PDA

View Full Version : Τσιμούχες ρουλεμάν τιμονιού



georgio
27/12/2011, 14:51
Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω στην Αθήνα τέτοιες τσιμούχες; Σε ρουλεμανάδικα και τσιμουχάδικα που ρώτησα δεν είχαν.

Και μια φωτογραφία (είναι στραπατσαρισμένη από το βγάλσιμο):


242717

KostasV2
27/12/2011, 15:32
Το καινούριο ρουλεμάν δεν είχε μαζί; Αν είναι για το Bros, το part number είναι 53214-371-010. :)

georgio
27/12/2011, 15:46
Πήρα κατευθείαν από την Koyo κωνικά αντί για τα σφαιρικά που έχει κανονικά και δεν είχε τέτοια τσιμούχα. Και όταν έχω δώσει 12 ευρώ για το ρουλεμάν μου κακοφαίνονται πολύ τα 6 για την τσιμούχα... :winka:

Την πάνω θέλω, το κάτω ρουλεμάν το πήρα με ενσωματωμένη τσιμούχα, το πάνω δυστυχώς δεν βγαίνει. Στην τελική ξαναβάζω την ίδια, δεν θα έχει και τίποτα, η κάτω είναι που χαλάει με το βγάλσιμο, αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει κάπου στο εμπόριο...

Πολυμήχανος
27/12/2011, 15:52
Τσιμούχα στην ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. Ή σε μαγαζιά ανταλλακτικών (με παραγγελία) . Φτηνές είναι, 7-9 ευρώ, μην τρελαίνεσαι.

georgio
27/12/2011, 16:05
Όταν έχω πάρει και τα δύο ρουλεμάν (κωνικά, Koyo) 27 ευρώ, με το κάτω να έχει ενσωματωμένη τσιμούχα, τα σκάρτα 6 ευρώ που θέλει ο Σαρακάκης για την πάνω τσιμούχα μου φαίνονται εξωφρενικά πολλά.

Θα μπορούσε να μου την πουλάει 3 και να με κλέβει σε νορμάλο επίπεδο, μιας και δεν νομίζω να κοστίζει πάνω από 0,15 η κατασκευή της...

costas_versys
27/12/2011, 16:05
Να πω και εγω την γνώμη μου, αφού η φωτο είναι δική μου απο την αλλαγή ρουλεμαν που έκανα πρόσφατα. Τσιμούχες μόνο από την αντιπροσωπεία. Aftermarket είναι σπάνιο να ταιριάξει σωστά

Πολυμήχανος
27/12/2011, 16:09
Ντάξει, τώρα παραλογίζεσαι, δεν θέλεις κάποια απάντηση σε αυτό, ε;

Φτιάξτην μόνος σου. Μέτρημα, κουτάκι κόκα κόλα, κόψιμο, παλιά σαμπρέλα, κόψιμο, κόλλημα, έτοιμο.

(και θα πιεις και την κόκα κόλα... :D )

costas_versys
27/12/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Ντάξει, τώρα παραλογίζεσαι, δεν θέλεις κάποια απάντηση σε αυτό, ε;

Φτιάξτην μόνος σου. Μέτρημα, κουτάκι κόκα κόλα, κόψιμο, παλιά σαμπρέλα, κόψιμο, κόλλημα, έτοιμο.

(και θα πιεις και την κόκα κόλα... :D )
Απίστευτη συμβουλή. Ακόμα γελάω

Η στεγανοποίηση είναι το Α και το Ω.

georgio
27/12/2011, 16:25
Γιατί ρε συ παραλογίζομαι; Επειδή είναι μικρά τα ποσά; Έχω άδικο στη σύγκριση που κάνω; Το ένα είναι ρουλεμάν, έχει κάποια μελέτη που έγινε κάποτε και κάποια κατεργασία στην κατασκευή του. Και είναι αυτό που τρώει τα ζόρια. Το άλλο είναι μια παπαρίτσα. Σημαντική μεν, γιατί αν δεν μπει το ρουλεμάν θα είναι για πέταμα σε λίγους μήνες, αλλά παραμένει παπαρίτσα.

Και η αρχική μου ερώτηση είναι αν μπορώ να το βρω κάπου στο εμπόριο γιατί βλέπω σε κιτ που πωλούνται στο ebay ότι τα δίνουν μαζί. Κάπου θα τα βρίσκουν και αυτοί.

Πολυμήχανος
27/12/2011, 16:29
Επειδή σκοπός όταν φτιάχνουμε κάτι είναι ΠΡΩΤΑ να το φτιάξουμε και ΔΕΥΤΕΡΟΝ να μειώσουμε το κόστος.

Εσύ πήρες 27 ευρώ τα ρουλεμάν, αντί 65 που έχουν Σαρακάκη, άρα ήδη έχεις ένα κέρδος στην τσέπη σου την διαφορά, και χασούρα στον Σαρακάκη ΚΑΙ τα 65.

Ε και σε χαλάει να δώσεις 6 ευρώ; Δεν πειράζει, ας χάσεις και λίγο, τόσο κέρδισες.

Μην βάλεις καθόλου τσιμούχα. Θα γλυτώσεις και τα 6. Αλλά θα έχεις χάσει τον πρώτο στόχο.

(πάντως εγώ ΟΝΤΩΣ θα την έφτιαχνα μόνος μου, δεν είναι τίποτα σπουδαίο)

costas_versys
27/12/2011, 16:33
Πάρε την original . Μην μπλέκεις με πατέντες

http://img834.imageshack.us/img834/8161/dsc4934.jpg

georgio
27/12/2011, 16:55
Άρα δεν πιστεύεις ότι έχω άδικο απλά με θεωρείς τσίπη επειδή είναι μικρό το ποσόν. Γιατί αν αντί για 6 και 2 που πιθανόν να κοστίζει στο εμπόριο οι τιμές ήταν 60 και 20 δεν θα το κουβεντιάζαμε, θα ψάχναμε να δούμε ποιος πουλάει με 20.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βάλω την τσιμούχα. Προφανώς όταν φτιάχνουμε κάτι το φτιάχνουμε. Αλλά θα με βόλευε αν ήξερε κάποιος να μου πει από που μπορώ να την πάρω αν πωλείται στο εμπόριο και να γλιτώσω αυτά τα λίγα ευρώ ακόμα από το Σαρακάκη.

Τεσπα, εγώ μάλλον αν δεν βρω θα βάλω την προηγούμενη.

KostasV2
27/12/2011, 22:43
Πριν 2 μήνες τα άλλαξα κι εγώ με κάτι κωνικά "All balls" (?) (μάλλον κινέζικα), και είχαν μαζί και τις τσιμούχες. Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να τα δώσεις στο $αρακάκη, αλλά στην τελική πόσο χρόνο αξίζει να αφιερώσεις στο ψάξιμο...

Πολυμήχανος
27/12/2011, 23:09
Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ''τσίπης'', άλλωστε σήμερα όσο μπορεί κανείς κόβει και πολύ καλά κάνει. Ποιός είμαι εγώ και με τι δικαίωμα να πώ τους άλλους τσίπηδες, ούτε για αστείο...

Και σαφώς καταλαβαίνω θεωρίες τύπου ''θεωρώ ακριβό τον Σαρακάκη, τον τιμωρώ με τον να μην ψωνίζω από εκεί, να ρίξει και τις τιμές''

Στην περίπτωσή σου όμως, τον τιμώρησες ήδη αγοράζοντας τα ρουλεμάν από αλλού, μην γίνεσαι και πλεονέκτης για μια ιδέα.

Αυτό.

Επί του θέματος, δεν το έχω ψάξει ποτέ, για τέτοια τσιμουχάκια εκτός αντιπροσωπείας και δεν ξέρω αν υπάρχουν. Λογικά θα υπάρχουν σε εξειδικευμένα καταστήματα φλαντζων, τσιμουχών κ.ο.κ.

georgio
28/12/2011, 14:06
Κοίτα, αυτό που λες για την ιδέα έχεις δίκιο. Όπως και ο KostasV2 που λέει πόσο αξίζει να το ψάχνω και να ταλαιπωρηθώ για ένα μικρό ποσό.

Απλά το βλέπω και λίγο διαφορετικά. Γιατί αν βρω κάπου φθηνότερα τις τσιμούχες δεν ξέρω εν τέλει πόσο θα ωφεληθώ εγώ, γιατί θα έχω ταλαιπωρηθεί με το ψάξιμο και θα έχω χάσει χρόνο και βενζίνη, οπότε μπορεί να έρθει μια η άλλη. Και προφανώς δεν είναι ο σκοπός να βρω την τσιμούχα φθηνότερα πάση θυσία. Αν σε λογικά πλαίσια δεν μπορέσω να την βρω, θα την πάρω από το Σαρακάκη, μιας και θα είναι αυτός ο φθηνότερος.

Από την άλλη όμως, αν βρω την τσιμούχα, θα μπορέσω να το γράψω και εδώ μέσα ώστε ο οποιοσδήποτε άλλος να γλιτώσει κάποια λεφτά. Και δεν είναι ο σκοπός μου να πλήξω τον Σαρακάκη (που πιθανόν να γίνεται ταυτόχρονα) αλλά να βοηθήσω τον Πολυμήχανο και τον KostasV2 κλπ να γλιτώσουν 30 ευρώ και αντί να τα βάλει στην τσέπη ο Σαρακάκης να τα βάλουν αυτοί βενζίνη και να πάνε μια βόλτα. :beer:


Υ.Γ.: @ KostasV2 τα All Balls είναι αμερικάνικα: http://www.allballsracing.com/, καλά αλλά έχω την εντύπωση -χωρίς να ξέρω- ότι δεν είναι στο επίπεδο των γιαπωνέζικων, είναι όμως φθηνότερα.