PDA

View Full Version : Ερώτηση Pirelli Supercorsa



zouR1
07/09/2005, 09:22
Ρε παίδες ξέρει κανένας αν σε ένα Suzuki GSXR 1000 K4 μπορεί να μπει πίσω λάστιχο Pirelli Supercorsa με ελαφρώς διαφορετικές διαστάσεις από αυτές που προτείνονται από την Suzuki ?
Στην ουσία το μηχανάκι φοράει τώρα Bridgestone Batlax πίσω λάστιχο μεγέθους 190/50ZR17M/C.
Το νέο Supercorsa είναι λίγο διαφορετικό με μέγεθος 190/55ZR17M/C.
Υπάρχει περίπτωση αυτή η διαφορά να επηρεάσει την γεωμετρία και την συμπεριφορά του Κ4 προς το χειρότερο ?

AFTER
07/09/2005, 09:32
Οι μηχανες δεν ειναι αυτοκινητα!(τι εννοω):

Καλυτερα μην αλλαζεις τις διαστασεις των ελαστικων που προτεινει ο κατασκευαστης,αλλαζεις εντελως την γεωμετρια,και συνηθως εχει καταστροφικα αποτελεσματα!

Ακομα και στα αυτοκινητα,αν βαλεις μεγαλυτερες ζαντες(σε ιντσες) θα πρεπει να βαλεις πιο μικρο προφιλ λαστιχο για να μην ξεφυγει η ολικη περιμετρος

zouR1
07/09/2005, 09:34
Ναι, νομίζω και εγώ ότι δεν πρέπει να ξεφεύγουμε από τις προτεινόμενες διαστάσεις.... Thanx φίλε after :wave2:

toyota
07/09/2005, 09:54
Εγώ πάλι έχω ακούσει οτι αν από 190/50 βάλεις 180/55 η μοτό στρίβει πιο εύκολα.

AFTER
07/09/2005, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Εγώ πάλι έχω ακούσει οτι αν από 190/50 βάλεις 180/55 η μοτό στρίβει πιο εύκολα.

Αυτο ναι,μονο που οσα μηχανακια φορανε 190 εχουν πολλα αλογα που ισως σε ενα 180αρι φανουν πολλα...

Stabak
07/09/2005, 10:04
Αυτά τα λάστιχα βγαίνουν σε 180/190 - 55 . Εννοείται ότι μπαίνουν στο GSXR. Τι σημαίνουν τώρα :

Καταρχάς το μηχανάκι πολύελαφρά σηκώνεται μιας και το 50-55 είναι το προφιλ (αν το λεώ σωστά), τώρα με το 190/50 μαμάς έχεις το λάστιχο για δρόμο με την σχετική αντοχή και αν το προσέξεις είναι φαρδύτερο στο μάτι και δεν κάνει την ωφέλιμη καμπυλότητα όπως τα 55ρια. Γιατί προορίζεται για δρόμο και το χαρακτηρίζει η χρησιμότητα, κράτημα, αντοχή για δρόμο.

Μιλώντας για πίστα
Αν βάλεις 190/55 γόμα διατηρείς ένα μεγαλύτερο πέλμα/πάτημα στην στροφή σε σχέση με το 180 αλλά χάνεις σε ευκολία αλλαγής κατεύθυνσης/ριξίματος που προσφέρει το 180 γιατί είναι πιο στενό!

Stabak
07/09/2005, 10:12
Μάλλον αυτό θα δε διαφωτίσει καλύτερα


23301

reinmeister
07/09/2005, 10:36
θελω να πιστευω οτι θα βαλεις supercorsa και μπροστα ε?

zouR1
07/09/2005, 10:55
Ναι reinmeister θα μπουν και μπροστά supercorsa. Αν και τα μπροστά Supercorsa έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με τα Bridgestone.

Αυτό που κατάλαβα από το διαφωτιστικό post του Stabak είναι ότι αξίζει να μπουν τα 190/55 από τα 190/50. Δίνουν καλύτερη πρόσφυση στη στροφή και μοιάζουν σε συμπεριφορά με τα 180/55.
Βέβαια το μηχανάκι ψηλώνει κάπως πίσω όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα, αλλά από ότι φαίνεται στο άρθρο δεν φαίνεται να είναι κακό.

vader56
07/09/2005, 11:42
Έχω ένα cbr 954. Στην πρώτη αλλαγή ελαστικών , από την μαμά διάσταση 190/50 πήγα στο 180/55. Τρελή διαφορά στην συμμπεριφορά της μηχανής (να φανταστείς όταν έφευγα από τον λαστιχά μου νόμιζα ότι είχα ρόδα ποδηλάτου πίσω... ). Πιο γρήγορη στην αλλαγή κατεύθυνσης και χωρίς να χάνει κάτι όσον αφορά την πρόσφυση.

