PDA

View Full Version : Ζάντα χυτή Vs στεφάνι/ακτίνες



Ichigo
10/01/2012, 18:47
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δυο παρόμοια μηχανακια που το ένα είναι ΟΝ-ΟFF με κλήση προς το ON το οποίο έχει χυτές ζάντες με μπράτσα (19" μπροστινή) , και ένα άλλο ΟΝ-ΟFF με κλήση σαφέστατα προς το OFF (21" στεφάνι/ακτίνες) ποιο κερδίζει τη μάχη στο σούπερ οδόστρωμα της Ελλάδας με τις λακούβες και τα σαμαράκια; Για πείτε καμιά γνώμη οι κ.κ. χωμάτινοι του φλόρουμ στον άσΚετο; Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι και η άνεση μιας και κινούμαστε κυρίως εντός αστικού ιστού :smokin: :D

αν χρειάζεται μετακίνηση το νήμα feel free :blush:

πυξιδας990
10/01/2012, 18:59
ενοειτε ακτινα,κλασης ανωτερη στις λακουβες με μειονεκτιμα οτι θελει σαμπρελα στα κλαταρισματα.αν και τωρα τελευταια αρχιζουν και βγαινουν tubelles με ακτινες.:alien: :alien:

Panoskl
10/01/2012, 19:42
:a6: Δεν ξέρω να σου απαντήσω. :a6:

Για το tiger 800 μιλάμε;

:wacko:

DrBig
10/01/2012, 19:59
Εξαρταται για τι ποιοτητα εχει η καθε ζαντα περι ης ο λογος, αν θελεις tubeless και αν η χρηση στο χωμα ειναι απλη διελευση η 'ταπα'. Το σιγουρο ειναι πως η διαφορα στην ασφαλτο μεταξυ 19 και 21 ειναι μικροτερη απο την αντιστοιχη διαφορα τους στο χωμα. Αυτο γιατι στην ασφαλτο την διαφορα την καταλαβαινεις μονο σε γρηγορη οδηγηση, ενω στο χωμα την καταλαβαινεις παντα.

Θα βοηθουσε να πεις σε ποιες μηχανες αναφερεσαι.

Ζεύκας
10/01/2012, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εξαρταται για τι ποιοτητα εχει η καθε ζαντα περι ης ο λογος, αν θελεις tubeless και αν η χρηση στο χωμα ειναι απλη διελευση η 'ταπα'. Το σιγουρο ειναι πως η διαφορα στην ασφαλτο μεταξυ 19 και 21 ειναι μικροτερη απο την αντιστοιχη διαφορα τους στο χωμα. Αυτο γιατι στην ασφαλτο την διαφορα την καταλαβαινεις μονο σε γρηγορη οδηγηση, ενω στο χωμα την καταλαβαινεις παντα.

Θα βοηθουσε να πεις σε ποιες μηχανες αναφερεσαι.

Γιατρέ ο φίλος μάλλον το θέλει για άσφαλτο το ον-οφφ και ρωτάει ποια είδους ζάντα προσφέρει μεγαλύτερη άνεση.


Στην άσφαλτο λοιπόν η 21άρα ζάντα με τις ακτίνες απορροφάει καλύτερα τους κραδασμούς των ανωμαλιών -> μεγαλύτερη άνεση.

Το πλεονέκτημα της 19άρας είναι ότι είναι πιο "στιβαρή" (αυτό το φίλινγκ έχω) με αποτέλεσμα
να έχει το μηχανάκι καλύτερη οδική συμπεριφορά σε στροφιλίκια κτλ.



Απ'όσο ξέρω εξαίρεση αποτελεί το adventure της ktm που λένε ότι συνδιάζει και τα δύο
αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. αν υπάρχει κανάς εθελοντής να το διαπιστώσω....:D

Cpt. Haddock
10/01/2012, 21:09
19αρι λεμε, σε πάει παντού χωρις προβλήματα...

Αντε που μου θες και οφ να πούμε :smokin:

Ζεύκας
10/01/2012, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
19αρι λεμε, σε πάει παντού χωρις προβλήματα...

Αντε που μου θες και οφ να πούμε :smokin:

να σου πω ρε, ο τίγρης 17άρες δεν φοράει;

Cpt. Haddock
10/01/2012, 21:17
Ο 1050, ναι.

Ο 800αρης, φοραει 19 (ο απλός με χυτες ζαντες) και 21 ο XC ( με ακτινες)

Ζεύκας
10/01/2012, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο 1050, ναι.

αααα έτσι εξηγήται το έντονο κοσκίνισμα όταν πέρναγα από κροκάλες....

Cpt. Haddock
10/01/2012, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αααα έτσι εξηγήται το έντονο κοσκίνισμα όταν πέρναγα από κροκάλες....

:a57:

πυξιδας990
10/01/2012, 21:36
προσφερω το δικο μου για test drive.ενα esspresaki την ωρα το κοστος:lol: :lol: :lol:

Ζεύκας
10/01/2012, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
προσφερω το δικο μου για test drive.ενα esspresaki την ωρα το κοστος:lol: :lol: :lol:

καλέ ετούτος είναι βολικός.

όχι σαν το καπιταλόσκυλο που ήθελε να του αφήσω εγγύηση το factory :lol:

Ichigo
10/01/2012, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
ενοειτε ακτινα,κλασης ανωτερη στις λακουβες με μειονεκτιμα οτι θελει σαμπρελα στα κλαταρισματα.αν και τωρα τελευταια αρχιζουν και βγαινουν tubelles με ακτινες.:alien: :alien:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εξαρταται για τι ποιοτητα εχει η καθε ζαντα περι ης ο λογος, αν θελεις tubeless και αν η χρηση στο χωμα ειναι απλη διελευση η 'ταπα'. Το σιγουρο ειναι πως η διαφορα στην ασφαλτο μεταξυ 19 και 21 ειναι μικροτερη απο την αντιστοιχη διαφορα τους στο χωμα. Αυτο γιατι στην ασφαλτο την διαφορα την καταλαβαινεις μονο σε γρηγορη οδηγηση, ενω στο χωμα την καταλαβαινεις παντα.

Θα βοηθουσε να πεις σε ποιες μηχανες αναφερεσαι.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Γιατρέ ο φίλος μάλλον το θέλει για άσφαλτο το ον-οφφ και ρωτάει ποια είδους ζάντα προσφέρει μεγαλύτερη άνεση.


Στην άσφαλτο λοιπόν η 21άρα ζάντα με τις ακτίνες απορροφάει καλύτερα τους κραδασμούς των ανωμαλιών -> μεγαλύτερη άνεση.

Το πλεονέκτημα της 19άρας είναι ότι είναι πιο "στιβαρή" (αυτό το φίλινγκ έχω) με αποτέλεσμα
να έχει το μηχανάκι καλύτερη οδική συμπεριφορά σε στροφιλίκια κτλ.



Απ'όσο ξέρω εξαίρεση αποτελεί το adventure της ktm που λένε ότι συνδιάζει και τα δύο
αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. αν υπάρχει κανάς εθελοντής να το διαπιστώσω....


Πρόκειται για το Tiger 800 όπως μάντεψε και η γνωστή μουχρίτσα ο πακτεν
:D Απλώς επειδή μΕ άρεσε περισσότερο το 800ΧC σε σχέση με το 800 από κοντά και είναι ποιο πλήρες σε θέμα αναρτήσεων (ποιο χοντρά καλάμια μπροστά σε σχέση με το απλό, προφόρτιση απόσβεση κτλ κτλ) λέω κάποια στιγμή (εφ όσον εξορθολογιστεί και η αγορά φυσικά :smokin: ) για αυτό. Σε πορτοκαλί είναι μούρλια το άτιμο και αυτό το λέω έγώ που πάσης φύσεως χωμάτινα & on-off με άφηναν παγερά αδιάφορο :D :beer: :beer:

Βαρέθηκα το κοπάνημα στις λακούβες και τον κρύο ιδρώτα αμέσως μετά thats all :sick:



:a8: :a8: :a8:


243949

SVX
10/01/2012, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
αν και τωρα τελευταια αρχιζουν και βγαινουν tubelles με ακτινες.:alien: :alien:

στο Capo εδω και 10-11 χρονια ...... :smokin:

Λευκάδιος
11/01/2012, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
στο Capo εδω και 10-11 χρονια ...... :smokin: HONDA XL 600 LM 1985 :smokin:


243953

road spirit
11/01/2012, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Πρόκειται για το Tiger 800 όπως μάντεψε και η γνωστή μουχρίτσα ο πακτεν
:D Απλώς επειδή μΕ άρεσε περισσότερο το 800ΧC σε σχέση με το 800 από κοντά και είναι ποιο πλήρες σε θέμα αναρτήσεων (ποιο χοντρά καλάμια μπροστά σε σχέση με το απλό, προφόρτιση απόσβεση κτλ κτλ) λέω κάποια στιγμή (εφ όσον εξορθολογιστεί και η αγορά φυσικά :smokin: ) για αυτό. Σε πορτοκαλί είναι μούρλια το άτιμο και αυτό το λέω έγώ που πάσης φύσεως χωμάτινα & on-off με άφηναν παγερά αδιάφορο :D :beer: :beer:

Βαρέθηκα το κοπάνημα στις λακούβες και τον κρύο ιδρώτα αμέσως μετά thats all :sick:

:a8: :a8: :a8: αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις πολύ off-roading, και κατά 99,8% τα χλμ που θα γράφεις θα είναι στην άσφαλτο, το απλό, το 19άρι. Δεν ξέρω ποιά είναι η ποιοτική και ουσιαστική διαφορά στις αναρτήσεις των 2 μοντέλων. Αν η διαφορά τους δεν είναι αξιοσημείωτη το απλό θα συμπεριφερθεί καλύτερα στην άσφαλτο. Αν ήταν αλλιώς, όλα τα ον-οφφ θα είχαν 21'' και τέλος.

Panoskl
11/01/2012, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Πρόκειται για το Tiger 800...

Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη υπόψη σου, αλλά το πλαίσιο είναι πλέον μαύρο (σκούρο ανθρακί θα το έλεγα). Η φωτό που ανέβασες είναι με το ασημί πλαίσιο.

Δες καμιά φωτό και με το σκούρο πλαίσιο γιατί μπορεί να αλλάξεις γνώμη για το χρώμα της μηχανής άρα και για την απόφασή σου μεταξύ 800 και 800 XC.

Ichigo
11/01/2012, 10:49
Yeap i know ;) Μια χαρά είναι και το μαύρο πλαίσιο πάντως :look:

Panoskl
11/01/2012, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Yeap i know ;) Μια χαρά είναι και το μαύρο πλαίσιο πάντως :look:

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Όταν παράγγειλα το 800 στις αρχές του 2011 ήταν να παραλάβω ένα με ασημί πλαίσιο. Στο μεταξύ αποφάσισαν να αλλάξουν το χρώμα και έτσι ζήτησα να μου καθυστερήσουν την παράδοση (ναι, είναι κουφό!) ώστε τελικά να παραλάβω το Tiger 800 με σκούρο πλαίσιο.

Ichigo
11/01/2012, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις πολύ off-roading, και κατά 99,8% τα χλμ που θα γράφεις θα είναι στην άσφαλτο, το απλό, το 19άρι. Δεν ξέρω ποιά είναι η ποιοτική και ουσιαστική διαφορά στις αναρτήσεις των 2 μοντέλων. Αν η διαφορά τους δεν είναι αξιοσημείωτη το απλό θα συμπεριφερθεί καλύτερα στην άσφαλτο. Αν ήταν αλλιώς, όλα τα ον-οφφ θα είχαν 21'' και τέλος.

Κοίτα κακά τα ψέμματα η χρήση του on θα είναι κυρίως, αλλά έχοντας στεφάνι οι ενδιασμοί σου να πατήσεις περισσότερο χώμα γίνονται λιγότεροι μετά :winka: . Και επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξη κανείς δε μπορεί να ξέρει τι μέλει γενέσθαι στα μελλοντικά ταξιδιωτικά και εκδρομικά πλάνα. :wacko: Υπάρχουν τόσες ωραίες διαδρομές που παραμένουν ανεξερεύνητες :smokin: