PDA

View Full Version : Καταγγελια



Emden
04/01/2012, 22:57
Βενζιναδικο μάρκας ΟΧΙ shell, Bp, Eko, Eteka (όποιο μένει από αύτα που είναι στη σειρά δλδ) στο 17 χλμ εθνικής οδού Αθηνών Κορίνθου ( Ασπρόπυργος) νοθέυει τη βενζίνη.
Ξέρετε κάποιο τρόπο ώστε να προχώρήσω σε καταγγελία.

Πανοπτικός
04/01/2012, 23:08
Πες μας κ πως το καταλαβες.

Emden
04/01/2012, 23:17
Δε νομιζω οτι παίζει και απόλυτο ρόλο. Η ερώτηση και το θέμα έχει να κάνει με τη διαδικασία καταγγελίας. Αν θές πάλι να μάθεις πως και γιατί μπορώ να σου στείλω σε π.μ.

Πανοπτικός
04/01/2012, 23:21
Ο μονος τροπος -παντως- για να καταλαβεις αν οντως νοθευει -σιγουρα- βενζινη το ταδε βενζιναδικο ειναι να εχεις ολοκληρο εργαστηριο.

Αν ειδες μαυριλα πχ στο τεποζιτο δεν σημαινει κατι..

Emden
04/01/2012, 23:30
οτι έβαλα 40 ευρώ στο φέιζερ με 19.5 λίτρα ντεπόζιτο και τιμη στα 1.60 πως γίνετε?
Κάτι δε γίνετε σωστά. Δεν είναι νοθεία με την σημασία της ανάμιξης αλλά ότι έβαζε αέρια αντι για υγρο.

schumifer
04/01/2012, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
οτι έβαλα 40 ευρώ στο φέιζερ με 19.5 λίτρα ντεπόζιτο και τιμη στα 1.60 πως γίνετε?
Κάτι δε γίνετε σωστά. Δεν είναι νοθεία με την σημασία της ανάμιξης αλλά ότι έβαζε αέρια αντι για υγρο.
Άρα εννοείς ότι έχει πειραγμένη αντλία. Αυτό λύνεται συνήθως επί τόπου με κλήση αστυνομίας

Πανοπτικός
04/01/2012, 23:49
Δεν επρεπε να πληρωσεις καθολου, απλως φευγεις κυριος κ κανεις χιλιομετρα "στην υγεια" του.

Φυσικα παρε για καταγγελια :winka:

nic mor
05/01/2012, 00:16
ολα καλα και καταγγελια κτλ μαζι σου!!!
αλλα λυσε μου την απορια..
απλα πληρωσες και εφυγες η το εκανες θεμα:confused:

Sapadak
05/01/2012, 05:35
Επικοινωνησε με ΚΕΔΑΚ (http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=479)

Emden
05/01/2012, 14:01
Επλήρωσα όσα έβγαινιε ο λογαριασμός. Πήρα στο Συνήγορο του καταναλώτη και απο εκεί με παρεπεμψάν στη Νομαρχία στο τμήμα μετρολογίας. Κάλεσα πολλές φορές και το έχουν κατεβασμένο. Άντέ να δούμε.

Το βενζινάδικο ήταν κλειστό σήμερα.......

MG-KTiNoS
05/01/2012, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Δεν επρεπε να πληρωσεις καθολου, απλως φευγεις κυριος κ κανεις χιλιομετρα "στην υγεια" του.

Φυσικα παρε για καταγγελια :winka:


Κι εγώ αυτό κάνω...

:beer:

McGyver
05/01/2012, 14:11
Ζητάς απόδειξη στην οποία θα πρέπει να αναγράφεται ο αριθμός των λίτρων επί την τιμή μονάδος.
Μιας και τη χρειάζεσαι για επαγγελματική χρήση ζητάς να σου τη σφραγίσουν, να αναγράψουν τον αριθμό του οχήματός σου και να την υπογράψουν.
Μόλις την πάρεις, εκπλήσεσαι με τον αριθμό των λίτρων που μπήκαν στο όχημά σου και αρνείσαι να πληρώσεις, καλώντας ταυτόχρονα την αστυνομία.

