PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ Laptop



AUFGEBRACHT
26/12/2011, 11:52
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!!! Μια ερώτηση για τους κομπιουτεράδες (Vaska.....) του φόρουμ σχετικά με ένα θεματάκι...
Έχω έναν Compaq Presario CQ61, όλα ωραία και καλά, value for money, απλά τώρα τελευταία έχει ένα θεματάκι με την φασαρία του ανεμιστήρα του, δουλεύει συνεχώς και έχει γίνει περισσότερο θορυβώδης από ότι ήταν στην αρχή (τον έχω δύο χρόνια). Κάθε τόσο χρησιμοποιώ πεπιεσμένο αέρα στις γρίλιες του ανεμιστήρα για να τον καθαρίζω από τυχόν σκόνες που μαζεύει. Από την αρχή δούλευε συνέχεια το ανεμιστηράκι αλλά έκανε έναν ανεπαίσθητο θόρυβο ο οποίος τώρα τελευταία έχει αυξηθεί. Δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης καθώς δουλεύει κανονικά και δεν κολλάει ή μοιάζει να καθυστερεί, οπότε δεν νομίζω να είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης...απλά το ανεμιστηράκι γυρνάει και έχει θορυβώδη λειτουργία. Αν δεν κάνω λάθος, τα ανεμιστηράκια στα laptop έχουν κάποιο υλικό σαν πάστα το οποίο με τον καιρό ξεραίνεται και γίνονται θορυβώδη...δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έτσι έχω ακούσει. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να μπω στο BIOS, όπου και στην επιλογή που είχε Fan always on, το έκανα disable και το πρόβλημα λύθηκε. To ερώτημα τώρα είναι: Το ανεμιστηράκι θα δουλεύει μόνο όταν χρειάζεται πραγματικά, ή θα πάθω καμιά πλάκα και θα ανεβάσει θερμοκρασία κανάς επεξεργαστής;;; Με την επιλογή στο BIOS που πείραξα έθεσα μόνιμα το ανεμιστηράκι εκτός λειτουργίας; Η απάντηση από τους γνώστες θα εκτιμηθεί δεόντως.

kalgeorge
26/12/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!!! Μια ερώτηση για τους κομπιουτεράδες (Vaska.....) του φόρουμ σχετικά με ένα θεματάκι...
Έχω έναν Compaq Presario CQ61, όλα ωραία και καλά, value for money, απλά τώρα τελευταία έχει ένα θεματάκι με την φασαρία του ανεμιστήρα του, δουλεύει συνεχώς και έχει γίνει περισσότερο θορυβώδης από ότι ήταν στην αρχή (τον έχω δύο χρόνια). Κάθε τόσο χρησιμοποιώ πεπιεσμένο αέρα στις γρίλιες του ανεμιστήρα για να τον καθαρίζω από τυχόν σκόνες που μαζεύει. Από την αρχή δούλευε συνέχεια το ανεμιστηράκι αλλά έκανε έναν ανεπαίσθητο θόρυβο ο οποίος τώρα τελευταία έχει αυξηθεί. Δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης καθώς δουλεύει κανονικά και δεν κολλάει ή μοιάζει να καθυστερεί, οπότε δεν νομίζω να είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης...απλά το ανεμιστηράκι γυρνάει και έχει θορυβώδη λειτουργία. Αν δεν κάνω λάθος, τα ανεμιστηράκια στα laptop έχουν κάποιο υλικό σαν πάστα το οποίο με τον καιρό ξεραίνεται και γίνονται θορυβώδη...δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έτσι έχω ακούσει. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να μπω στο BIOS, όπου και στην επιλογή που είχε Fan always on, το έκανα disable και το πρόβλημα λύθηκε. To ερώτημα τώρα είναι: Το ανεμιστηράκι θα δουλεύει μόνο όταν χρειάζεται πραγματικά, ή θα πάθω καμιά πλάκα και θα ανεβάσει θερμοκρασία κανάς επεξεργαστής;;; Με την επιλογή στο BIOS που πείραξα έθεσα μόνιμα το ανεμιστηράκι εκτός λειτουργίας; Η απάντηση από τους γνώστες θα εκτιμηθεί δεόντως.


dokimase na anoixeis to kapaki an boreis, isws exei fugei kapoio kalwdiaki kai akoubaei kapou...

deuteron prospathise na akoubas to laptop kapou pou na aerizetai POLY kala,,,oxi px na to akoubas sto trapezi...alla na to stirizeis kapou

triton oposdipote valto na douleuei pali.....

Panoskl
26/12/2011, 14:33
ΔΕΝ νομίζω ότι η επιλογή "Fan Always On" αφορά το μόνιμο ON/OFF του ανεμιστήρα.

Αν υπήρχε η δυνατότητα να σβήσεις εντελώς και για πάντα τον ανεμιστήρα, θα είχαν ψηθεί όλα τα λάπτοπ του κόσμου.

Απλά, όταν είναι ENABLED, το ανεμιστηράκι λειτουργεί (με σταθερές στροφές) ακόμα και όταν η θερμοκρασία της CPU είναι σχετικά χαμηλή (δηλ. ο υπολογιστής δεν έχει φορτίο κλπ).

Αυτό προκαλεί συνεχή θόρυβο από την μια μεριά αλλά σίγουρα προλαβαίνει και τυχόν αύξηση της θερμοκρασίας.

Αν είναι DISABLED, οι στροφές του ανεμιστήρα ανεβαίνουν μόνο όποτε χρειάζεται να κατέβει η θερμοκρασία της CPU και τότε μπορεί ο θόρυβος να είναι πολύ μεγαλύτερος από τον σταθερό συνεχή θόρυβο της περίπτωσης "ENABLED".

Διαλέγεις και παίρνεις. Και στις δύο περιπτώσεις είσαι ασφαλής. Και στην ακραία περίπτωση που η θερμοκρασία ανέβει σε υπερβολικό βαθμό για οποιοδήποτε λόγο, ο επεξεργαστής κλείνει το σύστημα (απότομα βέβαια!) για να προστατευθεί ο ίδιος.

Η πάστα βρίσκεται μεταξύ ψύκτρας και επεξεργαστή. Αν έχει ξεραθεί μπορεί να προκαλείται υπερθέρμανση του επεξεργαστή και να αναγκάζεται ο ανεμιστήρας να ανεβάζει πολλές στροφές για αντιστάθμιση.

Αν μπορείς, το λύνεις καλύτερα τί γίνεται.

Επίσης, αν το δουλεύεις ακουμπισμένο σε μαλακή επιφάνεια (κρεβάτι, καναπές, χαλί) κλείνουν οι δίοδοι εξαερισμού και υπερθερμαίνεται.

Nikoskazer2000
26/12/2011, 16:00
Αμα το ανεμιστηράκι σου είναι sleeve bearing τότε λογικά και σου κάνει τώρα πια θόρυβο μιας και
αυτά δεν είναι για τις δύσκολες συνθήκες ενος λάπτοπ.

Έχει στεγνώσει απο λάδι και έχει ξεραθεί ο φελλός του γι' αυτό και κάνει θόρυβο.

Άνοιξε το καπάκι του (αν μπορείς αλλιώς σε τεχνικό να μη σπάσεις τίποτα) ξεκούμπωσε το και πήγαινε το οπως είναι σε κομπιουτεράδικο να σου δώσουν ενα αντίστοιχων διαστάσεων με τεχνολογία ball bearing ή ακόμα καλύτερα hydro bearing (το τελευταίο είναι ακριβό).

chr1s_86
26/12/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Κάθε τόσο χρησιμοποιώ πεπιεσμένο αέρα στις γρίλιες του ανεμιστήρα για να τον καθαρίζω από τυχόν σκόνες που μαζεύει. ...


