PDA

View Full Version : TrackDays εκτός Ελλάδος!



harris_x
10/01/2012, 20:51
Σε γειτονικό φόρουμ ανακάλυψα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη διοργάνωση TD σε πίστες εκτός Ελλάδας.

Η μπρίζα είναι μεγάλη ιδιαιτέρως αν δει κάποιος τις τιμές που παίζουν σε κάποιες από αυτές οι οποίες δεν απέχουν πολύ από ένα οργανωμένο TD στις Σέρρες.

Ένα από τα site που παρέχει πληροφορίες και μπορεί κάποιος να κλείσει συμμετοχή είναι το http://www.speer-racing.de/en/ (http://www.speer-racing.de/en/)

Όσοι έχετε κάποια τέτοια εμπειρία θα την μοιραστείτε μαζί μας;

:beer:

menelaos46
10/01/2012, 22:15
Εδώ καλά καλά στην Ελλάδα δε μπορούμε να πάμε που το συνολικό κόστος είναι γύρω στα 100 ευρώ....

MG-KTiNoS
10/01/2012, 22:19
Ριγιέκα καλά και φτηνά.
Αλλά πως εκεί?

:rolleyes:

Allst@rf
10/01/2012, 23:41
έχετε σπάσει τα χρονόμετρα στις ελληνικές πίστες και λέτε να τα σπάσετε και έξω;


:p

MG-KTiNoS
10/01/2012, 23:47
Δεν είναι θέμα χρονομέτρου…
Είναι να φανταστείς ότι γυρνάς στην ίδια πίστα που γύρισε ο Κ Ρόμπερτς και ο Γ Ρέρνεη.
(Αν ήταν ποδόσφαιρο θα ήταν σαν να ρίχνεις σουτ στο Μαρακανά)
Θα μου πεις άμα δεν έχεις λ7 τι κάθεσαι και λες…?
Αλλά αφού με ρωτάει να μην του πω?
:lol:

Allst@rf
10/01/2012, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Δεν είναι θέμα χρονομέτρου…
Είναι να φανταστείς ότι γυρνάς στην ίδια πίστα που γύρισε ο Κ Ρόμπερτς και ο Γ Ρέρνεη.
(Αν ήταν ποδόσφαιρο θα ήταν σαν να ρίχνεις σουτ στο Μαρακανά)
Θα μου πεις άμα δεν έχεις λ7 τι κάθεσαι και λες…?
Αλλά αφού με ρωτάει να μην του πω?
:lol:

λίγο πειράγματι στο χαρουλη δε πειράζει...

Κατά τα αλλά να σου πω αυτό...ωραίο είναι αυτό που λες ,μου ακούγεται και μενα σούπερ αλλά μη κοροϊδευόμαστε κιόλας...

Τα μεταξωτά βρακία θέλουν και επιδεξιόυς κώλούς...

Ichigo
11/01/2012, 01:14
Χμμ ναι πίστες στην Ελλάδα :rolleyes: . Ε ναι θα προτιμούσα κι εγώ το εξωτερικό για λόγους ασφαλείας κυρίως όταν οι πίστες που έχουμε εδώ δεν το προσφέρουν (αμμοπαγίδες-έξοδοι διαφυγής; τι είν αυτό; προσωπικό ασφαλείας/αγωνοδίκες που να πετάει έξω τους κάφρους όταν οι κανονισμοί του event το επιβάλλουν, καλύτερο τάπητα κλπ κλπ)

p@nos
11/01/2012, 01:22
ena td italia pano kato kostizi oso na pas sk serres ama ise apo a8ina....ama iparxi xronos gia mia fora aksizi

sapila racing
11/01/2012, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ena td italia pano kato kostizi oso na pas sk serres ama ise apo a8ina....ama iparxi xronos gia mia fora aksizi

Πανο ενα TD στο Misano δεν κοστίζει με τίποτα όσο να πας Σερρες.
Απ οσο ξερω ενα Σ/Κ εκεί ειναι γυρω στο 500ρικο μονο για την πίστα. :winka:
edit: 580 Eυρω το 3ήμερο είναι όπως φαίνεται κι εδω από το site που εβαλε ο Χαρης.
http://www.speer-racing.de/en/registration-dates.html

Ε καπως πρέπει να πας και καπου να μεινεις, να φας κλπ.
Στις Σέρρες το Σ/Κ βγαίνει κατω απο 200 Ευρω η συμμετοχή στην πίστα και δεν πας με καράβι.

sniper
11/01/2012, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
..

Όσοι έχετε κάποια τέτοια εμπειρία θα την μοιραστείτε μαζί μας;

:beer:

Κι επειδή παιζει κι η περίπτωση της τούμπας, τι γίνεται αν πάρεις το μηχανάκι σε κούτες;

p@nos
11/01/2012, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πανο ενα TD στο Misano δεν κοστίζει με τίποτα όσο να πας Σερρες.
Απ οσο ξερω ενα Σ/Κ εκεί ειναι γυρω στο 500ρικο μονο για την πίστα. :winka:
edit: 580 Eυρω το 3ήμερο είναι όπως φαίνεται κι εδω από το site που εβαλε ο Χαρης.
http://www.speer-racing.de/en/registration-dates.html

Ε καπως πρέπει να πας και καπου να μεινεις, να φας κλπ.
Στις Σέρρες το Σ/Κ βγαίνει κατω απο 200 Ευρω η συμμετοχή στην πίστα και δεν πας με καράβι.


γενικα εξαρταται απο πολλα πραγματα...προσωπικα εμενα ας πουμε ενα μονοημερο σερρες με ολα πληρωμενα μου στοιχιζει κατι λιγο παραπανω απο τα 100ε...αυτο βεβαια προυποθετει δικο μασ φορτηγο το οποιο θα παει και γεματο....

φυσικα για καθε παραπανω μερα το ημερησιο κοστος πεφτει...

γενικα ομως για τον μεσο που θα αποφασισει να παει ιταλια για td το κοστος δε διαφερει πολυ...θελω να πω οτι η διαφορα ειναι εν ολιγης μικρη....ειδικα αν μιλαμε για οργανομενα γκρουπ που πηγαινουν....


δεν ειναι σε καμια περιπτωση απαγορευτικη η διαφορα....τωρα βεβαια ειδικα στην περιοδο που ζουμε το αν τοσα λεφτα για να κανεις ενα τρακ ντεη ειναι υπερβολη η οχι ειναι αλλο θεμα....παντως αυτο που θελω να πω ειναι πως η διαφορα ειναι μικρη...καπου ειχαμε φτιαξει και μια λιστα με τα ακριβως εξοδα, οταν την βρω θα την ποσταρω....

harris_x
11/01/2012, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι επειδή παιζει κι η περίπτωση της τούμπας, τι γίνεται αν πάρεις το μηχανάκι σε κούτες; Μάλλον θα είναι λίγο ποιο δύσκολο από το αν το πάρεις σε κούτες από τις Σέρρες :D

ποιο πολλά θα μας το πούνε όσοι έχουν παρόμοιες εμπειρίες. :beer:

alexxxcbr
11/01/2012, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πανο ενα TD στο Misano δεν κοστίζει με τίποτα όσο να πας Σερρες.
Απ οσο ξερω ενα Σ/Κ εκεί ειναι γυρω στο 500ρικο μονο για την πίστα. :winka:
edit: 580 Eυρω το 3ήμερο είναι όπως φαίνεται κι εδω από το site που εβαλε ο Χαρης.
http://www.speer-racing.de/en/registration-dates.html

Ε καπως πρέπει να πας και καπου να μεινεις, να φας κλπ.
Στις Σέρρες το Σ/Κ βγαίνει κατω απο 200 Ευρω η συμμετοχή στην πίστα και δεν πας με καράβι.


Επειδη το ψαχνω τελευταια για Misano τον Ιουλιο,αν ολα πανε καλα,ειναι γυρω στο 500αρικο και μενεις μεσα στην πιστα με πολλες παροχες,πισινα,εστιατορια.
Ενα θετικο επισης ειναι οτι δεν τρωει λαστιχα η πιστα.
Και το καλυτερο φυσικα ειναι οτι τρεχεις σε πιστα παγκοσμιου.
Αρα μια η αλλη πιστευω για εμας που μενουμε αθηνα.


:wave2:

sniper
11/01/2012, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Επειδη το ψαχνω τελευταια για Misano τον Ιουλιο,αν ολα πανε καλα,ειναι γυρω στο 500αρικο και μενεις μεσα στην πιστα με πολλες παροχες,πισινα,εστιατορια.
Ενα θετικο επισης ειναι οτι δεν τρωει λαστιχα η πιστα.
Και το καλυτερο φυσικα ειναι οτι τρεχεις σε πιστα παγκοσμιου.
Αρα μια η αλλη πιστευω για εμας που μενουμε αθηνα.


:wave2:

Tρώνε λάστιχο οι Σέρρες και τα Μέγαρα και δεν τρώει του Misano;

alexxxcbr
11/01/2012, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι επειδή παιζει κι η περίπτωση της τούμπας, τι γίνεται αν πάρεις το μηχανάκι σε κούτες;



Αν εχεις παει οργανωμενα στο μεταφερουν αυτοι πισω.Αν οχι ψαχνεσαι να εχεις καλη οδικη να επαναπατρισουν το μηχανακι.


:wave2:

alexxxcbr
11/01/2012, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tρώνε λάστιχο οι Σέρρες και τα Μέγαρα και δεν τρώει του Misano;


Και ομως ετσι ειναι.Και εγω δεν το πιστευα.
Η πιστα στις Σερρες θα ασφαλτοστρωθει μαλλον ανοιξη μεχρι καλοκαιρι.
Τωρα τα φυτιλιαζει τα λαστιχα.:smilea:

sniper
11/01/2012, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Και ομως ετσι ειναι.Και εγω δεν το πιστευα.
Η πιστα στις Σερρες θα ασφαλτοστρωθει μαλλον ανοιξη μεχρι καλοκαιρι.
Τωρα τα φυτιλιαζει τα λαστιχα.:smilea:

Δλδ η καινούργια άσφαλτος δεν τρώει λάστιχα;

Κάτι λάθος διαβάζω ή καταλαβαίνω..

HelenKoR
11/01/2012, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ η καινούργια άσφαλτος δεν τρώει λάστιχα;

Κάτι λάθος διαβάζω ή καταλαβαίνω..

οχι τοσο οσο τωρα. τωρα τα καταστρεφει... λενε :rolleyes:

alexxxcbr
11/01/2012, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ η καινούργια άσφαλτος δεν τρώει λάστιχα;

Κάτι λάθος διαβάζω ή καταλαβαίνω..


Αλλο να εχεις μια φυσιολογικη φθορα και αλλο να μην εχεις λαστιχα μετα απ ενα 3ημερο track day.
Οσοι κανανε misano εμειναν εκπληκτοι.
Μαλλον θα το διαπιστωσω και εγω το καλοκαιρι.:smokin:

sniper
11/01/2012, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Αλλο να εχεις μια φυσιολογικη φθορα και αλλο να μην εχεις λαστιχα μετα απ ενα 3ημερο track day.
Οσοι κανανε misano εμειναν εκπληκτοι.
Μαλλον θα το διαπιστωσω και εγω το καλοκαιρι.:smokin:

Είχα την εντύπωση ότι σε καμία πίστα του κόσμου δεν έχεις λάστιχα μετά απο 3μερο TD.. (ΟΚ τα Μέγαρα τα εξαιρούμε) :rolleyes:

Όταν λες λάστιχα εννοείς slick, χαραγμένες γόμες ή πιο "απλά" λάστιχα;

devil's animal
11/01/2012, 13:58
επειδη η ασφαλτος των Σερρων ειχε βγαλει το χοντρο γαρμπιλι πανω πανω, ετρωγε αρκετα εως πολυ τα λαστιχα. (οχι οτι δεν κραταγε)
οταν ασφαλτοστρωθει κατα την ανοιξη, θα στρωσει η κατασταση του "φαγωματος" των ελαστικων....


αλλα αν εισαι πανω απο 1,30 δεν εχεις φοβο να φας ουτε λαστιχα ουτε τα μουτρα σου.

για μας τους αργοπουλους του 1,30 φευγα δεν πρεπει να μας απασχολουν τετοια θεματα....:rolleyes:

αν θελουμε να παμε Misano π.χ. για να λεμε οτι καναμε td στο Misano, καλως. αλλα μεχρι εκει.

πανω κατω τα κοστη ειναι ελαφρως περισσοτερα αν μενει καποιος Αθηνα, απο Σερρες αλλα μαλλον η εμπειρια θα σε αποζημιωνει και με το παραπανω...


αντε βρειτε ημερομηνιες μετα το motogp του Mugello στα καπακια, να παμε κ@υλωμενοι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alexxxcbr
11/01/2012, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είχα την εντύπωση ότι σε καμία πίστα του κόσμου δεν έχεις λάστιχα μετά απο 3μερο TD.. (ΟΚ τα Μέγαρα τα εξαιρούμε) :rolleyes:

Όταν λες λάστιχα εννοείς slick, χαραγμένες γόμες ή πιο "απλά" λάστιχα;


Για γομες μιλαμε.Σλικ δεν ξερω.Δεν ρωτησα.
Γυρισαν απο το περσινο track day στο misano και ακομα τα λαστιχα εχουν ψωμι πανω.
Επισης η πιστα σου δινει αισθηση ασφαλειας λογω του κρατηματος και των αμμοπαγιδων που ειναι τεραστιες και ετσι ανοιγεις το γκαζι παραπανω.:smokin:

Allst@rf
11/01/2012, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr

Επισης η πιστα σου δινει αισθηση ασφαλειας λογω του κρατηματος και των αμμοπαγιδων που ειναι τεραστιες και ετσι ανοιγεις το γκαζι παραπανω.:smokin:

ενταξει αμμοπαγιδα υπαρχει αλλα πρεπει και να ξερεις να την χρησιμοποιεις...

τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα...

:wave2:

p@nos
11/01/2012, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ η καινούργια άσφαλτος δεν τρώει λάστιχα;



akribos

serres megara o tapitas ine spasmenos pleon kai g afto pleon katastrefoun ta lastixa

STOYBI
11/01/2012, 14:08
Ποσα λ7 θα επαιζε στο ατομο δηλ αυτη η εμπειρια με ... Αυτο + τρειλερ / 3...??? :confused:

sniper
11/01/2012, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
akribos

serres megara o tapitas ine spasmenos pleon kai g afto pleon katastrefoun ta lastixa

Όταν λέμε πλέον, πόσο καιρό τώρα δλδ;

sniper
11/01/2012, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ποσα λ7 θα επαιζε στο ατομο δηλ αυτη η εμπειρια με ... Αυτο + τρειλερ / 3...??? :confused:

Εδώ άσφαλτος ε; Οι αμμοπαγίδες δεν ειμαι μέρος της πιστας για παιχνίδι.. :lol:

p@nos
11/01/2012, 14:10
arketa xronia....skepsoy oi serres ine toy 95???

STOYBI
11/01/2012, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εδώ άσφαλτος ε; Οι αμμοπαγίδες δεν ειμαι μέρος της πιστας για παιχνίδι.. :lol:


:lol: :lol: :lol:

Απλη περιεργεια....!!


:beer: :beer:

alexxxcbr
11/01/2012, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ενταξει αμμοπαγιδα υπαρχει αλλα πρεπει και να ξερεις να την χρησιμοποιεις...

τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα...

:wave2:


Καλυτερα να μην τη χρησιμοποιησουμε.Αστη εκει να υπαρχει βρε αδερφε....


:lol: :lol: :lol:

sapila racing
11/01/2012, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ποσα λ7 θα επαιζε στο ατομο δηλ αυτη η εμπειρια με ... Αυτο + τρειλερ / 3...??? :confused:


580 για 3 μερες πίστα + το μερίδιο για Αυτοκινητο με τρειλερ στο καράβι / 2 (3 δεν μπαινουν σε νορμαλ τρειλερ) + βενζινες διόδια κλπ + να μεινεις και να φας κατω απο 1000ρικο δεν το βλεπω με τιποτα.

Οι Σερρες αντίστοιχα βγαινουν με τα μισά χρηματα ξεκινώντας απο Αθήνα.

yannisss
16/01/2012, 21:38
απο αθηνα ισως να συμφερει αλλα για εμας απο κρητη ιδια λεφτα ειναι μην σου πω οτι συμφερει και για εξωτερικο
ετσι και αλλιως 1 ζευγαρι λαστιχα θα τα φας οπου και αν πας οποτε ειναι +300 ευρω οχι 100 που λετε για σερρες η θα πας πιστα με μισα λαστιχα ?
μετα ξενοδοχειο και συμετοχη? το φτηνοτερο 30 ευρα η βραδια ξενοδοχειο και 50 ημερα η μπιστα
οποτε συνολικα ειναι μεγαλυτερα τα ποσα απο 100 ευρω (αν βαλεις και βενζινες μεχρι να φτασεις και βενζινες και για την πιστα ποσο παει?)

vassilis88
16/01/2012, 23:29
ορισμενοι διοργανωτες εξω νοικιαζουν κ μηχανακι. οταν εψαχνα ηταν καπου 200 η μερα
πολλα ναι μεν αλλα παιρνεις 1-2 αεροπλανα κ εισαι κομπλε χωρις ταλαιπωρια καραβια χιλιομετρα τσαμπα κλπ κλπ

για να τη βγαλετε φτηνα υπαρχουν κ καμπινγκ οργανωμενα, ειδικα στο μουτζελο κ το μισανο που ειναι κοντα. η ριγιεκα ειναι κ αυτη ψιλοκοντα απο βενετια, σαν πιστα βεβαια δν ξερω αν ειναι πολυ ανωτερη των σερρων, οποτε αν ειναι να πας τοσο μακρια, ας μπεις σε καμια παγκοσμια.

επισης εχουν κ μερες ανοιχτες για ελευθερη προπονηση -το μισανο τουλαχιστον- που λογικα θα βγαινει φτηνοτερα η δουλεια απο τδ

gkr
17/01/2012, 13:49
δεδομένου ότι πήγα misano το περασμένο καλοκαίρι να σας πω τη γνώμη μου από προσωπική εμπειρία,
το συνολικό κόστος ήρθε περίπου 1500Ε:
-έμεινα σε μονόκλινο (3* ξενοδοχειο)
-πήγα ήρθα καβαλητός και
-στο καράβι πήρα θέση αεροπορικού τύπου.
Το φτηνότερο που μπορεί να κάνει κανείς (με τη προυπόθεση ότι πας οργανωμένα και έχεις κάποιον να σου μεταφέρει τη σκηνή), είναι να πας καβαλητός, καράβι κατάστρωμα και μένεις/τρως μέσα στη πίστα. Σε αυτή τη περίπτωση θα κοστίσει γύρω στα 1000Ε.
Από εκεί και μετά αναλογα τι τραβάει η όρεξη του καθενός και τι χρήματα είναι διατεθημένος να διαθέσει.

Δεν είναι κάτι για να το κάνεις κάθε μήνα αλλά αν κάποιος μένει αθήνα και μπορεί να διαθέσει περίπου τόσα
είναι απολύτως καλύτερο από Σέρρες (ακόμα και να δοκιμάσεις να τα συγκρίνεις είναι άτοπο).

Σχετικά με τη φθορά των ελαστικών επιβεβαιώνω ότι είναι ανύπαρκτη, με ένα πίσω (medium-soft) έβγαλα τις 3 ημέρες και έχει ακόμα λάστιχο για 3-4 20λεπτα μέγαρα. Βέβαια αν μπεις μέσα και κάνεις χρόνους παγκοσμίου θα φάει και λάστιχο αλλά σε αυτή τη περίπτωση χαλάλι.

p.s. πριν βγούν τα κομπιουτεράκια να τονίσω ότι δεν έχω κάνει αναλυτικό εξοδολόγιο αλλά κάπου εκεί ήρθε, εξάλλου αν κάποιος το αποφασίσει δε νομίζω να ακυρώσει το επιχείρημα για 150 - 200Ε.

harris_x
17/01/2012, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
δεδομένου ότι πήγα misano το περασμένο καλοκαίρι να σας πω τη γνώμη μου από προσωπική εμπειρία,
το συνολικό κόστος ήρθε περίπου 1500Ε:
-έμεινα σε μονόκλινο (3* ξενοδοχειο)
-πήγα ήρθα καβαλητός και
-στο καράβι πήρα θέση αεροπορικού τύπου.
Το φτηνότερο που μπορεί να κάνει κανείς (με τη προυπόθεση ότι πας οργανωμένα και έχεις κάποιον να σου μεταφέρει τη σκηνή), είναι να πας καβαλητός, καράβι κατάστρωμα και μένεις/τρως μέσα στη πίστα. Σε αυτή τη περίπτωση θα κοστίσει γύρω στα 1000Ε.
Από εκεί και μετά αναλογα τι τραβάει η όρεξη του καθενός και τι χρήματα είναι διατεθημένος να διαθέσει.

Δεν είναι κάτι για να το κάνεις κάθε μήνα αλλά αν κάποιος μένει αθήνα και μπορεί να διαθέσει περίπου τόσα
είναι απολύτως καλύτερο από Σέρρες (ακόμα και να δοκιμάσεις να τα συγκρίνεις είναι άτοπο).

Σχετικά με τη φθορά των ελαστικών επιβεβαιώνω ότι είναι ανύπαρκτη, με ένα πίσω (medium-soft) έβγαλα τις 3 ημέρες και έχει ακόμα λάστιχο για 3-4 20λεπτα μέγαρα. Βέβαια αν μπεις μέσα και κάνεις χρόνους παγκοσμίου θα φάει και λάστιχο αλλά σε αυτή τη περίπτωση χαλάλι.

p.s. πριν βγούν τα κομπιουτεράκια να τονίσω ότι δεν έχω κάνει αναλυτικό εξοδολόγιο αλλά κάπου εκεί ήρθε, εξάλλου αν κάποιος το αποφασίσει δε νομίζω να ακυρώσει το επιχείρημα για 150 - 200Ε. Θα μπορούσες να μας διευκρινίσεις αν τα λάστιχά σου περιλαμβάνονται στο κόστος που αναφέρεις;

:beer:

gkr
17/01/2012, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Θα μπορούσες να μας διευκρινίσεις αν τα λάστιχά σου περιλαμβάνονται στο κόστος που αναφέρεις;

:beer:

ήρθε περίπου:
500Ε συμμετοχή
500Ε μεταφορικα - ξενοδοχειο
500Ε τα υπόλοιπα (εδώ περιλαμβάνεται και ένα πίσω λάστιχο)

TROOPER
18/01/2012, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
ήρθε περίπου:
500Ε συμμετοχή
500Ε μεταφορικα - ξενοδοχειο
500Ε τα υπόλοιπα (εδώ περιλαμβάνεται και ένα πίσω λάστιχο)

:rolleyes:

α ρε μλκ χαρη τι μας κανεις....!!!!

harris_x
18/01/2012, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rolleyes:

α ρε μλκ χαρη τι μας κανεις....!!!!
να πα' να γ@μηθεί και το στρόμα και το νησί :smokin:

πότε είπαμε θα πάμε :wacko:

AKIS BUSA
18/01/2012, 15:12
Απο προπερσι νομιζω ο Κος Ζαφειροπουλος και το Extreme Trackdays διοργανωνουν Ελευθερα Track Days στο Mugello και στο Misano, το 2010 ειχε παει misano τον Μαιο, ενω περυσι (2011) ειχε παει τον Αυγουστο.

Το θεμα το γνωριζει πολυ καλα ο Κος Ζαφειροπουλος και φυσικα το ολο event ειναι οργανωμενο απο τον ιδιο με οτι χρειαζεται για να γινει αυτο το ταξιδι...

Για εκεινους που ειναι δυσκολο να βρουν ημερομηνιες, εισητηρια, διαμονες, κλπ,κλπ...και γενικοτερα να ψαχνονται πως!! και που!!, νομιζω ειναι μια πολυ καλη "λυση" καθ"οτι και το ολο κλιμα της παρεας που πηγαινει εκει, ειναι μια χαρα!!
Kαι απ"οτι θυμαμαι το ολο οικονομικο "πακετο" ειναι φτηνοτερο απ'οτι να παει καποιος μονος του.


Τωρα το χρημα!!, σαφως και ειναι πιο πολυ απο ενα 3ημερο στις Σερρες, περιπου τα διπλασια!!
Αλλα, αλλο το ενα μερος και αλλο το......αλλο!!
Ειδικα το Mugello, μιας και ειχα, την τιμη!! και τυχη!!, να οδηγησω μεσα στον "Ναο" του μηχανοκινητου αθλητισμου......καποτε!!

Αλλιως η αλλη "λυση" ειναι αυτη που σας ειπε ο φιλος gkr

Μερικες φωτο απο το event...


244764

AKIS BUSA
18/01/2012, 15:13
Misano 2010


244767

AKIS BUSA
18/01/2012, 15:16
Misano 2010 in action....


244768

STOYBI
18/01/2012, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rolleyes:

α ρε μλκ χαρη τι μας κανεις....!!!!

Aν σου μυριζει καμμενο μην ψαχνεσαι..... :lol:

Το φυτιλι που καιγετε ειναι..... :bigcry:

menelaos46
18/01/2012, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Misano 2010 in action....

Άσχετο, νομίζω ότι ο Γρηγόρης είναι ο μοναδικός που μπορεί να έχει μία πιθανότητα να κάνει κάτι στο εξωτερικό....
Αρκεί οι τοπικοί φορείς να βοηθήσουν και να έχει το χαρακτήρα να κάνει τις σωστές επιλογές σκεπτόμενος μακροπρόθεσμα.

Volo
19/01/2012, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

αντε βρειτε ημερομηνιες μετα το motogp του Mugello στα καπακια, να παμε κ@υλωμενοι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: γουστάρω

Πρόπερσι είχα πάει στο Mugello για το Motogp και λόγω κάποιον συγκυριών και μεγάλη
δόση τύχης μπόρεσα να κάνω μία βόλτα μέσα στην πίστα με το safety car, ως συνοδηγός.
Η πίστα σου παίρνει τα μυαλά πραγματικά! Προσωπικά ας πούμε δεν είχα δει τυφλή στροφή
από πρώτο χέρι. Μου έφυγε ο πάτος :eyepop: Θα είναι όνειρο να οδηγήσουμε εκεί.
Για Σέρρες δίνω περίπου 700 ευρώ για να πάω με τρέιλερ, ξενοδοχείο, συμμετοχή,
ένα ζευγάρι λάστιχα και επιστροφή. Που σημαίνει πως για να πάω Ιταλία δεν θα πάω Σέρρες
και να πω την αλήθεια καλύτερα περνάω Σέρρες για να το χάσω. Η παρέα που μαζεύεται είναι
φοβερή. Εκτός και αν κανονίσουμε μεταξύ μας και φτιάξουμε ένα παρεάκι να πάμε όλοι
μαζί.

Road trip :sun:

AKIS BUSA
19/01/2012, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
:rotflmao: :rotflmao: γουστάρω

Πρόπερσι είχα πάει στο Mugello για το Motogp και λόγω κάποιον συγκυριών και μεγάλη
δόση τύχης μπόρεσα να κάνω μία βόλτα μέσα στην πίστα με το safety car, ως συνοηγός.
Η πίστα σου παίρνει τα μυαλά πραγματικά! Προσωπικά ας πούμε δεν είχα δει τυφλή στροφή
από πρώτο χέρι. Μου έφυγε ο πάτος :eyepop: Θα είναι όνειρο να οδηγήσουμε εκεί.
Για Σέρρες δίνω περίπου 700 ευρώ για να πάω με τρέιλερ, ξενοδοχείο, συμμετοχή,
ένα ζευγάρι λάστιχα και επιστροφή. Που σημαίνει πως για να πάω Ιταλία δεν θα πάω Σέρρες
και να πω την αλήθεια καλύτερα περνάω Σέρρες για να το χάσω. Η παρέα που μαζεύεται είναι
φοβερή. Εκτός και αν κανονίσουμε μεταξύ μας και φτιάξουμε ένα παρεάκι να πάμε όλοι
μαζί.

Road trip :sun:

Με το τελευταιο.....<< ......παρεακι να παμε ολοι μαζι >>
Εγω προσωπικα γουσταρω!!

Αλλα για το Mugello μαλλον υπαρχει προβλημα!! με τις ημερομηνιες, απ"οτι ειδα..
Εχει μονο τον Οκτωβριο του 2012 ανοικτες θεσεις!!

Volo
19/01/2012, 13:15
Κρίμα δεν λέει να πάμε και να βρέχει :sad:
Γενικώς σαν ιδέα πάντως είμαι πολύ θετικός για Ιταλία με παρέα.
Απρίλιο-Μάιο για Μισάνο ίσως να είναι καλύτερα.
Παίζει κάποιο link για πίστες Ιταλία;
Θα πάρω τηλ και τον Ζαφειρόπουλο να τον ρωτήσω αν σκέφτεται
να οργανώσει κάτι.
Ξεσηκώνομαι τώρα :cry:

AKIS BUSA
19/01/2012, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Κρίμα δεν λέει να πάμε και να βρέχει :sad:
Γενικώς σαν ιδέα πάντως είμαι πολύ θετικός για Ιταλία με παρέα.
Απρίλιο-Μάιο για Μισάνο ίσως να είναι καλύτερα.
Παίζει κάποιο link για πίστες Ιταλία;
Θα πάρω τηλ και τον Ζαφειρόπουλο να τον ρωτήσω αν σκέφτεται
να οργανώσει κάτι.
Ξεσηκώνομαι τώρα :cry:

Στο παρακατω site εχει τις πιο καλες πληροφοριες...
Με χωρες-πιστες, ημερομηνιες και θεσεις διαθεσιμες

http://www.speer-racing.de/en/registration-dates.html

gkr
19/01/2012, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Κρίμα δεν λέει να πάμε και να βρέχει :sad:
Γενικώς σαν ιδέα πάντως είμαι πολύ θετικός για Ιταλία με παρέα.
Απρίλιο-Μάιο για Μισάνο ίσως να είναι καλύτερα.
Παίζει κάποιο link για πίστες Ιταλία;
Θα πάρω τηλ και τον Ζαφειρόπουλο να τον ρωτήσω αν σκέφτεται
να οργανώσει κάτι.
Ξεσηκώνομαι τώρα :cry:


και ο μάιος είναι επικίνδυνος για βροχή,
πέρσι για παράδειγμα έβρεχε στο misano τις ημερομηνίες που είχε κανονιστεί το event και μεταφέρθηκε τον αύγουστο.

giannis21
19/01/2012, 15:16
να ρωτησω και γω κατι..η πιστα στην Κων/πολη αξιζει?ξερει κατι κανεις για εκει?

alexxxcbr
19/01/2012, 15:18
Φετος απο οτι μου ειπαν μαλλον θα γινει Ιουλιο.Ακομα τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
Εχω ψηθει για misano και θα παω ο κοσμος να χαλασει.
Ελα να μαζευομαστε.:cool: :cool:

alexxxcbr
19/01/2012, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
να ρωτησω και γω κατι..η πιστα στην Κων/πολη αξιζει?ξερει κατι κανεις για εκει?


Oχι φιλε μου,μη μας ξενερωνεις τωρα.Η πιστα εκει ειναι για φορμουλα.
Εγω θελω ωραια πιστα για το μοτορι μου.ΙTALIA



:beer: :beer:

Volo
19/01/2012, 16:26
Ευχάριστώ για το link!
Θα το ψάξω πιο πολύ αυτές τις μέρες τουλάχιστον να δω
ημερομηνίες. Ψήθηκα πάντως για Ιταλία και από ότι βλέπω
και άλλοι. Ελάτε ρε όσοι μπορείτε να το οργανώσουμε.
Alex εγώ μέσα για Misano :beer:
Επειδή από ότι κατάλαβα έχεις ξαναπάει Misano ήταν με το
Ζαφειρόπουλο? Να προτιμίσουμε Ζαφειρ. που το οργανώνει
ο ίδιος?

Volo
19/01/2012, 16:35
http://www.extremetrackdays.gr/site.asp?id=873
:a30: :a30:

edit: Ακυρο περσινό είναι :sick:

alexxxcbr
19/01/2012, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Ευχάριστώ για το link!
Θα το ψάξω πιο πολύ αυτές τις μέρες τουλάχιστον να δω
ημερομηνίες. Ψήθηκα πάντως για Ιταλία και από ότι βλέπω
και άλλοι. Ελάτε ρε όσοι μπορείτε να το οργανώσουμε.
Alex εγώ μέσα για Misano :beer:
Επειδή από ότι κατάλαβα έχεις ξαναπάει Misano ήταν με το
Ζαφειρόπουλο? Να προτιμίσουμε Ζαφειρ. που το οργανώνει
ο ίδιος?



Πρωτη φορα θα παω φετος φιλε μου.Με τον Ζαφειροπουλο θα παω και τους Desmoriders.
Misano μια χαρα ειναι.Ακομα περιμενουμε για ημερομηνιες και κοστος.
Απο οτι μου ειπαν Ιουλιο και κανα πεντακοσαρικο για την πιστα.Θα το δουμε αυτο ομως.

:wave2: :wave2:

Volo
19/01/2012, 16:59
Πολύ όμορφα. Τότε περιμένω και εγώ πληροφορίες από Ζαφειρόπουλο
και ξεκινάω να "ψήνω" και μερικούς ακόμα... :beer:

alexxxcbr
19/01/2012, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Πολύ όμορφά. Τότε περιμένω και εγώ πληροφορίες από Ζαφειρόπουλο
και ξεκινάω να "ψήνω" και μερικούς ακόμα... :beer:


Ok οταν θα εχω νεα θα ενημερωσω και εγω.


:beer: :beer: :beer: :beer:

chr1s_86
19/01/2012, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Oχι φιλε μου,μη μας ξενερωνεις τωρα.Η πιστα εκει ειναι για φορμουλα.
Εγω θελω ωραια πιστα για το μοτορι μου.ΙTALIA



:beer: :beer:


ΔΕΝ "είναι" για "φόρμουλα"...

Αν θυμάσαι έχουν γίνει και αγώνες motoGP εκεί...

Το πρόβλημα είναι ότι έχει πλέον τα δικαιώματα της πίστας ο Ecclestone και ζητάει πολύ μεγάλα ποσά για τη χρήση... Κοινώς, οι γείτονες έχουν μια πίστα που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν (trackdays κτλ).


Και για να μην είμαι και off-topic +1 στον alexxx, ελπίζω να μπορέσω κι εγώ να μπω σε ιταλική πίστα κάποια στιγμή...


και...

και στο N&#252;rburgring !!! :beer: :beer:

Volo
23/01/2012, 13:19
Στο N&#252;rburgring θα είναι φανταστικά αλλά εκεί
από ότι έχω δει είσαι μέσα και με αυτοκίνητα :sick:
Δεν με φτάνει που κάθε μέρα νιώθω σαν κινούμενος
στόχος με τους παλαβούς στους δρόμους να πάω εκεί
που έχουν και άδεια να τρέχουν ξέρω εγώ?

Θυμήθηκα εκείνο τον καραγκιόζη του Top Gear πως έκανε
όταν είχε πλησιάσει ένα μοτοσυκλετιστή που τον εμπόδιζε :yuck:

alexxxcbr
23/01/2012, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
ΔΕΝ "είναι" για "φόρμουλα"...

Αν θυμάσαι έχουν γίνει και αγώνες motoGP εκεί...

Το πρόβλημα είναι ότι έχει πλέον τα δικαιώματα της πίστας ο Ecclestone και ζητάει πολύ μεγάλα ποσά για τη χρήση... Κοινώς, οι γείτονες έχουν μια πίστα που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν (trackdays κτλ).


Και για να μην είμαι και off-topic +1 στον alexxx, ελπίζω να μπορέσω κι εγώ να μπω σε ιταλική πίστα κάποια στιγμή...


και...

και στο N&#252;rburgring !!! :beer: :beer:

Aγωνες motogp εχουν γινει εκει αλλα δεν τις λες και μοτοσυκλετιστικες πιστες.Για φορμουλα σχεδιαστηκαν γιαυτο ειναι τοσο φαρδιες.
Εγω γουσταρω παλιες τεχνικες πιστες για μηχανες.







:beer: :beer: :beer:

hornetakias
23/01/2012, 21:48
Και εγω ψηνωμαι για Ιταλια αλλα φοβαμαι οτι θα προσγειωθω μολις μαθω κοστος...:( Για τα event του Ζαφειροπουλου πρωτη φορα ακουω....
Οποιος εχει πληροφοριες τουλαχιστω ας ποσταρει να ειμαστε ενημεροι και ποτε δεν ξερεις....

alexxxcbr
15/02/2012, 09:24
Βγηκε το προγραμμα Μισανο 13-15/7.Για κοστος θα δουμε.


http://extremetrackdays.gr/site.asp




:smokin:

Volo
16/02/2012, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Και εγω ψηνωμαι για Ιταλια αλλα φοβαμαι οτι θα προσγειωθω μολις μαθω κοστος...:( Για τα event του Ζαφειροπουλου πρωτη φορα ακουω....
Οποιος εχει πληροφοριες τουλαχιστω ας ποσταρει να ειμαστε ενημεροι και ποτε δεν ξερεις....

Για δες λίγο αυτό. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121249

Για φέτος δεν ξέρω ακόμα θα πάρω τηλέφωνο αυτές τις μέρες να μάθω σίγουρα :beer:

TROOPER
21/02/2012, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Για δες λίγο αυτό. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121249

Για φέτος δεν ξέρω ακόμα θα πάρω τηλέφωνο αυτές τις μέρες να μάθω σίγουρα :beer:

σε περιμενω ε!:wave2:

asos
21/02/2012, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σε περιμενω ε!:wave2:

αυτα ειναι....

TROOPER
21/02/2012, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από asos
αυτα ειναι....

καλα μη το δενεις κομπο αλλα θα θελα να μαθω και αν τα καταφερω....

Volo
21/02/2012, 16:15
Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο :)
Μίλησα με Ζαφειρόπουλο, συγκεκριμένα με τον κ. Σκαφίδα Κώστα.

Για Misano οι ημερομηνίες είναι:
Αναχώρηση από Πάτρα Τετάρτη 11/7/12 5 το απόγευμα.
Στην πίστα μπαίνουμε 13-14-15/7/12
16/7 Δευτέρα για όσους θέλουν έχει εκδρομή στην Tavullia
Αναχώρηση Τρίτη 17/7 για Ανκόνα και Πάρτα φτάνουμε Τετάρτη.

•Η Συμμετοχή για το τριήμερο της πίστας έχει 580 ευρώ
•Το ατομικό εισητήριο για το πλόιο έχει 106 ευρώ (χωρίς καμπίνα) πήγαινε-έλα
•Τρέιλερ 112 ευρώ
•Αυτοκίνητο 150 ευρώ

Τώρα η διαμονή στο περίπου γιατί δεν το έψαξα πολύ έχει γύρω στο 50άρικο
για ξενοδοχείο και κανα 20άρικο για camping. Το τριήμερο του trackday έχεις
και τη δυνατότητα να κοιμηθείς μέσα στην πίστα αρκεί να έχεις σκηνή. Όχι όμως
και τις άλλες μέρες.
•Διαμονή 5ημερών από 70-100 πιστεύω το φνηνότερο μέχρι 250 το ακριβότερο.
αναλαμβάνει ο Ζαφειρόπουλος να κλείσει δωμάτια αν θέλουμε 10-20 μέρες πριν.
•Βενζίνες... ιδέα δεν έχω. Εγώ αν πάω με αυτοκίνητο έχω διαδρομή
Αθήνα-Πάτρα, Angola-Misano και τούμπαλιν + ότι κάψω στην πίστα. Γύρω στα 200ευρώ ίσως.

Ο Ζαφειρόπουλος αναλαμβάνει αν θέλετε να μεταφέρει ο ίδιος τη Μοτο σας.
Δεν συγκράτησα την τιμή όμως και τώρα στα καπάκια δεν τον παίρνω πάλι τηλ
μιλάγαμε καμία ώρα :bigcry:

Επομένως εγώ έχω ήδη τους δυναμίτες, ο Assos έχει τα σχοινιά και ο Trooper τους γκαζμάδες.
Διαλέχτε ένα ATM και πάμε να το ξυλώσουμε :rotflmao:
Εγώ τη θέση την έκλεισα πάντως
:beer:

alexxxcbr
21/02/2012, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo

Επομένως εγώ έχω ήδη τους δυναμίτες, ο Assos έχει τα σχοινιά και ο Trooper τους γκαζμάδες.
Διαλέχτε ένα ATM και πάμε να το ξυλώσουμε :rotflmao:
Εγώ τη θέση την έκλεισα πάντως
:beer: [/B]


Για να δουμε.....:smokin: :smokin:



:beer:

seitman
08/10/2013, 12:40
Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο :)
Μίλησα με Ζαφειρόπουλο, συγκεκριμένα με τον κ. Σκαφίδα Κώστα.

Για Misano οι ημερομηνίες είναι:
Αναχώρηση από Πάτρα Τετάρτη 11/7/12 5 το απόγευμα.
Στην πίστα μπαίνουμε 13-14-15/7/12
16/7 Δευτέρα για όσους θέλουν έχει εκδρομή στην Tavullia
Αναχώρηση Τρίτη 17/7 για Ανκόνα και Πάρτα φτάνουμε Τετάρτη.

•Η Συμμετοχή για το τριήμερο της πίστας έχει 580 ευρώ
•Το ατομικό εισητήριο για το πλόιο έχει 106 ευρώ (χωρίς καμπίνα) πήγαινε-έλα
•Τρέιλερ 112 ευρώ
•Αυτοκίνητο 150 ευρώ

Τώρα η διαμονή στο περίπου γιατί δεν το έψαξα πολύ έχει γύρω στο 50άρικο
για ξενοδοχείο και κανα 20άρικο για camping. Το τριήμερο του trackday έχεις
και τη δυνατότητα να κοιμηθείς μέσα στην πίστα αρκεί να έχεις σκηνή. Όχι όμως
και τις άλλες μέρες.
•Διαμονή 5ημερών από 70-100 πιστεύω το φνηνότερο μέχρι 250 το ακριβότερο.
αναλαμβάνει ο Ζαφειρόπουλος να κλείσει δωμάτια αν θέλουμε 10-20 μέρες πριν.
•Βενζίνες... ιδέα δεν έχω. Εγώ αν πάω με αυτοκίνητο έχω διαδρομή
Αθήνα-Πάτρα, Angola-Misano και τούμπαλιν + ότι κάψω στην πίστα. Γύρω στα 200ευρώ ίσως.

Ο Ζαφειρόπουλος αναλαμβάνει αν θέλετε να μεταφέρει ο ίδιος τη Μοτο σας.
Δεν συγκράτησα την τιμή όμως και τώρα στα καπάκια δεν τον παίρνω πάλι τηλ
μιλάγαμε καμία ώρα :bigcry:

Επομένως εγώ έχω ήδη τους δυναμίτες, ο Assos έχει τα σχοινιά και ο Trooper τους γκαζμάδες.
Διαλέχτε ένα ATM και πάμε να το ξυλώσουμε :rotflmao:
Εγώ τη θέση την έκλεισα πάντως
:beer:
Ξέρεις κανεις τι χρεώνει ο Ζαφειροπουλος για μεταφορά μοτοσυκλετας στο Mugello η το Misano?

DimST
08/10/2013, 14:57
~200(Misano)-300E(Mugello) για μεταφορά μοτ/τας και εξοπλισμού αναβάτη (κουβέρτες, στάντ κλπ)

seitman
08/10/2013, 15:32
~200(Misano)-300E(Mugello) για μεταφορά μοτ/τας και εξοπλισμού αναβάτη (κουβέρτες, στάντ κλπ)

Πήγαινε-έλα από Αθήνα; Πολύ καλα πιστεύω! Ωρα να ξεσκονισω τον κουμπαρά μου..
:D

Toumpas
08/10/2013, 17:18
Πήγαινε-έλα από Αθήνα; Πολύ καλα πιστεύω! Ωρα να ξεσκονισω τον κουμπαρά μου..
:D
κατι τετοιο απλα σε διαστασεις μαμουθ να φανταστω; :)300965

seitman
08/10/2013, 17:43
Προς το παρόν πάντως ξεκινάμε έτσι:

300966

Toumpas
08/10/2013, 20:37
Προς το παρόν πάντως ξεκινάμε έτσι:

300966
Χαχα πουτ@ν@ φτωχεια.