PDA

View Full Version : ΡΑΟΥΛΑ ΑΒΑΝΣ



CBR900RR 98-99
09/01/2012, 16:08
Καλησπερα παιδεια εχω ενα cbr 900 98-99 και του εβαλα πανω ενα ραουλο αβανς 4ων μοιρων,η μηχανη φοραει ολοσομη εξατμιση φιλτρο και 1ο σταδιο βελτιοσης (dynojet) στα καρπυρατερ!
Το ραουλο ειναι της factory http://www.factorypro.com/ το οποιο υποσχεται καλητερη αποκριση στο γκαζι και περιπου 1 αλογο σε ολο το φασμα στροφων!
Εγω αυτο που καταλαβα στα συγουρα ειναι η αποκριση στο γκαζι ιδικα στην νεκρα με το παραμικρο κουνιμα του γκαζιου το μοτερ στροφαρη πιο γρηγορα.
Διαβαζοντας και της 175 σελιδες τον τεχνικων θεματον του μοτο και αφου βρηκα καποιες
ενδιαφεροντες επεξιγισεις καταλαβα και διορθωστεμαι οτι αυτα τα ραουλα εχουν να κανουν με τον σπινθιρα απο τα μπουζι,σε πια φαση θα γινει η αναφλεξη!
To θεμα μου ειναι οτι επειδη επισεις καταλαβα οτι αυτα δεν ειναι τοσο απλα πραγματα και οτι συνδιαζονται με μετρισεις και παραληλες βελτιωσης ιδιαιτερα χρονισμου και χαρακτιριστικων εκκεντρωφορων αν θα εχω προβλιμα με το μοτερ μου?

stefanos
09/01/2012, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR900RR 98-99
Διαβάζοντας και τις 175 σελιδες τον τεχνικών θεμάτων του μοτο και αφού βρήκα κάποιες
ενδιαφέρουσες επεξηγήσεις, καταλαβα και διορθώστε με ότι αυτά τα ράουλα .....!

Φροντίζουν ώστε να έχουμε ανάφλεξη 4 μοίρες πρίν από την καθορισμένη από το εργοστάσιο τιμή σε όλο το φάσμα στροφών.
Για αξιοπιστία δεν ξέρω (αλλά τι είναι 4 μοίρες μπροστά στις 360)





Υ.Γ. Για το "μάτι του βολάν" διάβασες? :smokin:

sniper
09/01/2012, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR900RR 98-99
Καλησπερα παιδεια εχω ενα cbr 900 98-99 και του εβαλα πανω ενα ραουλο αβανς 4ων μοιρων,η μηχανη φοραει ολοσομη εξατμιση φιλτρο και 1ο σταδιο βελτιοσης (dynojet) στα καρπυρατερ!
Το ραουλο ειναι της factory http://www.factorypro.com/ το οποιο υποσχεται καλητερη αποκριση στο γκαζι και περιπου 1 αλογο σε ολο το φασμα στροφων!
Εγω αυτο που καταλαβα στα συγουρα ειναι η αποκριση στο γκαζι ιδικα στην νεκρα με το παραμικρο κουνιμα του γκαζιου το μοτερ στροφαρη πιο γρηγορα.
Διαβαζοντας και της 175 σελιδες τον τεχνικων θεματον του μοτο και αφου βρηκα καποιες
ενδιαφεροντες επεξιγισεις καταλαβα και διορθωστεμαι οτι αυτα τα ραουλα εχουν να κανουν με τον σπινθιρα απο τα μπουζι,σε πια φαση θα γινει η αναφλεξη!
To θεμα μου ειναι οτι επειδη επισεις καταλαβα οτι αυτα δεν ειναι τοσο απλα πραγματα και οτι συνδιαζονται με μετρισεις και παραληλες βελτιωσης ιδιαιτερα χρονισμου και χαρακτιριστικων εκκεντρωφορων αν θα εχω προβλιμα με το μοτερ μου?


Κι όλα αυτά για ένα (1) άλογο; :confused:

Πανοπτικός
09/01/2012, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι όλα αυτά για ένα (1) άλογο; :confused:

Ελα ντε, μια καλη φασολαδα κοστιζει λιγοτερο κ δινει περισσοτερο απο 1 αλογο, μονο την στιγμη που θα το χρειαστεις :sick:

CBR900RR 98-99
09/01/2012, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Φροντίζουν ώστε να έχουμε ανάφλεξη 4 μοίρες πρίν από την καθορισμένη από το εργοστάσιο τιμή σε όλο το φάσμα στροφών.
Για αξιοπιστία δεν ξέρω (αλλά τι είναι 4 μοίρες μπροστά στις 360)





Υ.Γ. Για το "μάτι του βολάν" διάβασες? :smokin:
Αυτο για το ματι του βολαν εχω την εντυπωση οτι ειναι καποιο αστιο μεταξυ σας!
Εκτος και αν δεν καταλαβα καλα!

CBR900RR 98-99
09/01/2012, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι όλα αυτά για ένα (1) άλογο; :confused:
ΝΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΗΣ ΟΤΙ Η ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΕΡΙ ΤΑ 8 ΑΛΟΓΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΣΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΟΛΟΣΟΜΗ,ΦΙΛΤΡΟ,ΚΙΤ ΣΤΑ ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΑ!ΔΗΛΑΔΗ 1500/8=187,5ΕΥΡΩ
ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΟΥΛΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΛΙΣ 80ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ
ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
ΕΥΤΗΧΩΣ ΤΗΝ ΟΛΟΣΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΛΗΡΟΣΗ Ο ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΙΤΗΣ ΤΗΣ!

catmaster
09/01/2012, 20:04
Κανονικά θα έπρεπε να δυναμομετρήσεις πριν και μετά τις βελτιώσεις ... τώρα είσαι στο περίπου και κάνεις απλά κάποιες υποθέσεις (και ότι και να πούμε υποθέσεις κάνουμε )


:wave2:

CBR900RR 98-99
09/01/2012, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κανονικά θα έπρεπε να δυναμομετρήσεις πριν και μετά τις βελτιώσεις ... τώρα είσαι στο περίπου και κάνεις απλά κάποιες υποθέσεις (και ότι και να πούμε υποθέσεις κάνουμε )


:wave2:
Καταρχην ευχαριστω ολους σας για της απαντησεις,η μηχανη εχει δυναμομετριθει δυο φορες μια φορα πριν 2 χρονια με την ολοσομη και το φιλτρο και μια πριν κανα χρονο με το κιτ στα καρμπιρατερ το ραουλο και γραναζοκαδενα με βημα 520 απο 525 και εβγαλε την πρωτη φορα 124 αλογα και την δευτερη 121 ναι αλλα η μηχανη πηγαινε πολυ καλητερα και δεν ηταν η ιδεα μου!
εκτος αυτου εφτιαξε και η καμπιλη σε ολο το φασμα στροφων αλλα θα μου πεις τωρα ρε φιλαρακη που πηγαν τα αλογα? αυτο αναρωτιοταν και ο φιλος μου που εβαλε το δικο του στο δυναμομετρο και του εβγαλε 3 αλογα και αυτουνου λιγοτερα!
Γενικος της δυναμομετρισεις δεν της θεωρω αξιοπιστες και ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα,το δυναμομετρο ειναι καλο μονο για καυσαναλιση και αυτο υπο προιποθεσης.
Υ.Γ.1)Ο Μεσος ορος ιπποδυναμης σε αυτην την μηχανη ηταν 115 αλογα.
Υ.Γ.2)Το δυναμομετρο στο οποιο δυναμομετριθικε ηταν της fuch στου μαντη στην μεσωγειον!

catmaster
09/01/2012, 21:08
πάντως εγώ προσωπικά θεωρώ αξιόπιστη απόδειξη βελτίωσης το δυναμόμετρο

Τα fuchs πάντα "κόβουν" κάτι .. στο ίδιο φαντάζομαι έκανες τις μετρήσεις πριν και μετά ναι ;; μπόσικα στην αλυσίδα και το βήμα που άλλαξες τα χιλιόμετρα τα λάδια όλα αυτά σίγουρα επηρεάζουν ... πάντως δεν είναι μόνο να πάρεις τα άλογα στο κόκκινο και αφού πήρες παντού λίγο παραπάνω ροπή σίγουρα βελτίωση είναι και αυτό ...



:wave2:

CBR900RR 98-99
09/01/2012, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
πάντως εγώ προσωπικά θεωρώ αξιόπιστη απόδειξη βελτίωσης το δυναμόμετρο

Τα fuchs πάντα "κόβουν" κάτι .. στο ίδιο φαντάζομαι έκανες τις μετρήσεις πριν και μετά ναι ;; μπόσικα στην αλυσίδα και το βήμα που άλλαξες τα χιλιόμετρα τα λάδια όλα αυτά σίγουρα επηρεάζουν ... πάντως δεν είναι μόνο να πάρεις τα άλογα στο κόκκινο και αφού πήρες παντού λίγο παραπάνω ροπή σίγουρα βελτίωση είναι και αυτό ...



:wave2:
Παντα στο ιδιο, αυτο με τα fuchs οτι δειχνουν παντα κατι λιγοτερο το ηξερα!αλλα και παλι δεν πυθομαι απο τον αριθμο και μονο οπως ειπες!Βασικα δεν πηρα απαντιση για το ραουλο αν εχω κανει μαλακια η οχι που το εβαλα και αν θα μου διμιουργιση ζημια στο μοτερ!
Ο oldman παντος δεν μου κανει την τιμη να μου απαντιση γιατι ειμαι ανορθογραφος,βασικα απο τα λιγα θεματα που εχω ανοιξη δεν απαντισε σε κανενα ουτε καν πειραγμα δεν εκανε κριμα και ειμαστε πατριοτακια!
θα ηθελα και την γνωμη του ρειν!

OldMan
10/01/2012, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR900RR 98-99
Αυτο για το ματι του βολαν εχω την εντυπωση οτι ειναι καποιο αστιο μεταξυ σας!
Όντως, αλλά είναι ευπρόσδεκτοι και άλλοι να εμπλακούν στο "αστείο"..
(δεν είμαστε prive club..) :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR900RR 98-99
Ο oldman παντος δεν μου κανει την τιμη να μου απαντιση γιατι ειμαι ανορθογραφος,βασικα απο τα λιγα θεματα που εχω ανοιξη δεν απαντισε σε κανενα ουτε καν πειραγμα δεν εκανε κριμα και ειμαστε πατριοτακια!
Πατριωτάκι, μην εισαι παρεξηγιάρης.. :winka:
Πέρα από πλάκα, γραφεις πολύ πιο συγκροτημένα κια κατανοητά από πολλούς ορθογράφους.. :beer:

Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR900RR 98-99
θα ηθελα και την γνωμη του ρειν!
Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να την αντέξεις..?? :alien:


Υ.Γ.
Θα ήσουν παράλογος αν περίμενες σοβαρές απαντήσεις σχετικά με το κοστολόγιο αλόγου/ράουλου και αν είναι μεν ακριβότερα τα πέταλα αλλά κερδίζεις σε ήχο στο πλακόστρωτο.. :winka:
(το ότι δεν σε πήραν στο γιούχα, μαλλον οφείλεται στο ότι δεν έγραψες σε στυλ: Γύρισα πίσω το αβάνς μου και σας μαμάω όλους με τα πατίνια σας..) :wave2:

sniper
10/01/2012, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όντως, αλλά είναι ευπρόσδεκτοι και άλλοι να εμπλακούν στο "αστείο"..
(δεν είμαστε prive club..) :winka:


Πατριωτάκι, μην εισαι παρεξηγιάρης.. :winka:
Πέρα από πλάκα, γραφεις πολύ πιο συγκροτημένα κια κατανοητά από πολλούς ορθογράφους.. :beer:

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να την αντέξεις..?? :alien:


Υ.Γ.
Θα ήσουν παράλογος αν περίμενες σοβαρές απαντήσεις σχετικά με το κοστολόγιο αλόγου/ράουλου και αν είναι μεν ακριβότερα τα πέταλα αλλά κερδίζεις σε ήχο στο πλακόστρωτο.. :winka:
(το ότι δεν σε πήραν στο γιούχα, μαλλον οφείλεται στο ότι δεν έγραψες σε στυλ: Γύρισα πίσω το αβάνς μου και σας μαμάω όλους με τα πατίνια σας..) :wave2:

μου 'λειψες.. :blush:

CBR900RR 98-99
10/01/2012, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όντως, αλλά είναι ευπρόσδεκτοι και άλλοι να εμπλακούν στο "αστείο"..
(δεν είμαστε prive club..) :winka:


Πατριωτάκι, μην εισαι παρεξηγιάρης.. :winka:
Πέρα από πλάκα, γραφεις πολύ πιο συγκροτημένα κια κατανοητά από πολλούς ορθογράφους.. :beer:

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να την αντέξεις..?? :alien:


Υ.Γ.
Θα ήσουν παράλογος αν περίμενες σοβαρές απαντήσεις σχετικά με το κοστολόγιο αλόγου/ράουλου και αν είναι μεν ακριβότερα τα πέταλα αλλά κερδίζεις σε ήχο στο πλακόστρωτο.. :winka:
(το ότι δεν σε πήραν στο γιούχα, μαλλον οφείλεται στο ότι δεν έγραψες σε στυλ: Γύρισα πίσω το αβάνς μου και σας μαμάω όλους με τα πατίνια σας..) :wave2:
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!Δεν ειμαι παρεξηγιαρης καρνταση!Απλα εψαχνα τροπο να σε προσεγγισω εισαι και σαλονικιος!Τον τελευταιο μηνα εχω γελασει με την ψυχη μου στα τεχνικα οπως φυσικα και μορφωθηκα!την γνωμη του ρειν θα την αντεξω αν και φανταζωμαι πια θα ναι!(Μπωρη να μην την αντεχα αν δεν ειχα διαβασει τον τροπο που απανταει).
Την λειτουργια του αβανς την εχω καταλαβη στο περιπου πιστευω,επειδη το τονιζω δεν εχω ειδικες γνωσης το μονο προβλημα που θα μπορουσα να εχω ειναι να βαραει πειρακια στης ψηλες στροφες αλλα επειδη εχω συμπιεση 11,1/1 μαλον δεν κινδινευω απο απο αυτο!αν πιστευεις κατι αλλο σε παρακαλω γραψε μου το και εγω με την πρωτη ευκερια θα κερασω:beer: ρακες και οτι τραβαει η ψυχη σου

OldMan
11/01/2012, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR900RR 98-99
.........................
Ρε με χαλάτε άσχημα όταν μΕ μιλάτε όμορφα...!!! :smokin:


Υ.Γ.
Τα πυράκια μην τα φοβάσαι αλλά δεν ξέρω το αρχικό αβανς της μηχανής για να σΕ πω μήπως είναι too much οι επιπλέον 4 μοίρες προπορεία.. :confused:

CBR900RR 98-99
11/01/2012, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε με χαλάτε άσχημα όταν μΕ μιλάτε όμορφα...!!! :smokin:


Υ.Γ.
Τα πυράκια μην τα φοβάσαι αλλά δεν ξέρω το αρχικό αβανς της μηχανής για να σΕ πω μήπως είναι too much οι επιπλέον 4 μοίρες προπορεία.. :confused:
Φιλε oldman σε ευχαριστω πολυ που με απαντησες!
Μολις χθες ανακαλιψα και εκανα ενγραφη στο forum του ρειν και του εθεσα το ιδιο ερωτημα
στο οποιο μου απαντησε οτι δεν θα εχω προβλημα αλλα μαλον δεν κερδισα τπτ με το ραουλο!
Υ.Γ.Μονο η ευγενια μας εμεινε,αν χαθει και αυτη την γαμησαμε!
Υ.Γ.Οταν ανεβω θεσσαλονικη και μπορεις θα σε στειλω πμ για το κερασμα που σε ταξα!