PDA

View Full Version : Vstrom δε κραταει ρελαντι



thagro
01/01/2012, 23:34
Καλη Χρονιά σε όλους (οσο γινεται...)

Εχω ενα Vstrom '05 με περιπου 30000Km.
Η χρηση που του κάνω είναι ελάχιστη σε σχέση με τα χρόνια της για αυτο και αλλωστε τα λίγα χιλιόμετρα.
Ειδικά το χειμώνα μπορεί και να τη χρησιμοποιήσω και 5 φορές μέσα στον μήνα ισα ισα να κινηθεί και να φορτίσει και η μπαταρία του.
Εχω παρατηρήσει το εξής,οταν είναι κρύο και παίρνει μπροστά δουλέυει περίπου στις <1000 στροφές για κανενα μισόλεπτο και σιγά σιγά κατεβάζει ρελαντί όπου πέφτει στις <850 και αρχίζει και τρεμοπαίζει (λογικο) μέχρι κάποια στιγμή να σβήσει.
Αυτο το κάνει ΜΟΝΟ οταν είναι κρυο.Αν δώσω γκαζάκι και ζεσταθεί δεν έχω κανένα πρόβλημα,και μάλιστα αν αρχίσει και έχει 2-3 γραμμές θερμοκρασίας δεν υπάρχει περίπτωση να σβήσει,και κρατάει το ρελαντί >900 στροφές.
Στο μάστορα που το συζήτησα μου είπε οτι καταρχήν τα ψεκαστά δεν εχουν ρύθμιση ρελαντί (ετσι ειναι?) και δεύτερο οτι ισως απο τα χρόνια κάποιο σωληνάκι στην εισαγωγή του κυλίνδρου έχει πολυμεριστεί και βάζει αέρα με αποτέλεσμα να σβήνει.
Να προσθέσω οτι δεν έχω κανένα άλλο πράξενο με το μηχανάκι,ουτε μπουκώνει ούτε μπερδευει κατα τη λειτουργία του.
Ηθελα να το μοιραστώ μαζί σας μήπως και βγάλω καμμιά άκρη.

Lioulios
01/01/2012, 23:59
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναινα πάρεις ένα κατσαβίδι σταυρωτό και να πας και να παίξεις με τη βίδα .
Θα την γυρίσεις ελάχιστα πιο πάνω να σου δουλεύει 1500-1600 και είσαι ΟΚ .

Ενδέχεται με την 1η πεοσπάθεια να μην το πετύχεις και να το ανεβάσεις ψηλά . Δεν κάνει.Ξαναπροσπάθησε μέχρι να τοπετύχεις .Δεν είναι δύσκολο .Θα το βρείς .

Lioulios
02/01/2012, 00:06
Πάνε χρόνια αποτότε που το είχα πειράξει και άλλα 2 απο τότε που το έχω πουλήσει και δεν μπορω να το δω . Δεν είμαι 100% σίγουρος ,αλλά μάλλον αυτή είναι η βίδα


242968

nikos_abel
02/01/2012, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από thagro
Καλη Χρονιά σε όλους (οσο γινεται...)

Στο μάστορα που το συζήτησα μου είπε οτι καταρχήν τα ψεκαστά δεν εχουν ρύθμιση ρελαντί (ετσι ειναι?)

Μλκ σου είπε


Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios

Ενδέχεται με την 1η πεοσπάθεια

Καλή χρονιά μάγκες


:beer: :beer: :beer:

Πανοπτικός
02/01/2012, 07:16
Η λυση ειναι απλη: Μη το βαζεις μπρος.


Κ εγω νομιζα οτι στα ψεκαστα δεν ρυθμιζεται το ρελαντι :blush:

irinia
02/01/2012, 07:27
EΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΧΤΗΡΙ............








Γιά μπάτσες.........







;)

spyrakos35
02/01/2012, 07:42
καλημέρα και καλή χρονιά....

το ρελαντί είναι εκεί που σου έδειξαν στην φωτό....

ανέβασέ το λίγο, άσε το μηχανάκι να ζεσταθεί και μετά ρύθμισέ το γύρω στις 1200 - 1400 στροφές.... θεωρητικά δεν θα έχεις προβλημα μετά....

σε ότι αφορά σε αυτό που είπε ο μάστορας, είμαι της αίσθησης οτι τα στρώματα από μία χρονολογία και μετά δεν εχουν αυτή την βίδα για την ρύθμιση του ρελαντί.....
ίσως αυτό να εννοούσε και να το είπε με λάθος τρόπο

thagro
02/01/2012, 16:08
Ναι λοιπον,αυτη η βιδα υπαρχει.
Θα το ρυθμισω.
Ευχαριστω παιδια και καλη χρονια και παλι.

eagleye101
02/01/2012, 20:04
Ξερει κανας παλιος που ειναι η βιδα του ρελαντι για GSR600;

Μη τη παω τσαμπα συνεργειο γιατι κ εμενα μερικες φορες πεφτουν οι στροφες και εχει τυχει να μου σβησει εν κινηση