Μετά άσ' τον να ξεμπλέξει...

:wave2:

Πανοπτικός
05/01/2012, 14:11
Μην το αφησεις ετσι παντως... Γραψε ενα ωραιο κειμενο κ κοινοποιησε το σε οποιον μπορει να εχει σχεση (και να "κραξεις" ΚΑΙ τις αρμοδιες υπηρεσιες για την αδιαφορια τους) :evil:


MG-KTiNoS δεν μου εχει τυχει να με κλεψουν ετσι, αλλα τοτε που ηταν της μοδας -ειδικα στις shell- να σου δινουν αποδειξη μονο αν κατεβεις απ την μηχανη... Το εχω κανει 3-4 φορες "αν δεν μου δωσεις αποδειξη εδω, δεν ολοκληρωνεται η συναλαγη, συνεπως δεν θα πληρωσω..." -"θα φωναξω την αστυνομια" λεει...

byron
05/01/2012, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
οτι έβαλα 40 ευρώ στο φέιζερ με 19.5 λίτρα ντεπόζιτο και τιμη στα 1.60 πως γίνετε?
Κάτι δε γίνετε σωστά. Δεν είναι νοθεία με την σημασία της ανάμιξης αλλά ότι έβαζε αέρια αντι για υγρο.

Φίλε με συγχωρείς, αλλα με ποιά λογική πλήρωσες ? :confused:

Αν η αντλία του σου έβγαζε 200€, θα πλήρωνες και θα έπαιρνες απόδειξη για 200 με σκοπό να κάνεις μετά καταγγελία -τρεχαγύρευε- και να δικαιωθείς, καποιου αγίου ανήμερα?

Μέγα λάθος που δέχθηκες να πληρώσεις. Η απόδειξη που έχεις δεν αποδεικνύει τίποτα.

TROOPER
05/01/2012, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
.......Η απόδειξη που έχεις δεν αποδεικνύει τίποτα.

:hypnotize :hypnotize :hypnotize :lol: :lol: :lol:

η αποδειξη δεν αποδυκνυει.
η σφουγγαριστρα δεν σφουγγαριζει κ.ο.κ. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Emden
05/01/2012, 14:41
Δε είναι τοσο εύκολο. Ήταν 12:00 το βράδυ και ήταν μόνο ο υπήλληλος ο οποίος μιλούσε μόνο τα βασικά. ( 10 εύρω , 20 εύρω απόδειξη αύτα). Να πάρω τηλέφωνο την αστυνομία να χρεώσω τον υπάλληλο ο οποίος μπορεί και να μην ήταν νόμιμος....
Το θέμα είναι ότι πήρα και στο ΚΕΔΑΚ και μου είπαν απο βδομάδα γιατί αύριο είναι αργία.

15 μέρες είμαι ελλάδα κ αρχίσα να ξενερώνω πάλι

p@nos
05/01/2012, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :lol: :lol: :lol:

η αποδειξη δεν αποδυκνυει.
η σφουγγαριστρα δεν σφουγγαριζει κ.ο.κ. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ama pao dld me mia apodiksi apo to amaksi 100e 60 litra kai po oti moy ta ebale sto mixanaki gia na toy to kliso apodikniei kati?

Πανοπτικός
05/01/2012, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :lol: :lol: :lol:

η αποδειξη δεν αποδυκνυει.
η σφουγγαριστρα δεν σφουγγαριζει κ.ο.κ. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Νννναι, η αποδειξη δεν αποδυκνυει, ειναι σαν να λεμε η σφουγγαριστρα δεν σφουγγαριζει, ή η λαμπα που δεν λαμπει... μουαχαχαχα (κλαυσιγελος) :hypnotize

byron
05/01/2012, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :lol: :lol: :lol:

η αποδειξη δεν αποδυκνυει.
η σφουγγαριστρα δεν σφουγγαριζει κ.ο.κ. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι δεν κατάλαβες? Μία απόδειξη των 40€ => 25λιτρα.
Αντε βρες άκρη οτι το όχημα που πήγες ήταν fazer και όχι Tenere με extra ντεπόζιτο για το Paris-Dakar.