Αν ρίχνεις αέρα προς τα μέσα δεν κάνεις και πολύ καλό γιατί η σκόνη μαζεύεται σε 'στρώμα' στην άλλη πλευρά ακριβώς, που δεν την βλέπεις. Καλύτερα να ανοιχτεί και να καθαριστεί... :beer:

AUFGEBRACHT
26/12/2011, 18:23
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Σχετικά με κάποια θέματα που αναφέρθηκαν, ο υπολογιστής δουλεύει αποκλειστικά πάνω σε γραφείο και ΠΟΤΕ σε μαλακή επιφάνεια τύπου κρεβάτι, πάπλωμα, καναπέ. Επίσης, αυτό που αναφέρει ο chr1s_86 ότι η λύση με τον πεπιεσμένο αέρα δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί η σκόνη μαζεύεται στην άλλη μεριά είναι σωστό και το έχω σκεφτεί οπότε εφαρμόζω και μια άλλη πατέντα, χρησιμοποιώ το λεπτό στόμιο της ηλεκτρικής σκούπας μερικά χιλιοστά πάνω από τις γρίλιες εξαερισμού-δεν ξέρω εάν είναι καλό ή κακό σαν πατέντα.
Πάντως μέχρι ώρας ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά και αθόρυβα και το ανεμιστηράκι δεν έχει μπει σε λειτουργία...

hidefnick
26/12/2011, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
....χρησιμοποιώ το λεπτό στόμιο της ηλεκτρικής σκούπας μερικά χιλιοστά πάνω από τις γρίλιες εξαερισμού-δεν ξέρω εάν είναι καλό ή κακό σαν πατέντα....

Με την πατέντα της σκούπας τον καταστρέφεις τον ανεμιστήρη. Ανεβάζει τρελές στροφές απο το ρούφηγμα της σκούπας, και σκορπίζει.

chr1s_86
26/12/2011, 20:00
Ούτε η σκούπα μπορεί να το καθαρίσει γιατί ΑΝ έχει κάνει 'στρώμα' όπως είπα η σκόνη δεν φεύγει με αέρα από έξω αλλά καθαρίζοντας το από μέσα :)

vaska
26/12/2011, 21:51
Μιας και τώρα είδα το νήμα θα προσπαθήσω να βοηθήσω ελπίζοντας να μην είναι αργά.

1) Η περιβόητη πάστα που όλοι βλέπετε δεν είναι τπτ άλλο από σιλικόνη με ψήγματα μετάλλου που σκοπό έχει να καλύψει τα κενά που τυχόν υπάρχουν ανάμεσα σε ψήκτρα και cpu. Ο μόνος λόγος που τη χρειαζόμαστε ρευστή είναι κατά την εφαρμογή της ακριβώς για να πάει να κάτσει στα κενά. Αν μετά ξεραθεί, αυτό δεν επηρεάζει καθόλου τη λειτουργία της. Χρειάζεται αλλαγή ή πιο σωστά καθαρισμός της παλιάς και τοποθέτηση νέας μόνο κατά την περίπτωση που βγάλεις την ψήκτρα από τον επεξεργαστή και μετά την ξαναβάλεις. Για την ιστορία οι πάστες που βρίσκουμε εύκολα στο εμπόριο έχουν ρινίσματα αλουμινίου, ενώ οι πιο επαγγελματικές ρινίσματα χαλκού.

2) Ένας ανεμιστήρας μπορεί να κάνει θόρυβο α) δεν είναι καλής κατασκευής οπότε δεν έχει ρουλεμάν και αν κάποια στιγμή στεγνώσει από λίπανση, τρώγεται στο κέντρο του και μετά γυρίζει έκκεντρα, β) σπασμένος σε κάποιο μέρος (συνήθως φτεράκι) οπότε και πάλι είναι αζύγιστος πράγμα που τον αναγκάζει να γυρίζει έκκεντρα οπότε πάλι φασαρία, γ) πολύωρη και παρατεταμένη χρήση σε χώρους με έντονη υγρασία οπότε η φτερωτή του βρομίζει, βαραίνει και κατά την περιστροφή του παράγει θόρυβο δ) Μετά από πολυετή χρήση έχει πιάσει μάκα και χρειάζεται καθάρισμα.

