PDA

View Full Version : Help Λαστιχάκια για τη χοντρούλα μου



HAYA
07/09/2005, 13:24
Καλημέρα σε όλους

Σήμερα το πρωί η καλή μου απαίτησε καινούρια γοβάκια. Εχω ακούσει ένα κάρο γνώμες και το μόνο που κατάφερα ειναι να μπερδευτώ. Η βοήθεια σας και ειδικά απο κατόχους Hayabusa θα μου ηταν πολύτιμη. Βασικά ειναι το οσο το δυνατό καλυτερο κράτημα σε δρόμο οχι σε πίστα ( και σε βροχή ) και η αντοχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

idi
07/09/2005, 13:28
χμμμ δοκιμασμενη λυση (απο φιλους σε haya) και στο δικο μου μηχανακι (οχι ομως για τη χρηση που το θελω εγω...αλλα κουτι γιαυτο που θελεις εσυ) ειναι το

pirelli diablo corsa μπροστα
pirelli diablo απλo πισω

jimk
09/09/2005, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χμμμ δοκιμασμενη λυση (απο φιλους σε haya) και στο δικο μου μηχανακι (οχι ομως για τη χρηση που το θελω εγω...αλλα κουτι γιαυτο που θελεις εσυ) ειναι το

pirelli diablo corsa μπροστα
pirelli diablo απλo πισω

Να πω κι'γω την γνωμη μου Γιωργο? :smokin:

Για μπροστινο λαστιχο δεν θα προτεινα το corsa,βαλε το απλο φιλε Haya....ο λογος ειναι το βαρος της μοτο στα φρεναρισματα.Το corsa δεν εχει σχεδιαστει για Hayabusa,ετσι ο σκελετος του δεν ειναι ενισχυμενος.Εχω αλλη μια προταση για λαστιχα, Metzeler M1 sportec, αυτα εβαλα πριν λιγες μερες στο δικο μου Hayabusa και εχω μεινει υπερευχαριστιμενος απο την αισθηση και τις πληροφοριες που μου δινουν τα λαστιχακια :sun:

Αυτα...Παντα ορθιοι παιδες :beer:

:wave2:

iannis
09/09/2005, 21:19
Τα metzeler enduro 3 sahara βαλε και θα με θυμηθεις:a09: :a09: :a09: δεν θα το πιστευεις πως θα πηγαινει:a021: :a021: :a021:


:wave2: :wave2: :wave2:

HAYA
10/09/2005, 11:54
Αυτό φοράει τώρα ρε Νάνα και θέλω να το αλλάξω με κάτι λιγότερο extreeme δεν το θέλω είπαμε για πίστα :smokin:

Haga
10/09/2005, 12:02
Εγω ειχα τα michelin pilot power μπροστα πισω εχουν πολυ καλο κρατημα και μου κραταγε το πισω 6500 χλμ και μπροστα 8500χλμ με 2 φορες πιστα:wave2: :wave2:

HAYA
10/09/2005, 13:26
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις (ακόμα και τον αδερφό μου :) ) η επιλογή έγινε άμεσα με τα Diablo και ελπίζω να μην το μετανιώσω. Πρώτες εντυπώσεις απο Δευτέρα.

Tropeas
10/09/2005, 13:45
σε βροχή δεν προτείνονται καθόλου τα Corsa καλύτερα τα 2 απλά μπρος πίσω για την χρήση που θές... ίσως και το diablo strada αν χρησιμοποιείς κατα κόρον ευθείες , εθνικές κλπ.
δες και εδώ http://www.pirellidiablo.com/en_96/diablo/mainDiablo.jhtml
εκεί που λέει diablo vs diablo corsa έχει ενδιαφέρον το flashaki που εξηγεί...

Fear_No
10/09/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimk
Να πω κι'γω την γνωμη μου Γιωργο? :smokin:

Για μπροστινο λαστιχο δεν θα προτεινα το corsa,βαλε το απλο φιλε Haya....ο λογος ειναι το βαρος της μοτο στα φρεναρισματα.Το corsa δεν εχει σχεδιαστει για Hayabusa,ετσι ο σκελετος του δεν ειναι ενισχυμενος.Εχω αλλη μια προταση για λαστιχα, Metzeler M1 sportec, αυτα εβαλα πριν λιγες μερες στο δικο μου Hayabusa και εχω μεινει υπερευχαριστιμενος απο την αισθηση και τις πληροφοριες που μου δινουν τα λαστιχακια :sun:

Αυτα...Παντα ορθιοι παιδες :beer:

:wave2:

Ρε Μητσακο,πηρες Hayabusa ξανα?Το K5 το εδωσες,ετσι?

SF
10/09/2005, 17:33
Για τι είδους χρήση έχεις το μηχανάκι?

Τι είδους και πόσα χλμ γράφεις...?

HAYA
11/09/2005, 19:01
Για καθημερινή μετακίνηση στους εκπληκτικής πρόσφυσης δρόμους της Ζακύνθου και προς το παρόν για μικρά ταξίδια. Υπολόγισε περίπου 11000 χλμ το χρόνο. SF σε εχω ρωτήσει και στην αγγελία σου το LED tail υπάρχει ακόμα γιατι αν δεν το έχεις δώσει με ενδιαφέρει.

SF
11/09/2005, 19:46
Για το LED tail σου έχω απαντήσει! Για δες πάλι...

Για λάστιχα τώρα, δύσκολα τα πράγματα... Εδώ το μηχανάκι δε χωράει καν στην Ελλάδα, κι εσύ το θες για Ζάκυνθο... :sick:

Οπότε και τα μαμίσια Bridgestone BT56 και τα Pirelli Diablo (ουτε strada ούτε corsa, τα σκέτα) πιστεύω θα σε καλύψουν και θα βγάλουν και χιλιόμετρα.

oulas
11/09/2005, 20:04
Και εγω φιλε απο Ζακυνθο εχω καταγωγει και παω καθε καλοκαιριο. Τι λακουβα και κακο! Ο Φιλος μας ζει εναν πραγματικο εφιαλτη! Εχουμε απο τους χειροτερους δρομους!:D

SF
11/09/2005, 20:28
Να συμπληρώσω ότι αφού τελείωσα ένα ζευγάρι BT56 σε περίπου 6000χλμ, τώρα έχω Diablo και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όλα τα χλμ μου είναι γρήγορα τουριστικά, αλλά και στα ιπτάμενα σκέλη δεν έχω κανένα παράπονο (=ξύνω). Να δω μόνο και πόσα χλμ θα βγάλει το πίσω... Α, επίσης δεν οδηγώ με βροχή και δεν έχω γνώμη για το τι παίζεται σε βρεγμένο.

HAYA
11/09/2005, 22:49
Συγνώμη SF δεν είχα δει τα pm μου, αν θέλεις στείλε μου ενα τηλέφωνο ή αν θες να σου δώσω το δικό μου για να κανονίσουμε πως θα μου στείλεις το LED.
Φίλε oulas αν υπήρχαν μονο οι λακούβες μια χαρά θα ήταν. Βάλε στη συνταγή τους μεθυσμένους Αγγλους πρόσθεσε και αρκετούς ντόπιους που νομίζουν τις πινακίδες STOP διαφήμιση προφυλακτικών και τους καθρέφτες αξεσουάρ για να θαυμάζουν την ομορφιά τους, και όλα αυτά στις πίστες πατινάζ που έχουμε για δρόμους και έχει δέσει το γλυκό. Αυτός είναι ο εφιάλτης και δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν καβαλάς Hayabusa ή παπάκι.