PDA

View Full Version : Δαιμονισμενο κοντερ σε v-strom



katsman
09/01/2012, 11:41
*συγγνωμη που δεν το βαζω στο τμημα για τα v-strom αλλα οσο και να το εψαξα δεν βρηκα καποιο αλλο v-strom που να εχει το ιδιο προβλημα και θελω να το δουν κατοχοι ολων των ιαπωνικων


Καλημερα παιδες,πριν λιγο καιρο πηρα ενα v-strom 1000 μοντελο 2006 μεταχειρισμενο.παρατηρησα καποια στιγμη οτι ενω η μηχανη ειναι ακινητη και δουλευει στο ρελαντι το ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ εχει ενδειξη περιπου 20 χλμ/ω,αν μαρσαρω ανεβαινει αναλογα η ενδειξη του στροφομετρου που ειναι λογικο αλλα και του ..... ταχυμετρου και ο χιλιομετρητης αυξανει χιλιομετρα κανονικα,ΑΠΟ ΡΕΛΑΝΤΙ επαναλαμβανω.δεν το πηγα στον μαστορα και ψαχτηκα λιγο μονος μου με συμβουλες απο κατοχους απο το v-strom φορουμ.αρχικα εβγαλα τον αντικοφτη,το προβλημα παρεμενε.μετα πηγα στη φυσα του κοντερ,την βγαζω,ψεκαζω με το σπρευ για τα ηλεκτρικα,παλι τα ιδια.τελος εβγαλα τον μαγνητικο αισθητηρα του κοντερ που βρισκεται αριστερα και ω του θαυματος εφτιαξε.πλακα κανω,παλι τα ιδια εκανε το κοντερ απλως εγραψα οτι εφτιαξε να σπασει η μονοτονια.καμια ιδεα ή προσωπικη εμπειρια κανεις τι μπορει να ειναι;επισης δεν μπορω να ρυθμισω την ωρα στο ψηφιακο ρολοι,λετε να εχει καμια σχεση;

McGyver
09/01/2012, 11:52
Όταν λες "μαγνητικό αισθητήρα" εννοείς τον αισθητήρα πάνω στο κιβώτιο;
Το μηχανάκι έχει SpeedoHealer μήπως;

tools
09/01/2012, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όταν λες "μαγνητικό αισθητήρα" εννοείς τον αισθητήρα πάνω στο κιβώτιο;
Το μηχανάκι έχει SpeedoHealer μήπως;

το μηχανακι ειναι του γαμπρου μου κ μαζι τα τσεκαραμε αυτα που λεει,οποτε μπορω να απαντησω εγω μιας κ αυτος θα τα δει το βραδυ,λογικα.

εννοει τον αισθητηρα στο μπροστινο γραναζι,φανταζομαι τον ιδιο λες.

speedohealer δεν εχει,εχει το μπλε ivan's tre smart.

katsman
09/01/2012, 12:44
τον μαγνητικο αισθητηρα (του κοντερ) που ειναι στο μπροστινο γραναζι -το 1000 δεν εχει ατερμονα- αλλα ουτε και εκει αλλαξε τιποτα

spyrakos35
09/01/2012, 13:22
επειδή παρόμοιο θέμα είχα σε παλαιότερο μηχανάκι μου (με ντίζα) ενδέχεται κάποια κόληση στην πλακέτα του κοντέρ να τα χει παίξει...

θα σου συνιστούσα να πας σε ηλεκτρολόγο (στην νέα ιωνία συνιστούν κάποιον εδώ μέσα - σόρρυ δεν θυμάμαι το όνομά του, ας βοηθήσουν οι παλαιότεροι) να το δει....

sniper
09/01/2012, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
το μηχανακι ειναι του γαμπρου μου κ μαζι τα τσεκαραμε αυτα που λεει,οποτε μπορω να απαντησω εγω μιας κ αυτος θα τα δει το βραδυ,λογικα.

εννοει τον αισθητηρα στο μπροστινο γραναζι,φανταζομαι τον ιδιο λες.

speedohealer δεν εχει,εχει το μπλε ivan's tre smart.

Είχα την εντύπωση ότι το βεστρώμ (έστω το 1000) είναι μοτοσακό κι όχι ποδήλατο.. Μαγνήτης στο μπροστινό γρανάζι; :confused:

sniper
09/01/2012, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
επειδή παρόμοιο θέμα είχα σε παλαιότερο μηχανάκι μου (με ντίζα) ενδέχεται κάποια κόληση στην πλακέτα του κοντέρ να τα χει παίξει...

θα σου συνιστούσα να πας σε ηλεκτρολόγο (στην νέα ιωνία συνιστούν κάποιον εδώ μέσα - σόρρυ δεν θυμάμαι το όνομά του, ας βοηθήσουν οι παλαιότεροι) να το δει....

Σορρυ για το σπαμ, αλλά από πότε οι ντίζες που κουμπώνουν στον ατέρμωνα, έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά του κοντέρ;

spyrakos35
09/01/2012, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σορρυ για το σπαμ, αλλά από πότε οι ντίζες που κουμπώνουν στον ατέρμωνα, έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά του κοντέρ;

τι να σου πω.... μπορεί να έχεις και δίκιο.... το θέμα είναι οτι ελυσε το κοντέρ έβγαλε την πλακέτα, κάτι τσέκαρε κάτι κόλησε και μετά δεν είχα θέμα.... ΑΧ-1 ήταν το μοτό.... μιλάμε και για καμιά δεκαπενταριά χρόνια πίσω οπότε και δεν πολυθυμάμαι...

μήπως τελικά ήταν για το στροφόμετρο και όχι για το ταχύμετρο???

παντως ακόμα και έτσι να είναι και να είπα παπαριά πριν, σε ηλεκτρολόγο πιστεύω πρέπει να πάει....

McGyver
09/01/2012, 13:53
http://www.twtex.com/forums/showthread.php?t=10873

http://motorcycleinfo.calsci.com/VStrom.html για το service manual.
Έχει troubleshooting procedure στο 7-28.

:wave2:

katsman
09/01/2012, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σορρυ για το σπαμ, αλλά από πότε οι ντίζες που κουμπώνουν στον ατέρμωνα, έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά του κοντέρ;
φιλε sniper,μηχανικα ειμαι ψιλοασχετος αλλα νομιζω οτι αυτο που ειπα ισχυει.ο αισθητηρας ειναι μαγνητικος και βρισκεται αριστερα της μηχανης στο εμπρος γραναζι.ατερμονα δεν εχει το 1000 αλλα το 650.
το προβλημα δεν ειναι οτι γραφει ο χιλιομετρητης,δουλεια του ειναι αφου παιρνει ενδειξη απο το ταχυμετρο οτι το μηχανακι κινειται να γραψει τα αναλογα χιλιομετρα.το προβλημα ειναι οτι κατι ειναι μπλοκαρισμενο-βραχυκυκλωμενο ή οτιδηποτε αλλο στο ταχυμετρο και εχει ψευτικη ενδειξη ταχυτητας.
μπορει να ειπα και καποια μπουρδα αλλα νομιζω ετσι ειναι τα πραγματα.

sniper
09/01/2012, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsman
φιλε sniper,μηχανικα ειμαι ψιλοασχετος αλλα νομιζω οτι αυτο που ειπα ισχυει.ο αισθητηρας ειναι μαγνητικος και βρισκεται αριστερα της μηχανης στο εμπρος γραναζι.ατερμονα δεν εχει το 1000 αλλα το 650.
το προβλημα δεν ειναι οτι γραφει ο χιλιομετρητης,δουλεια του ειναι αφου παιρνει ενδειξη απο το ταχυμετρο οτι το μηχανακι κινειται να γραψει τα αναλογα χιλιομετρα.το προβλημα ειναι οτι κατι ειναι μπλοκαρισμενο-βραχυκυκλωμενο ή οτιδηποτε αλλο στο ταχυμετρο και εχει ψευτικη ενδειξη ταχυτητας.
μπορει να ειπα και καποια μπουρδα αλλα νομιζω ετσι ειναι τα πραγματα.

Nαι αλλά δεν απευθυνόμουν σ' εσένα. :wave2:

sniper
09/01/2012, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://www.twtex.com/forums/showthread.php?t=10873

http://motorcycleinfo.calsci.com/VStrom.html για το service manual.
Έχει troubleshooting procedure στο 7-28.

:wave2:

Το οποίο φυσικά και λέει ότι ο σένσορας είναι στο μοτέρ κι όχι στην ρόδα..

BLACKGAS
09/01/2012, 16:33
Μήπως πείραξαν τον ολικό χιλιομετρητή πριν την πώληση και βραχυκύκλωσε καμιά πλακέτα? Κι εγώ νομίζω ότι ηλεκτρολόγο θέλει.

tools
09/01/2012, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είχα την εντύπωση ότι το βεστρώμ (έστω το 1000) είναι μοτοσακό κι όχι ποδήλατο.. Μαγνήτης στο μπροστινό γρανάζι; :confused:

μαλλον κατι μου διαφευγει,παρακαλω αν εχεις την καλη διαθεση βοηθησε με,αλλιως θα στεναχωρηθω.