ΤΙΠΣ

Δεν κάνεις τπτ με φιάλες πεπιεσμένου αέρα γιατί είναι αδύναμες και παγώνουν μετά από λίγη χρήση οπότε δεν βγάζουν πίεση ικανή ν' απομακρύνει τη βρωμιά. Έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν ανοίξεις τα καπάκια και φυσήξεις με δυνατό κομπρεσεράκι ή καθαρίσεις με πινέλο. Η οπτική επαφή θα σου δώσει και πληροφορίες για την κατάσταση που βρίσκεται ο ανεμιστήρας.

Ελπίζω να βοήθησα.

Nikoskazer2000
26/12/2011, 22:30
Καπάκι, πινελάκι και πολλή τρυφερότητα. :blush:

GiannisBlessed
27/12/2011, 03:12
ανοιξε το!
εμενα ειχε ενα ολοκληρο χαλι 5χιλ παχος απο σκονη στις ψυχτρες....

AUFGEBRACHT
28/12/2011, 21:08
Ευχαριστώ για τα tips Vaska... περί της αλλαγής στο BIOS που έκανα κάποιο σχόλιο θα ήταν και αυτό εκτιμητεό δεόντως :wave2: Πάντως μέχρι ώρας όλα καλά!!!

cityfly
28/12/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ανοιξε το!
εμενα ειχε ενα ολοκληρο χαλι 5χιλ παχος απο σκονη στις ψυχτρες....

εμένα είχε γίνει σαν πλεκτό η σκόνη, πολύ πράγμα

θα συνηγορίσω με τους παραπάνω, άνοιγμα και καθάρισμα, άμα γουστάρεις και κάτι τέτοια θα ευχαριστηθείς και τη διαδικασία, ψάξε στο youtube για βίντεο της διαδικασίας (αν πρέπει όπως πχ στο δικό να το λύσεις τελείως) βοηθάει πολύ
:wave2: :wave2:

chr1s73
28/12/2011, 22:45
Τα περισσοτερα προβληματα στα laptop προκαλουντε λόγο μικρού χώρου ψύξης η ανεπαρκούς ψύξης απο σκόνη , τοποθέτηση σε μέρη που δεν ψυχοντε σωστά κλπ
Το φύσημα με σπρέι πεπιεσμενου αέρα βοηθάει πάντα χωρίς μπαταρία όμως.
Στην περίπτωση σου όμως κατα πασα πιθανοτητα το προβλημα οφείλεται στο ότι βρίσκει σε μια μεταλλική πλάκα που έχει απο πάνω απο την φτερωτη.
Κανονικά πρέπει να το ανοίξεις να το καθαρίσεις σωστά να βάλεις λαδακι επαφών στο αξονακι της φτερωτης , να δεις στην λαμαρίνα που βρίσκει και να την ισιωσεις. Τέλος μια και θα ανοιχτεί να μπουνε καινουρια θερμοαγωγιμα υλικά όπου χρειάζεται .
Πάντως αν θες την γνώμη μου καλύτερα είναι να ψυχεται κι ας κάνει θόρυβο μέχρι να το επισκευασεις σωστά . :wave2:

GiannisBlessed
29/12/2011, 03:37
κατεβασε και κανα coretemp να δεις ποσο ανεβαζει!:wave2:

cityfly
29/12/2011, 19:40
αλήθεια μιας και το κουβεντιάζουμε, από ποιες θερμοκρασίες και πάνω υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης;

AUFGEBRACHT
29/12/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
κατεβασε και κανα coretemp να δεις ποσο ανεβαζει!:wave2:

Δεν είναι θέμα θερμοκρασίας, δεν ανεβάζει θερμοκρασία, απλά ήταν η επιλογή στο BIOS να λειτουργεί συνέχεια το ανεμιστηράκι...
Για τους παραπάνω που πρότειναν να το ανοίξω και να το καθαρίσω, πολύ θα το ήθελα αλλά κατέβασα το manual και σύμφωνα με αυτό, για να λύσω το ανεμιστηράκι πρέπει πρώτα:
Να αφαιρέσω μπαταρία-wireless-σκληρό-DVD-πληκτρολόγιο-οθόνη :dizzy: :eyepop:

cityfly
29/12/2011, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Δεν είναι θέμα θερμοκρασίας, δεν ανεβάζει θερμοκρασία, απλά ήταν η επιλογή στο BIOS να λειτουργεί συνέχεια το ανεμιστηράκι...
Για τους παραπάνω που πρότειναν να το ανοίξω και να το καθαρίσω, πολύ θα το ήθελα αλλά κατέβασα το manual και σύμφωνα με αυτό, για να λύσω το ανεμιστηράκι πρέπει πρώτα:
Να αφαιρέσω μπαταρία-wireless-σκληρό-DVD-πληκτρολόγιο-οθόνη :dizzy: :eyepop:

το μοντέλο σου πρέπει να είναι παρόμοιο με το δικό μου
και ναι πρέπει να το λύσεις όλο
ακούγεται τρομακτικό
αλλά πίστεψέ με αν σου αρέσουν τα μαστορέματα και ποιάνουν λίγο τα χέρια σου θα το ευχαριστηθείς, εγώ στο τέλος το χάρηκα, μου πήρε περί τη μία ώρα και σαρανταπέντε λεπτά αλλά το φτιαχνα σιγά σιγά και προσεκτικά, αν έχεις κάποιο άλλο υπολογιστή θα σε βοηθήσει να βρεις βίντεο στο youtube για να το τσεκάρεις παράλληλα να έχεις μια καλύτερη εικόνα

RizlaPlusPlus
30/12/2011, 03:19
Ebay. Για διαφορα λαπτοπ που εχω επισκευασει ανα καιρους, 5-20 ευρω για ανεμιστηρακια. Και παντα κανουν σα να βγηκαν απο το εργοστασιο. :wave2:

acpr
30/12/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Η περιβόητη πάστα που όλοι βλέπετε δεν είναι τπτ άλλο από σιλικόνη με ψήγματα μετάλλου που σκοπό έχει να καλύψει τα κενά που τυχόν υπάρχουν ανάμεσα σε ψήκτρα και cpu. Ο μόνος λόγος που τη χρειαζόμαστε ρευστή είναι κατά την εφαρμογή της ακριβώς για να πάει να κάτσει στα κενά. Αν μετά ξεραθεί, αυτό δεν επηρεάζει καθόλου τη λειτουργία της. Χρειάζεται αλλαγή ή πιο σωστά καθαρισμός της παλιάς και τοποθέτηση νέας μόνο κατά την περίπτωση που βγάλεις την ψήκτρα από τον επεξεργαστή και μετά την ξαναβάλεις. Για την ιστορία οι πάστες που βρίσκουμε εύκολα στο εμπόριο έχουν ρινίσματα αλουμινίου, ενώ οι πιο επαγγελματικές ρινίσματα χαλκού.

...έχεις δει ποτέ πάστα ξεραμένη σε υπολογιστή; Έχεις δει... Η εικόνα που παρουσιάζει είναι αυτή που έχει το χώμα σε ένα μέρος που έχει να βρέξει 3 χρόνια! Ξερή και κυρίως με πολλές μικρορωγμές στην υφή της. Η θερμοαγώγιμη ιδιότητά της, σε αυτήν την μορφή, πάει περίπατο, καθώς περιλαμβάνεται αέρας στις ρωγμές αυτές, που είναι κακός αγωγός της θερμότητας. Επιπλέον χάνοντας την υγρασία της, συρρικνώνεται και δεν γεμίζει πλέον, τα μικροκενά μεταξύ ψύκτρας και επεξεργαστή.

Συνεπώς αλλαγή πάστας, χρειάζεται οπωσδήποτε τουλάχιστον ανά δύο χρόνια και στη CPU και στη GPU και ανάλογα τη χρήση και τη φύση του μηχανήματος! (Άλλο ο Prescott, άλλο ο Atom)

Επίσης να σε ενημερώσω ότι η κορυφαία πάστα, Arctic Silver 5 , περιέχει ρινίσματα ασημιού, με μεγαλύτερη θερμοαγώγιμη ιδιότητα από το χαλκό ή το αλουμίνιο.