PDA

View Full Version : Honda Vision 50?



balakia
12/01/2012, 08:23
ηρθε ο καιρος για αλλαγη σκουτερ(της γυναικας,αυστηρα 50 κυβικα)πηγα ειδα αυτο http://scooternet.gr/?p=8608 στα 1780 euro και μου αρεσε,χωραει και την κραναρα μου κατω απο τη σελα,μου αρεσε που ειναι ψεκαστο αλλα με φρεναρη κιολας,για πεστε καμια γνωμη αν ξερεται κατι παραπανω.


244038

SOTOS80
12/01/2012, 15:49
Πήγα και εγώ να το δώ καθώς σε λίγο καιρό και η δικιά μου η γυναικά θα ψάχνει για αγορές. Κοιτούσα το 110cc αφου έτσι κι αλλιώς η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή.Εξωτερικά νομίζω είναι ίδια το 50 cc με το 110cc. Μου φάνηκε αρκετά ποιοτικό αλλά δεν το έχω οδηγήσει.

Έχει και 2 θήκες στην ποδιά για καφέδες - αναψυκτικά κ.α

Νομίζω ότι θα πουλήσει αρκετά στην χώρα μας... ειδικά έτσι όπως είναι τα οικονομικά. :) :) Χωράει άνετα ένα κράνος full face κάτω απο την σέλα. Αν του βάλεις ΚΙένα βαλιτσάκι πίσω ... πας και super market. :) :) :)

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας postaρει.. με ενδιαφέρει κι εμένα.

georgio
12/01/2012, 16:55
Είχα οδηγήσει το 110 στο moto weekend που είχε διοργανώσει το ebike το Σεπτέμβριο.

Μου άρεσε η συμπεριφορά του, πολύ ευκολοδήγητο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, πάει μόνο του. Έχει συνδυασμένα φρένα αν θυμάμαι καλά μόνο όταν πατάς το πίσω φρένο ενώ αν πατάς το μπροστά πιάνει μόνο ο μπροστά. Μόνο το πίσω αν πατάς φρενάρει μια χαρά το μηχανάκι. Θα μπορούσαν να έχουν βάλει την αριστερή μανέτα δεξιά και αριστερά τίποτα, μόνο το γκριπ για να κρατιέσαι.

Το γκάζι του ήταν μια χαρά για σκούτερ πόλης. Το μόνο που δεν μπόρεσα να δω λόγω του ότι το test ride ήταν σε "πίστα" είναι η άνεση των αναρτήσεων σε πραγματικές συνθήκες της Αθήνας, ήτοι λακούβες και σαμαράκια σε υπερθετικό βαθμό. Δεν ήταν σκληρό, καμία σχέση, αλλά άμα δεν το δεις στις λακούβες δεν μπορείς να πεις. Είναι και οι 14άρηδες τροχοί που με κάνουν λίγο επιφυλακτικό. Λένε θα το βγάλουν και με 16άρηδες αλλά δεν ξέρω αν θα έχει ακόμα χώρο κάτω από τη σέλα για full face κράνος. Είχα ρωτήσει στο Σάρακάκη για αυτό, μην σας πω τι απάντηση πήρα. :a31:

Αν ισχύουν τα νούμερα της κατανάλωσης, το θεωρώ το ιδανικό σκούτερ πόλης. Οικονομικό, απλό, ελαφρύ, με χώρο από κάτω για κράνος, ό,τι πρέπει!

Αυτό που είχα οδηγήσει εγώ -δεν θυμάμαι από ποιο κατάστημα ήταν- είχε δώρο βαλίτσα πίσω και *αν θυμάμαι καλά* και ζελατίνα μπροστά (?) disk lock (?) κάτι ακόμα δεν θυμάμαι, με τιμή τα 1.940 (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα η προσφορά). Σαρακάκης που ρώτησα πριν κανά μήνα το είχε στα 1.940 σκέτο. Τριγύρω που τα είδα τα μηχανάκια είναι ολόιδια μεταξύ τους.

Γνώμη μου, με το 50άρι να έχει 1.780 ευρώ δεν βλέπω το λόγω να το προτιμήσει κάποιος που έχει το κανονικό δίπλωμα. Η διαφορά στα χρήματα είναι ελάχιστη, η κατανάλωση που ανακοινώνει η Honda είναι ίδια, εντάξει θα είναι λίγο περισσότερο αλλά λογικά πολύ λίγο, περισσότερα λεφτά σε σήμα και ασφάλεια, αλλά μπορείς να βγεις και σε μια Κηφησίας, Μεσογείων, Βουλιαγμένης χωρίς να φοβάσαι μην σε μαζέψουν συν ότι αυξάνεις αρκετά το πεδίο δράσης σου σε σχέση με το 50άρι που θα έχει ταβάνι τα 60. Με το 110 είχα πιάσει 60 στην ευθειούλα που είχε η "πίστα" στο moto weekend.

Tedvj23
12/01/2012, 19:41
Και εγω σε αναζητηση scooter για την γυναικα ειμαι και ελεγα για το lead110ι αλλα δεν ξερω ακομα..Το ειδα και αυτο το vision αλλα εχει περισσοτερο χωρο απο κατω το lead και χαμηλοτερη θεση οδηγησης(λογο μικρων τροχων..)το παταγε καλυτερα το pcx δεν της αρεσε οποτε απο honda κλεισαμε..:wave2: