PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ



skylaros
08/01/2012, 23:46
Τριαντάρης 1,80 cm και ~130 kg (κάνω δίαιτα μη με κράξετε) δεν έχω εμπειρία από μηχανές η μηχανάκια (τον επόμενο μήνα ξεκινάω μαθήματα) Ήταν να πάρω μηχανή πριν κάτι μήνες αλλά στράβωσε η δουλειά.
Όπως και να έχει από μέσα Φεβρουαρίου θα κάνω συχνά ταξίδια Αθήνα - Λακωνία περίπου δύο με τρεις φορές το μήνα. Λεφτά για βενζίνες με αυτοκίνητο είναι πάρα πολλά ειδικά αν συνυπολογιστεί πως ένας από τους κύριους σκοπούς της μηχανής θα είναι το καθημερινό ανέβα-κατέβα του Ταΰγετου και όλης της Νότιας Μάνης. Υπάρχει κάτι που να μπορεί να προταθεί με 1500-2000 (έχω υπολογίσει ξεχωριστά κόστος εξοπλισμού) όπου να μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά; προφανώς θέλω κάτι που να μπορεί να κάνει αργά και οικονομικά ταξιδάκια και να μπορεί και να πατάει χώμα άνετα με μικρές φυσικά ταχύτητες.
Άρα έχουμε και λέμε φτηνό, οικονομικό, να μη χαλάει, να μπορεί να κάνει ταξίδια με 100-120 χλμ/ώρα και να μπορεί να πηγαίνει βουνό (όχι σε γκρεμούς :p ). Ξέρω πώς ζητάω πολλά αλλά η ανάγκη... :wave2:

taisteal
08/01/2012, 23:56
honda xrv 750 africa twin

:smokin:

mparmpanik
09/01/2012, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros

Άρα έχουμε και λέμε φτηνό, οικονομικό, να μη χαλάει, να μπορεί να κάνει ταξίδια με 100-120 χλμ/ώρα και να μπορεί να πηγαίνει βουνό (όχι σε γκρεμούς :p ).


ολα τα τρανσαλπ τα 600 και τα 650.

skylaros
09/01/2012, 00:11
ωραία και δικύλινδρα με ότι συνεπάγεται αυτό, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι βαριά για εμένα καθότι όπως είπα έχω πραγματικά πολύ μικρή εμπειρία. :(

Lioulios
09/01/2012, 00:31
Γειά σου σκύλαρε !( φιλόζωος να υποθέσω ; )

Λιγάκι δύσκολα τα πράματα και οι επιλογές που σου έδωσαν πιο πάνω είναι ταμάμ .
Γνώμη μου είναι να δεις τί γίνεται με το πως θα κουμπώσεις και θα αντιδράσεις οδηγώντας μηχανή .
Έχεις πολλές πιθανότητες να τα πας καλά με τα μοντέλα αυτά λόγω σώματότυπου .

Τώρα αν θές κοίτα και σε Χτ 500-600 αλλά θα δυσκολευτείς στο πήγαινε -έλα στην Αθήνα . Σχετικό βέβαια γιατί φιλαράκι ξεκίνησε με το Χτ600 από Κρήτη για Αλεξ/πολη και πίσω .

Το άλλο θέμα είναι πως αν κάνεις τέτοιες βόλτες το χειμώνα , δεν φτάνει το μποφανάκι ,κρανάκι κτλ ..Εκεί θες αδιάβροχα , καλά γάντια κτλ .

Δεν ξέρω τον πωλητή ,αλλά είναι κάπως όπως το περιγράφεις . http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1981438/

xristos x
09/01/2012, 00:43
Καλησπερα φιλε, το αφρικα και το τρανσαλπ που σου προτειναν ειναι ιδανικα για αυτα που ζητας (ιδανικα για ταξιδι αφου προσφερουν καλυψη απο τον αερα,ανετη σελα - στο αφρικα ισως να του βαλεις μια αφτερμαρκετ). Την εμπειρια αν εισαι προσεκτικος θα την αποκτησεις, για τον σωματοτυπο σου ομως (χωρις καμια παρεξηγηση) οτιδηποτε αλλο (πιο ελαφρυ,πιο στενο,λιγοτερα κυβικα,πιο χαμηλο) θα σε κουραζει αργοτερα. :beer:

typhoon
09/01/2012, 00:51
ψηφίζω κι εγώ υπέρ αφρικα. Μη το φοβάσαι το θέμα με την εμπειριά, μυαλό έχεις υποθέτω (30άρης) θα της πάρεις τον αέρα σιγά σιγά. Το δικύλινδρο είναι θα έλεγα ευκολότερο απο το μονοκύλινδρο ειδικά στα ξεκινηματα (που είναι και πιο "ψοφιο". αλλά αυτό δεν είναι κακό στη περίπτωσή σου) ή στο ότι δε σκορτσάρει τόσο έυκολα χαμηλά.

Με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί και αν έχεις το χρήμα στο χέρι θα βρείς πολύ καλή περίπτωση ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και δεν αγοράζει κανένας. Μη βιαστείς στις αποφάσεις σου και να κάνεις επένδυση στον εξοπλισμό (ότι πάρεις θα το βρείς μπροστά σου)

skylaros
09/01/2012, 00:57
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα προτάσεις σας

Ναι αγαπάω πολύ τα ζώα

καμιά παρεξήγηση για το σωματότυπο μου αφού είμαι χόντρος!

Είχα σκεφτεί για Suzuki freewind, Aprilia Pegaso και αν έβρισκα σε αυτά τα λεφτά ( ας όψεται η μακροχρόνια ανεργία ) κάνα BMW GS650 2001-2003 με abs εξαιτίας της απειρίας μου. Με αυτά που μου λέτε με βάζετε σε σκέψεις και σας ευχαριστώ για αυτό.

akis_trevor
09/01/2012, 01:12
σωστοι οι φιλοι απο πανω.η τελικη αποφαση σε εσενα θα ειναι.αυτα που ειπες,ειδικα απριλια θα πρεπει να γνωρισεις και ενα καλο μαστορα στην σπαρτη που θα πηγαινεις συχνα.και το τρανσαλπ και το αφρικα πολυ αξιοπιστα και "σκυλια"...εφοσον θα κανεις ταξιδια,ανεβα στην σελα τους κανε μια βολτα και οτι σε βολεψει.τον αερα ευκολα η δυσκολα θα τους τον παρεις θες δεν θες :D.καλη αναζητηση και καλους δρομους..

irinia
09/01/2012, 05:22
ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ KLE 500





Τής Καβασάκι,πού είναι μέν παλιό ,όμως τό βρίσκεις πολύ φθηνό καί κάτω
άπό 2000 εύρώ,είναι πολύ φιλικό καί ευκολοδήγητο καί γιά έναν συνετό
όδηγό πρωτάρη καλύπτει καί τήν όδηγική άπειρία μέ τή θέση όδήγησης.
Θεωρώ ότι τό Άφρικα δέν ένδείκνυται γιά άρχάριο.
Συμφωνώ άπόλυτα μέ τά τρανσάλπ 600 καί 650.
Σίγουρα τά μονοκύλινδρα είναι τά πιό εύκολα καί οίκονομικά μέ τά 100-120κμ.
Πηγαινοερχόμουν μέ μονοκύλινδρο 2 χρόνια Πάτρα - Θεσσαλονίκη.
Είναι θέμα διάθεσης,συμβιβασμών καί ήλικίας.
Μέ δεδομένο ότι είσαι 30 ,πετάς...!!
Καλώς μάς ήρθες στόν κόσμο τής μοτό,
καί καλά ταξίδια........





:wave2:

Πανοπτικός
09/01/2012, 05:40
Το μηχανακι που θελεις να παρεις με 2.000 ευρω max, θα καιει το ιδιο (αν οχι περισσοτερο) απο το αυτοκινητο που εχεις (αν το οδηγεις οικονομικα) για τις διαδρομες που λες.
Εκτος αν ειναι αυτοκινητο 30ετιας σταγερ :bigcry:

Ξανασκεψου το.. κ στο μεταξυ μαζεψε κανενα φραγκο ακομα :smokin:

TROOPER
09/01/2012, 06:42
+1 στο αφρικα

skylaros
09/01/2012, 09:58
λ7 δε παίζει να μαζευτούν για την ίδια την αγορά της μοτό αλλά για όλα τα παρελκόμενα. Το 650 το transalp είναι μια χαρά μηχανάκι και από κραδασμούς αποδεκτό (έχω καβαλήσει) και σίγουρα υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου. Το kle το βγάζουμε εκτός γιατί μου δίνει μια αίσθηση ανασφάλειας λόγο του ύψους του. Η αφρικάνα είναι μια πολύ όμορφη μηχανή πολύ καλή σε ότι κάνει αλλά σίγουρα δεν είναι για την εμπειρία μου. Να συμπληρώσω ότι η μηχανή θα έχει αυτή την καθαρά χρηστική αξία μόνο για έξι μήνες, από εκεί και μετά βλέπουμε.

ps:Το αυτοκίνητο καίει 8-9 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα σε ταξίδι με 120-140 από εκεί και πάνω καίει άστα βράστα, συνυπολόγισε το κόστος των διοδίων και το κόστος των διαδρομών σε ακτίνα Ταίναρο- Σπάρτη και φυσικά τις ορεινές διαδρομές αλλά και τους χωματόδρομους που διέπουν αυτές τις περιοχές.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας :)

TROOPER
09/01/2012, 10:02
απο τη στιγμη που απορριπτεις το αφρικα και εχεις δοκιμασει και το τρανσαλπ και θεωρεις οτι σε καλυπτει κιολας, go for it.

καλη αγορα και καλους δρομους να χεις.:wave2:

mparmpanik
09/01/2012, 10:13
το τρανσαλπ 650 θα σου καιει περιπου 6 λιτρα στα 100.
χοντρικα με 15 λιτρα θα σε παει 250 χιλιομετρα και θα εχεις και λιγο να πας μεχρι το βενζιναδικο.
αν το επιλεξεις ΜΗΝ ΒΑΣΙΣΤΕΙΣ ΠΟΤΕ στον δεικτη βενζινης του.
δειχνει οτι τον φωτισει ο θεος.
μετρα χιλιομετρα και μολις κανεις 250 μπες σε βενζιναδικο.
ετσι δεν θα μεινεις ποτε στον δρομο.

skylaros
09/01/2012, 10:27
Δηλαδή τα μονοκύλινδρα τα απορρίπτουμε έτσι? αυτά τα 6 λίτρα πολλά μου μοιάζουν του transalp, δεν έχω σκοπό να του ρουφήξω το αίμα! ευλαβικός και στη συντήρηση θα είμαι ότι και να πάρω.

irinia
09/01/2012, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
λ7 δε παίζει να μαζευτούν για την ίδια την αγορά της μοτό αλλά για όλα τα παρελκόμενα. Το 650 το transalp είναι μια χαρά μηχανάκι και από κραδασμούς αποδεκτό (έχω καβαλήσει) και σίγουρα υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου. Το kle το βγάζουμε εκτός γιατί μου δίνει μια αίσθηση ανασφάλειας λόγο του ύψους του. Η αφρικάνα είναι μια πολύ όμορφη μηχανή πολύ καλή σε ότι κάνει αλλά σίγουρα δεν είναι για την εμπειρία μου. Να συμπληρώσω ότι η μηχανή θα έχει αυτή την καθαρά χρηστική αξία μόνο για έξι μήνες, από εκεί και μετά βλέπουμε.

ps:Το αυτοκίνητο καίει 8-9 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα σε ταξίδι με 120-140 από εκεί και πάνω καίει άστα βράστα, συνυπολόγισε το κόστος των διοδίων και το κόστος των διαδρομών σε ακτίνα Ταίναρο- Σπάρτη και φυσικά τις ορεινές διαδρομές αλλά και τους χωματόδρομους που διέπουν αυτές τις περιοχές.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας :)




ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ.............






Άπλά θά πώ ότι τό kle δέν ξέρω πόσο πιό ψηλό είναι.
Είχα τό τρανσάλπ καί όδήγησα τό κλέ.
Θεωρώ τό καβασάκι πιό εύκολοοδήγητο.
Έξίσου άξιόπιστα,πιό έμπορικό πολύ περισσότερο
τό τρανσάλπ,άλλά καί πιό άκριβό.
Έπίσης νά ξέρεις ότι τά τρανσάλπ έχουν γράψει πιό
πολλά χιλιόμετρα χωρίς αύτό νά είναι κανόνας.
Θά βρείς τρανσάλπ κοντά στά 2000-2300 εύρώ τού
2000-2001 τό πολύ μοντέλλο,
ένώ καβασάκι τού 2002-2003 ίσως καί κάτω άπό 2000 εύρώ.
Φίλος έχει έδώ καί 4 χρόνια τρανσάλπ τού 96 μέ τό μονό
δισκόφρενο καί άλλάζει μόνο λάδια.
Τσιμπάει λίγο,άλλά τό μοτέρ είναι ΡΑΠΤΟΜΗΧΑΝΗ...!!
Άθάνατο καί JAPAN,τά πρώτα.
Αύτά θά τά βρείς περίπου στά 1500-1800 εύρώ.
Όπως καί νάχει.............
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ





:wave2:

irinia
09/01/2012, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
Δηλαδή τα μονοκύλινδρα τα απορρίπτουμε έτσι? αυτά τα 6 λίτρα πολλά μου μοιάζουν του transalp, δεν έχω σκοπό να του ρουφήξω το αίμα! ευλαβικός και στη συντήρηση θα είμαι ότι και να πάρω.





ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ...........






Άν άντέχεις πού είσαι νέος ,είναι πιό οίκονομικά στή συντήρηση,
καί καίνε λιγότερο όταν πάνε μέχρι 110-120.
Άπό κεί καί πάνω δέ νομίζω νάχουν διαφορά μέ τό 2κύλινδρο.
Θά τρώς πιό πολλούς κραδασμούς καί δέν θά έχεις μέ τίποτε τό ταξίδι τών 2κύλινδρων.
Σάν άρχάριος όμως θά νοιώθεις ότι τό έλέγχεις
πολύ καλύτερα,βάρος, πιό ήπιο γκάζι, κ.λ.π....
Έδώ όμως οί έπιλογές είναι οί έξής μία,
Σουζούκι 650 freewind καί τό παλιό μέ τό μικρό φανάρι καί αύτό τό νεώτερο.
Είναι ίδια,μόνο ή μάσκα άλλάζει.
ΑΛΛΟ ΔΕ ΒΛΕΠΩ.......................μακρυά άπό Πήγασους καί τέτοια.
Τά ΧΤ κουράζουν πολύ,δέν θά στό πρότεινα μέ τίποτε.
Άσε πού είναι καί άκριβούτσικα,καί έχουν καγκουρευτεί τά περισσότερα.
Ντομινέητορ......??
Άπλά ΟΧΙ.
Άσε πού δέν ύπάρχουν.





:wave2:

Πανοπτικός
09/01/2012, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
...

Τι αυτοκινητο εχεις ρε σκυλάρα ?

skylaros
09/01/2012, 11:03
ένα μαύρο :p






almeraki στα 115 αλογατάκια και ναι τα καίει αυτά που σου λέω.




μέχρι τώρα κλείνουμε προς freewind και transalp :beer: Terens (ελπίζω όχι ο γλήγορος)

:beer:

άσχετο αυτό με τις μπύρες σε forum που πραγματεύεται την οδηγική εμπειρία/απόλαυση και μάλιστα σε δύο τροχούς δεν είναι λιγάκι οξύμωρο ? :p :beer: :beer: :beer:

irinia
09/01/2012, 11:25
ΕΝΤΑΞΕΙ...............






Ούδείς..............άσφαλτος, πού είπε καί ή άοιδός.





:wave2:

irinia
09/01/2012, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
ένα μαύρο :p






almeraki στα 115 αλογατάκια και ναι τα καίει αυτά που σου λέω.




μέχρι τώρα κλείνουμε προς freewind και transalp :beer: Terens (ελπίζω όχι ο γλήγορος)

:beer:

άσχετο αυτό με τις μπύρες σε forum που πραγματεύεται την οδηγική εμπειρία/απόλαυση και μάλιστα σε δύο τροχούς δεν είναι λιγάκι οξύμωρο ? :p :beer: :beer: :beer:






ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ ΧΑΛΑΡΟΥ............




Καί μέ τό μονοκύλινδρο,τήν κάνεις τή δουλειά.
Τά Σουζούκι είναι λίγα,άλλά ύπάρχουν.
Πολύ γερά μηχανάκια,φθηνά σέρβις.
Μέ 1500-1800 μετρητά βρίσκεις άνετα.
Άν τό έπιλέξεις ψάξε μέ τό πιό στρογγυλό φανάρι
είναι τό νεώτερο,νομίζω άπό 2000-2001 καί μετά,
χωρίς νά παίρνω όρκο,ίσως καί 2002.





:wave2:

irinia
09/01/2012, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Τι αυτοκινητο εχεις ρε σκυλάρα ?





ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ..................ΠΗΡΕΣ ΠΡΕΦΑ






Πού έγινε ό σεισμός..??
Πάντως ΟΧΙ στόν κώλο τής Βουλγάρας.







:p

Πανοπτικός
09/01/2012, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ..................ΠΗΡΕΣ ΠΡΕΦΑ






Πού έγινε ό σεισμός..??
Πάντως ΟΧΙ στόν κώλο τής Βουλγάρας.







:p

Κατι ακουσα να λεει η γκομενιτσα που δουλευει εδω... Αλλα ηταν πολυ μικρος, εκανε κ εναν νωριτερα λεει.

irinia
09/01/2012, 11:54
ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ................ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ, ΕΞΟΧΗ, ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ







Περίπου 3 Ρίχτερ............ήρεμα πράμματα,γνωστό κέντρο.
Καμμία σχέση μέ Βόλβη,τό έπικίνδυνο ρήγμα.

mparmpanik
09/01/2012, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
Δηλαδή τα μονοκύλινδρα τα απορρίπτουμε έτσι? αυτά τα 6 λίτρα πολλά μου μοιάζουν του transalp, δεν έχω σκοπό να του ρουφήξω το αίμα! ευλαβικός και στη συντήρηση θα είμαι ότι και να πάρω.


μαι φρεντ,
οσο ευλαβικος κι αν εισαι, το τρανσαλπ θα σου καψει λιγοτερο απο 5,5 εως 6 λιτρα
μονο αν το πας σπρωχνοντας.

και νομιζω πως και το freewind τοσο θα σου καιει.

dimzan
09/01/2012, 16:54
Η μονη περιπτωση να γλυτωσεις χρηματα αγοραζοντας τη μηχανη ειναι μονο αν σταματησεις να συντηριες το αμαξι.

Η διαφορα σου στις βενζινες θα ειναι περι τα 2λ/100 δηλαδη 3.5ευρω ανα 100 χλμ.

Βαλε ποσα (χιλιαδες) χλμ πρεπει να κανεις για να εχεις τοσο μεγαλο οφελος ωστε να αγορασεις μια μηχανη (1500-2000€) εξοπλισμο (300€ τουλαχιστο) και να συντηρεις τη μηχανη (καθε χρονο τελη-ασφαλειες-σερβις-λαστιχα απο 400€ και πανω).Μικρο το οφελος απο τα μειωμενα διοδια, υπολογισιμο βεβαια. Μετα την αγορα βεβαια θα εχεις μονο τα παγια εξοδα αλλα και παλι πρεπει να κανεις ΠΟΛΛΑ χλμ για να καλυψεις τη χασουρα απο τη διαφορα στην καταναλωση. Ασε που αμα κανεις πολλα χλμ θες πιο συχνα σερβις και λαστιχα με το αναλογο κοστος.


Εχω αμαξι και μηχανη και πιστεψε με τους κανω συχνα τους λογαριασμους.

Ψαξτο καλα πριν κανεις καποια κινηση διοτι θα βρεθεις στο τελςο να πληρωνεις περισσοτερα απο πριν και δε θα σου αρεσει.



Φυσικα η οδηγηση μηχανης παραμενει αξεπεραστη απολαυση, οποτε θα θεωρουσα λογικο να μου πεις οτι γουσταρω μηχανες και μπορω να δινω ΧΧΧ€ το χρονο (ΕΞΤΡΑ απο το αμαξι) κανοντας το κομματι μου στις μηχανες.


Edit. To almera με τα 115 ξερω οτι εινια αρκετα οικονομικο. Κανονικα πρπεει να σου καιει 6-7λ/100 στα 120-130. Μη νομιζεις οτι μια παλια μηχανη μεσσαιου κυβισμου θα καψει λιγοτερο. Μονο αν παρεις 250αρι θα εχεις αξιολογο οφελος απο καταναλώση. Εμενα το civic για να καψει 9 πρεπει να πηγαινω με 150-160. Να χες καμια παλια bmw να πουμε οτι θα κερδισεις απο καταναλωση, τωρα δεν...

Πανοπτικός
09/01/2012, 16:57
ρε κοπρε, ποιο αλμερα λες, το μικρο που ειναι 1.500 cc & 1400 κιλα ?

Εκεινο ειναι απο τα πιο οικονομικα αυτοκινητα, αν πηγαινεις οικονομικα με 100 km τα 5-6λ/100 τα εχεις χαλαρα, το ξαναλεω, αν παιρνεις μηχανη μονο για οικονομια... παρτο αλλιως :rolleyes:

skylaros
09/01/2012, 20:35
είναι 1500 και 1250 κιλά και καίει όσο σας είπα, η διαφορά του με το απλό είναι λιγότερο από μισό λίτρο που πάει να πει ότι ο κινητήρας καίει! έχω δει κατανάλωση γύρο στα 6,5 ΜΟΝΟ όταν δε πάω πάνω από 2200 στροφές και με συμπλέκτη όπου με παίρνει, οδήγηση πού δε γίνεται να κάνεις συνέχεια. όποιος σας λέει άλλα ή σας λέει ψέματα ή έχει μετρήσει λάθος! Το αμαξάκι αυτό στο θέμα κατανάλωση το τσακίζουν οι μακριές σχέσεις του για την κατηγορία.
όπως και να έχει μόνο και μόνο η βενζίνη που χαλάω κάθε βράδυ είκοσι λεπτά με μισή ώρα για να παρκάρω φτάνει! όπως είπα η μηχανή εκτός από ταξίδια θα πηγαίνει τις μέρες που θα είμαι κάτω και συνέχια βουνό και μιλάμε για ΒΟΥΝΑ, μέχρι όσο πάει και μετά ποδαράκια, οπότε και πάλι είναι επιτακτική ανάγκη για ένα οικονομικό μέσο που να μπορεί να κάνει κ μεγάλες αποστάσεις πάνω σε χώμα(και το almeraki αν και έχει πάει και σε κατσάβραχα προφανός δε κάνει για τετοια δουλειά)

+ όπως είπα θέλω μηχανή πολύ καιρό τώρα, αν δε πατούσα χώμα θα πήγαινα προς κάποιο street ήρεμο 600άρι (cbf, er-f etc) αν σκεφτόμουν μόνο με το κάτω κεφάλι σε στρογγυλοφάναρο θα κοίταζα(hornet 900 :a30: ducati monstro :bawl: cb 1200 :uplate: ) αλλά αυτά ίσως σε μία άλλη ζωή και δε χαλιέμαι αρκούμε και με αυτά που για άλλους είναι λίγα. :D :beer:

Πανοπτικός
09/01/2012, 20:40
Ακου τετραποδε φιλε μου, ειτε πηγαινεις με το αλμερα σου με 110km/h ειτε με το παρταλι που θα αγορασεις με 80km/h την ιδια καταναλωση θα δεις, απο εκει κ περα αν γουσταρεις την μηχανη, παρτην κ καλα χιλιομετρα. :wave2:

nassosxlvbros
09/01/2012, 21:13
Σαν πρώην κάτοχος ΤΑ 650 θα προσθέσω και γω το κατιτίς μου:
-Σκυλί μηχανάκι αξιόπιστο όσο δεν παίρνει....98000κμ και δεν έκανε κιχ.
-Δε θα πει όχι πουθενά: από άσφαλτο ή χώμα,μεταφορέας,ή βόλτα
-Ανετότατη σέλλα:από τα λίγα μηχανάκια που κάνεις 300 κμ και είσαι ξεκούραστος.
-Αν το θες για χρήση all around δηλαδή παπί για την πόλη,δικάβαλα ή όχι ταξιδάκια σε άσφαλτο με 140-150κμ αλλά και χαλαρή βόλτα/πέρασμα σε κάνα χωματάκι,τότε πάρτο και μεγείες σου!
κι όταν λέμε παντού,πάει παντού:
http://www.youtube.com/watch?v=-Hqq1DUH7l4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=0CYhsHl7vQ8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Y7uZ285kH9I&feature=relmfu

Όμως...
Αν το πάρεις για να κάνεις οικονομία σε καύσιμα μάλλον είσαι σε λάθος κατηγορία...Το ΤΑ με ένα γέμισμα με το ζόρι να βγάλει 220-250 κμ.,και αν έχεις και κόντρα αέρα,πέφτει και στα 190... άρα μιλάμε για μια πραγματική κατανάλωση περί τα 6,8-7,8 λίτρα/100κμ....όχι και πολύ μακριά από ένα αυτοκίνητο...
Τα 600άρια ήταν πολύ πιο οικονομικά,με μέση κατανάλωση στα 4,8-6,5 λίτρα οπότε ψάξε να βρεις μοντέλα ΤΑ πριν το 650 αν θες οικονομία,αλλά να προτιμήσεις το 600άρι με τα δισκόφρενα μπρος/πίσω για να σταματάς κιόλα...:)
Το KLE 500 είναι πράγματι οικονομικό και τίμιο μηχανάκι για τα λεφτά του,αλλά όχι τόσο ταξιδιάρικο όσο θες,αλλά περί ορέξεως...:)

catmaster
09/01/2012, 21:24
Δεν είναι μόνο η κατανάλωση στο δρόμο ρε μάγκες αλλά και ο συνολικός χρόνος που κερδίζεις με την μηχανή στην κίνηση στο μποτιλιάρισμα παντού

Το Τρανσάλπ καλό είναι και μακάρι να βρεις καθαρό 600 (η και 400 πιο οικονομικό) αλλά θέλει πολύ υπομονή και ψάξιμο , το καβασάκι δεν θα το έπαιρνα είναι πιο ζημιάρικο από το Τρανς και αν το πιέσεις μπορεί να καίει πολύ παραπάνω καύσιμο

το πιο οικονομικό στα 600+ κυβικά είναι το Bmw650Gs αποδεδειγμένα και καλό μηχανάκι είναι αλλά στα 1500- 2 χιλ δύσκολα θα βρείς

.... ψάξε όμως ευκαιρίες παρουσιάζονται συνέχεια απλά θέλει εγρήγορση και τα λ7 στο χέρι


πάντως στη θέση σου δεν θα χαλούσα τόσα λ7 για να πάρω μηχανή για έξι μήνες και μετά βλέπουμε (όπως γράφεις) ...σε έξι μήνες δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε ...


:wave2: :wave2:

Skopelos
14/01/2012, 19:40
Skylare σύμφωνα με όσα έχεις πει σου προτείνω Transalp και ίσως να είναι καλύτερα να πάρεις το 600. Έχει κάποια καλά κομμάτια στο 1500άρι. Εγώ έχω ένα του 92, με 18 λίτρα ρεζερβουάρ κάνει 260-270 χιλιόμετρα στην πόλη άνετα και σε ταξίδι με χαλαρή οδήγηση + 10-20. Είναι άνετο μηχανάκι πάει παντού και αν το βρεις σε φυσιολογική για την ηλικία του κατάσταση δεν θα χρειαστεί να δώσεις τίποτα παραπάνω από τα αναλώσιμα του. Αν πάλι χρειαστείς κάτι θα βρείς ανταλλακτικά και στο περίπτερο που λέει ο λόγος. Επίσης αν το βαρεθείς έχει καλή μεταπώληση. Σχετικά με το 400 το έχει ο νονός μου ως δεύτερο μηχανάκι του. Στην ουσία είναι ένα 600 με 400άρι κινητήρα, δεν ξέρω όμως πόσο θα σε βολέψει στο ταξίδι καθώς χωρίς αλλαγή γραναζιού ταξιδεύει στα 100-110 (μετά δουλεύει ψηλά και καίει).

Σχετικά με το KLE επειδή δύο φίλοι μου έχουν ο ένας το 400 του '91 (Japan) και ο άλλος το 500 '98 δεν θα στο συνιστούσα. Είναι πιο πολύστροφο και αποδίδει ψηλά, δεν έχει της προστασία από τον αέρα που έχει το ΤΑ και έχει μερικά θέματα (τεντωτήρας, μιζα κτλ). Έχει επίσης πολύ πιο στενή σέλα και πιο ψηλή θέση οδήγησης. Γενικότερα είναι πιο On και πιο άγριο μηχανάκι από το ΤΑ.

Το freewind το έχει και αυτό ένας φίλος, ωραίο μηχανάκι αλλά και αυτό υστερεί σε σχέση με το ΤΑ σε ταξίδι καθώς δεν έχει την προστασία του ΤΑ από τον αέρα και είναι μονοκύλινδρο. Το θεωρώ καλύτερο μηχανάκι για μέσα στην πόλη ενώ η πίσω ανάρτηση του είναι πολλές φορές πολύ μαλακή (κάτι που δεν κάνει για τα 130kg σου).

Σου εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για εσένα. Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε βόλτα κάθε ένα από αυτά τα μηχανάκια και θα δεις και μόνος σου τα συν και τα πλην.

christof40
15/01/2012, 09:40
skylare στα λφτ που λες δεν θα βρεις αξιολογο translap αλλα τελειωμενο παρταλι που θα το πληρωσεις σαν καινουργιο και δεν θα ειναι.θα βρεις μετριο kle και με ψαξιμο καλο freenwid που το θεωρω πολυ καλυτερο απο το kle.τωρα για αυτα που ζητας 1 ειναι το μοτο που υπαρχει,αλλα για να παρεις καλο τετοιο θελεις 2500+.το ονομα αυτου bmw f650gs.καταναλωση 4-5,5max.με ψηλοτερη ζελατινα ταξιδευεις πολυ καλυτερα απο translap.στο χωμα κλαση ανωτερο και γενικα ποιο ποιοτικο απο τα παραπανω.εναλλακτικα στα λεφτα που διαθετεις θα βρεις σε πολυ καλη κατασταση bmw f650gs funduro.:wave2:

skylaros
15/01/2012, 11:29
Μπερδεύτηκα πάλι :dizzy:

Africaptan
15/01/2012, 12:34
Ρε σκυλε, εισαι μουλαρι 1,80 και 130 κιλα, και σκεφτεσαι το πως θα κανεις καλα το μηχανακι;
Φιλος πηρε Transalp 600 κι ειναι 1,62.

Θα συμφωνησω με τις γενικες απαντησεις που σου εχουν δωσει και θα σταθω μονο σε Transalp και Africa που ειχα και γνωριζω.
Δεν ξερω τα δρομολογια που μου λες, αλλα σε γενικες γραμμες το Transalp ειναι καλυτερο σε πολη και χωμα, ενω το Africa στην ανεση, πολυωρη οδηγηση και λιγο υψηλοτερες ταχυτητες.
Χωρις φυσικα να σημαινει οτι και τα δυο δεν κανουν για την ιδια χρηση. Σημασια εχει που δινεις την προτεραιοτητα.
Εγω στην Κρητη, πολλες φορες μετανοιωνω που εδωσα το Transalp και πηρα Africa, (επειδη δεν εχουμε δρομους) αλλα το Africa ηταν και παραμενει ερωτας.
Μ αλλα λογια, η καρδια σου θ αποφασισει.

Στην καταναλωση τωρα, επειδη διαβαζω πολλες παπαρολογιες απο καποιους "ειδημων" εδω μεσα.
Το Transalp 600 του 93 που ειχα, σε ηρεμες διακοπες με τη γυναικα, (140 κιλα βαρος δηλαδη) μου εβγαζε το τεποζιτο 330 χιλιομετρα. Μονος μου, πηγαινε γυρω στα 280.
Το Africa, μ ενα γεματο τεποζιτο, μου εχει βγαλει απο 220 χιλιομετρα στα κοκκινα, μεχρι και 330 πολυ χαλαρα. Μεση καταναλωση στο Africa, 6 με 6,5 λιτρα.
Απο κει και περα, κοιτα το ποσο σου καιει το αμαξι σου, βαλε τη γενικη ευκολια που υπολογιζεις οτι θα εχεις, ρωτα την καρδια σου (το πιο βασικο) και ορμα.

Οσο για τις τιμες, με 2000 θα βρεις
1). Παρα πολλα 600αρια Transalp, (εγω θα επαιρνα αυτο που ειχα και πριν. Το 600αρι με το τετραγωνο φαναρι και το δισκοφρενο πισω)
2). Λιγα (αλλα αυξανονται...) 650αρια
3). Και αρκετα Africa (παρα το οτι εχω του 2000, προτεινω ενα του 94, 95)

Καλα ξετελα !!!

taisteal
15/01/2012, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από cristof40
skylare στα λφτ που λες δεν θα βρεις αξιολογο translap αλλα τελειωμενο παρταλι που θα το πληρωσεις σαν καινουργιο και δεν θα ειναι.θα βρεις μετριο kle και με ψαξιμο καλο freenwid που το θεωρω πολυ καλυτερο απο το kle.τωρα για αυτα που ζητας 1 ειναι το μοτο που υπαρχει,αλλα για να παρεις καλο τετοιο θελεις 2500+.το ονομα αυτου bmw f650gs.καταναλωση 4-5,5max.με ψηλοτερη ζελατινα ταξιδευεις πολυ καλυτερα απο translap.στο χωμα κλαση ανωτερο και γενικα ποιο ποιοτικο απο τα παραπανω.εναλλακτικα στα λεφτα που διαθετεις θα βρεις σε πολυ καλη κατασταση bmw f650gs funduro.:wave2:

κατ'αρχας αλλο το φαντουρο και αλλο το gs.το ενα ειναι καρμπυρατερ και το αλλο ψεκαστο.και απο προσωπικη εμπειρια το τρανσαλπ ταξιδευει πολυ καλυτερα.για μενα στα κιλα και το υψος που εχει το παλληκαρι μονο αφρικανα.και μια χαρα θα την κουμανταρει.το κλε θα ειναι σαν παπι.

:wave2:

Africaptan
15/01/2012, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
κατ'αρχας αλλο το φαντουρο και αλλο το gs.το ενα ειναι καρμπυρατερ και το αλλο ψεκαστο.και απο προσωπικη εμπειρια το τρανσαλπ ταξιδευει πολυ καλυτερα.για μενα στα κιλα και το υψος που εχει το παλληκαρι μονο αφρικανα.και μια χαρα θα την κουμανταρει.το κλε θα ειναι σαν παπι.

:wave2:


+742...

Skopelos
15/01/2012, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan

Οσο για τις τιμες, με 2000 θα βρεις
1). Παρα πολλα 600αρια Transalp, (εγω θα επαιρνα αυτο που ειχα και πριν. Το 600αρι με το τετραγωνο φαναρι και το δισκοφρενο πισω)
2). Λιγα (αλλα αυξανονται...) 650αρια
3). Και αρκετα Africa (παρα το οτι εχω του 2000, προτεινω ενα του 94, 95)



+600




Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
κατ'αρχας αλλο το φαντουρο και αλλο το gs.το ενα ειναι καρμπυρατερ και το αλλο ψεκαστο.και απο προσωπικη εμπειρια το τρανσαλπ ταξιδευει πολυ καλυτερα.για μενα στα κιλα και το υψος που εχει το παλληκαρι μονο αφρικανα.και μια χαρα θα την κουμανταρει.το κλε θα ειναι σαν παπι.


+600


Το ξέρω ότι μπερδεύεσαι φίλε μου, λογικό είναι αλλά όπως σου είπα, δοκίμασε να κάνεις ένα test ride στα μηχανάκια που έχεις βάλει στόχο (ή τουλάχιστον σε αυτά που σου προτείνουμε) και θα καταλάβεις από μόνος σου ποιό σου ταιριάζει!



Γειά σου Africaptan ;)

KotsosDR
21/09/2012, 17:19
Η μονη περιπτωση να γλυτωσεις χρηματα αγοραζοντας τη μηχανη ειναι μονο αν σταματησεις να συντηριες το αμαξι.

Η διαφορα σου στις βενζινες θα ειναι περι τα 2λ/100 δηλαδη 3.5ευρω ανα 100 χλμ.

Βαλε ποσα (χιλιαδες) χλμ πρεπει να κανεις για να εχεις τοσο μεγαλο οφελος ωστε να αγορασεις μια μηχανη (1500-2000€) εξοπλισμο (300€ τουλαχιστο) και να συντηρεις τη μηχανη (καθε χρονο τελη-ασφαλειες-σερβις-λαστιχα απο 400€ και πανω).Μικρο το οφελος απο τα μειωμενα διοδια, υπολογισιμο βεβαια. Μετα την αγορα βεβαια θα εχεις μονο τα παγια εξοδα αλλα και παλι πρεπει να κανεις ΠΟΛΛΑ χλμ για να καλυψεις τη χασουρα απο τη διαφορα στην καταναλωση. Ασε που αμα κανεις πολλα χλμ θες πιο συχνα σερβις και λαστιχα με το αναλογο κοστος.


Εχω αμαξι και μηχανη και πιστεψε με τους κανω συχνα τους λογαριασμους.

Ψαξτο καλα πριν κανεις καποια κινηση διοτι θα βρεθεις στο τελςο να πληρωνεις περισσοτερα απο πριν και δε θα σου αρεσει.



Φυσικα η οδηγηση μηχανης παραμενει αξεπεραστη απολαυση, οποτε θα θεωρουσα λογικο να μου πεις οτι γουσταρω μηχανες και μπορω να δινω ΧΧΧ€ το χρονο (ΕΞΤΡΑ απο το αμαξι) κανοντας το κομματι μου στις μηχανες.


Edit. To almera με τα 115 ξερω οτι εινια αρκετα οικονομικο. Κανονικα πρπεει να σου καιει 6-7λ/100 στα 120-130. Μη νομιζεις οτι μια παλια μηχανη μεσσαιου κυβισμου θα καψει λιγοτερο. Μονο αν παρεις 250αρι θα εχεις αξιολογο οφελος απο καταναλώση. Εμενα το civic για να καψει 9 πρεπει να πηγαινω με 150-160. Να χες καμια παλια bmw να πουμε οτι θα κερδισεις απο καταναλωση, τωρα δεν...

Διορθωση αν μου επιτρεπεις , στο ταξιδι ... γιατι στην πολη η διαφορα ειναι τρελη.... πολυ τρελη αμα εισαι σε μεγαλουπολη , κυριως λογω του "παρκαρω παντου" και της αποφυγης των κολληματων της κινησης ,

ενδεικτικα σε εμενα η διαφορα εβγαινε 20 ευρω καθε 1-2 μερες στο αμαξι ... 20 ευρω τη βδομαδα στη μηχανη και ισως και λιγο παραπανω ... ( Θεσσαλονικη )

Σε χρονο δεν το συζηταω .....

KotsosDR
21/09/2012, 17:26
ααα και για τα μονοκυλινδρα ( τα αγρια ) πιστευω οτι απαιτουν περισσοτερη εμπειρια παντου ... κυριως γιατι εχεις να διαχειρηστεις νευρικες αντιδρασεις και μεγαλα αποθεματα ροπης αποτομα... ειδικα σε βρεγμενο

skylaros
21/09/2012, 20:23
προς το παρών έχω πάρει τα @@ μου!!! πολλές οι αναποδιές και μαζεμένες...το μόνο καλό είναι πως έχω χάσει κιλά :ppp