PDA

View Full Version : Ελατήρια



zeli
07/09/2005, 14:00
Κύριοι,

2 ερωτήσεις,

1)Ξέρει κάνεις κατάστημα που μπορώ να αλλάξω τα ελατήρια?. Το G-Shock μου αλλάζει τα μπροστινά αλλά για το πίσω δεν αναλαμβάνει. Ο τύπος λέει μπορεί να μου αφαίρεση όλη την ανάρτηση να μου τη δώσει και να αλλάξω μόνος το ελατήριο

:eyepop: :eyepop:

2)Είμαι ανάμεσα σε WP και Hyperpro, τι να επιλέξω?

Thanx

dodos_1
07/09/2005, 14:27
Για να βάλεις το ελάτήριο μόνος σου θα παιδευτείς πολύ.θα χρειαστείς κάτι για να συμπιέσεις το ελατήριο πράγμα δύσκολο.Το μαγαζί που ξέρω εγώ λέγεται K-Shock.Μήπως λές αυτό;Αν όχι τσεκαρε το.Πολύ καλά μαστόρια.Απλά πηγαινε τους μόνο το αμορτισέρ για να στο σενιάρουν.

dodos_1
07/09/2005, 14:30
οσον αφορά τα ελατήρια και τα δυο είναι πολυ καλά.Βασικά ότι αντεχει η τσεπη σου.

http://www.apriliaclub.tk

zeli
07/09/2005, 14:36
Σωστός K-Shock. Οι τύποι μου είπαν οτι μπορούν να μου αλλάξουν μόνο τα μπροστά. Με sachs δεν ασχολούνται. Μπορούν όμως να μου δώσουν στο χέρι όλη την ανάρτηση και να το αλλάξω μόνος.:a06:

Ενας φίλος μου είπε να πάμε την αναρτηση σε αυτόν που αλλαξε στο αυτοκίνητό του, κάνουν τα κλειδια των αμορτησέρ των κουτιών για την δική μου ή θα την ταλαιπωρήσει-καταστρέψει?

AFTER
07/09/2005, 14:42
Εχω βαλει ελατηριο και χωρις εργαλειο,αλλα με πατεντες!

Δεν λεω οτι δεν μου βγηκε η Παναγια,αλλα τουλαχιστον τα καταφερα(ειμασταν και 2 ατομα)

dodos_1
07/09/2005, 14:48
Δεν νομίζω να πάθει τίποτα.Εξάλλου το ελατήριο θες να περάσεις μόνο.Η διαδικασία πιστεύω ότι έιναι η ίδια για την αλλαγή του ελατηρίου....Τα παιδιά εκεί στο Κ-shock σου είπαν ότι δεν ασχολουνται με την ανάρτηση σου;:confused: Μάλλον το καλάμι είναι μακρύ και χωράει πολλούς:nono: παλαιότερα λόγω στομαχικών διαταραχών(πείνα)σου άλλαζαν και τα ελατήρια στους σουμιέδες!:wave2:

dodos_1
07/09/2005, 14:49
φίλε zeli σε περιμένουμε....
....http://www.apriliaclub.tk

stefanos
08/09/2005, 11:30
:D Με sachs δεν ασχολούνται ε?
Πιστεύεις οτι το κάνουν απο αντιπάθεια πρός την φίρμα?
Η μήπως επειδή δεν γίνεται να βάλεις χέρι στο συγκεκριμένο αμορτισέρ?
Γιατί ακόμα στο Κ-shock αλλάζουν και ελατήρια απο σουμιέδες.

zeli
08/09/2005, 12:53
Ρε παιδιά δεν ξέρω...Τί να πώ?

3 ελατήρια θέλω να αλλάξω. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετικό έχει μια Sachs ανάρτηση απο μια Showa π.χ.

Δεν θέλω να μου αλλάξουν τα λάδια της μπουκάλας ούτε να μου την επισκευάσουν, μια χαρά είναι. Το ελατήριο θέλω να μου αλλάξουν.

stefanos
08/09/2005, 14:09
Ρε μπας και σου είπαν να τους πας εσυ το αμορτισέρ στο χέρι για να σου το αλλάξουν και δεν κατάλαβες?
Γιατί υπάρχουν διαφορές στα αμορτισερ αλλά τα ελατήρια είναι πολύ εύκολα στην τοποθέτηση.
Αντίθετα να βγάλεις το αμορτισέρ πάνω απο την μηχανή είναι δύσκολο και χρειάζεται να την ξέρεις κιόλας, οπότε λογικό.

OldMan
08/09/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ρε μπας και σου είπαν να τους πας εσυ το αμορτισέρ στο χέρι για να σου το αλλάξουν και δεν κατάλαβες?
Γιατί υπάρχουν διαφορές στα αμορτισερ αλλά τα ελατήρια είναι πολύ εύκολα στην τοποθέτηση.
Αντίθετα να βγάλεις το αμορτισέρ πάνω απο την μηχανή είναι δύσκολο και χρειάζεται να την ξέρεις κιόλας, οπότε λογικό.

:lol: :rotflmao: :lol:

Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό είπαν οι άνθρωποι ...

(Και δικαιολογημένα εν μέρει, γιατί τα Aprilia έχουν στην κάτω μεριά του μοχλικού τους ένα "περίεργο" συνδιασμό από γλύστρα teflon και κουζινέτο που εγκυμονεί "ζημιά" κατά το λύσιμο...)

:wave2: :beer: :wave2:

zeli
09/09/2005, 11:29
Χμμμ... θα τους ξαναπάρω τηλ για διευκρινήσεις

Thanx:wave2:

zeli
09/09/2005, 13:32
«Δεν αναλαμβάνουμε το λύσιμό της». Η απάντησή των.:sick: :sick:

Ετσι απλά. Κανείς άλλος?

OldMan
09/09/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
«Δεν αναλαμβάνουμε το λύσιμό της». Η απάντησή των.:sick: :sick:

Ετσι απλά. Κανείς άλλος?

Το λύσιμο της ανάρτησης (βγάλσιμο του αμορτισέρ από την μηχανή) ή το λύσιμο του αμορτισέρ ??

zeli
09/09/2005, 15:27
Δεν αναλαμβάνουν το λύσιμο της ανάρτησης απο την μοτό. Αν τους πάω την ανάρτηση περνάνε το ελατήριο.Επίσης μου διευκρίνησαν οτι η ανάρτηση δεν επισκευάζεται (πράγμα που δεν με απασχολει εμένα).Τα ίδια και απο Τασούλη(Extra products) μεριά :sad:

Για βοηθάτε ρε παιδιά...Τι κάνω στην περίπτωση μου?

stefanos
09/09/2005, 15:34
Ε να σου πώ το πλέον τίμιο πράγμα.
Δεν ξέρουν να βγάλουν οι άνθρωποι το αμορτισέρ απο πάνω και δεν θέλουν να μάθουν σε μηχανάκι πελέτη ή η διαδικασία είναι περίπλοκη και δεν θέλουν να ρισκάρουν το καλό τους όνομα στις αναρτήσεις επειδή δεν θα σου κουπμώσουν καλά το φερινγκ ας πούμε.
Οπότε πας τασούλη η το μηχανάκι σε εξουσιοδοτημένο να σου λύσουν αμορτισέρ και τους το πάς στο χέρι ή τελικά σου τα τοποθετούν στο συνεργείο σου αφου τους πας τα ελατήρια ή πάς στο συνεργείο σου και τους λές να σου βάλουν αυτοί ελατήρια.
Απλά.

melsaltas
09/09/2005, 15:34
ΚΑΤΣΕ ΜΟΝΟΣ Ή ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ , ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΕΣΥ.

stefanos
09/09/2005, 15:37
Για να μην το βγάζουν στο K-shock κάτι βρωμάει δεν είναι κουλοί λύνουν τόσα μηχανάκια, οπότε ασε το φίλο και πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο.