οικονομικο ειναι η αντλια θερμοτητας συνδεμενη και με τα σωματα !!!οσο αφορα οικονομια αν ειναι να δουλεψεις ρευμα πηγαινε σε ινβερτερ κλιματιστικα ..

OldMan
26/09/2013, 14:11
Στεφανε εμενα δεν μου εκανε απολυτως τιποτε.
Πάλι καλά γιατί σε άλλους έκανε ζημιά...
(ξηροφθαλμία και αναπνευστικά προβλήματα..)

helldelk
27/09/2013, 14:49
thanks my friend, με βλέπω να το ρίχνω στη γυμναστική!!!!

kambog
24/10/2013, 01:00
Ποιος έχει πει ότι με την υπέρυθρη δεν ζεσταίνετε ο αέρας ?
Ζεσταίνετε αλλά δευτερεύον δηλ.πρώτα θα ζεσταθούν τα δομικά υλικά και με την σειρά τους εκείνα θα ζεστάνουν τον αέρα.
Έχει ένα άρθρο ΕΔΩ (http://www.infraredpower.gr/information.asp?id1=13) που αναλύει την τεχνολογία της υπέρυθρης.

Σε γενικές γραμμές όσο καλλίτερη είναι η μόνωση του σπιτιού τόσο περισσότερη οικονομία έχουμε.

SHOOTER045
24/10/2013, 01:47
Σε γενικές γραμμές όσο καλλίτερη είναι η μόνωση του σπιτιού τόσο περισσότερη οικονομία έχουμε.

ακριβως
εγω παρολα αυτα αν και δεν εχω τελεια μονωση προπερσι που ειχαμε βαρυχειμωνια(μενω σε διαμερισμα 3ο οροφο-απο πανω σκεπη)εκαψα 10+τονους ξυλα στο τζακι και 4 τονους πετρελαιο,και ζεστη δεν ευχαριστηθηκα
περυσι μιας και ειχα ευχερεια χωρου(ανεξαρτητο κτιριο εκτος οικοδομης)εβαλα λεβητα ξυλου,κλειστου κυκλωματος και ρυθμισμενο με τον θερμοστατη,ηδη περυσι ολη την σεζον του χειμωνα(οκτωβρη-απριλιο)εκαψα 8+τονους ξυλα,με θερμοκρασια 22,5-23+ συνεχεια,και ζεστο νερο ολη μερα-καθε μερα

virus
24/10/2013, 20:12
)εβαλα λεβητα ξυλου


και πηγαινες καθε τρεις ωρες να βαζεις ξυλα στον λεβητα;

Pan (dvs)
24/10/2013, 21:22
ακριβως
εγω παρολα αυτα αν και δεν εχω τελεια μονωση προπερσι που ειχαμε βαρυχειμωνια(μενω σε διαμερισμα 3ο οροφο-απο πανω σκεπη)εκαψα 10+τονους ξυλα στο τζακι και 4 τονους πετρελαιο,και ζεστη δεν ευχαριστηθηκα
περυσι μιας και ειχα ευχερεια χωρου(ανεξαρτητο κτιριο εκτος οικοδομης)εβαλα λεβητα ξυλου,κλειστου κυκλωματος και ρυθμισμενο με τον θερμοστατη,ηδη περυσι ολη την σεζον του χειμωνα(οκτωβρη-απριλιο)εκαψα 8+τονους ξυλα,με θερμοκρασια 22,5-23+ συνεχεια,και ζεστο νερο ολη μερα-καθε μερα

Ριξε κι'αλλο καααααρβουνο.:bawl:

SHOOTER045
24/10/2013, 22:37
και πηγαινες καθε τρεις ωρες να βαζεις ξυλα στον λεβητα;

3 με 4 φορες φορες την μερα μαξιμουμ

tai
27/10/2013, 15:52
σπιτι πανταχόθεν ελεύθερο δλδ απο παντού τρώει ξύλο απο τον αερα
πορτοπαραθυρα παλαιά
απο κατω πυλωτή
απο πάνω ταράτσα
περιοχή Χαϊδάρι

Ε δεν νομίζω να χρειάζεται κατι χειρότερο
:cool:

λυση


ενεργειακή ξυλοσομπα

χρήση
απο Νοέμβριο μεχρι Απρίλη
απο 12 εως18 ωρες την ημέρα

καταναλωση ?
2,5 τόνους ξυλα (με 140 τον τονο =350 ευρω )

ρύπανση?
οταν έκαιγε στο φουλ καθόμασταν ΔΙΠΛΑ στην έξοδο της καμινάδας (ταράτσα) χωρίς πρόβλημα

αποτελεσμα
22-25 βαθμους! Σε σπίτι που εαν βλέπαμε 20αρι κάναμε μπανιο:)

SHOOTER045
27/10/2013, 15:54
140 ευρο ο τονος τα ξυλα?????????
α τους κλεφτες

tai
27/10/2013, 15:59
140 ευρο ο τονος τα ξυλα?????????
α τους κλεφτες

και ειναι και προσφορά!
;)

SHOOTER045
27/10/2013, 16:03
70-80 κομμενα σκισμενα στην αυλη μου.....

tai
27/10/2013, 16:36
:eek:και δεν εχεις στειλει ακόμα το τηλ με πμ?:a38:

naxiotis
27/10/2013, 21:59
εδώ στην νάξο 150 με 200 ο τόννος(σπανίζουν τα βουνά εδώ!!!!)
πάντως φέτος ελπίζω να ζεσταθώ - έβαλα ενεργειακό τζάκι που ζεσταίνει το νερό με κυκλοφορητή και τα καλοριφέρ(βουλγάρικο)