Έκτοτε συνέχισα να βάζω 180/55 και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

Τώρα φόρεσα τα Racetech σε 190/55 για να δοκιμάσω και αυτή την διάσταση.

Έχω κάνει ένα trackday στα Μέγαρα και 1, ας πούμε, "γρήγορη" βόλτα και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
1. Νιώθεις πως έχεις παραπάνω λάστιχο
2. το μηχανάκι δυσκολεύεται στην αλλαγή κατεύθυνσης
3. ίσως να έχω λίγο λιγότερο feedback του τι κάνει το πίσω...

Τέλος του μήνα θα πάω Σέρρες, όπου και ελπίζω το λάστιχο να αποδόσει τα μέγιστα, μη νομίζεις βέβαια ότι είμαι και κανενας γρήγορος.. :p

Μετά τις Σέρρες που θα θέλουν και άλλαγμα, θα δώ αν θα ξαναβάλω τα ίδια ή θα γυρίσω στο 180/55.


:beer:

reinmeister
08/09/2005, 13:12
η διαφορα στο προφιλ σου θα ειναι 9,5 mm...χοντρικα εναν ποντο...αυτο που θα σου κανει περισσοτερη αισθηση δεν ειναι τοσο η διαφορα υψους οσο η διαφορα καμπυλοτητας του πελματος ,το οποιο γινεται πιο "γρηγορο"...ο συνδυασμος και των δυο αυτων συνεπαγεται πιο αποτομη συμπεριφορα στις εισοδους,δηλαδη πιο γρηγορη μεταβαση απο την ορθια θεση ,στην πλαγια...

τα κ3-4 φημιζονταν για την σταθεροτητα τους σε καταστασεις πιεσης οποτε η κατασταση θα ειναι σαφεστατα ελεγχομενη...

την προσοχη σου αλλου πρεπει να την επικεντρωσεις...

στην μεταβαση απο ss λαστιχο που φορουσες,σε race που ειναι το supercorsa...ουσιαστικα αγωνιστικο λαστιχο με χαραξη ετσι ωστε να παιρνει εγκριση για χρηση δρομου...στο πρωτο η κορωνα ειναι περισσοτερο U ενω στο δευτερο ειναι περισσοτερο V...

το U λαστιχο εχει καλυτερη προσφυση σε ορθια θεση λογω μεγαλυτερης επιφανειας πελματος σε επαφη με τον δρομο ενω το V εχει μακραν καλυτερη προσφυση πλαγιασμενο...

ειναι καθαρα θεμα οδηγικου στυλ...αν οδηγεις με "απλωτες" γραμμες το V θα σε ξενισει λογω της μικρης προοδευτικοτητας του στην διαδικασια πλαγιασματος...

αν απ την αλλη,οδηγεις με γωνιωδεις γραμμες ειναι πανακεια....

ζεσταινε τα καλα,πιεσεις 29-32 μπροστα και 32-34 πισω (αναλογα τις συνθηκες προσφυσης),γομμες medium μπροστα hard πισω(για να βγαλουν και κανα χιλιομετρα) και δως του να καταλαβει...

gixxerpap
08/09/2005, 16:48
εγω φοραω στο κ3 180 πισω και μαλιστα απλο diablo, με μπροστινο corsa και η μηχανη εξακολουθει να ειναι σταθεροτατη και σε ταξιδια με πολλα χιλιομετρα και μεσα στην πιστα,
ενω ταυτοχρονα ειναι αισθητα πιο ευελικτο. αυτα τα ολιγα...

zouR1
11/09/2005, 09:29
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (είναι μηχανικός και ασχολείται πολύ με GSXR) μόλις άκουσε ότι σκέφτομαι να βάλω supercorsa 190/55 μόνο που δεν έπαθε συγκοπή. Μου λέει "Μην τα βάλεις".
Λέει ότι είχε βάλει και αυτός παλαιότερα και τα έβγαλε στα 1000km γιατί του κόβανε το γκάζι της μηχανής.
Μάλλον εννοεί ότι είχε χαμηλότερη επιτάχυνση. Σύμφωνα με τα λόγια του, το μηχανάκι αποκτά ρόδα μεγαλύτερης διαμέτρου που στην ουσία είναι σαν να μακραίνεις το γρανάζομα πίσω... Επίσης λέει ότι τα λάστιχα αυτά είναι για να μπαίνουν σε αγωνιστικές ζάντες 16,5 ιντσών αγωνιστικές και όχι 17άρες...
Πάντως reinmeister οι γραμμές μου είναι όντως απλωτές και πιστεύω το ίδιο είναι και του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Ισως αυτό να τον επηρέασε.