πως ακριβως σου εδωσα ΕΓΩ την εντυπωση οτι το βεστρομ(εστω το 1000) ειναι ποδηλατο κ οχι μοτοσακο?μιας κ απευθυνες σε μενα την εντυπωση σου.
γιατι εγω απλως διευκρινησα στον μαγκαιβερ ποιον αισθητηρα εννοει ο κατσμαν οταν γραφει ''μαγνητικο αισθητηρα'' λεγοντας οτι ειναι αυτος που βρισκεται στο μπροστινο γραναζι.δεν θυμαμαι αλλη συμμετοχη μου στην συζητηση,ή τις εντυπωσεις σου.
κ γω εχω την εντυπωση οτι το ψυγειο μου εχει 2 αυγα μεσα αλλα δεν κουοταρω εσενα.



εδω καποιος δοκιμαζει μηπως ακουσει καποια λυση σε ενα προβλημα που εχει.
αν ειναι κουβεντουλα να γινεται,συνεχισε ελευθερα να με κουοταρεις με τις εντυπωσεις σου.χωρις εμενα.

spyrakos35
09/01/2012, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
τι να σου πω.... μπορεί να έχεις και δίκιο.... το θέμα είναι οτι ελυσε το κοντέρ έβγαλε την πλακέτα, κάτι τσέκαρε κάτι κόλησε και μετά δεν είχα θέμα.... ΑΧ-1 ήταν το μοτό.... μιλάμε και για καμιά δεκαπενταριά χρόνια πίσω οπότε και δεν πολυθυμάμαι...

μήπως τελικά ήταν για το στροφόμετρο και όχι για το ταχύμετρο???

παντως ακόμα και έτσι να είναι και να είπα παπαριά πριν, σε ηλεκτρολόγο πιστεύω πρέπει να πάει....

λοιπόν,
τώρα που γύρισα σπίτι και τσέκαρα το βιβλιαράκι του ΑΧ μου, ναι είπα παπαριά πριν και ήταν το στροφόμετρο το οποίο κοιτάξαμε.... κεκτημένη ταχύτητα λοιπόν και μαλακία δικιά μου...
εντάξει τώρα? θα ψυχραιμήσουμε?

επί της ουσίας, τα στοιχεία του ηλεκτρολόγου για τον οποίο έχουν μιλήσει εδώ μέσα τα παιδιά με πολύ καλά λόγια, αν σε ενδιαφέρει ακόμα, είναι Φώτης Πολύχρονος τηλ. επικ. 210 27 17 195...



:wave2: :wave2:

Πανοπτικός
09/01/2012, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
είναι Φώτης Πολύχρονος τηλ. επικ. 210 27 17 195...





:beer:

Πανοπτικός
09/01/2012, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
τα στοιχεία του ηλεκτρολόγου για τον οποίο έχουν μιλήσει εδώ μέσα τα παιδιά με πολύ καλά λόγια, αν σε ενδιαφέρει ακόμα, Φώτης Πολύχρονος τηλ. επικ. 210 27 17 195...





Στον εαυτο σου απαντας ?

sniper
09/01/2012, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
μαλλον κατι μου διαφευγει,παρακαλω αν εχεις την καλη διαθεση βοηθησε με,αλλιως θα στεναχωρηθω.

πως ακριβως σου εδωσα ΕΓΩ την εντυπωση οτι το βεστρομ(εστω το 1000) ειναι ποδηλατο κ οχι μοτοσακο?μιας κ απευθυνες σε μενα την εντυπωση σου.
γιατι εγω απλως διευκρινησα στον μαγκαιβερ ποιον αισθητηρα εννοει ο κατσμαν οταν γραφει ''μαγνητικο αισθητηρα'' λεγοντας οτι ειναι αυτος που βρισκεται στο μπροστινο γραναζι.δεν θυμαμαι αλλη συμμετοχη μου στην συζητηση,ή τις εντυπωσεις σου.
κ γω εχω την εντυπωση οτι το ψυγειο μου εχει 2 αυγα μεσα αλλα δεν κουοταρω εσενα.



εδω καποιος δοκιμαζει μηπως ακουσει καποια λυση σε ενα προβλημα που εχει.
αν ειναι κουβεντουλα να γινεται,συνεχισε ελευθερα να με κουοταρεις με τις εντυπωσεις σου.χωρις εμενα.

Κοίτα να δεις.. το manual του Vstrom 1000 δίνει τον αισθητήρα στο μοτέρ. Τώρα αν στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι στα μπροστινά ρουλεμάν τότε το quote που σου έκανα είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σας ανυσηχεί..

υ.γ. μαγνήτες στα μπροστινα βάζουμε στα ποδήλατα για να έχουμε ενδείξεις στο πολυόργανο (ταχύτητα, αποσταση κλπ)

KostasV2
09/01/2012, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοίτα να δεις.. το manual του Vstrom 1000 δίνει τον αισθητήρα στο μοτέρ. Τώρα αν στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι στα μπροστινά ρουλεμάν τότε το quote που σου έκανα είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σας ανυσηχεί..

υ.γ. μαγνήτες στα μπροστινα βάζουμε στα ποδήλατα για να έχουμε ενδείξεις στο πολυόργανο (ταχύτητα, αποσταση κλπ)
Δεν είπε μπροστινό ρουλεμάν το παληκάρι, μπροστινό γρανάζι είπε... :D

sniper
09/01/2012, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasV2
Δεν είπε μπροστινό ρουλεμάν το παληκάρι, μπροστινό γρανάζι είπε... :D

Eγώ γιατί διάβαζα ρουλεμάν; :blush:

Λάθος μου tools..

tools
09/01/2012, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοίτα να δεις.. το manual του Vstrom 1000 δίνει τον αισθητήρα στο μοτέρ. Τώρα αν στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι στα μπροστινά ρουλεμάν τότε το quote που σου έκανα είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σας ανυσηχεί..

υ.γ. μαγνήτες στα μπροστινα βάζουμε στα ποδήλατα για να έχουμε ενδείξεις στο πολυόργανο (ταχύτητα, αποσταση κλπ)


μα δεν μιλησε κανεις για ρουλεμαν.
ο μαγκαιβερ ρωτησε αν εννοουσε στο κιβωτιο κ εγω του απαντησα καταφατικα λεγοντας μπροστινο γραναζι για να το σιγουρεψω οτι μιλαμε/νε για τον ιδιο αισθητηρα.

τωρα,αυτα τα πολυοργανα στα ποδηλατα παντα τα ζηλευα,αλλα εγω ενα βμχ εχω.
ουτε ταχυτητες δεν εχει,ποσο μαλλον πολυοργανο...

χωρις ειρωνιες ειναι πολυ καλυτερα,νομιζω.

tools
09/01/2012, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ γιατί διάβαζα ρουλεμάν; :blush:

Λάθος μου tools..

οκ,δεν τρεχει τιποτα,συμβαινει σε ολους μας.
ετσι βγαινει κ νοημα!
:wave2:

S705
09/01/2012, 18:19
αν τα αγγλικά σου σε βοηθούν γράψε στο Google suzuki v strom self diagnostis.
να βρεις που βρίσκετε η διαγνωστική φύσα και ποια είναι η διαδικασία φλασαρίσματος
να δούμε αν ο εγκέφαλος έχει καταγράψει κάποια βλάβη

OldMan
10/01/2012, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
θα ψυχραιμήσουμε?
Τι θα κάνουμε...??? :look: :eyepop: :alien:

spyrakos35
10/01/2012, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι θα κάνουμε...??? :look: :eyepop: :alien:

μην ψαρώνεις....

ψυχραιμία + ηρεμήστε = ψυχραιμήστε :uplate:

katsman
10/01/2012, 20:27
λοιποοοοον,εχουμε και λεμε.εκανα μια τελευταια προσπαθεια,ανοιξα το καπακι και ειδα οτι το ελασμα που βρισκεται εσωτερικα του αισθητηρα του κοντερ ειναι καλα στερεωμενο.δεν νομιζω οτι μπορω να κανω τιποτα αλλο,αναγκαστικα θα το παω σε μαστορα ή ηλεκτρολογο να συνδεθει με διαγνωστικο και να δουμε τι παιζει.ευχαριστω πραγματικα οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν,ελπιζω να σας φανω κι εγω χρησιμος σε κατι στο μελλον

katsman
12/01/2012, 16:42
παιδες PROBLEM SOLVED (το προβλημα λυθηκε ελληνιστι).αφου ειχαν δοκιμαστει τα παντα,μεχρι και τους πολους εβγαλα της μπαταριας να κανει ρεσετ,λυση δεν ειχε βρεθει οποτε στραφηκα στην καλωδιωση.ιδου λοιπον το προβλημα.ειχε βραχυκυκλωσει το κυκλωμα στον μαγνητικο αισθητηρα του ταχυμετρου και με μια αντικατασταση ολα ειναι οκ.σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και το χρονο σας

spyrakos35
12/01/2012, 19:59
:beer: