PDA

View Full Version : ερώτηση για Αχ1



L.omerta
07/09/2005, 16:16
Γεια χαρά σε όλους! Πουλάει ένας φίλος μου ένα Αχ1 χόνδα με 80000 χιλιόμετρα 550 ευρά. Επείδη χρείαζομαι πολύ μια μηχανή και δεν παίζουν και πολλά φράγκα σκέφτομαι να την πάρω.Είναι ατρακάριστη, την έχει πρώτο χέρι (και πολύ καιρό) και από ότι μου είπε χρειάζονται μόνο άλλαγμα οι μπουκάλες των αναρτήσεων. Την θέλω μόνο για μετακίνηση στην πόλη. Τι λέτε θα με εξυπηρετήσει ή θα μου βγάζει συνέχεια προβλήματα?Μου είπε ότι μηχανικά δεν έχει πρόβλημα (απλά είναι λίγο ψόφιο λόγω χρόνου). Περιμένω γνώμες!! :smilea: :beer:

L.omerta
07/09/2005, 16:38
ξέχασα κάτι. Την άνοιξη περίπου θα χρειαστεί και λάστιχα.Από ότι λέει πάντως τον εμπιστεύομαι..(για τα παραπάνω)

simeon
08/09/2005, 09:35
Pes mas ti xroma einai na katalaboume poias xronias einai!
Min parasiresai apo tin adeia giati ola erxontai metaxeirismena apo Iaponia kai mporei na exei kataskeuastei 10 xronia prin tin elliniki adeia...

Pantos to mixanaki einai skili (to eixa dio xronia kai to metaniosa pou to edosa) alla me problimatizei auto pou les oti exei pesei! (na thimasai oti o kilindros tou AX den pernei rektifie)

Apo lastixa stis sigekrimenes diastaseis pernei mono ENA sigekrimeno modelo tis Brigestone kai ENA tis Dunlop alla oloi bazoun ta Bri. opote den tha xreiastei na psaxeis kai poli gi auto ;)

Elpizo na boithisa......

L.omerta
08/09/2005, 11:45
Ευχαριστώ πολύ. Το χρώμα είναι μπλε και γενικά δεν φαίνεται τόσο παλιό όπως κάποια άλλα που κυκλοφορούν. Απλά επειδή χρειάζομαι πολύ τώρα μηχανή για μετακινήσεις μου φαίνεται καλή ευκαιρία(και άχρηστη να βγει που αποκλείεται δεν τα κλες πολύ τα 500 ευρά)! Ευχαριστω παντως για τις πληροφορίες.:wave2: :sun: :wave2:

maintenance
08/09/2005, 12:31
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ............................




ΠΑΡΤΟ!


:wave2:

free rider
08/09/2005, 12:37
η αγορά μεταχειρησμένης μηχανής με τόσα χιλιόμετρα θα περιέχει και εναν παράγοντα κινδυνου ...

η τιμη ειναι χαμηλή
αλλά σε κάθε περίπτωση
οποια πιθανή επισκευη αν μπορεί να γίνει θα πρέπει να ληφθεί υπ όψιν...

είναι θέμα εμπιστοσύνης περισότερο...

L.omerta
08/09/2005, 16:23
μάλλον θα το πάρω γιατί μου την δίνει να πληρώνω σε ταχι!!Έτσι κι αλλιώς για πρώτη μηχανή πιστεύω είναι καλύτερα μεταχειρισμένη γιατί μαθαίνεις καλύτερα και δεν έχεις τον υπερβολικό φόβο μην της κάνεις ζημιά..thanx πάντως:wave2: :wave2: :beer:

DoctorS
09/09/2005, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
Έτσι κι αλλιώς για πρώτη μηχανή πιστεύω είναι καλύτερα μεταχειρισμένη γιατί μαθαίνεις καλύτερα και δεν έχεις τον υπερβολικό φόβο μην της κάνεις ζημιά..thanx πάντως:wave2: :wave2: :beer:

σ'αυτό που λες έχεις δίκιο, εν μέρει αλλά έχε στο νου σου ότι αυτό μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ διότι μια μεταχειρισμένη μηχανή σε άσχημη κατάσταση μπορεί να σου εμφανίσει πρόβλημα εν κινήσει το οποίο λόγω απειρίας να μην μπορέσεις να αντιμετωπίσεις με ασφάλεια και να έχεις κανένα δυσάρεστο.....

όσο και φίλος να είναι πηγαινέ τη και σε ένα μηχανικό δεν έχεις να χάσεις τίποτα....

τα λεφτά είναι πάρα πολύ λίγα και έτσι και αλλιώς αν διαθέτεις και κάποια να τη σουλουπώσεις είναι πολύ καλή ευκαρία...

ένα τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ για μέσα στην πόλη αντί για παπί...

περιμένω εντυπώσεις, γιατί έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια!!!

:wave2:

L.omerta
09/09/2005, 19:00
εντυπώσεις θα έχεις μόλις βρεθεί στα χέρια μου! το οποίο θα γίνει περίπου σε 2 εβδομάδες γιατί εν τω μεταξύ ο φίλος μου ψάχνει να πάρει άλλη και την χρειάζεται(ελπίζω μόνο να κάνει γρήγορα γιατί την χρειάζομαι κι εγώ!!):beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
09/09/2005, 19:55
Εγώ απο την άλλη είχα το ΝΧ το ξαδερφάκι του. Είχα πολύ δυσάρεστη εμπειρία καθώς ήταν το πρώτο μου μηχανάκι και δυστυχώς είχε σοβαρό πρόβλημα το οποίο κατάλαβα στη πορεία αφού πλήρωσα αρκετά !!! Δεν παίρνει ρεκτιφιέ ο κίλυνδρος και μακάρι να μην έχεις χρόνια προβλήματα όπως εγώ με ξεχειλώματα (3 φορές ) της καδένας εκκεντροφόρου :bigcry: :bigcry: Η κατάληξη αυτής της μηχανής ήταν να την ανταλλάξω με ένα καινούργιο παπί σε μία μάντρα :confused: :confused: Το κακό είναι ότι και ένας φίλος μου μετά από 1 χρόνο πήρε το AX και ενώ το άκουγα να δουλεύει αθόρυβα και ζοχαδιαζόμουν για τη δική μου ατυχία, μετά από κάποιους μήνες του εμφάνισε και του φίλου μου το ίδιο πρόβλημα. Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για μεταχειρισμένα μηχανάκια. Μηχανικός μου είχε πει τότε ότι η οικογένεια ΝΧ ΑΧ και Degree παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω εαν με δούλευε ή φιλοσοφούσε σας καταθέτω την εμπειρία μου για αυτά τα μηχανάκια.

zanny
16/09/2005, 16:28
Πάντως εγώ με το ΑΧ-άκι την έχω καταβρεί.
Ένα προβληματάκι που μπορεί να σου βγάλει είναι στα σινεμπλόκ και θα σκάσεις περίπου 80-100 για να στανιάρει.
Για τα αμορτισέρ, αν δεν έχουν γίνει τελείως σούπα, είναι γενικά πολύ χαλαρά αλλά είναι θέμα συνήθειας..

Αλήθεια πως βρίσκεις την χρονολογία του μοντέλου?
Το δικό μου είναι το ασπρο-κόκκινο..

ΙΠΠΕΑΣ
16/09/2005, 21:16
Σχετικά με χρονολογίες, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πρόσεχε το φιλαράκο. Πρόσεχε το. Επίσης δούλευε το συμπλέκτη ομαλά και όσο τυπικά γίνεται, θα με θυμηθείς ...

zanny
19/09/2005, 09:15
Έχεις καμιά άσχημη εμπειρία με συμπλέκτη που θέλεις να μοιραστείς μαζί μου????
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ΙΠΠΕΑΣ
19/09/2005, 13:07
Απλά είχα πρόβλημα με τη καμπάνα του συμπλέκτη και αλλάχτηκαν και εκεί κάποια μικρά εξαρτήματα κατά τις 3 επισκευές που του έκανα. Ο προηγούμενος κάτοχος της μηχανής πρέπει να ήταν πολύ στόκος και μάλλον δεν το συντηρούσε σωστά ή δεν ήξερε να αλλάζει ταχύτητες. Τέλοσπάντων γενικά προσοχή .

el_hymador
19/09/2005, 17:16
Το μηχανακι που με εμπασε στον κοσμο της μοτοσυκλετας ηταν ενα ax-1 το αγορασα την εποχη που τα ξεφορτωνανε σωρηδον απο την Ιαπωνια μεταχειρισμενο με 40000 χλμ....καθ΄οτι ηταν το πρωτο μου μηχανακι .....τραβηξε τα πανδεινα ...... για τρισημιση χρονια η μονη συντηρηση που του ειχα κανει ηταν.....λαδια και μια φορα τακακια και λαστιχα ....και μιλαμε οτι ετρωγε πακετο χοντρο το axακι κατι πρωτες βολτες στα χωματα , κατι Αθηνες-Καστορια κτλ. το μονο που μου ειχε παρουσιασει ηταν η γνωστη στα ax ιστορια με τα σινεμπλοκ του πισω τροχου....τιποτα αλλο!! κιχ. δεν τα λεω αυτα συνηγοροντας στο να το αφησεις να χρεπιασει η να μην το ψαξεις , αλλα σε γενικες γραμμες δεν καταλαβαινει τιποτα ..... τωρα στην δικη σου περιπτωση , και δεδομενου οτι το μηχανακι θα ειναι δεκαετιας και βαλε , ενας εμπιστος μηχανικος η φιλος σου που να ξερει καποια πραγματα μπορει να διαπιστωσει τα βασικα...παντα παιζει ρισκο στην αγορα μεταχειρισμενου αλλα και τα χρηματα που στο δινει καλα ακουγονται.... απλα ελπιζω να μην παρεις το δικο μου....... :lol:

L.omerta
21/09/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το μηχανακι που με εμπασε στον κοσμο της μοτοσυκλετας ηταν ενα ax-1 το αγορασα την εποχη που τα ξεφορτωνανε σωρηδον απο την Ιαπωνια μεταχειρισμενο με 40000 χλμ....καθ΄οτι ηταν το πρωτο μου μηχανακι .....τραβηξε τα πανδεινα ...... για τρισημιση χρονια η μονη συντηρηση που του ειχα κανει ηταν.....λαδια και μια φορα τακακια και λαστιχα ....και μιλαμε οτι ετρωγε πακετο χοντρο το axακι κατι πρωτες βολτες στα χωματα , κατι Αθηνες-Καστορια κτλ. το μονο που μου ειχε παρουσιασει ηταν η γνωστη στα ax ιστορια με τα σινεμπλοκ του πισω τροχου....τιποτα αλλο!! κιχ. δεν τα λεω αυτα συνηγοροντας στο να το αφησεις να χρεπιασει η να μην το ψαξεις , αλλα σε γενικες γραμμες δεν καταλαβαινει τιποτα ..... τωρα στην δικη σου περιπτωση , και δεδομενου οτι το μηχανακι θα ειναι δεκαετιας και βαλε , ενας εμπιστος μηχανικος η φιλος σου που να ξερει καποια πραγματα μπορει να διαπιστωσει τα βασικα...παντα παιζει ρισκο στην αγορα μεταχειρισμενου αλλα και τα χρηματα που στο δινει καλα ακουγονται.... απλα ελπιζω να μην παρεις το δικο μου....... :lol: :eyepop: :sick: :eyepop:

:beer: :beer:

gasotis
09/10/2005, 18:44
Τι ενωειs αλλαγη στιs μπουκαλεs αν ενωει ελλατηρια παρ'το ειναι πολυ αξιοπηστο το ξερω απο φιλο.:beer:

downhill
09/10/2005, 19:58
Σινεμπλόκ άλλαξα κι εγώ στο ΑΧ-1 τον Μαρτιο περίπου.Καινούρια,τα βρήκα σε ένα μηχανικό στην Κηφησιά και μού κόστισαν 40?.Η καδένα εκκεντροφόρου βγάζει προβλήματα,αλλά κατα τ'αλλα είναι πολύ καλό μηχανάκι για την πόλη.Τα λάστιχα μού κόστισαν 220? της Bridgestone!