PDA

View Full Version : Θορυβάκια



okourkoulos
05/01/2012, 12:57
Το τελευταίο μήνα, όταν βάζω μπροστά και είναι κρύο το μηχανάκι, ακού ένα μικρό συνεχόμενο θόρυβο πολύ ψιλό, σα παλμικό, τικι-τικι από το μπροστινό κύλινδρο που μετά όταν ζεσταίνεται φεύγει.
Δε θυμάμαι να τ'άκουγα ποτέ, αλλά ο μηχανικός μου λέει πως όλα έτσι κάνουν στο κρύο, έχει λέει να κάνει με τον αισθητήρα οξυγόνου!!
Συνεχίζει ο θορυβάκος και μάλιστα έχω παρατηρήσεις ότι, ενώ είναι κρύο, "γρατζουνάει" λίγο και στην εκκίνηση από νεκρό σε πρώτη.
Και όταν λέω "γρατζουνάει", εννοώ ότι ακούγεται/νοιώθει σαν να είναι η αλυσίδα στεγνή και λάσκα και να πηδαέι δόντια.
Η αλυσίδα είναι μια χαρά και τα γρανάζια ΟΚ. Όταν είναι ζεστή κανένα πρόβλημα.
Μήπως ήρθε η ώρα ν'αλλάξω μάρκα λαδιών? Τα τελευταία 40,000χλμ βάζω αυτά που προτείνει η εταιρία και αυτά τα έχω 1500χλμ.
Σε άλλα φόρα που διάβασα, διαβάζω για χαμηλή πίεση λαδιού και καδένα εκκεντροφόρου.
Έχετε καμιά ιδέα?
Μήπως είμαι υπερβολικός?

http://www.ktm950.in...950_issues.html

MG-KTiNoS
05/01/2012, 14:12
πόσο καιρό το έχεις το μηχανάκι?

spyro
05/01/2012, 15:19
Τα λάδια τα τσέκαρες? Πόσα χλμ έχεις με αυτά?

Βαλβίδες πότε ρυθμίσαμε τελευταία φορά?

okourkoulos
05/01/2012, 15:33
Έχω 40,000χλμ και δε χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσω βαλβίδες!
Από ψάξιμο στο AdvRider το βλέπω για καδένα εκκεντροφόρου ή /και νερό στο λάδι από τσιμούχα αντλίας νερού ή/και oil jet του συμπλέκτη.
Καταλήγουν σε χαμηλή πίεση λαδιού και έχουμε τα επακόλουθα.

Πολυμήχανος
05/01/2012, 17:50
Δεν ξέρω τι μηχανή έχεις.

Ήχο τσίκι-τσίκι όσο είναι κρύο κ.ο.κ. κάνει και

1) Σπινθήρας που διαρρέει απο τον μπουζοκαλώδιο ή την μπουζόπιπα προς το μέταλο της μηχανής.
2) Πολύ ελαφρά ξεβιδωμένη σωλήνα της εξάτμισης στο δέσιμο με την κεφαλή, ή φαγωμένη φλαντζούλ στο μέρος αυτό, που αφήνει λίγο καυσαέριο να διαρρέει.
3) Αν έχει μείνει πολλές μέρες ακίνητη η μηχανή, το λάδι στραγγίζει από τις κεφαλές, και όταν το βάζεις μπρος, μέχρι να φτάσει καινούριο στις κεφαλές, γυρνάνε για μερικά δευτερόλεπτα ''στεγνά'' τα εξαρτήματα, παράγοντας ένα ήχο λίγο τσίκι-τσίκι, λίγο στραγάλια.

Ριξε μια ματιά ΚΑΙ για αυτά...

Καδένα-τεντωτήρας, ακούγονται όταν δίνεις γκαζιά με νεκρά, και κλείνεις το γκάζι και το μοτέρ φρενάρει, στην φάση που φρενάρει, κάνει ένα χαρακτηριστικό ''κρρρρρρ''.

Αυτά, καλή έρευνα...

Πανοπτικός
05/01/2012, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος


Ήχο τσίκι-τσίκι όσο είναι κρύο...



Μηπως ακουγεται κ περαια περαια (http://www.youtube.com/watch?v=LaQFm0Im5mI) :confused: :lol:

AUFGEBRACHT
05/01/2012, 18:47
Tο πιθανότερο είναι να μην είναι τίποτα...κι εγώ έχω ένα 650GS που το έχω 6 χρόνια και εάν είναι κρύο πολλές φορές κάνει έτσι. Ιδιαίτερα τις τελευταίες μέρες που είναι το κρύο τσουχτερό που έλεγε κι ο Χρηστάκης, εάν το ακούσεις νομίζεις πως θα διαλυθεί στο δρόμο. Εεεεε, 6 χρόνια τώρα εάν ήταν βλάβη κάτι θα είχε συμβεί. :wave2:

mpokis
14/01/2012, 15:02
αδερφέ απ'οτι κατάλαβα πρέπει να έχεις το 950
????
τον θόρυβο αυτο που σου κάνει απ' οτι έχω δει τον ψηλο κάνουν όλα όταν όπως λές έχει κρύο και μέχρι να αρχίσει να ζεστένετε.

Η διαφορά είναι πόσο αυτος διαρκεί.

Προσωπική εμπειρεία :
τα είχε κλάσει η αντλεία νερού και τα παραφλού μπαίνουν μεσα στα λάδια και εξαφανίζονταν δια μαγείας ( όταν ήταν ακίνητο όχι σε λειτουργεία ).
Οταν με το καλο τα λάδια μου είχαν γίνει σαν μίλκο αναμεμιγμένα με τουλάχιστον 1 λίτρο παραφλού μέσα ,τότε ξεκίνησε και αυτός ο ήχος να γίνεται πολύ πιο έντονα και για μεγαλύτερο διάστημα ...(στο ξεκίνημα πάντα).

Στο τονίζω
όπως μου είπε και ο μάστορας ο ήχος αυτος προέρχεται απο την καδένα χρονισμού της οποιας ο τεντωτήρας είναι ''υδραυλικώς'' και επιρεάζεται απο την ποιότητα του λαδιού. Οπώς μου ανέφερε αν δε το είχα καταλάβει σιγά σιγά θα αρχιζε να μου αναβει κατα διαστήματα και το τσεκ του λαδιού. Ενω άλλα άτομα που τους έχει παρουσιαστει η βλάβη της τρόμπας νερου την κατάλαβαν απο διαρροη ''δάκρυσμα'' 'γύρο απο την τρόμπα.

Επειδή λογικά σε μπέρδεψα αρκετά:
1. αν είναι λίγος (ο θόρυβος) συνήθισέ το
2. κοιτα τα παραφλού σου σε τη επίπεδο είναι
3. πρόσεχε τι λάδια βάζεις και τις αλλάγές τους


Υ.Γ.
Όταν λές δεν έχεις ρυθμίσει βαλβίδες εννοείς ότι τις τσεκαρες (φιλέρ) και δε θέλανε;
Τα σερβις σου καθε πότε είναι;

Manalishi
14/01/2012, 17:49
Ο kourkoulos έχει το 990 Adv.

okourkoulos
16/01/2012, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpokis
αδερφέ απ'οτι κατάλαβα πρέπει να έχεις το 950
????
τον θόρυβο αυτο που σου κάνει απ' οτι έχω δει τον ψηλο κάνουν όλα όταν όπως λές έχει κρύο και μέχρι να αρχίσει να ζεστένετε.

Η διαφορά είναι πόσο αυτος διαρκεί.

Προσωπική εμπειρεία :
τα είχε κλάσει η αντλεία νερού και τα παραφλού μπαίνουν μεσα στα λάδια και εξαφανίζονταν δια μαγείας ( όταν ήταν ακίνητο όχι σε λειτουργεία ).
Οταν με το καλο τα λάδια μου είχαν γίνει σαν μίλκο αναμεμιγμένα με τουλάχιστον 1 λίτρο παραφλού μέσα ,τότε ξεκίνησε και αυτός ο ήχος να γίνεται πολύ πιο έντονα και για μεγαλύτερο διάστημα ...(στο ξεκίνημα πάντα).

Στο τονίζω
όπως μου είπε και ο μάστορας ο ήχος αυτος προέρχεται απο την καδένα χρονισμού της οποιας ο τεντωτήρας είναι ''υδραυλικώς'' και επιρεάζεται απο την ποιότητα του λαδιού. Οπώς μου ανέφερε αν δε το είχα καταλάβει σιγά σιγά θα αρχιζε να μου αναβει κατα διαστήματα και το τσεκ του λαδιού. Ενω άλλα άτομα που τους έχει παρουσιαστει η βλάβη της τρόμπας νερου την κατάλαβαν απο διαρροη ''δάκρυσμα'' 'γύρο απο την τρόμπα.

Επειδή λογικά σε μπέρδεψα αρκετά:
1. αν είναι λίγος (ο θόρυβος) συνήθισέ το
2. κοιτα τα παραφλού σου σε τη επίπεδο είναι
3. πρόσεχε τι λάδια βάζεις και τις αλλάγές τους


Υ.Γ.
Όταν λές δεν έχεις ρυθμίσει βαλβίδες εννοείς ότι τις τσεκαρες (φιλέρ) και δε θέλανε;
Τα σερβις σου καθε πότε είναι;

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ και εμμένω εκεί.
έχουν τσεκαριστεί βαλβίδες και παραφλού κι όλα ΟΚ.
Τα λάδια είναι τα ίδια που βάζω πάντα. Αυτά που προτείνει η εταιρία.
Τελευταία φορά τ'άλλαξα στα 7000χλμ.
Άλλες φορές τ'αλλάζω πιο νωρίς (5000 - 6000χλμ).
Προς το παρόν το συνήθισα.
Στο επόμενο σέρβις θα είμαι παρών, ομως και θα τσεκαριστούν πολλά.
Παραφλού στο λάδι δε βλέπω να πέφτει αφού άνοιξα το καπάκι και δεν είδα κάτι.
Συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις βλέπεις μια μούργα/λάσπη.
Το μόνο που το βοηθητικό δοχείο των υγρών ψυγείου έχει βρωμίσει.
Ίσως εκεί...

mpokis
17/01/2012, 11:48
αδερφέ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κανένα αλλό λαδάκι προσωπικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα motorex και το ότι τα προτείνει η ''μαμα'' KTM δε μου λέει και πολλά.

Εγώ προσωπικά βάζω τα denicol και είμαι αρκετά ικανοποιημένως, υπάρχουν αρκετά έμπειρα άτομα εδώ μεσα που θα μπορούσαν να μας προτείνουν και άλλα.
Τέλος και σημαντικότερο σου προτείνω να κάνεις τις αλλάγες καλύτερα κάθε 5.000 χλμ. δηλ. δύο μικρά service( λάδια , φίλτρο λαδιού ) ένα μεγάλο (λάδια, φίλτρα, βαλβίδες, παραφλού, περιφεριακά κτλ.) .

okourkoulos
17/01/2012, 16:10
Θα ήθελα να αλλάξω λάδι, αλλά τι να βάλω????
Έχω μπερδευτεί με ότι μου λέει ο καθένας.

Όσο για τα Service, ναι καλή ιδέα το 2 μικρά-1 μεγάλο.
Το πολύ-πολύ αλλάζω στο δεύτερο μικρό και υγρά συμπλέκτη και φρένων, αν χρειάζεται!

Allst@rf
17/01/2012, 16:18
+1 για αλλαγή κάθε 5κ και μεγάλο στα 15κ...

Τώρα που έμαθα να κάνω τα λάδια φίλτρα μόνος μου...:smokin:

Πανοπτικός
17/01/2012, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Θα ήθελα να αλλάξω λάδι, αλλά τι να βάλω????
Έχω μπερδευτεί με ότι μου λέει ο καθένας.

Όσο για τα Service, ναι καλή ιδέα το 2 μικρά-1 μεγάλο.
Το πολύ-πολύ αλλάζω στο δεύτερο μικρό και υγρά συμπλέκτη και φρένων, αν χρειάζεται!


Τι ιξωδες εβαζες μεχρι τωρα ?

Αν εβαζες 50ρι πηγαινε σε 40ρι, αν εβαζες 40ρι... Ασε το λαδι στην ησυχια του...