PDA

View Full Version : Φθορά ζελατίνας κράνους



anf125
03/01/2012, 22:19
Έχω αγοράσει πρόσφατα το Uvex Onyx (https://motorshop.skroutzstore.gr/p.Kranos-UVEX-ONYX.252301.html) , από γνωστό κατάστημα που το έδινε σε προσφορά. Γενικά το κράνος δείχνει πολύ καλής ποιότητας και κυρίως, πολύ ελαφρύ.

Εδώ και μερικές μέρες πρόσεξα ότι είχε λερωθεί λίγο μπροστά η ζελατίνα και προσπάθησα να καθαρίσω το "λεκέ" με ένα ελαφρά βρεγμένο πανί. Η βρωμιά ήταν στο εσωτερικό μέρος και είχε κολλώδη μορφή. Τρίβωντας ελαφρά με το πανί διαπίστωσα με έκπληξη ότι... άρχισε να ξεφλουδίζει ένα μέρος από το εσωτερικό της ζελατίνας, σαν να ήταν πολύ λεπτή νάυλον συσκευασία. Να είναι αυτό κομμάτι της εσωτερικής επίστρωσης της ζελατίνας που καταστράφηκε, λόγω πχ θερμοκρασίας ή γδαρσίματος, ή μπορεί να οφείλεται σε κατασκευαστικό ελάττωμα; Στην τελευταία περίπτωση μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση της ζελατίνας από το κατάστημα; Είναι κατά 55% φιμέ, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Όταν φοριέται το κράνος δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό γιατί είναι στο κάτω μέρος, κοντά στο σαγόνι. Αλλά φοβάμαι μήπως σταδιακά χαλάσει ολόκληρη η ζελατίνα και γίνει για πέταμα. Συνάπτω και μια φωτογραφία.


243119

AUFGEBRACHT
03/01/2012, 22:22
Το φλάς της κάμερας δε βοηθά καθόλου...επίσης αφού είναι στην εσωτερική πλευρά της ζελατίνας δεν θα ήταν καλύτερο να βγάλεις μια φωτό τη ζελατίνα μόνο στο εσωτερικό της μέρος;

anf125
03/01/2012, 22:45
Θα προσπαθήσω να βγάλω μια καλύτερη φωτογραφία με φυσικό φως. Για την ώρα μπορώ να σημειώσω μόνο το "επίμαχο" σημείο.


243126

AUFGEBRACHT
03/01/2012, 22:49
Αν δεν κάνω λάθος οι ζελατίνες της Uvex έχουν ένα υλικό που η εταιρεία ονομάζει uvex supravision, ίσως είναι αυτό που ξεφλούδισε...

anf125
03/01/2012, 23:05
Ναι όντως supravision είναι.

Visor: νέας τεχνολογίας uvex supravision HD – 100 % προστασία UVA-,UVB-,UVC

Για ποιο λόγο να ξεφλουδίζει όμως αν δεν υπάρχει ελάττωμα; Στο παλιό κράνος (Caberg) δεν έπαθε ποτέ κάτι τέτοιο.

GIXXERAKIAS
04/01/2012, 08:03
Aν το πηρες προσφατα και μαλιστα απο προσφορα,τοπιο πιθανο ειναι να ηταν σε καποια τζαμαρια και να το εβλεπε ηλιος για πολυ καιρο με το αποτελεσμα που εχεις τωρα.Πηγαινε να σου αλλαξουν ζελατινα και θα εισαι κομπλε.:wave2:

pektis
04/01/2012, 21:08
Εχω την ιδια ζελατινα 2-3 χρονια, χωρις προβλημα...Πιθανων ελλατωματικο προϊον...Καλυτερα ζητα αλλαγη.

anf125
04/01/2012, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Aν το πηρες προσφατα και μαλιστα απο προσφορα,τοπιο πιθανο ειναι να ηταν σε καποια τζαμαρια και να το εβλεπε ηλιος για πολυ καιρο με το αποτελεσμα που εχεις τωρα.Πηγαινε να σου αλλαξουν ζελατινα και θα εισαι κομπλε.:wave2:

Πιθανό αυτό. Το κράνος που αγόρασα το έβγαλαν από το κουτί και είχε πάνω τελείως φιμέ ζελατίνα. Όταν είπα ότι προτιμώ την 55% φιμέ, έβγαλαν μια από ένα κράνος που είχαν εκτεθημένο σε προθήκη του καταστήματος και την αντικατέστησαν στο δικό μου. Ωστόσο το πρόβλημα δεν έγινε ορατό από την αρχή, αλλά μετά από ένα μήνα περίπου χρήσης του κράνους. Θα πάω αύριο να αναφέρω το πρόβλημα και ελπίζω να την αντικαταστήσουν.

TROOPER
05/01/2012, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
... Θα πάω αύριο να αναφέρω το πρόβλημα και ελπίζω να την αντικαταστήσουν.

και περιμενουμε νεα σου.:wave2:

anf125
05/01/2012, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και περιμενουμε νεα σου.:wave2:

Τα νέα είναι ότι παραδέχονται ότι ήταν ελαττωματική η ζελατίνα και είναι υποχρεωμένοι να την αντικαταστήσουν αλλά... επειδή έχει πρόβλημα η υποστήριξη της Uvex - έχει σταματήσει να φέρνει καινούρια προϊόντα στην Ελλάδα - θα πάρει ίσως αρκετό καιρό να έρθει καινούρια. Μου είπαν επίσης όταν αν μπορώ ο ίδιος να παραγγείλω πιο γρήγορα από το ίντερνετ μπορούν αυτοί να συμψηφίσουν την αξία με άλλη αγορά από το κατάστημα. Εγώ την βρήκα στα 70 ευρώ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secff9de9a45f/?ViewObjectID=12346297&Currency=EUR) περίπου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και όλες τις απαντήσεις.

AUFGEBRACHT
05/01/2012, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Τα νέα είναι ότι παραδέχονται ότι ήταν ελαττωματική η ζελατίνα και είναι υποχρεωμένοι να την αντικαταστήσουν αλλά... επειδή έχει πρόβλημα η υποστήριξη της Uvex - έχει σταματήσει να φέρνει καινούρια προϊόντα στην Ελλάδα - θα πάρει ίσως αρκετό καιρό να έρθει καινούρια. Μου είπαν επίσης όταν αν μπορώ ο ίδιος να παραγγείλω πιο γρήγορα από το ίντερνετ μπορούν αυτοί να συμψηφίσουν την αξία με άλλη αγορά από το κατάστημα. Εγώ την βρήκα στα 70 ευρώ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secff9de9a45f/?ViewObjectID=12346297&Currency=EUR) περίπου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και όλες τις απαντήσεις.


Για στείλε ένα φίλο σου να ρωτήσει και καλά εάν μπορούν να του φέρουν την ίδια ζελατίνα γιατί του "έσπασε"...θα του πούν το ίδιο;