PDA

View Full Version : Πρόβλημα με hard disk



fazeras
27/12/2011, 11:52
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.
Το pc μου μας αφήνει χρόνους από σκληρό δίσκο
Προς το παρόν δουλεύει γιατί τον έχω ανάποδα
Ο δίσκος έχει μονό το σύστημα και τα προγράμματα τα οποία δουλεύω
Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να κανό πάλι format και κοιτώ πως μπορώ να κανό ένα clone τον δίσκο σε έναν άλλον
Ποια είναι η διαδικασία και τι προϋποθέσεις έχει;

golis
27/12/2011, 12:18
http://www.todo-backup.com/products/home/free-backup-software.htm

trelf
27/12/2011, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazeras
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.
Το pc μου μας αφήνει χρόνους από σκληρό δίσκο
Προς το παρόν δουλεύει γιατί τον έχω ανάποδα
Ο δίσκος έχει μονό το σύστημα και τα προγράμματα τα οποία δουλεύω
Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να κανό πάλι format και κοιτώ πως μπορώ να κανό ένα clone τον δίσκο σε έναν άλλον
Ποια είναι η διαδικασία και τι προϋποθέσεις έχει;

φιλε σκεψου τη λυση του διπλου δισκου....1ας αποθηκη....2ος windows και ολα τα προγραμματα

Panoskl
27/12/2011, 12:31
Χρειάζεσαι σίγουρα:

1/ ένα νέο δίσκο που να έχει (τουλάχιστον) την χωρητικότητα των δεδομένων που υπάρχουν στον παλιό δίσκο. Βέβαια το καλύτερο είναι να έχει ο νέος δίσκος ονομαστική χωρητικότητα ίση ή μεγαλύτερη από την ονομαστική χωρητικότητα του παλιού δίσκου. Τον συνδέεις στο σύστημά σου ώστε να συνυπάρχει με τον παλιό.

ΛΥΣΗ Α:
α/ Βρίσκεις ένα live CD (π.χ. το mini PE - μπορείς να το κατεβάσεις από το Internet). Με αυτό θα ξεκινήσεις το σύστημά σου. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: θα πρέπει να κάνεις Boot με αυτό το CD και όχι με τον παλιό σου δίσκο.

β/ Αφού το live CD φορτώσει το δικό του λειτουργικό σύστημα, ψάξε να βρεις τα προγράμματα κλωνοποίησης (έχει τουλάχιστον 2-3 μέσα π.χ. Norton Ghost, Acronis) ώστε να φτιάξεις το πλήρες αντίγραφό σου.

ΛΥΣΗ Β:
α/ Κατέβασε από εδώ την έκδοση του Acronis που δίνει η WD.

http://support.wdc.com/product/downloaddetail.asp?swid=119

Από ότι θυμάμαι φτιάχνει και αυτή bootable CD. Δεν θυμάμαι όμως αν έχει όλες τις δυνατότητες που χρειάζεσαι (επειδή είναι free).

-----------------

Η λογική είναι ότι ξεκινάς τον υπολογιστή με live CD και όχι με τον παλιό σου δίσκο, γιατί διαφορετικά θα υπάρχουν κάποια αρχεία των Windows σε χρήση (στον παλιό δίσκο) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει σωστή μεταφορά τους στον νέο δίσκο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην κάνεις κατά λάθος κλωνοποίηση του άδειου (καινούργιου) δίσκου στον γεμάτο (παλιό) γιατί θα χάσεις τα πάντα.
ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!
ΚΑΝΕ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΔΙΣΚΟ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΑΥΤΑ.

fazeras
27/12/2011, 12:35
Έχω Ίδη 2 δίσκους και το έχω έτσι οπός λες
Άλλα έκτος ότι τα installed προγράμματα είναι στον C δεν θέλω να ξανά κάνω format για να τα ξανά περνάω όλα από την αρχή

fazeras
27/12/2011, 12:39
Βρήκα δίσκο να κανό clone που είναι ακριβός ίδιος με τον παλιό
Υπάρχει πρόβλημα που είναι Seagate επιδι το πρόγραμμα είναι από ότι βλέπω για wd?

MikeG
27/12/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazeras
Βρήκα δίσκο να κανό clone που είναι ακριβός ίδιος με τον παλιό
Υπάρχει πρόβλημα που είναι Seagate επιδι το πρόγραμμα είναι από ότι βλέπω για wd?


Όχι.

kalgeorge
27/12/2011, 13:18
katevase to hirens kai katharises

Gandalf dr685sm
27/12/2011, 15:33
τι εννοείς τον έχεις ανάποδα;;; .. λέει και σατανικά μηνύματα όταν διαβάζει δεδομένα;;;....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σοβαρά τώρα.. όσο καθυστερείς το πιθανότερο είναι οτι θα τον πάρεις στο χέρι. Πάρε ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, καθώς ο κλώνος που θα κάνεις είναι μια διαδικασία με μεγάλο ρίσκο αν ο δίσκος έχει "χτυπήσει" και δεν λειτουργεί σωστά. Μπορεί να πάρεις image του δίσκου και να έχει πολλαπλά λάθη πάνω του και να μην στηθεί σωστά μετά.

Το καλυτερο είναι να πάρεις επιλεκτικά τα σημαντικότερα δεδομένα πριν απο την προσπάθεια για image για να είσαι σίγουρος και μετά να την παλέψεις με την κλωνοποίηση του. Απλά σαν συμβουλή αυτό.