Anty12
05/01/2012, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron

Αντε βρες άκρη οτι το όχημα που πήγες ήταν fazer και όχι Tenere με extra ντεπόζιτο για το Paris-Dakar.

23 lt παίρνει.........:D

το σωστό είναι αυτό που είπε ο McGyver, σφραγίδα και υπογραφή με αριθμό πινακίδας, και αστυνομία επιτόπου, ώστε να μην μπορεί να ισχυριστεί ότι γέμισες και κάνα-δυο μπετόνια

TROOPER
05/01/2012, 16:18
ξεκοληστε οι απο πανω.

απλα πιαστηκα με την ατακα του βυρωνα που ειναι σχημα οξυμωρο (οχι λαθος) και απλα εκανα χαζοχιουμορακι.

p@nos
05/01/2012, 16:26
ti na ksekolisoyme more 8a mirizoyme ta nixia mas edo omesa pote kani plaka o ka8enas ke pote oxi

TROOPER
05/01/2012, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ti na ksekolisoyme more 8a mirizoyme ta nixia mas edo omesa pote kani plaka o ka8enas ke pote oxi

και δλδ ρε μαστορα να μυριζουμε εμεις που κανουμε πλακα τα δικα μας νυχια αν αυτος που θα διαβασει την πλακα μας εχει p@no απο iq ραδικιου για να την γραψουμε?:lol: :lol: :lol:

p@nos
05/01/2012, 16:31
ne odos ine 8ema iq pos moy ksefige :rolleyes:

p@nos
05/01/2012, 16:31
re baron iq radikioy exis rpm oyte kan portokalias :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
05/01/2012, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re baron iq radikioy exis rpm oyte kan portokalias :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι κουτσομπολης ρπμ!!!! :sad:

byron
05/01/2012, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re baron iq radikioy exis rpm oyte kan portokalias :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε pano, λόγω iq δεν σου απαντώ τελευταία. Ta gamimena ta greeklish θέλουν προσπάθεια. :sad:

toyar
07/01/2012, 07:23
υπαρχουν ακομα ανθρωποι που φουλαρουν;:look:

transalpblack
07/01/2012, 23:10
Το πρατήριο ήταν ΕΠ?

Αν ναι, σύμφωνα με το ΚΕΔΑΚ, στις 22-12-2011, του υποβλήθηκε πρόστιμο 65.000 ευρώ για νοθεία στην LRP.

chr1s_86
09/01/2012, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
υπαρχουν ακομα ανθρωποι που φουλαρουν;:look:

+1 :(

nikos_abel
10/01/2012, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
υπαρχουν ακομα ανθρωποι που φουλαρουν;:look:

Έχω μεγάλο αναπτήρα ;)

KaTaNaS
10/01/2012, 09:12
μηπως σου βαλε 100αρα και δεν το πρόσεξες;

Πανοπτικός
10/01/2012, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μηπως σου βαλε 100αρα και δεν το πρόσεξες;


σωστο :smokin:

Antwnis
10/01/2012, 22:28
Ελέχθησαν πολλά και μεταξύ αυτών, το πλέον σωστό για να αντιμετωπισθεί τετοιου είδους περιστατικό, το να αρνηθεί κανείς να πληρώσει και να καλέσει την αστυνομία επιτόπου.
However, στην προκειμένη περίπτωση προφανώς έγινε λάθος/κακός (ή σκόπιμα) χειρισμός της αντλίας από τον Πάκι που ήταν βραδυνή βάρδια.
Τα μηχανάκια που πειράζουν τις αντλίες κλεβουν πάντα σε ποσοστιαία βάση από 2 μέχρι 5% το πολύ στα αναγραφόμενα λίτρα και ο λόγος είναι ευνόητος αφου με τόσο ποσοστό είναι πρακτικά αδύνατον να το καταλάβει ο πελάτης.
Επίσης, αυτή τη δουλειά την κάνουν κατα τις ώρες που είναι παρόν ο ιδιοκτήτης/υπεύθυνος του πρατηρίου και ελέγχουν την παραποίηση του μετρητή της αντλίας με remote control συνήθως από τον υπολογιστή του γραφείου τους. (πάντα υπάρχει κίνδυνος ξαφνικού ελέγχου από το ΚΕΔΑΚ).
Κατά κάποιο τρόπο λοιπον επιλέγουν το ποτε και σε ποιούς θα κάνουν την λαμογιά.
Υπολογίστε ένα πρατήριο που πουλά 300.000 λίτρα το μήνα, αν δίνει τα μισά από αυτά με πειραγμένη αντλία κλέβοντας ας πούμε 4%, μπορεί να βγάλει σχεδόν 10.000€ το μήνα, μαύρα ζεστά και αφορολόγητα!
Είναι πάμπολλα τα πρατήρια που έκλεβαν, κλέβουν και θα κλέβουν και δεν τα παίρνει χαμπάρι κανείς (παίζουν και λαδώματα φυσικά)
Θέλω να καταλήξω λοιπόν ότι όσο και νάχει αποθρασυνθεί ένας πρατηριούχος, δεν θα έφτανε στο σημείο να κλέβει σε ποσοστό 30% τους πελάτες του και μάλιστα εν τη απουσία το βράδυ που είναι μόνος ενας Πάκι στο πρατήριο.
Δεν διακυνδυνεύει κανείς να κάνει τέτοιου είδους χοντράδα και να του κλείσουν οριστικά το μαγαζί του, πόσο μάλον αυτοί που είναι παλιές πουτ@νες στη πιάτσα, ε;
:nono:

Emden
12/01/2012, 02:11
Δεν ήταν 100 αρα.

Όταν έγινε η καταγγελεία ζήτησα να με ειδοποιήσουν για το αν έγινε ο έλεγχος και τα αποτελέσματα αλλά δεν μου έδωσαν κάποια συγκεκριμένη απάντηση.

Αύτο είναι σωστό και λάθος κατα μία έννοια. εεε?

Πανοπτικός
12/01/2012, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
Δεν ήταν 100 αρα


Παντως οι αριθμοι ταιριαζουν, σχεδον 2 ευρω εχει η 100ρα, κ εφ οσον δεν θυμασαι λιτρα παρα μονο χρηματα, πρεπει να το κοιταξεις λιγο...


webasshashin ξυδι σου ειπα να πιεις ? Κανει καλο κ στο χασιμο βαρους ρε... :lol: :lol: :lol:

Emden
12/01/2012, 02:20
Δεν γίνετε να ήταν 100αρα.

Δέν έχει 100αρα εκέι που σταμάτησα.

Την 100 την έχει σε άλλο σκέπαστρο.

τα λίτρα ήταν λογίκα σε νούμερο.

Και ναι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που γεμίζουν!
Για διακοπές ήρθαμε και τα deal είναι καλά εδώ έκτος αν σε κλέβουν.

nikos_abel
12/01/2012, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
Για διακοπές ήρθαμε και τα deal είναι καλά εδώ έκτος αν σε κλέβουν.

Κρατάω αυτό.

-Παρακαλώ κύριε, (η παγακώ κίε, αναλόγως), να το γεμίσω;
-Βεβαίως αλλά πρώτα πρέπει να παζαρέψουμε.
-Μα η βενζίνη έχει συγκεκριμένη τιμή.
-Ναι, αλλά εγώ θέλω προσφορά...

κλπ κλπ κλπ (http://www.youtube.com/watch?v=u75XQdTxZRc)

ERRIKA
12/01/2012, 15:42
Ο νέος τρόπος "νοθείας" (διότι δεν πρόκειται περί νοθείας αλλά περί κλοπής), ή τουλάχιστον νέος για μένα (τώρα τον πήρα χαμπάρι) είναι η θέρμανση του καυσίμου με μηχανικά ή χημικά μέσα ώστε να έχει μεγαλύτερο όγκο. Την πάτησα μία - δυο φορές και μετά διάβασα τα αντίστοιχα (οπότε τώρα είμαι προετοιμασμένη για την επόμενη :D )
Φουλάρεις (ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ όμως) και μετά από κανά δεκάλεπτο και μερικά χλμ. (ΛΙΓΑ όμως) βλέπεις το δείκτη να έχει πέσει, λίγο παραπάνω από τα 3/4... :rolleyes: :mad:
Έχει γίνει πολύ της μόδας απ'ό,τι φαίνεται.

ERRIKA
12/01/2012, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel


....... (η παγακώ κίε, αναλόγως),

Α στο καγό σου, μεσημεγιάτικα... :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Πανοπτικός
12/01/2012, 15:45
ερωτηση 1. Που το ακουσες/καταλαβες ?
ερωτηση 2.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
(οπότε τώρα είμαι προετοιμασμένη για την επόμενη :D )


Τι προετοιμασια δηλαδη... θα βαζεις θερμομετρο ?










Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
(η παγακώ κίε, αναλόγως)

Ξενοι ειναι, οχι τσιφουτηδες ρε μλκ :lol:

ERRIKA
12/01/2012, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
ερωτηση 1. Που το ακουσες/καταλαβες ?


Το παρατήρησα δύο φορές τυχαία όταν έβαλα βενζίνη στα μηχανάκια μου (μετά από λίγα λεπτά έπεσε απότομα ο δείκτης της βενζίνης και παραξενεύτηκα, επίσης "έβγαλα" λιγότερα χλμ.). Μετά διάβασα για το νέο αυτό τρόπο κλοπής σε άρθρο στο ίντερνετ, νομίζω στο ethnos.gr, και τότε κατάλαβα ότι με είχαν κλέψει κατ'αυτόν τον τρόπο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
ερωτηση 2.



Τι προετοιμασια δηλαδη... θα βαζεις θερμομετρο ?






Όχι. Απλά θα επιστρέψω στο βενζινάδικο (και δεν τους σώζει ούτε σπίρτο).
:D

webassasin
12/01/2012, 16:02
ισως να ειναι η λυση το σπιρτο..
το ειχα προσεξει και εγω,αλλα δεν ειχα σκεφτει οτι ηταν νοθεια,νομιζα οτι εφταιγε ο μετρητης μου.

nikos_abel
12/01/2012, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ο νέος τρόπος "νοθείας" (διότι δεν πρόκειται περί νοθείας αλλά περί κλοπής), ή τουλάχιστον νέος για μένα (τώρα τον πήρα χαμπάρι) είναι η θέρμανση του καυσίμου με μηχανικά ή χημικά μέσα ώστε να έχει μεγαλύτερο όγκο. Την πάτησα μία - δυο φορές και μετά διάβασα τα αντίστοιχα (οπότε τώρα είμαι προετοιμασμένη για την επόμενη :D )
Φουλάρεις (ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ όμως) και μετά από κανά δεκάλεπτο και μερικά χλμ. (ΛΙΓΑ όμως) βλέπεις το δείκτη να έχει πέσει, λίγο παραπάνω από τα 3/4... :rolleyes: :mad:
Έχει γίνει πολύ της μόδας απ'ό,τι φαίνεται.

Μα το Χάρυ, αποκάλυψη στα μάτια μου ήταν αυτό!:dizzy:

Πολύ απλό και σατανικό στη σύλληψη.




















(τελικά το μυαλό των νομικών στροφάρει ε; )

nikos_abel
12/01/2012, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός


Ξενοι ειναι, οχι τσιφουτηδες ρε μλκ :lol:

Έτσι μιλάνε αυτοί που μιλάνε καλά. Που να ακούσεις κάτι άλλα παιδιά...

THEOD
12/01/2012, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ο νέος τρόπος "νοθείας" (διότι δεν πρόκειται περί νοθείας αλλά περί κλοπής), ή τουλάχιστον νέος για μένα (τώρα τον πήρα χαμπάρι) είναι η θέρμανση του καυσίμου με μηχανικά ή χημικά μέσα ώστε να έχει μεγαλύτερο όγκο. Την πάτησα μία - δυο φορές και μετά διάβασα τα αντίστοιχα (οπότε τώρα είμαι προετοιμασμένη για την επόμενη :D )
Φουλάρεις (ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ όμως) και μετά από κανά δεκάλεπτο και μερικά χλμ. (ΛΙΓΑ όμως) βλέπεις το δείκτη να έχει πέσει, λίγο παραπάνω από τα 3/4... :rolleyes: :mad:
Έχει γίνει πολύ της μόδας απ'ό,τι φαίνεται.

Χημικός ΔΕΝ είμαι αλλά απ' όσο θυμάμαι σε λογικές αυξήσεις της θερμοκρασίας η διαστολή δεν μπορεί να είναι τόσο μεγάλη που να γίνει τόσο πολύ αντιληπτή..Για διαφορές της τάξης του 2-3% ναι μπορεί να γίνει, αλλά για διαφορές της τάξης του 20% που αναφέρεις μάλλον χλωμό το κόβω... :rolleyes: Πέρα το ότι τουλάχιστον στις μοτό μια βενζίνη που θα μπεί με μεγάλη θερμοκρασία στο ντεπόζιτο θα γίνει άμεσα αντιληπτό στα μπούτια σου :p

ERRIKA
12/01/2012, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Χημικός ΔΕΝ είμαι αλλά απ' όσο θυμάμαι σε λογικές αυξήσεις της θερμοκρασίας η διαστολή δεν μπορεί να είναι τόσο μεγάλη που να γίνει τόσο πολύ αντιληπτή..Για διαφορές της τάξης του 2-3% ναι μπορεί να γίνει, αλλά για διαφορές της τάξης του 20% που αναφέρεις μάλλον χλωμό το κόβω... :rolleyes: Πέρα το ότι τουλάχιστον στις μοτό μια βενζίνη που θα μπεί με μεγάλη θερμοκρασία στο ντεπόζιτο θα γίνει άμεσα αντιληπτό στα μπούτια σου :p

Kι εγώ ΔΕΝ είμαι χημικός αλλά επίσης ΔΕ λέω μ@λ@κίες. Όταν παρατηρώ κάτι επανειλημμένα που με παραξενεύει, τα μάτια μου ΔΕΝ κάνουν πουλάκια. 'Οταν επιπλέον το διασταυρώσω διαβάζοντας και σχετικά δημοσιεύματα όπως αυτό:


Οσο για τις υπόλοιπες τρεις πρακτικές, αφορούν στις πειραγμένες αντλίες με τηλεχειριστήρια, στις πειραγμένες αντλίες με ειδικά τσίπ που τοποθετούνται στο λογισμικό τους (πλακέτες), και τέλος στη θέρμανση του καυσίμου εντός δεξαμενής με μια ειδική «σερπαντίνα ζεστού νερού» - όπως ονομάζεται- η οποία και αυξάνει τον όγκο του. Έτσι, αμέσως μετά την είσοδό του στο ρεζερβουάρ, ο δείκτης της βενζίνης ανεβαίνει πολύ, για να υποχωρήσει λίγα λεπτά μετά, όταν ξεκινήσει το όχημα. Ενας άλλος τρόπος αύξησης του όγκου του καυσίμου, είναι με τη χρήση ειδικής "ταμπλέτας". Τοποθετείται μέσα στο καύσιμο και διογκώνει τον όγκο του. Πρόκειται για μέθοδος που έχει μεγαλύτερη χρήση σε βυτιοφόρα.

από εδώ http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/f5524ac4-94fb-4aa7-9743-21de23153287

τότε, θα το πω και παραέξω μπας και ανοίξω τα μάτια περισσότερων (όποιων θέλουν φυσικά, οι υπόλοιποι μπορούν να ασχολούνται με τα μπούτια μου :D, νο πρόμπλεμ :D )

sapila racing
13/01/2012, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Kι εγώ ΔΕΝ είμαι χημικός αλλά επίσης ΔΕ λέω μ@λ@κίες. Όταν παρατηρώ κάτι επανειλημμένα που με παραξενεύει, τα μάτια μου ΔΕΝ κάνουν πουλάκια. 'Οταν επιπλέον το διασταυρώσω διαβάζοντας και σχετικά δημοσιεύματα όπως αυτό:



από εδώ http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/f5524ac4-94fb-4aa7-9743-21de23153287

τότε, θα το πω και παραέξω μπας και ανοίξω τα μάτια περισσότερων (όποιων θέλουν φυσικά, οι υπόλοιποι μπορούν να ασχολούνται με τα μπούτια μου :D, νο πρόμπλεμ :D )

Θα έλεγα να μην το πείς παραέξω... :winka:

Ο όγκος της βενζίνης αυξάνεται κατα 1% περίπου για κάθε 9 βαθμούς C που ανεβαίνει η θερμοκρασία του.
Για να εχεις 20% διαφορά όγκουθα έπρεπε να εχουν θερμάνει την βενζίνη κατα περίπου 180 βαθμούς C.
Ε μαλλον κατι θα καταλάβαινες και στα μπουτια, εκτός κι αν καβαλάς scooter οπότε απλά θα έβλεπες την έκρηξη! :lol:

Πανοπτικός
13/01/2012, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα έλεγα να μην το πείς παραέξω... :winka:

Ο όγκος της βενζίνης αυξάνεται κατα 1% περίπου για κάθε 9 βαθμούς C που ανεβαίνει η θερμοκρασία του.
Για να εχεις 20% διαφορά όγκουθα έπρεπε να εχουν θερμάνει την βενζίνη κατα περίπου 900 βαθμούς C.
Ε μαλλον κατι θα καταλάβαινες και στα μπουτια, εκτός κι αν καβαλάς scooter οπότε απλά θα έβλεπες την έκρηξη! :lol:

Ακριβως αυτο ηθελα να πω, αλλα δεν γνωριζα με ακριβεια τους αριθμους. :a10:

sapila racing
13/01/2012, 10:24
Για την βενζίνη ειναι περίπου 1% διαφορά όγκου για καθε 9 βαθμούς C, οπότε για να δείς στο τεπόζιτο μετα από λίγο 20% λιγότερη βενζίνη θα πρεπει να εχει 180 βαθμούς παραπάνω από την ατμόσφαιρα.

Για πετρέλαιο (diesel) η διαφορα όγκου ειναι [περίπου 1% για κάθε 6 βαθμούς C.

Επίσης αν σκεφτούμε οτι πραγματικά καποιος κανει αυτη την πατέντα για να κλέψει, πόσα θα πρεπει να πληρώσει για την θέρμανση της δεξαμενής καυσίμου? Μια η άλλη θα του ερχόταν. :wave2:

zephyr1
13/01/2012, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Ε μαλλον κατι θα καταλάβαινες και στα μπουτια, εκτός κι αν καβαλάς scooter οπότε απλά θα έβλεπες την έκρηξη! :lol:

:bigcry: :rotflmao: :lol:

ERRIKA
13/01/2012, 11:27
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112796056

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=437320


http://www.arpaktiko.org/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%89%CE%BD.html


http://www.naro.gr/567/2162792/.html


οκ εσείς μη το πιστεύετε

Εγώ την πάτησα τρεις φορές μέχρι τώρα, αλλά τώρα ξέρω.

vaska
13/01/2012, 12:13
@ ERRIKA

http://www.youtube.com/watch?v=RP_W3gFnJlQ


Στο 1:28, αλλά και όλο να το δεις - ακούσεις μια χαρά είναι.


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

dmf
13/01/2012, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για την βενζίνη ειναι περίπου 1% διαφορά όγκου για καθε 9 βαθμούς C, οπότε για να δείς στο τεπόζιτο μετα από λίγο 20% λιγότερη βενζίνη θα πρεπει να εχει 180 βαθμούς παραπάνω από την ατμόσφαιρα.

Για πετρέλαιο (diesel) η διαφορα όγκου ειναι [περίπου 1% για κάθε 6 βαθμούς C.

Επίσης αν σκεφτούμε οτι πραγματικά καποιος κανει αυτη την πατέντα για να κλέψει, πόσα θα πρεπει να πληρώσει για την θέρμανση της δεξαμενής καυσίμου? Μια η άλλη θα του ερχόταν. :wave2:

Ε.. δεν ειναι ακριβως ετσι. Η καθε αυξηση 1% παει στο ολικο προηγουμενο ογκο. Ετσι αν εχεις 1L με +9 βαθμους θα παει 1,01L. Με αλλους 9 βαθμους θα αυξηθει 1% το υπάρχον (δηλ το 1,01L). Άμα το κάνεις αυτό αρκετές φορές (L'=L(1,01)^(x/9)) θα βρεις ότι χρειάζεσαι θερμοκρασία μόλις 165 βαθμούς και όχι 180 :D

(Ερρικα ποιο πιθανο μου φαινεται να περνανε και αερα μαζι με την βενζινη για να γραφει ο δεικτης. )

Corvo
13/01/2012, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112796056

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=437320


http://www.arpaktiko.org/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%89%CE%BD.html


http://www.naro.gr/567/2162792/.html


οκ εσείς μη το πιστεύετε

Εγώ την πάτησα τρεις φορές μέχρι τώρα, αλλά τώρα ξέρω.

ενας αν βγαλει μια ανακριβεια θα παει σε ολους αφου ολες οι σελιδες-blog χαζομοιραζονται τα νεα


παραπανω σου ειπαν με μαθηματικα οτι αυτο ειναι απο ΠΟΛΥ δυσκολο εως αδυνατο να γινει χωρις ασχημες συνεπεις, μπαμ μπουμ κ.λ.π. :lol: , αρα ειναι καποιο αλλο κολπο πιθανως βαζοντας και κοπανιστο αερα 100 οκτανιων :D

Πανοπτικός
13/01/2012, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
... θα βρεις ότι χρειάζεσαι θερμοκρασία μόλις 165 βαθμούς και όχι 180 :D

:dizzy:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
ενας αν βγαλει μια ανακριβεια θα παει σε ολους αφου ολες οι σελιδες-blog χαζομοιραζονται τα νεα


παραπανω σου ειπαν με μαθηματικα οτι αυτο ειναι απο ΠΟΛΥ δυσκολο εως αδυνατο να γινει χωρις ασχημες συνεπεις, μπαμ μπουμ κ.λ.π. :lol: , αρα ειναι καποιο αλλο κολπο πιθανως βαζοντας και κοπανιστο αερα 100 οκτανιων :D

Αυτο. :smokin:

dmf
13/01/2012, 14:06
Διαφωνείς σε κάτι αντιδραστικό μέλος;

Πανοπτικός
14/01/2012, 11:39
οχι μωρε... συμφωνω, απλως δεν εχει τοσο σημασια αν ειναι 165 ή 180 γιατι πρακτικα απο τους 15-20 :confused: που θα εχει μεσα στην δεξαμενη ειναι δυσκολο να θερμανθει ακομα κ στους 70 για πολλους λογους.

Πιστευω οτι ολο αυτο το θεμα με την βενζινη κ την θερμοκρασια ειναι μια χαζομαρα, με αιθανολη :confused: που νοθευουν ειναι πολυ πιο πιθανο.


Μου εχει τυχει μια φορα να βαλω βενζινη η οποια πιστευω οτι ηταν νοθευμενη, επειδη η πρωτη μπαρα επεσε στα 40 χιλιομετρα, κατι που δεν εχει συμβει ποτε ξανα (τωρα πλεον κ με τα λεπτα συνθετικα λαδια πεφτει παντα στα 70-80)

dmf
14/01/2012, 13:53
Πρέπει κάποια στιγμή να γραφτεί ένας κώδικας, για το ποιά emoticons είναι σαρκασμού και ποιά όχι :sick: