PDA

View Full Version : Κόστος αλλαγής φλάτζας κεφαλής



stako
08/01/2012, 12:21
Ξέρει κανείς πόσο περίπου είναι ένα λογικό κόστος εργατικών για αλλαγή φλάτζας κεφαλής σε μονοκύλινδρο εντουράκι?

Για ένα CCM 404 πρόκειται. Θέλω να ξέρω το worst case scenario πρώτα γιατί είναι ή αυτό (φλάτζα κεφαλής) ή τα τσιμουχάκια στην αντλία νερού... Μου έχει κάνει κύκλωμα και μπερδεύεται το νερό με τα λάδια και έχει γίνει $%$#@%$@# παντού... Από όσο έψαξα είναι συνηθισμένη βλάβη για τους κινητήρες των DRZ τα τσιμουχάκια στην αντλία νερού οπότε πιθανότατα είναι αυτό. Αλλά αν είναι τελικά φλάτζα κεφαλής θέλω να ξέρω το κόστος πρώτα...

Χρόνος (και διάθεση) να το φτιάξω μόνος δεν υπάρχει οπότε αναγκαστικά θα παίξει μάστορας...

VIDAS
08/01/2012, 14:53
Χονδρικα ειναι γυρω στο 50άρικο θυμαμαι .

Ενα klx250es που ειχα ειχε παθει το ιδιο και τελικα ηταν τα τσιμουχακια της αντλιας νερου .

stako
08/01/2012, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Χονδρικα ειναι γυρω στο 50άρικο θυμαμαι .

Ενα klx250es που ειχα ειχε παθει το ιδιο και τελικα ηταν τα τσιμουχακια της αντλιας νερου .

Για την αντλία λες αν καταλάβα καλά, σωστά?

Με τα υγρά που είχαν γίνει χάλια παντού (δλδ κύκλωμα λαδιού και νερού σε ψυγεία κτλ) τι έκανες? Από ότι είδα έχει κάτι καθαριστικά υγρά κτλ, υποθέτω κάτι τέτοιο χρησιμοποιούν οι μάστορες?

VIDAS
08/01/2012, 15:02
Το 50-80αρικο(+/-) ειναι για τη φλατζα καυσεως .

Με την αντλια νερου στο klx δεν ειχα κανει τιποτα(Μαιος 2007) , λαδια του αλλαξα και συνεχιζει ακομα να δουλευει..:D
Τωρα για υγρα καθαρισμου δε ξερω , δε μ'ενδιεφερε ν'ασχοληθω κι ολας γιατι λιγο μετα πηρα το drz .

stako
08/01/2012, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Το 50-80αρικο(+/-) ειναι για τη φλατζα καυσεως .

Για την εργασία του μηχανικού? Ή για το ανταλλακτικό?


Με την αντλια νερου στο klx δεν ειχα κανει τιποτα(Μαιος 2007) , λαδια του αλλαξα και συνεχιζει ακομα να δουλευει..:D
Τωρα για υγρα καθαρισμου δε ξερω , δε μ'ενδιεφερε ν'ασχοληθω κι ολας γιατι λιγο μετα πηρα το drz .

Εγώ θέλω να το κρατήσω το CCM για κάμποσο καιρό ακόμα οπότε 100% θα το φτιάξω. Οπότε πρέπει να βρεθεί ποιό από τα δύο είναι, να φτιαχτεί και να καθαρίσει και η βρώμα από μέσα...

Και το δικό μου δουλεύει, αλλά από τη στιγμή που πήρα χαμπάρι τι είχε γίνει το έχω αφήσει στην άκρη.

VIDAS
08/01/2012, 15:26
Για την εργασια , η φλατζα απο Σουζουκι ειναι κατι σαν 20ευρω νομιζω , μπορεις ομως να τσιμπισεις κι αυτο : SUZUKI DRZ400 DRZ 400 COMEITC TOP END GASKET KIT 00-08 (http://www.ebay.com/itm/SUZUKI-DRZ400-DRZ-400-COMEITC-TOP-END-GASKET-KIT-00-08-/360382231641?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item53e8747459)

Τα στελνει γρηγορα , σε 6-8 μερες ειναι Ελλαδα .

Eγω παντως πρωτα θα κοιταγα την αντλια νερου .

stako
08/01/2012, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Για την εργασια , η φλατζα απο Σουζουκι ειναι κατι σαν 20ευρω νομιζω , μπορεις ομως να τσιμπισεις κι αυτο : SUZUKI DRZ400 DRZ 400 COMEITC TOP END GASKET KIT 00-08 (http://www.ebay.com/itm/SUZUKI-DRZ400-DRZ-400-COMEITC-TOP-END-GASKET-KIT-00-08-/360382231641?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item53e8747459)

Τα στελνει γρηγορα , σε 6-8 μερες ειναι Ελλαδα .

Ενδιαφέρον ο τύπος στο ebay... Αν και από ότι βλέπω και εδώ (http://www.sparesccm.com/model/404_Dual_Sport/Cylinder_Head_Cover.html) έχεις δίκιο, δεν είναι ακριβές οι φλάντζες... Δε ξέρω γιατί, ίσως να είχα δει από τα παλιά μου μηχανάκια κάτι κάποτε και είχα την εντύπωση ότι είναι ακριβές... Ίσως να χάζευα κάποια στιγμή ανταλλακτικά για το gsxr... Αν είναι 20ρικο στην Σουζούκι και μου πει ότι μπορεί να το φτιάξει μέχρι το επόμενο ΣΚ τότε θα την πάρω από εδώ. Αλλιώς ebay και περιμένουμε. Αν δεν είναι φλάτζα και είναι αντλία τότε είναι κι αυτά φτηνά (http://www.sparesccm.com/model/404_Dual_Sport/Water_Pump.html) .

Το βασικότερο πάντως είναι ότι με έφτιαξες που μου είπες ότι είναι 50-80 τα εργατικά για να αλλάξουν την φλάτζα! Περίμενα αρκετά περισσότερα! Τέλεια! :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :beer:

tifoso4ever
08/01/2012, 16:33
Εφοσον εχει παει παντου ψυκτικο υγρο μεσα στο μοτερ, πρεπει να κατεβει, να ανοιχτει, να γινει βιδες δλδ, να καθαριστει διεξοδικα με ειδικο χημικο, να γινει ελεγχος ΑΝ χρειαζεται κατι αλλο αντικατασταση, και να ξανακλεισει...
Αυτη ειναι η σωστη διαδικασια...

50 - 80 ευρω εργασια ουτε για απλη αλλαγη φλαντζας κεφαλης δεν φτανουν....Εκτος αν καταλαβα λαθος απο τα γραφομενα... Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε???

Δεν εχω καμμια διαθεση να χλευασω ή να κοροϊδεψω, ξερω πολυ καλα ποσο ασχημο ειναι να μενεις απο Χ βλαβη, αλλα να ειμαστε ρεαλιστες...Μη γραφουμε για κοστη εργασιας/επισκευης που δεν ισχυουν ουτε σε αλλο πλανητη...
Μετα θα γυρισουν Χ ασχετοι και θα μιλανε για αλητες και κλεφτες μαστορες...

Ας μας πει καποιος επαγγελματιας μηχανικος τη γνωμη του....

stako
08/01/2012, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Εφοσον εχει παει παντου ψυκτικο υγρο μεσα στο μοτερ, πρεπει να κατεβει, να ανοιχτει, να γινει βιδες δλδ, να καθαριστει διεξοδικα με ειδικο χημικο, να γινει ελεγχος ΑΝ χρειαζεται κατι αλλο αντικατασταση, και να ξανακλεισει...
Αυτη ειναι η σωστη διαδικασια...

50 - 80 ευρω εργασια ουτε για απλη αλλαγη φλαντζας κεφαλης δεν φτανουν....Εκτος αν καταλαβα λαθος απο τα γραφομενα... Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε???

Δεν εχω καμμια διαθεση να χλευασω ή να κοροϊδεψω, ξερω πολυ καλα ποσο ασχημο ειναι να μενεις απο Χ βλαβη, αλλα να ειμαστε ρεαλιστες...Μη γραφουμε για κοστη εργασιας/επισκευης που δεν ισχυουν ουτε σε αλλο πλανητη...
Μετα θα γυρισουν Χ ασχετοι και θα μιλανε για αλητες και κλεφτες μαστορες...

Ας μας πει καποιος επαγγελματιας μηχανικος τη γνωμη του....

Κοίτα, θα συμφωνούσα αν επρόκειτο για μηχανάκι το οποίο πρόκειται να πουληθεί. Σε αυτή τη περίπτωση ναι, το σωστό θα ήταν να γίνει όπως το λες ή να ενημερώσεις τον αγοραστή για το τι συνέβη. Αφού όμως το μηχανάκι δεν πρόκειται να πουληθεί (τι να το κάνω ένα χιλιάρικο?) δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Θα αλλαχτεί ότι προκάλεσε το πρόβλημα, θα καθαριστεί με καθαριστικά και 2-3 αλλαγές λαδιών και τέλος. Αν μετά από Χ μήνες μου μείνει στα χέρια επειδή κάτι είχε πειραχτεί λόγω των υγρών και κριθεί ότι πρέπει να ανοιχτεί κτλ τότε παίρνω ένα ολόκληρο μοτέρ ή πουλάω τα περιφερειακά σαν ανταλλακτικά.

Προς το παρόν φλάτζες και αυτό (http://www.bikermart.co.uk/proddetail.asp?prod=wengflush) και βλέπουμε.

Από "επαγγελματίες μηχανικούς" άσε και χορτάσαμε τόσα χρόνια. Το 99% αυτών θα σου πει ότι "ναι φίλε, θα το κατεβάσω το μοτέρ και θα καθαρίσω τα πάντα", θα σου πετάξει 1-2 καθαριστικά μέσα αντί να το κατεβάσει και θα σου πάρει κανά 500αρι για 1 ώρα δουλειά... Άσε καλύτερα...

VIDAS
09/01/2012, 12:07
120e ειχα δωσει τον Απριλιο του '09 για να λυθει το μοτερ μεχρι και τον κυλινδρο(435 ΒΒ κιτ!) μαζι με λαδι , φιλτρο λαδιου & νεο υγρο ψυγειου..
Σε γνωστο μου συνεργειο ολα αυτα οπωτε μπορει και να ειναι λιγο πιο πανω οι τιμες καπου αλλου τι να πω .

stako
09/01/2012, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
120e ειχα δωσει τον Απριλιο του '09 για να λυθει το μοτερ μεχρι και τον κυλινδρο(435 ΒΒ κιτ!) μαζι με λαδι , φιλτρο λαδιου & νεο υγρο ψυγειου..
Σε γνωστο μου συνεργειο ολα αυτα οπωτε μπορει και να ειναι λιγο πιο πανω οι τιμες καπου αλλου τι να πω .

Για να "καθαριστεί" από υγρά κτλ νομίζω πρέπει να λυθεί ακόμα περισσότερο (αν κατάλαβα καλά το επίπεδο του λυσίματος που έκανες).

tifoso4ever
09/01/2012, 19:37
Ετσι οπως το θετεις, θα συμφωνησω σε ολα...Εισαι σωστος και μπραβο σου, καποιοι θα το αποσιωπουσαν, θα το "μπαλωναν οπως - οπως και θα το βαζανε για πουλημα...(Αλλα οντως μονο κανα 1000ρικο πιανουν πια τα CCM???? ξεφτιλα...ΚΡΑΤΑ ΤΟ!!!)

Παντως, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ακομα (και παντα υπηρχαν...) σωστοι και τιμιοι επαγγελματιες μηχανικοι μοτοσυκλετων, και δεν ειναι μονο το 1%, αλλα παραπανω απο τους μισους...Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, κι εγω εχω να σας πω ιστοριες με καφρους ασχετους "μαστορες", παρα πολλες τοσα χρονια που ασχολουμαι...Τυχαινει (αμα τον πιασω εκεινο τον μερφυ...) να σου κατσουν απανωτα μερικες φορες, στραβες φασεις, καταστασεις και Λαθος ανθρωποι...

Καλη - επιτυχια δεν λεγεται - εκβαση στην επιλυση του προβληματος σου ευχομαι, να το ξανακυκλοφορησεις συντομα! (ειχα κι εγω καποτε CCM 404, ειναι πολυ καλο σαν συνολο...)


:beer: :beer: :beer:

catmaster
09/01/2012, 19:58
Δεν ξέρω που θα πας τι θα αλλάξεις πώς θα το αλλάξεις και πόσα θα πληρώσεις , αλλά σε ότι και να καταλήξεις και χρειαστεί αλλαγή φλάντζας καύσεως να ψάξεις τον λόγο που χάλασε ... μην είσαι γκαντέμης και την αλλάξεις και έχεις ξανά τα ίδια ...



κατά τα άλλα όλοι οι μάστορες είμαστε λαμόγια ευχαριστούμε πάρα πολύ για την εκτίμηση που μας έχετε και την τσουβαλοποίηση που μας κάνετε να μας ξανάρθετε

:wave2: :wave2: :beer:

stako
09/01/2012, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δεν ξέρω που θα πας τι θα αλλάξεις πώς θα το αλλάξεις και πόσα θα πληρώσεις , αλλά σε ότι και να καταλήξεις και χρειαστεί αλλαγή φλάντζας καύσεως να ψάξεις τον λόγο που χάλασε ... μην είσαι γκαντέμης και την αλλάξεις και έχεις ξανά τα ίδια ...



κατά τα άλλα όλοι οι μάστορες είμαστε λαμόγια ευχαριστούμε πάρα πολύ για την εκτίμηση που μας έχετε και την τσουβαλοποίηση που μας κάνετε να μας ξανάρθετε

:wave2: :wave2: :beer:

Έχεις δίκιο, αν τελικά είναι φλάντζα θα πρέπει να το δούμε...

Τώρα για το δεύτερο τι να πω? 15 χρόνια που έχω και ασχολούμαι με μηχανάκια δεν έχω πέσει ΠΟΤΕ σε αξιόπιστο και έντιμο μάστορα. Ούτε εγώ ούτε φίλοι που ασχολούνται επίσης με το θέμα... Καημό το έχουμε να βρούμε έναν άνθρωπο που να μπορούμε να εμπιστευτούμε και ας είναι και........στα σύνορα και να πρέπει να του πηγαίνουμε τα μηχανάκια με τρέιλερ! Σύμπτωση? Μπορεί... Πάντως η φύση του επαγγέλματος είναι τέτοια που αν θέλει να σε κοροϊδέψει σε κοροϊδεύει για πλάκα και δεν παίρνεις χαμπάρι. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με το πόσο έντιμοι είναι συνήθως οι σύγχρονοι έλληνες έρχεται και δένει το γλυκό...

catmaster
09/01/2012, 21:14
όντως είναι πολύ βρώμικο επάγγελμα (μεταφορικά και κυριολεκτικά ) και βλέπεις και διαβάζεις καθημερινά πράγματα που φρικάρεις

Αλλά παντού υπάρχουν καλοί και κακοί , έντιμοι και κλέφτες ...

ένα σίγουρο πάντως είναι ότι σιγά σιγά ξεσκαρτάρει ο κλάδος και θα καθαρίσει αυτή η λέρα όσοι αντέξουν θα είναι και αυτοί που κάνουν καλή δουλειά (υποθέτω)

:wave2:

stako
09/01/2012, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όντως είναι πολύ βρώμικο επάγγελμα (μεταφορικά και κυριολεκτικά ) και βλέπεις και διαβάζεις καθημερινά πράγματα που φρικάρεις

Αλλά παντού υπάρχουν καλοί και κακοί , έντιμοι και κλέφτες ...

ένα σίγουρο πάντως είναι ότι σιγά σιγά ξεσκαρτάρει ο κλάδος και θα καθαρίσει αυτή η λέρα όσοι αντέξουν θα είναι και αυτοί που κάνουν καλή δουλειά (υποθέτω)

:wave2:

Μακάρι...

Πάντως να σου πω κάτι? Αν ήξερα ότι αυτός που θα του πάω το μηχανάκι μου θα το προσέξει όσο θέλω θα πλήρωνα και τα τριπλά από τις νορμάλ τιμές. Δυστυχώς όμως δεν έτυχε ποτέ κανένας τέτοιος μάστορας...

Antwnis
10/01/2012, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

ένα σίγουρο πάντως είναι ότι σιγά σιγά ξεσκαρτάρει ο κλάδος και θα καθαρίσει αυτή η λέρα όσοι αντέξουν θα είναι και αυτοί που κάνουν καλή δουλειά (υποθέτω)

:wave2: [/B]

Αγαπητέ, μάλον το αντίθετο πρόκειται να συμβει. Αυτοί που κάνουν καλή δουλειά και χρεώνουν τίμια τον πελάτη τους δεν θα καταφέρουν να παραμείνουν στην αγορά με την κρίση και την άγρια φορολόγηση που αντιμετωπίζουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες.
Αντιθέτως, τα λαμόγια που κάνουνε ξεπέτες και κοροιδεύουν τον πελάτη χρεώνοντας "3 το λάδι 3 το ξύδι 10 το λαδόξυδο", οι περισσότεροι εξουσιδοτημένοι αντιπροσωπειών, αυτοι μόνο θα τη βγάλουν καθαρή.
Δυστυχώς.... Μετά τον θάνατο του εμποράκου, ακολουθεί ο θάνατος του μαστοράκου....
:sad:

spyrakos35
10/01/2012, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
... Καημό το έχουμε να βρούμε έναν άνθρωπο που να μπορούμε να εμπιστευτούμε και ας είναι και........στα σύνορα και να πρέπει να του πηγαίνουμε τα μηχανάκια με τρέιλερ! ...


το χειρότερο είναι να νομίζεις οτι έχεις βρει τον ξηγημένο και όταν έρθει η ώρα και πείτε και δύο κουβέντες παραπάνω να αποδειχτεί μία από τα ίδια....

είμαι και γω της αποψης οτι αν βρεις κάποιον που σε ικανοποιεί σε ότι αφορά στην ποιότητα της δουλειάς του, ας του δώσεις και κάτι παραπάνω.... οπότε το ζητούμενο ας είναι η ποιότητα εργασίας και όχι η τιμή.... χαλάλι του (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα ξεβρακωθούμε ετσι?)....


:beer:

menelaos46
10/01/2012, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
το χειρότερο είναι να νομίζεις οτι έχεις βρει τον ξηγημένο και όταν έρθει η ώρα και πείτε και δύο κουβέντες παραπάνω να αποδειχτεί μία από τα ίδια....

είμαι και γω της αποψης οτι αν βρεις κάποιον που σε ικανοποιεί σε ότι αφορά στην ποιότητα της δουλειάς του, ας του δώσεις και κάτι παραπάνω.... οπότε το ζητούμενο ας είναι η ποιότητα εργασίας και όχι η τιμή.... χαλάλι του (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα ξεβρακωθούμε ετσι?)....


:beer:

Ορθόν!!! :beer: