PDA

View Full Version : Erwtish sxetika me Daytona 675



Sporos-20
11/01/2012, 09:54
Na twtiso kati poies I diafores anamesa sto daytona 675R kai tou aplou 675 milontas panta gia to montelo tou 2011

Cpt. Haddock
11/01/2012, 09:58
Απλό: http://www.triumphmotorcycles.co.uk/motorcycles/range/supersports/daytona/2012/daytona-675/6280

R: http://www.triumphmotorcycles.co.uk/motorcycles/range/supersports/daytona/2012/daytona-675r/specifications

Sporos-20
11/01/2012, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απλό: http://www.triumphmotorcycles.co.uk/motorcycles/range/supersports/daytona/2012/daytona-675/6280

R: http://www.triumphmotorcycles.co.uk/motorcycles/range/supersports/daytona/2012/daytona-675r/specifications


gia vale me ligo sto pnefma giati den ta piano kapoia apo afta pou vlepw

Cpt. Haddock
11/01/2012, 10:07
Βασικα διαβασε εδω (http://www.triumphmotorcycles.co.uk/motorcycles/range/supersports/daytona/2012/daytona-675r/features), την αριστερη στήλη, που λέει τι παραπάνω έχει το R

Sporos-20
11/01/2012, 10:08
esy ti tha dialeges oxi gia pista to aplo i to R?

Cpt. Haddock
11/01/2012, 10:12
Κανενα απο τα δύο γιατι ειναι ψιλοδύστροπο μηχανάκι, εαν δεν το 'χεις λιγο. Αλλα, για εκτος πιστας, φυσικα το απλό, μια χαρα τη δουλεια του κάνει. Μπορεί να μη γυαλιζει στο ματι εξω απο την καφετέρια όσο το R, αλλα μια χαρα πάει, για όποιον μπορεί.

:wave2:

Sporos-20
11/01/2012, 10:22
ti enoeis einai psilodistropo mhxanaki na fantasths egw exw ena r1 2001 kai thlew na parw kati kainourio mou aresei i kathgoria ton 600 kai mou aresei kai to daytona arketa polh entelh yamaha den ksana pernw apo thn empiria mou!!kai oti exw akousei sxetika me afthn kai eipa na parw to 675 kai epeidh thn triumph den thn kserw san etairia gia afto rotao to mhxanaki den to exw odhgish gia na kserw pws einai kai eimai kapos epifilaktikos. an exei zimies as poume diorthothike i zimia pou evgaze sta pinia,

πυξιδας990
11/01/2012, 10:35
το μηχανακι στην κατηγορια των 600 ειναι η κορυφη.δεν ειναι τυχαιο οτι πιανει ταβανι παντου σε ολο τον κοσμο.η ροπη του για τον κυβισμο ειναι απλα καταπληκτικη,ακι αφου λες οτι ειχες r1 δεν θα σου λειψει εκεινο το ξεσπασμα που εχει το yamaha στις μεσαιες,τυρουμενων βεβαια των αναλογιων του κυβισμου σε αυτα τα δυο.

Cpt. Haddock
11/01/2012, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
ti enoeis einai psilodistropo mhxanaki [...]

Για μένα μιλάω που ειμαι τουρίστας. Επίσης, γράφε ελληνικα για να σε διαβαζουμε :wave2:

Sporos-20
11/01/2012, 10:50
den eixa exw!!akoma to exw tha to pouliso kapoia stigmh..kati allo gia to daytona 675 den mou apanthse akoma ti enoei einai distropo mhxanaki o filos me fovizei!!

HelenKoR
11/01/2012, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
den mou apanthse akoma ti enoei einai distropo mhxanaki o filos me fovizei!!

απαντησε, νομιζω, κατανοητα:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για μένα μιλάω που ειμαι τουρίστας. [...]

:wave2:

sniper
11/01/2012, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
ti enoeis einai psilodistropo mhxanaki na fantasths egw exw ena r1 2001 ..,.


Το 675 είναι διαφορρετικό από το R1 του 2001 αλλά πρέπει να το καβαλήσεις για να καταλάβεις.

Από την θέση οδήγησης μέχρι το τρόπο που βγάζει τη δύναμη στο δρόμο.

Sporos-20
11/01/2012, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το 675 είναι διαφορρετικό από το R1 του 2001 αλλά πρέπει να το καβαλήσεις για να καταλάβεις.

Από την θέση οδήγησης μέχρι το τρόπο που βγάζει τη δύναμη στο δρόμο.



to R1 Eixe to ekshs thema Den Empene Efkola Sths strofes e 2001 montelo tio perimenes tha mou peis kai ena allo thema sths mesees strofes peripou sths 6.000 me 7.000 strofes ekane ena tinagma san na tsampoukalevotane to anigmata tou den einai kai polh glyka genika einai apotomo mhxanaki fisiko apo merous tou analogika olla kai texnologia tou 2001 me oti sinepagete afto

vevaia rotontas ena filo pou exei 675 mou eipe pws
me exei me to 675 kai as exw 1000 dld
poso paei afto to mhxanaki otan to R1 mou exei telikh 280

sniper
11/01/2012, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
...
poso paei afto to mhxanaki otan to R1 mou exei telikh 280

Α μάλιστα.. σου λείπουν βασικές γνώσεις..

Ζεύκας
11/01/2012, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
1)vevaia rotontas ena filo pou exei 675 mou eipe pws
me exei me to 675 kai as exw 1000 dld

2)poso paei afto to mhxanaki otan to R1 mou exei telikh 280

1) που σε "έχει"; στα στροφιλίκια;

2) :bawl:

Sporos-20
11/01/2012, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
1) που σε "έχει"; στα στροφιλίκια;

2) :bawl:


δεν ξερω ρε φιλε Μπαμπη γιαυτο ροταω

sniper
11/01/2012, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
δεν ξερω ρε φιλε γιαυτο ροταω

Ναι αλλά δεν εχουμε καταλάβει τι ρωτάς και για ποιο λόγο θες το μηχανάκι.

HelenKoR
11/01/2012, 12:53
και γιατι δεν οδηγας του φιλου σου να παρεις μια ιδεα;

Sporos-20
11/01/2012, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά δεν εχουμε καταλάβει τι ρωτάς και για ποιο λόγο θες το μηχανάκι.

λοιπον το μηχανακι το θελω κυριος για βολτες οχι κοντα ταξιδακια με 2-3 κολιτους που εχουν και αυτη SS μηχανες.Εχω scooter για την πολη επισης ειμαι (παντρεμενος και εχω και παιδι):P
το θελω επισης για καμια βολτα εντος πολης οχι σε κινηση

πηρε μεταθεση για κρητη πριν λιγες μερες ο φιλος μου

sniper
11/01/2012, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
λοιπον το μηχανακι το θελω κυριος για βολτες οχι κοντα ταξιδακια με 2-3 κολιτους που εχουν και αυτη SS μηχανες....


Κάποιος που καταλαβαίνει το παραπάνω; Σορρυ αλλά δεν βγάζω νόημα..

Ζεύκας
11/01/2012, 13:05
Νικόλα, τόσα χρόνια έχει συζητηθεί πολύ εδώ μέσα το εν λόγω μηχανάκι.

αφιέρωσε κάμποσο χρόνο και κάνε μια αναζήτηση με λέξεις-κλειδιά *675* ή/και daytona

θα δεις ότι θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα αποκτήσεις μια άλφα εικόνα.
εάν εξακολουθείς να έχεις απορίες εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε :wave2:

HelenKoR
11/01/2012, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάποιος που καταλαβαίνει το παραπάνω; Σορρυ αλλά δεν βγάζω νόημα..

το θελει για βολτες (οχι κοντινες), να πηγαινει με 2-3 φιλους του που εχουν κι εκεινοι ss (ιδιας φιλοσοφιας μοτοσυκλετες)

HelenKoR
11/01/2012, 13:07
βεβαια το κοντα και το μακρια ειναι πολυ σχετικα μεγεθη.

Sporos-20
11/01/2012, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Νικόλα, τόσα χρόνια έχει συζητηθεί πολύ εδώ μέσα το εν λόγω μηχανάκι.

αφιέρωσε κάμποσο χρόνο και κάνε μια αναζήτηση με λέξεις-κλειδιά *675* ή/και daytona

θα δεις ότι θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα αποκτήσεις μια άλφα εικόνα.
εάν εξακολουθείς να έχεις απορίες εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε :wave2:


οκ ευχαριστω πολυ ολλους εδω και ας μην ειμαι κατανοητος τελικα λεω να το κανω και να την παρω.οσο για το κοντα η μακρια η βολτα εξαρτατε απo τα λεφτα που μενουν καθε μηνα και το χρονο που μενει εκτος οικογενειας μερικη καταλαβενουν τι εννοω.

Ζεύκας
11/01/2012, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
οκ ευχαριστω πολυ ολλους εδω και ας μην ειμαι κατανοητος τελικα λεω να το κανω και να την παρω.

:bigcry:

τζάμπα καίει η λάμπα

sniper
11/01/2012, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:bigcry:

τζάμπα καίει η λάμπα

Περίμενες κάτι άλλο; :confused:

Sporos-20 άντε με το καλό..

Πολυμήχανος
11/01/2012, 14:25
Απάντηση και στο φίλο, λοιπόν,

το Daytona 675 όπως όλα τα SS είναι πρακτικά μια μοτοσυκλέτα ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για χρήση στον δρόμο. Η σέλλα είναι ψηλά, το τιμόνι στενό και χαμηλά, έχει ψηλά το κέντρο βάρους (για να στρίβει στην πίστα), είναι δύσκολο, πως το λένε.

Αν είσαι 20 χρονών, με τα μυαλά πάνω από το κεφάλι, και με τον νεανικό τρόπο σκέψης για μοτοσυκλέτες τύπου ''μου αρέσει, δεν με νοιάζει τπτ άλλο, το θέλω'' πάρτο και θα είσαι ευτυχισμένος.

Οι λίγο πιο μεγάλοι, που έχουν περάσει από αυτό το στάδιο, εεεεχμμμ, θα πουν πολύ καλά λόγια από το πρωί μέχρι το βράδυ για το Daytona, αλλά θα οδηγήσουν κάτι άλλο, ή θα έχουν Daytona αλλά θα έχουν και ένα ακόμα για πιο ρεαλιστική χρήση.

Πάρτο αν θα πηγαίνεις με αυτό πίστα, αν θα σε ξέρει ο Πανουργιάς με το μικρό σου όνομα, ή έστω θα είναι ΜΟΝΟ για πολεμικές βόλτες.

Πάρτο, αν θα σε καμαρώνουν οι φίλοι σου στην καφετέρια, τι κι αν θα σιχτιρίζεις μέχρι εκεί.

Μην το πάρεις για οτιδήποτε άλλο.

Για σχέσεις τελικών R1, 675 μην λές άλλα, δείχνεις ότι δεν έχει καβαλήσει τπτ άλλο εκτός από παπί με αυτά που πετάς.

Για όποια άλλη απορία, δωμαστε...

Cpt. Haddock
11/01/2012, 20:53
Συνεχιστε επι του θέματος


243991

catmaster
11/01/2012, 21:13
'Eχεις βάλει στη ζυγαριά τελείως διαφορετικά μηχανάκια και πας να καταλήξεις στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το R1 είναι καλύτερο από το 675 λόγω τελικής -άντε και λόγω επιτάχυνσης - αυτός είναι μόνο ένας παράγοντας που αν τον βγάλεις από τη μέση και ξεχάσεις τα ισιάδια τα μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο....

έχεις ένα καρμπυρατεράτο χιλιάρι που ζυγίζει 210 - 215 κιλά γεμάτο (κάπου εκεί τέλος πάντων) και ενα υπερκυβισμένο εξακοσάρι που είναι 20-30 κιλά κάτω , έχεις πολύ μεγάλη διαφορά στην μάζα και στον μεγαλύτερο στρόφαλο και σε όλη την γεωμετρία (αν και μεταξόνιο είναι σχετικά ίδια αν δεν λαθεύω )


πήγαινε κάνε βόλτα σε στροφές το 675R και πρόσεξε πόσο λιγότερη δύναμη στα κλιπον θα βάζεις για να πέσει το μηχανάκι - πολύ πιο ακαριαίο και νευρικό είναι πιστάδικο το μηχανάκι - τέλος -νομίζεις ότι κάθεσαι πάνω στη μπροστινή του ρόδα και για αυτό εγώ προσωπικά το θεωρώ ακατάλληλο για χαλαρές βόλτες και απαράδεκτο για πόλη ... βέβαια συνήθεια είναι όλα απλά εγώ γουστάρω την αίσθηση του "μέσα" στην μηχανή (όπως πχ τα παλιά χόντα η τα πρώτα τζίξερ) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι σωστός απλά καταλαβαίνω τι μου κάνει η δεν μου κάνει

στα φρένα τρομακτική διαφορά οι παλιές σου δαγκάνες με τις μονομπλόκ του 675 θες να σταματήσεις και λες ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ (είπαμε έχεις μικρότερη μάζα κιόλας) ούτε κοσκινίσματα ούτε κώλοι στον αέρα έχεις πολύ γρήγορες αλλαγές με shifter μόνο από αυτά κερδίζεις πολλά δέκατα στην πίστα

σίγουρα το χιλιάρι έχει το αρκουδόγκαζο αλλά αυτό που έγραφε ο φίλος σου με το 675R ότι σε έχει (σε στροφιλίκι όχι σε ισιάδια λέμε) μην το βάλεις το στοίχημα ότι θα χάσει ... απλά αφού το έχεις το κονέ σκατζάρετε μηχανάκια και ψάξτο μόνος σου...

εδώ που τα λέμε όλοι στο πληκτρολόγιο είμαστε τουρμπίνες

:wave2:

p.s. κατέβασε από το ebike (http://www.ebike.gr/main/) το τεύχος που κάνουν δοκιμή το 675R στην πίστα και γράφει πέντε πράγματα σταράτα ο Παπαπαναγής

DrIoannis
11/01/2012, 21:29
Το 675 είναι πιστεύω από τα καλύτερα 600 SS που μπορείς να αγοράσεις για χρήσει πίστας.Στο δρόμο έχει πολύ άβολη θέση οδήγησης και δεν κάνει για "μακρινές βόλτες".Δεν αναφέρθηκε από τον δημιουργό του topic τίποτα για πίστα.Ίσως μία street triple να ήταν πιο κατάλληλη σε αυτήν την περίπτωση.Έχει τον ίδιο κινητήρα και αν πάρει την έκδοση R και τα ίδια περιφερειακά.

Το έχω οδηγήσει 3-4 φορές όποτε η εμπειρία μου είναι περιορισμένη οπότε πιο ολοκληρωμένη άποψη θα έχουν οι κάτοχοι.

BLACKGAS
11/01/2012, 22:13
Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν το 'εχω πάει το θέμα μέχρι εκεί αλλά δες λίγο και κόστος συντήρησης - αντιπροσωπεία. Γιατί αν λες ότι yamaha δεν... τότε πιθανώς να έχεις θέμα.
Εννοείται ότι σε σχέση με το καρμπυρατέρ ρ1 καίει τίποτα.
Αν το αποφασίσεις καλές βόλτες και επένδυσε σε ένα σχολείο αρχικά και μετά ψάξου για εξατμίσεις κλπ αφτερ.

:beer:

Takata Dome
11/01/2012, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
Na twtiso kati poies I diafores anamesa sto daytona 675R kai tou aplou 675 milontas panta gia to montelo tou 2011

Για τις διαφορές σου δώθηκε ήδη link
Πήγαινε στο απλό 675...σε σύγκριση του Moto μεταξύ Suzuki GSX-R 600 και Triumph 675R,παρότι και οι ίδιοι λένε οτι το 675R έίναι πιο αγωνιστικό μηχανάκι και με καλύτερο κινητήρα,χάνει λόγω υπερβολικά σκληρών αναρτήσεων.Σε ανωμαλίες το μπροστινό χάνει εύκολα την πρόσφυση του.Και αυτό στην πίστα των Μεγάρων.Στο δρόμο άστο καλύτερα μάλλον...:winka:

harris_x
11/01/2012, 22:58
κι εγώ νομίζω ότι για δρόμο καλύτερα είναι να προτιμήσεις το απλό και όχι το R.

chillipf
12/01/2012, 13:36
1. To ποιός έχει ποιόν στα στροφιλίκια, εξαρτάται κυρίως από τον οδηγό. Πρέπει να δοκιμάσεις να το στρίψεις, για να καταλάβεις τι γίνεται.

2. Όσον αφορά την τελική του 675, δεν με απασχόλησε ποτέ. Σίγουρα όμως είναι μικρότερη απο του R1.
Επίσης το όλο μηχανάκι δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με το R-1.

3. Tαξίδια με 2 άτομα απλά τα ξεχνάς.
Ταξίδι σχεδόν μόνο από Αθήνα - Σέρρες, μόνος μου και σκυμμένος στο τεπόζιτο. Τέλεια.
Όσον αφορά την πίστα, βρίσκεται ακριβώς στο γήπεδό του.
Πολύ ελαφρύ στον χειρισμό του, πολύ καλή ροπή στα ξεκολλήματα, κράτημα τέλειο (πολύ καλά περιφερειακά), γενικά διασκεδάζεις πολύ.



Εγώ προσωπικά το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά, (το μοντέλο του 2007), το κυκλοφορώ σπάνια σε δρόμο, αλλά όταν πάω πίστα, ή καμμιά σπάνια βολτίτσα σε στροφιλίκια, είμαι ευτυχισμένος.

αυτά,
και ότι και να διαλέξεις, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα. ;)

Sporos-20
14/01/2012, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
'Eχεις βάλει στη ζυγαριά τελείως διαφορετικά μηχανάκια και πας να καταλήξεις στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το R1 είναι καλύτερο από το 675 λόγω τελικής -άντε και λόγω επιτάχυνσης - αυτός είναι μόνο ένας παράγοντας που αν τον βγάλεις από τη μέση και ξεχάσεις τα ισιάδια τα μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο....

έχεις ένα καρμπυρατεράτο χιλιάρι που ζυγίζει 210 - 215 κιλά γεμάτο (κάπου εκεί τέλος πάντων) και ενα υπερκυβισμένο εξακοσάρι που είναι 20-30 κιλά κάτω , έχεις πολύ μεγάλη διαφορά στην μάζα και στον μεγαλύτερο στρόφαλο και σε όλη την γεωμετρία (αν και μεταξόνιο είναι σχετικά ίδια αν δεν λαθεύω )


πήγαινε κάνε βόλτα σε στροφές το 675R και πρόσεξε πόσο λιγότερη δύναμη στα κλιπον θα βάζεις για να πέσει το μηχανάκι - πολύ πιο ακαριαίο και νευρικό είναι πιστάδικο το μηχανάκι - τέλος -νομίζεις ότι κάθεσαι πάνω στη μπροστινή του ρόδα και για αυτό εγώ προσωπικά το θεωρώ ακατάλληλο για χαλαρές βόλτες και απαράδεκτο για πόλη ... βέβαια συνήθεια είναι όλα απλά εγώ γουστάρω την αίσθηση του "μέσα" στην μηχανή (όπως πχ τα παλιά χόντα η τα πρώτα τζίξερ) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι σωστός απλά καταλαβαίνω τι μου κάνει η δεν μου κάνει

στα φρένα τρομακτική διαφορά οι παλιές σου δαγκάνες με τις μονομπλόκ του 675 θες να σταματήσεις και λες ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ (είπαμε έχεις μικρότερη μάζα κιόλας) ούτε κοσκινίσματα ούτε κώλοι στον αέρα έχεις πολύ γρήγορες αλλαγές με shifter μόνο από αυτά κερδίζεις πολλά δέκατα στην πίστα

σίγουρα το χιλιάρι έχει το αρκουδόγκαζο αλλά αυτό που έγραφε ο φίλος σου με το 675R ότι σε έχει (σε στροφιλίκι όχι σε ισιάδια λέμε) μην το βάλεις το στοίχημα ότι θα χάσει ... απλά αφού το έχεις το κονέ σκατζάρετε μηχανάκια και ψάξτο μόνος σου...

εδώ που τα λέμε όλοι στο πληκτρολόγιο είμαστε τουρμπίνες

:wave2:

p.s. κατέβασε από το ebike (http://www.ebike.gr/main/) το τεύχος που κάνουν δοκιμή το 675R στην πίστα και γράφει πέντε πράγματα σταράτα ο Παπαπαναγής

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την ενημέρωση που με έκανε να σκεφτώ αρκετά πράγματα για το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά που ανέφερες τώρα θα προσπαθήσω να οδηγήσω ένα 675 πριν το πάρω. Ος αναφορά τους ποιο πάνω.
1 δεν είμαι 20 είμαι 27 με γυναίκα και παΐδι
Και ναι το μηχανάκι το θέλω για να ξεκινήσω να μπαίνω σιγά σιγά στην πιστά γιατί μου αρέσει και για βόλτες μακρινές με κάνα 2 φίλους που κανονίζουμε και πηγαίνουμε όταν μπορούμε
2 με παρεξήγησαν κάποιοι όταν μίλησα για το R1 μου δεν το είπα με την μορφή ότι θα πάω για κόντρες απλά το είπα με την μορφή ερωτώσης και όχι σαν πιτσιρίκος που δεν ξέρω τι κάνω και Πάο για κρέμασμα απλός είναι η πρώτη μου μηχανή SS και δεν έχω οδήγηση κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία για να την συγκρίνω
3 μου αρέσουν από μικρός τα SS μηχανάκια και δεν τα αλλάζω
4 έχω και scooter για την πόλη και αμάξι για την οικογένεια

Sporos-20
14/01/2012, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από chillipf
1. To ποιός έχει ποιόν στα στροφιλίκια, εξαρτάται κυρίως από τον οδηγό. Πρέπει να δοκιμάσεις να το στρίψεις, για να καταλάβεις τι γίνεται.

2. Όσον αφορά την τελική του 675, δεν με απασχόλησε ποτέ. Σίγουρα όμως είναι μικρότερη απο του R1.
Επίσης το όλο μηχανάκι δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με το R-1.

3. Tαξίδια με 2 άτομα απλά τα ξεχνάς.
Ταξίδι σχεδόν μόνο από Αθήνα - Σέρρες, μόνος μου και σκυμμένος στο τεπόζιτο. Τέλεια.
Όσον αφορά την πίστα, βρίσκεται ακριβώς στο γήπεδό του.
Πολύ ελαφρύ στον χειρισμό του, πολύ καλή ροπή στα ξεκολλήματα, κράτημα τέλειο (πολύ καλά περιφερειακά), γενικά διασκεδάζεις πολύ.



Εγώ προσωπικά το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά, (το μοντέλο του 2007), το κυκλοφορώ σπάνια σε δρόμο, αλλά όταν πάω πίστα, ή καμμιά σπάνια βολτίτσα σε στροφιλίκια, είμαι ευτυχισμένος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου
αυτά,
και ότι και να διαλέξεις, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα. ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου

Sporos-20
14/01/2012, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν το 'εχω πάει το θέμα μέχρι εκεί αλλά δες λίγο και κόστος συντήρησης - αντιπροσωπεία. Γιατί αν λες ότι yamaha δεν... τότε πιθανώς να έχεις θέμα.
Εννοείται ότι σε σχέση με το καρμπυρατέρ ρ1 καίει τίποτα.
Αν το αποφασίσεις καλές βόλτες και επένδυσε σε ένα σχολείο αρχικά και μετά ψάξου για εξατμίσεις κλπ αφτερ.

:beer:

Πρώτα επενδύεις σε ένα καλό κράνος γάντια στολή για την περίπτωση πίστας και γενικά ότι σε προστατεύει και σε κάνει να οδηγάς με ασφάλεια

Sporos-20
14/01/2012, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
'Eχεις βάλει στη ζυγαριά τελείως διαφορετικά μηχανάκια και πας να καταλήξεις στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το R1 είναι καλύτερο από το 675 λόγω τελικής -άντε και λόγω επιτάχυνσης - αυτός είναι μόνο ένας παράγοντας που αν τον βγάλεις από τη μέση και ξεχάσεις τα ισιάδια τα μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο....

έχεις ένα καρμπυρατεράτο χιλιάρι που ζυγίζει 210 - 215 κιλά γεμάτο (κάπου εκεί τέλος πάντων) και ενα υπερκυβισμένο εξακοσάρι που είναι 20-30 κιλά κάτω , έχεις πολύ μεγάλη διαφορά στην μάζα και στον μεγαλύτερο στρόφαλο και σε όλη την γεωμετρία (αν και μεταξόνιο είναι σχετικά ίδια αν δεν λαθεύω )


πήγαινε κάνε βόλτα σε στροφές το 675R και πρόσεξε πόσο λιγότερη δύναμη στα κλιπον θα βάζεις για να πέσει το μηχανάκι - πολύ πιο ακαριαίο και νευρικό είναι πιστάδικο το μηχανάκι - τέλος -νομίζεις ότι κάθεσαι πάνω στη μπροστινή του ρόδα και για αυτό εγώ προσωπικά το θεωρώ ακατάλληλο για χαλαρές βόλτες και απαράδεκτο για πόλη ... βέβαια συνήθεια είναι όλα απλά εγώ γουστάρω την αίσθηση του "μέσα" στην μηχανή (όπως πχ τα παλιά χόντα η τα πρώτα τζίξερ) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι σωστός απλά καταλαβαίνω τι μου κάνει η δεν μου κάνει

στα φρένα τρομακτική διαφορά οι παλιές σου δαγκάνες με τις μονομπλόκ του 675 θες να σταματήσεις και λες ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ (είπαμε έχεις μικρότερη μάζα κιόλας) ούτε κοσκινίσματα ούτε κώλοι στον αέρα έχεις πολύ γρήγορες αλλαγές με shifter μόνο από αυτά κερδίζεις πολλά δέκατα στην πίστα

σίγουρα το χιλιάρι έχει το αρκουδόγκαζο αλλά αυτό που έγραφε ο φίλος σου με το 675R ότι σε έχει (σε στροφιλίκι όχι σε ισιάδια λέμε) μην το βάλεις το στοίχημα ότι θα χάσει ... απλά αφού το έχεις το κονέ σκατζάρετε μηχανάκια και ψάξτο μόνος σου...

εδώ που τα λέμε όλοι στο πληκτρολόγιο είμαστε τουρμπίνες

:wave2:

p.s. κατέβασε από το ebike (http://www.ebike.gr/main/) το τεύχος που κάνουν δοκιμή το 675R στην πίστα και γράφει πέντε πράγματα σταράτα ο Παπαπαναγής

Ευχαριστώ φιλέ μου για την γνώμη σου όντως είναι 215 κιλά γεμάτη