reinmeister
11/09/2005, 14:29
οποτε καλο θα ηταν να σκεφτεις την λυση των diablo corsa ως alternative...

kinhsh
12/09/2005, 02:19
Οι γομμες ειναι τα μονα λαστιχα που νοιωθεις ασφαλεια σε γρηγορη μηχανη. Δυστυχως απαιτουνται συμβιβασμοι. Μετα απο racetec της μετζελερ με πισω 180 γυρισα στα αβον με πισω 190 (εχω zx10) και ειδα την μηχανη να θελει τραβηγμα τιμονι στις στροφες,γυροσκοπικο δηλαδη,ενω πριν εμπαινε μονη της.
Μονο στην επιταχυνση απο το μεσον της στροφης το 190 σου δινει μεγαλη εμπιστοσυνη,οποτε πιστευω οτι το 190/55 θα ειναι τελειο για σπορ οδηγηση. Οσο για την δυναμη του μοτερ μικρη η διαφορα λογω αλλαγης βηματος.
Οσο για την εμπιστοσυνη στις εισοδους μερα με τη νυχτα ,σε μια κυκλικη πλατεια κοντα στο σπιτι που πλαγιαζω καθε φορα επιστρεφοντας απο βολτα ,με το αγωνιστικο το μετζελερ εχω ρεκορ 48, με αβον 44, με ντανλοπ 218 40. Και σε ανοιχτη στροφη \
με το αγωνιστικο 163 και το αβον 150.

Allst@rf
05/07/2011, 10:14
λοιπον επανερχομαι στο θεμα για να ρωτησω αν γινεται το αναποδο απο αυτο που γραφει ο φιλος,αν δλδ μπορω να κανω αλλαγη απο 180 σε 190?

το SD απο το εργοστασιο φοραει 180/55/17.

Vourkoufales
05/07/2011, 11:15
Dunlopάκι κ εσύ? :D

Toumpas
05/07/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
λοιπον επανερχομαι στο θεμα για να ρωτησω αν γινεται το αναποδο απο αυτο που γραφει ο φιλος,αν δλδ μπορω να κανω αλλαγη απο 180 σε 190?

το SD απο το εργοστασιο φοραει 180/55/17.

Άνετα.. 5.5 ζάντα έχεις λογικά αλλά φοράει 190 χωρίς πρόβλημα

Επίσης κοίτα και εδώ :rotflmao: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQKnDHEcmHsuUnqj2c4eeRDPA34Xe9wnstD48cVg5ZlKzWz0Jor&t=1


Υ.Γ. το φόρουμ χρήζει άμεσης αναβάθμισης, το θέμα με τις φωτό σπάει καρύδια λέμε :yuck:

Allst@rf
05/07/2011, 13:18
επειδη το SD εχει αρκετα νευρικη γεωμετρια ελεγα μηπως μπορουσα να ξεκινησω απο το πισω λαστιχο.

σωστο δεν ειναι σαν σκεψη?

το πισω θα επηρεασει την γεωμετρια του συνολου γενικα?

το θεμα μου ειναι η εισοδος και το απεξ της στροφης.στην εξοδο με το 180αρι εχω μεγιστη πληροφορηση,κοινος εξωφρενικο χουφτωμα στο γκαζι...

επισης μετα την σουπα στη γραβια προβληματιστηκα ,γιατι την μαζεψα απο σχεδον ορθιος...

νταξει τα λαστιχα (μαλλον) θελουν αλλαγη ,αλλα ηταν πολυ κουλη (σαφως :D ) πτωση για ειναι μονο απο λαστιχα...

για πειτε...

Toumpas
05/07/2011, 13:22
Τα μπροστινά είναι ίδιο μέγεθος πάντως στα μηχανάκια που φοράνε 180-190 πίσω (δηλαδή στάνταρτ μπαίνει το 120/70 σε αμφότερα). Εάν κατάλαβα καλά εννοείς να δοκιμάσεις την γεωμετρία του SC τότε, σωστά; το SC είναι καθαρόαιμο "V" ελαστικό και πολύ γρήγορο, όμως άπαξ και το συνηθίσεις μετά απλά "πηγαίνει μόνο του".

Τα "V" επίσης σε αργούς οδηγούς είναι ταλαιπωρία διότι την "έδρα" τους την βρίσκεις και την πατάς αφού το ρίξεις πολύ κάτω το μηχανάκι. Οπότε σε αργό οδηγό που δεν το πατάει τάπα κάτω το μηχανάκι δεν κάθεται καλά και θέλει να "βουτάει".

Άλαξε μπρος - πίσω και δες την διαφορά σε σχέση με το 180 πάντως. Γιατί όχι;

Allst@rf
05/07/2011, 13:47
η ξυραξενια γεωμετρια του SD μου αρεσει πολυ...

γουσταρω τον τροπο που πεφτει στη στροφη αλλα κατα γενικη ομολογια η πληροφορια στο οριο ειναι πολυ μικρη και "διπλωνει " το μπροστα χωρις να το παρεις γραμμη...τουτεστιν πρωτα πεφτεις και μετα καταλαβαινεις οτι επεσες...

Toumpas
05/07/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
η ξυραξενια γεωμετρια του SD μου αρεσει πολυ...

γουσταρω τον τροπο που πεφτει στη στροφη αλλα κατα γενικη ομολογια η πληροφορια στο οριο ειναι πολυ μικρη και "διπλωνει " το μπροστα χωρις να το παρεις γραμμη...τουτεστιν πρωτα πεφτεις και μετα καταλαβαινεις οτι επεσες...

Όταν είσαι στο όριο δεν πρόκειτε να πάρεις πληροφορία, παρα μόνο την πτώση. ΌΤαν λές όριο, το πατάς όλο το μπροστά σου φρύδι?

Δοκίμασε άλλες ρυθμίσεις στις αναρτήσεις / πιέσεις. Μεγάλη κουβέντα.

Το να πέσει όμως μια φορά δεν λέει κατι τελείως. Εάν πέφτεις συχνά, τότε παίζει κάποιο θέμα.

Allst@rf
05/07/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Όταν είσαι στο όριο δεν πρόκειτε να πάρεις πληροφορία, παρα μόνο την πτώση. ΌΤαν λές όριο, το πατάς όλο το μπροστά σου φρύδι?

Δοκίμασε άλλες ρυθμίσεις στις αναρτήσεις / πιέσεις. Μεγάλη κουβέντα.

Το να πέσει όμως μια φορά δεν λέει κατι τελείως. Εάν πέφτεις συχνά, τότε παίζει κάποιο θέμα.

ειναι και η κουλαμαρα στη μεση...:D

περυσι ειχα ενα low στα μεγαρα στην 6.

και φετος στην ετησια παλι απο μπροστινο αλλα εντελως κουφο...σχεδον ορθιος φιλε μου...παραξενευτηκα πολυ ειναι η αληθεια ,δεν το περιμενα να φυγω με τετοιο τροπο.

Allst@rf
05/07/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vourkoufales
Dunlopάκι κ εσύ? :D

γιατί μόνο η ντανλοπ βγάζει 190;

TROOPER
05/07/2011, 23:22
κωστα πειραζει που δεν εχω καταλαβει τι σου συμβαινει?

Allst@rf
06/07/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κωστα πειραζει που δεν εχω καταλαβει τι σου συμβαινει?



:lol:


όχι δε πειράζει...πολύ.


Το κακό είναι ότι ούτε εγώ εχω πολυκαταλαβει, γιατί η τούμπα ήταν τόσο χαζη που ψάχνω να βρω τι διατανο έφταιξε για να το αλλάξω.


Μήπως να άλλαζα μηχανάκι;:wacko:

Vourkoufales
06/07/2011, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
γιατί μόνο η ντανλοπ βγάζει 190;

Γιατι η Dunlop το GP Racer 190 το δίνει και για 5,5 ζάντα...
Εγω προσωπικά το έχω στο R6 και δεν έχει κανένα πρόβλημα... το SC ας πούμε το 190 στην 5,5 θα μπαλονάρει (θα χαλάσει την κορόνα)... άσε που δεν πρόκειται να το δεις να τελειώνει ποτε...
και όχι να το δεις και να καμαρώσεις οτι τελείωσε... δεν έχεις TDM :rotflmao: αλλα να έχεις ένα όριο... όπως στο μπροστά, έτσι και το πίσω! :D


Γνώμη μου ε! :beer:

TROOPER
06/07/2011, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:lol:


όχι δε πειράζει...πολύ.


Το κακό είναι ότι ούτε εγώ εχω πολυκαταλαβει, γιατί η τούμπα ήταν τόσο χαζη που ψάχνω να βρω τι διατανο έφταιξε για να το αλλάξω.


Μήπως να άλλαζα μηχανάκι;:wacko:

γιατι δεν δεχεσαι οτι μαλλον κρατησες λιιιιιιιιγο παραπανω δυνατα το φρενο τη στιγμη που πηγες να δωσεις αποτομα το ''χαστουκι'' στο τιμονι σου και απλα σε πουλησε?

sniper
06/07/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
η ξυραξενια γεωμετρια του SD μου αρεσει πολυ...

γουσταρω τον τροπο που πεφτει στη στροφη αλλα κατα γενικη ομολογια η πληροφορια στο οριο ειναι πολυ μικρη και "διπλωνει " το μπροστα χωρις να το παρεις γραμμη...τουτεστιν πρωτα πεφτεις και μετα καταλαβαινεις οτι επεσες...

Άσχετο με το θρεντ : κατέβασα πιέσεις κι όλα καλά :winka:

Σχετικό με το θρεντ : δεν πληροφορεί το λάστιχο αλλά όλο το μπροστινό. Μήπως είσαι πολύ απότομος στο μπροστά;

Allst@rf
06/07/2011, 11:04
τα λαστιχα μου ηθελαν αλλαγμα ομως?

13 20λεπτα και κανα 1000χλμ στο δρομο ειναι πολλα για τα Sc?


@sniper :αν σου πω οτι το περιμενα θα με πιστεψεις?:winka:
για αναλυσε το λιγο αυτο με το μπροστινο?σαν γεωμετρια εννοεις ή ο τροπος οδηγησης μου?


@αμανικο:πολυ ορθιος εφυγα ρε γιωργη,τι σκατα δεν το τσαρουχωσα κιολας...


@vourki: καστε γιατι δεν καταλαβα?τα 190 dunlop ειναι διαφορετικα απο τα corsa και δεν θα μπολονιαζουν οπως λες?το r6 φοραει 180 απο μαμα?

ασχετο με το θρεντ.εχω παραλαβει εδω και μια βδομαδα το ψυγειο απο ebay,το μονταραμε με τον σωτο και του καναμε και εξαερωση.χθες παρελαβα επιλογεα ταχυτητων ,ποδοστηριο ταχυτητων και ντιζα αλλα μια βιδα την αφησα στην γραβια...:bigcry: :bigcry:

sniper
06/07/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
τα λαστιχα μου ηθελαν αλλαγμα ομως?

13 20λεπτα και κανα 1000χλμ στο δρομο ειναι πολλα για τα Sc?


@sniper :αν σου πω οτι το περιμενα θα με πιστεψεις?:winka:
για αναλυσε το λιγο αυτο με το μπροστινο?σαν γεωμετρια εννοεις ή ο τροπος οδηγησης μου?


@αμανικο:πολυ ορθιος εφυγα ρε γιωργη,τι σκατα δεν το τσαρουχωσα κιολας...


...

1. H γεωμετρία σου δεν αλλάζει. Αλλάζουν οι ρυθμίσεις της μπροστά ανάρτησης όμως και σου γίνεται η μέρα νύχτα από τη διαφορά. Δεν ξέρω τον τρόπο οδήγησής σου.
2. Το ότι ήσουν όρθιος δεν λέει τίποτα σε κατηφορική αριστερή φουρκέτα.. :winka:

Vourkoufales
06/07/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
@vourki: καστε γιατι δεν καταλαβα?τα 190 dunlop ειναι διαφορετικα απο τα corsa και δεν θα μπολονιαζουν οπως λες?το r6 φοραει 180 απο μαμα?
NAi se ola!

TROOPER
06/07/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf



@αμανικο:πολυ ορθιος εφυγα ρε γιωργη,τι σκατα δεν το τσαρουχωσα κιολας...




ακου τον σκοπευτη :winka:

Allst@rf
06/07/2011, 14:57
ναι το εχω λαβει υπ'οψιν μου και αυτο...

λαστιχα θελω ρεεεεεεεεεεεεε...:( :(

AKIS BUSA
06/07/2011, 15:48
Και γιατι δεν παιρνετε ενα Hayabusa!! να λυσετε ολα σας τα........προβληματα??

:beer:

Allst@rf
06/07/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Και γιατι δεν παιρνετε ενα Hayabusa!! να λυσετε ολα σας τα........προβληματα??

:beer:

δε βγάζει η ktm μηχανή σε αυτη τη κατηγορία...


:p

AKIS BUSA
06/07/2011, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δε βγάζει η ktm μηχανή σε αυτη τη κατηγορία...


:p

Γεια σου ρε Κωστη!!!
:beer: