PDA

View Full Version : Yamaha Xj6 Naked....ανταλλακτικά



raven_g20
02/01/2012, 12:35
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Τον οκτώβρη είχα ενα ατυχηματάκι με την μηχανή η οποία έπαθε ζημιά μόνο στην αριστερή πλευρά της (εμείς, δόξα το θεό, την γλυτωσαμε με γραζτουνιές και μελανίες) όπου έπαθε ζημιά το μπροστά φανάρι, το τιμόνι στράβωσε και τα πλαινά πλαστικά είναι για πέταμα...τεσπα το στρώσαμε, μετά από καιρό, φτιάχνοντας το τιμόνι (κόστισε 80€) και τώρα θέλω να το φτιάξω και το υπόλοιπο. Έχω ενα θεμτάκι ομως...ο τύπος που με τράκαρε έκανε αρνητική δήλωση (τι να πεις εδώ όταν αλλάζει απότομα λωρίδα χωρίς να δει ποιος είναι δίπλα του και ρίχνει την ευθύνη σε μένα επειδή δεν πάτησα φρένο και να τον περιμένω να αλλάξει?!?!?!?) οπότε το κόστος πέφτει σε εμένα για τώρα...ο τυπάς που το πήγα (εξουσιοδοτημένο service yamaha) μου είπε ενα ποσό το οποίο μου φάνηκε ολίγον αστρονομικό 3.000€! Μόνο για το ντεπόζιτο μου ζήτησε 800€ !! (στο ebay βρήκα με 100-150€). Η ερώητση μου είναι η εξής: μήπως μας δουλεύει ο μεσιέ και χώνει αβέρτα μιας και σου λέει θα τα πάρω από την ασφαλιστική? Παραθέτω και φωτος να μου πείτε την γνώμη σας.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Αν κρίνετε ότι με δουλεύει θα παρακαλούσα αν ξέρετε κάποιο αξιόπιστο συνεργείο Yamaha να με κατευθείνετε προς τα εκεί! (athens)



Yamaha Xj6 Photos (http://www.mypicx.com/01022012/Yamaha_Xj6/)

McGyver
02/01/2012, 12:38
Τα τεπόζιτα καινούρια είναι γενικώς πανάκριβα.
Οι τιμές που βλέπεις στο eBay είναι κατά κανόνα μεταχειρισμένα (από κομμένες μοτοσικλέτες).

BTW, το συνεργείο ΔΕ θα τα πάρει από την ασφαλιστική.
Από εσένα θα τα πάρει και μετά θα τα πάρεις εσύ από την ασφαλιστική, όταν δικαιωθείς.

Α, και καλή χρονιά.

raven_g20
02/01/2012, 12:49
Εντάξει εννοείται δεν θα τα πάρει από την ασφαλιστική απευθείας. Αυτό που εννούσα είναι οτι δεν θα επιβαρυνθώ εγώ οπότε σου λέει ας φορτόσω το τιμολόγιο και οτι βγεί. Μερικά είναι μεταχειρισμένα αλλά υπάρχουν και κανονικά. Το έψαξα. Αλλά δεν μου απάντησες αν βάζει των photos σου φάνηκε τσιμπημένη η τιμή. Ευχαριστώ.

McGyver
02/01/2012, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από raven_g20
Αλλά δεν μου απάντησες αν βάζει των photos σου φάνηκε τσιμπημένη η τιμή. Ευχαριστώ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τις φωτό σου από τη δουλειά (με κόβει ο proxy).

FRAGISCOS
02/01/2012, 13:35
Πιστευω οτι το ντεποζιτο φτιαχνεται.

Τα πλαστικα θελουν αλλαγη.

Για τα υπολοιπα δεν ξερω.

Καλη χρονια και καλωσηρθες στην παρεα μας:wave2:

raven_g20
02/01/2012, 18:13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και δεν έδωσε κανείς την γνώμη του συγκεκριμένα σε αυτό που ζήτησα δλδ αν η "προσφορά" που μου έδωσε είναι καλή. Απόψεις θέλω αν κανείς δεν αισθάνεται άνετα να δώσει οκ κανέναν πρόβλημα. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Και καλώς σας βρήκα :)

McGyver
02/01/2012, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από raven_g20
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και δεν έδωσε κανείς την γνώμη του συγκεκριμένα σε αυτό που ζήτησα δλδ αν η "προσφορά" που μου έδωσε είναι καλή. Απόψεις θέλω αν κανείς δεν αισθάνεται άνετα να δώσει οκ κανέναν πρόβλημα. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Και καλώς σας βρήκα :)

Κανονικά ο μηχανικός ή/και ο πραγματογνώμονας θα πρέπει να σου δώσουν έναν κατάλογο με τα ανταλλακτικά που θα χρειαστεί για να φτιαχτεί η μηχανή σου.
Αναλυτικά τα ανταλλακτικό με κωδικούς και τιμές.
Οι εργασίες επίσης αναλυτικά...

Τώρα, έτσι όπως είδα τις φωτογραφίες και χωρίς να είμαι ούτε μηχανικός ούτε εμπειρογνώμονας.
Αμέσως αμέσως φαίνεται να θέλεις:
1) Τεπόζιτο (άσχετα αν επισκευάζεται).
2) Καβούκι οργάνων.
3) Φανάρι
4) Αριστερό πλαστικό.
5) Αριστερό καπάκι κινητήρα.
6) Αριστερό καθρέφτη.

Χωρίς να ξέρω τι μοντέλο είναι το μηχανάκι σου, έψαξα για τα ανταλλακτικά αυτά στο Internet.
Οι τιμές που βρήκα στο πρώτο site που μπήκα είναι:
1) 515,56
2) 12,83
3) 303,18
4) 56,84 + 16,99
5) 66,34
6) 55,78

Όλα τα παραπάνω μας κάνουν κάτι παραπάνω από χιλιάρικο.

Τώρα τι άλλο σου είπε πως θα αλλαχτεί δεν ξέρω.
Μήπως είπε για όργανα (450,00+), βάσεις φαναριού/οργάνων, καλάμια, κλπ κλπ;

Όπως και να έχει, ζήτα αναλυτικό κατάλογο με κωδικούς και τιμές και ψάξου...
Κοίτα τι χρειάζεσαι (με διαγράμματα και κωδικούς): http://www2.yamaha-motor.fr/2010/ypec/?prodCategory=10
Κοίτα τιμές: http://www.kfm-motorraeder.de

Πανοπτικός
02/01/2012, 19:48
Να του ζητησεις να σου γραψει σε ενα χαρτι απο που εβγαλε 3.000 ευρω.
Τοσο δεν κοστιζει ουτε ολοκληρη η μηχανη.

Το ατυχημα πως εγινε :confused:

raven_g20
02/01/2012, 21:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βοήθησες αρκετά με τα links McGyver (εμ με τέτοιο nick:).


Το ατύχημα έγινε στην παραλιακή πηγαίνοντας προς Αθήνα. Στην γέφυρα στο τροκαντερό λίγο πριν την αρχή (με τον παράδρομο δεξιά που οδηγεί στο Μοσχάτο) ο τύπάς απότομα έκοψε τιμόνι για να αλλάξει λωρίδα από μεσαία σε δεξιά και με πέταξε έξω. Πλακώθηκα στα φρένα και πήγα όσο δεξιά μπορούσα αλλά δεν πρόλαβα και φοβήθηκα να περάσω στον παράδρομο μπας και περνούσε άλλο αυτοκίνητο. Βρήκα στο πλάι και με πέταξε...έφαγα αρκετές τούμπες και πάλι καλά δεν υπήρχε άλλο αυτοκίνητο να με πατήσει!! Η μηχανή έπαθε ζημιά ενώ εγώ ευτηχώς την γλίτωσα με μελανιές και γρατζουνιές. Μάλιστα μετά ο πανέξυπνος άφησε το αυτοκίνητο πάνω στην δεξιά λωρίδα για να δεί τι έγινε και τον τράκαραν αλλοι 3 μιας και δεν είχε βάλει τριγωνάκι. Αρνείτε τα πάντα. Τι να πεις....

raven_g20
03/01/2012, 09:32
Παιδιά μια ερώτηση. Απ΄ οτι φαίνεται έμεινα και από μπαταρία. Στα επίσημα δίκτυα η τιμή της είναι στα 90€. Ειναι λίγο ακριβή. Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να βρω πιο φθηνή? Βρήκα στο ebay αλλά επειδή είναι από Αμερική φοβάμαι μην έχω πρόβλημα στο τελωνείο. Ευχαριστώ.


P.S. Άκυρο βρήκα με 50. Δεν είναι GEL αλλά η διαφορά είναι ανύπαρκτη.

arxaios
04/01/2012, 11:03
H προσφορά που σου έδωσε είναι κανονικότατη με βάση τις τιμές αντιπροσωπείας !!!
Οτι έχει χτυπηθεί - γδαρθεί αντικαθήσταται !!!
Από τη στιγμή που μόνο το ντεπόζιτο κάνει 800 περίπου ....
Είχα παλιότερα το Fazer 600 και μια πτώση από τη στέκα πήγε μόνο στα ανταλλακτικά 2400 Ε !!!
Επίσης πτώση από τη στέκα στο Χαγια πήγε 3770 Ε !!!

McGyver
04/01/2012, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Είχα παλιότερα το Fazer 600 και μια πτώση από τη στέκα πήγε μόνο στα ανταλλακτικά 2400 Ε !!!
Επίσης πτώση από τη στέκα στο Χαγια πήγε 3770 Ε !!!

Δε σταματάς το μπιλιάρδο ρε Κώστα;
Ακριβό σπορ φαίνεται...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: